Grote Trevrvrogf KHZEB Grootste deel buit kwam nooit boven water WOENSDAG 8 APRIL 1981 PAGINA Vergeefse zoekacties naar de ontsnapte Ronald Biggs leid den in 1971 tot deze portretten galerij. Een politielekenaar uit Melbourne tekende Biggs in zes vermommingen. v.l.n.r. als voorman, zakenman, verkoper, dokter, boer en advocaat Ech ter zonder resultaat Op 27 november 1962 vervoeren bankemployés een bedrag van 625.000 gulden in baar geld op een kar retje naar het filiaal van hun bedrijf op het vlieg veld London Airport. Wagentje én geld gaan altijd met een lift naar boven, waar de kluis is. Het is kwart voor tien in de ochtend. De mannen wachten met het wagentje op het neerkomen van de lift. Rond twee in de buurt geparkeerde Jaguars dren telen een paar mannen, typische city-gentlemen, paraplu over de arm, bolhoed. De lift komt, de kooideuren schuiven open. Twee gemas kerde mannen stappen er uit, de gentlemen rennen toe, de Jaguars ronken weg. Scotland Yard verricht een paar arrestaties. Eén man wordt veroordeeld, een zeke re Michael Ball. Een ander wordt vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Zijn naam: Douglas Gordon Goody, bijgenaamd „De ko ning van het alibi". O nee. hij was die ochtend bij kleerma ker Foster in Mayfair ge weest, had daar zelfs nog kof fie gemorst op de kleren van een vage kennis, had die man zelfs zijn kaartje gegeven met de boodschap het pak op zijn kosten te laten stomen en ja, die man zou dat vast en zeker allemaal wel bevestigen. Hetgeen gebeurde. Goody ver liet het gerechtsgebouw, in gezelschap van Brian Field, klerk op het advocatenkan toor van John Denby Whea- ter. De Daily Telegraph pu bliceerde nog een foto van het tweetal op de trappen van de Old Baiiy. Voorkennis Zonder enige twijfel", zei de- tective-superintendant Frank Williams van Scotland Yard in 1966, toen ik hem sprak over de grote treinroof in 1963, „zijn die 625.000 gulden benut om de grote treinroof te financieren". Brian Field, de klerk van het advocaten kantoor. heeft een deel ervan gebruikt om enige tijd later de verlaten, afgelegen Lea- thershade Farm te kopen, waar de daders zich direct na de overval op de posttrein enige tijd verborgen hebben gehouden. En dat gebeurde, zo is later gebleken, met voorkennis van „sollicitor" Wheater. Field en Wheater waren minde re goden, door toeval eigen lijk bij de grote treinroof be trokken geraakt. De hoofd rolspelers waren anderen, vijf in getal. Topmannen in de Londense onderwereld, werkzaam in het sombere zuidelijke deel van de stad, elk met een eigen bende. Ze kenden elkaar goed, ze wa ren, zo heeft Central Intelli gence later vastgesteld, in de loop van 1963 verscheidene keren „in vergadering" bij een geweest: Bruce Rey nolds, antiquair, Ronald Ed wards, nachtclubeigenaar, James White, caféhouder, Douglas Gordon Goody, kap per, John Thomas Daly, ook al bezig in antiek. Ze troffen elkaar in een huis in Camberwell of in het kroegje The Windmill in Blackfriars, opzij van de Theems, in een onooglijk staatje. Af en toe is er nog een zesde man bij de gesprekken, een zesde man Mackinsey of Mackenzie, die achttien jaar lang in het hele verhaal niet meer voorkomt, maar voor wie nog altijd een arrestatiebevel geldt. Dit vijftal - mogelijk dit zestal - vormt de „generale staf', die de overval op de posttrein Glasgow-Londen voorbe reidt. De vijf bendes zijn be schikbaar om het „voetvolk" te leveren. Bookmaker "Charles Frederick Wilson wordt ingehuurd financieel expert. Scharrelaars Hij levert Brian Field het geld om Leatershade Farm te ko pen. Hij betaalt de scharre laars. die aan de rand van de misdaad hun geld verdienen en die nu nuttig kunnen zijn om in Glasgow of Londen de trein te observeren, die een rijschema van de posttrein kunnen bemachtigen, die we ten hoe een sein op rood ge zet kan worden, die een die sellocomotief kunnen bestu ren. Er moeten vrachtauto's gestolen worden, iemand moet de nummerborden ver valsen, de auto's een andere kleur geven. Er moeten zendertjes en ont vangers komen en er moet voedsel naar Leathershade Farm. En drank natuurlijk. Geen vrouwen, dat is te link, maar wel wat spelletjes om de verveling te verdrijven. Dc Bank of England en Scotland Yard waren het helemaal met elkaar eens: precies 2.631.684 pond sterling in biljetten van vijf en tien pond waren er in de nacht van 7 op 8 augustus 1963 verdwenen uit de bij Linsla- de in Buckinghamshire tot stilstand ge brachte koninklijke posttrein 'Glasgow- Londen'. Dat was, toen hetzelfde als bijna 28 miljoen Nederlandse gulden. Voor vijftien pond had Ronald Biggs, een 34- jarige Londense timmerman, in die dagen als hij dat gewild had een maatkostuum kunnen laten snijden in Savillc Row. Maar Ronald Biggs had wel wat anders aan zijn hoofd: hij hielp mee 120 geroofde postzak ken te ledigen en het geld te tellen. En hij wond zich op over het geronk van de moto ren van een vliegtuigje, dat heen en weer cirkelde boven de afgelegen Leatherslade Farm, dertig kilometer van Linslade, waar de posttrein nog steeds stond, nu hel ver licht door zoeklichten van de politie. De nacht, die eerste de beste nacht van de grootste treinroof aller tijden, begon de jacht op de man, die al in 1966 geen cent van zijn aandeel in de buit 150.000 pond - over had. die na tot dertig jaar veroor deeld te zijn, reeds in juli 1965 uit de gevan genis van Wandsworth ontsnapte, die zijn eerste vrouw Charmian door een scheiding en zijn zoon Farley door een ongeluk ver loor, die in 1978 in Brazilië opdook, maar daar ongemoeid moest worden gelaten, omdat er geen uitleveringsverdrag tussen dat land en Engeland bestaat en die zich zo veilig waande, dat hij driest op bezoek ging bij de Britse matrozen op een fregat in de haven van Rio de Janeiro en die Dovcndien de wereldpers nog haalde, toen hij een blauwe maandag als zanger probeerde te fungeren bij de Sex Pistols, een punkgroep w aar het ook niet al te best mee is afgelo pen. Ronald Biggs is nu, achttien jaar na dato, toch zijn vrijheid kwijt. Een handvol voor malige Britse commando's die een particu lier detectivebureau zijn begonnen en des wege best wat goede publiciteit kunnen ge bruiken. hebben hem eind vorige week uit Brazilië ontvoerd en naar de Bahama's ge bracht. dat wel degelijk een uitleverings verdrag met Engeland heeft. Redacteur C J. Brits, die in de eerste helft van de zesti ger jaren de Grote Treinroof VM nabij volgde, gaat in bijgaand verhaal terug in het verleden. want de rovers zullen zich er een dag of wat schuil moeten houden. De algemene voor keur gaat uit naar Monopoly. Het plan is perfect, hel vertrou wen in de goede afloop even zeer. Er wordt een principiële afspraak gemaakt. Tot en met de overval zijn Reynolds, Ed wards. Goody White en Daly de baas. Het geld wordt direct na aan komst op Leatershade Farm verdeeld om onderling gekis sebis te voorkomen. En als ie dereen zijn portie heeft, zijn er geen leiders meer en zorgt elk van de betrokkenen voor zichzelf. In de nacht van 7 op 8 augustus stopt de koninklij ke posttrein een paar mijl vóór het viaduct Sears Cros sing voor rood sein. De twee de machinist stapt uit om naar de dichtbijzijnde blok- post te bellen De telefoondraden blijken doorgesneden. De man roept iets naar de eerste machinist en wordt op dat moment be sprongen door twee mannen, die bivakmutsen op hebben. Anderen beklimmen de loco motief en slaan de eerste ma chinist met een ijzeren staaf Kop thee In het tweede rijtuig achter de locomotief liggen 120 geld zakken. Postbeambten zijn er klaar met sorteren en drin ken een kop thee uit de ther mosfles. Geen hunner merkt, dat de zes volgende wagons worden losgekoppeld. Ma chinist Mills, bloedend uit een hoofdwond, wordt ge dwongen met de twee eerste wagons op te trekken naar het viaduct Sears Crossing. Op de rails staan daar twee mannen met een witte doek. die precies aangeven waar Mills moet stoppen. De deuren van de tweede wa gon worden met bijlen ver splinterd, gemaskerde man nen dringen binnen en dra gen in ijltempo de postzak ken naar buiten. Daar is een nenselijke ketting gevormd. I)e postzakken verdwijnen in een vrachtauto en twee Land rovers, die onder aan de spoordijk staan De postbe ambten worden met de dood bedreigd als zij niet een half uur roerloos tegen de wand van de geplunderde wagon blijven staan. Na tien minuten durven ze pas naar buiten te kijken. Er is niets te zien, de nacht is diep- J.wart. Achteraf wordt duide lijk, dat in die nacht van 7 op ftaugustus niet dc échte geld- wagon meereed in de konink- 'ijke posttrein, maar zo maar •?en goederenwagon De éch te was defect, net als de twee sterk beveiligde reserve-wa gons. Superintendant Mal colm Fewtrell van de politie in het graafschap Bucking hamshire wordt om half vijf die nacht gealarmeerd. Het onderzoek begint, uit Lon den komen twee befaamde speurders van Scotland Yard. machinist Mills wordt verhoord, de trein onder de loep genomen. Maar het re sultaat is nihil Hoewel, was er niet gedreigd met: „Een half uur blijven staan, want anders gaan jullie eraan"? In een half uur kom je niet ver, zegt detective superinten dant McArlhur van Scotland Yard. De vraag is: hoe ver? Op een stafkaart wordt rond Sears Crossing een cirkel ge trokken met een straal van dertig mijl. Ronald Biggs met zijn vriendin Ramunda Nascimento de Castro tijdens een tv-interview op het politiebureau van Rio de Janeiro. De tot stilstand gebrachte koninklijke posttrein Glasgow-Londen 's ochtends na de overval (8 augustus 1963t Binnen die cirkel moeten de treinrovers zich schuil hou den. En dat is ook zo. De mannen hebben inmiddels de buit verdeeld en luisteren op Leathershade Farm naar de politicradio's. Ze drinken er hun bier. ze spelen Mono poly, ze gebruiken biljetten van tien pond om hun siga retten aan te steken En ze horen een vliegtuigje cirke len. Het is de koers kwijt ge raakt, maar dat weten ze niet. De angst begint hem te be kruipen. En niemand treedt als leider op; het is, volgens afspraak ieder voor zich Paniek Ze horen, dat de politie steeds dichterbij komt. En in paniek graaien ze hun geld bijeen, la ten zelfs nog zesduizend pond achter, bekommeren zich niet om de lege bierfles sen. om de speelkaarten, om het Monopoly-spel. Ze laten hun vrachtauto en de Land rovers staan, ze nemen letter lijk de benen. En ze beseffen niet op dat moment zelf hun vonnis te hebben geveld Want dc kaarten, de flessen, de auto's en de biljetten van het Monopoly-spel zitten bar stensvol vingerafdrukken. Toch heeft ook de politie een kostbare fout gemaakt. Want in plaats van de cirkel rond Sears Crossing van buiten uit binnen te dringen bij het zoe ken naar dc treinrovers, is zij van het middelpunt uit gaan jagen. En dit heeft het de Zo ontsnapte Ronald Biggs via luchten over de gevangenismuur e van een vrachtwagen op matrassi rovers mogelijk gemaakt op maandag 12 augustus Buc kinghamshire te verlaten. Nog geen dag later heeft Scotland Yard de vingeiaf drukken van Reynolds, Ed wards. Goody. Dally en de rest geïndentificeerd Op 14 augustus worden Roger John Cordrey en William Ge rard Boal in Bournemouth als eersten gearresteerd. In hun auto's wordt een bedrag van anderhalf miljoen gulden gevonden. In een bos bij Dor king in Surrey worden een paar dagen later in twee kof fers en een tas grote aantallen bankbiljetten aangetroffen En achter de wand van een al dagen onbeheerd staande ca ravan op een camping even eens in Dorking, vindt de po litie drie ton aan baar geld De bewoners, ex-parachutist James Edward White, zijn vrouw Shcrcc en poedel Gig. zijn spoorloos. Gentleman Charles Wilson wordt gepakt op 22 augustus. Op 24 augus tus volgt Ronald Biggs, wiens vingerafdrukken een haarscherp plaatje waren op het Monopoly-spel en die op Leathershade Farm ook nog een fles tomaten-kctchup in zijn handen had gehad Een tip leidde tot dc arrestatie van Robert Alfred Welch. Hij had bier gedronken op de boerderij. En huisschilder Ja mes Hussey was vergeten dat hij met zijn vingers aan dc pas door hem gespoten ach- een ladder klom hij tijdens het i sprong dooreen gat m het dak terklep van de vrachtauto had gezeten. James Daly deed op 3 decem ber inkopen op Eaton Squa re. toen detectives hem aan hielden. Hij was op en top als gentleman gekleed, donker pak. bolhoed en paraplu, het deed even denken aan Lon don Airport En zijn vingeraf drukken zaten op het Mono poly-spel. Toch is Daly vrij gesproken. „Kan best zijn, van die vingerafdrukken, maar die zijn er dan toch in dat huis in Camberwell opge komen. waar we 1963 wel eens met een man of wat een spelletje speelden", bedacht hij Dalv is vermoedelijk een van dc zeer weinigen, zo niet de enige, die tot in de lengte van jaren heeft kunnen profiteren van zijn aandeel in de buit. geschat op anderhalf miljoen, hetgeen neerkomt op bijna vier miljoen vandaag-de-dag. Op 10 december pakt de poli tic. op et d plat dak van een Londcns woonblok, autolief- habber Roy Jamaa bij de kladden, de man. die verant woordelijk was voor het transport van het geld van het viaduct naar dc boerderij. En de "koning van het alibi kapper Douglas Goraon Goody, wordt aangehouden in een hotel in Leicester, waar hij buiten medeweten van zijn verloofde, in dc weer is met de 24-jarigc Margaret Perkins, die zomer nog Miss Midland! Bén woedt er nooit aangehouden, die Mackinsey of Mackenzie, uit zuideliik Londen Er zijn er die zweren, dat hij het brein achter de grote treinroof is geweest, maar als je dat hardop zegt in Enge land. of in een krant publi ceert. sta je binnen de kortste keren voor de kadi Niettemin hij was bij de verga deringen van de „staf en hij barstte jaren lang van het geld. Rechter Edmund Da- vies wees op donderdag 16 april 1964 vonnis in de zaak van de grote treinroof: Cor drey 20 jaar. Boal 24 jaar. Wil son 30 jaar. Biggs 30 jaar, Wis- bev 30 jaar. Hussey 30 jaar. Field 25 jaar, Welch 30 jaar, James 30 jaar. Goody 30 jaar. Wheater 3 jaar Reynolds. Edwards en wnite zijn dan nog voortvluchtig, maar worden jaren later ook gearresteerd Wilson ont snapte in augustus 1964 uit de gevangenis, maar werd na vijf jaar opnieuw gepakt. En Ronald Biggs. de man. die achttien jaar later weer groot in het wereldnieuws kwam door de ontvoering in Brazi lië. heeft maar een schijntje van zijn dertig jaren achter de tralies gezeten ..Bevrijd" Op donderdag 8 juli 1965 wordt hij met militaire precisie uit de zwaarbewaakte gevange nis van Wandsworth „be vrijd" in een onderneming, die hem zonder enige twijfel de hoofdmoot van zijn aan deel in de buit van de trein roof moet hebben gekost. De ontsnapping geschiedde tg- dens het luchten van een groep ernstige misdadigers, waartoe ook Biggs gerekend werd. De groep liep by een vijf meter hoge muur. toen daar opeens het gemaskerde gelaat van een man boven uitkwam, die iets nep en een metalen ladder liet zakken De veertien gevangenen wier pen zich op de muur en sprong door een gat in het dak op de matrassen in een gereedstaande verhuiswa gen Pas in oktober 1969 dook Biggs weer op. in Au stralië. waar hij op een foto herkend was Maar toen de politie kwam. was hij al ver dwenen Hij moest, zo is later gebleken, duizend pond le nen om met een schip naar Brazilië te komen. Daar ging hij samenwonen met een stripleasc-dansercs van Indiaanse afkomst, bij wie hg een zoon kreeg De moeder woont nu in Zwitserland, waar zij getrouwd is met een monteur Biggs vrouw Char mian is in 1976 van hem ge scheiden. Biggs heeft al die jaren in Australië en Brazilië een bescheiden zo niet ar moedig bestaan geleid. Want op de keper beschouwd is 28 miljoen eigenlijk toch niet zo veel. als het uitgegeven moet worden op de manier, waar op de treinrovers dat moes ten doen „Boekhouder" Charles Wilson heeft het Scotland Yard na zgn aan houding precies voorgere kend. Buit £2 631.684 Voorbereiding 81 684 2.550.000 Dat bedrag is verdeeld in ze ventien gelijke porties van 150.000 Van de oorspron kelijke buit van de treinroof van 28 miljoen gulden is 23 miljoen gulden nooit terug gevonden. Eén dode Van de hoofdpersonen uit deze geruchtmakende afTaire. die in de loop der jaren gewor den is tot een schijnbaar ge weldig avonturenverhaal maar die in werkelijkheid toch niets meer of minder was dan een misdaad van de eerste orde, is na achttien ja ren ook nog wel wat bekend Eerste machinist Mills is na een paar jaar overleden aan de gevolgen van zgn verwon dingen. Tweede machinist Whitby stierf in 1972. 34 jaar oud. aan een hartaanval Op Biggs na zijn alle treinrovers inmid dels op vrije voeten Edwards heeft een bloemenkraam bg Waterloo Station Robert Welch is autohandelaar. Tom Wisbey heeft een cafe in noord Londen. Roy James werkt bg een zilversmid in Is lington. James Hussey heeft een restaurant in Soho. Char les Wilson werkt voor een Londcns warenhuis. Gordon Goody scharrelt in tweede hands goederen in Putney. Roger Cordrey leeft van dc inkomsten van een boek. dat hij over de treinroof schreef. Bruce Reynolds is zoek. evenals Jimmy White En de hoofdbewaker van dc ge vangenis in Wandsworth heeft de enveloppe nog klaar liggen, die Ronalds Biggs aan het plakken was toen hij op 8 juli 1965 gehaald *crd voor het luchten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25