erg krap behuisd Engeland op de buis: meningen zijn verdeeld Bouw kinderdagverblijf MENU M Leidse stadsrubriek WOENSDAG 1 APRIL 1981 Studentengrap LEIDEN - Bij wijze van 1 april grap hebben Delftse studenten vannacht geprobeerd om zowel in Leiden als Delft enige verwar ring te zaaien. Op verschillende invalswegen van beide studen tenplaatsen zijn de plaatsnaam borden verwisseld. Zo zat Lei den vanochtend, ondermeer aan de Lammenschansweg. met en kele Delfste borden en zat met in Delft met Leidse borden. De Delftse borden zijn door de Leid se politie inmiddels verwijderd. Olievlek leiden - door een olievlek is een rij strook van rijksweg 4 (Amster dam-Den Haag) ter hoogte van Leiden gistermiddag een half uur lang afgesloten geweest. De olievlek ontstond doordat een onbekend gebleven vrachtwa gen een blok hout verloor. De benzineleiding van een bestelwa gen die achter de bewuste vrachtwagen reed werd bescha digd waardoor een flinke hoe veelheid c^ieselolie op het weg dek stroomde. Nadat over het oliespoor zand was gestrooid werd de rijstrook om ongeveer vijf uur weer vrijgege- BBC-uitzending voor Schotland - haarscherpe ontvangst LEIDEN engcland op de buis1 Het moet en het kan. zegt Leidenaar R. van Poeckc. Het kan gedeelte lijk. corrigeert J.L. Riezebosch. technisch directeur van de Ge meenschappelijke Regeling An tenne- en Energievoorziening Leiden en omgeving. Slechts dertig procent van de beelden die binnenkomen, zijn volgens de Katwijker om aan te zien Van Poecke heeft als 'testbeeldre- gistratieamateur' iets andere en volgens hem betere ervaringen. In de winter is de ontvangst over het algemeen niet bijzonder, maar in de zomermaanden zegt hij zeker vier van de vijf dagen de twee BBC-zenders en de com merciële Anglia-zender uitste kend te kunnen ontvangen. Van Poecke stoelt dat op eigen er varingen. Hij is de trotse bezitter van een antenne bovenop de Arendshorst-flat. waar hij woont. Na veel vijven en zessen heeft hij daar van de Leidse Woningstich ting zo n drie jaar geleden toe stemming voor gekregen. Toen de andere flatbewoners het nog moesten stellen met het Centraal antennesysteem zat Van Poecke - als het weer het tenminste toe liet - al naar Coronation Street of The match of the week te kijken. En nu Leiden bekabeld is, bevindt hu zich nog steeds in die bevoor rechte positie. Om te illustreren dat de ontvangst van Engelse zenders een reéle mogelijkheid is, neem hij de proef op de som op een avond met 'zwaar' weer: via zijn eigen antenne brengt hij eerst Duitsland 3 en de drie En- Hard behoefte aan ruinier onderkomen LEIDEN - Bij de reinigingsdienst aan de Noorderstraat zitten ze als haringen in een ton. Een te krappe kantine, veel te kleine kleed- en wasruimte, een ouderwetse werkplaats, onvoldoende garageruimte en meer dan bescheiden kantoorruimte ondermijnen de groene brigade. Reinigingsdirecteur F. van Over- meire vecht al jaren voor een wat royalere huisvesting van zijn dienst maar vooralsnog lijkt het vechten tegen de bierkaai. Knar setandend moest hij toezien hoe enkele jaren terug op een steen worp afstand van zijn sobere di- recteugsvertrek het stadsbouw- huis, de fraaie dependance van het stadhuis, verrees. Bovendien schiet de bouw van brandweerkazerne al aardig op en verkeren de nieuwbouwplan- nen van de politie in een ver gevorderd stadium. Ondertussen is de reinigingsdienst met zijn 150 werknemers nog al tijd "middeleeuws" gehuisvest. In een rap tempo somt van Over- meire de meest dringende huis vestingsproblemen van de reini gingsdienst op. "Het is uit hygië nisch oogpunt een vereiste dat de mensen in de buitendienst twee kastjes hebben. Eentje voor de vuile en eentje voor de schone kleren. Hier zijn er honderd-en- tien smalle kastjes voor honderd en-tien mensen in een ruimte van nog geen vijftig vierkante meter. Verder zijn er twee dou ches en drie urinoirs. Gevolg: de mensen komen in hun oudste kleren naar het werk. Douchen is er niet bij want voor een was beurt gaan ze niet met z'n hon-> derdtienen in de rij staan". "De werkplaats", zo vervolgt Van Overmeire, "is in 1934 gebouwd. Toen moesten we het nog met dergelijke vehikels doen". De di recteur wijst op de fotowand achter zich die vol hangt met prenten uit het grijze verleden. Op sommige foto's wordt het rei- nigingsmaterieel zelfs door edele viervoeters voorgetrokken. "On ze garage annex stallingsruimte staat dagelijks nokvol. 's Avonds staan zelfs de gangpaden vol en dan nog moeten er wagens bui ten blijven". Speurtocht Volgens Van Overmeire zijn er drie De werkplaats van de reinigingsdienst stamt uit een grijs verleden. mogelijkheden om de reinigings dienst uit de huisvestingsproble men te helpen. Ten eerste de bouw van een extra vleugel op het bestaande terrein. "Dan blijf je weliswaar met een te krappe garage zitten maar misschien is er in de stad nog iets te huren". Mogelijkheid twee is een grondi ge opknapbeurt van het huidige onderkomen en de bouw of aan koop van een ruimte elders in de stad die dan als dependance dienst kan doen. De derde moge lijkheid is volledige nieuwbouw. Van Overmeire: "De grote vraag is dan natuurlijk: waar? Ik zou het niet weten. Ik ben al jaren op zoek naar een geschikte plaats maar heb nog niets gevonden Van Overmeire wil het niet met zo veel woorden zeggen maar hem bekruipt af en toe het nare ge voel dat hij volledig alleen staat in zijn speurtocht naar een ge schikte ruimte voor nieuwbouw voor de reinigingsdienst. "Maar", zo voegt hij er haastig aan toe. "ik geloof wel dat de zaak politiek goed ligt. De nood zaak van een betere huisvesting wordt in elk geval ingezien". Voor welke oplossing straks ook zal worden gekozen, het hete hangijzer heeft zich bij voorbaat al aangediend. De financiering. Van Overmeire: "Daar zit ik in derdaad over in. Kijk, mijn dienst verdient geen enkele cent zoals bijvoorbeeld het energiebe drijf wel doet. Ik kan dus niets apart leggen voor eventuele nieuwbouw. De enige speelruim te die mijn begroting biedt is dat ik een paar centen kan uittrek ken voor een schetsontwerp. Meer niet. Het geld zal dus uit de algemene middelen moeten ko men. En dat is vandaag de dag een moeilijk haalbare zaak". Monument Hoe nijpend de huisvestingspro blematiek ook mag zijn de reini gingsdienst zal volgens Van Overmeire hoe dan ook blijven draaien. "Al zitten we er over tien jaar nog zo bij, we zullen ons werk zo goed mogelijk blijven doen. Alleen met grotere onte vredenheid. De consequentie zal ook zijn dat onze taken nauwe lijks kunnen worden verzwaard. Er wordt nu gesproken over het gescheiden ophalen van huis vuil. Vind ik prima. Maar het is wel een zeer arbeidsintensieve aangelegenheid. Onder de huidi ge omstandigheden hoeven we er dan ook niet aan te beginnen. En wat denk je als straks de Ste- venshofpolder is volgebouwd. Hebben we er weer een wijk bij. Redenen te over, dacht ik, om haast te maken met de plannen voor betere huisvesting van onze dienst. En als het even kan; een heel nieuw onderkomen. Het hoeft beslist geen monument te zyn...". JAAP VISSER gclsc zenders in zijn huisKamcr. Geen van vier is om aan te zien. Vervolgens schakelt hij over op kabeltelevisie en st..n i >nieuw af op Duitsland 3 De ontvangst is nu meer dan behoorlijk. Zijn conclusie: als die vier zenders via mijn antenne even slecht zyn, dan zyn ze via de kabel ook alle vier even goed Bovendien, zo weet Van Poeckc zeker er be staat grote behoefte aan Engelse zenders. Die uitspraak kan door de Stich ting Kabelnet Merenwijk wor den ondersteund. De SKM is mo menteel bezig met een enquete onder de bewoners in de Meren wijk. Daarin wordt onder meer gevraagd welke zenders de Me- renwijkers nog via hun kabelnet zouden willen ontvangen. SKM- secretans Paul Kleijn kan daar uiteraard nog weinig over zeg gen. maar hij heeft wel de resul taten van een proef-enqueto in de flats Parkzicht, Stadszicht en Molenzicht. Hij benadrukt de relatieve waarde van de rondvraag (zeventig men sen werden ondervraagd), maar toch bevestigen ze wel de ver moedens van Van Poecke. Zo luidde eén van de vragen: heeft U behoefte aan een BBC-zender op het kabelnet, met het risico d^t de ontvangst verre van opti maal is? Tweederde (64 procent) van de ondervraagden zegt daar op ja en wil zowel BBC 1 als BBC 2 hebben. Zeventien procent wil één van de twee en Achttien pro cent geen van beide. Ter vergelijking bij de vraag of de Franse zender Antenne 2 ook op de kabel moest, bleek het en thousiasme aanzienlyk minder groot. Slechts 28 procent was daarvoor. 39 procent tegen, ter wijl 32 procent dat idee maar 'zo zo' vond. Geld Voor drie zenders er bij moet per maand twee kwartjes meer wor den betaald, zo had de SKM b.- rekend. Bent U daar toe bereid1 Ja. antwoordt dertig procent. Nee. antwoordt 16 procent. Het merendeel (58 procent) zegt grif een gulden extra te betalen als het aanbod met zes programma's wordt uitgebreid. Echt aan de orde blijken de Engel se zenders nog niet te zijn. De ge meenteraden in de Leidse regio gaan zich nu eerst in juni buigen over de vraag of het Belgische aanbod moet worden uitgebreid. Technisch ia dat in elk geval bi ei goed mogelijk, zo meldt Rieze bosch. Ook de Waalse zenders hebben een hogere prioriteit dan de pro gramma's uit Engeland. Het ver baast Riezebosch overigens niet dat de mensen de slechte kwali teit van de Engelse zenders op de koop toe willen nemen: "De mensen blijven ook tot diep in de nacht op om naar een bibberen de piraat te kijken". LEIDEN - De bouw van een nieuw kinderdagverblijf in de Leidse Me renwijk is begonnen. Gistermiddag sloeg wethouder Van Dam de eer ste paal voor het nieuwe centrum aan het Valkenpad. Als de bouw volgens plan verloopt is het centrum, dat zo'n anderhalf miljoen gulden kost, volgend jaar mei klaar. Het centrum zal door zo'n vijftig kinderen per dag bezocht kunnen wor den. Het zal onderdak bieden aan de Stichting Kindercentrum Meren wijk en aan de peuterspeelzaal van de Stichting "Het Meerkoetje". De ze speelzaal is nu nog in het naburige wijkgebouw Op Eigen Wieken gevestigd. De bouw van het nieuwe centrum is een zogenaamd leerlingenproject. Dat betekent dat tijdens de bouw. dus in de praktijk, beroepen worden geleerd zoals timmerman en metselaar. (ADVERTENTIE) Restaurant voor Rapenburg 97 - Leiden Tel. 071 - 122176 IEDERE DAG GEOPEND V.A. 18.00 UUR ZONDAG V.A 17 00 uur fynproevers! van maandag t/m donderdag CONSOMMÉ HENRY IV Krachtige runderbouillon met grove groenten FILET DE BOEUF AU POIVRE VERT Stukjes gegrilde ossehaas met daarover een peper-roomsaus. PARFAIT AU CHOCOLAT zelfgemaakte luchtige ijscompositie 4 O A CH van f 33,50 voor door René van der Velden Jaap Visser Eén april (1) De Socialistiese Partij (SP) ver kocht vanmiddag om drie uur "de wethouderszetels" van WD-wethouder Fase en PvdA-wethouder Bordewijk, tevens bestuursleden van het Energiebedrijf Rijnland. "De wethouderzetels zijn in be slag genomen wegens het na herhaalde aanmaningen in gebreke blijven van terugga ve van teveel betaalde ener gierekeningen aan de bevol king in de Leidse regio". De SP wil dat de minimale op brengst van de twee stoelen 14.6 miljoen gulden zal zijn. Dat bedrag staat voor de winst van het Energiebedrijf Rijnland in '79 oftewel "het bedrag aan teveel betaalde rekeningen in '79", zoals de SP het zegt. Of was het een 1 aprilgrap. Haastig verklaart Kor Vergeer van de SP dat de beslagleg ging een 1 april grap is. De mensen zouden dit eens niet doorhebben. Maar wel een grap met een bloedserieuze achtergrond. Mensen van de SP stonden vanmiddag vanaf drie uur op het Stadhuis plein, niet alleen om een paar oude stoelen te verkopen maar vooral om handtekenin gen op te halen met de eisen: "Winsten van het Energiebe drijf Rijnland moeten terug naar de gebruikers" en "De energietaricven omlaag". "Het Energiebedrijf gaat rustig door met het maken van mil- joenenwinsten. Toch zijn de tarieven in januari weer met tien procent gestegen. En dat in een tijd van achteruitgang van lonen en uitkeringen. Veel mensen uit Leiden en omgeving komen daardoor in financiële moeilijkheden. Als je dan nog bedenkt dat het slechts twee cent kost om een kubieke meter gas ver- bruiksklaar af te leveren, ter wijl wij voor diezelfde kubie ke meter 47 cent moeten neertellen...". Een opknapbeurt voor de Waagbrug. Een groepje kunstenaars was vorig jaar werd gedeeltelijk uitgerust met kleurrijke golven. De politie greep evenwel in opknapbeurt hadden afgerond. al op dat idee gekomen. De brug nog voordat de kunstenaars de De SP heeft haar eisen overge nomen van het comité "Gas- prijsverhoging: nee!". Dit co mité is op initiatief van de CPN opgericht en later "ver breed" met tal van andere or ganisaties (maar niet de SP). Het comité voert ook een handtekeningenactie tegen het gasprjjzenbeleid van Rijnland> Eén april (2) Zou de revolutie dan toch be ginnen m de Tweede Groe- nesteeg. Al jaren zit de Socia listiese Partij (SP) op num mer 33 van de steeg. Vanaf vandaag begint de Commu nistische Partij van Neder land (CPN) op nummer 29 een informatie- en adviesbu reau. De partijen kunnen el kaar nu gemakkelijker voor de voeten lopen. Maar even goed zouden de SP en de CPN samen een spandoek kunnen uithangen met het ene uiteind aan het boven raam van de SP en het andere aan het raam van de CPN. Maar dan zullen de partijen het eerst wel eens moet wor den over de tekst op het spandoek- Alle Leidenaren die de econo mische crisis aan den lijve ondervinden en in de proble men komen met lonen, uitke ringen, huisvesting of ont slagkwesties kunnen voor taan elke woensdagavond van half acht tot half negen terecht bij het informatie- en adviesbureau van de CPN. En dat is geen 1 april grap. Op de bres Waagbrug weg. Waagbrug niet weg. Waagbrug opknappen, Waagbrug niet opknappen. Waagbrug verplaatsen. Waag brug niet verplaatsen. De toe komst van de houten verbin ding tussen de Lange Man en de Aalmarkt is nog altijd onduidelijk Er zyn tal van mogelijkheden. Binnenstadbewoner Herman Amptmeyer springt voor de Waagbrug op de bres. Aan de gemeenteraad heeft hij een brief geschreven waarin hij pleit voor behoud, ja zelfs voor een opknapbeurt van de brug Volgens Amptmeyer, die aan de Oude Singel woont, is de Waagbrug een niet te onder schatten schakel in de bin- nenstadsroutcs. "Niet alleen ter ontlasting van de Donker- steeg maar ook als logische verbinding tussen de Lange Mare cn de Breestraat. Zeg maar tussen mijn huis en de firma de Slegte", zo stelt ambtenaar Amptmeyer in zyn brief aan de gemeente raad. De Waagbrug-fan weet te mel den dat zyn idool ondanks z'n gebreken (slechte verlich ting en spekglad by regen) enorm geliefd is bij het voet volk. Verplaatsing vindt hij omgewenst. "Opknappen die brug", zo luidt zyn parool. "De vormgeving is daarbij heel belangrijk. Iets voor een publieks prijsvraag mis schien?", zo vraagt de brief schrijver zich af. Amptmeyer heeft een MOl ll suggesties. Zo stelt hy voor om de herinrichting van de Stille Mare zo aan te pakken dat het voor de voet en voor het oog logisch is om de brug over de Nieuwe Ryn te ne- Verder pleit hy voor wat meer aandacht voor de Mandema- kerssteeg. die ongeveer in het verlengde ligt van de Waag brug. Een steeg die door V8tD en P&C wordt gebruikt als afvalroute cn waarin de graffiti-spuitbus inmiddels keihard heeft toegeslagen Hermar. rr.ptmey.v cj^t de beide grootwinkelbedrijven op om een eigen positieve by- drage te leveren aan de ver sterking van de economische functie van de binnenstad. Hoe? Door er als eigenaars van vrywcl alle panden die de steeg rijk is voor te zorgen dat deze doorgang naar de Breestraat er een beetje vnendelyker uit gaat zien. "Want een opgekalefaterde Mandemakerssteeg zal meer voor de Leidse binnenstad betekenen dan de halfronde Stadhuispleintrap zo roept de fanatieke wandelaar vanaf het papier de gemeenteraad en de Stichting Leidse Bin nenstad toe.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3