Nationale bokstop maakt slechte indruk. Ajax wacht op antwoord van Westduitser Vrij Parker en Delta Lloyd Bond zoekt naar representatieve kandidaten voor EK Jenever:Pure dope9 BNSDAG 31 MAART 1981 "In vergelijking met mensen in andere beroepen doen prof voetballers maar heel weinig om hun vak optimaal te kun nen uitoefenen. Hun werk week omvat dooreengenomen maar veertien uur". Dat zegt de Bussumse fysiothe rapeut Hans Wolff (46) in een interview met NRC-Handels- blad afgelopen zaterdag. Wolff is met de eerste de beste. Hij heeft deeluitgemaakt van medische teams bij de Olym pische Spelen (1972). WK voetbal (1974) en WK-roeien (vele jaren). Van 1976 tot hal verwege 1978 was hij werk zaam bij Ajar. "Bij Ajar was er maandag een uurtje zeer lichte training, dinsdag twee keer hooguit anderhalf uur oefenen. Op woensdag vrij, want dat is in normale weken de zondag van de profvoetballers. Don derdag weer tweemaal hoog uit anderhalf uur trainen,Op vrijdag anderhalf uur totaal en zaterdags een enkel uurtje lichte oefening voor de zon dag. Laten we de wedstrijd zelf dan op vier uur rekenen met alles er op en er aan. Dan kom ik met verder dan 14 uur per week. Belachelijk voor zulke enorme salarissen en premies. Veertien uur werken doe ik soms op een enkele dag. Als je het inkomen van een profvoetballer per uur bere kent dan vangt hij meer dan een topmanager van interna tionaal formaat, die weken van tachtig tot honderd uur maakt". En hij wijst verder op lange-af- standslopers-mel-baan die cr vaak nog 2l/z a 3 uur looptrai ning per dag bijdoen en dus als amateurs op 18 uur uitko men. Tja. Veertien uur waarvan tien uur training) is inderdaad niet veel, al vind ik wel dat Wolffs berekening nogal for meel is. De wedstrijd zelf op vier uur rekenen "met alles er op en er aan" is een misken ning van de wijze waarop veel voetballers naar een wedstrijd toe leven. Maar dit even terzijde. Wolffs redenering gaat naar mijn smaak te veel de kant uit van: iedereen moet een stevig aantal uren werken voor zijn brood. Maar als je zo begint, eindig je nergens. Cassius Clay verdiende met zes weken voorbereiding en driekwartier boksen meer dan tien onderwijzers samen in twintig jaar. Is dat rede lijk? Nee, maar het gebeurt. Appelen, augurken en meloe nen kun je niet met elkaar vergelijken. Van beroepsvoetballers wordt wat anders verlangd dan van bijv. boekhouders. De voorbereiding ran profvoet ballers moet gericht zijn op een zo goed mogelijk resul taat in 90 minuten. Is tien uur training daarvoor toerei kend? Het lijkt me van niet, want die heb je alleen al no dig om de conditie op peil te houden. Maar dat wil hele maal niet zeggen dat bij pak weg 20 uur training veel bete re resultaten worden bereikt. Misschien leidt dat halverwe ge het seizoen wel tot aardap pelmoeheid. gebrek aan in spiratie of lusteloosheid. Wolffs gecijfer is mij te opper vlakkig om er wat mee te kun nen uitrichten. Armin Hary de ex-Duitse atleet Armin Ha ry (44) is dan toch nog tegen de lamp gelopen. Als sprinter pleegde hij. volgens deskun digen, menige "pikstart" en nu is hij dan voor een poging tot jatwerk-in-het-gewone-le- ven tot twee jaar veroordeeld. De rechtbank in Miinchen achtte de Olympische kam pioen (100 m) van Rome-1960 vorige week schuldig aan zwendel met grond van een kerkelijke instelling. Armin Hary - een arrogantere, zelfingenomenere vent heeft er nooit op een atletiekbaan rondgelopen. Maar hij was ook een man met een ijzer- sterk moreel, tegen alle span ningen bestand. Hary moest het hebben van zijn start. Daar boekte hij de be slissende winst op anderen. Metingen hebben aangetoond dat hij een fenomenaal reac tievermogen bezat. Driehon derdste seconde na het start schot kwam hij al in bewe ging, anderen hadden daar 0.15 voor nodig. Een markant staaltje lef én be heersing gaf hij ten beste in de Olympische 100 m finale van 1960. De starter lette vooral op hém vanwege al die geruchten over Hary's pik start. Diskwalificatie hing dreigend boven zijn hoofd, maar bij de vierde, voor cor rect gehouden start (hoewel de meningen daar ook over verschilden) was Hary toch weer duidelijk voor de ande ren uit de startblokken ge sprongen. Eren ontstond er rumoer rond zijn titel, toen uitlekte dat hij de finale voor grof geld op schoenen van een ander merk had gelopen dan hij normaal gebruikte, maar die affaire werd snel richting doofpot geschoven. In het voorjaar van 1961 raakte Hary betrokken bij een auto ongeluk. Hij liep daarbij een heel lichte kniekwetsuur op. Van de verzekering slaagde hij er in 200.000 gulden los te krijgen met het argument dat zijn atletiekcarrière door het ongeval moest worden beëin digd. Een meesterstukje van Hary, want hij was immers "amateur". Hoe konden zijn atletiekbenen dan twee ton waard zijn? Vervolgens trouwde hij een mooie dochter van een gefor tuneerde familie en ging aan de slag in onroerend goed. In die branche werd, na vele ja ren, een transactie met de moederkerk hem noodlottig. Hij had het kunnen en moeten weten. Want daar heeft men, met een ervaring van eeu wen, een uitstekend getraind oog voor wie goed en niet goed van start loopt.... Trimlustrum Halverwege de jaren zestig schoten de trimclubs in Ne derland als madelieven uit de grond. Al die mannen die na hun dertigste geen andere li chamelijke bezigheid meer kenden dan het heffen van het glas en het bedienen van de pedalen, kregen kennelijk col lectief een soort schuldgevoel. Ze gingen zich nauwgezet weer eens in het zweet werken. Van al die trimclubs zijn er maar zeer weinig over. Eén ken ik die trots overeind staat ZOS (Zalerdagoch- tendsport) uit Leiden, dat af gelopen zaterdag op gepaste wijze het derde lustrum vier de De basis roor ZOS werd in 1966 gelegd door de Leiderdorper Ruud Hoek. Hij plaatste in deze krant een sleuteltje met de oproep aan mannen, die evenals hij te weinig bewo- gen, wat aan de conditie te gaan doen. Eén van de reac ties die hij kreeg was afkom stig van de sportinstructeur van de Leidse politie, Joop Westbroek. Deze wees hem er op dat je wel voorzichtig moest zijn om zo iets te begin nen, want enz. enz. De "Hoek- Westbroek connection" leidde tot een club met een gedegen ■i Joop Westbroek opzet. Ze telt ruim honderd te- den (veel te weinig natuurlijk als je denkt aan al die vadsi ge Leidse kerels die geen poot meer verzettenElke zater dagochtend tref je ze op en om de kunststofbaan ran de Leidse Hout aan. Er wordt gewerkt in afzonderlijke groepen, met als aanvangsu- ren half acht, half negen en half tien. Een echte vereniging met statu ten en reglementen is het niet. Men heeft een secretaris-pen ningmeester (W. de Roo) en verder niets. De spil van de hele zaak is en blijft de man van hel eerste uur. Joop West- broek, als instructeur onver moeibaar in de weer in alle jaargetijden. Vermoedelijk omdat t k zelf ja renlang gespurt heb bij ZOS, kreeg tk een uitnodiging om het IS-jarig bestaan mee te vieren U denkt natuurlijk dat dat een aixtndje vrolijk innemen betekent Nou. dan kent u die club héél slecht. Zaterdagochtend om zeven uur stond Westbroek al voor mijn deur. Dat kwam eigenlijk heel slecht uit, omdat ik de avond tevoren een feestje had bezocht waarvan ik mij pas in het holst van de ochtend had kunnen losrukken. Drie uur slaap de ochtend stond had een diepbruine smaak in de mond. maar ja, afspraak is afspraak. Goed. met tachtip andere ZOS- ers (in leeftijd vanerend ran 30 tot »n de zestignaar het strand bij Kijkduin, waar het feest werd gevierd met al lerlei oefeningen en een ferme looppas. Ooit wel eens na een piepkleine nachtrust hard ge lopen in mul zand? Je krijgt het gevoel of je verkreukeld wordt. Maar na zwemmen en sauna in hotel Atlantic voel de ik het bloed weer op plezie rige wijze in de aderen tekeer gaan Tol slot met z'n allen een ferm trimontbijt in het hotel. Het was het aardigste, gezellig ste ochtendmaal dat ik in tij den heb genuttigd. Al die ou de knakkers (onder wie wa ratje ook LD-kunstredacteur Pieter C. Rosier) met flonke rende ogen vrolijk aan de dis te zien dat deed góed. AMSTERDAM (GPD/ANP) De Nederlandse Boksbond zal er een zware kluif aan krijgen om enkele representa tieve boksers aan te wijzen voor de Europese kampioen schappen, die van 2 tot en met 5 mei in Finland worden gehouden. Op een enkele uitzondering na (Sloof. Van Elteren), maakte geen enkele bokser tijdens de finale- avond van het nationaal kampioenschap, maandagavond in het Amyterdamse theater Carré, de indruk opgewas sen te zijn tegen de internationale concurrentie. De tech niek van de pugilisten was over het algemeen matig tot slecht, waardoor veel duels ontaardden in wilde, ordinai re vechtpartijen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ajax is gisteravond nog niet tot een ak- koord gekomen met een nieuwe oefenmeester. Penningmeester Lou Bartels vewacht echter dat zijn club nog deze week definitief zal weten wie de opvolger zal worden van Leo Beenhakker. Dat wordt een buitenlander of interim-trainer De Mos. Bartels had gisteravond een gesprek met de nieuwe kandiaat, wiens naam niet bekend is ge maakt. Het is Alleen duidelijk dat het om een Westduitser gaat. Bar tels: "Zijn naam heb ik nog nergens gelezen. Alle namen die ik in de krant heb zien staan, slaan nergens op". Ajax moest op zoek naar nieuwe kandidaten toen bleek dat de club door Happel aan het lijntje werd gehouden en Ivic en Bos- kov al in een eerder stadium wa ren afgevallen. Bartels ontkent overigens dat er sprake is van pa niek nu er niet alleen problemen zijn gerezen bij het zoeken naar een nieuwe oefenmeester. maar bovendien de Deen Soren Lerby te kennen heeft gegeven net als landgenoot Frank Arnesen. die voor drie jaar bij Valencia heeft getekend, te willen vertrekken. Bartels: "Ach, het moet allemaal niet worden overdreven. Als Ler by weg wil, kan hij gaan. Het vele geld (het zou daarbij gaan om ruim twee miljoen - red.) dat wij dan voor hem zullen ontvangen, kunnen wij in deze tijd van be zuinigingen goed gebruiken. En wat de trainerskandidaat betreft, met hem is een termijn van uiter lijk veertien dagen afgesproken waarin niet alleen hij maar ook wij de tijd hebben om de zaken goed te overwegen. Wij willen voorkomen dat wij niet als in twee voorgaande gevallen ge bruikt worden door trainers die elders eenvoudig meer wilden krijgen en Ajax nodig hadden om hun eisen kracht bij te zetten. Ik ga er echter vanuit dat wij nog deze week uitsluitsel kunnen ge ven". Ivic Tomislav Ivic blijft nog twee jaar bij Anderlecht Gistermiddag hernieuwde Ivic zijn verbintenis met de toekomstige Belgische kampioen. De secretaris-gene raal van Anderlecht. Michel Ver- schueren, toonde zich zeer ver heugd dat hij Ivic had kunnen behouden. "Ondanks alle kritiek die er op de speelwijze van An derlecht is willen wij Ivic niet kwijt. Hij is er toch maar in ge slaagd dat wc een winnend elftal geformeerd hebben" Anderlecht verzekerde zich zater dagavond na de zege op Kortrijk ook van de diensten van de Spanjaard Lozano. Deze vijfen twintigjarige aanvaller is mo menteel de grote vedette bij An derlecht en heeft zich ontpopt tot de dirigent van de ploeg. Toen de concurrentie uit binnen- en bui tenland blijk gaf van interesse voor de Spanjaard, talmde An derlecht geen ogenblik en liet hem voor drie jaar tekenen. Lo zano zal zich zo snel mogelijk tot Belg laten naturaliseren. Hij heeft zich hiermee akkoord ver klaard. nadat zijn wens een dure sportwagen te bezitten, werd in gewilligd. Lozano komt sinds december uit voor Anderlecht. Bondscoach Guy Thijs heeft zich meermalen laten ontvallen dat hij de Span jaard best zou willen opnemen in de nationale selectie. Michels De beslissing over een contractver lenging van Rinus Michels met de Westduitse bundesligaclub FC Koln zal vandaag vallen. De gesprekken die gisteren plaats vonden en waaruit ook een af ronding werd verwacht - lever den geen overeenstemming op. Er doemden enige problemen op. waardoor zelfs een verlen ging van de overeenkomst onze ker is geworden. Twee weken geleden verklaarden beide partijen zich bereid om ook volgend seizoen samen te werken. Michels heeft echter een aantal voorwaarden gesteld. Hij wil alleen in de Westduitse dom stad blijven als de leiding van de vereniging akkoord gaat met een aantal door hem voorgestelde veranderingen, zoals het verster ken van de selectie. In een gesprek tussen Michels en Koln-voorzitter Peter Weinand zal nu de beslissing over een con tractverlenging vallen. Ernst Happel, nu nog in dienst van Standard Luik verwacht uiterlijk donderdag definitief overeen stemming te hebben bereikt met HSV, koploper in de Duitse liga. Geruchten, als zou Happel al in de loop van dit seizoen Ristic bij HSV opvolgen worden van beide kanten tegengesproken. Van de drie titelverdedigers die in Carré in de ring verschenen, pro longeerden twee daarvan hun kampioenschap. Eric Huige voort werd tot winnaar verklaard omdat zijn tegenstander Regi nald Saro werd gediskwalifi ceerd, nadat deze de scheids rechter onheus had bejegend. Wcltergewicht Gerrie Sloof be hield zijn titel door zeer tech nisch boksend de conditioneel sterke Hady te kloppen. De 21-jarige Rotterdammer, die in de voorgaande wedstrijden al had laten zien de beste bokser van het toernooi te zijn, troefde de Marokkaan Hanaffi Hady op alle onderdelen af. Sloof trok zijn tegenstander met links-rechtse combinaties, hoeken en opstoten waar hij wilde. Hady kon tegen deze overmacht alleen moed en incasseringsvermogen stellen. Toch zag het er kort na het begin somber uit voor de titelhouder. De wilde Hady, die voortdurend laag met het hoofd inkwam, bles seerde de Rotterdammer aan de neus maar Sloof mocht van rin- garts Posthuma doorgaan. Toen Hady ook nog eens met de bin nenkant van zijn handschoen ging slaan, werd hij in de eerste ronde terecht gewaarschuwd. Sloof liet zich geen moment verlei den tot meevechten, bekeek het rustig. Vooral wanneer Hady aanviel, was hij een gemakkelijk doelwit voor Sloof, die ook het moeilijke counteren voortreffe lijk beheerst. Hij werd met een straatlengte winnaar op punten. Henk van der Tak. vorig jaar kam- Naast het feit, dat de boksbond langdurig zal moeten vergaderen over de selectie van de EK-ploeg, zal ze zich deze week ook gaan buigen over de kwestie-De Rijk. In het VARA-televisieprogramma Sport '80, dat afgelopen vrpjdag werd uitgezonden, was te zien hoe Hennie de Rijk voor zijn wedstrijd tijdens de in Den Bosch gehouden voorron den van het Nederlands kampioenschap een glas jenever tot zich nam. Jaap Vilerius, voorzitter van de Nederlands Boksbond en te vens secretaris van de medische commissie, zal De Rijk en zijn trai ner, Ben Zwezerijnen, die beiden lid zijn van de l'trechtse boksclub De Voltreffer, deze week op het matje roepen. "De medische commissie gaat deze zaak onderzoeken. Ik dacht eerst dat het een grap was, maar De Rijk schijnt al vaker voor een partij jenever gedronken te hebben. Dat is pure dope". Mochten De Rijk. die in Den Bosch werd uitgeschakeld door Xholleor. en Ben Zwezerijnen zich in de ogen van de boksbond schuldig hebben gemaakt aan do ping, dan wacht hen een langdurige schorsing. Jan Lefeber (links) op weg naar zijn nationale titel had vooral fysiek te weinig kracht in huis. pioen bij de middengewichten, zal nog een keer om de titel bij de zwaarwelters moeten boksen. De Hagenaar liep in de tweede ron de van zijn duel met John van El- teren een wenkbrauwblessure op. Het reglement bepaalt in zo'n geval dat de partij dan moet wor den overgebokst Voor het team van de Albert Cuyp was het een succesvolle avond Kwijasse (bantam). Elfallah (lichtgewicht) en Oumghar (ve der) behaalden alle drie het kam pioenschap in hun klasse. Zij kunnen sowieso niet naar de EK want allen bezitten de Ma rokkaanse nationaliteit Zij mochten in het toernooi om de Nederlandse titel uitkomen op grond van een reglementsartikel van de Nederlandse boksbond dat iedereen, ongeacht zijn natio naliteit, na een jaar lidmaatschap dat recht geeft. De Rotterdamse boksschool Krooswijk leverde nog een natio nale kampioen. Dat stond echter van tevoren vast want in de fina le van het middengewicht ston den de clubgenoten Jan Lefeber en Rene van IJssel tegenover el kaar De fysiek minder ontwikkelde Van der IJssel verweerde zich tech nisch uitstekend maar moest toch vrij veel nemen van zijn voortdurend aanvallende tegen- niddengewicht. Zijn clubgenoot René van der IJssel stander. Vooral de rechtse van Lefeber bleek een geducht wa pen Scheidsrechter Klemhout voelde de situatie slecht aan toen hij Van der IJssel in de tweede ronde een openbare waarschu wing wegens stoten met de bin nenkant van de handschoen gaf Daardoor kreeg Van der IJssel reglementair een punt aftrek en op dat moment stond al vast dat Lefeber op punten zou winnen. (ADVERTENTIE) Zo n verloren (onverwacht verloren, mag )e best wel zeggen) wedstrijd tegen Delta Lloyd heeft ook z'n aardige kanten Je blijft een beetje in de running, terwijl de tegenstander een week stil staat, en je kunt het publiek nog eens trakteren op een leuke pot basketball De beslissende wedstrijd in de halve finales om het Nederlands kampioenschap tussen wordt gehouden op woensdag 1 april (en het is echt geen gein- tje) om 21 00 uur in de Vijtmeihal te Leiden Kaarten zijn een tientje en te verkrijgen bij de bekende voorverkoop-adressen Voor de vaste supporters (houders van seizoen- en supporters- kaarten. alsmede voor leden van de club) geldt een geredu ceerd tarief van f 7.50. maar dat kan alleen voor de wedstnjd aan de kassa De jeugd betaalt vijf gulden en Ton van Meerwijk mag er gratis in. Dan houden we kapper Bosman te vriend

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11