Op oceaan waken over de waakhondfunctie Irak kreeg wapensteun van Egypte Lech Walesa verdedigt zich tegenover landelijk comité Voorschotenaar J. J. Leef lang nieuwe commandant van het NA O-vlootverband HAAL HET BUDIGROS Natuurlijke warmte iu Westland PAGINA II VOORSCHOTEN Commandeur J.J. Leeflang vindt niet dat Nederland de NAVO uit moet. En dat is nogal wiedes, want sinds vandaag is hij de nieuwe commandant van het permanente NAVO-vlootverband, de Standing Neval Force Atlantic (Stanavforlant). Daarmee bekleedt de 48-jarige ma- rine-officier uit Voorschoten bin nen die Noordatlantische Ver dragsorganisatie een nogal hoge positie. Simpel gezegd moet commandeur Leeflang waken over de waakhondfunctpe. die het permanente NAVO-vlootver- band op de Atlantische Oceaan vervult. Leeflang moet zorgen dat alles gesmeerd loopt op de schepen van het vlootverband, die op de Atlantische Oceaan ronddobberen. Die waakhondfunctie vervullen de NAVO-schepen daar niet voor niets. "De aanwezigheid van de Russische marine op de Atlanti sche Oceaan en de dreiging daar van wordt steeds duidelijker", weet Leeflang. "Onze taak is het nu te laten zien dat die Atlanti sche Oceaan ook van ons té en daarmee tevens de belangrijkste aanvoerweg tussen Amerika en Europa open te houden". Toerbeurt Daartoe bevinden zich het gehele jaar door gemiddeld zeven tot acht schepen van de NAVO op de oceaan. De Nederlandse. Ca nadese. Britse en de Amerikaan se marine zijn permanent met één schip vertegenwoordigd. An dere NAVO-partners als Dene marken. Portugal, West-Duits- land en België zijn afwisselend mét een schip op de oceaan pre sent. Hel commando daarover wordt ge durende een jaar bij toerbeurt dooreen Nederlander, Canadees, Brit en Amerikaan gevoerd. De komende twaalf maanden is het de beurt aan Leeflang. die zich vandaag met zijn staf heeft inge scheept aan boord van het gelei de wapenfregat HRMS De Ruy- ter, dat sinds 12 januari deel uit maakt van dat permanente NA VO-vlootverband. Die inscheping gebeurde overi gens na de commando-over dracht in het Engelse Chatham, waarbij ook de secretaris-gene raal van de NAVO Joseph Luns aanwezig was. Verstoppertje (ADVERTENTIE) Katwijk aan Zee - Sassenheim - Noordwijk - Leiden Oude Wetering - EN BINNENKORT OOK IN: LEIDERDORP EN WASSENAAR van de NAVO nu in functie is, de vierde Nederlander die het com mando er over voert. "Het is zaak".zegt hij. "dat al die beman ningen van die schepen goed met elkaar vertrouwd raken". Leeflang moet dat begeleiden. Er zal kortom inspiratie van hem moeten uitgaan. En Leeflang be seft dat. "Mijn grootste zorg zal zijn van die schepen binnen het vlootverband één groot team te maken, dat operationeel is én blijft. Om te zorgen dat dat niet verslapt, zullen er geregeld oefe ningen moeten worden gehou den". Daarbij draait het volgens de kers verse NAVO-commandant voor al om de onderzeebootbestrij- ding en luchtverdediging. Wan neer mogelijk zal er dan ook met eigen vliegtuigen en onderzeebo ten verstoppertje worden ge speeld om de vaardigheid die men heeft, in het opsporen van die "wapens", op peil te houden. Houvast "Uiteraard", vult de Voorschote naar aan, "zullen we ook oefenin gen moeten doen die zuiver zee- manschappelijk zijn, zoals het op zee overdragen van olie en voor raden. En natuurlijk helikopter oefeningen. Die moeten te allen tijde goed met elkaar kunnen manoeuvreren" Dat allemaal, Commandeur J.J. Leeflang volgens Leeflang, om een waar schuwing te zijn voor de vijand; "om oorlog te voorkomen" De Voorschotenaar beschouwt de NAVO als een ongelooflijk hou vast inzake onze vrede. "Alleen is Nederland zo klein en nu maakt het met andere landen één grote vuist". Hij beseft dat er lan den zijn die op het terrein van verdediging liever hun eigen boontjes doppen en daar ook in slagen. "Maar", aldus Leeflang, "voor die landen staat niet zoveel op het spel als voorpns land, dat voor negentig procent afhanke lijk is van aanvoer over zee. En vergeet Rotterdam niet, de poort van Europa'. Romeinen Het is daarom dat Leeflang het zelfs beangstigend vindt, wan neer Nederland ui de NAVO zou stappen. "Als je ziet wat er op zee komt en wat er aan oorlogsmate riaal in het' Oostblok wordt ge produceerd. dan zou het dom zijn om daarvoor je ogen te slui ten. Bovendien, in de loop der tijd is toch wel bewezen dat je oorlog het beste kunt voorko men door juiste bewapening. Zelfs de Romeinen deden dat al". "Daarom", zegt Leeflang, "is het zo belangrijk dat iedereen weet dat wij er zijn op die Atlanti sche Oceaan". Tot dusver kan hij terugzien op een glanzende loopbaan bij de mari- ne Als jong officier diende hij veertien jaar op een onderzee boot, werkte hij enkele jaren op het ministerie van defensie, waar hij ruimschoots werd voorzien van de achtergrondinformatie, die hem van pas zou komen bij de "bovenwatervloot". waarnaar hij vervolgens werd overge plaatst. In 1978 werd hij com mandant van de onderzeedienst en twee jaar later werd hij be noemd tot commandant van het fregattensquadron van de Ko ninklijke Marine. Gevaren Nu dus de nieuwe commandant van het permanente NAVO- vlootverband. Ofschoon echt zware beslissingen vanuit Brus sel of het Amerikaanse Norfolk zullen worden genomen, biedt Leeflangs nieuwe functie toch een hoge mate van verantwoor delijkheid. "Het is binnen de ma rine een zeer begeerde functie", weet hij "Het team moet straks goed in elkaar passen en dat ver eist veel organisatie en plan ning" Leeflang gelooft niet dat zijn nieu we baan extra gevaren met zich meebrengt. Of het zou het gevaar moeten zijn dat hij van z'n gezin vervreemdt. Leeflang zal immers een jaar lang niet thuiskomen. "Maar dat is lastiger voor mijn vrouw, dan voor mijzelf', zo geeft Leeflang met een glimlach te verzekeren. CAIRO (AFP/DPA) - Egypte heeft Irak in zijn strijd tegen Irak ge steund met wapens, waaronder raketten. In een opzienbarende toespraak tot de Egyptische persvereniging zei president Sa- dat dat de Irakezen in het nauw waren gedreven en een beroep deden op Egypte om wapens te sturen. Het Iraakse leger had die broodnodig gezien het uitblijven van Russische wapenleveranties. De Egyptische wapensteun is opmerkelijk gezien het feit dat de diplomatieke betrekkingen tussen Egypte en Irak wegens het Egyptische-Israélisch vre desakkoord zijn verbroken. Sadat zette in zijn toespraak uiteen dat Irak nadat het in het nauw was geraakt zich via een bemid delaar van een derde, niet met name genoemd, land tot Egypte had gewend. Op mijn aandrin gen kwam daarop een Iraakse delegatie naar Cairo die de hoog nodige wapens kwam kopen", al dus Sadat gisteren. "Ik had ze al les gratis willen geven, maar he laas was dat niet mogelijk", merkte hy op. De geleverde wa pens zijn van Egyptische make lij, zo voegde hij eraan toe. De wapens zijn geleverd uit dank baarheid voor de steun die Irak Egypte verleende tijdens de Egyptische-Israélische oorlog in 1973. Die erkentelijkheid woog voor Egypte zwaarder dan de an ti-Egyptische houding van Irak en zijn pogingen Egypte binnen de Arabische wereld te isoleren. Overigens verandert de Egypti sche wapensteun aan Irak niets aan het standpunt van mijn land inzake het Iraans-Iraakse con- "Gif maakt water niet duurder" RIJSWIJK (GPD) - De Vereni ging van Exploitanten van Wa terleidingbedrijven (Vewin) is van oordeel dat het drinkwater niet duurder wort doordat hoe veelheden gif die al jaren in de grond blijken te zitten, nu op eens aan de oppervlakte worden gebracht. Daarmee bestrijdt de Vewin de op vatting van de directeur van de Goudse waterleidingmaatschap pij. dat op grond van de gifvond sten het drinkwater in de komen de jaren 40 procent duurder moet worden. De tarieven van het drinkwater va riëren van een cent of zeventig per kubieke meter in het oosten van het land tot anderhalve gul den in de grote steden, vooral in die waar het rivierwater in korte tijd is omgezet in drinkwater. De Vewin schat het gezinsverbruik op 125 liter per persoon per dag. een achtste kubieke meter. Voor een gezin van vier personen komt dat jaarlijks neer op 180 meter. WENEN (GPD) De Poolse vak bondsleider Lech Walesa, die een paar dagen geleden gezegd heeft dat hij zo moe is dat hij zijn eigen naam niet meer weet, stond gisteren voor een nieuwe krachtproef. In het hoofdkwar tier van de vrije vakcentrale Soli dariteit op de Lcnin-scheepswerf in Gdansk moest hy zich verde digen tegenover de rest van het landeljk coördinatiecomité. Daarbij moest Walesa verklaren waarom hij maandag bij de on derhandelingen met de regering met aanzienlijk minder genoe gen had genomen dan de vak centrale had geëist. Volgens inlichtingen van de NA VO zouden de gezamenlijke mili taire oefeningen van de War schaupact-landen in en rond Po len nu beindigd zijn. Het Oost duitse persbureau ADN heeft daarentegen gemeld dat de ma noeuvres nog voortduren. Dit be richt werd bevestigd door het Amerikaanse Pentagon. Van de eisen die de Poolse rege ring niet heeft ingewilligd, zijn de belangrijkste het recht van de boeren op een eigen vakbondsor ganisatie en de vrijlating van po litieke gevangenen. Voor de ver gadering begon, zei Walesa dat de regering tot zijn tevredenheid voor 70 procent aan de eisen van de vakcentrale was tegemoet ge komen. Terwijl de meeste Polen zeer opge lucht waren dat de landelijke al gemene staking die gisteren had moeten beginnen was afgelast, gaven veel arbeiders in de fabrie ken van de grotere provincieste den uiting aan hun teleurstelling en afkeuring. Zij weigerden de- kennisgevingen en instructies die de voorbereiding van de sta king waren opgeplakt weg te ha len ofschoon iedereen verder normaal aan het werk ging. Het grootste probleem is nog steeds de voedselvoorziening. Een werkende huisvrouw be klaagde zich in een gesprek voor radio Warschau dat als zij van haar werk thuiskomt er alleen maar een snee brood en een kop je water met een theelepeltje sui ker is. Ofschoon veel gezinnen nu moeten gaan teren op de ge hamsterde rantsoenen die zij hebben ingeslagen voor het ge val er een algemene staking van onbeperkte duur zou uitbreken, hebben alleen degenen die tijd en geld hebben om op de zwarte markt te kopen nog voor een week te eten. De Europese Gemeenschap heeft Polen voedselleveranties toege zegd voor 15 procent onder de wereldmarktprijs om zodoende de Poolse behoefte aan boter en vlees te helpen dekken. Ondanks deze westerse hulp zijn de Polen nog steeds overtuigd dat het in hun land veel slechter moet wor den voordat er verbetering komt. Binnen het Poolse parlement, dat officieel aan de zomerzittingen is begonnen, bestaat een sterke stroming om leden van Solidari teit kandidaat te stellen om in het parlement te worden geko zen en actief aan het parlemen taire werk deel te nemen. Zonder dergelijke samenwerking, zo zeggen veel parlementanrs, is er geen betere toekomst te ver wachten. DEN HAAG (ANP) - Het West land is geschikt voor de winning van aardwarmte. Het is mogelijk dat de Westlandse tvynbouw over enkele jaren deze Viieuwe warmtebron kan gebruiken Als aardwarmte hier goed wordt toe gepast, kan deze energiebron in prijs concurreren met olie of gas. Dit blijkt uit een onderzoek van een projectbureau energieonder zoek van TNO in Apeldoorn. Behalve het Westland zijn enkele andere gebieden derland die in aanmerking zou den kunnen komen voor de win ning van aardwarmte. Deze be vinden zich in noord- en noord- west-Nederland en in het zuiden van ons land. Volgens een voor lopige schatting kan aardwarmte in twee a drie procent van onze nog energiebehoefte voorzien. Met ondergrondse opslag en terug winning van energie kunnen hier nog enkele procenten bijkomen In samenwerking met de dienst grondwaterverkenning TNO heeft de ryksgeologische diepst een inventarisatie gemaakt van gebieden die geschikt zijn voor de winning van aardwarmte. Er zijn drie geologische formaties die in eerste instantie voor nade re studie in aanmerking komen Voornamelijk het Westland biedt volgens TNO, die het nationaal onderzoekprogramma haar warmte coördineert, goede voor uitzichten voo een succesvol pro ject voor de winning van aard warmte De warmte kan worden gewonnen door middel van een warmtewis selaar op een diepte van 1500 tot 3000 meter, waar de temperatuur kan oplopen tot ongeveer 150 graden celsius. Voorwaarde is een poreus en doorlatend ge steente dat een voldoende toe voer van water kan opleveren. Uit het onderzoek is gebleken dat onder grote delen van ons land watervoerende lagen op de voor aardwarmtewinning vereis te diepte bevinden Ondiepe watervoerende lagen (400 tot 1000 meter) kunnen worden gebruikt voor ondergrondse sei zoenopslag van warmte. Het wa ter op eze diepte kan in de zomer worden opgepompt en ver warmd worden met byvoorbeeld industriële restwarmte en weer worden geïnjecteerd. In de win ter kan de op deze wijze opgesla gen warmte worden benut. flict", zo zei Sadat. Egypte blijft by zijn veroordeling van Irak en houdt vol dat het de oorlog is be gonnen door Iran binnen te val len. Ondanks deze veroordeling heeft volgens waarnemers in Cai ro Egypte zich door middel van de wapensteun voor het eerst openlijk tegen Iran gekeerd In goedingelichte kringen in Cairo werd vernomen dat Oman tussen Irak en Egypte heeft bemiddeld. Oman is een van de weinige Ara bische staten die nog officiële banden met Egypte onderhoudt. Kamer tegen uitstel van behandeling plannen bezuiniging DEN HAAG (GPD) De opposi tiepartijen in de Tweede Kamer hebben gisteren drie pogingen om debatten over belangrijke on derwerpen uitgesteld te krijgen tot na het Paasreces van de Ka mer zien mislukken. De meer derheid van de Kamer was niet tot uitstel bereid De PvdA wilde het debat over de recente bezuinigingsplannen van het kabinet uitstellen tot na het Paasreces. om de diverse maatschappelijke organisaties de gelegenheid te geven hun oor deel te geven en de behandeling beter te kunnen voorbereiden. PvdA-woordvoerder Kombrink betoogde voorts dat de Voor jaarsnota. het tussentijdse begro tingsoverzicht, er nog niet is. en dat het niet zinvol is om over be zuinigingen te gaan praten als er later misschien weer nieuwe maatregelen nodig still Volgens de rest van de Kamer is dat echter niet zo n bOWItf, vooral omdat de Voorjaarsnota toch geen wetsvoorstellen bevat en het bezuinigingspakket wel. De behandeling is nu vrijwel ze ker op volgende week donder dag 9 april. Iets dergelijks overkwam de PSP met het voorstel om de behande ling van het wetsvoorstel over het omgangsrecht na echtschei ding uit te stellen Volgens de PSP'er Van der Spek is de laat ste weken zo ved gepTOU I ld tegen deze wet. dat een betere voorbereiding van de behande ling gewenst is. Ook hier bleek de kamermeerderheid van CDA. WD en de kleine rechtse party en niet Ie vermurwen en zal de behandeling woensdag begin- Ten slotte legde de PvdA - steeds gesteund door de kleine linkse partyen - het af tegen de rege ringsmeerderheid waar het ging om uitstel van de behandeling van de kernafvalcontracten met Frankryk en Engeland. Deze be handeling is vastgesteld voor morgenavond, maar de PvdA zag dit liever uitgesteld tot volgende week of na het Paasreces Oppositieleider Den Uyl wil dat de Raad van State alsnog gevraagd wordt zich over, de gewyzigde voorstellen - betreffende de goedkeuring door Nederland van de vertrouwelijke stukken - uitspreekt. CDA-lcider Lubbers zei echter dat de Raad van State het met het eerste voorstel al eens was en dat nu ook wel zal zyn. en hij zag daarom geen re den voor uitstel Beatrix in 1982 naar Amerika WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft koningin Beatrix en Pnns Claus uitgenodigd om in april 1982 een bezoek te bren gen aan de Verenigde Staten. Het bezoek moet een bekro ning worden van de viering van de dag waarop tweehon derd jaar geleden diplomatie ke- en handesrelaties werden aangeknoopt tussen Neder land en Amerika. Dit heeft de Amerikaanse vice-president George Bush dinsdagmiddag in Washington bekendge maakt. na afloop van bespre kingen met premier Van Agt. De Nederlandse premier dank te daarna Bush voor de uitno diging van het koninklyk paar en noemde het "een be zegeling van de onverander lijke en unieke betrekkingen tussen onze twee landen over de oceaan heen". Onze konin gin krygt zodoende gelegen heid een traditie voort te zet ten die een symbool is gewor den van onze vriendschap te alk 11 tyle. i Y.i1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11