"Vanaf nu spelende besten" 'T r ansfersv steem moet binnenkort wordenaangepast' mwm Rinus Michels blijft Pikeur Smeding 'sukkelt' Dameshockeycoach Gijs van Heumenna mislukte "wisseltruc: BCCTJfS WOENSDAG 1 APRIL 1981 HILVERSUM (ANP) - In eigen land bleef Tjitse Smeding op de sukkeltoer. De 26-jarige Fries bleef ook na de derde wedstrijddag van het Euro pees kampioenschap voor beroepspikeurs, waarvoor vier koersen in Hilversum werden gereden, in de on derste regionen van de rang lijst vertoeven. In Hilversum waar hij met Sietske P, Perry H, Rix K en Parel Holland bepaald geen slechte paarden door het lot kreeg toegewezen, kwam Smeding niet aan winnen toe. Het werden achtereen volgens een vierde, achtste, negende en zevende plaats. Daarom bleef de Benjamin tiende in het klassement met 68 punten. Een plaats die hij moest delen met de Hongaar Otto Varsany. De grote man in Hilversum was de Westduitser Rolf Dautzenberg. De Europese kampioen van 1976 behaalde op basis van zijn slimheid twee overwinningen. Daut zenberg nestelde zich op de derde plaats van het klasse ment met 106 punten. De Fransman Paul Delanoe bleef leider met 135 punten. In Hilversum behaalde hij slechts 19 punten. De Zwit ser Jean Jacques Chablaix naderde tot op 7 punten. Grote favoriet werd echter Dautzenberg. Er volgen nog 21 draverijen op vijf wed strijddagen in Europa. De fi nale is zondag 5 april in We- Doping Momentopname van de vierde race, die gisteravond in Hilversum in het kader van het EK-beroepspikeurs werd gehouden. Op kop gaat de Westduitser Dautzenberg, die met Snel E ook de dagprijs won. Stayers, blijkt gedrogeerd te zijn geweest. Na afloop van de zondag 8 februari op de baan van Hilversum gehou den draverij werden bloed monsters genomen. Zowel bij eerste controle als bij de contra-expertise kwamen in de bloedmonsters van het paard sporen van het verbo den middel butazolidine (een pijnstiller) voor. Als gevolg hiervan zal de be roepstrainer Pools, bij wie Perfect Wilkes in training is, door het tuchtcollege van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport worden ge hoord. Kort geding De beroepstrainer en- rijder Bron uit Boyl heeft tegen de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport een kort geding aangespannen om zich weer toegang tot draf- en renba nen te kunnen verschaffen. Bron werd wegens onbe hoorlijk gedrag tegenover een functionaris van de N'DR door de raad van appèl ge straft met intrekking van zijn rijvergunning van ze ven maanden, waarvan drie en een halve maand voor waardelijk en met een proef tijd van twee jaar. Voorts werd hem voor de periode van 15 februari tot 1 juni 1981 de toegang tot alle wed strijd- en trainingsbanen ontzegd. Bron zou door zijn gedrag het aanzien van de drafsport hebben geschaad. Het kort geding dient op vrij dag 3 arpil 's morgens 11 uur voor de president van de ar rondissementsrechtbank in Den Haag. Budget Bewakings Instituut adviseert: (Van onze sportredactie) DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van het Budget Bewakings Instituut (BBI) is van mening dat met ingang van het seizoen 1982-1983 het vergoedingensysteem van het betaald voetbal enkele rigoureuze aanpassingen zal moeten ondergaan. Dragen deze aanpassingen bij aan het gezondmakingsproces van het betaald voetbal, dan zal men adviseren het transfersysteem zoals dat nu wordt gehanteerd af te schaffen. Dit blijkt uit het adviesrapport van het BBI, dat deze week wordt overhandigd aan de externe geldgevers van het betaald voetbal (gemeenten, CRM, toto-lotto), de KNVB en de belan genorganisaties FBO (clubs) en WCS (spelers). Tijdens de behandeling van het rapport „Gezonder Betaald Voet bal" in de Tweede Kamer (29 juni 1978) werd een door Hans de Boer (CDA) ingediende motie aanvaard, die de instandhouding van overheidsgelden aan het be taald voetbal onder meer ver bond aan de afschaffing van het vergoedingensysteem. Staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM zegde de Kamer destijds naar aanleiding van die motie toe. dat hij het parlement een beleids brief aan zou bieden gericht op afschaffing van het systeem en de gevolgen daarvan. Het BBI, het overheidsorgaan waarin ver tegenwoordigers van de KNVB, externe geldgevers en voetbal vakbonden zitting hebben, bracht daarop een interim-rap port uit met als uitgangspunt de BUENOS AIRES (GPD) In de geschiedenis van het Nederlandse da- meshockey zou de 31ste maart 1981 nog wel eens een gedenkwaardige dag kunnen worden. Niet dat de te magere 4-0-overwinning op het figure rende Oostenrijk van invloed is geweest, maar meer de manier waarop in het dameshockey wordt gedacht. Op het wereldkampioenschap in Bue nos Aires heeft bondscoach Gijs van Heumen zich nog laten verleiden tot enig amateuristisch „wisselwerk", maar vanaf heden laat hij zich niet meer afbrengen van het pad dat hij is ingeslagen. Hij wil wereldkam pioen worden en laat zich niet meer leiden door enig sentiment; tot op heden een wezenlijk onderdeel van het spel der dames. In Van Heumens visie, en dan doet het er geen snars toe of we het over vader Wim dan wel zoon Gijs hebben, telt slechts de pres tatie en anders niets. Beiden werken professioneel, eisen alles van hun selectiespelers, stoppen hen niet zelden in een slopend trainingskamp, maar eenmaal op het „slagveld" blijkt er in de da messector ineens plaats voor we ke gevoelens, die in dit geval moeten worden vertaald in spe lerswisselingen. Na drie vlotte overwinningen, broeide er iets op de reserve bank. Keepster Wieb Ramaer, li bero Madeion Belien, Elsemiek Hillen, Maijolein Eysvogel en Margriet Bleyerveld vallen bui ten Van Heumens basisteam, torisch gegroeide gang van za ken, waarin het denkbeeld past dat dames slechts kunnen pres teren als de sfeer in de groep op timaal is. Zou Van Heumen zijn bankzitters laten zitten waar ze zitten, dan vreesde „de groep" een vertroebeling van de sfeer, maar gisteren heeft iedereen kunnen constateren dat een zo drastische ontwrichting van een winnend team averechts werkt op het resultaat. En dat nu staat de Van Heumens alleen voor ogen. Zo stringent zelfs dat se nior bij het winnen van de Cham pions' Trophy in Karachi maar twaalf spelers gebruikte en Jaap Schultz slechts twintig seconden liet opdraven om hem toch een „cap" te gunnen. r hebben wel de gehele voor- Die lijn gaat junior doortrekken. bereiding meegemaakt. Om die reden vinden dames het beter dat ook de reserves „aan de bak" komen. Eysvogel en Hillen wer den regelmatig ingewisseld, maar gisteren tegen Oostenrijk ging Van Heumen nog verder. Hij haalde zijn complete aanval van het veld en posteerde er drie bankzitters. "Jongens" Een opvatting die tegen Gijs van Heumens eigen idee over top- Hij wil afrekenen met het senti ment en krijgt daarin de volledi ge steun van bondsvoorzitter Frans Sijmons. „We gooien er veel geld tegenaan, zorgen dat ze een uitstekende voorbereiding kunnen maken en eventueel een trainingskamp in Spanje kunnen opslaan, maar dan moet je ook verder professioneel denken. Dat houdt in: de sterkste elf spe len en de rest moet zich daar bij neerleggen, ook al begrijp ik best dat het voor de vijf reserves niet sport indruist, maar hij beseft Mindere woorden: morgen te- dat dergelijke „kunstgrepen" ge- u eveneens „iet sterke meshSd ZUn iinhde SHCl0r dT sPa"Jc' start de basisploeg en als meshockey. Dat hij anders wil, d|: m„„r dan _Tn hanHvol sbifentsthr1imda"el'JkS'l0,mdat hÜ K°als ln hoefl geschoten, mag »nn«" bl n j aerSaIOT een reserve me? komen doen gens blijft noemen. Onder druk Zei Elsemiek HiIlen dle ln de heeft hy toegegeven .aan de his- rust van de eindelljk doorgebro- ken zon kon gaan genieten: „Een hele voorhoede vervangen is te drastisch, waarbij nu weer eens is gebleken dat je Sophie von Weiier niet kunt missen. Ik be grijp best als hij er eentje inzet. Nu wilden we ons te nadrukke- Arbiters na examen naar Wimbledon. LONDEN (ANP) - Tennis- scheidsrechters, die in aan merking willen komen voor het leiden van partijen op de belangrijkste twee banen van Wimbledon, zullen daar voor een examen moeten doen. De Engelse scheids- rechtersvereniging heeft ge hoor gegeven aan de groeiende kritiek op de kwa liteit van de arbitrage en be paalt dat negentig top- scheidsrechters blijk zullen moeien geven van hun ken nis van de Grand Prix-regels en de gedragscode. lijk waarmaken". Voegde José Poelmans toe: „En wij wilden hen van fijne bespeelbare ballen voorzien om hen er door te sle pen". Aangezien de Oostenrijksen met z'n tienen rond de eigen cirkel vertoefden, was er geen doorko men aan, waarbij nog kwam dat Toos Bax niet die precisie in het aangeven van de corners kon leg gen als Sophie von Weiier dat pleegt te doen. Omdat Van Heu men in zijn prestatiezucht ook nog wil dat Fieke Boekhorst zich via de corners opwerkt tot beste schutter van het toernooi, for ceerde de ploeg zich tegen Oos tenrijk. Lamgeslagen In de eerste helft tegen Oostenrijk leek Nederland lamgeslagen. Omdat voor het eerst midden op de dag moest worden gespeeld en de zon zich plotsklaps mani festeerde, was het inderdaad warm, maar voor een topploeg mag dat geen excuus zijn, even min als de alom verbreide kreet: „Iedereen heeft wel eens een slechte dag. Die hadden wij van daag". Aardig gezegd, maar de achtergrond is nu wel bekend. De „wisseltruc", waardoor het zoeken, in plaats van blindelings vinden, troef was. Na rust met de pijlsnelle Sophie van Weiier en Annelies Kaptein terug in de ploeg, duurde het nog 18 minuten voordat de Bloemen- daalse Marjolein Eysvogel raak kanjerde. Vervolgens gaf Irene Hendriks zichzelf voor haar 25ste interland een strafbalgoal ca deau. waarna Eysvogel en de on grijpbare Von Weiier het karwei afrondden. Maar het had 23 on gebruikte corners, een te grote dosis energie en een brok erger nis van de coach gekost. Uitslagen en standen WK-hockey De uitslagen in groep b: Nederland-Oostenrijk 4-0, Australië-Canada 4-1 België-Spanje 1-0 De stand in groep b: Nederland 4 4 0 0 8 17- 0 4 3 0 0 6 13- 3 4 2 0 2 4 6-9 4 2 0 2 4 5-10 4 0 13 1 0-7 4 0 13 1 1-13 Australië Canada België Spanje Oostenrijk De uitslagen van groep a: West-Duitsland-Sowjet-Unie Japan-Mexico Argentiniz-Frankrijk 2-0 De stand: West-Duitsland 4 4 0 0 8 13- 2 Argentinië 4 3 0 1 6 12- 4 Sowjet-Unie 4 2 0 2 4 10- 4 Frankrijk 4 1 0 3 2 5-13 Japan 4 1 0 3 2 5-13 Mexico 4 1 0 3 2 4-13 KEULEN (ANP) - Rinus Michels zal zijn contract met 1. FC Köln tot het einde van het seizoen 1981/82 verlengen. Dezer dagen wordt een nieuwe overeen komst opgesteld en getekend. De Nederlandse trainer die in oktober 1980 Karl-Heinz Hed- dergott opvolgde, heeft bij zijn werkgever een salarisverho ging bedongen. Tevens is over eengekomen dat 1. FC Köln aan zienlijk versterkt wordt. Ge poogd zal worden de Westduitse international Klaus Allofs aan te trekkem. Deze speler van For- tuna Düsseldorf moet topschut ter Dieter Muller opvolgen, die Het Nederlands amateur voetbal elftal heeft gisteren in het Oost- duitse Zeitz een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het Oost- duitse jeugdteam met 0-2 verlo ren. Bij rust was de stand 0-1. Voor 3000 toeschouwers schoten Schulz (39e min.) en Rudolph (49) raak. Bij het Nederlands amateurelflal traden twee voetballers uit de "Leidse" regio op: Martin Toet van RBB en Noordwijker Jan Willem Bogers. Die laatste werd vervangen door Scheepers. FC Den Haag Het nationale Noorse elftal, dat zich in Zeist voorbereidt op de komende kwalificatiewedstrij den voor het wereldkampioen schap, heeft gisteravond in het Haagse Zuiderpark een oefen wedstrijd gespeeld tegen FC Den Haag. De Hagenaars - uiteraard zonder de geschorste Aad Mans veld - verschenen in dezelfde opstelling als jl. zaterdag Alleen was Wickel vervangen door Gui- do Pen. Laatstgenoemde scoor de in de 38ste minuut voor de Hagenaars, nadat Gabriel Hoey- land in de 17e minuut de score had geopend. T/tA&rx&xx professioneel gaan definitieve afschaffing van het systeem. Het interim-rapport („een werkne mer-voetballer mag geen object van loven en bieden op de markt zijn") hekelde het transfersys teem tot in alle lagen toe. Met keiharde cijfers werd aange toond dat het veelal door de clubs gebruikte argument dat de transfergelden alsnog voor een sluitende begroting konden zor gen. niet relevant was. Met ande re woorden: het interim-rapport bewees het gelijk van de Kamer opinie. De commentaren op dat interim- rapport brachten het in eerste in stantie unaniem lijkende stand punt van het BBI desondanks tot wankelen. Zo zelfs, dat men de beslissing over de afschaffing van het vergoedingensysteem over laat aan het evaluatierap port dat het BBI na afloop van het seizoen 1983-1984 uit zal brengen. In dit rapport zal wor den bekeken in hoeverre het nieuwe beleid ten opzichte van het vergoedingensysteem bij heeft gedragen aan de gezond making van het betaald voetbal. Lange contracten Het BBI adviseert om met ingang van het seizoen '82-'83 in elk ge val over te gaan tot het afsluiten van langlopende contracten van' spelers. Men hoopt met deze maatregel te bewerkstelligen dat de spelersgroepen beter herken baar worden voor het publiek. Voort is de meerderheid van het BBI van mening dat een club zelf een transferbedrag moet bepalen voor de speler die naar een bui tenlandse vereniging vertrekt. Hiermee hoopt men een uittocht van Nederlandse spelers naar het buitenland te voorkomen. Dit naar het voorbeeld van Frank rijk, waar het transfersysteem op nationale basis is afgeschaft, maar internationaal is gehand haafd. Het BBI onderkent de problemen die bij afschaffing van het trans fersysteem voor de clubs kunnen ontstaan bij het afsluiten van een lening. Doorgaans worden lenin gen veelal toegekend daar de clubs door middel van vergoe dingsommen vrijwel altyd ga rant kunnen staan voor de terug betaling van een geleend bedrag. Derhalve vindt men dat er, wan neer een contract is afgelopen, toch sprake moet zijn van een vergoedingssom. Een vergoe ding, die, aldus het rapport, daar entegen lager moet liggen dan in het verleden. Een en ander zou kunnen worden geregeld in zo wel de nog steeds niet afgesloten cao als het reglement bindend advies van de KNVB Daar het nogal eens gebeurt dat een club een speler een hoger contract aanbiedt om zodoende een hogere transfersom voor hem te ontvangen, adviseert het BBI de transfersom te binden aan het indertijd bij het sluiten van het contract tussen de speler en club overeengekomen salaris. Dit zou echter in kunnen houden dat topclubs met een gezonde fi- nancilc positie getalenteerde spelers voor een relatief goedko pe prijs weg kunnen kopen bij een minder financieel draag krachtige club. Tevens de club, die veel geld heeft gestoken in de opleiding en be geleiding van een dergelijke ge- talcntcenlr speler Het BBI advi seert derhalve dat de KNVB m samenwerking met de betrokken belnngenor gani a!n i KB«"> WCS) een vergoedingsregeling voor opleidingskosten dient te ontwikkelen De FBO en WCS zullen voorts een regeling dienen te treffen voor het schadeloos stellen van een club wiens speler zijn nog lopende contract ver breekt en naar een andere be taald voetbal organisatie ver trekt Het advies rapport van het BBI zal tot 1 mei worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB. de belangenorganisaties, alsmede de externe geldgevers. In de maand mei zou het afron dend overleg tussen deze organi saties plaats moeten vinden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15