Jubilerend Fides Pacta wil Pactanentijdperk" inluiden De Bataven bestaat halve eeuw Jan Morsing naar Heracles RW waardig kampioen eerste klas Zwem record voor Zweed ALMELO (ANP) - Jan Morsing wordt met ingang van het nieu we voetbalseizoen trainer van Heracles. De voormalige assis tent-trainer van FC Twente wordt de opvolger van Theo La- seroms. wiens contract niet werd verlengd. Morsing was dit sei zoen oefenmeestcr van FC VVV. Heracles, laatste op de ranglijst van de eerste divisie, kampt op het ogenblik met een bestuurs crisis Voorzitter Nico Gloudc- mans legde deze week met on middellijke ingang zijn functie neer. Hij was het niet eens met het technische en financiële be leid van de overige bestuursle den. Ruud Geels (32). die aanvankelijk had besloten bij Sparta te blij ven. is vrij onverwacht op dit be sluit teruggekomen. De cen trumspits vindt dat hij teveel aan salaris moet inleveren Hij heeft nu het bestuur van Sparta ver zocht hem op de transferlijst te plaatsen. MSV Duisburg heeft gisteravond op eigen veld een goede stap in de richting van de veilige haven in de Bundesliga gedaan Door een zege van 3-2 op Bayer Ur- dingen. dat als gevolg van dit Koopmans achtste van de wereld MEXICO STAD (ANP) - Rudie Koopmans. de Nederlandse Eu ropese kampioen in het half- zwaargewicht. staat op de lijst van uitdagers van wereldkam pioen Matthew Saad Muham mad. achtste. De lijst wordt er kend door de world boxing council (WBC). De eerste uitdager is de Amerikaan Michael Spinks. De Amsterdamse bokser Pedro van Raamsdonk heeft zich in To ledo in de Amerikaanse staat Ohio geplaatst voor de halve fi nale van het Golden Glovestoer- nooi. De zwaarweltergewicht van de vereniging Albert Cuyp won door knock out van William Trendley uit St.Louis. De 20-jarige Van Raamsdonk. die in de Verenigde Staten traint on der leiding van Henry Davis, sloeg zijn tegenstander in de der de ronde met een linkse tegen het canvas. verlies nog steviger op de één na onderste plaats werd gedrukt, kwam MSV aan de staart van de middenmoot te bungelen, ^a zeven verliespunten sinds 24 ja nuari van dit jaar en precies 726 minuten zonder doelpunten te hebben gemaakt pakte Duisburg voor 18 000 toeschouwers ver diend de winst. Een onverwacht tactisch grapje van Duisburg- trainer had al snel resultaat. In ternational Bernd Dictz speelde tot ieders verrassing linkerspits. Hij was het ook die in de zeven tiende minuut de Duisburg-sup- porters liet juichen: 1—0. Weinig eer voor Smeding FAERJESTAD (ANP) - Na de vgf- de wedstrijddag van het Euro pees kampioenschap voor be roepspikeurs in het Zweedse Faerjestad nam Tjitse Smeding nog steeds de laatste plaats in. Na vier incidentrijke wedstrij den bleef de Zwitser Chablaix lijstaanvoerder. Er werden ech ter enkele protesten ingediend, waardoor het klassement nog ge wijzigd kan worden Smeding behoorde niet tot de pikeurs, die beslissingen van de plaatselijke organisatoren in het geding brachten. De Fries behaalde in de vier koersen een tiende, ne gende en twee zesde plaatsen. In de laatste koers reed hij vijftig meter voor de finish nog aan de leiding, maar toen had zijn paard geen kracht meer over. UNKÓPING (SID) - Bcngt Ba ron. de Zweedse Olympische kampioen heeft tijdens de natio nale kampioenschappen van Zweden gisteravond in Linko- ping een nieuw Europees record op de 200 meter rugslag gezwom men. Hij noteerde een tijd van 1.59,79 minuut en was daarmee de eerste Europeaan die deze af stand binnen de twee minuten zwom Het oude record stond met 2.01.79 sinds 28 juni 1980 op naam van de Hongaar Sandor Wladar. ZATERDAG 4 APRIL 1981 Top komt bij jubileumduel LEIDEN De atletiekvereniging De Bataven Leiden be staat dit jaar een halve eeuw en dat is voor deze Leidse sportvéreniging uiteraard reden voor een uitgebreide feestviering. Volgende maand, om precies te zijn op 15 mei, is het 50 jaar geleden dat de Rooms-katholieke Ath- letiek Vereniging De Bataven werd opgericht. Om dit feit te herdenken wordt op de vijftiende mei een receptie gehouden (vanaf 18.00 uur in de kantine van de HCG) voor genodigden en sympathisanten. Het clubembleem van de atletiekvereniging De Bataven/Leiden. .s Lelieveld: Bataven-crack LEIDEN - Met het vieren van het zeventig jarig bestaan wil de korfbalvereniging Fiaes Pacta het ware 'Pactanen- tijdperk' inluiden. Wellicht dat menigeen zich daarbij af vraagt of de bestuurderen van deze 'vertrouwensband' daar niet wat laat mee zijn. Anderen fronsen bedenkelijk de wenkbrauwen en zullen zeggen "Zeventig jarig be staan? Dat kan toch niet?" Ter verduidelijking: de naam Fides Pacta komt pas sinds acht jaar voor in het Leids korfbalwereldje. Toch staat in de statuten 5 april 1911 als oprichtingsdatum vermeld. Het was de dag waarop in Leiden, voor de eerste maal in verenigingsverband werd ge korfbald. Via een advertentie in het Leidsch Dagblad van toen vonden enkele aanhan gers van deze mandsport el kaar en kwamen tot de op richting van de LKC Fluks. Eén van de oprichters, wijlen dhr. Smeets. onderwijzer, schreef in 1926: "Voetballen trok ons niet hard. het schone geslacht misschien meer. Wij waren allen boven de twintig en een tikje bezadigd. Maar een 'kalm' spelletje korfbal zouden wij nog wel kunnen". Wel. die vijfde april 1911 werd acht jaar geleden aangehou den als oprichtingsdatum van Fides Pactawat het ver volg op Fluks genoemd mag worden. De oudste korfbal vereniging ging in 1972 een fusie aan met het uit 1933 Het hoogtepunt van de jubileum-- activiteiten moet overigens een reünie voor oud-leden op zater dag 16 mei worden. Een reünie commissie is al sinds augustus vorig jaar bezig oud-leden op te sporen en te benaderen voor de reünie. Zo'n 1200 oud—leden zijn inmiddels aangeschreven van wie er tot begin april ruim 100 hebben gereageerd. "Er komen zelfs positieve reacties uit Ameri ka en Nieuw-Zecland", aldus voorzitter Joop Kleine die hoopt en verwacht dat het aantal reü- niegangers van tien jaar geleden (136 bij het 40-jarig bestaan) zal worden overtroffen. Estafette Is de reünie een interne Batave n-aangelegenheid, ook naar de huitenwereld toe worden evene menten georganiseerd. Erg aar dig kan op donderdag 14 mei een straatestafette in de Leidse bin nenstad over 4 x 800 meter wor den. Deze estafette, op het par cours Nieuwe Rijn, Koornbrug, Botermarkt. Karnemclksbrug. Nieuwe Rijn. staat behalve voor atletiekverenigingen ook open voor andere sportverenigingen, bedrijven, studenten en scholie ren vanaf 16 jaar. Volgens Bataven-voorzitter Klei ne is de medewerking van de ge meente en de winkeliers van de Nieuwe Rijn en Botermarkt zeer groot wat wel blijkt uit het feit dat deze estafette (van 20.00 tot 20.30 uur) op een koopavond kan plaatsvinden. Burgemeester Goekoop zal het startschot los sen en wethouder Tesselaar reikt stammende Vicus Oriëntüs. Met het erkennen van die ge denkwaardige oprichtings datum wilde de nieuwbakken vereniging de herinnering aan. inmiddels zeventig jaar korfbal in Leiden levend hou den. Een fusie, die binnen een half jaar rond was. "Het ging met Fluks en Vicus niet best", weet ex-Fides Pacta voorzit ter Jan de Haas te vertellen. De eerste praeses van de Pac- tanen en een van de vaders achter de fusiegedachte ver duidelijkt "Fluks kampte met een forse terugval van het aantal leden. De senioren- groep was door het tekort aan spelers niet tot prestaties in staat. Wel hadden we bij Fluks veel jeugd. Bij Vicus la gen de zaken precies ander som. Een sterke seniorenkern, nauwelijks jeugd". Oud-Vi- cus-aanhanger en thans Fi- na afloop in het stadhuis de prij zen uit. Als ludiek intermezzo kunnen liefhebbers zich boven dien melden voor een estafette 4 x 25 meter steltlopen. Op vrijdagavond 22 mei wordt op de kunslstofaccommodatic in de Leidse Hout. een jubileum wed strijd gehouden met een kort en bondig programma en. naar wordt verwacht, een nationale topbezetting. Hoogtepunt moet worden een race over 1 mijl waarvoor sterke lopers als Klaas Lok, Joost Borm, Cor Louws en Jan Zcthof zijn benaderd. Bata ven-crack Wybo Lelieveld, die omstreeks die tijd Amerika weer verwisseld voor Nederland, zal wellicht ook van de partij zijn terwijl uiteraard andere Batave n—coryfeëcn als Koen Gijsbers en Bram Wassenaar eveneens aan de start zullen verschijnen. Ook komt er een race voor rol stoelers over 1500 meter. Om de publieke belangstelling te stimu leren zal de toegang gratis zijn. Voor de Bataven-jeugd worden voorts in dit jubileumjaar nog ac tiviteiten op touw gezet als een zeskamp en een fietstocht. Begin mei zal in een speciale uitgave van het clubblad de geschiedenis van De Bataven uitgebreid wor den belicht. Geschiedenis Die geschiedenis geeft te zien dat er begin mei 1931 in Leiden de specifieke R.K. atletiekvereni des Pacta-trainer Jan Hen- sen aanvullend: "Omdat Vi cus in die periode dat Fluks instortte goed presteerde, was de drang naar een samen gaan bij ons niet sterk voel baar. Wij hadden nog wel een jaartje willen wachten om de eigen identiteit te behouden. Er ontstond een zeker span ningsveld. Toch hebben we voor de fusie gekozen. Vooral omdat Fluks de naam had een beter georganiseerde ver eniging te zijn". Na veel ge praat werd toen Fides (ver trouwen) Pacta (bond) opge richt. De naam werd door ere voorzitter J. van Nierop be dacht. "Een van de peilers waarop de Juste geslaagd is. is dat ieder een direct sprak over Fides Pacta, en niet aver het oude Fluks of oude Vicus", vervolgt Jan de Haas. "Er ging een an dere wind waaien waardoor ging op te richten. Op 15 mei 1931 vond de oprichtingsverga dering plaats en het eerste be stuur van de (toen nog) herenver eniging werd gevormd door Koos Janson-voorzitter. Piet van Dam-secretaris/pcnning- meester. Piet Hendriks. Bert Brusche en Joop Dubbelaar-- kommissarissen. Ondanks enkele sportieve succes sen viel het de vereniging in die eerste periode niet mee het hoofd boven water te houden. In 1936 verloor De Bataven zelfs z'n status van zelfstandige vereni ging. Enerzijds door een slechte financiële positie en anderzijds onder druk van de kerkelijke overheid moest het toenmalige bestuur toestaan dat De Bataven werd ingelijfd bij een overkoepe lende Leidse R.K. vereniging, DOCOS. Die situatie duurde tot 1947 toen men zich losmaakte van DOCOS en de atleten weer onder de naam De Bataven op ei gen benen gingen staan. Een jaar eerder was er al een dames-af deling geslicht terwijl de aanleg van een sintelbaan in de Leidse Hout (opening in 1940) een ge weldige stimulans voor de atle tiek betekende. Zoals elke vereniging overkomt, volgden perioden van bloei en verval elkaar op. In de veertiger jaren, onder leiding van voorzit ter Henny Averdieck en trainer Ten Braak, waren er veel succes sen. Een absolute topper was Wim van Dorp wiens verte- sprong van 6.98 meter uit 1946 nog altijd als clubrccord staal ge noteerd. In de vijftiger jaren beleefde de vereniging, mede door emigratie van enige prominente leden, een flinke terugval maar na 1960 ging het weer bergopwaarts. Gerda Kraan, met een Europese titel op de 800 meter en uitzendingen naar de Olympische Spelen van Rome en Tokio, vijzelde het aan zien van de vereniging flink op. Een andere Bataven—vedette in de zestiger jaren was sprintster Truus Hennipman die in 1968 naar de Olympische Spelen in Mexico werd uitgezonden. In 1963 werd gestart met de succes volle reeks weglopen om de Zil veren Molen De zeventiger jaren hebben voor De Bataven vooral in het teken gestaan van de middcnafsland. Onder de stimulerende leiding van trainer Lambert van de Berg groeide de middenafstandgroep zowel kwalitatief als kwantitatief naar een opvallend niveau Atle ten als Wybo Lelieveld. Koen Gijsbers. Asti Oskam en Sandra Dorlas veroverden nationale ti tels en werden (worden) uitgeno digd voor landenploegen. De Ba taven—kracht in de breedte blijkt uit de nationale titels op de estafettes 4 x 400 meter en 4 x 800 In de knel De sprint en de technische num mers (springen en werpen) zijn de afgelopen jaren in de knel ge raakt al sprak voorzitter Kleine onlangs de hoop uit dat gezien de fusie met de kleinere zusterver eniging AV Leiden (de fusie mondde vorig jaar uit in de ver eniging De Bataven Leiden) zal bijdragen tot meer aandacht en animo voor die achterop geraak te atletiekonderdelcn. De totstandkoming van de gloed nieuwe kunststofaccommodatie in de Leidse Hout. in september 1979, heeft in dit opzicht mede voor nieuwe impulsen gezorgd. De Bataven Leiden telt op het ogenblik ongeveer 250 leden. Volgens voorzitter Joop Kleine is het ledental zeker vatbaar voor uitbreiding. "Met de huidige ac commodatie zien we een verdere uitgroei als wenselijk en moge lijk". Een fusie met de andere eveneens in de Leidse Hout residerende at letiekvereniging AV Holland (ruim 350 leden) ziet Kleine niet zo zitten. "Er moet voor atle tiekliefhebbers in Leiden een keuze—mogelijkheid blijven. Bo vendien is een stuk gezonde con currentie alleen maar gunstig voor de atletiek. Als Bataven vin den wc dat we op de goede weg zijn. De huidige lijn willen we dan ook doortrekken, zelfstan dig, en hoewel niemand in de toekomst kan kijken zien we ook de komende vijftig jaar met ver trouwen tegemoet". BERT PAAUW dan ook weinig mensen die de vereniging de rug toekeer den". En Jan Schouten, die driejaar terug de voorzitters hamer ran De Haas over nam: "Fluks en Vicus stonden ook niet als concurrenten te genover elkaar. Het waren twee verenigingen die elkaar aanvulden". Door met de gepasteviering van het zeventig jarig be staan de nodige aandacht te trekken, hoopt het opgevoerde driemanschap De Haas-Hen- sen-Schoulen lieden te vinden die het Fides Pacta van he den meer naam kunnen ge ven. Het ledenaantal, dat sinds vijf jaar rond de 260 schommelt, moet worden op gevoerd. Twee jaar geleden werden al initiatieven ont plooit. De uitvoering van di verse plannen "vertandde echter in organisatorische moeilijkheden", meldt Jan de Haas. "Maar we blijven het proberen. We zijn dikwijls ge roemd om onze goede organi satie. Dat de vereniging toch is achtergebleven in vergelij king met anderen komt door dat een vete ra neng roep is weggevallen. Het ledenbe stand is dan wel gelijk geble ven. maar de groep is een stuk jonger Die ouderen mis sen we een beetje, alhoewel het jonge kader erg enthou siast is en voor Fides Pacta wil werken Daarmee bedoe len we dal het 'Pactanentijd- perk' is aangebroken". 'Jezelf verkopen is een van de moeilijkste functies", vindt De Haas. "Je moet iets beden ken dat aanslaat Het is na tuurlijk makkelijk een com missi e in het leven te roe;>en die je daarmee belast en de vrije hand geeft in het orga niseren van activiteiten Maar die dan niet hetzelfde doet als een buurveremginq We moeten mensen hebben die daar voortaurena mee bezig zijn. Die in die branche zit ten. Hel schoolkorfbal is erg ingezaktnoemt De Haas als voorbeel i-oor de gebrekkige populariteit van zijn sport. "Terwijl het een sport is die hel hele lichaam i n beweging brengt De vraag is don is het gebrek aan belangstelling bij de kinderen, of klopt er or ganisatorisch iets niet" In dit verband klinkt het lo gisch dat een terugblik naar het verleden van onderge schikt belang is. Makkelijk is het evenmin, daar Jan de Haas wel beschikt over een Fluks-jnbileumnummer dat werd uitgebracht ter gelegen heid van het 50-jang bestaan, terwijl Jan Hensen beslist niet weet of een dergelijk na slagwerk over het wel en wee van van Vicus ooit geschre ven is Het drietal oordeelt dan ook 'We zullen zorgen dat de organisatie goed zal blijven Zorgen i'nor goede trainers, voorgoed georgani seerde trainingen Hel beleid afstemmen op het. hoofdklas serschap Je bent daarbij af hankelijk van verschillende elementen. We moeten Fides Pacta (Hensen: "Bewust of onbewust een mxtrbeeld voor andere korfbalverenigin gen"» gestalte geven op zowel technisch als organisatorisch gebied Bij de viering van het 75-jarig jubileum moeten we daar iets van terug kunnen GERARD HAVERKAMP het enthousiasme werd ver groot. Er waren uiteindelijk LEIDEN - De evenementen ter gelegenheid van het 70- jarig bestaan van Fides Pac ta gaan morgen van start met het zogenaamde '5 Mei- halgebeuren'. Het biedt voor de leden mogelijkheden tot zwemmen, tafeltennis, bad minton, disco, bowlen en feesten. Op 28 mei volgt een korfbaltoernooi voor adspi- ranten en pupillen. Van 29 tot en met 31 mei kunnen de Pactanen mee naar het jeugdcentrum in Vierhouten voor een gezellig uitstapje. Resten nog twee toernooien: Op 23 augustus is dat een korfbaltoernooi voor junio ren en senioren. Sluitstuk vormt een groots microkorf- baltoernooi in de Groenoordhal voor senioren en selecties van junioren- en adspirantenteams. m, m Het kampioensteam van het Rijnsburgse RVV. dat de titel opeiste van de eer LEIDEN RVV uit Rijnsburg be haalde deze week dankzij een 3-0 overwinning op LUSV het kam pioenschap in de eerste klasse volleybal. Daarmee is de titel te recht gekomen bij de ploeg die er ook het meeste recht op had. Zo wel in kwalitatief opzicht als qua karakter toonde het team van trainer Piet Guvt zich dit seizoen onbetwist de sterkste. De strijd in de eerste klasse ging dit jaar tussen twee ploegen: RVV en DAC uit Alphen. Deze teams voerden de boventoon en in de onderlinge wedstrijden is in feite de beslissing gevallen. Ten gunste van RVV dat in Al phen een gelijkspel weghaalde en in eigen hal dankzij een blik- semttart (15-0) een betrekkelijk eenvoudige overwinning be werkstelligde. RVV nam toen af stand en zou de voorsprong niet meer uit handen geven. Hoe sterk de Rijnsburgers waren blijkt wel uit het feit dat zij sinds 17 oktober vorig jaar ongeslagen bleven. Uit 22 wedstrijden verza melde de ploeg 42 punten. Een schitterende prestatie die voor een belangrijk deel op naam ge schreven mag worden van trai ner/coach Piet Guyt. Het is zijn verdienste dat hij van RVV een eenheid maakte, zo goed ook als hij er borg voor stond dat de for matie tot het einde toe gemoti veerd bezig bleef. De kampioenswedstrijd tegen LI 1SV in Cleijn Duijn wat in f( i te een formaliteit De nummer één tegen de nummer twaalf, wat kon er nog fout gaan RVV had aan een gelijkspel voldoende, maar de ploeg voldeed aan zijn verplichting en won op de ma nier zoals er dit jaar telkens werd gewonnen: vrijuit spelend en dikwijls via spectaculaire m tk Met 15-5. 15 5 en 15 6 kwam r een aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende uitslag op het scorebord n aanvallend opzicht liep het te gen LUSV weer uitstekend Op de set-ups van Ronald Boers en Du k Houthoff konden de aan val Iers Johan Verloop en Jan Boot zich lekker uitleven mul dels ccn fel en gevarieerd spel letje Met de tegenaanval wist RVV ook wel raad In eerste in stantie omdat het blok van Ver- hev. Zandwijk en Van Dijk goed sloot, m tweede Instantie omdat' klassespeler Boers op de achter lijn met fraaie acties onmogelijke reddingen verrichtte Na afloop van het duel ontving RVV uit handen van do districts voorzitter de kampioenstrofee RW-praeses krard Vei tei sprak het team daarna toe Hij hoopte dat de promotieklasse niet meteen het eindstation bete kende, maar een springplank naar hogerop Levthon 2 speelde in zijn laatste competitiewedstrijd tegen SKC duidelijk beneden zijn kunnen De ploeg mist. pelverd. I. r Roel van Rooycn hoewel invaller Ho i lu Priehct niet »le< ht deed. SKC greep de eerste se makkelijk met 15-8 Da. stelde Levthon zich enigszins door de tweede set te pakken maar het enthousiast strijdende SKC begreep toch dat er een er rassing inzat De ploeg gooide er •rg *e- nog een schepje bovenop en dat resulteerde in dubbele setwinst, 15-10. 15-12 en dus een 3 1 zege WVC had eerder in het seizoen een pijnlijke nederlaag geleden te gen Donar en was vast van plan iets recht te zetten Do Warmon ders kregen inderdaad hun re vanche. In oen vrij matige partij volleybal wonnen z. met 3 1 Traditioneel gaf de ploeg de der de set uit handen. NOVO verloor opnieuw, nu van DAC 2. De Alphenaren wonnen met 1-3 Het eerste team van DAC versloeg Gemini 3 met 3 0 en eindigde dus achter kam pioen RVV op de tweede plaats. Orion en LUSV 2 deelden de punten Door een zege op DAC 3 promoveerde WW 2 naar de eer- ste klasse Bij de dames bezegelde Ridder veld het lot van Levthon 3 door met 3 0 ti' winnen. Kampioen Gemini sloot hel i/oen waardig af door Or ion kansloos te laten VCL verloor tweemaal Eerst van S 70 en later van InUpGo GEK RENES

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13