Kannerschool moet uitbreiden Jan een Albert Dop promoveert op vergeten Nederlandse held ya w WÊÊêkT [Le/cfe? agench Winkelcentrum gaat één miljoen kosten Aantal moeilijk opvoedbare kinderen groeit Burgerlij ke stand R. Hietkmp PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 1 APRIL81 ZOETERWOUDE - De vestiging zeven winkels en drie bovenwoningen op het pleintje voor de Dorpskerk in Zoeterwou- de zal 1 miljoen gulden gaan kosten. Gisteravond werd tijdens de laatste in spraakavond voor de be volking over dit winkel centrum verder nog dui delijk dat de uitverkoren architecten in hun ont werpen rekening moeten houden met de aanleg van een aantrekkelijk pleintje. De vier eerder uitgekozen architec ten waren gisteravond aanwezig en kunnen nu aan de slag om een ontwerp te maken dat zowel be taalbaar is als passend in de om geving van de oude dorpskern. Uit de vier ontwerpen zal in juni overleg met de mspraakgroepen en een definitieve keuze worden gemaakt. Het honorarium van de architecten dat 5000 gulden per ontwerp bedraagt zal voor de ene helft door de initiatiefnemers en voor de andere helft door de ge meente worden bekostigd. De gemeente heeft overigens laten blijken tegen de nieuwbouw van een supermarkt tegenover het winkelcentrum in principe geen bezwaar te hebben. Er is een schetsontwerp ontvangen maar het betrokken bedrijf heeft nog geen bouwaanvraag ingediend. Op advies van de welstandscom missie zal B en W in een later sta dium definitief over dit gebouw beslissen. Mogelijk ontstaat door de nieuwbouw een beter zicht op de monumentale hervormde kerk omdat de rooilijn van de ge vel wordt teruggebracht. Wanneer overigens het uiteindelij ke ontwerp voor het winkelcen trum is gekozen zal de gemeente een wedstrijd voor de plaatselij ke bevolking uitschrijven waabij de bewoners hun ideeën over de invulling van de open ruimte kunnen geven. In overleg met de betrokken architect zal de ge meente dan haar keuze doen. Gymvereniging bekwaamt zich in jazzballet ZOETERWOUDE - Als laatste voorbereiding op het kam pioenschap jazzballet voor het district Den Haag van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond geeft de gymnastiekvereniging Meer burg zaterdag een demon stratie. Zo rond half acht 's avonds vullen de dames en meisjes met 4 oefeningen jazzballet de pauze tussen twee basketbalwedstrijden in de Eendekooi te Zoeterwou- de-Hoge Rijndijk. De Zoeterwoudse gymnastiek vereniging werd vorig jaar eerste bij de landelijke kam pioenschappen. Zondag 5 april wordt het districtskam pioenschap in de sporthal Overbosch in Den Haag ge houden (aanvang 15.00 uur), en op 3 mei zijn de landelijke kampioenschappen in Roer mond. OEGSTGEEST In tegenstelling tot de vele lagere scholen waar steeds minder leerlin gen worden aangemeld groeit de Leo Kannerschool voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen ZMOK in Oegstgeest. Nu al is de in 1978 naar een nieuw achtklassig gebouw verhuisde school aan de Endegeesterstraatweg aan uitbreiding toe. Daarom wordt er rond Pasen de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van een 'vierklassig' gebouwtje dat naast de huidige behuizing zal worden opgetrok ken. Dit onderkomen moet on derdak gaan bieden aan vier groepen voortgezet onderwijs die nu nog ondermeer van loka len van de aanpalende psychia trische kinderkliniek Curium ge bruik maken. De huidige Leo Kannerschool telt tien lesgroe- pen, onderverdeeld in twee les- groepen voor zeer jeugdigen, een kernafdeling van vier groepen en vier groepen voortgezet onder wijs. Schuld Hoofd van de school, de heer Van der Vorst, schrijft.de uitbreiding toe aan het feit dat de 'gewone' lagere scholen steeds snellei kin deren waarmee men daar moei lijkheden heeft, doorverwijst naar het buitengewoon onder wijs, en dan in vele gevallen naar de Kannerschool. Ook is volgens hem de maatschappij er schuld aan dat veel kinderen het op school niet meer kunnen bijbe nen en de extra aandacht van het buitengewoon onderwijs nodig hebben. Daar komt nog bij dat kinderen steeds jonger worden doorverwezen en dat kan vooral sinds de voor Nederland unieke afdeling voor zeer jeugdigen aan de Oegstgeester ZMOK-school is toegevoegd. Van der Vorst noemt als oorzaak van dit vastlopen van de kinde ren de enorme en vaak verwar rende hoeveelheid informatie die op het kind in onze moderne, jachtige samenleving afkomt. De kinderen worden ook te veel verwend en dit reden kunnen zijn voor gedrags storingen. "Veel ouders vinden dat hun kinderen materieel niets te kort mogen komen en geven ze in alles hun zin maar vragen zich niet af wat ze geestelijk dan te kort komen." dacht en begeleiding. Voor deze extra aandacht zijn naast de tien leerkrachten een psycholoog, een maatschappelijk werker, een logopedist een groot aantal vrij willigers aan de school verbon den. Dwang Tijdelijk Daarom wil de Kannerschool de leerlingen onder sympathieke dwang structuren aanbieden waaraan ze houvast hebben. "Niet streng maar we stellen wel eisen aan hen. "En volgens Van der Vorst blijkt dat de kinderen zich in deze sfeer zeer gelukkig voelen wat nog eens bewezen wordt door het feit dat er zelden een kind wegloopt. "Dat komt. omdat er een echte relatie tussen leerkracht en kind groeit". De leerlingen van de Leo Kanner school zijn over het algemeen niet minder begiftigd met intelli gentie dan hun leeftijdgenootjes op de 'gewone' lagere school maar ze vertonen wel moeilijkhe den met hun gedrag. Daarom zijn ze ook op de 'gewone' lagere school niet te handhaven en komen ze bij het ZMOK-on- derwijs terecht. Die 'storingen' uiten zich onder andere in zwak ke concentratie, overbeweeglyk- heid en agressiviteit. In de tien tot veertien leerlingen tellende groepen van de Kanner school kan dit gedrag worden opgevangen en in goede banen geleid. Daarbij wordt op de kern- afdeiing dezelfde leerstof aange boden die kinderen op de 'gewo ne' lagere school ook krijgen te verwerken. Alleen in het eigen tempo van het kind en met zeer individuele aan- Op de afdeling voortgezet onder wijs, waarvoor nu dus het nieu we onderkomen is gebouwd, is een afdeling voor MAVO-onder- wijs, een huishoudschoolklas en een brugklas voor het lager be roepsonderwijs. "Het is altijd de bedoeling dat kin deren maar tijdelijk op onze school zijn," zegt Van der Vorst. "Want we streven ernaar ze zo snel mogelijk naar het gewone onderwijs terug te krijgen of naar een of andere vorm van voortgezet onderwijs." Daarom wil het schoolteam graag van het imago van het ZMOK- onderwijs af dat dit onderwijs er voor geestelijk onvolwaardigen of zelfs voor debielen zou zijn. "Ouders zijn nogal eens angstig voor dit type onderwijs omdat men een dreigende verkeerde ontwikkeling niet willen erken nen en bang is dat het voor zijn of haar gehele leven een negatief stempel meekrijgt. Daarom wor den veel kinderen later dan no dig is naar onze school gestuurd. We kunnen dan de gestoorde ontwikkeling veel minder goed weer 'rechtbreien' dan als een kin<£ in een veel vroeger stadium bij ons was gekomen," aldus Van der Vorst. De Kannerschool krijgt vooral haar leerlingen toegewezen door het Medische Opvoedkundig Bu reau, de School Advies Dienst en de Stichting voor Geestelijke Ge zondheidszorg en vrijwel niet door de ouders zelf. "De drempel is voor veel ouders jammer ge noeg nog te hoog". Ter illustratie van de groei van de school nog enkele cijfertjes. De Kannerschool is elf jaar geleden opgericht door het toenmalig be stuur van de psychiatrische kin derkliniek Curium voor het on derwijs aan de onder hun hoede staande kinderen. Dat waren er toen vier en twintig en aan hen werd door drie leerkrachten in het oude gebouw aan de Gevers- straat lesgegeven, (overigens heeft de Kannerschool zich en kele jaren geleden bestuurlijk en administratief geheel van het Cu rium losgemaakt). Nu telt de school negentig leerlin- De LEIDEN/LEIDERDORP voormalige fractievoorzitter van de VVD in Leiderdorp Jan Al- bert Dop is vandaag aan de rijks universiteit Leiden gepromo veerd tot doctor in de Letteren. Zijn proefschrift waarop de pro motie is gebaseerd handelt over een vrij onbekende held uit de Nederlandse geschiedenis, sir Philip Sidney. Centraal in zijn werkstuk staat het feit dat "Ne derland zyn helden niet kent". "Niets is doder dan een dode held. Hun monumenten staan hier en daar maar de redenen waarom kent men veelal niet en als hun wapenfeiten al bekend zijn, dan geneert men zich er toch enigs zins voor. De Nederlander wil vóór alles gewoon zijn en helden zijn nu eenmaal per definitie niet gewoon", zo meldt Jan Dop. kent volgens Dop als het ware een confrontatie tussen twee we relden. Enerzijds was er de reali teit van de oorlogvoering in de Nederlanden (Tachtigjarige Oor log) en anderzijds het ideaal beeld dat Sidney en in feite een hele generatie Engelsen ervan hadden opgebouwd. In de visie van Dop is de dood van Sidney de scheiding tussen de begin periode van de Engelse be trokkenheid bij de Opstand toen idealisme nog een grote rol speelde en de latere fase toen de Engelsen in de Nederlanden wa ren omdat hun vorst hen had ge stuurd of omdat zij als huurling hier hun brood verdienden. Het idealisme had toen niets meer te betekenen. - p. M&f* AjUi. Calvinist Een van die helden heeft hij uit de grijze onbekendheid van het weden gelicht Sidney. Van hem staat alleen in Zutphen ter Kond ldöd Wi ere van het eeuwfeest van de ves- tiging van het koninkrijk der Ne derlanden een monument. Jan Albert Dop "Niels s doder dan een dode held" LEIDEN Ondertrouwd: R.T. Pilon en A. van Ingen; E.C. Bachet en J. Bis schop; J. Pelt en A.J.M. Verhoog; H.D de Jonge en J.M. van der Born. M.J. van Zuuk en G.E.A. Belt; P.C. Wolters en C.J. de l'Ecluse; J.C.H. Kool en T. Pool- stra. J A.M. Hoozemans en E. Hoven, F. Saribas en J.C. van der Blom, R A. van Dam en C. van Rossen. Geboren Gerardus Johannes, z.v. A G A. van der Fits en W.Z. Malachows- ki, Menno Rudolf, z.v. G.C. Streefland en E Zijerveld; Christopher David, z.v. C D. Nadin en E.P Molenkamp; Andrea Adriana Agnes, d.v. Th. W. Volkers en G.J.J. Bernard; Bastiaan Gijsbert, z.v. A. Vlieland en H.C. Krijgsman; Maria Adriana Geertruida Saskia. d.v. D.F.G.A. ten Holt en A M C A Vcrstee- ge; Sergio Antono. z.v. E.Ch.R Wong Chung en O A. Slot; Liesbeth, d.v. A. Bijl en G E. Bötticher; Marinus Cornelis z.v. J. Klinkenberg en J.M. Noort; Lena, d.v. J. Rijsbergen en G. Brandt. Zaka- rija, z.v. M. Acherrat en H. Acherrat. Er- win Stcphanus, z.v. R. Verkuijlcn en AH. Samola. Martine Yvonne, d.v. W.M. Kramer en M. Snel; Bianca Maria Hendrika,d.v. J.L Verharten A.J H. Al- ting; Nikola, z.v. Z. Jovanovic en R. Zanboni, Renate, d.v. L.G. Gerriehhau- zen en J.A M.B. van den Heuvel, Ro bert, z.v. J.P.M. Straatman en A H. Kaag. Frans. z.v. G. Compeer en A. van der Plas; Clareijn. d.v. B Roos en M il Moesker, Apollonia Cornelia, d.v Th J van Woerden en W.F. van Es; Lisette Amalia. d.v. C J.M. Ahsmann en A Webb, Pieter Marinus. z.v. P.M. Ouds hoorn en J.C. Haasnoot. Hamid. z.v. M. Adouch en K. Skouri; Lars. z.v. H.C. Blommers en J. Heijkoop. Jord, z.v. J. Heijmansen L.H. Schrammeijer; Elvan, d.v. I. Tank en A. Tank; Roberto, z.v. A. Boom en B.M van den Ancker. Overleden: W. van Egmond, geb. 16-11-1909 (man); P. van der Pompe, geb. 10-3-1907 (vr.); G.J. den Heeten. WOENSDAG Leiden - Antonius Clubhuis, L;e Ma re 43. Stemming Maken 'Chelijke Politiek', 20 uur. 't Spoortje - vergadering van P*°'vo- 'Gasprijs omhoog, ivoor alle bewoners, 20 u Jongeren Advies Centrum -lecilia- staat 67. informatieavond wop be langstellenden alles te horecrijgen over de mogelijkheid om sdladres voor jongeren in conclictsituate wor den, 20 uur. tel. 126052. Stats jongerencentrum - Haimmer- straat 73, kursus stijldansen?n soos met films en informatie promma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum 'aecilia- straat 67, meisjes spreekuur, 22 uur. Zoeterwoude - RaadhUis, coiissie fi- Van der Vorst bij het terrein tvaar de nieuwbouw voor de Leo Kannerschool komt. Volgens hem is de maat schappij er aan schuld dat kinderen het op school niet meer kunnen bijbenen en daarom de extra aandacht van het buitengewoon onderwijs nodig hebben. gen waarvan er achttien tot twin tig in Curium verblijven. Slechts een van de overige leerlingen is uit Oegstgeest zelf afkomstig. De rest komt uit de zeer wijde regio; Zoetermeer, Nootdorp, Alphen, Noordwijkerhout, om maar een paar plaatsen te r geb. 10-8-1910 (man); C.H. van Teylin- gen, geb. 2-10-1905 (man); J.M. Moens, geb. 21-2-1914 (vr. geh. gew. met J. Overmeer); C.W. Loeber, geb. 24-1-1995 (vrl. geh. gew. met H.D. de Nie); J. van As, geb. 26-3-1916 (vrl. echtg. van A. van der Mee); M.Th. de Groot. geb. 24-6-1932 (vrl); C.P. Schoonderwoerd, geb. 22-9-1903 (vrl. geh. gew. met T. Vooijs); R.J. Kremer. geb. 12-5-1931 (vrl. geh. gew. met J.H. Nakken); W.F. van de Wetering, geb. 20-3-1913 (man); E.C. van der Zeeuw, geb. 26-4-1894 (vrl. geh. gew. met P. Veerman); S.W. Hoogkamer, geb. 30—7—1904 (vrl. echtg. van J. Paddist); M. van der Harst, geb. 1-12-1903 (man). LEIDEN - Geboren; Emmeline Tineke dv. P.J.N. van den Hoven en I.M. Kuik; Asuman dv. H. Demir en K. Engiz; Kevin Ricardo zv. J.W.J. van Dijk en J.W. Goetheer; Ma- riska dv D.C.I. 'van Delft en W.M. Busker; Rick zv. B. Wierenga en J.E. Visser; Sascha zv. J.M. Vaneman en C. van der Wel; Robert Johannes zv. M.J. Helfensteijn en H.C. Landwehr; Laura dv. G.J. Schnapp en M.C. Pa- sin; Mohamed zv. A. Quamar en F. Quamar; Bart Alexander zv. J.L. Buijsman en J.H. Romijn; Brian George zv. G. Reudink en J.A. de Jong; Ing Han Johannes zv. J.W. Hen- gefeld en M. Immanuel; Reinout Jo zef Thomas zv. W.C.B.M. van Run en W.M. Bakker, Ondertrouwd: P. Beijne en H. Mark; K.F. van Oevern en Y. Krupe; L.J.A.M. Dekkers en C.A.M. van Mechelen; S.F. Henriques en B. Rauch; F. Landoulsi en A.W. de Meij; E.J. Schravendeel en W.E. Velt- kamp; W. Ruijs en I. Dudok van Heel; J.M.J. Jutte en M.J.Th. Meiman. DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwffirkkoor- straat 17, de Duitse film I Ortlieb- schen Frauen van Luc Bcy, 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis -ïidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3. spreek uur voor invaliden, 19-20 ui Architektenwinkel - Hooglise Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-30 uur. Architektenwinkel - Pietenrkhof 18, vry advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrurrtreestraat 19, ma t/m vrij van 10-12 uufl. 122000. Troef - Noordemde 2a,!erkgroep Dienstweigeren. voorlichti en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - arlemmer- straat 73, disco van 20-22.3ür; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoisualiteit - Caeciliastraat 18, open ave. 21-1 uur. 't Spoortje - BernhardkadO. spreek uur hulp en adviesbureatf AO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht,ndagsdienst der apotheken in degio Leiden, wordt waargenomen v. vr 27 tot 3 april door: Haven Apleek, Haven 18, tel. 120085; Linna6 Apotheek, Kempenaerstraat lb, gstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Miclweg 38, tel. ten noorden van de B 134604, tel. ten zuiden van de Rij21753. Leiderdorp, Zoeterwotf Rd. - Ge zondheidscentrum. Bcenkade, Lei derdorp, tel. 410131, reekuur ma t m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruij-ijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezoheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 41. Warmond - A. de VrierDe Hooge Wei 203, Sassenheim, tel2522-12022. wethouér - Mevrouw R.Iietkamp, ge meenteraadslid vr de PvdA/ PPR in Katwijk, seft zich kan didaat gesteld vc het wethou dersschap. De tidige PvdA- wethouder, J.J. u Oosten stapt in augustus op odat hij direc teur wordt van e woningstich ting in Hilversur Raadslid D. van lijn die zich al eerder kandida had gesteld, heeft zijn kandi<tuur inmiddels ingetrokken. Htwel Van Duijn van mening is at de wethou dersplaats in höïollege voor de PvdA behoudefnoet blijven is hij vooralsnogiiet bereid de kandidatuur vamevrouw Hiet- kamp te steune De leden van d gemeenteraads fractie beslissemaandag wie de meest geschife kandidaat is. Daarna moett bestuur en le- denvergaderir van de partij zich nog ovede kandidatuur buigen. Eerste paal aan Tciwbaan voor fedrijf LEIDERDORP- Aan de Touw- baan in Leiddorp is gistermid dag de eersteaal geslagen voor een nieuw birijfscomplex. Het nieuwe gebcw met een opper vlakte van 110 vierkante meter is voor het jragebedrijf Ouds hoorn dat nmenteel vestigin gen heeft aahet Levendaal en de Rooseveltraat in Leiden. Het laatstgencmde onderkomen wordt als deieuwbouw klaar is afgestoten, nieuwe vestiging maakt een psoneelsuitbreiding met vijf tofces man mogelijk. Het nieuwe edrijf komt op een totale bouWond van 400 vier kante mete e staan. Als alles volgens pla .c.^opt is het ge bouw half ovember klaar en kan dan diist doen als show room en wetplaats. Keerpunt Sidney's dood in 158o is volgens Dop een keerpunt in de geschie denis van de Engelse betrokken heid bij de gebeurtenissen in de Nederlanden. Sidney stierf als de ridder zonder vrees of blaam door een schot uit een musket van qen infanterist en juist de hii doodging te- Sidhey in heel Eu ropa bekend. Hij was intelligent, een briljant causeur, een niet on verdienstelijk diplomaat en een overtuigd strijder voor de Calvi nistische zaak. Verder was hij be kend als literator en vernieuwer van proza en dichtkunst. Hij bad vele vrienden ook in Leiden, toentertijd het door de universi teit intellectuele centrum van Holland. Sidney kon zijn zucht naar avontuur en actie uitleven toen in 1585 Elizabeth van Enge land een leger naar de Nederlan den stuurde om de opstandelin gen te helpen in hun strijd tegen de Spanjaarden en de beruchte veldheer de Prins van Parma. Deel uitmakend van het Engelse- Staatse leger werd onder meer Zutphen belegerd, maar ze kon den niet verhinderen dat de Spanjaarden toch de stad verder wisten te bereiken. Sidney raak te bij de gevechten gewond door een musketkogel. Hij stierf later in Arnhem. Nederland en Enge land vochten als het ware om hem te mogen begraven. Hij kreeg een staatsbegrafenis. Dit was de eerste keer in de Engelse geschiedenis dat een dergelijke eer iemand die niet van konink lijken bloede was, te beurt viel. lEIDSCH jö. dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Nabezorglng van 18 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement (49.55 perp post 71.90 Jaarabonnement 186.70 per post f 276.10 Losse nummers f0.70 LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 overschrijving geen Aki redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alq redactiechef J. M J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (géeetelijk leven) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen Parijs. Washington. Cairo. Rome Madnd. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oétgeest H. Sonders 07155854 Verschoten J. Peeters 07-769935 Ziterwoude R. Stevens 0>890847 D. Roeleven 015-1403 Wmond R. Hoekstra 0-762551 Vssenaar W. Olvslagers 051-15816 titerwviuuH R Stevens 0-890847 Lderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2