Schapenmoordenaars actief Wie zijn we? Waar gaan we naartoe? „Het leven van de Nederlander" is het nieuwe Boek van de Maand. Honden bijten er jaarlijks duizenden dood Tot en met 9 mei f22,50. Daama f 11- duurder. WOENSDAG 8 APRIL 1981 DINTELOORD - Toen hij, zoals elke morgen, nog even langs zijn schapen liep, wachtte hem een gruwelijke ontdekking. De sneeuw was roodgekleurd door het vele bloed, overal lagen plukken wol. En temidden van zijn stervende dieren lagen twee honden te slapen. In één nacht was zijn hobby, meer dan dat: zijn leven, aan stukken gescheurd. In een orgie van geweld waren drie schapen gedood, en elf zo ernstig gewond dat ze afgemaakt moesten worden. Van zijn kudde van 16 dieren waren er nog maar twee over. De politie werd erbij gehaald, en een boer uit de omgeving die deskundig was op dit gebied. De boer vroeg de agenten: „Schieten jullie die honden dood of doe ik het? Want als die beesten wakker worden pakken ze de volgende kudde. Die hebben bloed geproefd." De agenten weigerden, en de boer ging naa? huis om zijn jachtgeweer te halen. Maar toen hij terugkwam hoefde het al niet meer. En hond lag dood tussen van zijn slachtoffers. De tweede werd later in de struiken gevonden, bezweken aan de kogels uit het politiepistool. Een schrale troost voor de - nog jonge - eigenaar van de schapen. Die had jaren voor zijn schapen gespaard. Hij werkte in een werkplaats voor gehandicapten, en het zou hem jaren kosten weer zo'n kudde bij elkaar te krijgen. De honden waren in de buurt niet bekend, dus bij de eigenaar daarvan viel ook niets te halen. Een larmoyant maar waar ver haal. De slachtpartij heeft zich twee jaar geleden afge speeld in Dinteloord, en de boer die erbij werd gehaald is J.C. Geluk. Hij vertelt: „We hebben gelukkig nog iets kunnen doen voor dat ventje. We hebben een brief ge stuurd aan de gemeente, en toen heeft hij 2000 gulden ge kregen uit de algemene mid delen. Kon-ie weer over nieuw beginnen." ym&'.'.-t. i r/'t '-'- -""Z' v Schapen worden aangevallen door een hond. De dieren zijn volkomen weerloos. Geluk - zelf eigenaar van 375 schapen - is voorzitter van het Nederlands Texels Scha penstamboek, waarbij 3600 schapenhouders zijn aange sloten. Hij heeft over een pe riode van enkele jaren infor matie verzameld over de aan vallen die schapen van hon den te verduren hebben, en dat is een flink pak brieven en knipsels eeworden. Want het gaaf niet om geiso- leerde gevallen. Geluk schat dat elk jaar 2000 tot 3000 schapen het slachtoffer wor den van loslopende honden. Dat leidt niet alleen tot uit menselijk en dierlijk oogpunt toch dramatische gebeurte nissen als in Dinteloord, er is bovendien een aanzienlijke schadepost mee gemoeid. Een schaap kost al gauw 400 gulden. Nog enige getallen om de om vang van de problematiek te schetsen. In ons land lopen ongeveer een miljoen scha pen rond, en bijna twee keer zoveel honden. Nu zijn dat natuurlijk niet allemaal po tentiële schapenjagers. Ge luk vertelt over zijn praktijk ervaringen. „Het zijn vaak honden die door de baas op straat zijn gezet, bijvoorbeeld omdat die op vakantie gaat. Het is opval lend dat het bij het doden van schapen bijna altijd om twee honden gaat. die samen te keer gaan. En hond alleen komt al veel minder voor." „Wat we er nu van weten is. dat het begint met een spelletje. Die honden zien een kudde schapen, gaan erachter gaan, rennen er eerst een beetje om heen. De schapen worden nieuwsgierig, de honden rea geren, happen eens wat. Maar dan op een gegeven moment happen ze raak, en dan is het „Als zo'n hond eenmaal bloed heeft geproefd, is hij niet meer te houden. Dan bijt hij in alles dat hij op z'n weg vindt. Dat is het probleem. Voor de boer gaat het om ex plosies van schade. Honden bijten in één keer zo 30 of 40 schapen dood." „Naderhand blijven honden die eenmaal schapen hebben doodgebeten, gevaarlijk. Als zo'n beest weer de kans krijgt, doet-ie het weer. Het gaat meestal om grote hon den, herders, bouviers, maar ook wel kleinere, foxjes bij voorbeeld. Dat kan je zien aan de aard van de wonden. Grote honden springen op een schaap en bijten daar. Kleinere kunnen daar niet bij en die bijten dan in de buik streek." De schapenboeren verkeren in een niet zo beste positie als ze hun kudde doodgebeten aan treffen. Het is namelijk tot nog toe onmogelijk om je er tegen te verzekeren. De ver zekeringsmaatschappijen willen alleen collectief verze keren, alle boeren tegelijk dus. Individuele verzekerin gen kunneri niet worden af gesloten. Geluk: „We zouden natuurlijk als Stamboek een collectieve verzekering kunnen afslui ten. Maar dat ligt moeilijk. In de eerste plaats is de schade in bepaalde regio's veel hoger dan in andere. Dus niet alle j. schapenhouders zijn even geinteresseerd. Bovendien- zijn er streken in ons land waar boeren uit geloofsover- wegingen geen verzekerin gen willen afsluiten." Hij vult aan: „Maar afgezien daarvan is het natuurlijk raar dat je je moet verzekeren voor schade die door een an der, althans de hond van ie mand anders, wordt veroor zaakt. Het is te dol, maar het is wel de dagelijkse praktiik." Inderdaad staat de eigenaar van schapen nogal eens met de handen in het haar als zijn kudde bezoek heeft gehad van loslopende honden. Doodschieten van de moor denaars is verboden. Naar de letter van de Wet op de Die renbescherming mag dat al leen door een jachtopziener gebeuren, en dan nog als de hond in een natuurgebied wordt aangetroffen. Als de vermoedelijke eigenaar van de schapendoder al wordt opgespoord, ontkent deze bijna altijd cathegorisch zelfs ooit maar een hond te hebben bezeten. Bovendien moet de schapenhouder met bewijzen komen, en die zijn vaak zeer moeilijk te leveren. Ter illustratie van de vaak ho peloze positie van de eige naar van doodgebeten scha pen citeren we uit een brief die een verontruste schapen houder („Groot of klein, ge vaarlijk zijn honden alle maal") onlangs aan Geluk heeft gestuurd. „Een van de erge dingen bij de ze schadegevallen, afgezien van het dierlijk leed. is dat in weinig gevallen de eigenaars van de honden te achterhalen zijn. Wanneer een dergelijke hond wel gevangen wordt, en de eigenaar achterhaald, is het mogelijk dat een braak- proef moet worden genomen om te bewijzen dat de hond het gedaan heeft. Als de eige naar dit echter weigert, mag het niet gebeuren." „Bovendien, wanneer een der gelijke hond een slachting aanricht onder deze dieren en als eigenaar kom je dan bij je koppel schapen, dan mag je zo'n hond niet doodschieten. Hieruit blijkt, dat je als scha penhouder gewoon vogelvrij bent verklaard", aldus deze brief. Vaak moeten toeren worden uitgehaald door de schapen- boeren om toch nog iets ge daan te krijgen. Geluk: „We hebben laatst ook een geval gehad van een hond die op schapen joeg. Daar waren een paar schapen bij omge komen. Die hond was gevan gen en in een asiel gezet." „De hond zag er goed verzorgd uit, niet verwilderd of zo. dus die moest een eigenaar in de buurt hebben. Nu wilde de politie de hond niet uit het asiel hebben voor zich een ei genaar aanmeldde. Maar die keek wel uit. Nou, na veel béllen met de Dierenbescher ming mocht het dier uit het asiel. Die rende gelijk naar z'n baas. Wij e: zo wisten w< moesten zijn de.' achteraan, en bü wie we /oor de scha- Afmaken van honden die scha pendoder zijn geworden, is iets dat bij veel dierenliefheb bers niet goed valt. Geluk zegt: ..Mensen die dierenbe graafplaatsen oprichten, het soort mensen dat een poes een strikje omdoet en er dan mee door de stad gaat wande len. daar is niet mee te pra ten." „Maar dat ligt anders bij de top van de Dierenbescherming. Daar vinden we wel begrip voor ons standpunt. De Die renbescherming zegt terecht, de mentaliteit van de mensen moet veranderen. Je wint al zou ophouden honden op straat te zetten als men op vakantie gaat." Zoals gezegd, dat geldt voor de top Geluk heeft ook wel eens anders meegemaakt. Bij de slachtpartij in 's Gravenmoer bijvoorbeeld, enkele jaren ge leden Twee herdershonden bebeten daar 45 van de 46 schapen van de gebroeders Borstlap. Geluk: „Die hon den gingen nog meer boeren af. maar je kon niets doen. al leen proberen ze te vangen. D'r stonden dierenbescher mers op wacht om te kijken of je niet schoot." Hij staart voor zich uit. en zegt: „Ik ben bij die schapen van de gebroeders Borstlap gaan kijken De slachtpartij daar had zich afgespeeld in sep tember. Nu heb je in die maand veel blauwe vliegen. Die leggen eitjes, en binnen een dag kruipen de maden uit het vlees." „Ik ben nog nooit op een slachtveld geweest, maar het moet er ongeveer zo ruiken als toen in 's Gravenmoer. Als je er aan kwam rijden, waaide de lijkengeur je al te gemoet." (ADVERTENTIE) Hoe staat het met onze tolerantie? Waar komt die grote werkloosheid vandaan? Hoe zit 't met de verontrustende toename van de jeugdcriminaliteit? ledereen pikt zo z'n informatie op. Helaas is niet alles wat er verteld wordt geheel waar. Het nieuwe Boek van de Maand rekent af met misverstanden over zaken als abortus, criminaliteit, sexualiteit, ouder worden. U leest niet alleen hoe het ons nu vergaat. Wat we van de toekomst mogen verwachten is minstens zo belangrijk.Wie bij het jaar 2000 denkt dat het z'n tijd wel zal duren moet weten dat-ie dan zelf waarschijnlijk nog leeft. Alleen daarom al zou u het boek moeten lezen. HET LEVEN VAN DE NEDERLANDER Hfdsl. 3 Kind zijn. iio/uassen worden V on geboorte tot i otu assenheid In „Het leven van de Nederlander"zet Prof. Dr. Hans Galjaard de feiten in een juist verband. Een boeiend boek vol opzienbarend nieuws. Dat lekker wegleest, rijk geïllustreerd is en waar je heel wat van opsteekt. De aanbieding is geldig t m 9 mei. Echter zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13