Brief olieboycot wekt weerstand Geen uitstel omgangsrecht na echtscheiding bij stations Veel wijzigingen voor basisschool voorgesteld PTT -er lichtte man in over afluisteren Politie-inval bij centrum homeopaat meer ruimte' Notaris bekent oplichting Smaakvolle keukens naar keuze WOENSDAG 1 APRIL 1981 Meerderheid Kamer wil niet eerst bezwaren bestuderen "Geef fietser DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer voelt er niets voor de be handeling van het wetsontwerp omgangsrecht na echtscheiding uit te stellen. Een voorstel van PSP en PvdA om eerst de bezwa ren van vooral vrouwenorganisa ties te bestuderen, is gisteren door een meerderheid verwor pen. Alleen PPR en CPN steun den het verzoek om uitstel. Een delegatie van vrouwenorgani saties die grote bezwaren hebben tegen het wetsontwerp, overhan digde gistermiddag een berg handtekeningen aan PvdA-ka- merlid Roethof, ondervoorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie. Volgens de vrou wen is het wetsontwerp zowel vrouw- als kind-,.onvriendelijk". Het wetsontwerp geeft vaders het recht om na een echtscheiding hun kinderen te bleven ontmoe ten als die aan de moeder zijn toegewezen. Weigering door moeder of kind kan er toe leiden dat de rechter het kind in een te huis plaatst. Blijf van m'n Lijf, het Comit van Ex-vrouwen van Buitenlanders, het Anti-Wegwerpvrouw Comit en het Comit Kinderen van Ge scheiden Ouders wordt bij 96 procent van de scheidingen vrij willig een goede regeling getrof fen. In de overige gevallen is de verhouding zo verziekt, dat ook een wettelijke regeling geen op lossing biedt. Gevaar is. menen de vrouwen, dat de voorgestelde wettelijke rege ling (eens per twee weken een weekeinde bij vader, plus de helft van de schoolvakantie) ook als norm gaat gelden voor de vrij willig getroffen regelingen. „De genen die een vrijwillige regeling hebben getroffen, kunnen nu met de wet gaan zwaaien". Bovendien vrezen de de wet mannen de gelegenheid biedt om ook na een echtschei ding door te gaan met bedrei ging, vernedering en het treite ren van vrouw en kinderen. Het wetsontwerp vergeet dat echt scheiding een fundamentele breuk is tussen man en vrouw, aldus de Lijnrecht daartegenover staat de mening van Man '79, een vereni ging van gescheiden mannen. Voorzitter Prinsen betoogde op een personferentie in Den Haag dat de rechters en de Raad voor de Kinderbescherming meestal aan de kant van de vrouw staan. Hij beschuldigde de kinderbe scherming van corruptie en be drog. Gescheiden mannen zijn machteloos, vindt hij. Het door de vrouwen bekritiseerde wetsontwerp gaat volgens Man '79 nog lang niet ver genoeg. Vrouwen die contact tussen va der en kind in de weg staan, zou den strafrechtelijk moeten kun nen worden vervolgd, zei Prin sen. De in de wet geregelde „om- gangsbegeleiding" bestempelt Man '79 als betutteling. De persconferentie van Man '79 werd luidruchtig verstoord door de vrouwen, die in dezelfde zaal van het Haagse perscentrum Nieuwspoort eerder hun stand punten hadden uiteengezet. Ver ontwaardigd boe-geroep, ratels, toeters en confetti maakten de mannen het spreken schier on mogelijk. Kabinet: geen embargo tegen Zuid-Afrika DEN HAAG (GPD) - Oppositie en CDA hebben afwijzend gereageerd op de beslissing van het kabinet om geen Nederlandse olieboycot tegen Zuid-Afrika af te kondigen. CDA-woordvoerder Jan Nico Scholten en PvdA-buitenlandspecialist Relus ter Beek waren gisteren eensgezind in hun reactie: de regering weigert voor de derde keer zich te houden aan een uitspraak van de Tweede Kamer zonder met overtuigende nieuwe argumenten te komen. Voornaamste reden om niet tot een boycot over te gaan, is dat het ka binet er niet in is geslaagd mede standers te vinden voor een olie boycot. Als Nederland die op ei gen houtje zou afkondigen, kan van een effectieve boycot geen sprake zijn, betoogt minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) in een gisteren aan de Tweede Kamer verstuurde brief. Boven dien zou het Beneluxverdrag niet toelaten dat n van de part ners afzonderlijk economische sancties tegen een derde land treft. Volgens minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw kan een embargo wanneer dat alleen door Nederland wordt ingesteld makkelijk omzeild worden, doordat andere landen en bui tenlandse ondernemingen het Nederlandse aandeel in de olie voorziening van Zuid-Afrika kunnen overnemen. Ook vindt de regering dat de moge lijke terugslag van een embargo voor het Nederlandse bedrijfsle ven ernstig onder ogen moet worden gezien. Bovendien wordt Minister Van_der Klaauw heeft gevreesd dat de nabuurlanden schade zouden kunnen lijden door de maatregel, die tot drie keer toe door een meerderheid van de Tweede Kamer is ge vraagd. Het CDA-Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten, indiener van de motie die de regering om een eenzijdig in te stellen olie-embar go vroeg, zei niet overtuigd te zijn door de argumenten die het kabinet nu aanvoert tegen een Nederlandse olieboycot van Zuid-Afrika. Volgens de CDA'er blijkt uit de gisteren gepubli ceerde brief dat het kabinet „in een heel ander model denkt dan de CDA-fractie". Scholten weet nog niet wat de op stelling van de CDA-fractie in het op 7 april vastgestelde vierde debat over de olieboycot zal zijn. „Ik veronderstel dat de fractie dezelfde mening zal hebben als vorig jaar juni (toen het kabinet bijna ten val kwam door CDA- stemmen voor een oppositionele motie van wantrouwen). Wat mij zelf betreft: ik zal me door het be lang van de zaak laten leiden", al dus de CDA'er, die al eerder heeft laten doorschemeren dat het kabinet zo vlak voor de ver kiezingen niet op deze kwestie ten val zal worden gebracht. Steun rig jaar de Tweede Kamer toege zegd zich met name tot de Bene lux- en de Noordse landen te zul len wenden om tot een gezamen lijk embargo tegen Zuid-Afrika te komen. Maar de Noordse lan den Noorwegen, Denemarken, Zweden, Finland en IJsland) ROTTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank heeft gisteravond drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en duizend gulden boete geëist tegen een 31-jarige PTT-ambtenaar uit Rotterdam. WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 13 10 0 De Bilt mist 14 9 01 Deelen mist Eelde zwaar bew. Eindhoven mist Den Helder geheel bew. 14 10 01 14 10 0 14 10 03 Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limbu W. 13 9 Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Wen geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. 20 9 0 geheel bew. 14 6 0 zwaar bew. 13 3 0 regen 16 10 03 regen - 8 - regen 9 6 4 mist 14 8 0 onbewolkt 17 2 0 onbewolkt 23 11 0 zwaar bew. 18 12 0 zwaar bew. 18 10 0 zwaar bew. 18 14 8 zwaar bew. 14-3 0 geheel bew. 11 8 04 regen 25 13 10 zwaar bew. 22 15 0 bew 19 6 Zurich geheel bew. Casa Blanca licht bew. 9 Istanbul onbewolkt 1 Las Palmas onbewolkt 21 14 0 Tel-Aviv onbewolkt 19 12 0 Tunis half bew. 17 - 06 De man wordt ervan beschul digd dat hij zich onbevoegd door een collega heeft laten informe ren dat de politie een bepaald te lefoonnummer in de Maasstad afluisterde. Volgens de tenlaste legging had verdachte deze in formatie vervolgens doorge speeld aan de betrokken te lefoonabonnee. De man werkte tien jaar - na een schorsing heeft hij zelf ontslag genomen op de afdeling "te lefoonaansluitingen" van de PTT in Rotterdam. Tegenover de rechtbank verklaarde hij dat het op zijn afdeling normaal was dat aanvragers van een aansluiting in ruil voor snelle service ge schenken gaven. Deze varieerden van flessen wijn tot geldbedragen die opliepen tot 200 gulden per maand. Cadeaus werden op de afdeling onderling verhandeld. Op de zitting bleek dat verdachte voor de man die later werd afge luisterd, eens een nieuw tele foonnummer had geregeld. Toen hij later bij toeval hoorde dat dat nummer door de politie werd af getapt, schakelde hij een collega in. Deze man, die toegang had tot de centrale, kon hem vertellen dat de bewuste aansluiting was voorzien van een glazen bolletje en dat er afwijkende knopen in de draden zaten. De verdachte, lichtte hierop, zoals hij op de zit ting toegaf, de afgeluisterde in. Volgens officier van justitie mr. J. Schoonaard had verdachte geen andere keus omdat bij diens be middeling en bij het ontvangen van de cadeau's de grens van het toelaatbare was overschreden. 'Hij was bang geworden dat de politie ook zijn naam bij de afge luisterde gesprekken zou tegen komen, als iemand die bij de PTT weieens kan regelen", zo meende de officier. hebben Den Haag laten weten niet verder te willen gaan dan steunverlening aan Nederlandse pogingen om grotere internatio nale steun voor een dergelijke actie tegen Zuid-Afrika te ver werven. Contacten met zijn Belgische en Luxemburgse collega's hebben uiteindelijk het advies van het Comit van Juristen van de Bene lux opgeleverd dat het instellen van een olie-embargo door slechts n of twee van de Bene lux-partners „onvermijdelijk leidt tot doorkruising van de ge meenschappelijke Benelux-han- delspolitiek". Een dergelijk em bargo is volgens het Comit in strijd met letter en geest van de Benelux-verdragen. Ook de mogelijke terugslag van een eenzijdig embargo op Neder landse belangen moeten volgens de regering „ernstig onder ogen worden gezien". Zoals beloofd heeft minister Van der Klaauw, in samenwerking met de minis ter van economische zaken Van Aardenne, de brief aan de Kamer vergezeld laten gaan van een overzicht van de handelsbetrek- kigen tussen Nederland en Zuid- Afrika. Aan agrarische en industrile pro- dukten werd vorig jaar voor 371,1 miljoen gulden uit Zuid- Afrika geïmporteerd. Zuid-Afri ka importeerde uit Nederland voor 521,6 miljoen gulden. Wat een aantal delfstoffen betreft, heeft Zuid-Afrika een monopo liepositie op de wereldmarkt, maar Nederland betrekt alleen mangaan- en chroomerts recht streeks uit het land. Het wegval len van de aanvoer uit Zuid-Afri ka zou de metaalindustrie in moeilijkheden kunnen brengn, aldus het rapport. Hoe groot deze effecten voor de Nederlandse inustrie zouden zijn, is echter niet aan te geven. Het CDA-kamerlid Scholten noemde het argument van de schade die het Nederlandse be drijfsleven zou kunnen oplopen desgevraagd „bijzonder treurig". „Waar anderen hun leven en vrij heid inzetten voor bestrijding van het verderfelijke apartheidl- syseem, komt Van der Klaauw met zo'n argument. Het klopt trouwens niet. Landen als Zwe den (investeringsstop) en Iran (olie-embargo) zagen hun han delsverkeer met Zuid-Afrika juist toenemen. Zuid-Afrika kan zich dit economisch gezien ook niet permitteren", aldus Schol ten BUNSCHOTEN Dijkhuizer de oievaars aaen tidelik ondekomen te hebben geholpen. Deze vroege vogel heeft zich op het erf van zijn gastfamilie in de polder tus sen Bunschoten en Nijkerk ge nesteld. De ooievaar verblijdt ons kikker landje met een bezoek dat door gaans van eind maart tot begin september duurt. Helaas is het aantal broedvogels in Nederland de laatste jaren sterk afgenomen. Gebroed wordt meestal op daken of op kunstmatige nesten, ge- plaatst op hoge palen DEN HAAG (GPD) - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) wil dat de 55 miljoen gul den die zijn uitgetrokken voor parkeervoorzieningen voor au to's aan stations (P&R) beter worden besteed. Van alle trein- passagiers komt twintig procent per auto en het viervoudige daar van met openbaar vervoer, fiets of te voet. De ENFB stelt dat met name voor de netser vrijwel geen geld wordt uitgetrokken De parkeerplaatsen zijn bn een aantal stations best te verdedi gen. vindt de ENFB. maar de huidige fietsvoorzieningen zijn dikwijls volstrekt ontoereikend. Er zouden meer vrije stallingen moeten komen en ook de bereik baarheid van de stations zou in veel plaatsen moeten worden verbeterd. Bij de huidige beper king van overheidsuitgaven zit het er volgens de ENFB ook am per in dat behalve de 55 miljoen gulden voor autovoor/ieningen. ook nog geld voor de fietser wordt uitgetrokken. Daarom be pleit de ENFB een ombuiging in de besteding van deze 55 mil joen. waarvan tot dusver 5 mil joen is gebruikt of gevoteerd De bond gaat in de komende we ken overal in het land actie voe ren om dit punt de grote aan dacht te brengen. Onder meer zullen in bussen affiches en en- kele tienduizenden pamfletten worden verspreid om duidelijk te maken dat bij het huidige be leid „bus en fiets de sigaar" zijn. De ENFB heeft tevoren ook NS met dit plan benaderd, maar NS had, volgens de bond, „geen inte- Een woordvoerder van NS ver klaarde desgevraagd dat de plan nen voor de huidige P&R -voor zieningen al vier jaar geleden zijn ingediend en dat zo'n beleid niet van de ene dag op de andere kan worden aangepast, hoewel „voet gangers en fietsers ons even lief zyn als autoreders". AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse notaris mevrouw S.-S. heeft bekend dat ze cliënten heeft opgelicht, en dat ze met geld van klanten op de huizen markt heeft gespeculeerd. Een woordvoerder van de politie heeft dat bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder heeft mevrouw S.-S. al vrij snel na haar aanhouding bekentenissen afgelegd. Hij wilde niet zeggen om hoeveel geld het gaat, maar naar verluidt zou mevrouw S. haar klanten voor vele miljoenen hebben benadeeld. Uit de bekentenissen van de nota ris volgde vorige week de arres tatie van ex-directeur A. H. van het Pensioenfonds Grafische Be drijven in Amsterdam. Deze wordt verdacht van valse voor lichting bij de verkoop van hui- -I. zou bij de verkoop van enige panden hebben verzwegen hoe veel hypotheek er op die panden rustte. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. Afgelopen vrij dag is de ex-directeur van het pensioenfonds op vrije voeten gesteld. EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense politie heeft gisteren op last van de offi cier van justitie mr. P. Roelse een inval gedaan in het cen trum voor klassieke homeo pathie aan de Merellaan in Eindhoven. Tegen de daar praktizerende homeopaat drs. J. van V. (32) is proces verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en op grond van de wet geneesmid delen voorziening. Volgens een politiewoordvoerder blijkt uit de bij de inspectie voor de volksgezondheid binnenge komen klachten onder meer dat patiëntenna een behandeling ernstig ziek zijn geworden. De politie heeft al vaker een onder zoek verricht bij van V. De eerste dossiers zijn al in 1977 gemaakt, er is echter nog nooit een bewijs van strafbare feiten gevonden. Volgens dr. J. Schaper, de in specteur van de volksgezond heid in Noord-Brabant, is in dit gaval zeker geen sprake van een heksenjacht op homeopaten. Hij wijst er in dit geval op dat in het verleden al vaker klachten bij de inspectie zijn binnengekomen over de betreffende homeopaat Volgens dr. Schaper is vooral de diagnostiek het zwakke punt van alternatieve genezers. Verder wilde hij over geval niets zeggen. Mr. Roelse zei desgevraagd niets te weten van ziek geworden patiën ten. "Ik heb van de inspectie van de volksgezondheid door gekre gen dat de homeopaat vermoede lijk onbevoegd de geneeskunst beoefende en dat hij geneesmid delen zou afleveren die alleen af gegeven mogen worden door apothekers en artsen. Op grond daarvan heb ik de politie ge vraagd actie te ondernemen." Van V. zelf erkent dat hij op puur juridische gronden strafbaar is. Hij zegt het echter onbegrijpelijk te vinden dat de inspectie van de volksgezondheid klachten heeft doorgestuurd naar de officier van justitie en dat deze de politie opdracht heeft gegeven in te grij pen. "In het onlangs gepubli ceerde rapport van prof. Munten dam over alternatieve geneeswij zen wordt juist aangedrongen op een wet. Zolang die er niet is. be pleit Muntendam een terughou dend beleid ten aanzien van ver volging. Daarvan is in dit geval helemaal geen sprake", aldus ho meopaat van V. Bouwfraude van 15,5 milj oen UDEN (GPD) - Een bouwfrau de van 15.5 miljoen gulden is in drie maanden ontward door de rijkspolitie, de ge meentepolitie van Uden en de fiscale recherche. De twee voornaamste verdachten zijn de 44-jarige J. M. uit Nijme gen en de 36 jarige T. B. uit Ravenstein. In de zaak zijn in totaal twaalf verdachten aan gehouden en werden hon derd processen-verbaal opge maakt. De fraude werd gepleegd via het opnehten van bouwbe drijven aan het begin van het bouwjaar, waarvoor werkne mers in dienst werden geno men en aan het werk gezet. Deze bouwbedrijven werden dan aan het einde van het bouwjaar failliet verklaard, waarbij de werknemers wer den ontslagen, zodat geen vorstverlet betaald hoefde te worden. Bij de aanloop van een volgend bouwjaar werd dan een nieuw bedrijf opge richt en begon het spel van voren al aan Tijdens het bestaan van de be drijven werd zo met de admi nistratic gemanipuleerd dat belastingschulden en af drachten aan het Sociaal Fonds voor de Bouwnijver heid niet werden betaald In totaal ging het daarbij om 15,5 miljoen gulden, w aarvan 13,5 miljoen belastingschuld. (ADVERTENTIE) In de showrooms bij Ico/Athibu stad de keuken van uw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht Kompleet met inbouw* apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop- :entrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vnjdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. ICOATHIBÜ Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 DEN HAAG (ANP) De door de regering ingediende Wet op het Basisonderwijs zal naar mag worden aangenomen - de eind streep halen. Wel zal deze wr-t. die kleuter- en lagere scholen sa mensmelt tot een basisschool voor 4- tot 12-jangen. vergezeld fMfl van een leer groot hi tal wijzigingsvoorstellen losse schroeven komen te staan. Daarom probeert de PvdA frac tie via wijzigingen de bepalingen over de schoolcomistic en de sa menstelling van de schoolbestu ren weer in de wet te krijgen Andere wijzigingsvoorstellen van Van Ooyen hebben betrekking op de invoering van een nwrW orgaan tussen het bas Allereerst is daar het PvdA-kamer lid Van Ooyen. Hij herinnerde e gisteren in oen debat over de we aan hoe in het oorspronkelijk wetsontwerp, dat indertijd ingediend door PvdA-ministi Van Kemenade. bepalingen w ren opgenomen die voorzagen i het instellen van een schoolc ortgezet-onderwij op het rd Daar de erder heid moeten worden gevormd door de ouders van de leerlingen. Deze zouden tevens de rechts persoon van de school moeten vertegenwoordigen. Volgens Van Ooyen zyn deze bepa lingen door toedoen van het ka binet-Van Agt uit het wetsont werp verdwenen En met de ver dwijning hiervan is tevens de in vloed van ouders op de samen stelling van het schoolbestuur op verlenen van zeggenschap de gemeenten bij het beheer over schoolgebouwen. Van de zijde van het CDA en de WD kwamen wijzigingsvoor stellen die beogen de kleine scholen op het platteland meer kansen te geven en de inspectie au beton» art to vu sterken Bijna alle woordvoerders maken zich zorgen over de grote veran dering die de Wet op het Basis onderwijs teweeg zal brengen Die zorgen gaan vooral uit naar het onderwijzend personeel dat voor grote moeilijkheden zal ko men te staan Daarom komt er eerst een overgangswet Of de wet /elf nog in het geplande jaar (1983) in werking kan treden is onderwijskringen gedacht. ordt i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7