"Alleen lintjes doorknippen is verspilling van talent" Groter parkeerterrein voor autovrij Plein eidse agenda Chemicaliën in bodemVoorschoten Truus Hendrickx nieuwe burgemeester Warmond Zoeterwoude mogelijk bij schooladviesdienst Rectificatie Bezwaren tegen bouw sport- en tennishal WOENSDAG 8 APRIL 1981 BOVENKARSPEL Ze zegt er graag bij te zijn als beslis singen worden genomen. Mede daarom houdt ze van be sturen en is er dan ook al de laatste zeven jaar mee bezig. Eerst als raadslid, nu als wethouder en binnenkort als burgemeester. De vijftiende vrouwelijke burgemeester in Nederland, de eerste in Warmond. Mevrouw Hendrickx-Vlaar (35) PvdA-wethouder jn Bovenkar- spel, getrouwd en moeder van een veertienjarige dochter, stelde zich beschikbaar voor een burgemeesterspost wat uit eindelijk resulteerde in de aanstelling in Warmond. Ze heeft er "veel zin in." "Het besturen vind ik verschrikkelijk leuk en ik heb er de laatste tijd vaker aan gedacht om daar echt mijn dagtaak van te maken. Het besturen trekt mij wel, waarom zou ik het dan niet doen?" Zij is ervan overtuigd dat zij in een kleine gemeente als Warmond zelf wel degelijk aan besturen toekomt en dat het burgemeestersambt daar niet alleen maar een representatieve functie is. Ik wil daar actief meedoen. Ik heb het altijd een verspilling van talent gevonden, als het werk van een burgemeester beperkt bleef tot de brandweer, politie en het door knippen van lintjes." In 1972 begonnen haar activiteiten op het politieke vlak. In haar vorige woonplaats Alphen aan den Rijn hield zij zich al bezig met structuur plannen en de komst van peuterspeelzalen. In Bovenkarspel, waar zij nu woont, richtte zij samen met anderen een eigen PvdA-afdeling op. een initiatief dat twee jaar later, in 1974, al meteen leidde tot vier zetels in de plaatselijke gemeenteraad. de raad toe alert op zijn dat je niet meer macht krijgt dan je verdient i Zij fungeerde als lijsttrekker en bleef tot 1979 fractievoorzitster van de socialistische raadsfrac tie. Daarna werd zij wethouder van de PvdA in de 18 000 inwo ners tellende gemeente Stede- broec, die toen ontstond door sa menvoeging van Bovenkarspel en de buurgemeente Groote broek. Verder is zij vijfjaar actief geweest in het landelijk hoofdbestuur van de Rooie Vrouwen binnen de PvdA. Toondertijd vond zij het al "waanzinnig", dat er op dat ogenblik maar zeven vrouwelij ke burgemeesters in Nederland waren. Achter haar werk voor de Rooie Vrouwen heeft zij inmid dels een punt gezet. "Het werken in een openbaar bestuur heeft ook een duidelijke voorbeeld functie voor andere vrouwen. Zeker de voorbeeldwerking die van een vrouw als burgemeester uitgaat naar de andere vrouwen én mannen toe is erg belangrijk." Mevrouw Hendrickx is van me ning dat het beeld dat er in het algemeen van een burgemeester bestaat moet veranderen. "In myn ogen moet duidelijk wor den dat de burgemeester er ook is voor de verbetering van het persoonlijke contact tussen het gemeentebestuur en de mensen. De burgemeester moet burgers uitleggen waar het bestuur mee bezig is. Je moet de mensen door een dergelijke functie zicht kun nen geven op het werken van het gemeentebestuur." Duidelijkheid scheppen staat voor haar dan ook voorop en het nega tieve denken over de politiek moet daardoor worden weggeno men. "Een van de mooiste com- plimenten heb ik hier eens van een schoolhoofd gehad. Die zei na herhaalde contacten tegen mij: "Ik wist niet dat politiek eer lijk kon zyn." Macht Zij denkt bij het in de praktijk brengen van het contact met de burgers niet alleen aan het overal gehanteerde spreekuur met de burgemeester. "Dit vormt toch nogal eens een drempel. Ik denk zelf ook aan iets anders, in een kleine gemeente als Warmond bijvoorbeeld aan het belang van het op straat aanspreken van de burgemeester. Dat is een heel di recte methode." Belangrijk aan de burgemeester spost vindt mevrouw Hendrickx ook het voorzitterschap van de raad. "Je moet ervoor zorgen dat de raadsleden in de raad tot hun recht komen. Op die manier kom je uiteindelijk tot een goede be sluitvorming. Ik heb in War mond verschillende rollen. In de raad moet ik als voorzitter, als een scheidsrechter optreden, neutraal blijven. In het college van burgemeester en wethou ders heb ik een duidelijke stem, omdat ik een portefeuille krijg." "Je moet er uiteindelijk, zowel naar de burgers als naar de raad toe, attent op zijn, dat je niet meer macht toegeschoven krijgt dan je verdient in dat werk. Je moet er ontzettend alert op zijn dat die macht in de loop van de tijd niet vanzelf gaat groeien." Mevrouw Hendrickx is er zich van bewust dat een burgemeester snel op een voetstuk wordt ge plaatst. "Als je er niet op staat, dan kan het toch nog gebeuren dat je er op wordt geplaatst. Be langrijk is dat de mensen om je heen zien dat burgemeesters ook gewone mensen zijn. Ik zal als burgemeester zo zijn als ik nu ben. Hoe de mensen daarop rea geren, dat zien we dan wel. Een gevleugelde tekst hier in West Friesland is: Doe maar gewoon. Dat is een sfeer die mij goed past." Angst Zij ziet het niet als een probleem voor haar dat zij de decennia-lan ge heerschappij van burgemees ters. met een CDA-signatuur in Warmond doorbreekt. Evenmin vindt zij het een handicap dat zij als PvdA-lid de voorzitterstoel gaat bezetten in een raad waar de christen-democraten de grootste fractie vormen en in een gemeen te waar bijna 50 procent van de kiezers op het CDA stemt. Ze is een dergelijke positie wel min of meer gewend, omdat de situatie in Bovenkarspel vergelijkbaar is. "Ik werk hier nu ook in een kli maat waarin je als progressief wethouder tussen CDA-ers zit. Het is hier van oudsher een ka tholiek gebied. Vroeger toen we hier pas begonnen bestond er nog een angst voor socialisten. "Die rooien" werd angstvallig gezegd. Zo gauw de mensen je echter concreet leren kennen, krijgt dat begrip voor hun gelijk een veel positievere inhoud." "Politiek gezien zal ik verantwoor delijk zijn voor mijn portefeuille. Die verantwoordelijkheid zal ik niet uit de weg gaan. Het voorzit terschap moet daarvan geschei den worden. Op die manier werken ben ik wel gewend als wethouder in de raadscommis- Op de vraag of zij zich tot de rech ter- of linkervleugel binnen de PvdA voelt aangetrokken houdt zij zich diplomatiek op de vlakte. "Ik ben lid van de PvdA en niet van een of andere vleugel. Bij de ene beslissing zullen de mensen zeggen ze zit links binnen die partij, bij de andere wordt je weer als rechts afgeschilderd. Dat wisselt gewoon vanuit de op tiek van degene die tegen je aan kijkt." Op de vlakte houdt zij zich ook over belangrijke zaken in War mond, "omdat ik mij er nog niet in heb kunnen verdiepen." Wel zegt zij zich eventueel sterk te willen maken voor overleg tus sen de portefeuillehouders voor ruimtelijke ordening rond War mond. Rond Bovenkarspel was zij daar al mee bezig als wethou der met dezelfde portefeuille. Zij is van mening dat men in War mond tot een woningbouw moet komen die afgestemd is op de woningbehoefte. Om er meer over te kunnen zeggen wil zij echter eerst een tijdje in War mond bezig zijn. ^a zeven jaar in Alphen aan den Rijn en negen jaar in Bovenkar spel te hebben gewoond keert zij, zo gauw er een woning be schikbaar is, samen met haar ge zin terug naar het hart van de Randstad. "Ik weet dat ik dingen achterlaat. Maar ik beb bewust besloten om te solliciteren. Ik heb het gewoon echt gewild en ik vind het leuk om met iets nieuws te beginnen. Het afscheid nemen gaat zeker niet gewoon langs ons heen. Je kunt zeggen dat het een emotie is met veel schakeringen die ie nu oproept." Pharles lennartz Achter Wassenaarse Langstraat WASSENAAR - Achter de Langs traat in Wassenaar kan een grote re parkeerruimte komen. Dit is de mening van de meerderheid van de raadscommissie voor technische diensten die gister avond in Wassenaar vergaderde. De uitbreiding van het parkeer terrein vindt plaats in het kader van de werkzaamheden en re constructie van het winkelcen trum. Daarmee moet de omge ving van auto's worden verlost en kan ook het gedeelte van de Langstraat, nabij het oude Plein, weer rustiger worden. Wethouder Van Dingstee be schouwt deze uitbreiding als één van de stappen in de richting van een autovrij Plein, dat nu nog door de vele auto's een deel van de aantrekkelijkheid verliest. Nadat de gemeente nu een laatste stuk grond van bewoners aan De Gang tegen betaling heeft gekre gen kan ook het sluitstuk van de VOORSCHOTEN - Op het terrein van de voormalige lakfabriek De Beer aan de Dobbewcg in Voorschoten zijn met chemische vloeistoffen in de bodem. Bij het opruimen van de tanks op 19 maart scheurde één van de tanks open en kwam een gedeelte van de inhoud in de bodem. Dat maakte wethouder Van Leeuwen gisteren bekend tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor openbare werken. In totaal zaten er zes tanks in de grond Volgens een brief van de directie \an de lakfabriek waren die tanks allemaal leeg. De huidige eigenaar, de Imaba zeefdrukkcrij. gaf een aannemer de opdracht om de tanks te verwijderen. Bij de vijfde tank ging het echter fout. De tank gevuld met 4000 iiler MIBK (een oplosmiddel) scheurde open. Een deel van dc vloeistof, hoeveel is niet bekend, liep in het gat. De bij het uitgraven aanwezige gemeente-ambtenaar gaf onmiddelijk groot alarm. Maar een paar uur na het lekken van de tank was de vloei stof al weggezakt. De verschillende instanties, zoals de inspectie voor de volksgezondheid, oordeelden dat er geen gevaar was voor de volks gezondheid of de waterwinning in het nabij gelegen gebied. De zesde tank werd na dit ongeluk eerst leeggezogen en daarna pas ver wijderd. In deze tank zat nog eens 800 liter chemicaliën. De gemeente Voorschoten heeft de plaats inmiddels aangemeld bij de provincie, die op zijn beurt het ministerie heeft ingelicht. Het bedrijfsterrein komt nu op de zogenaamde lijst van Ginjaar. De minister beslist nu of er een intensief bodemonderzoek moet komen. ingrijpende werkzaamheden voor onder andere het parkeer terrein in dit deel van Wassenaar worden uitgevoerd. Daarmee verdwijnt een minder in het oog springend maar toch schilder achtig stukje Wassenaar Greep (PvdA) en Lodder (Partij Wassenaar) verklaarden zich te gen. Eerstgenoemde omdat hij vasthoudt aan zijn bezuinigings betoog tijdens de laatste begro tingsvergadering. De voorgenomen vestiging van een grote manege aan de Berkhei- straat bij de Katwijkseweg heeft grote bezwaren opgeroepen bij de omwonenden. De leden van de raadscommissie hielden dan ook gisteravond nog een slag om de arm. Deze vestigingsplannen maken deel uit van een transac tie tussen de gemeente en de grondeigenaresse. De gemeente kreeg ter plekke ruilgrond voor agrariërs die mogelijk elders in de gemeente weg moeten. De ei genaresse van de grond kon daarop hopen op medewerking van gemeentezijde ten aanzien van de manege die zij wil neer zetten. De bezwaren komen van het be drijf Prins en Topper en van zo goed als alle bewoners van De Pan. Zij vrezen hinder en over last in de vorm van voertuigen, stof, insecten en waardevermin- - dering van hun onroerend goed. Bovendien zou het enorme ge bouw het huidige landschaps beeld zeer verstoren. De be zwaarmakers spraken tijdens de vergadering hun verbazing er over uit, dat dc gemeente al had gesteld dat er geen zwaarwegen de planologische bezwaren van haar kant waren. 4 Margriet Eshuys Margriet Eshuys op Oranjebal LEIDERDORP De zangeres Margriet Eshuys en het Zuid- amenkaanse orkest Ritmico Special zijn de grootste at tracties op het Oranjebal van de Leiderdorpse oranjever eniging. Dit feest, dat plaats- heelt op 30 april en wordt ge houden in de zaal van het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs, wordt door de oranjevereniging in samenwerking met de RIO- handelsschool georgani seerd. Verder treden de Revival Jazz band en de twintig man ster ke Bigband van Frits Lands bergen op. Daarnaast wordt nog een ballet en een ball- roomdans-demonstratie ge geven. Aanvang van de feest avond is om 20.30 uur. ZOETERWOUDE - Het iet er naar uit dat de Zoeterwoudse scholen zich aan rond 1983 zullen sluiten bij de School Advies Dienst (SAD) Leiden. Deze instantie verleent haar diensten aan scho len in Leiden. Oegstgeest en de overige randgemeenten. De diensten bestaan voornamelijk uit hulp aan leerlingen met leer problemen en aan de begeleiding van de totstandkoming van de fusie van lager- en kleuteronder wijs. Vertegenwoordigers van de SAD waren gisteravond bij de open bare vergadering van de raads commissie voor onderwijs om de leden te overtuigen van de nood zaak tot toetreding. Wanneer de SAD 20.000 leerlingen onder haar hoede heeft zal het rijk 30 procent van de kosten subsidie- ren. Omdat de Dienst nu slechts 14.000 leerlingen telt is het van het grootste belang dat Zoeter woude. goed voor 1000 leerlinge- n,in de organisatie meedoet. De gemeente Voorschoten is al zo goed als zeker toegetreden tot de SAD Leiden en dat levert de or ganisatie 2600 leerlingen op. Wanneer ook Leiderdorp zich bereid toont zal de limiet van 20.000 leerlingen bereikt zijn. Eerst toonden de Zoeterwoudse commissieleden een grote terug houdendheid, omdat zij zich door de SAD gebruikt voelden. Tien jaar geleden namelijk wil den de Zoeterwoudse scholen de hulp van de Dienst maar kreeg loen te horen dat er geen tijd en geld was. Nu de SAD de subsidie dreigt te ontgaan worden echter alle zeilen bijgezel om aan het benodigde aantal leerlingen te komen. Nu tien jaar na het laat ste contactmet de SAD, is in het onderwys in Zoeterwoude wel het één en ander veranderd. Men heeft nu de beschikking over een Remedial Teacher en een logope diste, zodat de diensten van de SAD minder noodzakelijk zijn geworden. WOENSDAG Leiden Filmhuis LVC: Lightning Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjesspreekuur 16-22 uur. Oegstgeest: raadscommissie verkeer, gemeentehuis, 20 uur. Wassenaar raadscommissie maatschap pelijke voorzieningen. 19.30 uur. DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat - Les valseuses, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Lightning over water," 20 i Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. informatieavond waarop be-' langstellenden alles te horen krijgen over de mogelijkheid om schuiladres voor jongeren in conflictsituatie te wor den. 20 uur. tel. 126052. Stats jongerencentrum- Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten 01717 - 3309, spreekuur voor invaliden 19-20 uur Werklozenadvies centrum - Breestraat 19, ma t/m vrij. van 10-12 uur, tel. 122000. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr. soos 15-17 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 april door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest-Smallen- burg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond- 13, Voorhout, tel. 02522-10140. LEIDEN In het artikel over de oplossing van het conflict tussen de ontslagen hoofdverpleegster Graftdijk en het bejaardentehuis Hofwijk in Oegstgeest (krant van 2 april) zijn onjuistheden voorge komen. Graftdijk had tegen het ontslag op staande voet bij de kantonrechter een procedure te gen Hofwijk aanhangig gemaakt. De ontslag-aanzegging op staan de voet werd echter door Hof wijk zelf weer ingetrokken. Op zijn beurt heeft de advocaat van zuster Graftdijk toen zijn ver weer tegen het ontslag op staan de voet ingetrokken. De kantonrechter heeft de rechts geldigheid van dit ontslag op staande voet niet verder beoor deeld en heeft dit dus ook niet ongedaan gemaakt zoals abusie velijk in de aanhef van het stuk werd vermeld. Wel is de kanton rechter na overleg met de advo caat van zuster Graftdijk tege moet gekomen aan het verzoek van Hofwijk om de arbeidsover eenkomst tussen beiden te beëindigen. De rechter heeft de ze arbeidsovereenkomst ontbon den. Dit gebeurt echter pas in september 198.1. Tot die periode wordt zuster Graftdijk nog door betaald. Er is dus geen duidelijk winnaar of verliezer uit deze zaak naar voren gekomen. Enerzijds 'is het ont slag op staande voet niet doorge gaan en ontvangt Graftdijk de komende maanden gewoon haar salaris van Hofwijk, anderzijds is de rechter akkoord gegaan met het verzoek van Hofwijk om de arbeidsovereenkomst te ontbin den. In zijn uitspraak beroept de rech ter zich niet op een onvruchtbare samenwerking tussen de zuster en de directie. Er wordt gewezen naar veranderde omstandighe den "die van dien aard zijn dat de dienstbetrekking behoort te wor den beëindigd." VOORSCHOTEN - Het plan voor de bouw van een sportzaal en een tennishal nabij de sporthal "De Vliethorst" is in de huidige vorm voor de raadscommissie voor openbare werken onaan vaardbaar. Met de nodige bijge bouwen wordt het een te grote kolos in de groene omgeving. De sportschool Goederaad wil deze hallen bouwen. Het eerste plan van de sportschool was door de commissie afgewe zen. Zij stelden aan de sport school een pakket aanvullende eisen. In het huidige plan zijn al die eisen ingewilligd, maar nu is er een erg groot complex ont staan en dat wijst de ook af. De commissieleden uit ten veel kritiek op de totstandko ming van het plan. Zij vonden dat ze te laat waren geinformeerd en dat in het plan alleen rekening wordt gehouden met de sport en niet met de planologie. Ook de welstandscommissie heeft bezwaren tegen het sportcom plex op die plaats. Wethouder Van Leeuwen probeert de zaak zo snel mogelijk te regelen. Eventueel door een gecombi neerde vergadering van de twee commissies. Na dit overleg komt het plan ook nog in de gemeente raad. lEIDSCH a dagblad DAGBLAD VOOR Nabezorglng van LEIDEN EN 18.00-19.30 uur OMSTREKEN Zaterdag war. 16.00-18.00 Uitgave: Telefoon Uitgeversmaatschappij ,01,4-1 Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Abonnementsgelden bn Witte Singel 1 2311 BG vooruitbetaling te voldoen leiden Bij automatische Postbus 54. 2300 AB overschrijving geen LEIDEN Administratie en Telefoon 071 -144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28084 Kwartaalabonnement 149.55 perp post f 71.90 Ad|uncl-hoofdredacteur Ptv Akj redactiechef: J. M. J Post Rubriek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirt/ tbinnenland) J Ruygrok-Hoogeveen S J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten b*| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten 0 a in: Bonn. Brussel. Londen Panjs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz lel. 071-133202 Correspondenten' Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 0/1-890847 D.J. Roe leven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Smjders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2