"Smaak van publiek verandert steeds" WV-kantoor Katwijk brandt uit Impuls van rijt voor bedrijven Kweker Verburg 50 jaar tussen de tropische gewassen Aansteken vuur "onwaarsclii j ulij 1< Zoekactie gifvaten vuilstort dure grap Sportzaal Valkenburg van 2,6 miljoen gulden WOENSDAG 8 APRIL 1981 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Ik geloof niet dat ik een uitzon dering ben. In Aalsmeer komen in kwekerijen veel veertig- en vijftigjarige jubilea voor", ver telt Goris Verburg (63). Juist voordat hij gebruik gaat ma ken van de VUT-regeling. vierde hij zijn vijftigjarig jubileum als kweker. Gistermiddag ontving hij uit handen van Koudekerks burgemeester G. Swaan de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Als jongen van dertien begon Go- ris Verburg in de kwekerij omdat hij nog te jong was voor de bouw. "Ik was voorbestemd metselaar te worden, want dat was mijn va der ook. Maar toen ik veertien werd en de bouw in mocht had ik het in de kas best naar mijn zin. Bovendien ging het, door de cri sis (begin dertiger jaren) slecht in de bouw". Verburg kwam als jongste bedien de bij kamerplantenkweker Nico Lekx. In het begin hield hij zich hoofdzakelijk bezig met wieden en gieten. "Ik heb heel wat em mers water van de sloot naar de kas gesjouwd", grinnikt hij bij.de herinnering. Zijn belangsteling voor het groene leven was echter dermate opgewekt, dat hij dat er graag voor over had. "Ais ik hei over mocht doen was ik weer bloemist geworden", vertelt de jubilerende Verburg. Tropisch In 1931 al was Lekx gespeciali seerd in tropische gewassen, die via België werden geïmporteerd. Die planten waren kant en klaar en werden doorverkocht aan par ticulieren. Nu komen de gewas sen echt regelrecht uit de tropen en worden door Goris Verburg en twee collega's opgekweekt tot ze naar de veiling kunnen. Het assortiment aan planten is in de loop der jaren met de smaak van het publiek mee veranderd. "Vroeger was bijvoorbeeld de clivia heel erg populair. Dat is een tijd veel minder geweest en nu komen ze weer in", vertelt Verburg. "Datzelfde geldt voor de palmen en de varens. Over de hele periode van vijftig jaar ge zien, is de smaak in wezen niet veel veranderd". Ondanks het feit dat hij vijftig jaar tussen de planten heeft doorge bracht, is de Koudekerkse kwe ker nog lang niet uitgekeken op de tropische gewassen: "Ik vind het nog steeds hardstikke leuk om de planten, hoe lastig het ook is, tot een fatsoenlijk volwassen gewas op te kweken. En dat ge beurt, nét als vijftig jaar geleden, bij Lekx nog steeds met de hand". Goris Verburg vindt het maar niets om achter een machine aan te moeten draven. "Ik heb een collega, die wel eens achter een pot-machine heeft ge staan, daar word je tóch knetter gek van". Hij voegt er aan toe dat het bovendien niet mogelijk is om de kwetsbare tropische ge wassen massaal en machinaal te kweken. Dit zou ten koste van de kwaliteit gaan. Teruggang Volgens de 63-jarige kweker zit er een verband tussen de slechte gang van zaken bij veel kwekers en massale produktic. "Als je 100.000 planten tegelijk kweekt dan kun je er met een machine niet zoveel zorg aan besteden als met de hand. Gevolg: 20.000 ex emplaren ongeschikt voor de veiling. En dat kost geld". Hoewel Goris Verburg niet veel op heeft met de moderne gang van zaken in kwekerijen, realiseert hij zich wel dat, zoals het in 1931 ging, nu niet meer mogelijk is. Ook bij Lekx krijgen de planten geen water uit de sloot meer, maar via een moderne sprenklcr- installatie. "Van het water dat te genwoordig in de sloot zit zou den de planten waarschijnlijk dood gaan ook", grapt de tuin- bouw-veteraan. Dat er straks voor Verburg een zes tigjarig bloemistenjubileum in het verschiet ligt verwacht hij zelf niet. Hij wil zo snel mogelijk met vervroegd pensioen. Nu hij tot zijn drieenzestigste gewerkt heeft vindt hij het welletjes. Zo dra Lekx een opvolger heeft ge vonden stopt Goris Verburg. Als het een beetje wil vlotten ten minste, want het is al gebleken dat het erg moeilijk is om ie mand te vinden die in de kweke rij wil werken èn voldoende vak kennis heeft. Kweker Verburg: 50-jarig jubileum op planten uitgekeken. Eeuwenoude linde maakt het goed na „operatie" HOOGMADE - De eeuwenoude linde bij de monumentale boerderij aan de Voorofsche- polderkade 4 langs de Hoog- madese Does heeft een ge slaagde operatie ondergaan. De boom, die ongeveer even oud is als de uit 1613 dateren de boerderij, is momenteel herstellende van een forse in greep. uitgevoerd door de Utrechtse gebroeders Copijn. In opdracht van eigenaar Van Schulpen, die momenteel ook de boerderij zelf een stevi ge restauratiebeurt geeft, is de rottende kern volledig uit de stam weggesneden. Spe ciale hechtingen zijn aange bracht om de nu holle boom voldoende stevigheid te geven gedurende de "herstelperio de". In de loop der jaren moet de stam. door vorming van nieuwe jaarringen, weer vol doende stevigheid krijgen om zonder hulpmiddelen verder te leven. De behandeling werd een jaar geleden al gestart, toen de Utrechtse boomchirurgen tot de constatering kwamen dat de fraaie linde in de loop der jaren zo slecht is onderhou den dat het kernhout volledig door rotting kon worden aan getast. Allereerst is toen door middel van dieptevoeding nieuw leven aan het wortel stelsel gegeven, terwijl de kroon van de boom zo is ge snoeid dat deze zich weer op fraaie wijze kan ontwikke len. Het uithollen van de stam vormde het laatste onderdeel ran de chirurgische ingreep. Volgens een woordvoerder van de firma Copijn zal de rustie ke linde zich spoedig weer herstellen. "Linden zijn zeer dankbare bomen. Ze reage ren zeer positief op een be handeling." Wel blijft van tijd tot tijd enige nazorg ge boden, aangezien de holte droog zal moeten blijven om nieuwe rotting te voorkomen. Maar omdat de holte zelf al zal zorgen voor de nodige ventilatie, zal die nazorg iioornamelijk beperkt kunnen blijven tot het af en toe bewer ken van het binnenhout tegen rotting door middel van im- pregnering. De chirurgische ingreep heeft Van Schulpen ruim zesdui zend gidden gekost. Hij kan echter rekenen op een subsi die van bijna 2000 gulden van de gemeente Woubrugge, die in beginsel ook bereid is dertig procent bij te dragen in de restauratiekosten van de boerenhoeve. Deze laatste subsidie is echter afhankelijk van de toekenning van een even grote subsidie door het rijk, dat heeft laten weten voorlopig-geen geld daarvoor in kas te hebben. Inbrekers gepakt KATWIJK - De politie van Kat wijk heeft vanochtend vroeg twee mannen op heterdaad betrapt bij een inbraak in de Autorama aan de Ambachts- weg in Katwijk. De mannen, de 22-jarige A. de B. uit Oude Wetering en de 19-jarige J.C. uit Leiden had den de buit, enkele video recorders, scanners en siera den, al bij de deur opgesteld toen de politie arriveerde van een stil alarm. In samenwer king met de Noordwijkse po litie werd het terrein afgezet en werden de daders aange houden. De politie van Kat wijk verwacht dat er meer ar restaties zullen volgen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het zoeken naar vaten met een mogelijk giftige inhoud op de Alpheuse vuilstort heeft bijna veertigduizend gulden gekost. De zoekact ie op 3. 4 en 5 septem ber vorig jaar bleek overigens tevergeefs. Volgens verklarin gen van twee getuigen waren er enige tijd geleden 's mor gens vroeg circa vijftig vaten op de vuilstort gedumvt. Op grond van die verklaringen besloot de gemeente tot een grootscheepse zoekactie die drie dagen in beslag nam. Daarbij werdén vier meter diepe sleuven gegraven in de nel afgedekte en pas inge zaaide belt. De aclieleverde niets op (één val met een ongevaarlijke in houd), en achteraf bleken de getuigenissen, waarop de zoekactie was gebaseerd, minder stellig dan ze eerder waren overgekomen. KATWIJK - Het WV-kantoor in Katwijk is van ochtend vroeg geheel uitgebrand. De schade aan het gebouw bedraagt 200.000 gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het vuur ontstond volgens de Kat- wijkse brandweer vanochtend rond half zes. Met twee wagens rukte de brandweer uit. Het vuur was binnen tien minuten onder controle. De brandweer tast wat betreft de oorzaak nog in het duister. Wel is het bekend dat het vuur in de keuken is begonnen. Daar staat onder meer een gastoestel. De Katwijkse politie sluit nog niet uit dat de brand is aangestoken. Wel lijkt het haar op grond van nuchtere feiten onwaarschijnlijk dat het vuur is aangestoken. Er zijn geen sporen van inbraak en er is geen gat gemaakt in het houten gebouw, terwijl er toch alleen een - weliswaar hevige - binnenbrand heeft gewoed. Een onderzoek naar de preciese toe dracht van het gebeuren vindt plaats. In Katwijk is de laatste tijd beroe ring ontstaan rond het 'Tulip Ti me Festival', een festival voor koren dat wordt georganiseerd door de Katwijkse VW Aan dit in de week na Pasen te houden festijn doen drie Zuidafrikaanse koren mee, wat op ongenoegen is gestuit bij bepaalde groeperin gen van de bevolking. Directeur Verplancke van de Kat wijkse VW was vanochtend niet bereikbaar om een reactie te ge ven op de vraag of er mogelijk een verband bestaat tussen de brand en het ongenoegen het optreden van de drie ge wraakte koren. Deze koren zul len alleen voor genodigden op treden om problemen met tegen standers van de Zuidafrikaanse bijdragen aan Tulip Time te voorkomen. Dit terwijl alle ande re optredens voor iedere belang stellende toegankelijk zullen zijn. Van het Katwijkse WV-kantoor was vanmorgen VALKENBURG - Dc ge meenteraad van Valken burg heeft gisteravond ge kozen voor de bouw van een grote sportzaal, waar in ook kan worden geten nist. De komende maand zullen burge meester en wethouders benutten om de prijs door een onafhanke lijk bureau te laten controleren. In de vergadering van mei komt er van de kant van het gemeente bestuur een voorstel tot verle ning van een bouwkrediet. Opzet is om met dc bouw in november te beginnen als de raad komende maand het groene licht geeft. De Haas (CDA) was blij dat er nu eindelijk wat gaat gebeuren. "Er komt nu ruimte voor recreatie sport in Valkenburg en dat kun nen we alleen maar van harte toejuichen". De liberaal Mizec sprak van een grote dag voor sportminnend Valkenburg. "Wc kunnen nu de kinderen in eigen dorp houden". Als voorbeeld noemde Mizee het Waterbos in Rijnsburg dat zo dichtbij is. maar toch weer zo ver. Hij wilde graag het voorstel van burgemeester en wethou- ders om een sportzaal van 22 x 35 x 7 meter te bouwen steunen De Vries (GPV) vond het bedrag waarvoor de grote sportzaal gaat worden gebouwd (ruim 2.6 mil joen gulden) erg hoog. Hij stelde voor om een zaal met een afme ting van 22 x 28 x 7 meter te bou wen. Het geld dat op deze manier overblijft wilde De Vries gebrui ken om alvast een begin te ma ken met het opknappen van de Hoofdstraat. De Vries drong er bij het dagelijks bestuur van de gemeente op aan om het sporten op zondag in dc nieuw te bou wen zaal af te wijzen Mevrouw v d Broek (PvdA/PPR) sprak zich ook uit voor een zaal met de grootste afmetingen Wel waarschuwde de socialiste tegen de te verwachten kortingen op de uitkeringen uit het gemeente fonds en wees zij de gedachte af dat er een grote sportzaal moet worden gebouwd omdat tennis zo winstgevend is. Wethouder Schipper zei in zijn an1 woord dat er bewust is gekozen voor deze afmeting en dat de be slissing na veel overweging is ge nomen Hij was daarbij van oor dcel dat het gemeentebestuur in zijn voorstel niet tot het uiterste is gegaan "Zelden is een sport zaal te groot, maar wel altijd te klein". DEN HAAG (ANP) De overheid kan via het geven van opdrach ten de vernieuwing in het be drijfsleven een krachtige impuls gevem. Dat blijkt uit dc nota "Aanschaffingsbeleid en innova tie", die de ministers Van Aar- denne (economische zaken) en Van Trier (wetenschapsbeleid) vanochtend naar de Tweede Ka mer hebben gestuurd Vorig jaar verstrekten alle overhe den voor 27 miljard gulden aan dergelijke opdrachten aan Ne derlandse bedrijven. De helft daarvan kwam voor rekening van het rijk. de andere helft werd opgebracht door provincies, ge meenten en waterschappen Met de opdrachten van scmi-over- heidsinstellingen erbij (sociale verzekenngsinstantics. openba re nutsbedrijven) komt het totaal op ruim 39 miljard Eén van de maatregelen waarmee het kabinet de technologische vernieuwing wil vergroten is dc opnehting van een coordinatie- burcau op het ministerie van economische zaken Dat bureau zou het "opdrachtenbeleid" kun nen regelen Bij het Kijksmkoop- bureau. aldus de nota, zal een apart bureau worden ingesteld voor marktonderzoek en innova tie (technologische vernieu wing) De bewindslieden willen ook de markt die de overheid biedt, doorzichtiger gaan maken. Voor dat doel zullen alle gegevens over aanschaffingen van de over heid worden verzameld en ver spreid Het zwaartepunt zal vol gens de nota wat dc opdrachten aangaat vooral op kleine en mid delgrote bedrijven komen te lig Voorlopig heeft het kabinet voor

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27