Staking inPolen toch opgeschort Wellicht forse stijging kuidbouwprijzen in EG wjmi !«mSMenlaa9*"*> Einde aan gijzeling vier kapers gedood Na zeven uur onderhandelen Aanval van Schmidt op pacifisten Bani-Sadr wil meer invloed volk •DINSDAG 31 MAART 1981 BRUSSEL (GPD) Invoering van mede verantwoordelijkheid voor de boeren voor de financile gevolgen van ovcrpro- duktie in de Europese gemeenschap is het grote struikelbrok in de onderhan delingen over de nieuwe EG-landbouw- prijzen die gisteren in Brussel begon nen. De kans leek groot dat er na de „prijzenslag" meer uit de bus komt dan de 7.8 procent gemiddelde verhoging die de Europese Commissie heeft voor gesteld. De landbouwministers van de Europese tien begonnen hun prijsonderhandelin- gen onder zware druk. De Europese boerenorganisatie COPA bracht in een Brusselse zaal 1000 prominente verte genwoordigers van boerenorganisaties uit alle EG-landen bijeen. Daarmee werd nog eens kracht bijgezet aan de COPA-eis dat de prijzen voor het land bouwjaar 1981-1982 met 15,3 procent op getrokken moeten worden. Ongeveer 1000 boeren uit het Noorden van Frankrijk demonstreerden vele uren lang voor het Charlemagne-ge- bouw aan de Brusselse Wetstraat, waar de landbouwministers bijeen waren. Ze schoten welgemikt met knallende vuur pijlen naar de 20e verdiepig waar de be windslieden vergaderden. Dit leidde tot nervositeit, zo niet bij de politici, dan wel bij de burgers en de buitenlui in po litic-uniform die gespannen toezagen. Verwacht wordt dat de eigenlijke mara thon-vergadering die tot een prijsbe- sluit moet leiden, pas vanavond begint. Vanmorgen kwam de Europese Com missie. het „dagelijkse EG-bestuur" nog bijeen om haar voorstellen eventueel nog aan te passen. Voorzitter Gaston Thorn van het EG-bestuur sprak vrijdag de vrees uit dat de tien het wel eens zul len worden over flinke prijsverhogin gen. maar .besparingen zullen afwijzen. Besparingen op de Europese landbou wuitgaven wil de EG-commissie berei ken door invoering van het beginsel van de mede-verantwoordelijkheid: zodra de produktie een bepaald maximum overschrijdt, moeten de boeren meebe talen in de extra kosten die dat met zich meebrengt. Dit systeem bestaat nu voor melk en suiker, twee produkten waar van in de EG ruimschoots teveel wordt geproduceerd. De EG-Commissie wil nu ook ander produkten onder deze re geling brengen. Vrijwel alle lidstaten hebben hier bezwa ren tegen. Frankrijk is zelfs geheel ge kant tegen het beginsel van mede-ver antwoordelijkheid. evenals de Europese boerenorganisatie COPA. De meeste an dere lidstaten maken bezwaren tegen toepassingen op een of meer produkten. Het Europees parlement is ook tegen de medeverantwoordelijkheid. behalve voor granen. Ook tegen de zogenaamde superheffing op melk bestaan ernstige bezwaren bij de bewindslieden. Noch tans was vorig jaar al m principe tot in voering van deze heffing besloten Een akkoord over de prijsverhoging lijkt gemakkelijker te bereiken. De Europe se Commissie heeft laten doorscheme ren dat zij wel 1.5 of 2 procent hoger wil gaan dan de 7.8 procent die ze oorspron kelijk heeft voorgesteld. De afstand tot de 15.3 procent die de boeren eisen en de 12 procent die het Europees parle ment aanbeveelt, wordt nog kleiner als de ministers de monetaire voorstellen van de Europese Commissie aannemen. De Europese Commissie blijft een voor zichtig prijsbeleid bepleiten omdat de beschikbare financiële ruimte kleiner is dan tot voor kort werd aangenomen. De wereldmarkt voor suiker is ingestort, zodat de EG weer subsidies moet geven voor de export van suiker. Een procent extra prijsverhoging betekent een extra uigave van 140 miljoen gulden in 1981 en 340 miljoen gulden in f982 Extra moeilijkheid bij het EG-overleg is nog de onzekerheid of de Belgische frank, die al wekenlang zeer zwak is. aan een devaluatie ontsnapt. WARSCHAU (DPA/ AFP/UPI) - De dele gatie van de Poolse vrije vakbeweging die met de regering on derhandelt, heeft de algemene staking die vandaag had moeten beginnen afgelast. De delegaties van regering en solidariteit beëindigden gis teravond om zeven uur hun besprekingen. Het coördine- ringsorgaan van solidariteit komt vandaag bijeen in het hoofdkwartier in Gdansk. Op grond van de resultaat na de onderhandelingen met de regering wordt daar een definitief besluit genomen. Vijf man na brand vermist TARRAGONA Blusboten heb ben gisteren het vuur bedwon gen dat eerder op de dag was ont staan na een explosie in de ma chinekamer van de Griekse tan ker Cabo. De met achttiendui zend ton nafta geladen Griek be vond zich op dat moment voor de oostkust van SpanE. Doordat de nafta in goed afgesloten laad- kisten zat raakte zij niet in brand. Vijf leden van het machinekamer* personeel worden vermist en men vreest dat zij bij de explosie en de daarop volgende brand zijn omgekomen. Russische Kosmonauten veilig terug (Van onze correspondent Koen Corver) MOSKOU (GPD) - De twee kos monauten die bijna een week ge leden werden gelanceerd voor een missie aan boord van het Russische Saljoet-ruimtestation, zijn gisteren veilig naar de aarde teruggekeerd. Het gaat om de eerste Mongoolse ruimtevaarder Joegderdemidjin Goerragcha (33) en zijn Sowjet-collega en commandant Wladimir Dzjani- bekov (38). Beiden hebben bijna een week doorgebracht in het Saljoet-6-ruimtestation dat sinds twee weken bemand wordt door de kosmonauten Kovaljonok en Savinych. De vier ruimtevaarders hebben ge zamenlijk een aantal technische en wetenschappelijke experi menten uitgevoerd. De Mongool Goerragcha is gelanceerd in het kader van het zogeheten inter- kosmosruimtevaartprogramma. Dit programma voorzag eerder in de lanceringen van kosmonau ten uit Cuba. Vietnam en alle Oostblok-staten behalve Roemc- ni. De lancering van een Roe meense kosmonaut wordt later dit jaar verwacht. I Het Russische ruimtevaartpro gramma is geconcentreerd op lange bemande ruimtevluchten. Vorig jaar werd de langste be mande ruimtemissie uitgevoerd in het Saljoet-station dat al drie en een half jaar rond de aarde draait. Deze missie duurde 185 dagen. Een Sowjet-ruimtevaart- deskundige verklaarde kortgele den. dat dergelijke lange missies voorlopig niet meer op het pro gramma staan omdat de kwali teit van het werk van de kosmo nauten aan het eind van zo n langdurig ruimteverblijf duide lijk afneemt. van Solidaiteit deelnemen. Al leen deze nationale commissie van Solidariteit heeft de be voegdheid een dergelijk besluit te nemen. De Poolse radio onderbrak zijn uit zending om dit nieuws bekend te maken. Er zijn nog geen bijzon derheden bekend over het ver loop van de besprekingen tussen de regering en Solidariteit. Eer der waren er gisteren aanwijzin gen dat de onderhandelingen tot een overeenkomst zouden lei den. De tweede man van Solidariteit. Andrzej Gwiazda, verscheen met Lech Walesa voor de televisie en las het communique van het persbureau PAP voor. Hij ver klaarde dat iedereen vandaag aan het werk gaat. Gwiazda verklaarde dit in ant woord op een vraag van een ver slaggever. Volgens het persbu reau PAP is gisteren tijdens de onderhandelingen die zeven uur duurden "stapje voor stapje" naar een overeenkomst toege werkt. Solidariteit schortte eer der de termijn van het definitie ve besluit over de algemene sta king op van 15.00 naar 20.00 uur. De leider van Solidariteit. Lech Walesa, verklaarde voor "zeven tig procent" tevreden te zijn met de bereikte overeenkomst. De onderhandelingsdelegatie be sloot de staking op te schorten, maar vandaag valt de definitieve beslissing, zo zei Gwiazda Hulp Elke repressieve actie in Polen zo wel "intern" als "extern" zou met zich meebrengen dat de hulp aan Polen wordt stopgezet. Dit hebben gisteren de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt en de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan verklaard na telefonisch overleg, dat plaats had vóór de aanslag op Reagan. James Brady, de woordvoerder van het Witte Huis (die later op de dag zwaar gewond zou raken) verklaarde dat de Amerikaanse president gisteren telefonisch overleg pleegde met de bonds kanselier en de Franse president Valery Giscard d'Estaing. Vol gens Brady is alles in Polen nog volop in beweging, en de Ver enigde Staten houden de situatie nauwgezet in de gaten. BONN (UPI) - Bondskanselier Helmut Schmidt van West- Duitsland heeft in een vraaggesprek met het pro testantse maandblad 'Evan gelische Kommentare' een felle aanval gedaan op de in de bondsrepubliek steeds sterker wordende pacifisti sche beweging. Hij zei dat de Russen nu aan de Rijn of de Noordzee zou den staan als de aanhangers van de öeter-rood-dan- dood'-gedachte hun zin had den gehad. De bondskanse lier noemde de argumenten, aangedragen door hen die zijn gekant tegen de verster king van het Westerse mili taire apparaat als tegen wicht tegen de toegenomen bewapening van de Russen, dn aas an naïef. s< hmldt, die zich kennelijk richtte tegen de linkervleugel van zijn So ciaal-Democratische Partij en de pacifistische predi kanten, in het bijzonder lu therse. verklaarde dat chris tenen die geloven dat de bergrede uit het evangelie van hen eist dat ze strijden voor eenzijdige ontwape ning, maar eens goed bij zichzelf moeten nagaan w at Hitler of Stalin aan volk Bon den hebben aangedaan dat 'zijn andere wang had aan geboden'. Volgens Schmidt handelen de jongeren en theologen die zeggen zich liever aan de communisten over te geven dan zichzelf te verdedigen, volstrekt onverantwoorde lijk. De bondskanselier kantte rich ook tegen de op vatting dat de Sowjet-Unie haar wapenarsenaal moge lijk wal zal inkrimpen als Wait-Dnitstand een voor beeld stalt door eenzijdig zijn bewapening te beper ken. Parijs De Poolse vice-premier Mieczys- law Jagielski is gisteren voor een kort bezoek in Parijs aangeko- fta afloop van de onderhandelin gen met de Poolse regering gafSoh- darileits-leider Lech Walesa een persconferentie. De staking die Po len vandaag boven het hoofd hing is van de baan. Jagielski sprak met minister Jean Francois-Poncet van buitenland se zaken en zal vandaag een ont moeting hebben met president Valery Giscard d'Estaing en met de Franse minister van economi sche zaken. Rene Monory. Men neemt in Parijs aan dat de be sprekingen zich zullen concen treren op de westerse financiële hulp aan Polen. Frankrijk leidt de informele groep van westerse crediteuren van Polen, die afge lopen week in Parijs bijeen kwam. TEHERAN (Reuter) - Het volk van Iran dient via gekozen raden meer invloed te krijgen op de re volutie. Intussen moeten de uni versiteiten de rjjensen opleiden die geschikt zijn voor verant woordelijke posten. President Bani-Sadr heeft dit gezegd in een gisteren door de Iraanse radio verspreide boodschap. Hij zettd daarin zijn plannen uiteen vor het derde jaar van de islamiti sche republiek, dat morgen een aanvang neemt. v De eerste taak is de bescherming van Irans integriteit en zijn poli tieke. culturele en economische zelfstandigheid. In het derdejaar van de revolutie dienen alle per sonen en groepen die de islamiti sche republiek steunen meer zeggenschap in het bestuur van het land te krijgen door middel van vrije discussie en de vor ming van raden in het gehele land. verklaarde de president. Hij merkte in dit verband op dat de grondwet van 1979 in een stelsel van gekozen raden voorziet als 'belangrijke besluitvormende en bestuurlijke organen'. Waarnemers zijn van mening dat B.mi S.ulr gelooft dat de raden zullen functioneren als een te genwicht tegenover de door de geestelijkheid geleide regering. De uit negen man bestaande dele gatie die in opdracht van de isla mitische conferentie moet na gaan of een vreedzame oolossing van het conflict tussen Iran ?n Irak mogelijk is. is gisteren in Te heran aangekomen. Volgens het Iraanse persbureau Pars zal de aftmirriiglng na een kort verblijf in Teheran naar Bagdad gaan. (ADVERTENTIE) wt/ s/ Indonesische commando's hestonnen het gekaapte vliegtuig en bevrijden de gegijzelde passagiers (Van onze correonspondent Bob Mantiri) JAKARTA (GPD) - Indonesische en Thaise scherpschutters heb ben vannacht een einde ge maakt aan de vier dagen duren de gijzeling van 50 passagiers aan boord van een DC-9 van de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda. Een Thaise re- geringsw oordvoerder verklaar de vanochtend dat vier van de vijf kapers werden gedood; tw ee Indonesische commando's raakten gewond. Alle passagiers en bemanningsle den zijn ongedeerd, de enig over gebleven kaper is gearresteerd. Onder de passagiers is de 34-jari- ge onderhoudsmonteur Henk Siesem uit het Noordhollandse Zwanenburg, die voor Stork Werkspoor onderweg was naar Aljeh. De kapers noemden zich soldaten van de islamitische heilige oor log, een extreem rechtse islamiti sche beweging die streeft naar een zuiver islamitische staat. Zij hebben ook meegedaan aan de overval op een politiepost in Bandoeng, op 11 maart, waarbij drie politiemannen werden ge dood. Van Bandoeng zouden ze naar Palembang zijn gevlucht, waar zij de DC-9 kaapten. Het vliegtuig, dat sinds zaterdag op het vliegveld van de hoofdstad van Thailand. Bangkok, stond, werd vannacht bestormd door een commando-eenheid van 100 man. In twee groepen werd de actie uitgevoerd de Indonesi sche groep klom via ladders op de vlicgtuigvleugels en forceer den de nooddeuren aan beide kanten van het toestel De ande re groep, voornamelijk Thaise troepen, omsingelde de DC 9. Kort daarop volgende een korte, felle vuurwisseling. De Indonesi sche scherpschutters droegen al schietend de cabine binnen Al spoedig maakte de Thaise politie bekend dat de kaping voorbij was. Ambulances met loeiende sirenes reden af en aan om ge wonden en de passagiers, die on gedeerd waren, weg te brengen De gewelddadige bestorming kwam enige uren nadat het ulti matum dat de kapers hadden ge steld aan de Indonesische rege ring. was verstreken. De kapers hadden gedreigd het vliegtuig met de gijzelaars te zullen opbla zen wanneer Hun eisen niet w er den ingewilligd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15