VS willen met Moskou praten over kernwapens 'n Leesbril BRIL 58 j Sterke druk van VS op Nederland Uitbrander koning Boudewijn Reagan gaat goed vooruit Koningin Beatrix maakt opmerking over NAVO Coluche in ziekenhuis NAVO wijst voorstel Brezjnjev af Weinberger naar Europa om te praten over beheer troepen WOENSDAG 1 APRIL 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Aan adres politieke en economische leiders Voor het galad.ii kust secretaris-generaal i gin Beatrix. BRUSSEL (ANP) - Koning Boudewijn van België heeft gistermiddag voor een unicum in de politie ke geschiedenis in zijn land gezorgd door in een toespraak de politieke en sociaal-economische lei ders van België een forse uitbrander te geven. Hij had die leiders, "vertegenwoor digers Van de macht in rechten en de macht in feiten", zoals hij ze noemde, uitgenodigd naar zijn paleis te komen. De koning stak zijn kennelijk ongenoegen over de politieke gang van zaken in zijn land bepaald niet onder stoe len of banken. "In zeven jaar ti jd hebben zeyen regeringen elkaar opgevolgd en dat in de moeilijk ste tijden van de naoorlogse pe riode. nu we meer dan ooit be hoefte hebben aan stabiliteit en continuïteit. Het gebeurt dat in nauwelijks een jaar tijd vier mi nisters elkaar in dezelfde be voegdheden opvolgen. Kan er, in dergelijke omstandigheden, van enig politiek beleid nog sprake zijn"?, aldus de Belgische vorst. Bij de bijeenkomst in het paleis waren aanwezig eerste-minister Wilfried Martens, die 's ochtends het ontslag van zijn regering aan de koning had aangeboden, de voorzitters van Kamer en Senaat, de voorzitters van alle politieke partijen in het land. de voorzitter van het verbond van Belgische ondernemingen, de leiders van de katholieke, socialistische en liberale vakbonden, de voorzitter van de voornaamste midden standsorganisatie en de voorzit ter van de nationale landbouw raad. De Belgische vorst wees op het toenemen in de laatste jaren van "werkloosheid, sluiting van be drijven, tekorten in de staatskas, deficit op de betalingsbalans, een overdadig globaal verbruik in verhouding tot de middelen en, de laatste weken, daarbij nog sterke druk op de wisselmarkt". "Die zaken", aldus de koning, "tasten ons economisch bestel aan en vormen een ernstige be dreiging voor de welvaart van onze bevolking en de toekomst van ons land Koning Boudewijn zei ook: "Ik heb. evemin als voorheen, geen enkel vooropgezet idee omtrent de toekomstige coalitie. Ik weet enkel dat het haar niet zal mogen ontbreken .aan moed en vastbe radenheid en dat de parlementai re oppositie constructief zal moe ten optreden. Het is de hoogste tijd om geschillen van welke aard ook. aan de kant te schuiven en voorrang te geven aan de overleving. Dit is oorlog, oorlog voor het behoud van onze econo mie, voor het welzijn van allen en vooral van de minst bedeelden, voor onze plaats in de wereld", aldus de Belgische vorst. Na te hebben meegedeeld dat hij geen onmiddellijke reactie wenst op hetgeen hij had gezegd, zei koning Boudewijn vandaag met zijn raadplegingen te zullen be ginnen om de politieke crisis op te lossen. Over de mogelijkheden om de breuk die ontstaan is tussen ka tholieken en socialisten in de rooms-rode regering-Martens nog te lijmen is men in politieke kringen in Brussel niet optimis tisch. Het grote probleem is dat de socialisten het loskoppelen vah de lonen van de gestegen kosten van levensonderhoud volstrekt onaanvaardbaar blij ven vinden. Premier Martens had zulks voor dit jaar voorge steld om de economie te verster ken waardoor het vertrouwen op de internationale wisselmarkten in de Belgische frank zou moe ten terugkeren. Martens stelde deze (en andere) maatregelen zondagavond voor na een noodkreet van de Belgi sche Nationale Bartk dat de steu naankopen ten behoeve van de frank vrijwel niet meer vol te houden waren. Volgens kringen rond de premier blijft deze erbij dat die maatregel genomen moet worden. Omdat de socialisten kennelijk niet door de knieën wensten te gaan lijkt het oplos sen van de geschillen niet moge lijk. In politieke klingen in Brus sel wordt er dan ook rekening mee gehouden dat het tot verkie zingen in België zal komen. PARIJS (AFP) De kandidaat voor het Franse president schap. Michel Colucci. bijge naamd Coluche. is opgeno men in een ziekenhuis in Pa rijs na een flauwte. De ko miek Coluche is sinds twee weken in hongerstaking uit protest tegen wat hy noemt de boycot van de media tegen hem. Zijn arts verklaarde dinsdag dat zijn toestand stabiel" was. De "ernstige lichamelij ke flauwte" is te wijten aan de weigering zich te voeden en aan belangrijke over werktheid. aldus Zijn arts. Coluche besloot in honger staking te gaan terwijl zijn concierge een oogje op hem zou houden, tutd.it de belang rijkste radio en televisiesta tions hem uitnodigen voor hun programma's over de Franse verkiezingsstrijd. Hij beschuldigde de media ervan hem te boycotten als presi dentskandidaat en als artiest. Vrienden van Coluche zeiden dat hij al ongeveer tien kilo was afgevallen. BRUSSEL (GPD) - „De NA- VONontleent zijn gezag en zijn samenhang aan de vrijheid waarin zijn leden met elkaar kunnen overleggen over een gezamenlijke verdediging en over de wijze waarop vrede en ontspanning in het Atlan tische gebied moeten worden bewaard". Dit zei koningin Beatrix in een toespraak tij dens het galadiner op de eer ste dag van het staatsbezoek dat zij en prins Claus aan Bel gië brengen. De koningin maakte haar opmerking over de NAVO een dag voor in Brussel opnieuw een zitting van ministers van de NAVO- landen begint, waarop onder meer ook het standpunt van Nederland en België ten aan zien van de plaatsing van kernwapens op hun grondge bied aan de orde komt. Koningin Beatrix en prins Claus kwamen om elf uur per koninklijke trein aan op het Centraal Station in Brussel. Zij werden daar verwelkomd door koning Boudewijn, ko ningin Fabiola en premier Martens. Martens had een half uur daarvoor aan de Bel gische koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Premier Van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw spraken gisteren met de Amerikaanse ice-president George Bush (rechts) en minister van buitenlandse zaken Alexander Haig (links). (Van onze correspondent Jan Qerritsen) BRUSSEL (GPD) De regering van president Reagan is bereid met Moskou te praten over vermindering van de kernbewapening in Europa, ook als de Amerikaanse her bezinning over SALT (beperking van de strategische kernbewapening tussen de VS en de Sowjet-Unie) nog niet is afgesloten. (ADVERTENTIE) ...wordtgemaakt door de keuze van de juiste glazen. Dat kunt u aan uw opticien overlaten. Zoekt u maar een mooi montuur uit waar we die glazen in kunnen zetten. Bij Bril 58 hoeft u van de prijs niet wakker te liggen. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148. WASHINGTON (ANP) - De Ame rikaanse regering oefent sterke druk uit op Nederland om volle dig akkoord te gaan het besluit van de NAVO de kernwapens in Europa te moderniseren. De hui dige Nederlandse regering heeft de Amerikanen echter terzake geen positieve beslissing kunnen aankondigen. Dit is gebleken tij dens de besprekingen die pre mier Van Agt gisteren in het Wit te Huis heeft gevoerd met de Amerikaanse vice-president George Bush. Vice-president Bush legde na af loop van de besprekingen gister- WASHINGTON (AFP/UPI/DPA) President Reagan heeft giste ren, de dag na een moordaanslag die hem niet van zijn levens vreugde heeft beroofd, de volle verantwoordelijkheid van presi dent van de VS behouden. De tweede woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, be vestigde dit. De artsen zeiden dat Reagan het uitstekend maakt, "zo goed als iemand die een kogel in zijn borst gekregen heeft het maar kan maken". Reagan moet zich wel zo rustig mo gelijk houden en de komende weken zullen de ceremonïele functies in het Witte Huis door de vice-president. George Bush, worden waargenomen. Na een uitstekende nacht is Rea gan van de reanimatiekamer naar een particuliere kamer over gebracht. Hij heeft daar gisteren weer een wet ondertekend. De president was in de loop van de nacht nog niet op de hoogte ge bracht dat er nog andere slacht offers waren. Zijn perswoordvoerder. Jim Bra dy, heeft op de rand van de dood gezweefd en moet een deel van de rechterkant van zijn hersenen De dokters kunnen om trent zijn eventuele herstel nog niet veel zeggen. Slechts de helft van zijn lichaam reageert op zijn wil, aldus dr. O'Leary. De dader van de aanslag, de 25-jari- ge John Hinckley, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld. Hij zal psychiatrisch worden on derzocht. De naast familieleden van presi dent Reagan verzamelden zich gisteren in Washington. De drie oudste kinderen. Michael, Mau reen en Patti, waren in de nacht met een vliegtuig van de lucht macht uit Californië naar Was hington gevlogen, de jongste zoon, Ronald, was met zijn vrouw Doria al eerder aangeko- Maureen Reagan was woedend. "Ik geloof dat de Amerikanen woedend moeten worden over de misdaad in dit land. over de mogelijkheid dat enkele heden anderen zoiets kunnen aandoen. Wij moeten daar nu een eind aan maken We hebben de juiste straffen voor misdaden nodig en wetten met tanden, die door de rechtbanken ook moeten wor den toegepast", zei hij De aanslag heeft ook de al oude kwestie van het vele wapenbezit onder de Amerikanen opgera keld en opnieuw aangetoond dat het mogelijk is, ondanks alle voorzorgen van de geheime dienst, zo'n daad te plegen. Een lid van de geheime dienst zei: "Je kunt niet sneller reageren dan een kogel". Het toezicht bij het verlaten van het hotel zou echter niet strikt gehandhaafd zijn. De dader had zich met enkele anderen zonder perskaart onder de journaliste-n gemengd en nog ruzie met een van hen gemaakt voordat hij schoot. Bovendien bleek dat Hinckley al eerder met de politie in aanra king was geweest. Hij was op 9 oktober vorig jaar in Nashville in Tennessee gearresteerd met drie revolvers in zijn bezit, toen presi dent Carter daar aankwam Hu kreeg een boete maar bleek niet voor te komen op de lijst van 400 potentiële moordenaars en 25.000 verdachte personen. De man is inmiddels overgebracht naar het hoofdkwartier van het Amerikaanse korps mariniers in Quantico in Virginia. Dat is een van de buitenwereld afge schermd steunpunt ongeveer 70 km ten zuiden van de hoofdstad Washington. middag in het Witte Huis een verklaring af waarin hij onom wonden te kennen gaf dat de Eu ropese bondgenoten "krachtig moeten voortgaan" met het be sluit dat de NAVO in december 1979 in Brussel nam. op grond van het besluit stemden de NA- VO-landen in met het in produk- door Amerika, van i Pershing- en Cruise raketten en het stationeren van die raketten in West-Europa. De Nederlandse regering maakte toen een voorbehoud ten aanzien van de stationering van 48 van die raketten op Nederlands grondgebied. Dat voorbehoud geldt tot het einde van dit jaar. In Washington verluidt dat juist om dit voorbehoud, en een ander van België, Reagan's nationale veiligheidsadviseur Richard Al len. onlangs een ferm verwijt uit sprak over het "pacifisme van sommige Europese bondgeno ten". Premier Van Agt bevestigde gister middag tijdens een persconfe rentie dat er de Amerikanen veel aan gelegen is het modernise- ringsbesluit onverkort uit te voe ren. Van Agt onderstreepte dat George Bush geen dreigement of iets dergelijks aan het adres van Nederland heeft geuit. De Ame rikanen "steken echter niet on der stoelen of banken", aldus Van Agt, "dat die modernisering noodzakelijk is voor de veilig heid in Europa". Met deze verklaring kwam Was hington gisteren in NAVO-over- leg tegemoet aan de aandrang van Europese NAVO-landen het gesprek met de Sowjet-Unie over terugdringing van de kern wapens in Europa snel te hervat ten. Dit gebeurde in een bijeen komst van de zogenaamde „Spe cial Consultative Group" van de NAVO, die onder voorzitter schap staat van de Amerikaanse onderminister Lawrence Eagle- burger (Europese zaken). In de Special Consultative Group overleggen dé NAVO-bondgeno- ten over de voorbereiding van onderhandelingen met Moskou over terugdringing van de kern wapens in Europa. Deze groep werd ingesteld na het NAVO-bc- sluit van december 1979 om de kernbewapening in Europa te moderniseren door de installatie van 572 Cruise- en Pershing-ra- ketten in vijf Europese landen. Tevreden In Nederlandse kring toonde men zich tevreden met de Amerikaan se uitspraak. „Washington beseft heel goed dat wij in Europa grote betekenis hechten aan hervat ting van het overleg over kern- wapenbeheersing. Maar de Ame rikanen willen zich daar heel goed op voorbereiden. Met deze nieuwe uitspraak zijn we tevre den", aldus een toelichting. Van Amerikaanse kant werd bena drukt dat ook Washington groot belang hecht aan voortzetting van het SALT-proces (de onder handelingen met Moskou om de strategische kernbewapening te beheersen en te controleren). Maar de herbezinning onder de nieuwe Reagan-rcgering zal nog wel enige tijd in beslag nemen, zo werd daaraan toegevoegd. Van Amerikaanse zijde werd de si tuatie als volgt omschreven: „Het karakter van de relatie tus sen SALT en TNF (Europese kernbewapening) moet wachten op onze herbezinning op wapen beheersing Dit is echter niet een vraag die tot uitstel moet leiden van de uitvoering van onze bena dering inzake TNF-wapenbe- heersing". Afwijzing r werd in Brussel geen enkele af spraak gemaakt over enig tijds- ADVERTENTIE schema inzake hervatting van het overleg tussen Amerika en de Sowjets. In NAVO-kringen wordt erop gewezen dat deze vraag over ruim een maand aan de orde komt op de NAVO-raad van ministers van buitenlandse zaken in Rome. Wel bleek men het algemeen eens over een af wijzing van de Bre?jnjev-voor- stellen ten aanzien van de kern bewapening in acht te nemen. Dit zou neerkomen op bevriezing van de huidige kernbewapening in Europa. De voorsprong van de Sowjet-Unie zou op die manier bestendigd worden. Volgens Amerikaanse bron hebben de Russen nu meer dan 200 lanceer- inrichtingen voor SS-20-raketten opgesteld, daarvan de meeste ge richt op Europa. Elk daarvan heeft drie onafhankelijk richtba- re kernkoppen, zodat de huidige Russische kernbewapening, die op Europa is gericht, in aantal al groter is dan de 572 raketten met elk één kernkop die de NAVO in West-Europa gaat opstellen. De voorbereiding van de installatie van deze Amerikaanse raketten vindt volgens plan plaats, zo werd nog meegedeeld. Op een vraag zei een Amerikaanse zegs man dat Washington nog geen contact met Moskou heeft gehad over eventuele hervatting van het SALT-overleg waarbij ook de kernbewapening m Europa ter sprake komt. Met nadruk werd gewezen op het belang van soli dariteit tussen de NAVO-landen bij de uitvoering van het NAVO- besluit tot modernisering van de kernbewapening. Doden door Israëlische aanval in Zuid-Lihanon BEIROET SIDON (UP1 Reuter) - Een Israëlische aanval bij Tyrus in Zuid-Libannn heeft het leven gekost van acht mensen Twaalf mensen raakten gewond, zo is gisteren van een ziekenhuis in Sidon vernomen De aanval van Israëlische commandotroepen werd uitgevoerd met rubberbo ten die onder dekking van kan- noneerboten trachtten te landen hu Tyrus Volgens ooggetuigen hebben de kannoneerboten schoten afge vuurd op Palestijnse vluchtelin genkampen bij Rasjtdijch en het omliggende heuvelgebied. Van de zijde van de VN vredesmacht in Zuid Libanon werd vernomen dat Palestijnse strijders de Israë lische aanvallers hebben bescho ten Het vuurgevecht zou ander half uur hebben geduurd. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, zal de komende dagen aan de NAVO-bondgenoten vragen hoe zij denken over een om streden plan dat de Ameri kaanse "bliksemtroepen" on der Europees bevel wil plaat sen, zo hebben functionaris sen in Washington gisteren gezegd. Drie van de vier stafchefs zijn ervóór, alleen de vierde, de bevelhebber van de marine, generaal Robert Barrow, heeft openlijk aangedrongen op vorming van een nieuwe viootmacht in de Indische Oceaan onder het Ameri kaanse commando voor de Stille Oceaan en is er tegen West-Europa hangt in Ameri kaanse ogen veel meer af van de olie uit de Perzische Golf dan de VS en de bondgeno ten zouden meer van de las ten van de verdediging van dat gebied op zich moeten nemen, aldus leden van het Pentagon Rechtstreeks, zo als Engeland en Frankrijk, die marine-eenheden naar de Golf hebben gestuurd, of in direct door meer verantwoor delijkheid te nemen voor ei gen defensie in Europa. Met de Europese landen wil Weinberger nu bespreken of de "bliksemtroepen". de snel inzetbare speciale eenheid die door president Carter was gevormd in antwoord op de crisis in Iran en Afghanistan in 1979, onder bevel van ge neraal Bernard Rogers moe ten komen, de btvdhebbcr van zowel de Amerikaanse als Europese NAVO-stryd- macht. Mogelijk denkt Weinberger ook aan vorming an een ge heel nieuwe bevelsstructuur voor de speciale afdeling wanneer de Europese landen niet veel voor hel andere plan voelen. In geval van een conflict in het Golfgcbied zouden de bond- Mnotan wtl wat van ti«- last kunnen meedragen, al was het maar het verschaffen van vliegtuigen voor troepenver voer ed. in Europa, aldus een functionaris van het Penta- Bovendien zou er reactie ko men van de Sowjet-stryd- krachten in Oost-Europa, zei hi) "Ongetwijfeld zullen dc Sow- jet-stnjdkrachten die tegen over de NAVO staan iets Golfgct

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9