'LDWS Heeft LDWS nog toe komst? WOENSDAG 8 APRIL 1981 LEIDEN - Vechten en kanke ren. Het zijn twee karakter trekken, die aan de Leidse tweedeklasser LDWS zijn verbonden. Het bestuur 'vecht' verbeten tegen dat imago, maar de ontwikke lingen in het afgelopen sei zoen bevestigen de indruk die de meeste mensen buiten LDWS hebben. Dieptepunt in deze voetbal- jaargang waren Verbur- ch-LDWS en LDWS-Sport- club Lisse. In Poeldijk kre gen enige spelersvrouwen het aan de stok met Verbur- ch-aanhangers. Met een ba ton trachtte een spelers vrouw orde op zaken te stel len. De spelers ontging het incident op de tribune ook niet en dankzij hun ingrij pen - de wedstrijd ging ge woon door werd de ruzie 'gesust'.... De streekderb.v tegen SC Lisse werd zelfs vroegtijdig beëin digd. Een handgemeen tus sen Piet Ouwehand (LDWS) en Hennie van Eeuwijk (SC Lisse) liep volledig uit de hand, waarop de arbiter het duel staakte. Bij het verla ten van het terrein sloeg Ger de Roode Van Eeuwijk tegen de grond. Met een kaakfrac- tuur werd de Lissenaar naar het ziekenhuis afgevoerd. De Roode (31) is inmiddels voor twee jaar geschorst. Ook zijn jongere broer Kees heeft dit seizoen een groot aantal wedstrijden van de kant moet bekijken. Zijn tweede schorsing heeft hij net ach ter de rug. Ook in figuurlijke zin zit de club in de hoek waar de klappen vallen. Sinds de club als een vuurpijl uit de Afdeling Leiden naar de tweede Klasse scnoot, gaat het nu sportief gezien aanzienlijk minder. Al enke le seizoenen is het twee deklasseschap in gevaar. De gradatie lijkt slechts een kwestie van tijd. Op het mo ment staat LDWS laatste. Nóg zorgwekkender is de op bouw van de vereniging. Met ongeveer 150 leden is LDWS een middelgrote club in Leiden. De Vlietbewoners hebben slechts één A-, B- en D-jeugdteam. Een C-elf- tal kan LDWS niet op de been brengen. Onlangs werd die ploeg teruggetrokken uit de competitie. Volgend jaar moet voor verscheidene spe lertjes dispensatie worden aangevraagd in verband met hun leeftijd. Anders kunnen zij de LDWS-kleu- ren niet meer verdedigen. Ter vergelijking de situatie van drie jaar geleden: toen telde LDWS nog zeven jeugdteams. De ongeveer 85 senioren zijn verdeeld over vijf teams, waaronder een Surinaams elftal, dat zich afgelopen zo mer aanmeldde. De reserves komen uit in de tweede klas se van de afdeling. Aanslui ting met LDWS—I is er dus niet. Jan Bekkering, die aan het einde van de competitie zijn 26-jarige trainerscar rière afsluit, put zijn bank zitters dan ook uit de A-ju- nioren. Meer regel dan uit zondering is dan ook dat, bijvoorbeeld, Wil Akerboom op zaterdag' tegen VVSB A-3 uitkomt en de dag daar op invalt tegen Roodenbur- f-L Ook de accommodatie is niet 'tweede-klasse' waardig. Op één veld moet worden ge traind en gespeeld. Omdat het bordje „afgekeurd" in de afgelopen maanden weken lang het toegangshek 'ont sierde', moest Bekkering zijn spelersgroep geregeld een 'rondje Vliet' laten lo pen. Uit pure nood week de club op de dinsdagavond uit naar de Groenoordhal. Twee jaar geleden trainde de se lectie zelfs een enkele keer op de parkeerplaats bij LDWS. Een zelf neergezette lichtmast diende toen als 'verlichting'. De afkorting Leiden Door Wilskracht Sterk geeft dan ook aardig dè grote kracht van LDWS weer. Inzet heeft de club tot nu toe op de been gehouden, maar de centrale vraag in dit verhaal is niet temin: heeft LDWS nog toe komst? Om daar een ant woord op te vinden, keek Herman Poos een w eek lang in de LDWS-keuken. Een portret van een typisch Leidse vereniging, die in (de- gradatie-inood verkeert. Tekst: Herman Poos Foto's: Jan Holvast een tik aan de dichtstbijzijn de Lissenaar. Ik kan het al leen niet bewyzen, want nie mand wil getuigen". Ger de Roode denkt ook dat zijn naam in zijn nadeel heeft gewerkt bij de bepaling van de straf. Hij vindt dat mis plaatst. „De slechte naam die de familie De Roode heeft, komt hoofdzakelijk door Cees. Hij heeft een waslijst van straffen. Daar ben ik in feite de dupe van geworden, want in de zeventien jaar dat ik in het eerste speel, ben ik welgeteld één keer geschorst geweest". De 31—jarige Lei- denaar zou dit jaar zijn 500ste wedstrijd in het eerste hebben gespeeld. Dat zeldza me getal is nu onbereikbaar geworden. „Ik had echt ge hoopt nog zoveel wedstrijden te spelen. Zou er eindelijk eens wat positiefs over De Roode in de krant staan", glimlacht Ger de Roode, „Maar misschien speelt LDWS over twee jaar in de vierde klasse Door mijn mentaliteit zou ik my dan nog kunnen handhaven op dat niveau", spreekt hij zich zelf moed in. Figuren als Ger de Roode, die zo intens voetbalminded zijn. zijn geen uitzondering bij LDWS. Sindskort kan ook Harry van Hassel tot die groep worden gerekend. Via zyn eigen bar. het Uilennest, leerde hij de doorsnee LDWS-er kennen. Dit sei zoen treedt Van Hassel. die ooit in de betaalde jeugd bij ADO speelde, als verzorger/ elftalbcgeleider op. Zyn por tefeuille trekt hij geregeld open als dat nodig is. Hij: „Dit is myn enige hobby De één stapt graag of gaat naar de hoeren. Ik besteed mijn geld hieraan. Op alle trainin gen ben ik am.'.. I hoef ik niet, maar ik doe het om dichter by de jongens te komen". Van Hassel en de bestuursle den Wil Sanders en Henk Pi ket zijn onmisbaar voor de vereniging Zij zijn min of meer het geheime wapen van LDWS. Piket en Sanders een aparte plaats nemen M m binnen de vereniging. Zon dag zyn ze herkenbaar aan hun driedelig kostuum en de stropdas Hun grote kracht is dat zij twee kameleons zijn. In de bestuurskamer praten ze 'netjes' met collega-be stuurders en in de kantine verstaan ze de taal van i.Dws-.rs van kWn lol groot, iedereen kennen zij ook Als er wat aan de hand is. springen zy er direct op. Dankzij hun enorme betrok kenheid weten zij de sfeer goed te houden Maar laat dat ook duidelijk zyn: het degra- datievoetbal laat zyn sporen na binnen de vereniging Bo vendien lijkt de negatieve pu bliciteit die LDWS geregeld ontlokt de club in de toe komst op te gaan breken Bij velen schrikt dat af om zich aan te melden. Bovendien vergrijst de wijk Zuid-West waar het gros der leden is ge huisvest Terecht merkt se cretaris Piket dan ook op: „Zo kan het niet langer door gaan. Binnen drie jaar moet er wat gaan gebeuren". Vorig jaar heeft de club al infor meel over een fusie gespro ken met buur VNL. die in de Afdeling Leiden uitkomt. De rotte plekken sullen moeten worden weggesneden, zodat de club in rustiger vaarvsatei terecht komt Zonder 'om streden' leden zal LDWS kwalitatief gezien een stapje terug moeten doen Over en kele jaren kan de club het ge zaaide wellicht oogsten geen verdere terugloop van leden LEIDEN Rauw, maar toch lekker. Het zouden de kwalificaties van de door LDWS voorgeschotelde maaltijd kunnen zijn. Enigszins afwachtend werd de 'gast' ontvangen, maar later werd de slogan 'LDWS is goed voor jou!' volledig waargemaakt. De club schetst met die reclamekreet aardig zijn grote kracht. Enige voorwaarde om je thuis te voelen bij de Vlietclub is, datje de taal van LDWS moet spre ken. In diezelfde reclamefolder staat dan ook: 'LDWS is geen vereni ging die kapsones heeft'. In de praktijk betekent dat iedereen familiair met elkaar omgaat. Van het manusje van alles met een eerste elftalspeler tot de voorzitter met een veteraan. Iedereen wordt op dezelfde wijze benaderd. Soms vloekend, want nie mand verbloemt zijn mening. En soms gezellig bier drinkend aan de bar, want ook de polssport beheersen de meesten goed. Oud-eerste elftalspeler en nu ondermeer clubbladredactfur Hen- ny Keyzer (37) vergelijkt met andere verenigingen: „Bij een gro te club ben je een nummer. Daar tel je alleen mee als je hoog speelt. Hier word je erkend en iedereen kent je ook. Je hebt bij LDWS ook geen afstand tussen leden en bestuur. Henk (Piket, de secretaris) is voor mij gewoon Henk, ondanks dat hij in het bestuur zit". Ben je eenmaal ingeburgerd dan is de kans groot dat de slogan 'LDWS is goed voor jou' verandert in 'LDWS betekent alles voor mij'. Hun enige binding is in feite het bezoek van de trainingen en de maandelijkse contri butie-overschrijving. John Haastrecht en Jan Flippo, die beiden in Alphen aan den Rijn wonen, voelen er bij voorbeeld niets meer voor wekelijks enige keren in Lei den tegen een balletje te trap pen. Voorts heeft Sjaak Mat ters te kennen gegeven terug te willen keren naar zijn oude club, ZLC. Ook Bekkering houdt het voor gezien aan het einde van de competitie De Leidenaar heeft het bestuur inmiddels een 16 pagina's tellend 'wit boek' aangeboden, waarin hij zijn bevindingen op schrift heeft gezet. Ondanks de klaagzang over het gebrek aan kader (..Ik moet zelf de ballen in orde ma ken"), de accommodatie („Hadden wij meer op het veld kunnen trainen dan stonden we nu niet zo laag") en het beleid („De club had beter twee talenten kunnen inpassen dan écn versleten vedette binnen te halen in de glorietijd"), concludeert Bek kering: „Ik heb er twee leer zame jaren achter de rug. die ik nooit had willen missen LDWS heeft een apart karak ter. Alles wordt hier onge nuanceerd en impulsief ge zegd. maar ik weet dat het zo niet wordt bedoeld". „Ik zal een voorbeeld geven „In de rust in een oefenduel met Randstad Sport wil ik van tactiek veranderen. Ger de Roode wil ik van de spits naar het middenveld terug la ten zakken Waarbij hij ver kondigt: 'Neem voor mij maar een ander, want ik ben geen jo-jo'. Een ander gaat vervolgens naar huis of langs de kant staat, maar wat doet Ger' Hij zegt even later 'Bek schuif wat op. Dan kan ik naast u zitten in de dug out. want we zyn toch niet kwaad Een bijna wekelijks terugke- r. Md Md btt LDWS: het ter- rein is weer afgekeurd en dat betekent in plaats nan op het veld trainen een 'mndje^Vhet" lopen Op de foto v.l.n.r. Erik v d. Weyden Jerry Fakkel. Chris Bouwer. Cees de Roode Sjaak Matters. John Haastrecht en Bart v.d. Weyden. op elkaar. U hebt me er te recht naast gezet' Dat bedoel ik nou met apart. Zoiets heb ik nog nooit eerder meege maakt in die 26 jaar dat ik trainer ben". Ook in ander opzicht zal Bek kering Ger de Roode nooit meer vergeten. De kaakslag, die hij uitdeelde aan SC Lis se-verdediger Hennie van Eeuwijk dreunt nu nog na. Psychisch ging De Roode zelf knock out. „Toen mijn vrouw zei dat ik twee jaar ge schorst was. kon ik dat niet geloven. Ik dacht dat ze een geintje maakte Vooral de eerste week was ik er hele maal kapot van. Voetbal is mijn hele hebben en houcn. Ik zou echt niet meer weten wat ik nu moet gaan doen. want voetbal betekent echt alles voor mij. Ik mag ook niet meer deelnemen aan zo meravond- en zaalvoetbal Die straf is terecht, maar ik word nu overal buitengeslo ten. Dat krijg je niet eens by een moord De straf heeft ook doorgewerkt in myn familie. Myn vrouw en ouders wor den overal aangehouden met de vraag: 'Hoe gaat het met i Zyn vrouw vult aan „Bij Blauw Zwart werd hij zelfs nagewezen Zo van 'Dat is—ie'. Ger de Roode heeft bovendien een geheel andere verklaring van dc rel ..Ik heb dat nergens gelezen, maar ik kreeg eerst een klap en daar na draaide ik my om en gaf Jan Flippo, uitkomend in het eerste team: „Voor tachtig van de ongeveer 150 leden is deze club een sociale opvang. Die jongens zitten hier elke zaterdag en zondag. Voor hun vrouwen en kinderen is dat traditie. Als het voetbal len wordt afgelast, ga ik lek ker met mijn vriendin weg, maar voor die mensen is afge lasting een straf'. Miecael („Maar noem mij maar Chiel, want zo kent iedereen mij") Gordijn is één van de velen, die met LDWS naar bed gaat cn ermee opstaat. De 71-jarige Alphenaar is pas vier jaar lid, maar is nu al goud waard voor de vereni ging. Elke morgen („Je mag me controleren") is hij van negen uur 's ochtends tot één uur 's middags op de Vliet aanwezig. Samen met zijn maat Isaac Keyzer maakt hij dan de kantine, kleedkamers en bestuurskamer schoon. „En als ze in het weekeinde weieens roepen: 'Joh Chiel. we hebben geen scheidsrech ter. Wil jij fluiten?' dan leid ik zo af en toe nog een wed strijdje. Daar heb ik altijd zin in. Je moet weten dat ik 17 jaar scheidsrechter ben ge weest en op het moment rap porteur ben. Voorts ontvang ik de arbiter bij het eerste en verkoop ik elke zondag loten. Ach, je moet toch wat doen Een volkstuintje is niets voor mij. Ik ben nu eenmaal in het voetbal opgegroeid en voel mij thuis bij LDWS" Stille werkers als Gordijn zyn verankerd aan de club. Ook het eerste elftal herbergt tal van dergelijke personen. Piet Ouwehand, Hanny Sjardijn en Erik van der Weyden zit ten in de kascommissie, Wim Visser traint de jeugd en Gé Dubbeldeman is verzorger. Allen zijn geinteresseerd in het wel en wee van LDWS. Cees de Roode: „Als het der de met tien man speelt dan kom je dat te weten, want je hebt een enorme binding met de club". Blijven de meesten thuis of gaan op de tribune zitten als ze geschorst zijn, Cees de Roode dicht zich dan andere taken toe: „Ik sjouw dan met de tassen. Misschien ben ik wel te veel met het voetbal bezig, want ik zit dan ook al tijd in de dug out. Dan loop ik met de waterzak en verzorg de spelers als ze geblesseerd zijn. Ik moet erbij wezen, want ik ben emotioneel te veel betrokken bij de club". Zijn voetbalcapaciteiten en de betrokkenheid met de ver eniging ten spijt, velen zien liever de hielen dan het ge zicht van Cees de Roode. „Want hij en in mindere mate zijn broer Ger zijn verant woordelijk voor de slechte naam. die LDWS heeft", re deneren die LDWS-ers. Cees de Roode (28) is zich dat ten dele bewust: „Qua voetbal ben ik goed gezien, maar als individu zijn sommigen voor mij bang. Ze zeggen: 'Cees de Roode is een verschrikking' Dat komt, omdat ik alles recht voor de raap zeg. Er wordt ook altijd gezegd: 'Die twee van De Roode moet je ontieglijk goed in de gaten houden'. Je kan het navra gen, maar nog geen enkele trainer heeft last van ons ge had. Dat wij toch zo'n slechte naam hebben, komt omdat voor ons een nederlaag en een gelijkspel niet bestaan. Als LDWS heeft verloren dan zie je aan mijn snuit dat ik het niet naar mijn zin heb". „Je hoort mij echt niet zeggen dat ik een brave jongen ben. Ik weet dat mijn grootste handicap praten is Ik zal heus wel lastig zyn voor scheidsrechters", biecht Cees de Roode op ..Dat komt om dat voetbal alles voor mij be tekent. Zaterdag 's avonds drink ik bijvoorbeeld nooit bier Koffie en een paar liter melk en clle naar de PTV ky ken. Daar houdt het bij mij wel op. De buitenstaanders kennen ons niet. Die bestem pelen LDWS als een a—socia le vereniging. Die vragen: hoe gaat het op het kamp? Ik woon daar niet eens. maar misschien komt dat wel door mijn lange haren. Maar de eerste moet nog worden ge boren, die zegt dat ik naar de kapper moet. Ze moeten me nemen hoe ik ben". De drang om zo hoog mogelijk te voetballen, heeft De Roo de, ondanks dat hij zich een pure LDWS-er voelt, inmid dels verleid om zich aan te bieden by de zaterdag eer steklasser Rijnsburgse Boys. „Het bestuur vond het nog te vroeg om te praten Als Rijns burgse Boys mij niet wil heb ben. ga ik naar een andere club. want dat ik wegga is ze ker. Ik wil die paar jaar dat ik voor de boeg heb het beste presteren". Een uitloop van spelers dreigt overigens by LDWS. Want behalve dat leden een verbin tenis tot hun dood met LDWS gaan. zijn er ook bij, die de kantine van binnen amper kennen. Een mogelij ke basisplaats bij een twee deklasser heeft die mensen naar LDWS gelokt. Omdat de vereniging zo klein is. zijn de vooruitzichten op zo'n stek kie aanmerkelijk groter dan elders. Trainer Bekkering: „Bij ons spelen jongens in het eerste, die bij andere ver enigingen wellicht in het tweede of derde zouden spe len".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23