"Energieprijs nekt industrie" Houtrot herstellen Natuurlijke motieven in wandtegels Tafeltennis nieuwe stijl "Kabinet komt uit kaderwet" Vervoerders hebben genoeg van "Italië" Grote ondernemingen: Voor 24 miljoen hasj Neddrill bouwt met Heerema booreiland Aanklacht tegen de transfers WOENSDAG 8 APRIL 1981 DEN HAAG (GPD) - Voor de grote energieverbruikende indus trieën in ons land zijn de steeds stijgende energiekosten een ex tra last. Er ontstaat steeds meer concurrentienadeel ten opzichte van buitenlandse bedrijven. Al leen al in de afgelopen twee jaar, zo is berekend, hebben deze on dernemingen een kwart miljard meer aan elektriciteit moeten be talen dan vergelijkbare buiten landse. In een hoorzitting van de vaste commissie economische zaken hebben de zestien samenwer kende energieverbruikende be drijven gisteren een beroep ge daan op de Tweede Kamer eraan mee te werken dat hun ongunsti ge concurrrentiepositie verbe tert. De industriële energieprij zen in ons land zouden in over eenstemming moeten worden gebracht met die in andere lan den. Speciale maatregelen zijn daartoe nodig. De zestien bedrijven (waaronder DSM. Estel Hoogovens, Akzo. Hoechst, Van Gelder Papier. Hoechst Holland) nemen met hun 16.000 werknemers ruim tien procent van de Nederlandse export voor hun rekening. Als het energieprijsbeleid niet wordt gewijzigd betwijfelen zij of in de nabije toekomst werkgelegen heid en export gehandhaafd kunnen blijven. Dc prijsstijgingen voor aardgas en elektriciteit in landen als West- Duitsland en Frankrijk zijn veel lager dan bij ons. Daardoor zal de concurrentiepositie verder ver slechteren. Te vrezen valt dat in de huidige situatie van overcapa citeit zich verschuivingen van produkties naar het buitenland zal voltrekken. In vele gevallen gaat het om multinationals die uiteraard de goedkoopste pro- duktiemogelijkheden kiezen. Vergelijking Deze bèdrijven treden gebundeld op in het Samenwerkingsver band Industrile Grootafnemers van Energie (SIGE). Stuk voor stuk hebben zij een aardgasver bruik van ten minste 100 miljoen kubieke meter per jaar op basis van n contract. Soms gaat het ook om /eert elektriciteitsver bruik van ten minste 150 miljoen kilowattuur per jaar. Bij Gasu nie. elektriciteitsbedrijven en het ministerie van economische za ken zijn de problemen naar vo ren gebracht. Er zijn onderzoekingen geweest en prijsvergelijkingen opgesteld, die bij het ministerie bekend zijn. Daar zijn de moeilijkheden dan ook onderkend en er wordt gestudeerd op oplossingen. Maar het tempo waarin dat gebeurt stemt de bedrijven niet bijster tot tevredenheid. Als er maatre gelen worden genomen gebeurt dat in een tempo dat toch weer bij de prijsstijgingen achterblijft, zo stellen zij. T- DEN HAAG (ANP) - De Neder landse vervoerders en verladers verenigd in de C.O.G. en de E.V.O., hebben schoon genoeg van de manier waarop Italië het Nederlandse internationale weg vervoer behandelt. In een rap port aan staatssecretaris Smit Kroes van verkeer en waterstaat en de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de ÊG) sommen de vervoersorganisaties tal van klachten op. Zij vragen hun invloed aan te wenden om tot een oplossing van de proble men te komen. Een grote grief van C.O.G en E.V.O. is bijvoorbeeld het beta len van motorrijtuigenbelasting voor Nederlandse vrachtwagens in Italië, terwijl de Italianen daarvan in ons land zijn vrijge steld. Daardoor worden de con currentieverhoudingen scheef getrokken, vinden zij. Boven dien gaat de motorrijtuigen-be lasting binnenkort omhoog en daar bovenop komt nogeens de tol. die op de belangrijkste Ita liaanse wegen moet worden be taald en die vorig jaar met 20 pet. en pas geleden weer met 15 pet. is verhoogd. Verbod op weekblad T urkse ex-premier (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - De Turkse militaire au toriteiten hebben de zesde afle vering van het weekblad Ariyis (op zoek) van oud-premier Ecevit uit de circulatie genomen op grond van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht (..beledi ging van regering, leger of veilig heidskrachten"). Het nummer bevat een artikel waarin Ecevit de folteringen, die in Turkije plaatsvinden, toeschrijft aan ..te kort aan opleiding" van het vei ligheidspersoneel. Het afgelopen weekeinde was ook Turkije's serieuze, links georin- teerde dagblad Cumhuriyet voor twee dagen verboden op grond van. volgens de autoriteiten on gefundeerde, berichtgeving over de foltering van een linkse on derwijzeres. De Cumhuriyet is eerder al eens tien dagen verbo den geweest en plaatselijk, in de stad Adana, vijf dagen. In Tur kije heerst geen preventieve cen suur, maar van de pers wordt verwacht dat ze zich „zelfbeper king" oplegt. PAGINA 15 ALKMAAR(ANP)- Leden van de Alkmaarse rijkspolitie hebben giste ren voor hun districtsbureau aan de Kennemcrsteeg een demonstratie gehouden vooreen betere behuizing. Zij zitten over verschillende vestigin gen verspreid, terwijl er in Alkmaar een groot kantoorpand leegstaat Volgens de politiemensen weigert de Rijksgebouwendienst echter hun deze behuizing toe te wijzen. Inval in kraakpanden WEST BERLIJN (UPI) - Meer dan 800 agenten hebben gisteren in de Westberlijnse wijk Kreuzberg een reeks invallen gedaan in kraakpan den. Daarbij zijn stalen ballen en andere artikelen die bij straatgevech ten als wapen kunnen worden gebruikt, in beslag genomen, zo hebben de autoriteiten meegedeeld. De politie nam 80 personen in voorlopige hechtenis, maar tegen niemand is proces verbaal opgemaakt. De actie volgde op een mislukte poging van de politie de vorige dag een dief op te sporen, die zich vermoedelijk in een van de kraakpanden verborgen hield. Eveneens maandag nam de politie een radiozender in beslag in een van de 120 Westberlijnse kraakpanden. Vermoed wordt dat de zender werd gebruikt om politiebewegingen te melden. (Van onze correspondent) SPRANG-CAPELLE - De politie heeft in Sprang-Capelle een partij hasj van 3000 kilo ontdekt en in beslag genomen. De hasj. in 157 dozen van 20 kilo elk, vertegenwoordigt een handelswaarde van 24 miljoen gul den. De partij lag opgeslagen in een loods in Sprang-Capelle. De eigenaar van de loods, een 43-jarige man van wie verder niets is be kend gemaakt, beweert de loods destijds aan onbekendep te hebben verhuurd. De eigenaar is in voorlopige hechtenis genomen. DEN HAAG (GPD) - Het beraad binnen het kabinet en tussen ka binet en regeringsfracties over de problemen rond de Kaderwet Specifiek Welzijn is bijna afge rond. Het kabinet zal er zeker wel in slagen om voor deze pro blemen een oplossing te vinden. Dat zei premier Van Agt gisteren in de TVeede Kamer, waar hij zwaar werd aangevallen door op positieleider Den Uyl. Deze ver weet het kabinet de kwestie van de Kaderwet - waarin het met na me gaat om dc plaats van het par ticulier initiatief in het welzijns beleid - bewust te willen vertra gen Volgens Van Agt zoekt het kabinet met de ..meest relevante ge sprekspartners" (de CDA- en VVD-fracties) naar een betere formulering van de betrokken wetsartikelen. Die formulering zal „recht doen aan het particu her initiatief en de decentralisa tie". aldus Van Agt. Dc problemen rond de Kaderwet hebben vooral betrekking op de eis van de CDA-fractie dat het particulier initiatief in het wel zijnswerk voorrang krijgt boven ROTTERDAM (GPD) Neddrill heeft op 31 maart met de interna tionale offshore constructie- groep Heerema en een groep van internationale scheepvaartinves teerders overeenstemming be reikt over deelname bij de bouw van een groot zelfheffend boorei land van het type 'Noordzee'. Het betreft een dricpoots eiland waarvan het boorplatform met toren uitschuifbaar is (een zoge naamde cantilever-constructie). Het booreiland zal gebouwd wor den bij de Franse CFEM Scheepswerf in Duinkerken en de oplevering zal plaatsvinden In oktober 1982. Het booreiland zal onder de naam Neddrill Trigon gexploiteerd worden. De totale investeringen bedragen ruim 140 miljoen gulden. het welzijnswerk door dc (lagere) overheid Gebeurt dat niet. dan vreest het CDA voor de positie van de vele confessionele instel lingen op dit gebied. Het CDA vindt op dit punt PvdA. D'66 en regeringspartner VVD tegenover zich. Ook in het kabi-^, net bestaan over deze kwestie' problemen, maar minister-presi dent Van Agt ontkende gi>teren dat minister Gardeniers (CRM) met aftreden gedreigd zou heb ben. Den Uyl had overigens geen goed woord over voor hot handelen van het kabinet Hu sprak van „vervelende partijpolitiek'' en van een ..onfris spelletie" tussen CDA en WD Het is ..n.an vaardbaar dat het kabinet in drie weken nog geen oplossing heeft gevonden, terwul het tot nog toe steeds de Kamer tot spoed maan de. De verwachting is nu dat het kabi net nog deze week een definitief standpunt zal innemen. Mogelijk kan de Kamer er dan nog direct na het paasreces. dat volgende week begint, opnieuw over pra ten. Dan kunnen de Kaderwet Specifiek Welzijn en de daaraan gekoppelde Wet Voorzieningen Gezondheidszorg nog net voor de verkiezingen zijn afgehan deld. STRAATSBURG (GPD) - Raads man mr. J. Janssen van Raay heeft namens de voor Ipswich Town spelende international Ar nold Muhren een klacht inge diend bij de Europese Commis sie voor dc Rechten van de Mens in Straatsburg tegen het transfer systeem. Deze klacht is de voor loper van een proces dat Muhren wil aanspannen tegen de Staat der Nederlanden en tegen de KNVB om tot afschaffing van dit systeem, d.tt hij ..slavernij" noemt, te komen. Eerder werd hu in een kort geding tegen zijn vorige club FC Tw« nte en de KNVB in het ongeluk ge steld. Vooral in de sanitaire ruimten zijn keramische wandtegels popu lairder dan ooit. Dat is groten deels te danken aan het feit dat tegelfabrikanten met een wereld naam de laatste jaren erg toege spitst zijn op het volgen van de trend of, als u wilt. de smaak van de koper. Ontwerpers van grote reputatie worden "ingehuurd" om nieuwe motieven te beden ken. Het is opmerkelijk dat ze zich beslist niet uitleven in "wil de fantasieën", maar eerder ge neigd blijken een vriendelijke aanvulling te geven op de tegel mode zoals die zich al enkele ja ren aftekent. Nieuwe wandtegel- collecties pogen dan ook niet de consument te verleiden om hals over kop aan een nieuwe mode mee te doen. Dit is onze conclusie uit bijv. de presentatie van Europa's groot ste fabrikant van wandtegels, Villeroy en Boch. Wie niettemin voor een heel nieu we tegelafwerking staat, kan zijn hart ophalen. Effen tegels, in een aantal bescheiden tinten, maar met de mogelijkheid om er vro lijke. kleurige accenten in aan te brengen, domineren sterk. Dat zijn bijv. bloemen, symboolmo tieven. maar ook textielmotieven zoals patchwork, borduursels enz. Dit materiaal vormt een uit daging om ermee te gaan pelen en je hoeft er beslist geen luxeu- ze "badzaal" voor te hebben om het op een aantrekkelijke manier te verwerken. Een verkenning in het wondere land van de keramische tegels kan erg inspirerend werken. Als er. waar dan ook in huis, dit voor jaar "getegeld" moet worden, laat u dan door een goed gesor teerde, deskundige leverancier eens voorlichten over de moge lijkheden. Zo doe je dat Family ping-pong 1. Bij de komende schil- derbeurt bestaat de kans dat vooral in raamhout rot wordt ge constateerd. We hebben tenslot te een winter gehad die daarvoor erg bevorderend moet zijn ge weest. Houtrot zie je niet altijd meteen: het kan zich lange tijd verschuilen achter de verflaag. Prik op verdachte plaatsen eens met een scherp mesje of een priem: dan verraden de aange taste plekken zich meteen. 2. Steek het zachte, meestal don ker verkleurde hout met een smalle beitel uit. Het komt er in de vorm van splinterachtige stukjes uit. Steek alles weg tot u weer op gezond hout aangeland bent. Let wel als de toestand heel erg is. kan beter over ver nieuwing van bijvoorbeeld een- hele raamdorpcl worden ge dacht. De hier beschreven me thode slaat op het repareren van niet al te grote aangetaste delen. 3. Vul het gat met een reparatie- middel op kunstharsbasis, zoals bijvoorbeeld Porion. Diepe ga ten niet in één keer vullen, maar in lagen. Om materiaal te sparen kan een hëel diep gat eerst met een stukje hout worden opge vuld. maar dan eerst een laagje reparatiemiddel aanbrengen, het stukje hout aanbrengen en dat met reparatiemiddel omgeven Laten uitharden en dan een vol gende laag aanbrengen (in plaats van een \ulhoutje kunnen ook enkele stukjes schoon grind in gebracht worden) u de laatste laag reparatiemiddcl aanbrengt Het oppervlak moet precies gelijk vallen met dat van het raamhout. Als de vulling he lemaal "in model" is. ga er dan nog even overheen met een nat gemaakt plamuurmes. dat u he lemaal vlak over het oppervlak beweegt Het wordt dan prachtig glad zodat u straks niet zoveel hoeft te schuren Laat het repara tiemiddel voldoende drogen; het moet ook binnenin helemaal hard zun. 5. Schuur de gerepareerde plek zorgvuldig bij In de meeste ge vallen zal de ingreep gepaard gaan aan een algehele schilders- beurt en als voorbereiding daar op wordt vanzelfsprekend het hele houtwerk geschuurd Wan neer de reparatieplek. zoals op dc tekening, op oen hoek rit. moet dat hoekje een tikje afron dend geschuurd worden, zoals het overige deel van raamdorpel of -stul Mocht u de gevulde plek niet volkomen glad gekregen hebben, strijk er dan wat pla muur op 6 Wanneer alleen de gerepareerde plek bijgeschilderd wordt, is het zaak om verf on de juist.' kleur te krijgen Helemaal precies ge luk van tint zal het zelden zun en de plek bluft dus wel enigszins afsteken tegen de rest van het schilderwerk Een reden te meer om het hele oppervlak maar on der handen te nemen Doe hot buitenschilderwerk altijd met dc nodige zorgvuldigheid, "even overkwasten" leidt tot teleurstel- lm»: Family-ping-pong, een nieuw soort tafeltennis, waarmee je op een eenvoudige manier een hoop ple zier kunt hebben. Dat is in het kort de indruk, d ie we na het (ove rigens langdurig) beoefenen van deze ..sport" kregen. U kunt het zowel binnen als buiten doen en volwassenen doen het met net zo veel plezier als kinderen. Door de veerkrachtige eigenschappen van het gele kunststofschuimbal- letje kan het spel zowel snel als langzaam gespeeld worden Toch gedraagt het balletje zich totaal anders dan dc „normale" ping pongbal Echt hoge snelheden zijn niet mogelijk en juist daarom is het spel geschikt voor vrijwel elke tafel Omdat het balletje gemaakt is van een zeer zacht materiaal, is het uitgesloten dat het tafelblad hier door wordt beschadigd. Dat laat ste hebben de ontwerpers van dit goed doordachte spel kennelijk ook als uitgangspunt genomen bij het construeren van het mid- dennct Dit is opgebouwd uit vijf makkelijk en snél aan elkaar te zetten hekwerkjes, zodat u de lengte van het net kunt aanpas sen aan de breedte vah de tafel. Aan de beide uiteinden worden dc staanders (met aan dc onder kant schuimplastic stootdopjes) om het net geschoven, waarna het geheel in 't midden van tafel speelveld kan worden gezet Geen beschadigingen dus door tafel- of schroefklemmen, kort om het ei van Columbus' De zware kunststof batjes zijn licht van gewicht en liggen uitstekend in de hand. De ribbels in het op pervlak zoren voor voldoende „grip" op het balletje, zodat u daar ook effect aan kunt geven ■ml BlMÉH vruetuosprogramma om voor warm te lopen Het is verkrijg baar bij de kantoorboekhandel, speelgoedzaken en warenhuizen De prijs bedraagt f 16,95. u krijgt daarvoor 2 batjes. 1 (onverslijt baar) balletje. 5 „nct"-stukken en 2 staanders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15