eagan aan dood ontsnapt Onze groene ruimte straks Dader al eerder aangebonden wegens bezit vnurwapens Reagan voorstander vuurwapens KUYPi# Gegarandeerd voor de volle 100% gestookt. 1' 4 resident VS bij aanslag gewond Bezoek Van Agt aan VS niet gewijzigd Uitreiking van Oscars uitgesteld Export Jonge Jenever. w flNSDAG 31 MAART I98l 'Ik vergat te duiken schat WASHINGTON (ReuterAJPI) President Reagan ging gis teravond grappenmakend het ziekenhuis in. Volgens zijn politieke adviseur Lyn Nofziger zei hij tegen zijn vrouw: "Ik vergat te duiken, schat". Hij keek zijn mede werkers aan en zei "wie let er op de winkel", aldus Nofzi ger. Reagan zou een van de chirurgen vlak voor de opera tie hebben gevraagd "zeg alstjeblieft dat je een Repu blikein bent". James Brady, woordvoerder van het Witte Huis, ligt zwaar gewond op de grond, terwijl agenten van de geheime dienst de dader van de aanslag overmeesteren (links). Tij dens de aanslag hield vice-presi- dent George Bush een spreekbeurt in Texas (rechts). Na het bericht van de aanslag snelde hij ijlings naar Washington. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De 70-jarige president Ronald Reagan van de Verenigde Staten is gisteravond bij een aanslag ernstig gewond geraakt. Voor zijn leven bestond gisteravond laat volgens de medi sche rapporten geen onmiddellijk gevaar. Zijn woordvoerder, James Brady, en een agent van de veiligheidsdienst verkeerden op dat moment in ernstig levensgevaar. Kort na de aanslag werd de president voor een spoedoperatie overge bracht naar het ziekenhuis. Een veiligheidsman, automatisch geweer in de hand. schreeuwt orders nadat de schoten die president Reagan, diens woordvoerder Brady, een veiligheidsagent en een politieman verwondden, waren gevallen. WASHINGTON (ANP) - Het officiële bezoek dat premier Van Agt aan de Verenigde Staten brengt, zal geen wijziging ondergaan na de aanslag i op president Reagan. De besprekingen die voor vandaag op het pro gramma staan gaan normaal door. De plaats van Ronald Reagan als leider van de Amerikaanse delegatie wordt echter ingenomen door vi ce-president George Bush. Dit heeft Bush gisteravond laten weten in een telefoongesprek met Van Agt. De Nederlandse premier maakte dit gisteravond bekend ten overstaan van de Nederlandse pers tijdens een persconferentie in Blair House, het officiële verblijf van de Nederlandse gasten, vlak naast het Witte Huis in Washington. Van Agt zei dat de gebeurtenissen die gisteravond voor het Washington Hilton-hotel plaatsvonden geen directe invloed zullen hebben op de inhoud van de besprekingen. Aan die besprekin gen wordt ook deelgenomen door minster van buitenlandse zaken Van der Klaauw en diens Amerikaanse ambtgenoot Alexander Haig. Na een operatie van drie kwartier in het George Washington Univer siteitsziekenhuis werd meegedeeld dat de situatie van de president „stabiel" was. De kogel van het ka liber .22 was niet verwijderd, wel was de bloeding tot staan gebracht. Na een chirurgisch onderzoek bleek dat de kogel, die een long van de president perforeerde niet kon worden verwijderd zonder de fysieke toestand van de president te verergeren. De dader van de aanslag, de 22-jari- ge John W. Hinckley uit Evergreen in Colorado, een van de dure voor steden van Denver, die pas na dat hij vijf of zes schoten had afge vuurd kon worden overmeesterd, verblijft in arrest op de derde ver dieping van het politiebureau in Washington. Na de aanslag is Reagan op eigen kracht de behandelkamer van het George Washington hospitaal bin nengelopen met zijn rechterhand op de linker zij en met wat bloed op overhemd en colbert. De aanslag om tien over twee in de middag (21.10 Nederlandse tijd) toen Reagan vrolijk wuivend het Washington Hilton hotel verliet waar hij een vakbondscongres had toegesproken, heeft Washington in een acute chaos gestort. Op het Witte Huis, dat bijzonder zuinig was met nadere gegevens, ver scheen minister van buitenlandse zaken Haig met bevende en trillen de stem om de feiten nog eens te herhalen zonder echter iets nieuws mee te delen. Haig had in de zoge naamde „situation room" van het Witte Huis de leiding van de natie op zich genomen terwijl president Reagan in zijn eigen limousine naar het dichtstbijzijnde zieken huis werd vervoerd. Later zou vice- president George Bush, die in Te xas was om een spreekbeurt te houden naar Washington komen. Temidden van de verwarring die gigantische verkeersopstoppingen tot in de wijde omtrek veroorzaak te, kwam Nederlands premier Van Agt met zijn minister van buiten landse zaken Van der Klaauw vrij wel onopgemerkt aan op Andrews Airforce Base buiten de hoofdstad. Daar had Haig hem welkom zullen heten. Een van de schoten met een punt 22 kaliber revolver trof Reagan vol in de linkerborst. Zijn woordvoer der Brady werd boven de rechter wenkbrauw in de schedel gescho ten, een agent van de geheime dienst kreeg twee schoten in borst en schouder terwijl twee kogels een ruit van de de presidentiele li mousine en de rechter achterdeur raakten. Naar het heet heeft de da der van de aanslag geen strafblad en hij staat bij de politie niet gere gistreerd in verband met andere activiteiten. Volgens de eerste be richten zou er van een samenzwe ring geen sprake zijn en zou het gaan om de daad van een eenling. De vader van Hinckley is president van de Vanderbilt Energy Compa ny in Denver. Over het lot van Reagan's woord voerder James Brady heeft lange tijd onzekerheid bestaan. Het Amerikaanse telivisiestation NBC meldde even na twaalven dat Bra dy aan zijn verwondingen was overleden. Dit bericht werd later door het Witte Huis ontkend, maar een woordvoerder noemde zijn toestand nog steeds kritiek. Ronald Reagan is de zesde Ameri kaanse president die deze eeuw doelwit was van een moordaan slag. Twee presidenten kwamen daarbij om: John F. Kennedy in november 1963 en William Mc Kin- Het moment van de aanslag Reagan wordt door een kogel getroffen terwijl hij naar het publiek zwaait, verbazing staat op zijn gezicht te lezen en vervolgens wordt hij in de presidentiele auto geduwd, die hem naar het George Washington Universiteitsziekenhuis zal brengen. ley in 1901. De meest recente aan slag vond plaats in 1975, toen bin nen 15 dagen twee vrouwen scho ten op de toenmalige president Ge rald Ford. Uit verschillende Europese hoofd steden werden gisteravond nog te legrammen gestuurd naar Was hington. De Franse president Gis- card d'Estaing hoorde het nieuws tijdens een televisieuitzending. Hij stuurde meteen na thuiskomst een telegram aan Reagan om hem „vol ledig herstel" te wensen. De Britse premier Margaret Thatcher stuur de een soortgelijk bericht. Evenals Bondskanselier Schmidt sprak zij haar afschuw uit over de aanslag. Premier Van Agt. die vlak na de aanslag in de Verenigde Staten aankwam voor een tweedaags be zoek, was diep geschokt en zei dat hij zou bidden voor een goede af loop. HOLLYWOOD (UPI) - De "Aca demy of Motion Picture Arts and Sciences" heeft gisteren de jaar lijkse uitreiking van de Oscars uitgesteld in verband met de aanslag op president Reagan. Het was de bedoeling geweest dat hij de plechtigheid gisteren met een op de videoband opge nomen toespraak zou openen De uitreiking werd 24 uur uitge steld. Het was de derde keer dat dit gebeurde.hln 1938 gebeurde het naar aanleiding van overstro mingen en in 1968 was de moord op Martin Luther King het mo tief voor het uitstel. DENVER (UPI Reuter) - John Hinckley, de Amerikaan die er van is beschuldigd dat hij een aanslag heeft gepleegd op presi dent Ronald Reagan, onderging kortgeleden een psychiatrische behandeling en werd in oktober van het vong jaar aangehouden wegens bezit van dne vuurwa pens. vertelden zijn familie en of ficiële woordvoerders gister avond. De aanhouding had plaats op 9 ok tober op het vliegveld van Nashville in Tennessee, niet ver van de plaats waar president Jimmy Carter een verkiezings bijeenkomst bijwoonde Ruben Utley, hoofd van de veilig heidsdienst op het vliegveld, zei dat de vuurwapens op Hinckley waren gevonden toen hij aan boord van een vliegtuig met be stemming New York wilde gaan Hij kreeg een boete en werd vrij gelaten. De drie vuurwapens werden door röntgenstralen ontdekt in Hinckleys tas Op dat ogenblik voerde drie kilometer verderop president Carter het woord op een bijeenkomst voor zijn her verkiezing. Het is niet bekend of Hinckley op die bijeenkomst was geweest. Een advocaat van de familie Hinckley wilde niet ingaan op vragen over de aard van Hinckleys vroegere en huidige to—find en over het aoocl p chiatnsche behandeling dat hij had ondergaan. Na zijn aanhouding wegens wa penbezit werd in een kort psy chiatrisch rapport over hem ge zegd dat hij paste in het patroon van mensen zoals Arthur Bremer (in 1972 veroordit M w(f| d hel plegen van een aanslag op de toenmalige gouverneur van Ala bama. George Wallace) en Sirhan Sirhan (veroordeeld in de zaak van de moord op senator Robert Kennedy in 1968). (ADVERTENTIE) I NEW YORK (Reuter) - Opnieuw t heeft een Amerikaan met een vuurwapen geprobeerd de koers van de Amerikaanse geschiede nis te wijzigen - dit keer door pre sident Ronald Reagan herstel baar en zijn perschef misschien onherstelbaar te verwonden. Maar vuurwapens in Amerika zijn niet alleen gericht geweest op presidenten. Honderden andere Amerikanen van naam en vele duizenden gewone burgers heb- I ben er ook het loodje bij moeten leggen. i Na elke moordaanslag die enig op zien baart wordt een strengere vuurwapenwet geëist. Maar het vuurwapen is een deel van de Amerikaanse geschiedenis en de grondwet uit de achttiende eeuw, opgesteld met in gedach ten de Amerikaan die een nieuw land braaklegde, zegt dat een vrij mens het recht heeft om een wa pen te dragen. In de Verenigde Staten kan men in elke staat een vuurwapen aan schaffen. Er zijn staten die in stemming van de politie eisen, andere niet. Vuurwapens zijn onder de hand vrijwel overal verkrijgbaar, men kan er een kopen op een hoek van de straat of zelfs in een café. Er zijn Amerikanen - Ronald Rea gan is er een van - die tegen een strikte vuurwapenwet zijn. Dat lost het probleem niet op, zeggen zij. Reagan zei zelfs onlangs dat men zich in bepaalde delen van de Verenigde Staten, zoals Arizona, veiliger voelde omdat men een vuurwapen kon bezitten en mee dragen. In de Verenigde Staten worden per dag gemiddeld 62 Amerikanen door kogels gedood. In een jaar komt dat neer op 217.000 mensen - .bijna vier keer het aantal Amerikaanse soldaten dat sneuvelde in Vietnam. In het Amerikaanse Congres heeft de "National Rille Association" (NRA) krachtig "gclobby'd" voor het voorkomen van strengere (ADVERTENTIE) ANNO 1695 vuurwapenbcpalingen. De woordvoerder van de NRA was gisteren niet» bereikbaar voor commentaar. De vereniging is niet alleen tegen registratie van vuurwapens, maar ook tegen het duiken in het verleden van de aanvrager, om te zien of hij soms een strafblad heeft. Ook wil zij niet aan een wachtperiode en een verbod op de verkoop van de "Saturday night Special", het goedkope wa pen dat een hoofrol speelt in veel Amerikaanse straatmisdaden De NRA vindt ook dat als vuurwa pens verboden worden, alleen mensen die buiten de wet staan ze in bezit hebben. Ook vindt ze dat wapenwetten niet werken en de burger zonder zelfverweer la ten. Na de schietpartij van gisteravond zal het openbare debat over het vuurwapen in Amerika ongetwij feld opnieuw ontbranden. Zulke debatten zijn altijd vruchte loos geweest en vele Amerika nen zullen er ook deze keer geen heil van verwachten. Zie voor overig buitenlands nieuws pagina 15 Het landelijke gebied omstreeks het jaar 2000. Waar en hoe zal daarin voor land-, tuin- en bosbouw plaats zijn? Ën voor recreatie, natuur en land schap? Komen allen die er wonen en wer ken voldoende aan hun trekken? Voor deze en nog vele andere belan gen zullen wij onze groene ruimte moeten inrichten. Want zij wil eerst weten hoe u erover denkt Wie wil. kan zijn mening geven. Bij provincie- en gemeentehuizen en bij bibliotheken kunt u het stuk inzien Bij de Staatsuitgevenj is het te koop. Het boekje .Onze groene ruimte f straks" is gratis. Vul de bon in en u knjgt w groene ruimte .c KE/?A/ bon in en u I De regering deze samenvatting f heeft hiervoor bepaalde plannen jjr Sy van het Structuur^ neergelegd in het Structuur schema voor de landinnchting. Voorlopige plannen Bon: c z *(fi schema A 5 thuis- W Vul deze bon I I'M", -pi nil Postbus b\. 2500 RR Den Haag. is ren |>uNikjtic van het minister*- van Landbouw en Vissen) en het -nstcr.evan Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordrmr.) ',S Plaats: Invullen in bloklctters

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9