'Ik voel mij een soort vaderfiguur' -eidse agenda Inzameling geld voor Joodse begraafplaats Van der Have 25 jaar burgemeester Dronken bestuurders maken stad onveilig MAANDAG 6 APRIL 1981 Leiderdorp nog ingelijfd bij Leiden.. Burgemeester Van der Have terug bij een van zijn eerste daden ir Leiderdorp, het verzorgen van telefooncellen bij het Patrimoniumpark. LEIDERDORP - "Een burge meester moet geen gekozen fi guur zijn die binnen een politiek getint college moet functioneren. Het is een goede zaak dat burge meester worden benoemd. Je wordt als het ware gedropt in een gemeente en je hoeft er niemand dankbaar voor te zijn. Daarnaast is het een traditie die in stand moet blijven". Met macht moet je voorzichtig zijn zo vindt bur gemeester Van der Have uit Lei derdorp. Volgende maand heeft hij vijfen twintig jaar het eerste burger schap uitgeoefend. Twaalfen een half jaar in Valkenburg en nog eens twaalf en een half jaar in Leiderdorp. Van der Have heeft in totaal veertig jaar in over heidsdienst gezeten. "Ik weet niet hoe lang ik nog burgemees ter zal blijven, dat hangt af van mijn gezondheid en die van mijn vrouw Want het ambt als burge meester doe je met z'n tweeen. Gevoelsmatig voel ik mij altijd oproepbaar voor de gemeente. Ik probeer dan ook overal bij te zijn; zelfs het nietigste brandje. Het zou de oorzaak kunnen wor den van een grote ramp. Alleenstaand "Vroeger was je als burgemeester een alleenstaand figuur, een een ling. Vooral in Valkenburg was dat het geval. Daar deed ik het secretariaat er eveneens alleen bij. Je voelt je dan heel erg ver antwoordelijk voor alle dir.gen binnen je gemeente. Vooral voor kinderen en bejaarden heb ik hier in Leiderdorp dat verant woordelijkheidsgevoel gehou den. Ja, ik voel me inderdaad een soort vaderfiguur. Daarom kan ik me dan ook zo druk maken over de baldadigheid en het van dalisme van de jeugd hier. Dat kost de gemeenschap klauwen vol geld. Je kan echter niet over al tegelijk zijn om vernielingen te voorkomen. Daarom probeer ik het mijne te doen aan de verbete ring van de mentaliteit." Burgemeester VAn der Have ver telt dat hij in zijn ambt nooit af stand heeft willen nemen van de mensen. Volgens hem is de drempelvrees van de burgers al groot genoeg. Hü is een mens met gevoel en probeert daarmee niet alleen zich zelf maar ook an deren te helpen. Een wijze van benaderen die hem niet in de kouwe kleren is gaan zitten. Sfeer Ik heb sfeer nodig om te kunnen functioneren. Ik vind het vrese lijk om met ruzie en strijd binnen het college besluiten te moeten nemen. Dat gebeurt gelukkig ook niet, anders was ik allang vertrokken. Ik ben een gelukkig mens, maar kan mijn zorgen niet aan de kapstok hangen. Van ru zie wordt ik verdrietig. Enorm blij wordt ik van al die kinderen, die op koninginnedag een auba de brengen voor het gemeente huis. Ik ben indertijd geopereerd aan een maagzweer. Die krijg je niet van leuke dingen. Eigenwijs als ik was, ben ik zo snel het maar kon aan het werk gegaan. Niet lang daarna heb ik twee maal achterelkaar longembulie gehad. Dat betekent twee maal veertien dagen doodstil blijven liggen. Dat heeft erg veel indruk op me gemaakt. Evenals het plot seling overlijden van wijlen wet houder Cor Gordijn. Daarom zeg ik niet van, ik blijf de hele ambts periode uitzitten. Dat weet ik niet van te voren". Van der Have vertelt verder dat er veel mensen zijn die hem bellen om over hun zorgen te praten. "De teruggang van de economie heeft ook in Leiderdorp zijn weerslag gevonden. Mensen heb ben geldzorgen of kunnen niet tegen het werkeloos zijn. Ik denk soms wel eens aan de mensen die alleen de triestheid van het leven nog maar kunnen zien. Wat zou ik zo graag met die mensen wil len praten om ze weer wat moed te geven. Ik pas misschien best in het rijtje van psychiaters, the rapeuten of pastoor. Mijn instel ling van burgemeester naar de mensen toe is misschien wel erg betrokken, maar dat kan hier ge- De aparte naamsvermelding van Leiderdorp in de nieuwe telefoongids. Een van de laatste dingen die Van der Have voor elkaar heeft gekregen. "Niet alles wat doet hoeft even opzienbarend te zijn". zen collegebestuur staken, kan mijn stem doorslaggevend zijn. Maar zoals ik al zei, met macht moetje voorzichtig zijn. Ik wil al leen het algemeen dienen. Ik ga nooit naar een politiek café, dan sta je er meteen gekleurd op". "Een van mijn succesjes - als ik het zo mag uitdrukken - was wel dat het Elisabeth-ziekenhuis naar Leiderdorp is gekomen. Daar maak je je als burgemeester sterk voor. Het is jouw gemeente waar je wat voor wilt doen. Het eerste kleine wat ik deed toen ik hier pas kwam als burgemeester was het laten plaatsen van een te lefooncel bij het patrimonium- park. Maar ook onze eigen ge meentenaam wordt volgend jaar in het telefoonboek geplaatst. Het eerste voorlopige exemplaar heb ik al. Een mens wordt ouder, ook ik. In goed overleg heb ik mijn laatste portefeuille van fi nanciën bij de komst van de vier de wethouder uit handen gege ven. Dat geeft mij ruimte om me aanzienlijk drukker te maken over het realiseren van de regio nale brandweer," aldus burge meester Van der Have. lukkig nog. Evenals het bezoe ken van vijftig of zestigjarige hu welijken". Succesjes Hij vindt dat de rol als burgemees ter binnen het bestuur van de ge meente aanzienlijk is veranderd. "Een benoemde burgemeester kan goed functioneren. Hij is in feite een politiek figuur. Van huis uit behoor ik bij de CHU- bloedgroep. Niemand heeft dat ooit kunnen merken. Je zit ech ter midden in de politiek, want als de stemmen binnen het geko- De oranjevereniging in Leiderdorp organiseert tijdens het jubileum van de burgemeester een feest op 15 en 16 mei. De bedoeling is dat onder andere afgevaardigden van diverse verenigingen in een rijtoer meedoen en hun aanwe zigheid laten zien met hun eigen clubvlag. ROEL ZAADNOORDIJK. MAANDAG Leiden - Kijkhuis. Vrouwenkerkkoor- straat 17, film Pas Si Mechant Que Ca van de Zwitser Claude Goretta met in de hoofdrol Gerard Depardieu, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - avond over kraken georganiseerd door de werkgroep T.V.- issue van de Leidse Studenten Ekklesia en leden van de Kraakbond. 20 uur Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Brcestraat 19. tel. 122000. ma t m vr van 10-12 uur. Stats jongeren centrum - Haarlemmer straat 73. speelfilm. Voorschoten - raadhuis, commissie cul- Wassenaar - raadhuis, raad, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot 10 april door: Doeza Apotheek. Doezastraat 31. tel. 121313; Apotheek v. Breest-Smallen- burg. Loevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn 134604. tel. ten zuiden van de Rijn 121753 Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma lm vr 13. Voorhout, tel. 02522-10140. Drukke open dag bij politieschool NOORDWIJKERHOUT - Waar schijnlijk zo'n 5000 mensen heb ben zaterdag een bezoek ge bracht aan de verkeersschool van de gemeentepolitie in Noordwijkerhout. Dan is althans de schatting van de school zelf. Ter gelegenheid van het feit dat de school 121/» jaar bestaat werd zaterdag een open dag gehou den. Op het buitenterrein van de school werden aantrekkelijke shows met motorrijders en autorijders uitgevoerd. Binnen waren ver schillende stands opgesteld waar bezoekers informatie konden krijgen over het reilen en zeilen van de verkeersschool. LEIDEN - Drie Leidenaars, de 22- jarige H. de B.. de 18-jarige R. van de K. en de 22-jarige C.W.R., zijn vannacht omstreeks één uur door dc politic aangehouden, omdat zij in dronken toestand op diverse plaatsen in de stad le vensgevaarlijk hadden gereden. Omstreeks half één begon dc tocht. De Leidenaars reden met hun auto een garagebox aan de Top aaslaan binnen. De twintig dozen drank, voornamelijk wijn, die daarin stonden werden meege- A1 drinkend gingen zij nu richting Morssingel waar een paaltje het moest ontgelden Vervolgens werd op de Haarlemmerstraat een fietser de dupe van de 'stuur manskunsten'. Voor de zeker heid was hij al naast z'n fiets gaan lopen, maar desondanks staagde de automobilist erin de fiets uit zijn handen te rijden. Ondertussen stond bij de politie de telefoon roodgloeiend Diverse voorbijgangers gaven het kente ken van de auto door. Het spoor leidde naar de Moriaansteeg waar de politie de wagen even la ter vond De Leidenaars werden aangehouden toen één van hen waggelend uit één van de huizen kwam om een nieuwe drank voorraad uit de auto te halen. LEIDEN - Bij een sexclub aan dé Hooglandse Kerkgracht is in de nacht van zaterdag op zondag voor een bedrag van 7500 gulden gestolen. De daders, van wie elk spoor tot nu toe ontbreekt na men twee kleurentelevisies, een videorecorder en zes banden KATWIJK - "Een begraaf plaats spreekt de mensen eigenlijk niet zo aan. Toch hopen we dat we voldoen de geld bijeen kunnen krijgen om de kosten van de opknapbeurt te beta len". Dat zegt de heer A. Lesgever van de Nederlands Israëlitische Ge meente in Leiden en omstreken. Er is nog zo'n 400.000 gulden no dig om de restauratie van de joodse begraafplaats in Katwijk te betalen. Hoewel de restauratie aanmerke lijk méér kostte dan die vier ton, komt dat laatste bedrag voor re kening van de kleine Nederlands Israëlitische Gemeente in Lei den, die thans nog zo'n veertig gezinnen telt. In totaal kostte de opknapbeurt van de beheerders- woning op de begraafplaats en van terrein en graven ruim 800.000 gulden. Iets meer dan de helft van dat bedrag wordt be taald door de gemeente Katwijk en het rijk. Het Katwijkse gemeentebestuur heeft de Israëlitische gemeente voor de nog ontbrekende vier ton een lening verstrekt met een looptijd van één jaar. De leden van de Israëlitische gemeente hebben dus tot volgend jaar maart de tijd de vier ton bijeen te brengen. Tienduizend gulden is al binnen. Lesgever, voorzitter van de restau ratiecommissie: "De Israëliti sche Gemeente Leiden heeft in de oorlog veel leden verloren. De veertig gezinnen die er nu nog zijn, zijn niet in staat om een zo groot bedrag zelf op te brengen. Daarom voeren we nu een actie om straks de schuld aan de ge meente Katwijk te kunnen ïnlos- Er is inmiddels een comité van aanbeveling gevormd. In dat co mité hebben onder anderen de burgemeesters van Leiden, Kat wijk en Noordwyk zitting. Boekje In een oplaag van 700 exemplaren heeft dc restauratiecommissic een acht pagina's tellend boekje laten drukken waarin de geschie denis van de Joodse begraaf plaats in Katwijk is opgetekend. Dat boekje wordt, vergezeld van een brief van het comité van aan beveling, gestuurd aan mensen van wie de commisie verwacht een pifl te kriicen Lesgever is optimistisch ("ik kan me niet permitteren om pessi mistisch te zijn"): hij rekent erop de gemeente Katwijk over een jaar het geleende geld te kunnen terugbetalen. De begraafplaats ligt aan de Rijn straat in Katwijk aan den Rijn. Tot 1758 beschikte de joodse ge meente in Leiden over een eigen joodse begraafplaats. Regelma tig werden daar echter de graven geschonden. Voor de toenmalige leiders van de gemeenschap was dat reden om uit te zien naar een rustiger omgeving. Die werd ge vonden in Katwijk: een afgele gen terrein aan de Rijnstraat, ge kozen om de niet-Joodse bevol king zo min mogelijk last te be zorgen. Op 22 oktober 1758 werd de begraafplaats in gebruik ge- In 1860 werden de stoffelijke res ten van vroeger in Leiden begra ven leden van de joodse gemeen te naar Katwijk overgebracht. Bijna een eeuw later werd de joodse begraafplaats in Alphen geruimd en werden graven en stenen eveneens naar Katwijk overgebracht. Ondanks de zorg van de joodse ge meenschap verwaarloosde de be graafplaats. Ook al omdat er wenig geld was voor onderhoud. Vier jaar geleden plaatste de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de be graafplaats op de monumenten lijst. Toen werd het mogelijk om - met hulp van de gemeente Kat wijk - de begraafplaats op te knappen. Een karwei dat hard nodig was. De restauratie is nu bijna klaar. Het uit 1776 daterende beheer dershuisje is opgeknapt, evenals de ommuring van het terrein. Thans wordt gewerkt aan de gra ven en het terrein zelf. In de beheerderswoning is een "reinigingsruimte" onderge bracht. Vooral daarmee is Lesge ver erg blij: "De zorg voor de do den is binnen de joodse gemeen schap ontzettend belangrijk. Het wassen van de overledene is een ritueel. Dat kan nu in een specia le ruimte bij de beheerderswo ning gebeuren", zegt hij. Er wordt hard gewerkt om de be graafplaats er weer piekfijn te la ten uitzien. "Het was een verwil derde boel", zegt Lesgever. "De grasmat wordt verwijderd en op nieuw ingezaaid en er komt een groenvoorziening aan de zeekant van de begraafplaats. Om te voorkomen dat de graven door de zoute zeewind worden aange tast". "We proberen de begraafplaats zo veel mogelijk in de oorspronke lijke staat te houden. We willen niets aantasten, want het is een monument dat voor de geschie denis van de joodse gemeen schap in Leiden en omstreken grote waarde heeft", aldus Les gever. OEGSTGEEST- Een 21-jarige Katwijker moest gisteravond na een aan rijding op de Rijnzichtweg met ernstige verwondingen aan het gelaat worden overgebracht naar het AZL. De Katwijker zat in een wagen die werd bestuurd door een plaatsgenoot zonder rijbewijs. De bestuurder was bovendien dronken en verloor daardoor op de Rijnzichtweg de macht over het stuur. De auto knalde tegen een lichtmast en kwam tot stilstand in de berm. De bestuurder was licht gewond. LEIDEN Ondertrouwd: R.T. Pilon en A. van Ingen; E.C. Bachet en J. Bis schop; J. Pelt en A.J.M. Verhoog; H.D. de Jonge en J.M. van der Born; M.J. van Zuuk en G.E.A. Belt; P.C. Wolters en C.J. de l'Ecluse; J.C.H. Kool en T. Pool- stra; J.A.M. Hoozemans en E. Hoven; F. Saribas en J.C. van der Blom; R.A. van Dam en C. van Rossen. Geboren: Gerardus Johannes, z.v. A.G.A. van der Fits en W.Z. Malachows- ki; Menno Rudolf, z.v. G.C. Streefland en E Zijerveld, Chnstophzr David, z.v. C.D. Nadin en E.P. Molenkamp; Andrea Adnana Agnes, d.v. Th. W. Volkers en G.J.J. Bernard; Bastiaan Gijsbert, z.v. A. Vlieland en H C Krijgsman; Maria Adriana Geertruida Saskia. d.v. D.F.G.A. ten Holt en A.M.C.A. Verstee- ge; Sergio Antono, z.v. E.Ch.R. Wong Chung en O A. Slot; Liesbeth, d.v. A. Bijl en G.E. Botticher; Marinus Cornelis z.v. J. Klinkenberg en J.M. Noort; Lena, d.v. J. Rijsbergen en G. Brandt; Zaka- rija, z.v. M. Acherrat en H. Acherrat; Er- win Stephanus, z v. R. Verkuijlen en AH. Samola; Martine Yvonne, d.v. W M. Kramer en M. Snel; Bianca Maria Hendrika, d.v. J.L. Verhart en A.J.H. Al- ting; Nikola, z.v. Z. Jovanovic en R. Zanboni; Renate, d.v. L.G. Gerrichhau- zen en J.A.M.B. van den Heuvel; Ro bert, z.v. J. P.M. Straatman en A.H. Kaag, Frans, z.v. G. Compeer en A. van der Plas; Clareijn, d.v. B. Roos en M.H. Moesker; Apollonia Cornelia, d.v. Th.J. van Woerden en W.F. van Es; Lisette Amalia, d.v. C.J.M. Ahsmann en A. Webb; Pieter Marinus. z.v. P.M. Ouds- hoorn en J.C. Haasnoot, Hamid, z.v. M. Adouch en K. Skouri; Lars. z.v. H.C. Blommers en J. Heijkoop; Jord, z.v. J. Heijmans en L.H. Schrammeijer; Elvan, d.v. I. Tank en A. Tank. Roberto, z.v. A Boom en B.M. van den Ancker. Overleden: W. van Egmond, geb. 16-11-1909 (man); P. van der Pompe, geb. 10-3-1907 (vr.); G.J. den Heeten, geb. 10-8-1910 (man); C.H. van Teylin- gen, geb. 2-10-1905 (man); J.M. Moens. geb. 21-2-1914 (vr. geh. gew. met J. Overmeer); C.W. Loeber, geb. 24-1-1895 (vrl. geh. gew. met H.D. de Nie), J. van As. geb. 26-3-1916 (vrl. echtg. van A. van der Mee), M.Th. de Groot, geb. 24-6—1932 (vrl.); C.P Schoonderwoerd, geb. 22-9-1903 (vrl. geh. gew. met T. Vooijs); R.J. Kremer, geb. 12-5-1931 (vrl. geh. gew. met J.H. Nakken); W.F. van de Wetering, geb. 20-3-1913 (man); E.C. van der Zeeuw, geb. 26-4-1894 (vrl. geh. gew. met P Veerman); S.W. Hoogkamer, geb. 30-7-1904 (vrl. echtg. van J. Paddist); M. van der Harst, geb. 1-12-1903 (man). Gehuwd: J.P.J. Bekooij en K de Lieus (beiden Leiderdorp); B.A. Piersma (Alphen aan den Rijn) en M.J.S. Min- nee (Leiderdorp); Sham Lal en Y.C. Mohabier (beiden Leiderdorp); G.J. Bentvelzen (Leiden) en C.M. Reijerse (Leiderdorp); R. B. van Beek (Hazers- woude) en E.E.J. Bijl (Leiderdorp), F. de Wit (Leiderdorp) en C.C.L. Schra- ma (Leiderdorp); E.J. Dragt (Leider dorp) en J E. Hut (Leiden), R.W. Ver- heij en M.J.C. van Deurzen (Leiden); C.J.C Adamse (Leiderdorp) en F. Scheffer (Leiderdorp); G. Versluis (Papendrecht) en M.' Geersinga (Lei derdorp). P. Kuper (Oegstgecst) en E G.J. Carrière (Leiden); S A. Wallace (Zevenhuizen en A.M.E.A. Luiken (Leiderdorp); J.P.J. Bekooij en P. de Geus (Leiderdorp). Autobestuurder ramt huisgevel LEIDERDORP - Een van Leiderdorp heeft gister avond omstreeks kwart over acht vergeefs geprobeerd met zijn wagen een huis aan het Es- senpark binnen te rijden. Vol gens de politie heefl het huis en kele duizenden guldens schade opgelopen en is de auto danig vernield. De Leiderdorper, een patiënt van de psychiatrische inrichting En degeest, ging naar het huis om dat hij wist dat z'n vrouw daar aanwezig was. Hij gaf te kennen dat hij haar wilde spreken, maar zij weigerde. De man maakte zich hierover zo kwaad dat hij probeerde de pui van het huis te Even later werd hij gearresteerd door de politie en meegenomen naar het bureau. Aanvanke'ijk zag het er naar uit dat hij zich rustig zou houden, maar dat bleek verbeélding: de man wond zich weer op en gooide een schrijfmachine door de ruit. Hierna werd hij weer terugge bracht naar Endegeest. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR Nabaxorglng van LEIDEN EN 1i.00-19.30 uuf OMSTREKEN Zaterdag van 16.00-18.00 irsmaaiscnappij 07l?ï?.43 h Dagblad B V. 123143 Hoofdkantoor Abonnementsgelden txi Witte Singel 1 23) I BG vooruitbetaling te voldoen LEIDEN Bi| automatische Postbus 54 2300 AB overscholing geen uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement (49.55 perp post 71,90 Jaarabonnement 1186,70 per post 276.10 Losse 1 Adiuncl-hooldredacteuT R D Paauw Ak) redactiechef: A. van Leeuwen Ptv Ak) redactiechef J. M J Post Rubnek chefs J Kroon (stad) j P M van der Meer (regio) W Wirtz 'bmnenland) J Ruygrok-Hoog e veen (buitenland) A A van Brussel (sociale S J de Groot (geestelijk •even) Aangesloten t>j de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten c P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Rome Madrid Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch beniMitz tel. 071-133202 Correspondenten Leiderdorp R-. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders De heer Lesgever uil Oegstgeest: "Zorg 1 schap heel belangrijk". r doden is in joodse gemeen-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2