'Geen proef met langer openen van drie café s' Voorproefje zesdeklassers Begin bouw van politiebureau mogelijk in '82 Raadscommissie tegen plan Goekoop Conflict rond Mare bijna uit de wereld CNV ingenomen mis economische Wiel bleek een krik Wegwijs in Leiden LEIDEN Er moet geen proef gedaan worden met het langer open laten van een drietal café's in het weekeinde. D&t was gisteravond het advies van de meerderheid van de raadscomissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden aan de burgemeester. De burgemeester had het men om een drietal café's (de Ta verne aan de Garenmarkt, Cen trum aan de Nieuwe Beesten markt, The Duke aan de Oude Singel, hoek Nieuwe Beesten markt) tijdens de zomer op proef toe te staan in het weekeinde tot drie uur open te blijven. Hij had deze café's uitgekozen op grond van een politic-nota. In deze nota gaf de politie aan dat de genoem de café's het minst overlast zou den geven. Daarbij was gekeken naar het wonen en parkeren in de omgeving. Ook het aantal klachten en de aard van de lei ding van de kroeg (hoe staat het café bekend?) was daarbij be trokken. Heftig verzet tegen het voornemen van de burgemeester was er al lereerst bij de buurtverenigingen d'Oude Morsch en Noordvest, die vonden dat ze 'belazerd' wa ren door eerdere uitspraken van CDA- en VVD-politici, die gega randeerd zouden hebben dat de binnenstad zou worden ontzien bij de verruiming van de slui tingstijd. Ook de linkse partijen - en dus een meerderheid in de raad - verzet zich tegen Goekoops voorne men. "De politie waakt, opdat de burgers rust hebben. Dat staat op de politiepet", zo wist PvdA- raadslid Eikerbout. Hij vroeg de politie zich daar naar te richten. Later bleek dat Eikerbout ten onrechte had begrepen dat de politie voor verruiming van de sluitingstijd pleitte. "We hebben alleen gezegd: als het dan zonodig moet, dan liever al lemaal en niet maar drie", aldus commissaris Van Voorden. Hij voegde eraan toe dat de politie al in 1976 grote bezwaren had tegen concentratie op de Nieuwe Bees tenmarkt. Glaubitz (D'66) zei de zaak te wil len laten zoals die is. De gemeen teraad heeft uitgesproken dat verruiming van de sluitingstijd in de Pietcrswijk uitgesloten is. "De wens van de horeca dat alle cafc's een bijzondere ontheffing krijgen is dus toch onmogelijk", aldus Glaubitz. Horeea-Nedcrland stond inder daad afwijzend tegenover het plan van Goekoop. Zij willen geen onderscheid maken tussen de 33 ondernemers die voor een latere sluitingstijd in aanmer king willen komen. Daarbij komt dat van de drie café's die de bur gemeester noemt, er twee eigen dom zijn van bestuursleden van de ondernemersbond. Dat brengt ze volgens CDA-raadslid Driessen in een onmogelijke po sitie en dat was mede de reden om tegen het plan-Goekoop te zijn. CDA-raadslid Walenkamp daaren tegen verdedigde het voorstel van de burgemeester. Hij beriep zich daarbij op de nota van de politie en op de uitspraak van GS qver de bezwaren tegen de café bestemming in de wijk Noord- vest. Hij kreeg alleen bijval van raadslid Zonnevylle (VVD). Burgemeester Goekoop vond dat het raadsbesluit (motie Walen kamp. Kuijers, Glaubitz) die de instelling van maximaal vijf nachtcafés beoogde) nog niet was uitgevoerd. Het zou volgens hem juridische problemen geven als hij alle aanvragen van de ho- reca-ondernemers nu zou afwij zen. Na afloop van de discussie zei Goekoop zich over zijn voor nemen te zullen beraden. Hij is formeel niet gebonden aan het advies van de commissie. LEIDEN LEIDEN - Een compromis over het universitaire weekblad Mare lijkt in het verschiet te liggen. Na overleg met het universiteits bestuur heeft de redactieraad van Mare een minimumbegroting vastgesteld en na nog wat sleutelwerk door het College van Be stuur maakt dit compromis een goede kans veilig door de uni versiteitsraad te kunnen worden geloodst. De problemen rond het blad ontstonden toen de universiteitsraad een dikke maand geleden -besloot dat in de begroting van Mare een ton moest worden bezuinigd. Het college van bestuur nodig de Mare daarop uit een zogenaamde minimumbegroting samen te stellen. De redactie en redactieraad van Mare kwamen na enig cijferwerk tot de conclusie dat voor het maken en verspreiden van het blad een bedrag van 681.000 nodig was. Om het bestuur tegemoet te komen werd daar 20.000 van afge trokken, zodat het totaalbedrag op 661.000 uitkwam. Dat ligt nogal altijd 40.000 boven de somma die de universiteitsraad in gedachten heeft. Het College van Bestuur stelt nu voor om één nummer (totaal wordt dan 37) minder uit te brengen en de ad vertentie-inkomsten hoger in te schatten, hetgeen beide tot een besparing van 20.000 leidt. De Mare-begroting komt dan pre cies uit op het bedrag 621.000) dat de universiteitsraad wenst. DINSDAG 31 MAART, I® LEIDEN - Met uitzondering van een paar kleine opmerkingen ij CNV afdeling Leiden zeer te spreken over het economisch belt plan. "Met deze nota wordt het sociaal-economisch beleid op rM wat punten duidelijk bijgesteld". ets In het algemeen heeft het CNV echter wel veel kritiek op het feit daoo sector economische aangelegenheden zo achterblijft bij de stadser nieuwing. De bond rept in dit verband over een teken aan de wjcb Moet er in de toekomst voor wonen of werken worden gekozen.sn kiest het CNV "gezien de verslechterde economische situatie" vootfW laatste. Uitbreiding van de afdeling economische zaken is volgeniin bond ook noodzakelijk. jc ien Wat betreft het economisch beleidsplan zet de bond een vraagteken btn geplande uitbreiding van de kantorensector. (50 a 75.000 vierkantejrc ter op het Schuttersveld en 35.000 vierkante meter langs de Plesnjir laan) Het CNV: "Dat is nogal wat. Hoe is de vraag vanuit de kantojei sector zelf naar accommodatie?" a Een ander punt van kritiek dat de bond aanhaalt heeft te maken met plannen van winkels. Het economisch beleidsplan wil een ondersclt gaan maken tussen wijk- of buurtwinkel. "Volgens ons is dit techn(K onmogelijk. En gesteld dat het wel zou kunnen beperkt men de mik lijkheden voor een ondernemer om te functioneren wel zeer bijzondrot Leerlingen van de zesde klas in De Meerpaal. Voorproefje op de middelbare school. LEIDEN - Ieder uur een andere leraar, nieuwe schoolregels en een continurooster. Dal zijn nog maar drie nieuwe dingen waar leerlingen van de zesde klas lage re school volgend jaar mee te ma ken krijgen. Dan gaan de mees ten immers naar het voortgezet onderwijs, waar ze weer op een heel andere manier les zullen krijgen dan op de lagere school. Om de kinderen vertrouwd te ma ken met het voortgezet onder wijs, kregen de zesdeklasleerlin- gen van de Meerpaal in de Me ren wijk gisteren alvast een voor proefje. Na een rondleiding door hun "nieuwe" school werd een continurooster afgedraaid. Ook konden de kinderen, net als op de middelbare school, op school scholengemeenschap Louise^1 Coligny en de Leao De Nieu^1 Vaart waren leraren gekonti die de zesdeklassers ieder (i' uur les gaven. Deze voortgezet-onderwijsdag, initiatief van onderwijzeres Ep Plas van de Meerpaal, sloeg i de leerlingen goed aan. Dof snee-middelbare scholieren 2J 1 ze echter nog niet. Want op vr ke school voor voortgezet ond wijs krijgt een leraar na aflq van de les nog applaus? En z- middelbare scholieren niet mf" opgetogen wanneer een pn van de natuurkundeleraar ra lukt. dan wanneer alles go gaat? ring voor alle bewoners. Up de avond, die om acht uur begint wordt een verslag gegeven van het gesprek dal het comité vorige week had met directeur Broos- hooft van Rijnland. Ook wordt besproken welke acties nu moe ten worden ondernomen en er worden onthullingengedaan door mensen die vervelende erva ringen hebben met het energiebe drijf. Tekenfilm Gasprijs Het bewonersactlecomilé "Gasprijs omhoog, nee" houdt morgen avond in 't Spportje een vergade- In het clubhuis "Op eigen wieken" in de Slaaghbuurt wordt mor genmiddag 0111 twee uur de te kenfilm "Asterix en de helden" vertoond. Vrijwilligers Voor het project begeleide kamer bewoning van de Vrijwilligers- centrale Leiden worden nog vrij willigers gezocht. Zij moeten mensen begeleiden die niet geheel zelfstandig kunnen wonen. Aan meldingen bij de centrale aan de Langegracht 246a, tel. 149064. Muziek Het LUM. de muzieksektie van het LAK. organiseert jaarlijks cur sussen op het gebied van muziek. Op het moment worden voor het bestuur van het LUM twee nieu we leden gezocht. Liefhebbers kunnen zich. informeren via tele foon 760520 of op het LAK—secre tariaat. 124890. Schuiladressen Het Jongeren Advies Centrum Lei den zoekt nog schuiladressen voor jongeren die in een conflict situatie zijn geraakt en dringend onderdak moeten hebben. Mor genavond houdt het JAL een in formatieavond waarop belang stellenden alles te horen krijgen over de mogelijkheid schuiladres te worden. De avond begint om acht uur in de Caeciliastraat 67. Telefoon 126052. Postzegelmarkt In "De Goede Herder" aan de Oude Vest wordt vrijdag een postzegel- markt gehouden met een grote keus in Nederlandse en buiten landse postzegels. De markt is voor iedereen van half acht tot tien uur gratis toegankelijk. I LEIDEN - Een 31-jarige Leiden; moest gisterochtend tot U verbazing constateren dat z auto op het wegdek zakte to hij pogingen in het werk stel om de parkeerplaats achter" flat aan het Stationsplein verlaten. Iemand bleek een van de wiel van zijn wagen te hebben v| wisseld voor een oud wiel n. een lekke band. Deze was woon tegen de wagen aange: die nog op de krik stond. To de eigenaar zijn auto had 1 start reed hij van de krik en zf te op h'et wegdek. LEIDEN Alleen geldgebrek staat de spoedige bouw van een nieuw politiebureau nog in de weg. Toch zijn er wellicht moge lijkheden om al volgend jaar met de bouw aan de Langegracht (kosten 21 miljoen gulden) te be ginnen. Dat zei burgemeester Goekoop gisteravond in de raadscommissie politie zaken Hij had gistermiddag nog een ge sprek gehad met directeur Schu macher van het Gewestelijk Ar beidsbureau over mogelijkheden van (rijks)subsidie op arbeids plaatsen, de zogeheten 'regeling aanvullende werken'. Volgens Goekoop zou het.rijk mogelijk tot 35.000 gulden per arbeids plaats toelcgggen. Leden D 66 eens over bezuinigingen LEIDEN - De ledenvergadering van D'66 is gisteravond akkoord gegaan met de bezuinigingsope ratie die de werkgroep financiën van die partij voor ogen staat. De bezuinigingsstrategie, neerge: lcgd in de "Contourennota Fi nancieel Beleid '81 - '84 werd door de ledenvergadering een haalbare oplossing van de pro blemen genoemd. De ledenvergadering van D'66 nam de nota tot uitgangspunt van haar nieuwe beleidsprogramma. Voorts drong zij er bij de zittende raadsleden op aan om zich nu reeds in te spannen voor een te rughoudend financieel beleid van de gemeente. "Gewoon een voortzetting van het huidige fractiebeleid", aldus voorma'ig secretaris Van den Berg In de Contourennota wordt ervan uitgegaan dat de gemeente niet meer uitgeeft dan het rijk extra wil vergoeden. Daarboven mag dan nog één procent van de be groting worden besteed aan nieuw beleid. De operatie moet in '84 voltooid zijn Voor de financiering van de bouw stelt het rijk eerst na 1985 geld beschikbaar. Wil de gemeente eerder bouwen, dan zal de ge meente het geld moeten voor schieten. Aangezien de rente op de kapitaalmarkt hoger is dan de stijging van de bouwkosten, moet de gemeente dat verschil dan bijpassen. Er zijn wat dit be treft volgens Goekoop zowel plaatselijk als landelijk wellicht mogelijkheden. Volgens wethouder Waal (ruimte lijke ordening) hoeft de planolo gische procedure geen opont houd te geven. Hij wees erop dat het bestemmingsplan al door GS is goedgekeurd. Mostert. plaats vervangend commissaris van po litie. zei dat er op de (overigens matig bezochte) inspraak-avond weinig bezwaren waren tegen het bouwplan. Volgens ambte naar Post (stedebouw) waren er ook mensen die zeiden dat ze het bureau er graag wilden hebben Van Oosten (PPR) stelde zich kri tisch op ten aanzien van de archi tectuur. Hij vond het ontwerp 'nou niet erg fraai' en 'helemaal niet vriendelijk' en hij trok een vergelijking met het fabrieksge bouw van Krantz (dal nu nog op deze plek langzaam staat in te storten). "Goede wijn behoeft geen Krantz". was de reactie van de architect. Deze vond dat de si tuering van het gebouw aan de Langegracht nu eenmaal een langgerekt ontwerp met zich meebrengt. Van Oosten vroeg ook naar de ge volgen voor het verkeer op de Volmolengracht. Waal zei dat het bureau hier slechts een nooduit gang krijgt. ZOETERWOUDE - In de Corbu- loschool en de Klaverweide- school, beiden aan de Westeind- scweg in Zoetcrwoude blijkt het afgelopen weekeinde ingebro ken te zijn. De dadcr(s) verschaf- tel n) zich via ramen toegang tot de kleuterscholen. In de gebou- .verdc ge forceerd. In de Corbuloschool werd zestig gulden gestolen en in de Klaverwcideschool dertig gul den. SOS-dienSt Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag ?n nacht ge hoor, Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202 Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp, Ocgstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappebjk werk. Ou de Rijn 44e. spreekuur dagelijks van 14.00- 15 00 uur Donderdag telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B. tel. 144715 Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw Onderwijswinkel Lciden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, vo mensen die door spanningen of a dere oorzaken tijdelijk wat moeili zitten, telefoon 125963/761557 Help even Help even, Leiderdorp, ook vo hulp geven. ti 410903,895587410357 892597. Huize St. Maarten 'Opvanghuis voor crisisgevalien v< in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di 10- 12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma 10.30-11.30 uur. Kooi Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stad wijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9—17 uur. Dienstencentrum RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14 16 uur, woe. van 9-11 uur. do. van 19-21 -uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ. beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tgdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Breestraat a vrij. 10-12 u Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voo (Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 41 Soosmiddagen ma., di., do., vrij 1.3-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo rert Kind. Hulp voor moederen kinc bij ongewenste zwangerschap. Tel Huurcommissie A/oor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks var maandag tot en met vrijdag v van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoekj van de Rijksuniversiteit 071-148333 Hst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeieidings- centrum Leiden, hulpverlening aar jongeren, ma, di, do. en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur, tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4