Dreiging invasie toegenomen Genscher in Moskou: handen af van Polen Kwetsbare Haig reist af naar Midden-Oosten België: van taalstrijd naar crisis Militaire oe feningen aan Poolse grens groter dan ooit ZATERDAG 4 APRIL 1981 (Van onze correspondent) MOSKOU (GPD) De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher heeft de Sowjet-leiders gewaarschuwd voor de gevolgen van een ingrijpen in Polen. Tege lijkertijd heeft de Westduitse be windsman aangedrongen op een zo spoedig mogelijke hervatting van de Russisch-Amerikaanse strategische (Salt) onderhandeli- gen en de Westduitse wens uitge sproken dat men erin zal slagen om het aantal middellange-af- standsraketten in Oost- en West- Europa „gelijkwaardig" te ver minderen De besprekingen van minister Hans Dietrich Genscher met zijn collega Andrei Gromyko en met Sowjet-partijleider en president Leonid Brezjnjev stonden voor namelijk in het teken van de al gemene Oost-West-relaties. De Westduitse bewindsman her haalde het Westerse aanbod tot onderhandelingen over de kwes tie van de middellange-afstand- raketten op basis van het dubbe le besluit van de NAVO om hier over zowel te onderhandelen als ook het Westersg arsenaal te mo- Westduitse minister waarschuwt voor gevolgen derniseren in antwoord op de op bouw van het Russische SS-20- rakettensysteem. Eind 1979 wezen de Russen weder zijdse bevriezing van dergelijke systemen af. Na opbouw van hun eigen systeem, stelde partijleider Brezjnjev tijdens het recente 26e Sowjet-partijcongres van zijn kant bevriezing voor, hetgeen door het Westen werd afgewezen als bevestiging van verschuiving van het kernevenwicht in Euro pa ten gunste van de Sowjet- Unie. Gromyko herhaalde het Sowjet-standpunt dat de „mo dernisering" van het Russische rakettenarsenaal geen even- wichtsverschuving of „eenzijdig voordeel" voor Moskou beteken de. Beide bewindslieden bleven het met elkaar oneens, maar streef den naar een zo constructief mo gelijke atmosfeer tijdens de be sprekingen. Over het gesprek van minister Genscher met par tijleider Brezjniev waren vrijdag avond nog geen bijzonderheden bekend. Genscher heeft tijdens dit onderhoud een persoonlijke boodschap van bondskanselier Schmidt aan Brezjnjev overhan digd, waarvan de inhoud (nog) onbekend is. De Westduitse be windsman heeft ook gepleit voor een „politieke oplossing" van de kwestie-Afghanistan. De Westduitse bewindsman heeft tegenover zijn Russische gasthe ren verklaard dat de Oost-West betrekkingen verder niet be moeilijkt moesten worden door dat een van de partijen zou pro beren om in de Derde Wereld „eenzijdige voordelen" te ver krijgen uit „labiele situaties". Uit dit hele pakket van onderwerpen kan men duidelijk afleiden, dat minister Genscher bij zijn be sprekingen in de eerste plaats de nadruk heeft gelegd op algeme ne westerse belangen en dat de bilaterale Duits-Russische vraag stukken pas op de tweede plaats kwamen. Genscher's waarschuwing voor de gevolgen van een ingrijpen in Polen kregen een extra beteke nis tegen de achtergrond van het verwijt van het Sowjet-partijdag- blad Prawda. dat de politieke lei ding in Warschau „anti-Sowjet- manifestaties" aan de universi teit van Warschau zonder meer had laten passeren. Verder sug gereert het partijdagblad dat on der leiding van de „contra-revo lutionaire" beweging KOR (Co- mit voor Sociale Zelfverdedi ging) de onafhankelijke vakbond Solidariteit niet meer tegen de Poolse regering in gaat maar zelf streeft naar regeringsmacht. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN (GPD) Het Kremlin heeft vrijdag in verhevigde mate zijn aanvallen op de Poolse communistische partij voortgezet, terwijl de militaire oefeningen van het War schaupact het kader van de jaarlijks terugkerende voor jaarsmanoeuvres duidelijk hebben overschreden. Vol gens waarnemers zijn er 35 divisies meer bij betrokken dan in voorafgaande jaren. De Amerikaanse regering verklaar- de vrijdag dat de Poolse crisis „de laatste twee dagen veel ern stiger is geworden" en bereidt zich actief voor op een mogelijke Russische inval in Polen. Tege lijk heeft vice-president Bush de Poolse vice-premier Jagielski, die momenteel een bezoek brengt aan Washington, meer voedselhulp toegezegd. Waarnemers in de Oostenrijke hoofdstad Wenen menen dat de militaire oefeningen die de War- schaupact-landen veertien dagen geleden zijn begonnen intussen te lang hebben geduurd om ze te beschouwen als normaal. Vol gens deze ingewijden gaat het om het extra inzetten van 35 divi sies rondom Polen. Dat komt neer op 400.000 man troepen. Sommige berichten spreken zelfs van 800.000 man extra aan de Poolse grenzen. Systeem Deze waarnemers wijzen er ook op dat de Sowjet-Russische troepen die in Polen op oefening waren snel het bevel over het communi catiesysteem hebben overgeno men en een zelfstandig systeem hebben opgebouwd, zodat ze bij een eventuele invasie het Poolse leger meteen kunnen uitschake len. Soortgelijke oefeningen zijn ook in de lente van 1968 gehouden voor dat de Warschaupact-troepen in dat jaar Tsjechoslowakije bin nenvielen. Ook toen bouwden de Russische strijdkrachten een misleidend communicatiesys teem op om het te gebruiken zo dra de tijd daarvoor rijp was. De vraag is of de tijd al rijp is. Ken ners van de verhoudingen in Po len en de Sowjet-Unie nemen aan dat het verschijnlijk nog niet io ver is dat de Russen zich vol doende voorbereid hebben om fen succesvolle interventie te wagen, ofschoon aan de andere kant de berichten over een ver hoogde troepenbeweging in en rond Polen zeer ernstig genomen worden. De Amerikaanse minis ter van defensie zei donderdag dat de Sovjet-Unie „haar vermo gen om in Polen in te grijpen de laatste 24 tot 48 uur heeft ver sterkt". Weinberger maakte deze opmerkingen uitgerekend op het moment dat de Poolse vice-pre mier Jagielski officieel een be zoek aan de Verenigde Staten brengt om nieuwe economische hulp te vragen. Dreiging In Polen nemen de communisti sche partij noch de nieuwe vak centrale Solidariteit de dreiging van een onmiddellijke Russische invasie ernstig. Wat de Polen be treft, is daar geen reden meer voor nadat afgelopen maandag regering en vakcentrale een overeenkomst hebben afgeslo ten, waardoor een algemene sta king werd voorkomen. Vrijdag was alle aandacht in Polen gericht op Bydgoszcz, het cen trum van het belangrijkste Pool se landbouwgebied, waar de po litie hardhandig een vergadering van de vakcentrale uit elkaar heeft geslagen, wat leidde tot een Dode en gewonden bij vechtpartijen CALCUTTA (Reuter) - Bij vecht partijen tussen voor- en tegen standers van een 12-urige alge mene staking in de Indiase deel staat West-Bengalen is vrijdag een man om het leven gekomen en zijn meer dan 10 mensen ge wond, zo is door de politie mee gedeeld. landelijke alge- Vrijdag is een nieuwe onderhande lingsdelegatie van de regering naar Bydgoszsz vertrokken om opnieuw besprekingen te begin nen met de boeren om toch nog een mogelijke oplossing te vin den voor de oprichting van een boerenorganisatie. De landbou wers genieten de steun van Soli dariteit en van kardinaal Wys- cinski, die vrijdag verklaarde dat een organisatie van landbouwers zou kunnen helpen om een begin te maken met het oplossen van de catastrofale Poolse landbouw problemen. Ook de Sowjet-Unie mengde zich in de kwestie-Bydgoszsz. De offi ciële Russische kranten meldden vrijdag dat de leider van de vak bondsleden in Bydgoszsz niet gewond is geraakt door het in grijpen van de politie, maar dat hij betrokken is geweest bij een auto-ongeluk waarbij hij een fiet ser heeft gedood. De Russische bladen schrijven verder dat de betrokkene. Jan Rulewski, de zoon is van nazi-collaborateurs. De Russische pers schijnt tot het uiterste te willen gaan om de Poolse vakcentrale Solidariteit zwart te maken. Moordaanslag op Turkse diplomaat KOPENHAGEN (AP) - Chirurgen hebben vrijdag gedurende acht uur geopereerd om het leven te redden van een Turkse diplo maat die is neergeschoten toen hij voor de lift in zijn flatgebouw in Kopenhagen stond, zo heeft de Deense politie bekendge maakt. De 43-jarige Cavit Demir, adviseur van arbeidsaangelegenheden verbonden aan de Turkse ambas sade in de Deense hoofdstad, kwam in kritieke toestand uit de operatie, aldus de politie. De aanslag is opgeëist door Ar meense groepen. Hoewel hij zes maal werd getroffen, slaagde De mir erin om de lift binnen te gaan en de derde verdieping te berei ken, waar zijn vrouw de Deense autoriteiten alarmeerde. Onbekend en gevaarlijk terrein (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - Minister Haig, met zijn sterk beschadigd imago van sterke man in de rege- ring-Rcagan, is vrijdagavond vertrokken voor een belangrijke reis naar het Midden-Oosten en West-Europa. En hoe nadrukke lijk vanuit het Witte Huis ook wordt geroepen dat Haigs optre den lof verdient in plaats van blaam, Haigs geloofwaardigheid is sterk geslonken. Zijn optreden in de crisis-uren on middellijk na de aanslag en zijn optreden per nationale televisie om te zeggen dat hij voorlopig de baas was in het Witte Huis, heeft niet alleen een storm van com mentaren uitgelokt, maar ook tot de voorspelling van ingewijden dat Alexander Haig het nog hooguit een half jaar zal uithou den als beheerder van de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Deze omstreden, kwetsbare Haig is dus nu op zijn eerste reis naar het Midden-Oosten, een hem onbe kend en gevaarlijk terrein. In ne gen dagen gaat hij naar Egypte, Israël, Jordanië en Saoedi-Ara- bië om daarna Spanje, Groot- Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk te bezoeken. Ogen schijnlijk is het geen reis die moet uitmonden in definitieve beslissingen. Israël staat voor LONDEN - Een make-up artiest van Madame Tussaud in Londen werkt aan het hoofd van Anne Frank aan de hand van foto's. Anne Frank krijgt per 14 april een geheel eigen ruimte in het Londense wassen beelden museurn. Zij zal worden afgebeeld zittend aan het raam, over haar dagboek gebogen. verkiezingen en de VS hebben er de voorkeur aan gegeven Begin eventueel met Sadat naar Was hington te laten komen voor zeer zichtbare manoeuvres. Haig zal geen moeite hebben om in het Midden-Oosten een consen sus te vinden over de Sowjct- dreiging tijdens zijn omzwervin gen, maar het is de vraag of hij erin zal slagen om een patroon te vinden voor samenwerking tus sen potentile vijanden in het licht Van een grotere bedreiging. Dat eist een subtiel diplomatiek spel en dat is nu net de reden waarom Haigs carrière als minis ter van buitenlandse zaken al met zijn eerste reis min'of meer staat of valt. De VS vinden het kennelijk niet nodig om na het bezoek van de heren Van Agt en Van der Klaauw in Washington ook dit voorzittende duo van de EG- raad, met een „missie in volle gang" (Van Agt) op de hoogte te komen brengen van de resulta ten. Dat is in Haigs conceptie van politiek en invloed simpelweg tijdverlies. Voor beleefdheden heeft hij kennelijk geen tijd. Veertig gewonden bij explosie Iran TEHERAN (AP) - De Iraanse fes tiviteiten rond de tweede verjaar dag van de uitroeping van de is lamitische republiek zijn vrijdag verstoord door twee bomexplo sies. Bij het incident, dat gebeur de in de heilige stad Qom. raak ten ongeveer veertig mensen ge wond. zo heeft radio Teheran ge meld. De bommen ontploften toen aya tollah Hoessein Ali Montazen. de belangrijkste religieuze leider na Khomeini, een preek hield in de grote moskee van de heilige stwd Radio Teheran meldde dat nog niet bekend is wie voor de explosies aansprakelijk zijn. Vier jaar na de emotione le uitbarsting van de toenmalige Belgische premier Leo Tinde- mans ('Ik ga direct naar de koning'), is de poli tieke en economische situatie van België somberder dan ooit. Het vierde kabinet- Martens sneuvelde de ze week, omdat men het niet eens kon wor den over de te nemen maatregelen om de Bel gische economie op te krikken. Die maatregelen behelsden onder meer het opheffen van de auto matische prijscompensatie. Een kwestie die ook in Nederland speelt. Martens wilde de lonen loskoppelen van de gestegen kos ten van levensonderhoud. Maar de socialisten uit zijn rooms- rode coalitie wilden daar niet aan En vreemd genoeg ook de werkgevers niet. Die stelden zich zeer terughoudend op. be vreesd de zwarte piet te krijgen toegespeeld Dat die economie nog meci dan in Nederland een opknapbeurt verdient, bewijzen de cijfers wel: de leningen in het buitenland rijzen de pan uit, aan het eind van dit jaar 45 miljard, het werk loosheidspercentage is met bijna tien procent het hoogste van de hele EG. het financieringstekort is al tot twaalf procent opge lopen en de automobiel-industrie loopt op zijn laatste benen Een dergelijke miserabele situatie zou een stabiele politiek ven sen. maar niets is minder het geval Daar komt nog bij dat Vla mingen en Walen niet alleen op culturele gronden (de taal) el kaar in de haren vliegen. De strijd tussen deze twee bevolkings groepen dreigt nu veel meer te ontaarden in een economische strijd, waarin beide partijen elkaar zoveel mogelijk vliegen pro beren af he vangen. Het noordelijke Vlaamse gedeelte bijvoorbeeld heeft op dit mo ment nog een beetje van de welvaartskoek over. terwijl Wallonië er ronduit slecht voorstaat. Niettemin is het met de textiel in dustrie (Vlaams) niet best gesteld. De Belgische minister van economische zaken. Willy Claes. zegde daarom steun toe aan de textiel. Waarop de Walen hem ervan betichtten dat hij de Vla mingen bevoordeelde. "Want hoe zit het met onze staalindustrie-'", was het Waalse com mentaar, "die is net zo noodlijdend Waarom doet Claes daar niet Op z'n minst gaan de Walen met deze verongelijkte opmerking voorbij aan de werkelijkheid. Onlangs nog maakte de Vlaamse christen-democraat Dupre de rekening op van de redding van het Waalse staal: tegen 1983 zal die de Belgische belastingbetaler bijna 145 miljard hebben gekost. Maar de Vlamingen doen wat betreft het opkomen voor eigen be lang niet voor de Walen onder Het Vlaams Economisch Ver bond. eenzelfde organisatie als die van de Nederlandse werkge vers het VNO. pleit herhaaldelijk voor een eigen financieel be stuur van de Belgische deelstaten Zo kunnen zowel Vlamingen als Walen hun eigen boontjes doppen, is de mening van het VEV. "Kortzichtig", noemt minister Claes dit voorstel "Als de Vlamin gen gescheiden economische regimes willen, worden de Walen tekort gedaan". En dat terwijl Vlamingen en Walen meer dan ooit op elkaar zijn aangewezen. Om een voorbeeld te noemen: wanneer er in Wallo nië zware industrie is, dan profiteert de haven van Antwerpen daarvan. En wanneer het Antwerpse industrie-bekken zich dientengevolge ontwikkelt, leidt dat weer tot bestellingen in de Waalse machine-industrie. Maar in plaats van gezamenlijk naar een politieke oplossing te zoeken, blijven de twee volksdelen elkaar met argus-ogen in de gaten houden. Bang dat de andere partij een graantje meer mee pikt dan de andere. Import-stop De Belgische regering tracht niet alleen de economische probic men intern op te lossen. Zij probeert ook andere landen over te halen maatregelen te nemen tegen de huidige malaise. Zoals een import-stop van Japanse auto's Maar noch in EG-, noch in Benelux-verband is daar een meerder heid voor te vinden. Willy Claes is al bij zijn Nederlandse collega Vap Aardenne te biecht gegaan Om hem tot een dergelijke stop over te halen Van Aardenne is echter als liberaal voorstander van een vrije markt-economie. En hij wil niet van een stop weten. Dus moest Claes wat dit betreft in zijn schulp kruipen Toch is er voor hem een 'lichtpuntje': niet alleen op automobiel- gebied zijn de Japanners in opmars. Ook in de elektronica in dustrie zullen zij zeer spoedig de Europese markt overspoelen. Dan komt Philips-Nederland in moeüfyklM den Bn niet lila tl Philips-Nederland in België houdt dit concern 20.000 werkne mers aan de gang. Wellicht is dan de tijd gekomen dat de Neder landse minister van economische zaken zijn Belgische collega de hand reikt en overgaat tot een import stop in Benelux ver band. Zover is het nog niet En bijna zeker is dat er dan andere ministers van economische zaken in beide landen zetelen Voorlopig kampt België nog met enorme problemen die het in eerste instantie zelf moet zien op te lossen. Een bijna ondoenlij ke taak in een land. waarin twee bevolkingsgroepen elkaar fi guurlijk en soms letterlijk naar het leven staan De enige twee Belgische ondernemingen die nog aardig draaien zijn twee holdings, waarvan bijna alle bedrijven afhankelijk zijn de Bank Brussel Lambert en de Generale Bankmaatschappij. Maar deze holdings laten het altijd afweten wanneer in nood verkerende bedrijven bij het aankloppen De overheid i^ er dan goed voor om ze weer uit die nood te helpen En diezelfde over heid krijgt geen bijval van het bedrijfsleven. Het is een vreemd kringetje waarin de Belgen ronddraaien En met de politieke en economische tegenstellingen in het achter hoofd, lijkt het. meer dan in andere landen, een vicieuze cirkel te worden waarin men stuurloos rondcirkelt. Het is dan misschien ongebruikelijk, maar zeker niet verwonder lijk dat koning Boudewijn zich deze week aan politieke uitspra ken. "Dit is oorlog. Oorlog voor het behoud van onze economie, voor het welzijn van allen en vooral van de minst bedeelden, voor onze plaats in dc wereld", beet hu de verzamelde toehoor ders toe. Het is de vraag of deze felle reactie van de koning effect zal hebben op de heren politici, vakbondsleiders en werkgevers. De pas benoemde formateur Eyskens zal er. met deze woorden in het achterhofd. tenminste een zware kluif aan hebben om de strij dende partijen nader tot elkaar te brengen in een stabiel kabinet. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9