Leiden geeft gewonnen p ar tij nog uit handen Cor Vriend kan Verriet niet om de tuin leiden Ed Fallaiix stopt met winst Voorsprong van 17 punten Nuttige winst Leidse dames MAANDAG 6 APRIL 1981 SPORT SPORT SPORT SPORT"H SPORT LEIDEN - Nog uren later beende Han Wallaart hoofdschuddend rond. Hoe was het in godsnaam mogelijk geweest, leek hij zich telkens weer af te vragen. Hij wist het ant woord dondersgoed, want telkenmale had hij, naar de reden van de nederlaag gevraagd omstandig uitgelegd waar en waarom het mis ging. Desalniettemin, aanleiding en oor zaak kennende, begreep hij er niets meer van. Nog nimmer had zijn ploeg, in de al biina eeuwig durende strijd met aartsrivaal Nashua Den Bosch, zo'n schitterend uitgangs punt verworven, nooit had men zo'n fraaie uitzicht op de titel verkregen En toch alweer, ging het mis. Zeventien (17) punten voorsprong, 32 minuten alleenheerser, niet eenJ7ia, e^n achterstand. Ja, aan het slot. Toen die simpele inlegger van de ring rolde kon F met één punt' 8°-81' keihard op z'n bek ging. Onbegrijpelijk dat dat Alfred Hitchcock himself had ver antwoordelijk kunnen zijn voor het script van deze meest boeien de en enerverende aflevering van de reeks finaleduels tussen de beide aartsrivalen Leiden en Den Bosch. Praktisch in het hele stuk kwam de heersende kampioen zaterdag niet voor, totdat zich plotseling een voor Leiden wel zeer dramatische wending voor deed. Hoofdrolspeler Mitchell Plaat moest zeven minuten voor tijd de zinderende arena defini tief met vijf fouten verlaten en toen sloeg de Leidse jubelstem ming om in pure angst. Een an dere hele grote. Kees Akerboom, hanteerde vanaf dat moment met fors geweld het houwdegen en de rollen waren compleet omge draaid, iets wat geen van de 2500 aanwezige en ademloos toekij kende toeschouwers eigenlijk nog voor mogelijk had gehou den. Maar nog kreeg men geen uitsluitsel omtrent de afloop, want terwijl de spanning drie se conden voor tijd tot maximale hoogte steeg, ging Paul van Solm op voor een eenvoudige lay up. En acht man tegelijk voor de re bound, want de Leidenaar miste de kans van zijn leven. Driemaal stuiterde het leder van het ijzer, toen was het gebeurd en kreeg de enorme anti-climax voor Lei den zijn beslag. Den Bosch vier de daarop alvast zijn derde kam pioenschap en Leiden moet woensdag op zijn beurt 'het on mogelijke' presteren om dat te verhinderen. Basketbal wordt gerangschikt on der de teamsporten, maar afgelo pen zaterdag had Leiden - Den Bosch veel weg van een duel tus sen twee heren. Waarbij de één, de Leidse captain Mitch Plaat, heel lang als een soevereine vorst heerste, maar de ander, de Bos sche topschutter Kees Aker boom, tenslotte aan het langste eind trok. Beiden zijn onmisbaar voor de respectievelijke teams. Met Mitch Plaat er tot het einde toe bij zou Leiden nooit hebben verloren, zonder Kees Akerboom zou Den Bosch nimmer hebben gewonnen. Op het moment dat Plaat er uitging en de ploeg, de twaalf punten voorsprong ten spijt, stuurloos kwam rond te drijven, sloeg Akerboom met een gave serie treffers toe. Leiden wankelde en viel, zoals daarvoor Den Bosch had gewankeld en in feite al was gevallen. Zonder Plaat kan Leiden niet spe len, het is al vaker geschreven en het werd zaterdag opnieuw dui delijk. Met hem erbij leek Den Bosch, net als twee weken gele den, geveegd te worden. De Bos schenaren, bij wie het zware sei zoen flinke sporen heeft achter gelaten en die met een zieke Dan Cramer aan de start verschenen, acteerden ver beneden hun nor male kunnen, de 21 keer balver lies die men leed geeft dat wel aan. Bij rust al hikte de ploeg te gen een achterstand van negen punten aan, 45-36. en pal na de pauze sloeg het nerveuze Den Bosch zelfs volledig op tilt toen het gecontroleerd spelende Lei den aanzette voor een demarrage die de ploeg 17 punten voor bracht. De trotse kampioen leek opnieuw een pak slaag te krijgen en ditmaal zou de klap wel eens verstrekkende gevolgen kunnen hebben wat de verdeling van de hoofdprijs aanging. Maar inmid dels, bij 57-40, liep Mitch Plaat vrij dom tegen zijn vierde fout op Meteen stokte de zo regelmatig lo- Scores Leiden - Parker 20. Woudstra 16. Puido- kas 15, Plaat 10, Bruinsma 9, Van Solm en Kruidhof 5. Schotpercenta ge 50, balverlies 9. Den Bosch - Akerboom 31, Barker 19, Faber 12. Kirkland 11, Cramer 6, Dekker 2. Schotpercentage 60, bal- pende machine en het was Kees Akerboom die onmiddellijk toe sloeg. Nog leek er niets aan de hand, want Wallaart bracht Plaat terug en opnieuw zakte bij Den Bosch de moed in de schoenen, want het verschil bleef prompt weer rond een punt of tien schommelen. Totdat, acht minu ten voor tijd, Plaat op onbegrij pelijke wijze zijn vijfde fout in casseerde. Weer knalde de guard, die onder de borden niets heeft te zoeken, keihard op Tom Bar ker in. Fouten die hij zelden of nooit maakt, maar waarvan hij er ditmaal drie aan zijn broek kreeg. Hele dure blunders, want het was meteen gebeurd met Lei den. Zonder de spelmaker durf de niemand het initiatief te ne men, speelde men elkaar risico loos de bal toe. En gaf men een gewonnen partij volledig uit han den. Met Plaat verdween alle ver trouwen bij de spelers die daar voor hun directe tegenstanders alle hoeken van het veld hadden laten zien. Ongelooflijk wat er toen gebeurde. Weg controle, weg wedstrijd, weg misschien wel het kampioenschap. Vanaf dat moment nam Kees Aker boom het heft in handen. Hij durfde wat niemand nog durfde en schoot. Keer op keer en tel kens raak. Veertig seconden voor tijd leverde zijn one-man- SPORT SPORT SPORT show de voorsprong op waar al lang niemand meer op had gere kend. Toch kreeg Leiden nog een laatste kans om wat ver prutst was alsnog goed te maken. Cramer maakte acht seconden voor tijd een domme fout, Parker bediende Van Solm op maat. maar geheel passend in het beeld van de laatste acht minuten werd zelfs die eenvoudige inlegger ge mist. Vreugde bij Den Bosch, nende voortzetting verbijstering bij Leiden. Het ging al zo vaak op het beslissen de moment mis. Het hoe en waarom is even duidelijk als on- begrijpelgk. AD VAN KAAM LEIDEN De dames van Parker Leiden behaalden dit weekeinde een erg nuttige zege op het Am sterdamse Blue Stars 54-51. In de eerste helft wisselde de Leid se ploeg aanvallend sterke mo menten af met zwak verdedigen, zodat de tegenstander bij kon blijven. Na de pauze bleef Blue Stars volharden in de zone-ver- dediging die de Leidse meisjes ruimte tot afstandschoten gaf Lucy Groothuis en Els Vijfvinkel maakten hier knap gebruik van en schoten Leiden naar een voor sprong. Blue Stars speelde eem eentonig aanvalsspelletje dat door de thuisploeg simpel te ver dedigen was. Toch kwam het ge routineerde Blye Stars tot op een punt. In de slotminuten hielden de meisjes zich aan de opdracht van coach Rob de Vries en speel den een tijdrovende aanval die door Mariike Klos met een be vrijdende score afgerond werd. Lakers-Leiderdorp 75-94 De eer ste helft speelde Leiderdorp ui terst slordig basketbal en kon de tegenstander een kleine voor sprong opbouwen. Toen na de pauze Gerard de Wolf en Cle- mence Kriek de Rotterdamse zó ne verdediging kapotschoten was het met de weerstand ge daan. Topscorer Ronald Messe- maker met 25 punten MSV-Luba Leiden 86-70. In de zelfde eerste klasse rayon speel de Leiden tegen het door blessu res gehandicapte MSV tot 69-69 een goede wedstrijd In de laat ste vijf minuten kon Leiden nog maar één punt scoren en trok MSV de zege simpel naar zich toe. Uitblinkers Peter Goozen van MSV en Arelus Molleman van L/Leiden. Lisse-US 72-67. In een matte ver toning won Lisse zijn laatste thuiswedstrijd De Amsterdam mers waren net iets minder dan de Lissenaren die zich door deze overwinning definitief van het degradatiespook ontdeden Silvertown Lions-Blitz 67-85. In de rayon tweede klasse won Blitz zeer verrassend van de ongesla gen koploper. Toen in de tweede helft de geroutineerde Eric van Woerkom uitgeschakeld werd was het met de Lions gedaan. Blitz maakte het duel met breaks af en zag Wim Hey met 24 punten topscorer worden. VOETBAL - Uruguay speelt ter voorbereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap in Spanje een oefeninterland tegen Frankrijk. De wedstrijd is vast gesteld op 28 april 1982, zes we ken voor het WK Het is één van de vier oefenwedstrijden die het Uruguyaanse elftal in Europa af werken. Kapotte ring en bellen LEIDEN - Paul van Solm. de speler die een paar seconden voor tijd de kans kreeg om alsnog verwoestend uit te ha len maar dat naliet, deed zoiets dergelijk wel vóór de wedstrijd. Net riep arbiter Van Dishoeck de spelers naar de kant om het duel te laten beginnen of Van Solm sloopte middels een dunk de ring van het bord. Waardoor de topper een twintigtal minuten moest worden uitgesteld Terwijl men met de reparatiewerk zaamheden bezig was ont stonden er wat relletjes bij de Bossche tribune en moest de politie er aan te pas komen om de partijen te scheiden. Ook na afloop raakten de ge moederen verhit, maar op nieuw herstelde de herman dad vrij snel de orde. Nij ijmegenaar verbetert Zilveren Molenrecord Het driemanschap Weijers(207), Verriet (208) en Vriend 192) dat lange tijd op kop liep van het deelnemersveld aan de Zilveren Molenloop. LEIDEN - De afwezigheid van Bram Wassenaar bij de Zilveren Molenloop werd rijkelijk gecom penseerd. Behalve dat winnaar Rudy Verriet met zijn één uur en 51 seconden het reeds acht jaar oude parkoersrecord (1.01.07) van Geert Jansen verbeterde, verscheen ook een record aantal deelnemers aan de start. Zoals gezegd, tot de ruim 450 deel nemers behoorde niet kansheb ber Wassenaar van de organise- LEIDEN - De WK-ploeg voor Novi-Sad heeft zich, de da mes in ruime en de heren in mindere mate, deze week in het zweet getraind. De overi ge ereklasyers maakten een aanvang met de overigens veel te lange zomerstop: tot half september. Alleen de mindere goden werkten za terdag de laatste ronde af die omdat de meeste beslissin gen al gevallen waren, bol stond van Om-de-poes-haar- staart wedstrijden. Scylla tegen Docos was er ook zo eentje. De 6—4 eindstand was bijzaak net als de per soonlijke resultaten, Scylla was al kampioen en haar stadgenotclijke tegenstander al gedegradeerd dus de sfeer was vriendelijker dan men ooit voor mogelijk had ge houden. Trainer-coach Theo Bakker viel in voor dc in trai ningskamp verblijvende Scyllakopman Patrick Swier. En zo zenuwachtig als een pas beginnende junior ver loor hij direkt van Laddy Prorok die zo ook weer eens won. Ook Docos had een in valler: Krabbendam uit team II Nog meer details voor de ijveri ge statistici. Sjoerd Meyer liet voor de thuisploeg een drie noteren er» Fred van der Zeeuw een twee en de zes voor Scylla zijn verklaard wanneer men weet dat Theo Bakker zich langs Krabben dam schoof. W denkt dat er aan de Ca- tharijnestraat helemaal niets te beleven was zit er echter volkomen naast. Het hele duel stond nl. in het teken van het afscheid van Ed Fal- laux, als aktief wedstrijd- pingponger wel te verstaan. Een argeloze kompetitielei- der laat Fallaux zijn laatste duel spelen bij Scylla, de club waar hij het pingpongen geleerd heeft, een prettig toe val. Diezelfde kompetitieboy vragen of Dhr. van Zoelen mag arbitreren levert natuur lijk een nul op het rekest op want bewust meewerken aan een leuke afscheidsentoura- gc doet een bondsoffical niet. Gelukkig ontbrak zaterdag een van de tellers, dat gaf Peter van Schie. oud-teamgenoot van Ed Fallaux, gelegenheid weer eens let 21 te tellen Dit dan in de slotpartij bij de stand 6—3 toen Ed Fallaux aan Theo Bakker zijn laatste opponent had. De Doco sloe i de i en hal i Bakker speelde wc zijn afschuwelijke Koreaanse nopjesbat dus een leuk potje was het niet maar Fallaux stopte zoals dat hoort met winst. De toch al zo saaie duf- geslagen pingpongtop is weer een smaakmaker kwijt, geen one-manshows meer van "Edje Kadetje". Uit de rijstebrij van de overige wedstrijden springt de titel die Docos 2 liet lopen door Tvpp ruim voor te laten 3-7. Avanti incasseerde een lawi ne van gedegradeerde teams: heren 3, 4. 5 en dames 2 en 3 gingen een klasse terug. De TOV-dames mogen volgende week met Tempo Team om een ereklasseplaats strijden en Scylla 4 speelde in Maas tricht in 4 uur en 11 minuten gelijk tegen Ravestein rende vereniging De Bataven/ Leiden. De 37—jarige Voorscho tenaar kreeg de nacht voor de in ternationale wegwedstrijd over twintig kilometer plotseling last van zijn knie. Zijn deelneming aan dc strijd om de Nederlandse marathontitel komende zaterdag in Maassluis is daardoor ook twijfelachtig geworden. Een fik se tegenvaller voor Wassenaar, die moment in een uitstekende Het Nederlandse kampioenschap marathon beheerste nadrukke lijk de 19de editie van de Zilve ren Molenloop. Tc-r voorberei ding daarop wilde Cor Vriend, deelnemer aan de Olympische Spelen in Moskou, zijn titel ver dedigen in Leiden. De Eindhove- naar had afgelopen week geen 'gas' teruggenomen op zijn trai ningen. ..Normaal neem ik wat rust voor zo'n wedstrijd, maar nu beschouw ik deze loop niet meer dan tussenstation voor Neder lands kampioenschap", verklaar- i< Vi lend. „Daardoor was wel de scherpte er een beetje af'. Niettemin controleerde Vriend bu na de gehele race. Hij passeerde zowel het 10 kilometer— (30.15) als ook het 15 kilometerpunt (45.10) als eerste. Verscheidene aanvallen van de AV Nijmcge- n-atleten Vernet en Wcijers (Vriend: ..Zij liepen met zijn twoeen tegen mij") wist hij te pa reren. Ruim twee kilometer voor het einde werd de verrassend sterk lopende Weijers door Vriend met Verrict in diens kiel zog losgeweekt. Op dat moment waande Verriet zich al winnaar. „Want ik wist dat ik Cor in de sprint zou kunnen verslaan", be kende de 24—jarige Verriet later. Met een tempoverhoging tracht te Vriend een sprint te verko- men Tevergéefs. Waarna de Eindhovenaar twee honderd voor de finish bij de Grocnoord- hal Verriet in figuurlijke en let terlijke zin nog om de tuin pro beerde te leiden. Vriend sneed een hoek af. maar de Nederland se marathonkampioen overbrug de snel de opgelopen achter stand om vervolgens zijn hielen aan Vliend te laten zien. De Gel derlander kwam, zag en overwon derhalve zaterdag, want niet eer der had hij ingeschreven op de Zilveren Molenloop. Ook Piet Waaning liep een sterke wedstrijd aan de vooravond van het Nederlands kampioenschap, waar hij pas zijn derde marathon gaat lopen. Het lid van De Spar taan eindigde als vierde. De Noordwijker hechtte evenwel meer waarde aan zijn lijd (1 02.27). HU dook daarmee ruim tien seconden onder het meer dan tien jaar oude clubrecord van Piel Beelen en bleef daar- iii. nl mi. 1. n v.M.r op Ri.ti Strik De oud-Lcidenaar ging eveneens tevreden naar huis. nu hij de prcmiespurt bij het win kelcentrum Winkelhof in Leider dorp won „Ik loerde erop en de opzet lukte, hoewel ik er behoor lijk voor moest versnellen en daar later even dc terugslag van ondervond", biechte de AV Baarn-atlect naderhand op. Eerste Leidenaar werd Theo van de Veer van AV Holland. Met zijn i 08 22 eindigde hi) els echt ste Henk Vpn Leeuwen (14). li.nis Ettgholl 115) en Jan S< htyf (27) (allen De Bataven/Leiden) eindigden bu de eerste dertig. Voor het eerst mochten dit jaar ook rolstoelatleten inschrijven. Bij veel wedstrijden worden deze sporters geweerd. Paul Winkel toonde met zijn winnende tijd van een uur. 26 minuten en 34 se conden aan dat deze minderheid in de atletiekwereld bijzonder rap het parkoers kan afleggen. Uitgezonderd een stoeprand in de Mcrenwijk waren cr voorts geen onoverkomelijke obstakels voor de rolstoelers Andre Moe dig van De Bataven/Leiden werd derde Zijn tijd was 1 38 02. Bij de dames zegevierde Joke van Bruggen iTn ISIn dt knappe tud van 1715.55 E> Bi U fan Laere (ACM) legde bij de vetera nen beslag op dc eerste plaats. Hij won met 1.05.07 De Amster dammer Piet van Alphen (AAC) had 19 seconden langer nodig om de 20 kilometer te volbren gen. Koos Verhoeven (De Bata ven Leiden) arriveerde één mi nuut en acht seconden later dan Van Laere aan dc finish. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15