LEIDSCH DAGBLAD Benzineprijs niet omhoog Gaspiijs tuinders moet extra stijgen Verkopen detailhandel gedaald _i 1gilfïlp| Gif stopt bouw 4.500 woningen Nieuwe moordpoging op Reagan voorkomen Walesa wil aftreden is in auto LAG CDA en WD geven voorkeur aan verhoging btw Spaarbrief Onderwijs WOENSDAG 8 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36442 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans A<^ -hooldredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte SngH 1 2311 BG leden Voor lei TO «aAfen NEW YORK (UPI) - Agenten van de Amerikaanse geheime dienst hebben gisteren een man gearresteerd die er van wordt verdacht een brief te hebben geschreven waarin hij zegt presi dent Reagan dood te zuilen schieten en "de realiteit van Hinckley (de dader van de aanslag op Reagan) tot voltooiing te brengen". De schrijver van de brief, de 22-jarige Edward Richardson, werd gearresteerd toen hij in New Haven (Connecticut) een bus nam naar New York. Richardson had een geladen revolver op zak toen hij werd aangehouden. De arrestant verbleef sinds 4 april in een hotel in New Haven. Op zijn hotelkamer werd een foto van de Amerikaanse presi dent gevonden. Op die foto was het gezicht van de president onherkenbaar gemaakt en er was bij geschreven: "bestemd om gedood te worden". Gevolg van de vele sombere verhalen' DEN HAAG (ANP) - De detail handel heeft vorig jaar minder verkocht dan het jaar daarvoor. Weliswaar is de omzet met vijf percent toegenomen, maar het aantal verkochte goederen is ge daald. Dit blijkt uit het jaarver slag van de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf dat van middag is verschenen. De raad denkt dat die teruggang te wijten is aan de sombere verha len van politici en economen. De ument wordt daardoor te rughoudender in zijn aankopen, zo meent de raad. Een sprekend voorbeeld daarvan is volgens het jaarverslag de tex tielbranche, die er in 1980 duide lijk slechter af kwam dan in het ook al niet rooskleurige 1979. De wintercollecties vonden te wei nig aftrek en aan dure zaken als bont werd minder besteed. Ook in de levensmiddelenbranche ging het vorig jaar maar matig een lichtpunt blijkt uit het jaarverslag, dat voor het eerst sinds enkele jaren het aandeel van de voedingsmidde len in het totaal van de consu mentenbestedingen niet daalde, maar gelijk bleef. In de dranken branche gingen de zaken even eens niet voor de wind, evenmin als bij schoenwinkels en in de sector woninginrichting. De raad voor het filiaal- en groot winkelbedrijf is niet erg optimis tisch over de toekomst. Beper king van de loonkosten is aan de ene kant een noodzaak voor een arbeidsintensieve bedrijfstak als de detailhandel. Maar een te gro te beperking van de koopkracht met de daaruit volgende lagere bestedingen zou voor de 300.000 werknemers in de detailhandel eveneens negatief kunnen uit pakken. Het is denkbaar, dat een jaar een andere branche de bezuinigings- rekening krijgt gepresenteerd, aldus het jaarverslag. SCHEVEN1NGEN - Het toeristisch centrum van Scheveningen heeft in de afgelopen periode een ware gedaantewis seling ondergaan. Van daag werd met de plaat sing van bloembakken de laatste hand gelegd aan het plein voor het Kurhaus. Morgen opent burgemeester Schols het vernieuwde Scheve ningen. DEN HAAG (GPD) - De voorgestelde verhoging van de benzine-accijns zal waarschijnlijk niet doorgaan. De fracties van CDA en WD in de Tweede Kamer hebben het kabinet laten weten het voorstel, dat f250 miljoen moet opleveren voor werkgelegenheidsplannen, niet te zullen accepteren. In plaats daarvan denken de partijen aan een lichte verhoging van de btw. De verhoging van de accijns met vijf cent voor diesel en zes cent voor benzine vormde een onder deel van het aanvullende bezui nigingspakket van het kabinet Morgen bespreekt de Kamer de gehele dag de voorstellen. Ande re voorstellen uit het pakket, zo als de verhoging van de premies van aow en ww, zullen wel wor den aanvaard. Tegen de verhoging van de accijns op benzine en dieselolie is de af gelopen weken fel geprotesteerd door de autobranche. Bovag en RAI vrezen dat daardoor de toch al noodlijdende branche nieuwe klappen zou kunnen krijgen. De hogere prijs van de dieselolie baart daarnaast de wegvervoer ders grote zorgen. Gisteren voer den deze een (mislukte) toeterac tie om protest aan te tekenen te gen de accijnsverhoging. Ziektedag PARIJS (UPI/Reuter) - De lei der van de vrije Poolse vak bond Solidariteit, Leeh Wale sa. heeft gisteren gezegd dat hij graag zou aftreden maar nog taken heeft bij het oplos sen van de Poolse crisis. In een vraaggesprek met de Franse krant France-Soir zegt Walesa: "ja, ik zou graag Solidariteit verlaten. Ik heb al 13 jaar aan deze vakbond gewerkt. Hij was mij de ge vangenis waard. Hij heeft mij mijn gezondheid gekost. Ik heb nu last van mijn hart en mijn gezin lijdt eronder dat het mij zelden ziet" "Mijn gezin heeft ook honger, bij Solidariteit verdien ik on geveer 500 gulden in de maand. Als arbeider had ik 700 gulden en die kan ik mor gen weer verdienen. En ten slotte heb ik mijn woord ge houden, ik heb gezworen dit land een onafhankelijke vak bond te geven en nu bestaat die vakbond. Anderen ten hem den". Volgens Walesa uiteenvallen voorkomen verder lei- het zijn om de bond te hij als leider aanbleef. Er zijn heet hoofden in Solidariteit maar hij heeft eerder gewonnen en zou weer winnen. "Geloof me, ik weet hoe ik ze rustig moet houden" aldus Walesa. Gasunie: zes cent DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Gasunie heeft voor dit jaar een ex tra verhoging van de tuin- ders-aardgasprijs met zes cent per kubieke meter voorgesteld: vijf cent per 1 april en één cent per 1 ok tober. Deze extra prijsstijging komt bovenop de eerder overeengekomen verho gingen met drie cent per 1 april en anderhalve cent per 1 oktober. De totale verhoging dit jaar zou dus tieneneenhalve cent worden. Daarmee zou de tuinders-aard- gasprijs van 21,9 cent voor I april per 1 oktober op 32.4 cent ko- Rustig weer Droog weer en in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en minimum temperatuur ongeveer 6 graden. Over dag wolkenvelden en ook zonnige pe rioden. Middagtemperatuur van 11 graden aan de kust tot 17 graden in het binnenland. Weinig wind. 9 april. Zon op: 6.57 uur; onder: 20.27 uur. Laagwater te Katwijk l uColióomc N... IS IN Zomer tennisabonnement 250,- Inlichtingen Marja van Reijssel, tel. 071-769310. Het Landbouwschap heeft dit meegedeeld. Het meldt ook dat de overheid de moeilijke situatie, die hierdoor voor de glastuin bouw ontstaat, wil helpen ver lichten door het voeren van een sectorbeleid waarvoor ze de ko mende driejaar in totaal 250 mil joen gulden beschikbaar wil stel len. Door dit sectorbeleid kunnen tuin ders overbruggingsfinanciering krijgen en steun bij investenn gen voor energiebesparende maatregelen. Een deel van het Grote schade in metro en warenhuis KEULEN (AP) - Een zware bom heeft vanochtend in Keulen ern stige schade aangericht in een station van de ondergrondse. Een reiziger werd zwaar gewond Nog geen enkele groepering heeft de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag opgeeist In Frankfort braken gisteravond in het warenhuis Kaufhof branden uit en richtten een schade aan van 330.000 gulden. Revolutio naire cellen hebben bekendge maakt de branden te hebben ge sticht. bedrag zou voorts gebruikt wor den voor extra stimulansen aan het tuinbouwkundig onderzoek, vooral op het gebied van energie besparing. Het Landbouwschap heeft, in een eind vorige week met de Gasunie en minister Braks (landbouw) gevoerd gesprek laten weten dat het de voorgestelde prijsstijging veel te hoog vindt. Minister Braks speelt bij de onderhande lingen een bemiddelende rol De Gasunie wil de extra prijsver hoging om de tuinders-aardgas- prijs in de pas te laten komen met de sterk gestegen olieprij- OColióomc Holiday Inn steeds meer in NU In ons restaurant iedere vrijdag avond Indonesisch rljsttalelbuf- f 35,- funderen t m 11 jaar 15,- medewerking Huug Inlichtingen alsmede reserverin- qen Marja van Reijssel. tel. 071- f69310. allemachtig prachtig mini metro! de wereldbestormer van british leyland V.3. 12995,- te kijk en te koop in onze nieuwe showroom, wij durven nog! u ook! maak dan een afspraak lelden v. oldenbarneveltstraat 37 (zijstraat warmonderweg) tel. 071-154909 071-172679 ook open op zaterdag van 9-5 uur. Ki/ken is kopen Vjoefixloe£|-ewN.<iA OJuAwCMUJWl Itf.lS hrvtuiAtft. Vroeor Uftcv^ wv-1 Arst-C 3 De beide regeringspartijen over leggen nog met het ministerie van financiën over de wijze waar op het dreigende tekort in de plannen moet worden goedge maakt. Mogelijkheden daartoe zijn onder meer een verhoging van het lage btw-tarief met een procent tot vijf procent, maar dat heeft als nadeel dat vooral de eer ste levensbehoeften duurder zul len worden. Verhoging van het hogere btw-ta rief levert meer op en heeft geen effecten op de prijs van brood en melk. Het CDA. dat hier voor stander van is, wil de hogere op brengst gebruiken om de extra lastenverzwaring voor langdurig werklozen en wao-ers te verhin deren. Dit onderdeel van het bc- zuinigingspakket moet f 175 mil joen opleveren. Een andere mogelijkheid om de benodigde f250 miljoen te vin den. is de invoering van een on betaalde eerste ziektedag, zoals de WD wil. Een oud CDA-plan behelst daarentegen de invoe ring van een luxe tarief in de btw, waardoor vooral apparaten die veel energie verslinden, ge troffen zouden moeten worden. In de ogen van het CDA kan de ex tra opbrengst van een hoger btw- tarief ook gebruikt worden voor een verbetering van de positie van de laagstbetaalden. Als ge volg van het bezuinigingspakket dreigen deze er relatief iets ster ker op achteruit te gaan dan de hoger betaalden. Duizenden schapen worden doodgebelen Kabinet overleeft debat Zuid-Afrika PAGINA 7 Wat stoom van de kelel in Polen PAGINA 9 Woningmarkt nog lang niet uit dal PAGINA 29 Staatssecretaris Van Amelsvoort van fi- yW? nancien heeft aange- kondigd maatregelen te zullen nemen om belastingfraude via de veelbe sproken spaarbrief aan toonder een halt toe te roepen Als kamerlid was hij daar destijds een warm voorstander van en diende hij zelfs een motie in waarin de betrokken bewindslie den tot daden werden gemaand De angst voor kapitaalvlucht woog voor het kabinet echter zwaarder dan het phncipe van een gelijke fiscale behandeling van alle in komsten en een verminderde be lastingopbrengst van vijfhonderd tot zevenhonderd miljoen per jaar. Van Amelsvoort is terecht op zijn schreden teruggekeerd. Die koerswijziging maakt echter de vraag actueel waarom nu ineens wel kan wat enkele maanden ge leden nog als onuitvoerbaar" van de hand werd gewezen Om alle schijn te vermijden dat Van Amelsvoort handelt uit angst voor een confrontatie in de verkie zingsstrijd met zijn op dit punt kri tische achterban, zal de nota die hij volgende week over de mate rie zal uitbrengen vooral op dit punt duidelijkheid moeten bren gen Minister Pais (onderwijs en weten schappen) heeft deze week op nieuw de indruk gewekt een defi nitieve oplossing te hebben ge vonden voor het onderhand be faamde gat van 119 miljoen gul den dat sinds vong jaar op zijn begroting prijkt. Bijna vijftig miljoen gulden zou er gevonden moeten worden bij de salarissen en het personeel En het restant kan volgens de be windsman via een eenmalige maatregel worden weggesleept bij het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs. Dat zou dan moeten gebeuren door studenten hun beurs voor januari niet in december te verstrekken - zoals gebruikelijk is - maar een maand later. Het hierdoor verkre gen bedrag van zeventig miljoen wordt op die manier verschoven van de begroting voor dit jaar naar die voor volgend jaar Op zichzelf is de gedachte die ach ter laatstgenoemde maatregel steekt, niet nieuw. Het huidige kabinet heeft al meermalen een soorl uitstelbeleid gevoerd, waar bij de boekhoudkundige verant woording voor bepaalde uitgaven een jaar vooruit werd geschoven Maar dat maakt het plan van Pais met aanvaardbaarder In feite scheept hij het volgende ka binet nu op met een gat op de onderwijsbegroting, waarvoor hij zelf geen blijvende dekking heeft kunnen vinden Het zou een slechte zaak zijn wanneer de Tweede Kamer hiermee zou in stemmen Daarbij komt dat ook het andere deel van zijn bezuinigingspakket de toets van de kritiek met kan doorstaan Door te sleutelen aan de salansschalen van het onder wijzend personeel, voert hij op nieuw - zoals hij ook vong jaar wilde doen - een eigen inkomens beleid. los van bijvoorbeeld de ambtenaren en overige trendvol gers Daarmee creeört hij opnieuw een zekere rechtsongelijkheid, waar van de onderwijskrachten - zon der goede reden en dus ten on rechte - de dupe zullen worden. Op 2 terreinen in Zaanstad ZAANSTAD - De aanwezigheid van grote hoeveelheden giftig afval op twee terreinen in Zaanstad maakt de bouw van 4500 woningen op die plaatsen voorlopig onmoge lijk. Het gaat om de vroegere vuilnisbelt van Zaandijk en een gebied aan de zuidkant van Koog aan de Zaan In het grondwater van beide terreinen rijn concentraties aangetroffen van onder meer tolueen, ethylbenzeen, xyleen, benzeen en tetrachloor- etheen, die volgens wethouder Nieuwenhuijsc boven de aanvaardbare normen liggen De gemeente wilde op 1 je op de vroeg' nisbelt in Zaandijk be ginnen met de voorbereidingen voor dr n/end woningen. De gifvondst betekent een .tragim Ie jaren Op een bijeenkomst zei dc thouder van 'i .nd dat cr ongeveer 100 000 kubieke meter grond moet worden afgegraven en verbrand Ten zuiden van Koog aan dc Zaan waar 3500 woningen zouden moeten komen, is op drie eilandjes een verontrustende bodemverontreiniging geconstateerd Op die eilandjes bevonden zich vroeger particuliere vuilstortplaatsen Hier zou 00 000 kubieke meter grond moeten worden afgegraven De gevonden giftige stoffen in dc bodem worden onder meer als oplos- en verdunningsmiddelen gebruikt in de verfindustrie, in wasserijen en bij drukkerijen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1