CNV: "Handen af van uitkeringen" Woningmarkt nog niet uit het dal Dagbladen NDU in problemen Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten In nieuwbouw 21,000 huizen leeg Vraagbaak voor export WOENSDAG 8 APRIL 1981 Werkloosheid Het aantal werklozen is in do maand maart iels gedaald. Het kwam op 343.900. wat 2800 min der is dan eind februari. Dat blijkt uit de eerste voorlopige tellingen, die het ministerie van sociale za ken heeft gepubliceerd. Er waren 2900 mannen minder werkloos en 100 vrouwen meer dan in februa- Wordt echter rekening gehouden met de invloed van het seizoen (de voorjaars- en zomerwerk- zaamheden breken weer aan) dan moet toch gesproken worden van een stijging van de werkloosheid met 20.500 tot 340.700 personen. Galeries Modernes Koninklijke bijenkorf Beheer KBB wil op korte termijn een beslis sing nemen over de sluiting van de twee nog bestaande filialen van de werkmaatschappij Gale ries Modernes. die in Utrecht en Rotterdam - Hoogvliet. Het over leg met werknemersorganisaties is inmiddels geopend en gepro beerd wordt een zo groot moge lijk aantal medewerkers over te plaatsen naar concernvestigin gen in de betrokken regio's en daarbuiten aldus KBB. British Airways De Britse staatsluchtvaart maat schappij British Airways ver wacht dit jaar problemen en wil om het ergste te voorkomen 3000 werknemers kwijt. Volgens de vi- cepresident-directeur Roy Watts heeft de maatschappij de laatste achttien maanden al 6000 werk nemers laten gaan. Aan het eind van het boekjaar (april tot en met maart) had British Airways 52.600 man in dienst. Scheepsbouw De kandidaat-Tweede Kamer leden van het CDA en de VVD hebben allemaal een persoonlijke briefin hun bus gekregen van het hoger personeel in de metaal- en elec- trotechnische industrie met de vraag of ze bereid zijn om - een maal gekozen - daadwerkelijk de schouders te zetten onder de werkgelegenheid in de scheeps- nieuwbouw. Het schrijven gaat vergezeld van een vragenformu lier dat de kandidaten ingevuld moeten terugsturen. Hoogovens De directie van Hoogovens heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau IJmond om formele redenen het collectief ontslag van 200 werk nemers aangevraagd. Zij zullen in staal worden gesteld het staal bedrijf al op 57,5-jarige leeftijd te verlaten en ontvangen na hun vertrek gemiddeld 80 procent van hun salaris. Schroot. In Nederland is vorig jaar 1.660 mil joen ton ijzer en slaalschroot in gezameld, 8 procent minder dan in 1979. Dit heeft mr. A A. Nij- kerk, voorzitter van de Vereni ging voor de Schrootvoorziening in de jaarvergadering medege deeld. De schrootuitvoer beliep 1.194 mil joen ton in 1979 ofwel 72 procent van de ingezamelde hoeveelheid. LEIDEN - Appels 0.81-1.12; Aardappelen 0.25; An dijvie 2.55-3.70; Snijbonen 12.20-13 20; Prei 0.62-1.51; Rabarber 0.81-0.90. Spi nazie 1 80-2 60; Uien 0.16-0.25; Witlof 1.30-4.05; Bloemkool 8 st 1.95; Sla 0.25- 060; Peterselie 0.73-1.08; Raapstelen 0.30-0.32; Radijs 0.52-0.67; Selderij 0.19- 0.35; Paprika 0.68-0.85 per stuk. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn: waspeen AI per kist 36.— - 38,40. All 11- - 32.10, BI 31 - - 36.80. Bil 3.30 - 10.80. Cl 15.- - 25.10. CII 11,40 - 22.40. Aanvoer: 147'/2 ton. Prei A per kg 56 - 86. Spruitkool A 0.35, Peterselie (krul) 0.36. Selderij 0,28, Bloemkool 121- 1,22. UTRECHT (GPD) - Er mag geen groter gat ontstaan tussen de in komens van mensen die op een sociale uitkering zijn aangewe zen, en degenen die met werken hun brood verdienen. Het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) heeft dat standpunt neergelegd in zijn sociaal-poli tiek programma voor de jaren 1981 tot en met 1985. dat gister avond in Utrecht is gepresen teerd. In zijn begeleidende rede kraakte voorzitter Harm van der Meulen in aanwezigheid van mi nister Albeda (sociale zaken) de jongste bezuinigingsplannen van het kabinet. Het CNV beseft dat het. zeker bij de stijgende werkloosheid, extra geld kan kosten om te voorko men dat uitkeringen op grond van bijvoorbeeld de Werkloos heidswet omlaag worden ge schroefd. Het verbond gaat er in eerste aanleg van uit dat de pre mies voldoende moeten zijn om de uitkeringen te betalen. Tege lijkertijd zou echter ook moeten worden gezocht naar andere fi- nancieringsmogclijkheden. Het verbond noemt in dat verband belastingen en heffingen op in vesteringen waarmee personeel wordt uitgespaard. Voorop in het CNV-programma staat echter het opkrikken van de industrie, opdat nieuwe en meer werkgelegenheid kan ont staan. ook voor de 50.000 mensen met wie de beroepsbevolking zich tot 1990 elk jaar zal uitbrei den. Ter wille daarvan verklaart het CNV zich bereid tot matiging van looneisen. Tegenover dat offer moet het on- staan van arbeidsplaatsen echter wel zichtbaar zijn, zo zegt het verbond. Het instellen van een wcrkgelegenheidsfonds, zoals het CNV dat heeft voorgesteld, noemde voorzitter Van der Meu Jen beter voor de economie dan alle tot nu toe doorgevoerde be zuinigingen en genomen kabi netsmaatregelen bij elkaar. Het geld voor het fonds zou voor een deel moeten worden opge bracht door werknemers 1 pro cent van hun loon te laten af staan en voor een ander deel uit de extra aardgasbaten uit het buitenland. Vurig jaar september al had het CNV berekend dat zo'n nationale pot met vier mil jard gulden is te spekken. Het geld zou in de allereerste plaats moeten worde.i besteed aan in vesteringen die de.internationale concurrentiepositie van ons land versterken. Ter verdere versterking van het be drijfsleven bepleit het CNV ook de invoering van een investe- nngsloon. Eerder dit jaar had FNV-voorzitter Wim Kok zich daarvan voorstander getoond. De bedoeling hiervan is dat een deel van het loon niet a£n de werknemer wordt uitbetaald maar in het bedrijf blijft waar hij werkt. Hiermee zou de positie van bestaande ondernemingen kunnen worden versterkt Voorzitter Leo Ester van de Indus triebond CNV stelde in zijn toe spraak voor om met ingang van 1982 twee procent te matigen door een heffing van 1 procent op het loon voor het werkgele genheidsfonds en van nog eens 1 procent voor het invusti rings loon. Beide percentages zouden in mindering moeten worden ge bracht op de prijscompensatie van 1 januari 1982 AMSTERDAM (ANP) In de nieuwbouwseetor staan in Nederland naar schatting 21.000 woningen leeg veelal duurdere woningen in de vrije sector met een waarde van 5 miljard. Deze leegstand, de zgn. "prop in de markt", belemmert de doorstroming. In het belang van onze nationale volkshuisvesting is het wegwerken van deze prop een abso lute en zeer dringende voorwaarde, zo zei mr. J.W. van Dijk, voorzitter van de raad van bestuur van de FGH Hypotheekbank, bij een toelichting van de jaarcijfers. De problemen op de woningmarkt zijn volgens de bank vooralsnog de wereld niet uit. Zij uiten zich in executies, "de prop" van on verkochte duurdere woningen en de daling in de waarde van be paalde types woningen. Het dal is nog niet bereikt, zo meende de heer Van Dijk. Om misbruik van rente-aftrek te voorkomen pleitte de heer Van Dijk voor een regeling, waarbij de rente-aftrek vervalt voor het bedrag, waarmee een lening de aankoopsom van een huis over treft. De thans voorgestelde maatregel met een limiet aan het leenbedrag. waarvoor de rente aftrek geldt, belemmert de ver koop van dure woningen en dus de doorstroming, zo meent de FGH-topman. Ook de FGH Hypotheekbank ont komt niet aan afboeking op debi teuren. De toevoeging aan het "rampenfonds", de Voorziening voor Algemene Bedrijfsrisico's, werd daarom belangrijk ver hoogd van 10,5 miljoen in 1979 naar 14 miljoen in 1980. De bank moest vorig jaar in 222 ge vallen overgaan tot het laten vei len van woningen, omdat de ei- genaars niet meer aan hun hypo theekverplichtingen konden vol doen. De bank kocht zelf weer voor 25,4 miljoen van deze wo ningen in om verkoop tegen af- Staking bij Ferro uitgebreid ROTTERDAM (ANP) - Nu het cao-overleg met de directie van Ferro in Rotterdam definitief lijkt te zijn afgebroken beraden de bijna honderd stakers van de hoofdvestiging aan de Van Hel- montstraat zich op uitbreiding van de acties. Volgens een woordvoerder van de industriebond FNV en het actie centrum denkt men aan het uit roepen van een solidanteitssta- king onder het personeel van de vestiging in de Spaanse polder in Rotterdam. Voorts wordt over wogen om de hoofdpoort aan de Van Helmontstraat opnieuw te blokkeren. Veel stakers^chten vooral die laatste actiemaatregel noodzakelijk, omdat een deel van de technische dienst aan het bedrijf weer aan het werk zou willen gaan. braakpnjzen te voorkomen. "De veilingen verstoren de Neder landse woningmarkt", aldus be stuurslid G.J. Jansen (w.v.). Bij een faillissement van een grote re huiseigenaar werken de credi teuren thans samen om te ver hinderen dat het huizenbezit di rect in de markt komt. Het kost de FGH wel geld omdat deze hui zen gefmancieerd moeten wor den tegen ongeveer 12 procent, terwijl zij maar ongeveer 7 pro cent aan huurrendement opbren gen, aldus de heer Van Dijk. Voor 1981 rekent de FGH op een lagere winst. Vorig jaar daalde de nettowinst al van 41.4 miljoen tot 26,9 miljoen. Over de eerste drie maanden van dit jaar was de hypotheekproduktie nagenoeg gelijk aan die in dezelfde periode van 1980. Op wat langere termijn is de FGH overtuigd van een her stel op de verschillende onroe rend goedmarkten. Voor dit jaar verwacht de bank voorts een zelfde aantal executies. In 1980 daalde de produktie van nieuwe hypotheken van de FGH met 21 procent tot 930 miljoen, waardoor het marktaandeel in Nederland verminderde van 4.4 tot 4,3 procent. LELYSTAD i ANP) - Op het postkantoor van Lelystad heeft burgemees ter Hans Gruijlers (links) gisteren het startsein gegeven voor de verkoop van de nieuwe zomerzegels. Staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken rechtskocht het eerste stel zegels, die zijn ontworpen door foto graaf Ger Dekkers rond het thema het Nederlandse landschap. ABN heeft goed jaar achter de rug AMSTERDAM (GPD) - De terug gang in advertentie-inkomsten bij de door Elsevier-NDU uitge geven dag- en weekbladen is een van de belangrijkste oorzaken van de teleurstellende resultaten van het concern in het afgelopen jaar. Daarnaast deed ook de Amerikaanse bockenuitgeverij het slecht, terwijl de rentelasten aanzienlijk stegen tengevolge van de financiering van enkele overnemingen met tegen hoge rente geleend geld. Tijdens een toelichting op het gis teren verschenen jaarverslag toonde de raad van bestuur van het uitgeversconcern zich weinig optimistisch over de gang van za ken dit 'jaar. Ook in de eerste maanden van dit jaar is de daling van het advertentieaanbod on verminderd doorgegaan, terwijl de ontwikkelingen in maart ronduit slecht genoemd werden. Volgens de heer Appel, lid van de raad van bestuur en speciaal be last met de dagbladdivisie (o.a. Algemeen Dagblad. NRC-Han- delsblad. Vaderland en Brabants Nieuwsblad) heeft de teruggang in de advertentie-inkomsten in middels geleid tot bijstelling van de redactionele formule bij enke le bladen. Hij zei te vrezen dat ook aan een verdere reductie van de redactionele ruimte niet valt te ontkomen. Daarmee, zo zei hij, zullen we wel heel voorzichtig moeten zijn, tenslotte snij je daarmee in je eigen vlees. Het in Den Haag verschijnende dagblad Het Vaderland is een probleem op zich. Volgens Appel leken de problemen een heel eind opgelost toen het drukken van die krant naar Rotterdam werd verplaatst. Inmiddels lijdt ook Het Vaderland sterk onder de advertentieterugval. ..We we ten nog niet wat we gaan doen. maar dat we wat moeten doen, is duidelijk", zo zei hij. De problemen in Amerika hoopt Elsevier-NDU op te lossen door de boekenuitgeverij daar te ver kopen. Er hebben zich al diverse belangstellenden gemeld. Eind deze maand zullen onderhande lingen starten. De omzet van Elsevier-NDU steeg vorig jaar met tien procent tot 1314 miljoen gulden De winst liep echter terug met 21 procent van 51 miljoen tot 40,5 miljoen gulden. Volgens het bestuur be tekent dat voor het concern dat er dit jaar een periode van conso lidatie is aangebroken. Geen gro te acquisities en de investerin gen worden op een laag pitje ge zet, totdat de financiële positie van het concern verbeterd is. In tussen wordt er defensief gemo derniseerd in de apparatuur van het concern en offensief in nieu we markten. Daarmee worder. de nieuwe elektronische media be doeld. waarin je met relatief klei ne bedragen een aardige uitvals- positie kunt verwerven, zo werd gezegd. Door de minder goede gang van za ken is het noodzakelijk te kijken naar die onderdelen van het con cern die minder goed draaien. Daaronder valt o.a. de folio- groep. uitgevers van een aantal publieksbladen als Motorvisie. OR-blad en Hitkrant. Vooral die laatste heeft ernstig te lijden van de ingezakte grammofoonplaten- markt. ABN De Algemene Bank Nederland geeft ongeveer 625.000 aandelen van nominaal f 100 uit tegen de koers van f240 per aandeel. De houders van aandelen hebben bij de inschrijving, op 16 april, het recht van voorkeur in de verhou ding n nieuw aandeel voor tien oude. De claimhandel begint vrijdag. De nieuwe aandelen de len in het dividend 1981 en dus niet in het slotdividend 1980 van f 13.50, waarvan desgewenst f 5,50 in nominaal f 2,50 aandelen ten laste van de agio-reserve. De emissie mag worden gezien als een blijk van vertrouwen in de toekomst, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, dr. A. Batenburg, in een toelichting voor de pers op het vandaag ver schenen jaarverslag van de ABN Bank. De brutoresultaten in de eerste twee maanden van dit jaar waren duidelijk hoger dan in de vergelijkbare periode van 1980. Het jaar is dus goed ingezet. In de aandeelhoudersvergadering van 1 mei hoopt de raad van be stuur dit nader te preciseren. Dan zijn de cijfers over het eerste kwartaal bekend. In het prospec tus van de aandelenemissie staat dat 1981 nog onvoldoende is gevorderd om gefundeerde uit spraken te kunnen doen, maar dat de beschikbare gegevens de raad van bestuur optimistisch mogen stemmen wat betreft het bruto resultaat. Omdat er nog veel onzekerheden zijn en ook tot nadenken stemmende ont wikkelingen, zowel in ons land als daarbuiten, wil de raad van bestuur voorhands niet »verder gaan dan te stellen dat hij ver trouwen heeft in de mogelijkhe den van de bank om in 1981 tot een bevredigend resultaat te ko- Het jaar 1980 kwalificeert dr. Ba tenburg als een waarover de ABN Bank toch niet ontevreden is. Tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in de bedrijfstak is het resultaat bevredigend De raad van bestuur is erg gelukkig met het bruto resultaat ad f793.8 mihoen, dat is 26.7 procent nu er dan de f626,5 miljoen van 1979 Deze groei is vooral te danken aan het buitenlands bedrijf van de ABN, waarvan het brutoresul- taat - dat is de winst voor voorzie ningen en belastingen - met 58,8 procent toenam. Bij het binnen lands bedrijf was dat 7,9 procent. Beven opent DEN HAAG (GPD) Onze c rentiepositie in het buitenland lijkt langzamerhand iets te ver beteren. Desondanks wordt de concurrentie er niet gemakkelij ker op In deze trant liet staatsse cretaris Beyen (buitenlandse handel) zich gisteren uit bij de opening van het ..exportloket" in Den Haag. Het exportloket is een nieuwe af deling van het ministerie van economische zaken die mede op aandrang van de Tweede Kamer is opgezet. Het is bedoeld om be ginnende exporteurs in te wijden in de veelal ingewikkelde steun regelingen en andere voorzienin gen op het gebied van de export. Beyen wees erop dat de uitvoer na een sterke stijging in 1979 me dio 1980 fors is teruggelopen, waarna vervolgens weer een klei ne stijging is opgetreden Gun stig voor de betalingsbalans is vej-der dat de laatste tijd de im port van grondstoffen en halffa brikaten nauwelijks stijgt. Onze concurrentiepositie verbetert iets. vooral doordat de inflatie in ons land nogal in de hand kan worden gehouden, aldus de staatssecretaris. De concurrentie van de landen uit de Derde Wereld wordt echter steeds sterker, maar we hebben ook ..last" van Japan en de VS. Het is daarom moeilijk om de groei van de wcreldhand« 1 bij te houden, laat staan die te over treffen. We moeten, aldus de be windsman, onze oude markten zien te behouden en nieuwe ope nen. In dit verband wees hij op Amerika, waar slechts 2,5 pro cent van onze totale export heen gaat en op het Verre Oosten, v. aar nu enig succes wordt ge boekt Beven gaf een overzicht van de ve le regelingen die de export sti muleren. Vooral het zogenaamde "matching fonds" (waarbij de overheid bedrijven helpt rente- verschillen bij offertes te over bruggen) liep in 1980 goed. Van de 119 aanvragen werden er 84 goedgekeurd. Dit betrof drie mil jard gulden aan transacties en le verde 8373 manjaren werk op. Ook de steun aan bedrijven die grote projecten in het buitenland uitvoerden steeg vorig jaar be langrijk. De staatssecretaris noemde ook het initiatief van het Nederlands Centrum voor Handelsbevorde- rmq (NCH) tot bundeling van een aantal exportorganisaties in een gebouw. Dit project lijkt door te gaan. zodat begin 1983 (als het pand gereed is aan de Haagse Bezuidenhoutseweg (vlak bij het ministerie) een ..ex portcentrum" kan zijn ontstaan. De overheid zal subsidie verle nen in de huurkosten van het pand Volgens de plannen zal in het „ex portcentrum." een deel van de Economische Voorlichtings dienst (ministerie van economi sche zaken). Waaronder het nieu we ..exportloket", worden ge huisvest. evenals het NCH. Ook komen daar de zogenaamde bui tenland Kamers van Roophan del. de Fenedex (exportsamen- werking van een aantal bedrij ven) en de Vereniging Neder landse Groothandel. Dit project betekent weer een stap verder naar betere exportbevordering, aldus Beyen. 153.50 154.10 Beursoverzfcht WOENSDAG 8 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 1130,00 1200.0 90.00b 90.00b BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER 39050 - 39750 nbcw 850 - 953 v BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Nu in Po len de druk van de kctl I ti haalde de beurs opgelucht adem en over een breed front trokken veel noteringen vandaag aan. Op de obligatienarkt waren veel le ningen eveneens in her fa I De aankondiging van een nieuwe staatslening tegen 11.5 procent baarde weinig opzien. Vast in de markt lag Van Ommeren en op 34,40 en Nedlloyd liep op tot 123.40. wat bijna 1 meer was dan gisteren. Van de uitgevers reageerde Else vier op de magere vooruitzichten met een kleine daling van 2 op 133, maar bedacht moet wor den dat de koers al een grote aderlating achter de rug heeft Veel van het kwade nieuws is dan ook al in de koers verdiscon- t' <'rd VNU was 0.70 lager op 72.60 Van de internationale aandelen lag Philips gevraagd op 21.20. wat 0.70 winst inhield Ook Akzo was 0.70 beter op 22 90 KLM rukte 1 op naar f 98 en Kon Olie was 0.80 hoger op 90.60.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29