Geduld Kuiper nu toch beloond "Kamer kan sleutelen aan de bezuinigingen' V.d. Smissen pakt titel in vijfkamp Boet van Duimen derde in 200 mijlsrace van Imola Beurs Amsterdam Zege in klassieker Politie slaags met krakers in Arnhem Indiase kritiek op Nederlandse missie MAANDAG 6 APRIL 1981 MEERBEKE (GPD) - Ruim acht jaar nu, houdt Hennie Kuiper (vorige maand 32 jaar geworden) een uiterst merkwaardige status overeind in de bonte wereld van de be roepswielrenners. Hij behaalde welgeteld één grote uitslag: het wereldkampioenschap van 1975. Vóór die tijd lag zijn grootste verdienste bij de amateurs, met het bereiken van het olympisch kampioenschap (Munchen 1972) en daarna hield hij zijn naam en zijn marktwaardz op hoog peil met twee tweedeplaatsen in de Tour de France (1977 achter Bernard Thevenet en 1980 achter Joop Zoetemelk). In het gilde der vedetten is er geen die met zo'n minimale overwin- ningslijst zo'n maximaal rende ment uit zijn vak haalde. Wat daarbij ook opviel: de blijmoe digheid waarmee Hennie Kuiper zijn lot (gebrek aan sprintkwali- teiten) droeg. Hij bleef met be wonderenswaardig optimisme wachten op de dag dat hij eens in zijn eentje goed voorop zou ko men (..want daar ligt m'n enige kans om te winnen"). En gisteren was het zover. Niemand die het nog voor mogelijk hield dat Kui per een klassieker op zijn naam zou schrijven, en toch gebeurde het. De Ronde van Vlaanderen nog wel; hoog genoteerd in de hors categorie vanwege elf hellinkjes. 29 km kasseien, een parkoers zo bochtig als spaghetti en de we gen vol glibberigheid. Met nog 16 km te rijden ontsnapte Kuiper uit een kopgroep (waarin zijn ploeggenoot De Vlaeminck, - Raas. Pirard. Bossis. Vandcn- broucke, Willems, Kelly. De Wolf en Mutter) om met een voor sprong van 1 minuut en 2 secon den de aanzet te geven tot een opmerkelijk Nederlands succes; achter hem werd Frits Pirard tweede en Jan Raas derde. Hennie Kuiper verwerkte zijn overwinning met grapjes over zijn leeftijd, met veel zwaaien en met een uitstraling van gelukza ligheid. die iedereen die wist wat hij er jarenlang voor deed om dit te bereiken hem van harte gun de. Zoals Frits Pirard, die in de finale weliswaar achter hem aanjoeg, - maar dat niet met volle overgave gedaan bleek te hebben. „Want". zei Pirard. „dat kon ik niet over m'n hart verkrijgen... Kuipertje proberen terug te halen... nee". Zoals ook Roger de Vlaeminck, Kuipers ploeggenoot die beuls werk opknapte met de bedoeling De uitslag van de Ronde van Vlaande- 1. Hennie Kuiper (Ned) 266 km. in 6 uur. 34 min. en 30 sec. 2. Frits Pirard (Ned) op 1 min. en 2 sec. 3. Jan Raas (Ned) op 1.05, 4. Jacques Bossis (Fra), 5. de W olf (Bel). 8. Sean Kelly (Ier). 9. Ste- phan Muiter (Zwi), 10. Daniel Willems (Bel) allen z.t.hals de Vlaeminck. om zeil te winnen, maar achteral' zei: „Ik ben blij voor hem. Hij verdiende hel". In de Ronde van Vlaanderen ac centueerde de rol van Roger de Vlaeminck zich tijdens de laatste twintig kilometer, toen de don kere Belg met grote allure en met voor zijn leeftijd (33 jaar) gewel dige macht de baas speelde in de kopgroep. Eerst liet hij zijn con currenten met enkele venijnige uitlooppogingen zwaar naar adem happen, en toen Hennie Kuiper aan zijn solo bezig was. speelde hij in het ploegenbelang een knechtenrol die grote indruk maakte. Bovendien had De Vlaeminck de verdienste dat hij Kuiper oppep te toen die na de Muur van Ger- aardsbergen een kleine inzin king kreeg. Met hard ge schreeuw en wilde armgebaren wenkte De Vlaeminck zijn aan de staart van de kopgroep zwoe gende ploeggenoot naar voren, en uit die confrontatie putte Kui per grote energie. Hij ging mee werken, maar deed dat meer om de weg naar de zege voor Roger de Vlaeminck vrij te maken, dan met de intentie zelf zijn kans te gaan. Dat het toch gebeurde, dankte hij aan een tempoversnel ling op het moment dat een zo veelste demarrage (in dit geval van Danil 'Willems) was inge damd. Kuiper: „Ik wilde er de vaart inhouden om te voorko men dat we ingehaald werden door achtervolgers, waardoor dan de kansen van Roger de Vlaeminck in de eindsprint zou den dalen". Wat bedoeld was als een onder steuning voor De Vlaeminck, eindigde met een persoonlijke triomf toen de leden van de kop groep even de benen stilhielden en hierna Roger de Vlaeminck met imponerende reacties alle aanvallers tot de orde riep. De bescheiden voorsprong van 27 seconden die Hennie Kuiper had bij het ingaan van een negen ki lometer lange plaatselijke ronde, groeide uit tot ruim een minuut. Tot degenen die Hennie Kuiper met zijn coup opvallende verlie zers maakte, behoorde Jan Raas, die na het winnen van de Om loop Het Volk zijn finalecadans wat is kwijtgeraakt. Raas over het moment van verslapping toen Kuiper zijn actie startte: „Ik had al op zoveel demarrages ge reageerd, dat ik dacht: ik blijf maar eens even-zitten. Tenslotte kun je niet achter alles en ieder een aan. dan krijg je de rekening op de meet gepresenteerd". Peter Post ten slotte over de be scheiden rol van zijn ploeg tot nu toe: „Geen paniek. Ik ben tevre den over de manier waarop mijn renners steeds tot aan de finale werken. Maar ik wil best toege ven dat het tijd wordt dat we een grote uitslag binnenhalen". HILVERSUM (GPD) - De door de regering voorgestelde bezuini gingen zijn niet onaantastbaar voor de Tweede Kamer. In de discussie over de bezuinigingen kunnen de alternatieven die de Kamer aandraagt zeker ertoe lei den dat de voorstellen worden bijgesteld. Dit zei staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) zater- dag voor de TROS-radio. Om het financieringstekort naar beneden te brengen, stelt het ka binet voor de premies voor de volksverzekeringen te verhogen en tegelijkertijd het regerings aandeel in het fonds sociale voor zieningen te verkleinen. Daar naast wil het kabinet om meer in komsten te krijgen de benzineac- cijns verhogen. Volgens de staatssecretaris zou het beter zijn om blijvende maatre gelen te nemen en daartoe wets ontwerpen in te dienen. Maar nu de verkiezingen zo dichtbij zijn, is dat niet meer mogelijk en moet Volstaan worden met tijdelijke noodmaatregelen. aldus De Graaf. Verdergaande maatrege len moeten volgens hem in de kabinetsformatie ter tafel ko- De regeringsvoorstellen betekenen wel dat ook de minimuminko mens moeten inleveren, maar volgens De Graaf moeten de hoogste inkomens nog veel meer inleveren. De voorstellen zijn dan ook aanvaardbaar, meent hij.Het onderzoek van het minis terie van sociale zaken naar de zogenaamde echte minima, dat zijn de gezinnen die van een mi nimuminkomen rond moeten komen zonder dat er andere in komsten zijn, zal nog deze maand afgerond worden, kon digde De Graaf aan. Het zal echter te laat komen om nog een rol te spelen bij de be handeling van de komende be zuinigingsronde. Wanneer echter mocht blijlcen dat deze groep toch teveel moet inleveren, zal STEENBERGEN (ANP) - Met de prolongatie van de nat«onale bil- jarttitel in de persoonlijke vijf- kamp heeft Christ van der Smis sen oen dreigend conflict spielers - KNBB in de kiem gesmoord. In een poging de strijdvaardigheid en motivatie van het achttal deel nemers te verhogen stelde de bond in het vooruitzicht dat de nummers één en twee de afvaar diging zouden vormen naar het WK. dat van 20 tot en met 24 mei in Maastricht wordt gehouden. Daarmee ging de bond buiten het reglementaire boekje Op grond van de internationaal gel dende regels was Van der Smis sen al voor aanvang van de natio nale strijd verzekerd van een startbewijs in de Limburgse hoofdstad. Daarvoor stond zijn derde plaats tijdens de jongste IMOLA (ANP) - Boet van Dul men. de nationale topcoureur uit Ammerzoden. leverde gis teren een uitstekende presta tie door als derde te finishen in de 200 mijlsrace van Imola. Een dag eerder eindigde Mar Schouten in de race over 100 mijl als vijfde. Winnaar in Imola werd de Ita liaan Marco Luchinelli die een thuiswedstrijd reed. Met zijn Suzuki bleef hij de Ya maha-coureurs Kenny Ro berts en Boet van Duimen ruim een minuut voor. Ach ter dit tweetal eindigden de Zwitser Frutschi en de Ame rikaan Singleton. Willem Zoet legde verrassend beslag op de zesde plaats. Op drie plaatsen in Europa is gisteren de strijd om de titels in diverse cross-klassen los gebarsten. Belgen beheer sten de verschillende Grand Prix. Zo ook in Valkens waard waar de Grote Prijs van Nederland in de 125 cc klasse werd verreden. Ge- boers en Velkeneers wonnen elk een manche, terwijl we reldkampioen Harry Everts genoegen moest nemen met een tweede en vierde plaats. In Spanje won de Belg Jobe beide manches in de 250 cc klasse. In Sabadell was er succes voor Kees van der Ven die in de eerste rond gang slechts een negende po sitie bewerkstelligde maar in de tweede omloop op een knappe derde plaats beslag legde De grote kanonnen kwamen in actie in Oostenrijk. Wereld kampioen Andre Malherbe zegevierde in beide manches en geldt dus ook dit jaar weer als de grote favoriet in de hal ve liter klasse. Gcrrit Wolsink kwam in de eerste manche als zevende over de meet, Ge rard Rond bezette in de twee de manche een tiende plaats. In de zijspanklasse behaalde Wil van der Laan in Holten zijn eerste overwinning van dit seizoen. De man uit Ter Aar zegevierde samen met bakkenist Cees Hoogervorst in beide serifs. August Mul ler/Piet van Deutekom werd tweede. Boy Hayc maakte gisteren op Hockenheim na een afwezig heid van buna twee jaar zijn rentree in de autoracerij. En met succes want hij won di reet de eerste race voor de Europa Cup Renault 5 De Duitser Schutz eindigde als tweede. Op datzelfde Hockenheim won de Zweed Johansson de tweede race die meetelde voor het Europees kampioen schap Formule II. De West duitser Manfred Winckcl- hock finishte als tweede, de Nicuwzeelander Mike Thac- kwell werd derde. Laatstge noemde heeft na twee races de leiding in de strijd om de titel. Winnaar Johansson volgt op vier punten. Europese kampioenschap (Hees- wijk-Dinther 1979) plW In het Brabantse Steenbergen heeft Christ van der Smissen het gezichtsverlies voor de bond tot een minimum beperkt door voor de derde achtereenvolgende maal beslag te leggen op het fel begeerde predikaat veelzijdigste biljarter. Daarmee kreeg het recht zijn loop De Willibrorder was over de gehele linie een frac tie sterker dan de aanstormende Bongers. die met een gelijk aan tal rnatchpunten. maar minder partijpunten op de tweede plaats eindigde en op grond van die prestatie eveneens in Maastricht in de arena zal verschijnen De titel bij de allrounders viel voor Van der Smissen op het juiste moment. De 25-jarige Brabander wordt bedreigd door de aanstor mende jeugd, van wie Bongers (hij vooral) en Arnouts de voor naamste exponenten zijn. De mathematische aanpak van de biljartcryptogrammen van Van der Smissen leek overvleugeld te worden door de sierlijkheid en zwier waarmee de twee pupillen van leermeester Schrauwen de problemen te lijf gingen In zijn geboortestreek bewees Van der Smissen dat zijn benadering vooral in de vijfkamp wel dege lijk resultaten aflevert Vooral in zijn sterkste spelsoort. het drie banden. was hij een klasse apart Als enige van de deelnemers kwam hij op de voor het drieban den te trage tafels tot het zeer aanvaardbare moyenne van bo ven de één 11 "1 -i i Die^core vormde met het kader 71 2. waarin hij eveneens tot opval lende prestaties kwam. de solide ondergrond voor zijn ongekend hoge proportionele gemiddelde (137.71) aan het einde van de strijd Nimmer in zijn carrière was Van der Smissen boven de 130 uitgekomen Het was het be wijs dat de titel bij hem in de juiste handen terecht was geko- 1. Va 3. Vul tink 4. Ilavrrma r. Val 6. Steure.s 7. Arnouts 8. Velthuis 121.91 MJl M M 75.31 103.39 58.90 Staatssecretaris De Graaf. het kabinet zich beraden over mogelijkheden om voor hen nog wat te doen. ARMHEM (ANP) - De politie in Arnhem heeft zaterdagavond zeven arrestaties Verricht onder circa tweehonderd demonstran ten. die in de binnenstad betoogden tegen de bouw van een nieuwe parkeergarage voor een groot winkelbedrijf. De beto gers werden tweemaal, onder meer direct voor het hoofdbureau van politie, door middel van charges uiteengedreven. Daarbij ging het volgens de politie soms hard toe. Tot de arrestanten, die allen na middernacht één voor éen werden vrijgelaten, behoren een advocaat van het Arnhemse advocaten- collectief en een PSP-gemeenteraadslid. De demonstranten, on der wie veel krakers, zeggen dat veertien betogers gewond zijn geraakt. Het begon zaterdag allemaal in de Walstraat. waar betogers een aantal panden beschilderden. De politie voerde hier een charge uit. waarbij twee demonstranten wegens verzet en vernieling werden aangehouden Enige honderden betogers eisten later op de avond bij het politiebureau de vrijlating van beide arrestan ten. Het bureau werd met verfzakjes besmeurd en er werden enkele rookbommen gegooid. Daarop voerde de politie vanuit het bureau opnieuw een charge uit. Hierbij werden vijf arrestan ten, onder wie één vrouw, opgepakt. Ook na de vrijlating van de in totaal zeven arrestanten bleef het onrustig in de binnenstad van Arnhem. Vele ruiten, onder andere bij banken, sneuvelden en twintig panden werden met verf besmeurd. SCHIPHOL (ANP) - De Indiase vakbeweging heeft kritiek op de werkwijze van een missie van de Nederlandse regering onder lei ding van prins Claus, die in fe bruari India bezocht. De Indiase vakbonden vinden het een mis ser dat de Nederlandse delegatie slechts met werkgevers heeft ge sproken over de rol die het Ne derlandse bedrijfsleven in de ontwikkeling van India kan spe len. De mening van de vakbewe ging in dat land is niet gevraagd Dat is een negen man tellende FNV-delegatie gebleken tijdens een drie weken durend werkbe zoek aan India, waarvan het ge zelschap gisteren op Schiphol te rugkeerde De Indiase vakbon den betwijfelen, aldus een FNV woordvoerder, of een door het bedrijfsleven aangezwengelde ontwikkeling van het land ten goede zal komen aan de 300 mil joen Indiërs die onder de armoe degrens leven. De groei van de industrie daar heeft sinds de on afhankelijkheid van India de kloof tussen arm en rijk alleen maar steeds groter gemaakt. De FNV-delegatie is met de Indiase vakbeweging van mening dat de nadruk van de ontwikkeling van dat land op het platteland gericht moet zijn. Verbetering van de positie van de kleine boeren en landarbeiders komt tachtig procent van de In diase bevolking rechtstreeks ten C"-'',. lid') d«- FNV Heropening jeugdcentrum in Ziirich ZURICH (Reuter) De jongelui in Zwitserland die Zurich in het af gelopen jaar met zekere regel- maai in een slagveld hebben ver anderd. hebben in het weekein de inwilliging van aan van htm eisen bereikt de heropening van hun eigen jeugdcentrum Dit was in september van het vorig jaar gesloten omdat het volgens de overheid was veranderd in een toevluchtsoord voor kleine misdadigers en verslaafden aan drugs i'D r. O op ligplaats yooi wapens Voor de jongelui was het centrum het symbool geworden van hun campagne voor financiële steun voor een alternatieve cultuur MAANDAG 6 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 208.0 GOUD EN ZILVER Beursoverzlcht amsterdam )anp) - Ondanks een stijging van de dollarkoers met bijna 2 cent kon het Damrak van daag zijn draai niet vinden. Zo wel de aandelen als de obligaties gaven een gedrukte stemming te zien. wat onder meer werd toege schreven aan de toenemende spanningen in Oost-Europa en het Midden-Oosten 334,00 93J)0 35.00 185.00 195.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 98 J0 176.00 - 038 Vongc 835 - 038 BUITENLANDS GELD Na de officiële opening '«kei den veel prijzen wat af. temeer daar het publiek het liet afweten. Van de internationale aandelen was Kon Olie bepaald flauw en rond twaalf uur zakte de prijs tot beneden de f90. wat ruim f 1.50 lager was dan de voorafgaande slotprys. Unilever zag zich f 1.50 ontgaan op f 137 en Hoogovens was f 0.50 lager op f 19,50 Akzo brokkelde een paar dubbel tjes af tot f23. terwijl KLM p f95 cn Philips op f20.80 onge veer prijshoudend waren Met dc hypothn kbanken was het weer mis FGH, die morgen met haar jaarverslag komt. was bijna f2.50 lager op l 55.50. terwijl col lega WUH f2 daalde tot f 183.5(1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19