Rabobank S Kerk moet een büjven Oma opende voor jou het Kinderspaarplan. Eén sleuteltje helpt. Bank voor peuters ook. Schrijvende predikant dr. J. Haitsnia: Kerkgeschiedenis Boskoop zeer boeiend beschreven Mogelijk windsurfen in Katwijk Opening tennispark Uifiti dministrcitiekantoor OS raan Houdt u grote opruiming? Bel 071-143545 JNSDAG 31 MAART 1981 li* n BOSKOOP "De kerk moet geen visie opdringen, en als er verschillen zijn, dan moet de kerk toch één blijven". Dat zegt de emeritus-predikant dr. J. Haitsma, schrijver van het boek "Hoofdstukken uit de geschiedenis van de hervormde (gereformeerde) kerk van Boskoop van 1566 tot 1974". Dr. J. Haitsma. die bijna dertig jaar predikant van de her vormde kerk in Woerden ly geweest, promoveerde in 1968 aan de universiteit van Amsterdam tot doctor in de theologie, op het proefschrift "De leer aangaande de kerk in de reformatorische cate- chismi uit het Duitse en Ne derlandse taalgebied tussen 1530 en 1600". Na zijn emeritaat vestigde hij zich in Boskoop, waar hij zich in het bijzonder bezig houdt met het bejaarden werk. Dr. Haitsma voelt zich in Boskoop goed thuis "De sfeer en het kerkelijk klimaat spreken mij zeer aan. De kerk is hier rechtzinnig, en er is sprake van eenheid. De men sen werken hier prettig sa men. zoals in de Snijdelwijk waar hervormden en gerefor- meeden gezamenlijk ker ken". Eenheid staat hoog in het vaan del van de Boskoopse emeri tus-predikant. die daarmee op dezelfde golflengte zit als de vroegere Boskoopse pre dikant dr. Jacobs, die over de kerk onder meer zei: "We hoeven het niet in alles eens te zijn om toch één te kunnen zijn" Dr. Jacobs kreeg in het boek van dominee Haitsma een be langrijke plaats toegemeten. Emeritus-predikant dr. J. Haitsma. omdat hij degene is geweest die binnen de huidige Bos koopse hervormde kerk de eenheid tot stand heeft ge bracht. "Ik vind het prettig dat ik kan laten zien hoe ze genrijk het werk van deze Ja cobs voor Boskoop is ge weest. want ook ik vind de eenheid van mensen binnen de kerk van wezenlijk be lang", aldus dr. Haitsma. "Hoofdstukken uit de geschie denis van de hervormde (ge reformeerde) kerk van Bos koop van 1566 tot 1974" wordt op 3 april officieel aan de auteur aangeboden ter ge legenheid van de opening van het nieuwe pand van de Boskoopse drukkerij Taat aan de Voorofschewcg. Het boek wordt in een oplage van 1000 op de markt gebracht. BOSKOOP - "Hoofdstukken uit de geschiedenis van do hervorm de (gereformeerde) kerk van Boskoop van 1566 tot 1974' Dal is de imposante titel van een al even imposant boek van de hand van de Boskoopse emeritus-predikant dr. J Haitsma. Haitsma is behalve een uitnemend theoloog en historicus ook een man die uitermate boeiend kan schrijven Boskoops burgemees ter J H Reinders typeert de auteur in het voorwoord dat hij schreef, dam ook niet ten onrechte als een fijnzinnig speurder in de archivalia, die een historisch-wetenschappelijk verantwoord werk schreef, dat zich laat lezen als een roman Dr. Haitsma begint zijn boek met de "ontdekking van een vijftal ingemetselde boekjes in de kerktoren var> Boskoop. Op 1 okto ber 1895 woedde in het centrum van Boskoop een hevige brand, die de kerk geheel en de kerktoren gedeeltelijk verwoestte. De beschadiging van de kerktoren was zodanig dat die gesloopt moest worden. Daarbij kwamen vijf ingemetselde boekjes te voorschijn. waaruit bleek dat de reformatorische geschriften al in 1566 bekend waren in Boskoop Aan de hand van deze ontdekking begint dominee Haitsma zijn reis door Boskoops kerkgeschiedenis De tocht leidt lanr- r- monstranten. contra-remonstranten. Hebreeen. Hettemisten. de Franse tijd. de doleantie, rechtzinnigen en vrijzinnigen De ont wikkeling binnen de Boskoopse kerk worden gevolgd via de predikanten die er stonden Tot het midden van de vorige eeuw was de Boskoopse kerk rechtzinnig. Door toedoen van de predi kanten W Zwart en K G.F.W. Ham werd ze vrijzinnig. In 1939 werd de kerk weer rechtzinnig Problemen Toen de protestantse kerk omstreeks 1600 staatskerk werd had dat voor Boskoop nogal wat consequenties Boskoop behoorde staatsrechtelijk tot het rechtsgebied van de rooms-katholieke abdis van Rijnsburg Zij had dientengevolge het recht protes tantse predikanten te benoemen en dat heeft enkele keren pro blemen gegeven. Ook de recentere kerkgeschiedenis is niet vergeten. Dominee Haitsma heeft ruim aandacht besteed aan de laatste twintig jaar kerkgeschiedenis in Boskoop. Vermeld worden onder meer de vernieuwing van het interieur van de hervormde kerk rond 1960 en de bouw van "De Stek" in de Snijdelwyk. waar hervormden en gereformeerden gezamenlijk kerken In het boek komen complete naamlijsten van predikanten, ouder lingen en diakenen voor alsmede een bijna onmisbaar register Het vele speurwerk dat dr. Haitsma heeft moeten verrichten heeft geresulteerd in een boekwerk, dat een verrijking voor de kerk en voor Boskoop genoerrtd mag worden SJAAK BLAAZER KATWIJK - Burgemeester en wet houders van Katwijk gaan bin nenkort praten met de oprichters van de Katwijksc windsuffver- n| De reniftag heeft het gemeentebestuur gevraagd om een stuk strand waar zij /.onder veel problemen haar sport kan beoefenen Er zijn tot nu toe over de aanvraag van de vereniging drié gesprek ken gevoerd door B en W met de politie, met He zeilsportvereni- ging Skuytevaart en met de Kat wijksc reddingbngade "Er volgt nog eén gesprek - met de wind- surfvereniging - daarna zal de raad een voorstel worden voor gelegd over het verzoek van de vereniging Vermoedelijk komt dat voorstel volgende maand aan de orde m de raadsvergadering. NIEUW VENNEP - De tennisver eniging 'Nieuw Vennep' opent zaterdag op feestelijke wijze het geheel opgeknapte en met een zevende baan uitgebreide tennis park. Het feest wordt ingeluid met een muzikale rondgang door het dorp. Om 15.30 vindt dan de officiële opening plaats. Het tennispark beschikt nu naast de nieuwe zevende baan over een zandbak voor de kinderen, een fietsenstalling, nieuwe bete geling en bloembakken, terwijl ook het clubhuis geheel opnieuw is ingericht. Voor uw belastingaangifte naar: Koppoellaan 21a 2375 AB Rijpwetering Telefoon 01712-8849 Deze oma komt bij ons op de bank: m'n eerste kleinkind, zegt ze, hebt u daar ook een soort spaar rekening voor? Mevrouw, zeiden wij, prima idee. Het Rabobank Kinderspaar plan is onder andere bedacht voor uw kleinkind. Met een rente die bepaald niet kinderachtig is. Hier hebt u f 100,- zegt ze. En kunt u dan voortaan van mijn rekening iedere maand f 50,- op haar overmaken? In orde mevrouw, zeiden wij. Dat loopt dan ongemerkt lekker op. Deux-pièces. Een schitterend pakje van prettig draagbaar acryl. De rok is gevoerd. In o.a. blauw wit en kaki wit. Mt. 38 t/m 48.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17