3 Rendement keldert in krantenbedrijf Winstdaling bij Credietmaatschappij as NCW wijst kabinetsbeleid af Beurs Amsterdam Minder snel uitkering nieuwe werklozen Vrouwen krijgen vaker relatiegeschenk 5DAG 31 MAART 1981 EN Dtelgasten t aantal buitenlandse hotelgas :DRO»n en het aantal overnachtingen e sorj in de eerste negen maanden ^n 1980 toegenomen met res fectievelijk 2.2 procent en 1.9 Jp irocen'. m vergelijking met die Jeriode in 1979. Deze toename jomt geheel voor rekening van -124»et eerste halljaar van 1980 want |et derde kwartaal liet ten op- jichte van het derde kwartaal fan 1979 een lichte daling zien. t blijkt uit de cijfers van het cen taal bureau voor de statistiek. In |c eerste negen maanden van ^980 werden 2.279.000 buiten- kndse hotelgasten geregistreerd, ■■■fet bijbehorend aantal over- 3 ïachtingen bedroeg 5.042.000. onden ro' f Britse spoorwegen beginnen in er vJuni met een Intercitydienst tus- ,j jen Londen en een aantal steden Dp het Europese vasteland die 15, Aanzienlijk sneller zal zijn dan de 'nu nog bestaande verbindingen. P in be tijdsbesparing wordt onder T00n{neer verkregen door bij de over- °°k?jteek van Dover naar Ostende praagebmik te maken van een Hoov prcraft. reis van Londen naar Amster- traai flam zal met twee en een half uur weg) worden bekort tot acht uur. 39 lesparen DEN HAAG (GPD) Mensen die per 1 april of daarna werkloos worden, zullen in het algemeen pas recht op een uitkering krij gen als zij ten minste 130 dagen hebben gewerkt in het vooraf gaande jaar. Tot dusver was de grens 65 dagen in het vooraf gaande jaar of zes weken aanslui tend onmiddellijk voorafgaand aan de werkloosheid. Het ministerie van sociale zaken heeft bekendgemaakt dat de wij zigingen van de Werkloosheids- wet en van de Wet Werkloos heids Voorzieningen die deze grenzen verleggen morgen in gaan Deze wetswijzigingen zijn. op voorstel van minister Albeda en staatssecretaris de Graaf (so ciale zaken), onlangs in het park- ment aanvaard. ringen zo voor deeltijdwerkers, musici en ar tiesten een lage'r aantal dagen gelden. De wet zelf voorziet daar in. concrete richtlijnen komen binnenkort Voor deeltijdwer kers met een regelmatig arbeids patroon geldt het 26-voudige van het gemiddelde aantal dagen dat zij per weck werken, met een mi nimum van 65 Part-timers met een wat onregelmatiger arbeids patroon moeten aan een wat zwaardere eis voldoen. Musici, artiesten en degenen die hen technisch bijstaan voldoen aan de eis als zij 80 dagen hebben gewerkt in een onregelmatig pa troon van minder dan 5 dagen per week. Tenslotte worden ook verlaagde eisen gesteld voor be paalde seizoenwcrknemers, va riërend van 80 tot 100 dagen. UTRECHT (ANP) - Steeds meer ftlatiegeschenken zijn bedoeld voor vrouwen. Daaruit zou kun nen worden afgeleid dat de vrouw binnen het bedrijfsleven aan terrein wint Dit zei me vrouw Th. J. Veldhuyzen van Zanten Roest van Limburg. bgevoerd; 200 slachtrunderen. 339 ge- juiksvee, 100 graskalveren, 3557 nuch- ire kalveren, 14 pony's. 999 varkesn, f fe schapen/lammeren en 80 bokken/ h iiten k Hjsnoteringen: Bkchtvee als gisteren r Échtere kalveren van 1.25 tot 2.00 per Efflogram levend gewicht Ëjlchtzeugen van 2.50 tot 2.60 per kg. le- ™?nd gewicht èelk- en kalfkoeien van 1675 tot 3055 er stuk IRrekoelen van 1100 tot 2450 iken van 800 tot 1500 taskalveren van 400 tot 1200 ^ehtere kalveren rood van 250 tot 410 lichtere kalveren zwart van 150 tot 300 Iggen van 95 tot 105 thapen van 190 tot 260 jmmeren van 200 tot 250 jmmeren eerste kwaliteit 370 fcny's i 250 tot 750 piten van 20 tot 100 pelichtingen (achtereenvolgens aan- handel en prijzen) jachtrunderen redelijk, vlot. stabiel i melkkoeien redelijk, redelijk, èts hoger prekocien redelijk, redelijk, stabiel Bnkcn dito raskalveren ruim. redelijk, stabiel juchtere kalveren redelijk, rustig, sta- iatig, redelijk, stabiel brkens redelijk, matig, stabiel liggen matig, matig, stabiel rhapen/lammeren redelijk, redelijk. .—33.50; All 12,-34.40; BI Bil 8.50-15.70; Cl CI1 11.50-19.50. 182 ton. BI per kist 4,90; CII 15.20. Rode cijfers dreigen voor helft dagbladen DEN HAAG-Met de krantenbedrijven in ons land gaat het steeds slechter. Als de huidige ontwikkelingen zich voortzetten, zal dit jaar bijna de helft van de dagbladen in de rode cijfers komen. Deze voorspelling wordt gedaan in het zojuist gepubliceerde jaarverslag- 1980 van De Nederlandse Dagbladpers (NDP), de gezamenlijke uitgevers. i de helft van de Nederlandse •olking wil of kan niet nog er bezuinigen op het gebruik van elektriciteit. Dat blijkt uit "ben onderzoek onder vijfhon derd Nederlanders door de Ver- deniging van Exploitanten van ^Elektriciteitsbedrijven in Neder land (VEEN). I procent van de ondervraagden zegt thuis te bezuinigen op het Stroomverbruik. Ongeveer drie kwart van hen bezuinigt uit fi- (nanciele overwegingen. Een klei ne helft bezuinigt ook vanwege de toekomstige grondstoffen- schaarste. 1 procent van de ondervraagden, die al op het stroomverbruik zeg- gen te bezuinigen, zal in de ko mende jaren niet nog meer be zuinigen. De bedrijfstak staat onder zware druk, aldus de NDP. Het gemid delde rendement daalde met 40 procent en de stijging van de op brengst bleef 5 procent achter bij de toeneming van de kosten. Het grote probleem blijft de terug val aan advertenties. Vorig jaar verminderde het advertentievo lume met gemiddeld 5.7 procent, maar volgens de N DP is het beeld de laatste maanden nog veel slechter geworden. Zet deze trend zich voort dan dreigt ..een triest record'' in de dagbladge schiedenis te worden bereikt. Een verdere prijsverhoging van de abonnementen is volgens de NDP dan ook niet te vermijden. De uitgevers uiten scherpe kri tiek op het overheidsbeleid dat weinig aandacht schenkt aan de veelvormigheid van de dagblad pers in dit land. Vooral de gelei delijke verstrakking van het prijsbeleid wordt gehekeld. De afgelopen jaren konden de kos tenstijgingen nog worden opge vangen en de noodzakelijke in vesteringen worden gedaan door een stijging van het advertentie volume. Maar nu daaraan een eind is gekomen begint de beper kende prijspolitiek (invoering btw op abonnementen, verho ging PTT-tarieven) zich te wreke- Uitermate bezorgd is de NDP over de plannen tot uitbreiding van de etherreclame (STER), die naar verwachting voor 55 procent ten koste zal gaan van de kranten. De plannen zijn in de visie van de NDP een ..rijkelijk vroege reac tie" op,de komst van satellietom roep en daarmee gepaard gaande onttrekking van Nederlandse re clamegelden. Deze ontwikkeling is helemaal nog niet zeker. Maai vaststaat wél dat de schade die vergroting van de STER-zendtijd aan de pers toebrengt volstrekt onverantwoord is. De NDP vindt dat de regering'maar beter de luister- en kijkgelden kan verhogen. Per slot van reke ning heeft de televisie een voor namelijk amuserende functie, terwijl de kranten een hoofdzake lijk informatieve waarde hebben. Er moet daarom alles aan gedaan worden de dagbladabonnemen ten niet te laten stijgen. Enigszins optimistisch is de NDP over de komst van een adverten tie-compensatieregeling voor verlieslijdende bladen. Hoewel de regeling tot nu toe is uitgeble ven, heeft recent overleg met de minister ertoe geleid dat de geza menlijke uitgevers wat dit betreft iets meer hoop hebben gekrege- Minister Gardeniers van CRM heeft de NDP beloofd te gaan praten met haar collega van verkeer en waterstaat over de verminderen de dienstverlening van de PTT ten aanzien van de krantenbezor ging per post. Ons land telt momenteel nog 48 zelfstandige kranten. De totale oplage bedroeg eind vorig jaar ruim 4.6 miljoen exemplaren (abonnenten en losse verkoop). De oplage van landelijke och tendbladen steeg het sterkst, die van de landelijke avondbladen liep terug en die van de regionale kranten steeg Ondanks de teruglopende resulta ten hebben de dagbladen kans gezien het aantal redactionele pa gina's op peil te houden. Vorig jaar verbeterde het gemiddelde van de tekstpagina's per krant zelfs iets. De NDP presenteert dit als ..een lichtpuntje tegen een sombere achtergrond Bij aanvang van de vergadering van de Federatieraad van de F kregen voorzitter Wim Kok en vice- voorzitter Wim Spit van twee medewerksters een zakje aardappelen en t en aardappelschilmesje overhandigd. Dit in verband met de stakingsdag van vrouwen voorzitter van het bestuur 'groepsverenigmg vakbeurs re latie" gistcreh in Utrecht tijdens een persconferentie Jaarlijks gaat er aan 700 miljoen gulden aan relatiegeschenken over de toonbank, maar 40 tot 50 procent van de gevers gaat bij zijn aankoop doelloos te werk Dat is fout. volgens mevrouw Veldhuyzen van Zanten Het ge schenk moet een relatie verstevi gen. bestendigen of verdiepen Het relatiegeschenk dient dus uitdrukkelijk niet om iemand te vreden te stellen", zo zei ze Voor de relatiegeschenkenbranchr ligt volgens haar nog een heel terrein braak op het gebied van advisering 'Een verkeerd rela ticgeschenk kan averechts werken". Nieuw op de markt dit jaar is een pen met ingebouwde radio. Door de stekker van de oortclefoon in het ding te steken, gaat de radio spelen. Er zit ook een zenderzot ker in en een batterij, goed voor twee maanden luistergenot, drie uur per dag. Er kan dus ook mee worden geschreven Een ande re inporteur brengt een stuk zeep op de markt, dat op een suiket zakje lijkt en dat na gebruik als een papieren handdoekje ge bruikt kan worden Andere geschenken, die werden gepresenteerd, waren sieraden etsen, glazen bollen, met daann opgezette dieren, lolly's van een ons. een afsluiter voor frisdrank blikjes, een onderncmersspel en een bankbiljettentester. Aan de vakbeurs relatie, die van maandag 6 april tot en met don derdag 9 april in de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden, doen in totaal 99 deelnemers mee. die 190 firma's vertegenwoordigen. CNV aantasting minima onaanvaardbaar DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Ne derlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) en het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) hebben gisteren beide de nieuwste bezuinigingsoperatie van het kabinet Van Agt gekriti seerd. Het NCW vindt dat het ka binet teveel op de korte termijn opereert en geen maatregelen neemt om de problemen echt aan te pakken. Het CNV vindt de aanslag op de portemonee van de laagstbetaalden onaanvaardbaar. "Korte-termijnwerk op econo misch gebied helpt Nederland niet uit het slop", zo vindj alge meen secretaris Wijfels van het NCW. "Er zijn andere maatrege len nodig dan thans worden ge nomen. Misschien leveren die tij delijk wat nadelige effecten op, maar op de lange duur zal de Ne derlandse economie er baat bij hebben". Verhoging van premies en accijn zen zijn volgens Whffels van die kortc-termijnmaatregelen. Hij pleit onder meer voor maatrege len die de investeringen stimule ren. „Bedrijven die het nog kun nen redden, moeten tot het doen van investeringen worden uitge lokt; want daar zullen we het op den duur toch van moeten heb ben". Weliswaar erkent de NCW-secreta- ris dat bij de verhoging van de premies voor aow en ww het be drijfsleven wordt ontzien (alleen aan werknemerskant gaat de premie omhoog), hij vreest toch dat er op den duur een negatief effect uit kan voortvloeien. Met name vreest hij dat mettertijd zal worden geprobeerd de hogere lasten af te wentelen op de werk gevers door ze in looneisen on der te schuiven. „Er komt zoveel druk op de loonontwikkeling voor 1982 te liggen, dat er heel wat zal moeten gebeuren, wil een verlenging van de loonmaatregel kunnen worden volkomen" CNV De christelijke vakcentrale CNV zegt de gevolgen van de nieuwe miljardenbezuinigingen voor met name de laagstbetaalden on aanvaardbaar te vinden. Maar voorzitter Van der Meulcn van het CNV ui gilleren t"t qjp te leurstelling niet veel kans te zien om het koopkrachtveihes voor de minima, dat nu becijferd is op 3 procent in dit jaar, te beperken. „Ruim 2 procent zijn extra pnjs- stijdingen. Daar valt niets tegen te doen. Hooguit 0.6 procent valt er te redden door het ongedaan maken van een voorgestelde pre mieverhoging voor de sociale voorzieningen". Van der Meulen noemde een poging om via een looneis meer voor de minima in dl- wacht te slepen zelfmoord". „Het zou niet te financieren zijn", aldus de CNV-voorzitter gisteravond na afloop van de Verbondsraad in Utrecht. In die vergadering is de laatste hand gelegd aan het voorstel om tl komen tot een werki kegei heidsfonds. Het fonds maakt on derdeel uit van een pakket maat regelen daf het CNV volgende week nader bekend zal maken en dat een alternatief moet vormen voor de economische problemen in de komende laren Van der Meulen constateerde met «ligt wrevel dat dit klbil» I afgelopen jaren geen enkel *ak bondsidee. ook niet aie van het CNV. heeft overgenomen Als voorbeelden noemde hi| hei van vorig jaar daterende werkge- legenheidsfonds, de gedachte van bedrijfstakraden, de herzie ning van de grondslag voor de sociale zekerheid en het CNV voorstel om de lonen tot modaal, en met zoals de regering aan van kelijk wilde, tot tweemaal mo daal te matigen. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Credietbank NV (NCB) zal in de eerste zes maanden van dit jaar naar verwachting een zelfde resultaat behalen als in de eerste helft van 1980 (nettowinst. 11,2 min). De bank houdt hier bij rekening met een nog iets ver der verkrappende rentcmarge, zo zei voorzitter van de hoofddi rectie drs. J.A.H. Delsing, bij de presentatie van het jaarverslag. Het afgelopen jaar daalde de winst van de NCB van 22.8 min tot ƒ21.7 min. Deze druk op de winst schrijft het jaarverslag toe aan de situatie op de financiële markten en de invloed daarvan op de rentemarge, alsmede aan •een relatief achterblijven van de provisie-inkomsten. In een toe lichting hierop zei de heer Del sing, dat de kredietbeperking van de Nederlandsche Bank ver krappend werkte op de renteper centage. De maatregel van de Nederland sche Bank dwong de NCB om het aan bedrijven uitgeleende geld af te dekken via het inkopen van middellange middelen. Dit opnemen van leningen door ban ken gebeurt veelal op de onder handse markt. De aanbieders van geld zijn hier onder meer pensioenfondsen en de verzeke raars en "zij dicteren de markt", aldus de heer Delsing. Mede door deze situatie en de rela tiet' belangrijke plaats, die de middellange kredietvenening in de portefeuilles van de banken is gaan innemen, kreeg de ver schraling van de rentemarge een structureel karakter. De heer Delsing sprak ook liever van een "permanente monetaire begelei- De grootte van de activiteiten van de NCB in 1980 was bevredi gend. Het balanstotaal ging van I 11.2 miljard naai I 13,6 nuliaid Toch was de groei van het kern- bedrijf minder dan aanvankelijk voor mogelijk was gehouden Met name de toeneming van het consumptieve krediet was scherp lager dan in 1979. In dat jaar steeg de consumptieve kre dietverlening nog met 20 pet. maar in 1980 met 7 pet. Nutricia NV Verenigde Eednjven Nutricia heeft de Britse onderneming Cow and Gate overgenomen van Ungate. Deze maatschappij die zich speciaal bezighoudt met kindervoeding behaalde vorig jaar een omzet van circa 180 min Omdat Nutricia vorig jaar op dit gebied een ongeveer gelij ke omzet behaalde kan voor 1981 op dit terrein ec-n i.m/i tverdub beling worden verwacht, zo heeft Nutricia bekendgemaakt. De overneming zal worden gefi nancierd door uitgifte van nieu we aandelen aan Umgate die hierdoor een minderheidsbelang van 23.46 pet in Nutricia ver werft. Verder krijgt Unigate een optie om na drie jaar haar deelne ming in Nutricia uit te breiden naar 28,46 pet. Deze optie kan worden uitgeoefend tegen een koers van 60 per aandeel Nutn- Bij de overneming zijn in totaal 430 werknemers van Cow and Gate betrokken. Er worden geen in grijpende organisatorische maat regelen voorzien Cow and Gate zal als aparte eenheid onder loka le leiding in de Nutncia-organi- satie worden opgenomen. De uitbreiding van Nutricia met Cow and Gate zal in beginsel geen nadelige invloed hebben op de werkgelegenheid in Neder land (1800 man). Voor beide on dernemingen zal een evenwich tig investerings en ontwikke lingsbeleid worden gevoerd IBB-Kondor De IBB Kondor Groep NV heeft over 1980 een resultaat voor be lastingen behaald van f 1.28 min tegen 1,12 min in 1979 Na een voorziening van f 500 000 (1979 450 000) voor belasting resul teerde winst van 777 454 teg. n t 666.878. zo heeft de directie be kendgemaakt Voorgesteld wordt over 1980 een dividend uit te keren van f 11 10) per aandeel van f 100 en aan de reserve ƒ377 824 225.278) toe te voe gen De omvang van de orderportefeuil le is vrijwel gelijk aan die van een jaar geleden De kwaliteit van de opdrachten en de gang van zaken geven de directie aan leiding te verwachten dat het re sultaat over 1981 in dezelfde orde van grootte zal liggen als dat over 1980 PINSDAG 31 MAART 1!I81 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 213.00 211.0 210.00 15.00 35.30 1070.00 I08O00 S9.50 36 JO 106 <>0 21.1 A0 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - KLM was vandaag de blikvanger op het Damrak Het luchtvaartfonds gaf een dusdanig herstel te zien. dat rich al snel de k«M-rs (1 het slotpcil van donderdag be vond Tegen het middaguur was het aan deel 7.20 hoger op t 98.20 Eer der was in Wall Street de koers al flink aangetrokken Enigszins wispelturig gedroeg zich He»n« ken. In de vroege ochtend ging de koers 1,50 omhoog naa 59.70. waarna er snel weer ruim twee gulden afging, zodat het drankenfonds op verlies kwam te staan De overige actieve waarden deden het rustig aan. met verschuivin gen naar beide zuden van enkele dubbeltjes Akzo was 20 cent b« ter op t 21.20. Unilever 40 cent op 36.40 en Hoogovens en Phi lips een dubbeltje op 18 res pcctieveluk 19.10 Kon Olie verloor 40 cent op P.'t De grote banken konden het peil van gisteren behoorlijk vasthow den WUH was rond het midd i guur rond een gulden Uier op 173 en ook de FCH boekte lichte winst

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19