Rotterdams water besmet Panden Intourist door ME ontruimd Vrouwen mogen 's nachts werken 'Macht ambtenaren beperken' MtalHkllüiNiHUm Zwarte week voor linkse CDA'ers Honderden bewoners hebben diarree en koorts kamerleden verlaagd jarino rekreahe Verdrag tegen zeevervuiling DEN HAAG (GPD) - mogen binnenkort net als man nen ook 's nachts in fabrieken of werkplaatsen werken. Dit blijkt uit een wetsvoorstel van minister Albeda (sociale zaken) en staats secretaris Kraaijeveld-Wouters (emancipatie). De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met het voorstel, dat het absolute verbod op nachtarbeid vc opheft. ten werken, zullen hiervoor een vergunning moeten aanvragen bij de Arbeidsinspectie, zo blijkt uit het wetsvoorstel. Dit is ge daan om regels te kunnen stellen voor het beschermen van de vrouwen. Zo kunnen door de in spectie voorwaarden gesteld worden met betrekking tot het vervoer van en naar huis. Het voorstel van minister Albeda loopt vooruit op de komende al gehele herziening van de huidige Arbeidswet. Het voorgestelde vergunningstelsel moet daarbij dienen als overgangsmaatregel tot deze zaak in de nieuwe wet definitief geregeld is. Daarbij zullen dan ook alle overige naar geslacht onderscheidende bepa lingen in de arbeidswetgeving aan de orde komên. Voor mannelijke nachtarbeid be staat momenteel in het algemeen geen vergunningenstelsel. Toch noemde vice-premier Wiegel, die gisteren de ministerraad voorzat, het nieuwe voorstel een emanci patorische maatregel, omdat nu meer mogelijkhe den krijgen om werk te vinden. De ministerraad heeft voorts inge stemd met een voorstel van mi nister Albeda over het verplicht stellen van een arbeidsveilig- heidsrapportage voor bepaalde bedrijven. De bewindsman zal hierover binnenkort een algeme ne maatregel van bestuur publi ceren. Het gaat hierbij in het algemeen om bedrijven, die werken met „gevaarlijke stoffen", zoals bij voorbeeld de chemische indus trie. Uit de toelichting blijkt dat het ministerie vooral Dang is dat bij een storing tijdens de produc tie door foutieve handelingen, bijzondere gevaren kunnen ont staan voor de veiligheid en de ge zondheid van de werknemers. De rapportage heeft tot doel deze gevaren of de gevolgen van be- drijfsrampen zoveel mogelijk te beperken. De aanwijzing van de betrokken bedrijven zal gefa seerd gebeuren. In de eerste fase zullen die bedrijven worden aan gewezen waar de gevaren voor de werknemers het grootst zijn. ROTTERDAM (GPD) - Zeker 330 bewoners van het Rot terdamse scheepvaartkwartier hebben last van diaree als gevolg van besmetting van het drinkwater. Dat heeft de GGD gemeld na een enquête onder de bewo ners. De dienst verwacht dat zich de komende weken nog veel meer gevallen van darminfectie of zelfs geelzucht zullen voordoen. De GGD zal de huisartsen en ziekenhuizen in en om Rotterdam over het besmettingsgevaar inlichten en tevens vragen voorkomende gevallen te melden. De besmetting van het drinkwater is waarschijnlijk ontstaan door een slecht functionerende keerklep aan boord van een Frans marineschip, dat samen met andere Franse oorlogssche pen op 22 maart een officieel vlootbezoek aan Rotterdam bracht. Tijdens het innemen van water is door de defecte keerklep geruime tijd sterk vervuild water uit het schip in het Rotterdamse drinkwaterleidingnet gepompt. Door te spuien en het extra toe voegen van chloor dacht het Rot terdamse drinkwaterbedrijf be smetting te kunnen voorkomen, maar uiteindelijk is dat niet ge lukt. Volgens adjunct-directeur Wielen- ga van het drinkwaterbedrijf zijn dergelijke besmettingen in het verleden wel vaker voorgeko men, en zoekt men op dit mo ment naar een goede en veilige oplossing voor de drinkwater voorziening van schepen. Op dit moment zijn er twee beman de vaste punten waar drinkwaer ingenomen kan worden en zijn er zes, goeddeels verouderde drinkwaterboten. Over enkele maanden zullen in ieder geval al twee nieuwe drinkwaterboten worden besteld, omdat vier van deze nog in dienst zijnde boten zodanige gebreken vertonen dat het onverantwoord is ze nog lan ger in de vaart te houden. AMSTERDAM (GPD) - Toch nog vrij onver wachts zijn gistermiddag in de twee gekraakte eta ges boven het Russische reisbureau Intourist aan de Amsterdamse Hont- horststraat door honderd vijftig ME-ers ontruimd. Omstreeks half drie verwijderden twee agenten, binnengekomen doordat de deur was geopend met behulp van een kettingzaag en een voorhamer, de acht kra kers. Zij werden niet gearres teerd en er werd geen proces-ver- baal tegen hen opgemaakt. Om elf uur in de ochtend ontvin gen de krakers een laatste schrif telijk verzoek van burgemeester Polak het pand vrijwillig tc ver laten, omdat het gebouw nu een maal diplomatieke status heeft. „Daaruit vloeit voor de Neder landse overheid de plicht vóórt de ruimte weer aan de Sowjet- autoriteiten beschikbaar te stel len, ongeacht onze opvattingen over het gebruik dat zij er van maken," aldus de burgemeester. Aan Polaks verzoek werd echter geen gevolg gegeven. Tegen de tijd dat het tot ontruimen kwam, hadden zich bij het pand inmiddels zo'n tweehonderd kraak-sympathisanten verza meld. Stenen om mee te smijten hadden ze volop bij de hand: de straat is er namelijk opgebroken. Er werd door deze groep ook een nieuw „wapen" in de strijd ge gooid: katapults, geladen met knikkers. Twee motoragenten liepen verwondingen op door rondvliegende stenen; een jonge man van 19 jaar is in verband daarmee gearresteerd. De politie gebruikte bij het veijagen van de demonstranten traangasgrana ten. In de loop van de middag verliet de politie het bezette pand, nadat een voorlopige bewaking was in- gesteld.Of er veel schade is aan gericht in het gebouw van Intou rist is nog niet vastgesteld en al evenmin of het Rijk de eventuele schade aan het pand voor zijn re kening zal nemen. Buitenlandse Zaken wacht op een schadeclaim van Russische zijde. Schade is er wel aan het gebouw van het Amerikaanse Consulaat aan het Museumplein en ook tra ditiegetrouw weer aan enkele banken in de Leidsestraat en op het Koningsplein waarvan de ruiten sneuvelden. Over het cen trum van de stad uitwaaierende jongelui richtten ook elders flin ke schade aan. Tot laat in de avond bleef het onrustig in de hoofdstad; tot confrontaties tus sen politie en demonstranten is het echter niet gekomen. Uit de enquête is gebleken dat de diarree vaak met hoge koorts ge- -|- -■ paard gaat. De gevallen concen- I Ir AfYl DT1 treerden zich rond de Caland- AlXXVvXXXXC/XX straat en de Veerhaven, maar ook elders uit de wijk komen meldingen binnen. Volgens dr. J. Van der Meer, directeur van de GGD, zal het zeker nog enkele weken duren voordat het gevaar geheel is geweken. De GGD heeft daarom besloten dat alle bewoners met klachten gratis hun ontlasting kunnen laten on derzoeken. Zij kunnen daarvoor bij hun huisarts of direct bij de GGD terecht. Voor de zekerheid zal men ook het personeel van de restaurants, be drijven en hotels in het Scheep vaartkwartier op besmetting on derzoeken. De Keuringsdienst van waren zal de bedrijven zelf aan een onderzoek onderwerpen. De geneeskundige inspectie en hoofdinspectie zijn van de be smetting en ziektegevallen op de hoogte gebracht. DEN HAAG (GPD) - Het salaris van de leden van de Tweede Ka mer wordt nog dit jaar met 1,7 procent of 1559 gulden verlaagd. Het jaarsalaris komt nu op f89.682 (was f91.241). Deze inkomensmatiging is gelijk aan die welke ambtenaren met een gelijk loon op hun vakantie geld ondergaan (kamerleden hebben geen loon maar een zg. schadeloosstelling). Omdat ka merleden geen vakantiegeld krij gen en om te voorkomen dat zij zo de dans ontspringen is deze verlaging voorgesteld. Van Thijn (PvdA): nieuwe stijl van regeren nodig DEN HAAG (GPD) - Vooruitlo pend op een drastische reorgani satie van het kabinet en de Haag se ambtenarij, moet het volgende kabinet een tiental projectminis ters aanstellen. Die krijgen rui me bevoegdheden om knopen door te hakken in kwesties waar mee meer dan één departement te maken heeft. Ed van Thijn, vi- ce-voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, bepleitte dit gisteren op een studieconfe rentie van zijn partij over staat en bureaucratie. De politiek heeft geen greep meer op de ambtenarij, aldus Van Thijn. Juist de PvdA, die nogal wat overheidsinvloed in de maat schappij bepleit, vindt politieke greep op de ambtenaren noodza kelijk. „Zonder een reorganisatie van het overheidsapparaat is het verkiezingsprogram van de PvdA niet uitvoerbaar", aldus Van Thijn. „Het gaat er bij de komende forma tie niet alleen om dat een nieuw kabinet wordt geformeerd, maar ook dat een nieuwe stijl van rege ren wordt geïntroduceerd", zei Van Thijn. Die stijl legt meer na druk op gezamenlijk kabinetsbe leid en minder op de individuele verantwoordelijkheid van de af zonderlijke ministers. Volgens Van Thijn ligt in die indi viduele verantwoordelijkheid „de wortel van alle kwaad" Zij heeft geleid geleid tot verkoke ring van het staatsapparaat in de partementen, waardoor „be windslieden tot speelbal zijn ge worden van de ambtelijke appa raten". Een nieuw kabinet moet daarom niet alleen departemen ten verdelen, maar ook interde- partemantale taken. Van Thijn omarmde de aanbeve lingen van de zogenaamde com- missie-Vonhoff, die onlangs ver regaande reorganisatie van de ambtenarij en van de structuur van de ministerraad heeft, be pleit. Die aanbevelingen zijn ech ter te ingrijpend om op korte ter mijn doorgevoerd te worden. Forceren zou volgens Van Thijn leiden tot „een slepende stoelen dans". Prof. P. de Haan, lid van de com- missie-Vonhoff, zei op de confe rentie dat er een stuurgroep moet komen om de dóór zijn commissie voorgestelde veran deringen te begeleiden. Ook vindt hij een organisatiewet no dig, om het parlement nadrukke lijk bij de veranderingen te be trekken. De commissie-Vonhoff heeft aan bevolen de positie van de minis terraad als beleidsbepalend col lege te versterken ten koste van het ministerile solo-optreden. Er zouden vijf onderraden moeten komen voor de belangrijkste be leidsterreinen: bestuurlijk en ju ridisch, sociaal-economisch, ruimtelijke ordening en milieu, sociaal-cultureel en ïnternatio- naal-militair terrein. BÓËTmTÏÓÖBÖrPAAS- mI""'"* "-7!iftPR'L- mei ol zonder vol pensic REKREATIE- Texel. Bergen NH. Otterlo. Voorlhuizen, VILLA S Diever. Leek, Roden. Garnwerd en Giete 25% korting in voor- en naseizoen voor 60-plussers en WAO Vraag het gratis Vakantie-ideeënboek aan DEN HAAG - Het kabinet wil krachtiger maatregelen om de vervuiling van de zee door sche pen te voorkomen. Een interna tionaal verdrag, "Marine Polu- tion" (Marpo) dat in 1973 is geslo ten, zal daartoe ter goedkeuring aan het parlement voorgelegd worden. Dit heeft vice-minister president Wiegel gisteren na af loop van de ministerraad meege deeld. In het verdrag, dat in de plaats moet komen van een verdrag uit 1954, zijn strengere lozingsvoor- waarden opgenomen en worden regels gesteld voor lozingen van andere schadelijke stoffen dan olie. Bovendien staan er voor schriften in voor de bouw en uit rusting van schepen, zodat een naleving van dergelijke voor schriften mogelijk zal zijn. De oorzaak van de lange duur tus sen het afsluiten van het verdrag en het aanbieden aan het parle ment is dat er nog bepaalde ap paratuur moest worden ontwik keld om vervuiling te controle ren. Het verdrag stelt regels voor mineralen, olie, schadelijke che mische stoffen en sanitair afval. Het verdrag bevat verder regels voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over zee. Met het verdrag in de hand kan ie dere lidstaat in een haven ieder schip, ongeacht de herkomst, in specteren om na te gaan of in strijd met de voorschriften is ge loosd. De havenstaat kan ook op verzoek van derden een schip in specteren. De lidstaten worden verplicht een in overtreding zijnd schip strafbaar te stellen, wederom ongeacht waar de over treding heeft plaatsgevonden. Het verdrag treedt in werking twaalf maanden nadat 15 landen met tenminste de helft van het wereld bruto tonnage het ver drag hebben geratificeerd. Partijbestuur schuift problemen voor zich uit (Door Hans de Bnihn) DEN HAAG (GPD) - De kernafvalcontracten zullen worden goedge keurd. Er komt - in elk geval onder dit kabinet - geen olieboycot van Zuid-Afrika en de CDA-dissidenten we ten (op drie na) hun voorbehouden tegen de plaatsing van kruisra ketten op Nederlandse grond, niet als zodanig erkend. Je zou zeggen dat het voor de linkervleugel van het CDA een zwarte week geweest moet zijn. Vandaag komt in Utrecht het Christen-Demo cratisch Beraad - de resten van wat (inclusief de loyalis ten) over is van de „kritische" CDA-wcrkgroep Niet Bij Brood Alleen - bijeen. De da mes en heren kunnen daar vast beginnen met het likken der wonden. Dinsdag maakte het CDA-be- stuur bekend dat de voorbe houden („gravamina") tegen het CDA-verkiezingspro- gramma slechts in 12 geval len zijn erkend. Elf Tweede- Kamerkandidaten mogen voor en na de verkiezingen een ander standpunt inne men dan de rest van de partij. Vijf van hen hebben een zwaar punt gemaakt van de vrijstel ling van militaire dienst voor de bekleders van een geeste lijk ambt en vijf deden dat te gen de hele kernwapenpara graaf of onderdelen daarvan. Drie van hen zijn nu al ka merlid, Hans de Boer, Sytze Faber en Jan-Nico Scholten. Niet erkend Het heeft niemand echt ver baasd dat de bezwaren die achttien kandidaten, waaron der alle „loyalisten", tegen de plaatsing van de kruisraket ten hebben, niet als officieel voorbehoud zijn erkend door het CDA-bestuur. In het programma wordt over die plaatsing ook geen stand punt ingenomen - dat wordt verschoven naar december - en dan kan je (tenzij je atoom- pacifist bent, zoals De Boer) ook geen voorbehoud ma ken. Een even slimme als ver warrende redenering. Het voorbehoud is er natuurlijk wel. maar het wordt gewoon ontkend. Dat het CDA-bestuur daarmee de problemen voor zich heeft uitgeschoven, moge duide lijk zijn. De vraag die nu rijst, is wat de kamerkandidaten die toch overwegende en prihcipiele bezwaren heb ben, in december nog kun nen doen. Uit de bestuursuitspraak zou men kunnen afleiden dat het een „vrije" kwestie is gewor den. Maar dat is een misreke ning. CDA-voorzitter Buk man liet deze week al weten dat het niet-erkennen van voorbehouden betekent dat de betrokkenen zich naar de partijlijn moeten schikken. Of opstappen Dat kreeg ook minister De Rui ter (justitie) te horen, die een voorbehoud had ingediend tegen de politieparagraaf uit het programma. Dat werd niet erkend en De Ruiter moest zich daar mokkend bij neerleggen. Partijdiscipline? Hoewel het in de kernwapen- kwestie dus niet om echte voorbehouden gaat. is de vraag of dat eind 1981, wan neer de kruisrakettenkwestie weer in het parlement komt, ook voor de bezwaarden geldt. Er is nu nog geen par tijstandpunt op dit punL Maar wat als dat er wél komt, en wellicht vóór de kruisra ketten uitvalt0 Mogen de loyalisten dan met hun echte voorbehoud ko men'' En dus tegenstemmen Of treedt dan - met enkele maanden vertraging - toch nog de partijdiscipline in werking en moeten de dwars liggers zich daar naar schik ken9 Op die vragen hebben de be zwaarden van nu - en hun kksan iron hel CDA-bc- stuur geen enkele duidelijk heid gekregen. Tot december mogen zij zeggen wat ze wil len, er is tot dan geen pro gramma (en geen beleid) dat hen tegenhoudt. Maar daar- De eerste die van die onduide lijkheid gebruik heeft ge maakt. is premier Van Agt. Wat de loyalisten mogen mag ik ook. moei hij gedacht heb ben. om vervolgens vanuit Washington tc verklaren dat Van Houwelmgen ferme taal weer ingeslikt... „Nederland het lef moet heb ben vóór de plaatsing van de kruisraketten te kiezen als de besprekingen tussen Oost en West daarover eind 1981 nog niets hebben opgeleverd". En Van Agt weet ook hoe traag en moeizaam die besprekin gen op gang komen. De uit spraak van de premier is vooral opmerkelijk omdat al le betrokken ministers tot nog toe op vragen daarover de boot afhielden onder de simpele verwijzing naar „de cember 1981" De uitlatingen van Van Agt ma ken heel wat duidelijk over de werkelijke opvattingen van het kabinet en ook over de gesteldheid waarmee het in december 1979 met de pro- duktiebeslissing van de NA VO is akkoord gegaan Dat Van Agt nu eindelijk wat meer dan het puntje van zijn tong laat zien. zou we' eens een indicatie kunnen zijn voor die hiervoor genoemde, nog niet bestaande, CDA-par- tijlijn, waarop hij immers in de resterende maanden van dit jaar - als lijsttrekker, (de missionair) premier en (tijde lijk) fractieleider - een meer dan gemiddelde invloed zal kunnen uitoefenen. Olieboycot De linkervleugel van het CDA kreeg deze week nog een - ook verwachte - tik. door de mededeling dat dit kabinet niets meer voelt voor een olieboycot. Volgende week gaat de Tweede Kamer daar weer over debatteren, maar dat het een debat zonder eni ge spanning wordt, is nu al zeker. Geen van de CDA-dissidenten, ook niet degenen die vorig jaar juni het kabinet bijna he ten vallen, heeft er nu behoef te aan om deze zaak op de spits te drijven De argumen ten daarvoor zijn precies de zelfde als bij zoveel eerdere debatten over heikele zaken Eerst mocht het kabinet niet vallen omdat het er te kort zat, dan weer omdat de eco nomische problemen zo groot waren of „omdat het belang van de zaak er niet mee gediend was". Dat argu ment klonk ook in het kern wapendebat van december 1979, terwijl toch goed denk baar is dal een ander kabinet een op dat punt andere koers zou zijn ingeslagen Hetzelf de geldt voor de olieboycot. Een schoolvoorbeeld leverde deze weck het debatje over de kernafvalcontracten op Maandenlang heeft CDA- woordvoerder Van Houwe- linpcn rich uttpoput In kei harde eisen. Garanties wilde hij! We gaan niet zomaar ak koord met contracten die era niet kunnen inzien! Ingeslikt Maar de ferme taal was donder dag zo weer ingeslikt en het CDA het zich met een uiterst slimme, maar even mistige constructie door minister Van Aardenne inpakken Het ontbrak er nog maar aan dat er gesteld werd dat het „niet in het belang van de zaak was een ensis te riskeren". Ook nu gaat het kabinet dus weer vrijuit, en dat zal vol gende week in het Zuid-Afri- ka-debat opnieuw gebeuren, ditmaal omdat de verkiezin gen zo dichtbij zijn en het toch peen ria mora hoi ft Je moet er maar opkomen' De linkse CDA'ers roepen nu steeds dat zij hun hoop ge vestigd hebben op een nieu we regering samen met de PvdA In comités als het Christen-Democratisch Be raad kunnen zij hun zoete dromen delen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7