Politieke partij PLN: Nederland opheffen Brandweerkorps hangt tevergeefs aan de bel Gerrit Kreuger politieke nar Haasse en Burnier in Boekenhuis LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 1 APRIL 1981 Commandant Broekman prijst personeel DE KAAG Het verkie zingsprogramma van de onlangs opgerichte Partij tot Liquidatie van Neder land, bevat als eerste en voornaamste punt de op heffing van Nederland. Lijsttrekker en oprichter Gerrit Kreuger: "Er is best wel een land bereid om Nederland met alles wat er op, er aan, er in en er bo ven is te kopen. We denken dan aan landen als Japan of de rijke olielanden. Na de verkoping wil- Muziekgroep Sleutels in Open School LEIDEN - De muziekgroep De Sleutels is zondagmiddag op de televisie te zien in het program ma Open School van Teleac. In samenwerking met de sociale werkplaatsen in Leiden verzorg de De Sleutels een uitzending, waarvoor de opnamen in Leiden en de NOS-studio in Hilversum werden gemaakt. Het program ma wordt woensdagmiddag her haald. Kamervragen over lot buslijn 89 DEN HAAG - Het Tweede-Ka merlid Castricum (PvdA) wil van de minister van verkeer en wa terstaat weten wat de gevolgen zullen zijn van het gedeeltelijk opheffen van busverbinding tus sen Den Haag en Amsterdam NZH-lijn 89. Het kamerlid vraagt schriftelijk aan de bewindsman of hij bereid is buslijn 89 op de huidige voet voort te zetten. Dit tot is voldaan aan de wens van de Commissie- Vervoersvergunningcn. Die wil een duidelijk beeld krijgen van de belangen die bij de gedeelte lijke opheffing in het geding kunnen komen. Tegen het gedeeltelijk opheffen van de busdienst is een aantal reizigers dat gebruik maakt van de busdienst in het geweer geko men. Onder het motto "Aktie Da vid tegen Goliath" proberen ze de andere busgebruikers te mo biliseren. De NZH en de NS willen de bus verbinding inkrimpen tot de spitsuren, maar volgens het ak- tiecomite blijkt dat meer dan éénderde van de passagiers gere geld rijdt in én buiten de spitsu ren, vooral leraren, leerlingen en ziekenhuispersoneel. Rectificatie LEIDEN - Het Jongeren Advies Centrum Leiden houdt volgende week donderdag een infor matie—avond voor schuiladres sen en niet vanavond, zoals giste ren in deze krant stond. De avond begint volgende week donderdag om acht uur in de Cacciliastraat 67. Telefoon 126052 De Partij tot Liquidatie van Nederland houdt morgen een politieke avond in 't Parle ment. Gerrit Kreuger spreekt om acht uur het volk toe. len wij de totaalopbrengst delen door 14 miljoen mensen. Ik heb uitgerekend dat iedere Nederlan der dan de beschikking krijgt over één miljoen gulden" Met dit geld is het mogelijk uit de bestaande en de in het verschiet liggende moeilijkheden te ko men. "Iedere Nederlander krijgt bij ons verkiezingsprogramma een zak, waarvan inmiddels dui delijk is dat deze zak dient om het miljoen in op te bergen. Ook zal het dan mogelijk zijn om bij de Nederlandse Liquidatie Bank, zoals die na de verkiezin gen zal heten, een cheque te ha len. Dit voor landgenoten die niet met een miljoen over straat durven. Jelle Zijlstra zal voor de ze gelegenheid toezien dat alles gladjes verloopt." De sinds een half jaar in De Kaag wonende Kreuger verklaart dat de transactie bij de gijzeling tus sen Iran en de Verenigde Staten in het niet zal zinken bij deze enorme verkoping. "Tenslotte hebben wij als Nederlanders al enige ervaring. Nieuw Amster dam (nu New York, red.) is enke le eeuwen geleden tenslotte ook aan de Engelsen verkocht". Wiegel Het is minister Wiegel zelf, die zon der het te weten, aan de wieg heeft gestaan van deze vorige maand door de Kiesraad geregi streerde Partij tot Liquidatie van Nederland (PLN). Vrouwen (1) Open brief aan de vrouwen die maandag 30 maart staakten Ik ben een werkende vrouw. Maan dag was ik solidair met jullie. Jammer genoeg kon ik niet mee staken omdat ik wegens privé-re- denen een vrije dag had. Maar wat hebben jullie me nou toch aangedaan? Ik had op mijn één-vrouwskantoortje gezorgd voor een mannelijke vervanger. Helaas was hij even weg toen jul lie gewapend met een spuitmal en een verfbus langs mijn raam kwamen. Daar werd toen - zonder verder overleg - de tekst "gesloten we gens vrouwenstaking" op gespo ten met een soort verf die je er alleen maar met een krachtig schoonmaakmiddel en een scheermes voor de restjes af kon krijgen. Ik heb dus hard schoon moeten maken om de rommel er af te krijgen. Ik vermoed dat dit een onbedoelde kleine fout in de regie is geweest, maar ik wilde dit toch even kwijt aan jullie. Liesbeth Boom Bloemistenlaan 17 Leiden. brouwen (2) lensen die tot nu toe meenden de vrouwen en/of vrouwenbewegin gen belachelijk te moeten maken LEIDEN Brandweercomman dant Broekman wil de duivel niet verzoeken, maar zegt deson danks met enige reserves: "Je zou inderdaad wel kunnen zeg gen dat het aan ons goede brand weerkorps is te danken dat er in Leiden in het verleden niet meer huizen in as zijn gelegd". Burgemeester Goekoop was vorige week de zoveelste die de proble matiek van de brandweer weer eens aankaartte. In een brief aan het ministerie van binnenlandse zaken vestigde hij er o.m. de aan dacht op dat het Leidse korps nu toch snel moet worden uitge breid met twaalf man willen er geen hachelijke toestanden ont staan. Commandant Broekman is het na tuurlijk geheel eens met de strekking van deze brief. (Die tenslotte vooral is gebaseerd op oude nota's waar hij ook de hand in had.) Maar om nu te zeggen dat hij er aanmerkelijk optimisti scher door is geworden nee. "We pleiten al jaren voor uitbrei ding, hangen steeds weer aan de bel. Maar tot nu toe vergeefs", zegt hij somber. Die te geringe belangstelling voor de brandweer heeft volgens Broekman alles te maken met de vermaarde Nederlandse handels- Gerrit Kreuger, vertelt over het ontstaan van de partij: "Vorig jaar november heb ik aan Wiegel een brief geschreven met het ver zoek om mij te vertellen wat ik moet doen om een partij op te richten. Na enige weken kreeg ik antwoord met een bijlage waarin duidelijk uit de doeken werd ge daan hoe te handelen". "Uit een soort onvrede met het hui dige politieke handelen kwam ik tot de gedachte om een partij op te richten die op humoristisch- satirische wijze aan het spel gaat deelnemen. Al vanaf mijn kies gerechtigde leeftijd (Kreuger is 42 jaar) loop ik rond met het idee dat er veel wordt gezegd, maar weinig wordt gedaan". Met een roeiboot vol verontruste Nederlanders heeft Kreuger daarna een partij opgericht. Hij weet zich daarbij gesteund door honderduizend kromliggende Nederlanders, die het niet meer zien zitten. Na de oprichting ben ik begonnen met het samenstel len van het verzoek om bij de Kiesraad ingeschreven te wor den, om in mei aan de Tweede Kamer verkiezingen te kunnen deelnemen. "Omdat onze partij aan de voor waarden van de grond- en kies wet voldeed stond er niets in de weg om tot inschrijving in de kieskring Leiden over te gaan. Dit tot onze vreugde, maar waar schijnlijk voor de serieuze men sen van de Kiesraad een verdrie tige zaak. Dat wij alleen in de kring Leiden met de verkiezin gen meedoen is deels een finan ciële zaak en waarschijnlijk zou den we het organisatorisch niet kunnen behappen". Nieuwspoort In februari gaf Kreuger aan de ver zamelde parlementaire pers in het Haagse Nieuwspoort een hoeven dat vanaf heden niet meer te doen. Zij maken zichzelf wel belachelijk met acties als "de nationale stakingsdag voor vrou wen". Overduidelijk is gebleken dat het slechts om een klein per centage vrouwen gaat die den ken dat ze zich in deze slechte economische tijden zo'n niets zeggende staking kunnen per mitteren. In deze rubriek werd vorige week opgeroepen om "er met z'n allen een fijne actiedag van te maken", terwijl er met geen woord werd gerept waarom er gestaakt moest worden. En wat dacht u van de vertoning op de VN vrouwenconferentie in Kopenhagen in het jaar van de vrouw. Dat leek m i. meer op een uit de hand gelopen theekransje op grote schaal, in plaats van een nuttige vergadering. Op mij had den de anti-abortus dames meer indruk gemaakt als ze hadden opgeroepen voor een actie als één dag gratis werken voor de werkgever. L. Hoebée Mors weg 180 LEIDEN Adler Naar aanleiding van een artikel over de demonstratie voor be houd van werk bij Adler afgelo pen zaterdag. Ik moet U wijzen op één van uw grove fouten (be- geest. "Wij Nederlanders stop pen ergens geld in en willen dan dat dat geld direct iets oplevert. Bij brandpreventie kun je het nut van geld natuurlijk lang niet altijd direct berekenen". "Veel mensen zeggen daarom: la ten we nog maar een jaartje wachten met die voorziening. En als er dan niets gebeurt in dat jaar zeggen ze: zie je wel dat we gelijk hadden. Maar dat is na tuurlijk een domme redenering, want evenzogoed gaat het fout". Bonk hout Die brandpreventie is overigens voorproefje van wat Nederland te wachten staat als de PLN in de Tweede Kamer komt. De Kager over deze persconferentie: "Koos Postema liep rood aan, kennelijk wilde hij geen blauw tje lopen. "Den Haag Vandaag" zweeg in alle talen. Zo ook de verzamelde dagbladpers. De vol gende dag was er niets in de kranten te vinden over onze plannen". "Van een bevriende journalist hoorde ik dat er enige vrees heer ste over mijn plannen. Kennelijk was en is er angst dat er een Ne derlandse Coluche op zal staan. (Coluche is een Franse clown die dit jaar aan de Franse presidents verkiezingen deelneemt, red.) Dat lijkt er ook wel op want het is mijn bedoeling om de Neder landers als een soort Tijl Uilen spiegel voor te houden dat het een spel is waar ik mee bezig ben". "En als nar kan ik ook vrijuit zeg gen wat ik wil. Dat is als lijsttrek ker niet mogelijk. Daarom geef ik op verkiezingsbijeenkomsten, en de eerste is morgenavond in 't Parlement in Leiden, een show linkse nar, een optreden zal ge ven. Het protest wordt nu eens op een andere wijze verwoord. Iedereen die zich belazerd voelt of weet zal hierin aanknopings punten vinden. Ik hou de Neder landers voor dat ze met de PLN een soort nieuwe Gouden Eeuw tegemoet gaan", Gruijters Het is niet de eerste maal dat Kreu ger een poging waagt om de poli tiek in te gaan. "Een jaar of wat geleden woonde ik in Amster dam op de Keizergracht 339. Hans Gruijters, de bekende D'66 politicus woonde in die periode op de Prinsengracht 339. Vaak gebeurde het dat de postbode bij mij brieven of poststukken be wust?). Dat betreft uw schatting over het aantal deelnemers. Het aantal van van 200 zou het vol gende beeld geven: 5 mensen ge middeld op een rij, op elke an derhalve meter zo'n rij. De stoet was dus niet langer aan 60 meter. Een lachertje, nietwaar! Ik heb zelf ook een schatting ge maakt en om dit te vergelijken een zuivere telling. Mijn schat ting bij het vertrek was: Zo'n kleine 800 mensen. Nij mijn tel ling. De lengte van de stoet was 200 meter. Er liepen gemiddeld per rij 5 mensen. De afstand per rij was anderhalve meter: 200 x 5. gedeeld door anderhalf 666 mensen. U zult moeten erkennen dat het dikke duimwerk uit de tijd moet zijn. Zeker als het gaat om zoiets belangrijks als een so- lidariteitsstoet. B.J. Egmond Lavendel tuin 21 2317 NB Leiden Parkeren In de rubriek Steeds stond vorige week een stukje over de par- keeroplossing op de Apothekers* dijk. Het parkeren op de stoep is tot ieders genoegen prachtig op gelost door een verhoging in de straat aan te brengen. Het is ech ter erg jammer dat dit ten koste is gegaan van de invalide-mede mens die al blij was met de zes invalide-parkeerplaatsen aldaar. één van de grootste problemen- waar de brandweer mee heeft te kampen. De vele oude gebouwen die Leiden heeft zouden regel matig moeten worden gecontro leerd, luidden de voorschriften. Maar en het verhaal wordt nu eentonig - dat is door het gebrek aan mankracht ten ene male on mogelijk. Broekman: "Dat geldt ook voor woonhuizen. Alle aanvragen voor bouwvergunningen passe ren de brandweer en tekeningen worden van opmerkingen voor zien". Tot zover niets aan de hand, want dit karwei kan de zorgde, die voor Gruijters waren. Daar waren soms stukken bij waar geheim op stond. En ander som geschiedde het zelfde en ontving Gruijters post die voor mij was bestemd. Alleen waren dat meestal rekeningen en aan maningen." "Enige tijd later toen Gruijters in het Kabinet-Den Uyl een minis terpost had gekregen informeer de ik met de post die ik naar hem toestuurde tevens of er voor mij nog een baantje als staatssecreta ris bijzat. Het maakte niet uit wat het zou worden. Met de bedank brief voor het toezenden van de post schreef hij dat helaas alle posten al bezet waren". Belgie Kreuger heeft ook enige tijd in Bel gie gewoond. "Ik heb toen naar die nu helemaal door niet-invali- den worden gebruikt. Van de zes auto's zijn er vijf zonder invalide-parkeerkaart en wat door de heren parkeerwachten oogluikend wordt toegestaan. Daardoor kan de ware invalide zijn autootje niet kwijt en dat lukt hem verderop op de Stille Mare ook niet. Ten einde raad zet hij zijn auto dan op de Mare neer en krijgt dan een dikke parkeer bon. Je ziet de heren parkeer wachters dan denken: die invali den denken dat ze alles maar mo gen, alsof ze jaloers zijn zelf niet invalide te zijn. W. Post Kaarsenmakersstecg 7 Leiden Fascisme In reactie op de ingezonden brief van Carel Cusell, zou ik toch eni ge kanttekeningen willen plaat sen. Ik ben het met Carel Cusell eens, dat "een principiële keuze voor vrijheid van meningsuiting ook verbod en ontbinding van (neoj fascistische organisaties betekent". Helaas moet ik Carel Cusell uit de droom helpen met zijn visie, dat in mei 1945 een ein de gemaakt is aan het feit. dat fascisten zich konden manifeste ren. Zij manifesteren zich nog steeds, soms in het openbaai. soms in het holst van de nacht, wanneer het moeilijk is hen te brandweer nog wel aan. De na- controle, dat is het grote pro bleem. Broekman: "Wie zegt mij dat de mensen de veranderingen ook echt hebben aangebracht. Wij? Natuurlijk niet, want daar heb ben we de mensen niet voor. Ja, als we worden opgebeld komen we wel, maar anders niet". Levensgevaarlijke situaties kun nen hierdoor ontstaan volgens Broekman. Het onlangs afge brande pand aan de Nieuwe Rijn wordt vervolgens als voorbeeld aangehaald. "Het bleek dat daar kamertjes wa ren afgetimmerd die absoluut Koning Boudewijn een brief ge schreven met het verzoek om bij hem in dienst te komen als hof nar. Dat heeft in kringen rond de vorst nogal wat deining veroor zaakt, zodanig zelfs dat het mij raadzaam leek om onze zuiderburen maar weer te verla ten en terug te gaan naar Neder land. Vooral de Hof (maarschalk) zag in mij een duidelijk gevaar voor zijn positie. Hoewel ik er van overtuigd was dat de koning mijn sollicitatie zeer waardeer de". Al deze belevenissen en ook alles wat Kreuger meemaakt in de ra ce naar een eventuele zetel in de Tweede Kamer komt in een boek dat de geboren Muidenaar aan het schrijven is. "Alleen zoek ik daarvoor nog een uitgever". KEES VAN KUILENBURG identificeren en voor de rechter te slepen. Naar mijn mening moet je juist (neo)fascisten "de kans geven" hun ideëen in het openbaar. - liefst bij daglicht -, te uiten, dan zijn ze herkenbaar, dan kan je ze voor de rechter slepen en hun ideëen effectief bestrijden. Nu zijn individuen met fascistische ideëen des te gevaarlijker, omdat zij onherkenbaar zijn en uit car rière-overwegingen niet voor hun ideëen durven uit te komen. Ongemerkt zou één van hen in na volging van een onbetekenende Oostenrijkse schilder op een machtspositie in de samenleving kunnen geraken met desastreusc gevolgen voor diezelfde samen leving. Om deze en andere rede nen organiseert het comité "jon geren tegen fascisme" op zater dag 25 aril a.s. een anti-fascisme- dag in het Leids Vrije Tijdscen- trum. Breestraat 66. In tegenstelling tot Carel Cusell ge loof ik, dat Leiden wel degelijk de stad is van Jit Peters. In de rij van Cleveringa, het verzet in de Kooi toen en jongeren tegen fas cisme nu hoort ook de fractie voorzitter van de Leidse PvdA. thuis. Keer op keer heeft Jit Pe ters in de adviescommissie poli tionele aangelegenheden blijk gegeven van zijn democratische anti-fascistische instelling, bijv. ten aanzien van het gebruik van politiehonden tegen mensen (geliefd instrument bij de toen malige gestapo), het onverant woordelijk gebruik van hand- niet aan de eisen voldeden. Eén grote bonk hout". Dat er in Lei den meer van dit soort verbouw de huizen zijn behoeft volgens de commandant geen toelichting. De niet adequate bluswatervoor ziening is het tweede punt dat ter sprake komt. Broekman pakt een lijstje uit begin '80 waarop precies staat aangegeven waar de leidingen zijn aangekoekt en dus te weinig water doorlaten. Hij somt onder andere op de Hoog landse Kerkgracht, Kaasmarkt, Middelweg en Burgsteeg. "En re ken er maar op dat dit lijstje on dertussen wel wat groter is ge worden. De doorsnede van de leidingen wordt steeds smaller". Overuren Overuren, dat is het andere knel punt waarmee de Leidse brand weer heeft te kampen. Broek man: "In 1973 hebben we ruim 160.000 gulden uitgekeerd aan overwerk. En dat is geen klein bedrag. Van '79 weten we het nog niet. Maar het is inmiddels wel bekend dat tot en met april al 80.000 gulden aan overuren is uitbetaald". En wat deze zomer betreft: het zit er dik in dat veel brandweerlie den in plaats van 24-murs, 36- uursdiensten moeten draaien. Broekman: "Leuk is het niet, maar we kunnen niet anders". Dat de commandant niet beducht is voor een teruglopende moraal onder zijn manschappen mag blijken uit het feit dat hij team geest steevast koppelt aan de woorden prima en uitstekend. Acties zoals die in het verleden plaatsvonden verwacht hij dan vooralsnog ook niet. "Toen wa ren we echt roependen in de woestijn. Nu luisteren ze tenmin ste als we wat te zeggen hebben". Helemaal pessimistisch ziet Broek man de toekomst overigens niet tegemoet. Hij legt uit waarom enige hoop resteert: "Nu is het zo dat het rijk de gemeente geld geeft en zegt: verdeel dat maar over de posten. Wij vinden ech ter dat de brandweer in de toe komst een directe uitkering van het rijk moet krijgen". WIM BRANDS LEIDEN - Als afsluiting van de boekenweek bezoeken de twee schrijfsters Hella Haasse en And reas Burnier zaterdag 4 april het Nieuwe Boekenhuis aan de Breestraat. Zij vertellen daar over hun werk en signeren hun laatst uitgekomen boeken. Van Hella Haasse is dat "Het licht der schitterige dagen", waarin zij de tijd beschrijft waarin de 400 jaar gelden geboren P.C. Hooft leef de. Andreas Burniers laatste boek heet "De Zwembadmenta liteit", een bundeling van lezin gen, essays— en boekbesprekin gen. Burnier ontving voor dit boek de J. Greshoffprijs. Het Nieuwe Boekhuis heeft spe ciaal twee vrouwen uitgenodigd, omdat die er zelden toe komen hun boeken voor het publiek te signeren. Haasse en Burnier sig neren van twee tot vier uur in "De Bovenkooi", de eérste ver dieping van de boekenwinkel. Inzameling voor Simavi LEIDEN - De jaarlijkse inzame ling voor Simavi (directe medi sche hulp in de derde wereld) heeft in Leiden ruim 16.000 gul den opgebracht. vuurwapens, het geweld van knokploegen tegen krakers etc. Als doctorandus in de rechtweten- schappen heeft hij een tijd gele den belangeloos de verdediging van een dienstplichtige militair op zich genomen, die voor de krijgsraad was gedaagd vanwege de weigering omeen VVDM-affi- che van de muur te verwijderen. Zo'n man is in mijn ogen wel dege lijk integer te noemen, hoewel je het niet eens hoeft te zijn met zijn mening. Maar dat is nu een maal het primaat van ieders vrij heid van meningsuiting. Tan Toan Hok KlikspaaMveg l8 Leiden Kamerlid stelt vragen over bestemmingsplan LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid Scherpcnhuizen (VVD) wil van volkshuisvesting-minister Bee- laerts van Blokland weten of de ze denkt nog iets met het onder zoek bestemmingsplannen voor buitengebieden te doen. Dit door de juridische faculteit van de Leidse universiteit vervaardigde rapport gaat in op de problemen bij het vaststellen van bestem mingsplannen voor gebieden die buiten de bebouwde kom vallen. Nu duurt de procedure daarvoor zo'n achteneenhalf jaar. Commandant Broekman"wij hangen al jaren aan de bel" Gerrit Kreuger met de zak die iedere kiezer krijgt om zijn miljoen in op te bergen. Wordt hij de Nederlandse Coluche? Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven .mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewège worden ingekort.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4