'Gezag wordt verkeerd gebruikt "Binnen zes jaar bij wereldtop.." HALVARINE #S RCL halve finalist Zilveren Molen eaaaaBBa Zege Van der Wiel op koploper Hort 5xD Theedoeken voor HAAL HET BIJ DIGROS WOENSDAG 1 APRIL 1981 Vicaris-generaal dr. Harry Kuipers (bisdom Haarlem): HAARLEM - "Van Rome mag iets niét of het moét. Dat is niet de weg. Het kernpunt van het christelijke geloof is de menswording van Christus. Wil dat geloof blijven aan spreken, dan moet dat op een menselijke manier gebeu ren. Ik kom met het autoritaire gezag van Rome meer en meer in de problemen. Het wordt steeds klemmender. Er is in Rome te weinig vertrouwen in het geloof dat Gods geest in de mensen leeft. Men is bang. Paus en curie denken datje op die manier een in hun ogen uit de hand gelopen situatie kunt redden". Vicaris-generaal dr. Harry Kuipers, die nu een kwarteeuw in dienst is van het rooms-katholieke bis dom Haarlem, houdt zijn hart vast als hij naar de toekomst van zijn kerk kijkt. Hij voelt zich on gelukkig in het spanningsveld tussen Rome en de progressieve re Nederlandse katholieken. "Johannes Paulus II is een sympa thiek mens, maar het is zo jam mer dat hij zich nogal eens hard en conservatief opstelt. Ik houd me aan de uitspraken van het tweede Vaticaanse concilie. Dat betekende voor mij een door- Vredesmissie Van 6 tot 15 april zal een groep jon geren van de evangelische kerk in Altenbeken (Westfalen, Bondsrepubliek) de hervormde gemeente van Oosterend-Oude- schild op Texel bezoeken om sa men met jeugd van deze gemeen te zich te bezinnen op "vrede". Daarbij zit de gedachte voor. dat Duitsland Nederland in de Twee de Wereldoorlog groot onrecht heeft aangedaan. In een verklaring van de Duitse jongeren staat, dat veel Duitsers er misschien niets van wisten, werden gedwongen óf meenden dat de oorlog rechtvaardig was. "Omdat de oudere generatie niet in staat is de Nederlandse bevol king vergeving te vragen, zal de jongere generatie dat moeten doen". De bezoekers zullen ook ingaan op de toestand van vandaag. Het be zoek wordt op 12 april afgesloten met een kerkdienst. braak. Dat is mijn legitimatie, en het doet mg pijn als het Vaticaan Kuipers vindt het in één woord af schuwelijk dat in rechts-katho- lieke kringen al openlijk wordt gesproken over een "heilzame scheiding". Hij is ook geen "ketter", die het ge zag van Rome afwijst. "Ik vind alleen dat dit gezag op een ver keerde manier wordt gebruikt. Het staat nu haaks op het levens gevoel van veel mensen. Het is gewoon zinloos wat Rome doet: precies zeggen hoe alles moet. Je moet ruimte geven aan de be wuste, mondige katholiek. Hij moet naar eigen geweten beslis singen kunnen nemen, op zijn ei gen manier kunnen geloven". "Daarbij is leiding nodig, zeker. Ik sta ervoor, de grote lijnen van het geloof en de traditie te hand haven. Zo zie je tegenwoordig dat het geloof in Jezus Christus aan een soort uitholling onderhe vig is. Het gaat mij echt te ver, hem alleen maar als een revolu tionair of een belangrijk persoon te zien. Hij is ook Gods zoon". Katholieken die niet alles wat Ro me zegt voor zoete koek slikken moeten het nu helaas maar al leen uitzoeken. Dat zit dr. Kui pers erg dwars. "Je kunt het in zo'n situatie iemand niet eens kwalijk nemen als hij overi gens met goede bedoelingen het eigenlijke geloof uitholt. De leiders, de bisschoppen, staan in feite machteloos bij het helpen vinden van de juiste weg. Dat zoeken - het in praktijk brengen van Christus' boodschap wordt overschaduwd door dis- Ruimte Daarom is Harry Kuipers (59). sinds 1971 vicaris-generaal, bij zonder blij met de eigen beleids nota van het bisdom Haarlem, "Kerk. wij samen, anno 1980 waarin de leken de ruimte wordt geboden om te helpen hun kerk in te richten zoals zij dat juist ach ten. "Je kunt die kerk iets laten voorstellen voor de samenleving en ook naar binnen toe als je de mensen daartoe de kans geeft en hun eigen verantwoordelijkheid daarin erkent". Kuipers gaat ervan uit, dat de curie in Rome op een Italiaanse ma nier voorschriften uitvaardigt. "Ik heb in Rome gestudeerd en weet iets van de volksaard. In Nederland zijn we geneigd alles heel letterlijk te nemen. Volgens mij denkt de curie: laten we de dingen vooral duidelijk zeggen, in de wetenschap dat er in de praktijk toch van wordt afgewe ken". Kuipers kan echter niet ontkennen dat de Nederlandse bisschoppen in Rome op de vingers zijn ge tikt. Evenmin wenst hij zijn ei gen "loyaliteitsconflict" te ver bergen. Aan de ene kant weigert hij de progressievere gelovigen in de steek te laten. Anderzijds wil hij Rome volgen. De ruimte om daartussen te manoeuvreren wordt echter met de dag kleiner. Kuipers kiest voor de menselijke vrijheid van handelen. Als jurist bij de kerkelijke rechtbank heeft hij met te veel trieste gevallen te maken gehad om rechtlijnig vol gens de boekjes te kunnen den ken. "Ik heb geprobeerd, het ker kelijke recht een menselijk ge zicht te geven. Vroeger verhóór de je de mensen. Ik heb gesprek ken gevoerd met een pastoraal karakter. Zo is het huwelijk een levenswerkelijkheid. Het kan stuklopen. Het is soms heel moeilijk geweest, die werkelijk heid in de regels in te passen". Kiezen Persoonlijk heeft de vicaris-gene raal geen moeite met het celiba- taire leven. Maar uit ervaring weet hij hoeveel priesters ermee in de knoop zijn geraakt. Hij is ervan overtuigd, dat veel pries ters als gehuwd man hun werk stukken beter zouden kunnen doen. "Ik vind dat priesters moe ten kunnen kiezen tussen celi baat en huwelijk". Kiezen. Zelf beslissen, naar eer en geweten. Telkens komt vicaris-generaal Kui pers op dit thema terug. Hij lijdt eronder, dat hij zoveel din gen hoort waarin hij zich niet kan vinden. Het gezagsvacuüm wordt steeds maar groter. Hij hoopt nog altijd, dat er in Rome meer begrip zal gaan groeien voor de positieve ontwikkelin gen in de Nederlandse kerkpro vincie. Het doet dr. Harry Kuipers, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, pijn als de top van zijn kerk het tweede Vaticaanse concilie onvoldoende recht doet. gemeenteberaad. De lutherse ge meente in Leiden houdt op zon dag 5 april na de kerkdienst een "gemeenteberaad" over het vraagstuk van de kernbewape ning. Eerst zullen twee gemeen teleden spreken over het stand punt van het Interkerkelijk Vre desberaad met zijn actie "Help de kernwapens de wereld uit. om te beginnen uit Nederland". Na een broodmaaltijd volgt een dis cussie in groepen. Men wil het beraad afronden met een conclu- Gouden tientje. De kerkvoogden van de hervormde gemeente in Warmond troffen enkele zonda gen geleden tot hun vreugde een gouden tientje in de collectezak aan. Waarde: f555. De opbrengst is gestort in het orgelfonds. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Waarder J Vroegindewey Katwijk aan Zee, te Kamperland kandidaat mevr. J. Butijn Utrecht; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Scherpenzeel (G.), deelgemeente De Hoeksteen, P. Klap Nieuw-Vossemeer; be dankt voor Nieuw-Loosdrecht en voor Willemstad G. G. de Kruijf Rijnsaterwoude. Gereformeerde Kerken: beroepen te Oldebroek J. D. Hofstra Veere Gapinge. te Boskoop J van t Hoff Vroomshoop; aangenomen naar Haren kandidaat W. Schel- tens Kampen, naar Wageningen C. Zoutman, adjunct-directeur chr.-sociale academie Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. beroepen te Zwijndrecht R. F. Urban Goes, te Amersfoort- Wcst C. Bijl Groningem aange nomen naar Waardhuizen (Gr.) kandidaat P. L. Voorberg Kam pen. Opleiding. Het Nederlands Bij- belinstituut in Bosch en Duin be gint in september met een part time-opleiding voor kerkelijke werkers en godsdienstleraren. Er bestaat al een driejarige dagop leiding. die jongeren de moge lijkheid geeft een pastorale func tie te vervullen op protestants- I kerkelijk terrein in ons land en daarbuiten. De afgestudeerden werken onder andere in Zambia, Botswana. Suriname en Indone sië. Dit jaar zullen negen leerlin gen afstuderen. Het bijbelinsti- tuut heelt op het ogenblik 33 leerlingen. In het comité van aanbevj.'r iat het bijbehnstituut gaat steunen, zitten onder anderen prof. dr. H. Berkhof (Leiden). meVTOUW A Bosshardt, gepensioneerd luite nant-kolonel van het Leger des Heils in Amsterdam, en prof. dr. J. Verkuyl, oud-hoogleraar van de Vrije Universiteit in Amster dam. Restauratie. De parochiekerk van Sint Franciscus Xaverius in Amersfoort, beter bekend als de kerk van de omroepparochie 't Zand, wordt gerestaureerd, tege lijk met de pastorie en het vroe gere kosterhuis. Kerk en bijge bouwen dateren uit het begin van de vorige eeuw en gelden als een goed voorbeeld van "neo classicistische" bouwtrant. De kosten van de restauratie zijn geraamd op ongeveer 4.5 miljoen gulden. Het kerkbestuur moet daarvan f 1.8 miljoen opbrengen. De gemeenteraad van Amers foort stelde al f800 000 beschik baar. De rooms-katholieke bisschoppen van Oost-Duitsland (DDR) wij- zeri m een "herderlijk schrijven" op de zware druk t an atheïsti sche kant waaraan de christenen in dit land. en vooral de jonge ren. volgens hen blootstaan. Dat is in strijd met de regels van de Verenigde Naties, de algemene verklaring van de "Rechten van de mensen de slotacte van de Europese veiligheidsconferentie van Helsinki, die alle in de DDR van kracht zijn". In de publiciteitsmedia en op school wordt telkens weer gezegd, zo schrijven de bisschoppen, dat in de verlangde communistische maatschappij de godsdienst van zelf zal verdwijnen en (tok geen plaats meer zal hebben. Het 'op- voedingsmonopolie" ran de staat is in strijd met het recht van ou ders om hun kinderen naar eigen inzicht op te voeden. De staat moet bij zijn opvoedmgsdoelstel- lingen de wil van ouders respec teren, aldus de herderlijke brief. De Wassenaarse doelman René Scherphuizen onderschept de bal schietgrage voeten van Pierre van Gemerden. LEIDEN - RCL heeft zich als laat- en de gastvereniging LFC uit. De ste ploeg kandidaat gesteld voor Finale wordt op koninginnedag de eindzege in het Zilveren Mo- gespeeld. lentoernooi. De Leiderdorpers RCL. hoe stroef de ploeg aan het hadden gisteravond op het LFC- begin van het seizoen ook draai- terrein weinig moeite met Blauw Zwart, dat het vooral op loopver mogen en techniek moest afleg gen: 4-0. De Leiderdorpse Racing heeft nu twee weken de tijd om zich ge reed te maken voor het 'titanen- duel' met UVS, dat zich als eer ste voor de halve eindstrijd plaat ste met een overwinning op Feyenoord-C. Volgende week dinsdag vechten Lugdunum en het C-team van Amsterdam voor een finaleplaats. Zij schakelden respectievelijk Rijnsburgse Boys de, bewees tegen Blauw Zwart dat de eindstrijd zonder meer haalbaar is. Niets lijkt de forma tie van Theo de Waard een suc cesvol einde van deze competi tie-jaargang in de weg te staan. Tegen de nauwelijks imponeren de zondag-tweedeklasser uit Wassenaar doorbrak RCL het be kende counterpatroon en wist kansrijke situaties voldoende uit te buiten. Waar het aan de Bos- huizerkade aan mankeerde, was dat de ploeg talloze Wassenaarse fouten bij het uitverdedigen niet afstrafte. De vrijstaande man kon in dat geval door te ingewik kelde individuele hoogstandjes en gebrek aan overzicht niet wor den bereikt. RCL hoefde niet tot de bodem te gaan. Blauw Zwart, zondag nog verantwoordelijk voor de ruime 5-1 nederlaag van LDWS, werd al in de eerste minuut op achter stand gezet. René Kamminga dook in de door Eric van Doese laar geschapen ruimte en bedien de Peter Piket vervolgens op maat. Vanaf de rand van het strafschopgebied vond hij de ui terste benedenhoek. Nog geen twee minuten later mikte Piket opnieuw van afstand. De paal bracht keeper René Scherpen- huizen uitkomst. Blauw Zwart mocht daarop gaan bouwen aan een veldoverwicht maar slaagde daar niet in, kon geen vuist ma ken. RCL bleek erg gretig en gaf weinig mogelijkheden weg. Na een half uur was Ben Conradi weliswaar dichtbij de gelijkma ker (Bram Brandt was al gepas seerd, Piket haalde de bal op de lijn terug) maar daar bleef het dan ook bij. Eric van Doeselaar besliste het duel tien minuten voor rust voor tijdig. De vleugelspits kreeg de bal bij het uitverdedigen van Blauw Zwart in de voeten ge schoven, legde aan en zag zijn schot door de armen van Scher- penhuizen stuiteren: 2—0. Ook de tweede helft bracht weinig spectaculairs. Blauw Zwart zag geen enkel resultaat voort vloeien uit de goedbedoelde aan- valspogingen (ook al omdat Ruud Timmer na tien minuten een opgelegde kans verprutste) terwijl bij RCL de snit er duide lijk uit was. Uit een voor zet van Pierre van Gemerden. na een afgemeten dieptepass van de goed spelende Rob Sterk, knalde hij nummer drie onder de lat. Sterk volgde kort voor het laat ste fluitsignaal zijn voorbeeld door in een identieke situatie (pass Lys van Egmond, voorzet Dirk van der Bijl) de 4-0 eind stand te verzorgen GERARD HAVERKAMP Short-track coiïimissieM Jaap Manshanden: LEIDEN - Binnen een jaar of zes bezit Nederland een wereldkampioen in het short-track. Dat is de stel lige mening van Jaap Manshanden, lid van de Landelijke Technische Commissie short-track. Manshanden baseert deze gedach te op de enorme groei die deze schaatstak in Nederland de laatste twee jaar doormaakt. "Een jaar of vijf geleden zijn we in Amsterdam op bescheiden wijze begonnen en als je nu ziet wat er al op de verschillende banen rondrijdt, kun je niets an ders zeggen dan het gaat er de komende jaren van komen". Nu al heeft Nederland in Europa het meeste aantal beoefenaars. Engeland dat al zestig jaar bezig is komt met moeite op een aantal van 150, evenals de Belgen, waar de short-tracksport ook al jaren voet aan de grond heeft. Vooral wijst Jaap Manshanden op het talent dat bezig is te komen. Charles Veldhoven uit Oegst- geest, onlangs nog goed voor een nieuw record op de 1000 meter, Paul Rutten van DIJKV uit Delft en de Fries Tjerp Terpstra. Dat zijn de mensen die het de ko mende jaren kunnen gaan ma ken. Bijzonder is men bij de LTC te spreken over de opvang bij de Indoor Hardrij Club Leiden en bij de Delftse ploeg. "Ik heb" zegt Manshanden, "vooral bij de Leidse vereniging veel jeugd ge zien waar beslist wel wat in zit." Ook de secretaris van de Leidena- ren Gerrit Marcüsse wijst op de groei van zijn vereniging. "Laatst werd ik benaderd door iemand uit de Bollenstreek die met maar liefst een ploeg van een man ot twintig wilde komen. Dat zijn plezierige geluiden om dat te ver nemen. Maar één ding moeten wij daarbij niet uit het oog verlie zen en wel dat er een moment komt dat we het ijs niet meer kunnen betalen. Een uurtje trai ning voor onze vereniging komt op honderdtwintig gulden en dat is niet gering. Maar gelukkig hebben we een goeie rommel markt gedraaid zodat we weer wat extra's kunnen doen", aldus Marcusse. In Nederland "We zullen als schaatsbond ons ui terste best doen om over een jaar of drie de wereldkampioen schappen naar Nederland te krij gen" zegt Manshanden. "Dat moet mogelijk zijn. Short-track is in Nederland bij het publiek nog niet zo bekend, zodat een wereldtitelstrijd voor veel recla me zou kunnen zorgen". Mede daardoor ook hebben we be sloten om dit jaar al met dames aan het eerste officiële wereld kampioenschap in Frankrijk deel te nemen". Ingrid Marcusse en Paulien Heemskerk van de IHCL en de Friezinnetjes Boukje Keulen en Rini Nijdam behoren in Meudon tot de deelnemers. Manshanden heeft daarbij goede hoop dat de meisjes in het eerste jaar in elk geval de Belgische meisjes achter zich zullen laten. Het is ook een stuk erkenning vol gens Jaap Manshanden dat de LTC heeft besloten om met meis jes deel te nemen. "We hebben goede hoop dat ook dat mee werkt om andere meisjes gemoti- veerd krijgen om aan het short-track te beginnen". Wat de Nederjandse rijders ko mend weekeinde in Meudon le Foret (bij Parijs) gaan doen is door Manshanden niet aan te ge ven. "Ergens heb ik een gek ge voel dat er wat aan zit te komen. Ik denk daarbij niet aan een titel, maar dat er wat jongens goed zullen presteren staat voor mij als een paal boven water. Er wor den dit seizoen door Menno en Ger Boelsma, Charles Veldho ven en Cees Boer goede tijden gereden. De jongens sluipen met hun tijden steeds dichter naar de top en finaleplaatsen lijken niet uitgesloten. Het hangt ook een beetje af hoe de loting zal verlo pen". Dat de Nederlandse heren dicht te gen de top aan zitten bleek afge lopen weekeinde in Den Haag. Tijdens de open Nederlandse clubkampioenschappen bewe zen Cees, Boer, Arie Ravensber- gen, Menno Boelsma en Ger Boelsma dat de progressie inder daad sterk heeft doorgezet. De genoemde heren veroverden in Den Haag op verschillende af standen finaleplaatsen. Zelfs sneuvelden er weer verscheide ne records in deze sterk bezette wedstrijden. De ploegen van Leiden en Delft eindigden in het algemeen klas sement achter de ploegen van Australië en Japan als derde vierde. De wisseling van trainer bij het be- Op deze foto uit het Nederlands kampioenschap in Leeuwarden gaat Charles Veldhoven aan de leiding vóóg Gijs Rijneveld en Menno Boelsma. hebben hem nu volledig geac cepteerd als oefenmeester". Erkenning Eén ding zit Manshanden nog wat dwars. De erkenning van de short-tracksport door de "nor-* male" schaatsenrijders. "In Ne derland kijken de langebaanrij- ders nog steeds wat vreemd aan tegen onze sport. Maar kijk nu eens naar andere landen. Gaetan Boucher, wereldkampioen short track speelt ook op de langebaan zijn woordje mee. Tenslotte be haalde hij in Lake Placid nog een zilveren plak op de 1000 meter. En als ik de naam Eric Heiden noem dan is dat helemaal een goed voorbeeld. Dankzij de short-tracktechniek kon de man gewoon niet vallen. En dat is bij sommige van onze langcbaanrij- ders wel eens anders. Wat short tracktraining zou echt geen kwaad kunnen", besluit Mans handen. KEES VAN KUILENBURG gin het het idee van Manshander stroef begin goed verlopen. "Mi chel Picns was nu eenmaal een ander soort trainer dan Feike Neef. Piens kwam uit de short trackwereld en Neef is een lange- baantrainer. Maar de jongens BOCHUM (ANP) - In de op twee na laatste ronde van het inter nationale grootmeesterschaaktoernooi van Bochum heeft John van der Wiel een verrassende overwinning behaald op Vlastimil Hort. Door deze nederlaag heeft de Tsjechische grootmeester vrijwel geen kans zijn naar Amerika uitgewe ken landgenoot Lubomir Kavalek van de eerste plaats in het eindklassement te verdringen. Kavalek hield de hangpartij uit de twaalfde ronde tegen de Roemeen Viktor Cioceltea re mise en won gisteren in de dertiende ronde van de Westduitscr Erik Lobron. Hij heeft thans 11 punten. Hort volgt op de twee de plaats met 9.5 pnt. De Nieuwzeelander Murray Chandler is derde met 7.5 pnt. De uitslagen van de dertiende ronde: Schussler (Zwe)-Feustel (W.DI) 1-0, Van der Wiel (Ned)-Hort (Tsj.Sl) 1-0, Chandler (Nz.)-Keen (Eng)1 z-12, Kavalek (Vstt-- Kunsztowicz (W.DI) Vi—Vz. Afgebroken werden Garcia (Cub) Westerinen (Fin), Ghinda (Roe)-Ciocaltca (Koe) en Torre (Phi- 1)-Herrmann (W.DI). LEEUWEZEGEL PONDS kuip U W DE BEROEMDE M CD 65x65cm. Katwijk aan Zee Sassenheim - Noord wijk - Leiden Oude Wetering - EN BINNENKORT OOK IN: LEIDERDORP EN WASSENAAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17