Het geschreeuw van een big en het krijsen van meeuwen De barre en vergeefse tocht van Greenpeace ZATERDAG 4 APRIL 1981 PAGINA 25 Na hun arrestatie komen Wil- lem Beekman (links) en Chris Robinson weer aan boord van de Rainbow Warrior. Op de achtergrond het Canadese in spectieschip de Baffin. De Rainbow Warrior, het schip van de internationale milieuorganisatie Green peace, ontleent zijn naam aan een oude Indiaanse mythe. Dat verhaal voorspelt dat er in de toekomst op aarde geen grote dieren meer zullen zijn, maar dat tegen die tijd de mythische regenboogstrijders zullen verschijnen om af te rekenen met het kwaad. Greenpeace-mensen die zich opwierpen voor de rechten van Indianen in Noord- Amerika, kregen van hen een totemring die herinnert aan deze legende en die nog steeds deel uitmaakt van het beeldmerk op de schoorsteen van de Rainbow Warrior. Onlangs ondernam het schip weer acties tegen de jacht op zeehonden op de Cana dese ijsvlakten. Tevergeefs, zoals bekend. Aan boord was een uit negen landen afkomstige bemanning, onder wie veel Nederlanders. Ook verslaggever Henk Lensink reisde mee. Bijgaand noteert hij zijn bevindingen. Door Henk Lensink Ik heb zojuist met onze man aan de andere kant gespro ken, en die raadt ons dringend af S John's aan te lopen. Het visserij-inspectievaartuig Baffin ligt er op ons te wachten. We krijgen er zeker geen brand stof, en we worden waarschijnlijk meteen vastge houden op het vermoeden dat we zonder vergun ning de jachtgronden willen binnenvaren". Deze mededeling van Allen Thornton, leider van de Grecnpeace- actie tegen de jacht op klapmutszeehonden bij Newfoundland, maakt indruk op de in de mess samengepakte bemanning van de Rainbow Warrior. Dagenlang had iedereen alles op alles gezet om op tijd voor de jacht in St. John's te zijn. Een doel dat onhaalbaar leek door een opeenvolging van tegenslagen: een uit z'n lagers lopende generator, een ondeugdelijke radar, een telkens weer uitvallend gyrokompas, storingen in brandstofpompen en olie leidingen - en vooral: een hele reeks stormdepressies tussen de Rainbow Warrior en haar eerste bestemming St. John's. Een bestemming die nu opeens geen doel meer is... Maar er is nog voldoende olie in de tanks om rechtstreeks het drijfijs in te gaan bij de noordpunt van Newfoundland, op zoek naar de Noorse jagers Polarstar, Narvory en Veslemari. die daar samen zo n 9.000 klapmutsbaby's om zeep mogen helpen. Of er na de acties nog voldoende olie over zal zijn om de Rainbow Warrior uit handen van de Canadese autoriteiten te houden, is twijfelachtig. Precies een etmaal later deelt Thornton de verza melde bemanning zonder veel omhaal mee dat we toch St. John's zullen aandoen. Het wordt de eerste botsing tussen de bemanning en Thornton, een lange magere Canadees met donkere diepliggende ogen, een ster ke kaak en een weke glimlach. Hij heeft grote problemen met de traditie van Greenpeace, dat alle belangrijke besluiten volgens democratische spelregels worden genomen door de bemanning. De garnalen snoepende vegeta riër Thornton gelooft de ac ties te kunnen dirigeren zoals hij sinds vijf jaar het Londen- se Greenpeace-bureau leidt: autoritair en met weinig be grip voor de inzet van vrijwil ligers en voor de donateurs, die met guldentjes en tientjes Greenpeace gaande houden. De bemanning geeft hem zijn zin: in St. John's staan Ameri kaanse persmensen te wach ten, en publiciteit en openba re mening kunnen meer zee honden redden dan de Rain bow Warrior in z'n eentje. De stemming wordt wat gede primeerd: de ene depressie na de andere vormt een barrière voor het 48 meter lange. 400 ton metende schip. De stor men op de Noord-Atlantic zijn adembenemend, letter lijk. Zelfs de roerganger bo ven in het stuurhuis kan meestentijds de horizon niet zien. Reusachtige donker blauwe golven van tien tot vijftien meter hoog ontnemen hem het uitzicht. De Rainbow Warrior, niet gebouwd voor dit soort oversteken, houdt zich geweldig. Licht als een eend drijft hij tegen de voor trollende waterduinen op en duikt gierend omlaag in de dalen. Elke ongelooflijke wa termassa zet het schip op nieuw tientallen graden uit de koers. Het buiswater hagelt tegen het stuurhuis. Het schip rolt zó verschrikkelijk, dat 's nachts de boordlichten de voorbijra- zende schuimkoppen beurte lings rood en groen kleuren. Het toplicht in de voormast verlicht nog vaag de witte golfbreker op het voordek. Daarachter schijnen die witte golfkammen te zweven in het ondoordringbare zwart van de nacht. De Rainbow War rior loopt twee knopen: het tempo van een wandelaar, en i te gaan... Newfoundland Dan. op een morgen, breekt een waterig zonnetje door de wol ken en spant een enorme re genboog van horizon tot hori zon De bemanning van de Rainbow Warrior - de regen boogstrijder - veert op. Het geloof in dit gunstig voorte ken wordt bevestigd ook: de volgende stormdepressie ont staat ergens achter ons en stuwt ons met grote kracht in de goede richting. Wanneer tot drie keer toe ook nog grote groepen springende dolfijnen om de Rainbow Warrior ko men spelen, dan vervagen de grenzen tussen nuchterheid en bijgeloof van de zee. Dagen eerder dan de grootste opti mist had voorspeld, doemt in het eerste ochtendlicht New foundland op Een steile grijs bruine rotskust, met witte plekken sneeuw en kleine grauwe denneboompjes. Te gengestelde winden ontmoe ten hier elkaar, en blazen de toppen van de golven die van drie, vier kanten tegelijk aan stormen. Hoog bovenop de rotsen staat het grijze torentje, waar ooit Marconi zijn eerste Transat lantische radioverbinding tot stand bracht. Het is nu een museumpje. De Canadese vlag er bovenop staat strak in de wind: wit. met rode rand en met de rode maple leaf. Het blad van de Canadese es doorn. Een motorkottertje brengt ons de loods aan boord die ons de weg wijst door de heksenketel van het scheeps- kerkhof voor de smalle door vaart in de rotsen. Daarachter waaiert de grote natuurlijke havenkom uit van St. John's. Het gezicht van de loods staat weinig bemoedigend, stuurs. Wanneer de havenwerkers ons vuistenschuddend hun wel kom toeschreeuwen, laait de twijfel op of we ooit ongehin derd dit hol van de leeuw weer kunnen verlaten. De po litie heeft onze havenpier her metisch afgegrendeld, en voor de poort staan tientallen scheldende mannen, die hun mening met stevig doorslaan de argumenten willen onder strepen. De Senior Citizen, het plaatselijke weekblad, ge bruikt zijn hele achterpagina om met grote letters in dicht vorm duidelijk te maken dat God de hardwerkende New foundlanders de zeehond heeft geschonken en dat Greenpeace en andere wijs- i zich niet moeten aan matigen daar anders over te denken. Water Er is in heel St John's geen scheepsagent die ons dieselo lie wil leveren, maar de ge meente kan vers drinkwater niet weigeren. Een van de po litiemannen is nog nooit aan boord van een schip geweest Hij wordt rongeleid door het schip, en komt onder de in druk van argumenten en inzet van de bemanning. Met een armvol posters van de Rain bow Warrior voor zijn colle ga's zwaait hij ons een paar uur later uit, wanneer we on gehinderd vertrekken naar de jachtgronden op het drijfijs. Sommige bemanningsleden janken bijna van opluchting en geluk. In de laatste tien jaar is het ijs nog nooit zover noordelijk en zo slecht geweest. Het drijfijs zit vlak onder de kust en is heel los. De zeehonden heb ben het er moeilijk mee. An ders dan normaal bevinden ze zich niet in grote groepen, maar liggen erg verspreid op de oogverblindende witte vlakte die golft op de lange deining van de oceaan. De zeehondknuppelaars kunnen niet uit de voeten. Tussen de schotsen drijft dikke ijspulp waarin een mens onmiddelijk verzinkt. De jagers zijn ge dwongen met hun grote zee schepen van zeehond naar zeehond te varen, met een uit kijk in het kraaienest en tien tallen schutters op de hoge boeg. De natuur beschermt dit jaar(de zeehond beter dan Greenpeace ooit zou kunnen. De zeehonden zijn dit jaar zo dun gezaaid, dat de Noren al les schieten wat hen voor het geweer komt: zadelrobben of de veel kostbaarder klapmut sen, het maakt niets uit. Rood besmeerde ijsschotsen vertel len hun trieste verhaal, en de van bloed druipende dekken van de jachtschepen trekken kilometers lange helder rode banen over de ijswoestijn. Hulpeloze witte zeehonden pups roepen klagend om hun gevluchte moeder wanneer het schip in hun buurt komt. Hun gejammer houdt het midden tussen het ge schreeuw van een big en het krijsen van meeuwen. De pups kunnen nog niet zwem men en zouden verdrinken als ze te water raakten. Geschaduwd De uitkijk op de boeg van de Rainbow Warrior weet soms maar op het nippertje te voor komen dat de extra gepant serde steven het jonge leven op het ijs vermorzelt. Soms stopte al dat staal maar een metertje van dat hulpeloze hoopje bont. zwarte open stipjes van ogen en neus om hoog gericht, het roze van de open bek zicht baar tijdens die laatste klagelijke roep De Baffin, het grote schip van de Canadese visseru- inspectie, schaduwt ons alle dagen. Met plotselinge koers wijzigingen probeert het de Rainbow Warrior bij de zee hondenjagers vandaan te houden. De drie helikopters van het schip dansen als oran je kolibries om ons heen. of landen op het ijs voorde Rain bow Warrior om de pas af te snijden. Ook een tweemoto- rig vliegtuig van de kust wacht scheert om de paar uur vlak over ons. We moeten de Canadese regering miljoenen kosten, en dat terwijl 80 pro cent van de zeehonden door Noren wordt gekeeld en ver handeld. Als duidelijk wordt dat we door de spreiding van de zeehon den en de vangstmethode van de veel snellere jachtschepen geen kans hebben tussen de jagers en hun slachtoffers te komen, besluit de bemanning zoveel mogelijk zeehondba by's onbruikbaar te maken voor de pelsjagers door hun vacht met donkergroene, on schadelijke verf te besmeu ren De Australiër Chris Ro binson en de Nederlandse stuurman Willem Beekman, trekken waterdichte en isole rende overlevingspakken aan. waarmee ze desnoods twaalf uur lang in het ijskou de water kunnen drijven. Wankelend over de schotsen, met lange bamboestokken zoekend naar onzichtbaar wa ter onder de sneeuw, doen ze hun werk Een oranje heli kopter daalt neer als een en gel der wrake, maar dc twee man die eruit springen zak- Met een zogenaamde "haka- piek'' - een soort houweel - of met knuppels worden elk jaar weer tienduizenden zeehonden door voornamelijk Noorse ja gers langs de kust oan New foundland vermoord. ken meteen half weg tussen de schotsen De schilders we ten schotsje springend aan hun achtervolgers te ontko men en klauteren als apen aan boord. De touwladder wordt snel opgehaald, net voor de neus van een vissery- mspecteur en een korporaal van de Royal Canadian Moun ted Police. Geen verzet De beide ofTicals geven ons van af het ijs een officiële laatste waarschuwing op basis van de Canadese visserywet, waaronder ook de zeehon- dcnjacht valt. Een half uurtje later worden Chns en Willem bij een nieuwe actie door oen helikopter van het ijs geplukt en overgebracht naar dc Baf fin. en nemen vier Canadezen de Rainbow Warrior In bi Als dc spanning wat ia weg geèbd. uiten de politieman, de vissery-inspecteur. en dc beide Canadese machinisten hun waardering voor de ma nier waarop Greenpeace deze actie heeft gevoerd Er schijnt ook in Canada veel positieve publiciteit over te zijn De be manning besluit daarom af te zien van lydzaam verzet Er valt serieus te praten met on ze bezetters, ook over de wet die verven van zeehonden pups verbiedt maar doodk nuppelen van diezelfde die ren toestaat. Na een dag ver wisselen de Canadezen hun uniformen voor spijkerbroe ken en sporthemd, en laat de politieman zyn pistool onbe heerd in zijn hut. 's Avonds na het eten wordt er gediscussieerd, een biertje gedronken en gekaart met do Canadezen Zc melden zich elk uur via de radio by de Baf fin. waar hun collega's steeds afgunstigcr worden Ze staan er op dat hun posters van de Rainbow Warrior getekend worden door alle leden van de bemanning. ..Ik zal mijn dochters nog heel wat uit te leggen hebben", zegt de Mounty. als hy een foto van de roodgejaste collega met paard uit een wiskcyreclame scheurt ..Ik zal proberen jul lie volgend jaar niet teleur te stellen. Veel geluk", schryft hy erop en prikt het plaatje tegen de wand. Boete Die nacht waaiert, als in een me lodramatische film, het noor derlicht in alle richtingen door de nachthemel vanuit een donker punt recht boven de Rainbow WaflkV Lu htb.t nen - als van de zon tussen dc wolken - bewegen heel lang zaam heen en weer, worden zwakker en sterker, verande ren van kleur Het lijkt soms of reusachtige lichtende vleu gels zich beschermend over de aarde uitspreiden, zacht groen. wit. lichtgeel, donker rood. De stralen lopen tot vlak op de horizon en eindigen daar in een golvende lijn. als was he* -*e stralende v»- trage. De volgende dag worden Wil lem en Chris door de recht bank in St. Johns veroordeeld tot een boete van 20<x> Cana dese dollars, oftewel 4000 gul den de man. Bovendien mogen ze op straffe van verdere ver volging dne jaar lang hun ge zicht niet meer in de buurt van de Newfoundlandse zee honden laten zien Allen Thornton krijgt als acticleider geen straf, en de Rainbow Warrior wordt vrijgegeven. Het oude schip zal in de nieu we wereld een nieuw bestaan gaan leiden als voorlichtings boot Greenpeace Nederland is intussen op zoek naar een waardige opvolger voor dit roemruchte schip

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25