Afgraven grond met gif te dnur Albeda negeert uitspraak Kamer Specialist mag twee ton verdienen Evacuatie voor opruiming V-Fs Gordijnen in één dag schoon! reinigen verven 340 980 II- iiriinw-"-p"- Hongerstaking voor IRA- en RAFleden 1 Minister over Krimpen: cpalthenette van cPdlthe Uitzendarbeid maximaal geen drie maar vier maanden [NSDAG 31 MAART 19Ri len ✓ie SerNIJMEGEN (ANP) - Tien van dc vijftien in ons land gevan gen zittende politieke dienst weigeraars zouden vandaag een demonstratieve honger staking van ongeveer twee weken beginnen uit protest tegen de "onmenselijke be handeling" van republikein se IR A-gevangenen in Noord-Ierland en leden van rij. de Rote Armee Fraktion (RAF) in West-Duitsland Evenals bij de totaalweigeraars in Nederland het geval is, worden deze gevangenen geï soleerd en als misdabigers af geschilderd. alsdus een ver klaring van de anti-militaris tische aktiegroep Onkruit: "De toestanden in Noord-Ier land en West-Duitsland ma ken duidelijk hoe het in een westelijke rechtsstaat is ge steld. Veel geroemde grond- tnn rechten worden je ontnomen, als je er een te linkse radicale mening op nahoudt. Dat wij daar in Nederland niet zo ver van af staan, maakt de opslui ting van politieke dienstwei geraars duidelijk". De hongerstakers zitten in Hui zen van Bewaring in Amster dam. Arnhem. Breda. Leeu warden en Maastricht. Een andere totaalwcigeraar, de 22-jarige Martin Janssens uit Nijmegen, is inmiddels na twee weken met zijn honger staking in het Arnhemse Huis van Bewaring gestopt. Hij was zijn actie begonnen, direct nadat hij was opgepakt bij de bezettingsactie door anti-militaristen bij de Rot terdamse Droogdok Maat schappij. I omberheid iver fonds werkloosheid SN HAAG (ANP) De ww-uit- ceringen zullen zeker gedaan jlijven worden, maar er is verder log geen enkele oplossing in jicht voor de financiële proble men van het Algemeen Werk loosheids Fonds (AWF). Tot die conclusie kwam het AWF-be- ïtuur gisteren tijdens een extra vergadering over de financiële positie van het werkloosheids fonds. et fonds dreigt onvoldoende geld te krijgen om de ww-uitkeringen te doen en andere verplichtingen na te komen. Ook heeft het geen reserve meer om onvoorziene te genvallers op te vangen. een vorige vergadering, enkele weken geleden, kwam een aantal bestuurders dan ook tot de con clusie dat de ww-premie per 1 ju li omhoog zou moeten van 1.5 twee procent. Werkgevers- en FNV-vertegenwoordigers wil den overigens van geen premie verhoging horen. Zij vonden dat het rijk de tekorten maar moest aanzuiveren. middels heeft het kabinet beslo ten het werknemersaandeel van de premie te verhogen met één procent. Daardoor komt er een wijziging in de verdeling var de premielast, die tot nu toe voor de helft door het rijk werd gedragen en voor de andere helft door werkgevers en werknemers ge zamenlijk. Ir heerste gisteren bij de fondsbe stuurders weinig vreugde over de premieverhoging met één procent, want, aldus Kroonverte- genwoordiger drs. P.A. Gille, dat levert weliswaar ruim 500 mil joen op, maar dank zij een goo cheltruc verdwijnen er 400 mil joen onder de tafel van staatsse cretaris de Graaf, die tegelijker tijd met dat bedrag de rijksbij drage aan het fonds verlaagt. Het AWF krijgt slechts 100 miljoen, waarmee het fonds allerminst uit de zorgen is. £en garantie dat de overheid ko mende tekorten zal aanvullen kregen de AWF-bestuurder ove rigens (nog) niet. De vertegen woordiger van het ministerie van sociale zaken, drs. J. Laan. liet weliswaar namens het kabinet weten dat er geen situatie mag en zal ontstaan waarin de betaling van de uitkeringen en het nako men van andere verplichtingen door het AWF in gevaar komt. maar een harde toezegging dat dit ook een garantie van het rijk inhoudt om de tekorten aan tc zuiveren deed hij niet. WEERRAPPORTEN f c temp slag 24 uur t k* 11 1 II Amsterdam zwaar bew. 15 7 02 Dc Bilt 15 7 1 Deelen mist 10 7 01 Eelde zwaar bew. 13 6 0 Eindhoven 13 8 05 Den Helder zwaar bew. 11 7 02 Rotterdam zwaar bew 15 8 05 Twente zwaar bew. 13 8 0 Vlissingen geheel bew. 13 8 5 Zd. Limburg 14 9 4 11 3 01 Athene on bew. -11 - Barcelona zwaar bew. 19 8 13 Berlijn zwaar bew. 18 10 0 Bordeaux mist 17 6 04 Frankfort 17 10 0 Genevé mist 118 3 Helsinki half bew. 3-3 0 Innsbruck geheel bew. 20 8 2 Klagenfurt motregen 12 6 1 Kopenhagen licht bew. 10 3 0 Lissabon zwaar bew. 13 10 3 Locarno regen 9 8 84 regen 9 6 10 Luxemburg licht bew. - 9 - Madrid licht bew 14 6 0 17 12 2 Mallorca geheel bew 18 9 8 Munchen zwaar bew. 14 7 0 Nice zwaar bew. 14 13 3 Oslo 8-5 0 geheel bew. 16 9 0 geheel bew. 24 19 0 Split zwaar bew. 21 17 0 Stockholm 5-3 0 Wenen zwaar bew 17 8 0 geheel bew 11 9 04 Casa Blanca 17 13 6 Las Palmas half bew 19 16 0 Beiroet - 11 - Tunis regen 21 12 01 Advies speciale commissie aan regering T) DEN HAAG (GPD) Het zoge naamde norminkomen van een medisch specialist zou bijna twee ton kunnen zijn. zo advi seert een speciale commissie de regering In het bedrag dat is uit gerekend voor het bereiken van een aanvaardbaar inkomenspeil van deze beroepsgroep, zijn en kele noodzakelijk geachte toesla gen opgenomen. Dc regering zal haar standpunt over dit advies zo spoediè mogelijk geven De speciale commissie werd enke le maanden geleden ingesteld onder leiding van mr. R J. Erd brink ombudsman van het le vensverzekeringswezen. Over deze oplossing werd tussen rege ring en medische specialisten overeenstemming bereikt nadat de artsen onder meer door mid del van een kort geding hadden bereikt dat de katHnetsmaatn - len om hun inkomen te korten niet doorgingen. Op basis van rapportage kwam de regering vorig jaar tot de conclu sie dat de medische specialisten gemiddeld ongeveer een kwart miljoen verdienden. Zij vond echter een inkomen van onge veer f180.000 aanvaardbaar en wilde het verschil „afbouwen", waartoe op grond van de Prijzen wet een beschikking werd uit gevaardigd. Die maatregel werd in kort geding onuitvoerbaar ver klaard. Na nieuw overleg werd een com promis bereikt, waaruit de instel ling van de adviescommissie voortkwam Inmiddels heelt de staat hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak in kort geding van de Haagse rechtbankpresi dent en diende het kabinet on langs bij de Tweede Kamer een speciaal wetsontwerp ter rege ling van de inkomens der vrije beroepsbeoefenaars in. Aankledingen De regering wil echter aan het ad vies van de commissie grote waarde hechten. Zij wilde (zo is gesteld) per 1 april van dit jaar overgaan tot het definitie! vast stellen van een norminkomen. Het verschil tussen feitelijk inko men en vast te stellen aanvaard baar inkomenspeil moet dan door diverse maatregelen gele» delijk verdwijnen Hetzellde geldt voor van enkele andere vrije beroepen. De commissie vindt een ?ogc- naamde „aankleding" of toeslag van 26 procent aanvaardbaar voor oude-dagsvoorziening en van 23.4 procent voor sociale las ten (uitgaven die specialisten voor eigen rekening moeten ne men) Verder is voorzien in een onzekerheidsmarge van 5 pro cent en van 1 procent in verband met werkloosheidsrisico's en van 1.3 procent voor het belastin gcffect van een voorziening voor vervroegd uittreden (VUT». Uitgegaan werd van een vergelijk baar zogenaamd schaalinkomen van een (tamelijk hoge) ambte naar Dit becfrag wordt dan „aan gekleed" met de kosten voor pensioenen, sociale lasten en en kele risico's en onzekerheden, zodat men tot ongeveer f 194 000 komt Geadviseerd wopit deze bedragen elk jaar aan te passen De commissie beveelt ook aan tc streven naar een passende pen sioenvoorziening Die mag niet los worden gc/u-n van het af schaffen van het stelsel van de praktijkoverdrachten, met de op brengsten waarvan meestal dc pensioenvoor lening wordt ver beterd. Deze kwestie zal wette lijk moeten worden geregeld. Gewezen wordt op de mogelijk heid om voor de pensioenrech ten een rijksgarantie te geven. LEIDSCHENDAM (ANP) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) vindt dat het ernstig verontreinigde terrein van de voormalige Exploitatiemaatschappij Krimpen (EMK) aan de Schaardijk in Krimpen a/d IJssel voorlopig niet kan worden afgegraven. Militairen bij liet staartstuk van een V-I vliegende bom. De opruimingswerkzaamheden zullen tien werkdagen in beslag nemen. HARFSEN (GPD) - Enkele tien tallen inwoners van de buurt schap Harfsen in de Gelderse ge meente Gorssel moesten giste ren hun huizen uit om mensen van de Explosieven Opruimings dienst (EÓD) de gelegenheid te geven negen V-l's onschadelijk te maken. Al meer dan 35 jaar hebben deze vliegende bommen zo ongeveer in hun achtertuin tjes gelegen. De autoriteiten heb ben twee opvangcentra inge richt. Het kan nog wel veertien dagen duren voordat de V-l's al lemaal onschadelijk zullen zijn gemaakt en al die tijd zal het le ven in en om Harfsen ontwricht blijven. Na een dag werken bleek gisteren echter al dat een kuil waarin vier. van die helse machines liggen waarschijnlijk woensdag al ont ruimd kan zijn. Twee zijn er in middels onschadelijk gemaakt. Wat de tweede kuil, met daarin nog vijff van die bommen, ople vert, moet echter nog maar wor den afgewacht. De opruimactie is de grootste van de explosieven opruimingsdienst tot nu toe. Nog vijfjaar Er liggen rondom Gorssel nog ze ker veertig V-l's en het zal nog zeker vijf jaar duren voordat al die dingen zijn opgeruimd. Dc vliegende bom. waarmee dc Duitsers tegen het einde van de oorlog vooral Antwerpen (en Londen, vanuit het westen van het land) bestookten, was voor zijn tijd weliswaar een vernuftig apparaat, het was en bleef oor logskwaliteit. Van de zeker dui zend in het gebied tussen En schede en Deventer gelanceerde raketten zijn er tientallen direct na dc start tegen de vlakte gesla gen. Vele ontploften daarbij. maar even zovele bleven er lig gen zoals ze neerkwamen tot mi litairen of burgers ze opruimden. De negen „Vergeltung Eins"-raket- ten in Harfsen zijn in de nadagen van de oorlog in '45 door boer Groot-Koerkamp persoonlijk in een door een ontploffing van een andere V-l ontstane krater ge gooid. „D'r zat niks anders op", zei hij gisteren gestoken in het zondagse pak omdat hem toch niets anders te doen stond dan in een café in het dorpje Almen af te wachten omdat zijn hoeve op nieuw in het spergebied ligt. „Wij boeren moesten in het voor jaar van '45 weer aan de slag. Het land bij onze boerderij leek al leen wel een kerkhof, overal lag schroot, onontplofte raketten en dode dieren. Ik heb. toen de Duitsers weg waren, negen van die dingen achter m'n paard ge knoopt, ze in twee kraters ge schoven en er toen zand over ge gooid. Achteraf denk je, tjonge, wat een gevaarlijke klus is dat geweest. Maar in die tijd leefde je met het gevaar. De bommen en de vliegtuigen huilden elke dag laag over je huis. Maar er is bij ons in de buurt toen nog een boer omgekomen toen hij oor logstuig van z'n land harkte", zegt boer Groot-Koerkamp. Hoe gevaarlijk het was wat Groot- Koerkamp deed. kwam gisteren vast te staan. Volgens kapitein Van Maaren van de EOD is de ontstekingsbuis van een V-l krachtig genoeg om een land bouwtrekker op te blazen. Het is ook heel goed mogelijk dat er in een van de twee kuilen nog een deel van de enorme spnngladin gen boven komt. Elke V-l had meer dan 900 kilo springstof aan boord en nog eens vele liters licht ontvlambare brandstof Handel in tropische vissen aan banden DEN HAAG - Staatssecretaris Wallis dc Vries (CRM) gaat onderzoeken of het mogelijk is tropische aquariumvissen op grond van de wet op de dierenbescherming, aan te wijzen als groep van soorten die zonder vergunning van de minister van CRM niet voor verkoop voorradig mag worden gehouden. Staats- szcretans Hazekamp (econo mische zaken) heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid De Graaf (PvdA). DeGraaf vroeg zich af of de be windslieden wel wisten dat vijftig procent van de aqua riumvissen die voor de han del zijn bestemd tijdens het vervoer sterft en dat dertig procent van de importen via beunhazen dc aquanumhef- hebber bereiken. Het PvdA-kamerlid, dat zich met zijn gegevens baseerde op een rapport van de Unc tad, drong er bij de bewinds- leiden van economische za ken en ontwikkelingssamen werking op aan maatregelen te nemen tegen beunhazen in de vissenhandel door een vestigingsregcling voor die branche af te kondigen en ook eisen van vakbekwaam heid en eisen voor technische voorzieningen te stellen. De staatssecretaris van econo mische zaken, zegt nu dat er in het kader van dc vesti gingswet detailhandel geen mogelijkheid is voor een aparte vestigingsregcling voor die vissenhandel Wel is in het kader van die vesti gingswet een ondernemers opleiding voor de dierenhan del gerealiseerd. Die oplei ding bevat, aldus de staatsse cretaris, een vakbekwaam heidsgedeelte waarin onder meer aquanumdieren wor den behandeld. Het benodigde geld (ruim een half miljard gulden voor de totale af graving) is niet aanwezig, en een dergelijke hoeveelheid veront reinigde grond ineens kan onmo gelijk worden verwerkt. De minister heeft dit gisteren op zijn ministerie in LeidSchendam meegedeeld, nadat hij van burge meester Bulder van Krimpen een uitgebreide nota had ontvan gen van een technische werk groep. die zich het afgelopen jaar met de verontreiniging op het EMK-terrein heeft bcziggehou den. Die werkgroep kwam tot de con clusie dat afgraven van het met olie. fenolen, aromaten en zware metalen verontreinigde 4.5 hec tare grote terrein de beste oplos sing is. Voorlopig zal echter worden vol staan met maatregelen om het drainagewater op te vangen en te zuiveren, omdat het momenteel verontreinigd in het oppervlak tewater terecht komt. Ook zullen nadere onderzoekingen moeten worden verricht naar mogelijk nog niet ontdekte leidingen en putten en zal de verontreiniging tot op grotere diepte onderzocht moeten worden, aldus Ginjaar. De provincie zal dit najaar met een voorstel komen voor een "defini tieve" oplossing, vermoedelijk isolatie van het terrein door het slaan van damwanden. Het opvangen van het drainagewa- ter kost ongeveer vier ton per jaar. Met het slaan van een dam- wand tot op een diepte van der tien meter is driekwart miljoen gulden gemoeid. De minister wil een afgraving op wat langere ter mijn niet uitsluiten Het zou dan om een selectieve of gefaseerde afgraving moeten gaan. omdat de werkgroep heeft geconsta teerd dat het isoleren van het ter rein niet uitsluit dat de verontrei niging zich toch zal uitbreiden Minister Ginjaar wilde niet diep in gaan op de juridische aspecten in deze zaak. Dit onderdeel van de nota wordt ook nog geheim ge houden. Bovendien is de zaak in handen van de strafrechter. De overheid zal echter vrijwel zeker voor de kosten van welke opera tie dan ook in Krimpen moeten (ADVERTENTIE) Gordijnen smoezelig? In overleg met de Palthenette-chef hangen ze-'s morgens brengen, 's avonds halen-dezèlfde dag weer voor uw ramen. Gordijnen verven? Duurt wat langer, maar wordt héél mooi, óók van donker naar licht verven. perm perm opdraaien, omdat de laatste ge bruiker de aanvankelijke olie handel maar later het chemisch afval "verwerkend"*, bedrijf EMK. formeel niet meer bestaat. Milieugedeputccrde Hoek van Dij- ke van Zuid-Holland vindt dat de chemische industrie, die tenslot te met de EMK in zee is gegaan, moet bijdragen in de kosten. Al leen al uit een soort "morele schuld" zou ze moeten deelne men in een noodfonds. Hoek van Duke vindt het niet terecht dat de chemische industrie in ons land elke verantwoordehjkjheid voor de verontreiniging in Krim pen en elders van de hand wgst. "Nederland kan N-bom tegenhouden" (van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN Ne derland is wel degelijk in staat het neutronenwapen tegen te houden. Tot die conclusie kwam minister van defensie De Geus gisteravond tudens een CDA-bij- eenkomst over het vraagstuk vrede en veiligheid Wél gaf hij toe dat zijn Amerikaanse collega Weinberger weinig begrip kon opbrengen voor het feit dat men in Nederland zo'n moeite heeft met het neutronenwapen. "Maar", zo voegde hu eraan toe. "de Amerikaanse regering heeft beloofd niets te zullen doen te gen de zin van de Europese bondgenoten in. En Nederland staat niet alléén in zijn afwijzing van het neutronenwapen. Ook West-Duitsland en Belgie heb ben hun bedenkingen" De Geus hield voorts een pleidooi om eind van dit ja&r over tc gaan tot modernisering van kernwa pens. een besluit dat regering en parlement in 1979 twee jaar voor zich uit geschoven hebben. Ook moet dan. aldus De Geus. wor den besloten tot stationering van een U-perkt aantal kernwapens in Nederland "We moeten een evenredig deel blijven leveren Elke stap in de richting van neu traliteit moeten we afwijzen Ne derland heeft een veel te strategi sche ligging om tot ontwapening over te gaan Als je in een bond genootschap samen besluit iets te doen, dan moet je jouw deel daarvan meepakken Naast die modernisering zal de partu ^'an De Geus ook steeds de nadruk blijven leggen op beheer sing van die kernwapens, een be sluit dat indertijd tcgelukertijd is genomen. DEN HAAG (ANP) - Minister Al beda (sociale zaken) is niet be- ADVERTENTIE) Holland in last! De PARTIJ TOT LIKWIDATIE VAN NEDERLAND (die iedereen miljonair wil maken), start haar verkiezingscampagne in het Kiesdistrict Leiden' Gerril Kreuger. lijsttreKker van de Partij tol likwidatie van Nederland, spreekt éérst in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Donderdagavond. 2 april a.s. Grote zaal; open 19.30 uur. aanvang 20 00 uur maanden tc brengen, zo heeft hij dc- Tweed»- Kamer laten weten De bewindsman gaat hiermee in tegen een kamermeerderheid die eind vorig jaar een motie van de VVD-er De Voogd steunde, waarin om een termijn van vier maanden werd gevraagd. Albeda wijst erop dat het meren deel van de uitzendarbeid bin nen twee maanden weer wordt beëindigd De termijn van drie maanden is dus al ruim gesteld, zegt hij De bewindsman vindt dat een termijn van drie maan den met een mogelukheid tot verlenging meer ruimte biedt om op flexibele wijze in te spelen op een eventuele rcele behoefte aan verlenging dan een harde grens van vier maanden, waarbij ver lengingen zijn uitgesloten of tot het uiterste zijn beperkt In zun brief noemt Albeda nog eens een aantal situaties waarbij verlenging van de termijn van drie maanden mogelijk is Dat kan bij een reorganisatie van een bcdrnf wanneer er tndcluk be hoefte is aan uitzendkrachten voor bijvoorbeeld vijf maanden Ook een eenmalig proleet of een tijdelijke piek kan verlenging rechtvaardigen Verder kan di»- worden toegestaan als uitzend krachten vanwege hun leeftud of opleiding mociluk plaatsbaar zun. De minister zegt dat het beleid om dispensatie van de drie maan den termijn te geven, soepel is Unie bestuurder H. van Gils zei gisteren dat de uitzcndbranche uitzendkrachten 50.000 manja ri-n werk biedt, terwijl ze zelf 3 000 vaste medewerkers in dienst heeft Door aantasting van de uitzendtcrmun dreigen vol gens hem fikse klappen voor uit zendkrachten en vast pcrsom-cl Dc minister, aldus Van Gils, schermt met de volstrekt onbe wezen stelling dat uitzendkrach ten vaste arbeidsplaatsen inne men. Bovendien legt hij een meerderheidsadvies van de Stichting van de Arbeid naast zich neer dat een termun van vier maanden met vcrlcngingsmogc- ti)khaftd Lnh i ld Het gaat om - grotendeels jeugdige - werknemers die grote moeite hebben om een vaste arbeids plaats te vinden, aldus Van Gil:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7