„Reizen was vroeger mindej gevaarlijk dan in deze tijd'; l^e/dsi agenck Wassenaar wil geen Van den Broek-winkel Dirigent Peter Greven leidt Symfonieorkest voorbeeldig PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 30 MAART Windhonden poseren in Groenoordhal LEIDEN - Er werd gisteren heel wat afgehold in de Groenoord- hallcn. Daai werd de eerste windhondentcntoonstelling van Nederland gehouden en wind honden zijn natuurlijk het best te keuren in een galopje. Het kostte de bazen en bazinnen ook weinig moeite om de dieren in beweging te krijgen. Bovendien is het ook voor de jury nodig dat er een stukje gelopen wordt. Bij het po seren kunnen tekortkomingen worden gecamoufleerd, zoals achterpoten die te dicht bij el kaar staan. Er werd op tien fron ten gestreden, onderverdeeld naar de soorten windhonden. Zo kwamen in ring 1 de Barzols aan de start, verschenen in ring 6 de Afghaanse windhonden en was ring 9 het domein van de Grey hounds. Zelden zullen exoii- scher namen in de Groenoord- hallen met elkaar in het strijd perk zijn getreden. Wat te den ken van Aga Washir El Takhar (Afghaanse windhond), Dark vel- Emge deelnemers met hun troeteldieren. Geen van deze honden kon ech ter deze windhondententoonstel- vet of Maropa's Arran (Schotse deerhound). Aligi del Calcione (Italiaanse windhond) en Barry Min Ahrar al Magrib (Sloughi). ling winnend afsluiten. Die eer was weggelegd voor Puinn Pint of the Funny Hill. De eigenaar luistert naar de iets minder tot de verbeelding sprekende naam van Ido Vunderink. WASSENAAR - Nog vóór er ook maar iets te bespeuren valt van de vestiging van zijn supermarkt in Wassenaar, heelt Dirk van den Broek al een waarschuwende brief ontvangen van het plaatse lijk gemeentebestuur. Het be drijf zou volgens aanhoudende geruchten worden onderge bracht in het voormalige autobe drijf van Van der Gun aan de Starrenburglaan. Maar het ge meentebestuur meent, dat het geldende bestemmingsplan een dergelijke vestiging niet toelaat. In een advertentie in een plaatselij ke courant kondigde de grooton dernemer zijn komst al aan. En daarmee veroorzaakte hij een grote onrust onder de reeds ge vestigde ondernemingen in deze branche. In een gebied dat niet veel groter is dan een vierkante kilometer zijn al vestigingen van Albert Heijn, Autorama, Hoog vliet en de Coöp, terwijl een ves tiging van De Spar op dit mo ment voor gebruik wordt inge richt. Het inmiddels verouderde bestem- OEGSTGEEST - Het Leids Sym fonieorkest "Billitoni" gaf gister middag zijn vijfde concert. Dit maal in het Groene Kerkje in Oegstgcest. Het nog maar twe jaar bestaande orkest heeft reeds grote bekendheid opgebouwd in Leiden en omgeving, dit bleek ook uit de grote belangstelling voor dit voorjaarsconcert. De in zet van de Symfonie nr. 1 opus 11. in c kleine terts van F. Men- delssohn-Barthold was impone rend. en leek heel wat te beloven. In haar geheel klonk deze symfo nie heel aardig, maar zodra men op de details ging letten, bleek er veelvuldig wat aan de afwerking te mankeren, vooral de snelle loopjes van de violen, die onge lijk en onzuiver waren, vielen het meest op. In het Andante zaten mooie momenten, maar helaas bleef dit niet helemaal boeien tot het eind. In het laatste deel werd er pittig gespeeld en kwam de mooie klank van het orkest goed uit. Opvallend was de uitsteken de zeer exacte leiding van de di rigent Peter Greven hij wist het orkest in de moeilijke passages goed op te vangen. Na deze van romantiek over vloeiende symfonie kondigde zich de Suite de Pulcinella van I. Strawinski aan, hetgeen een gro te tegenstelling is met het vooraf gaande. Het orkest bracht het in dit werk er nog aardig van af, hoewel de verschillende soli soms helemaal langs elkaar heen werden gespeeld. Ook hier liet de zuiverheid het nog al eens afweten, maar het muzie- kale geheel wat duidelijk aanwe zig. Bellitoni ontving dan ook een zeer enthousiast applaus na dit 'moeilijke' programma. CAECILE HOUTMAN mingsplan van 1956 en in veel sterkere mate het nieuwe be stemmingsplan Hofcamp, geven met een enkele uitzondering geen gelegenheid voor de detail handel. Het gemeentelijk beleid is erop gericht, dat deze beperkt blijft tot enkele zogemaande con centratiepunten zoals het Stad houdersplein. De lokatie waar Van den Broek nu plannen voor maakt is bestemd voor ambach telijke bedrijven, en is verkeers technisch bovendien uiterst on gelukkig voor het vestigen van - een supermarkt. Voorzitter N. Hoogeveen van de plaatselijke afdeling van het KNOV, het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond, beschouwt de plannen als ern stig marktverstorend. Hij ver wacht voor de consument slechts een tijdelijk voordeel en verklaart een dergelijke handel wijze uit een verruwing van het klimaat waarin ondernemers on derling in deze tijd optreden. Het gemeentebestuur heeft nu een "brandbrief' aan Dirk van den Broek gestuurd, waarin is gewe zen op het bestemmingsplan voor dit gebied. Met nadruk wordt gezegd, dat het bestuur van de gemeente op geen enkele wijze zal meewerken bij het ver lenen van een (ver)bouwvergun- ning. De ontwikkelingen rond het betreffende pand, waar nu nog te-huur biljetten hangen, zullen nauwlettend worden ge volgd. Het gemeentebestuur be sluit met de mededeling, dat alle wettelijke middelen zullen wor den aangewend, indien de plan nen duidelijker vormen gaan aannemen. MAANDAG Werklozen Advies Centrum - Breej 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 12 Stadhuis - raadscommissie gezami ke commissievergaderingen algei en bestuurlijke aangelegenheden, tionele aangelegenheden, volkshui ting, ruimtelijke ordening, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstrag film Deutschland Privat van het Robert van Ackeren en Erwin Kr 20 en 22.15 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritisch Gel schap Leiden, lezing over Reincari door F. ten Veen uit Hilversum, 20 Zoeterwoude - commissie algemen ken, 20 uur. Wassenaar - raadsvergadering, 20 v APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdi der apotheken in de regio Le; wordt waargenomen van: vr 27 april door: Haven Apotheek, Hi 18, tel. 120085; Linnaeus Apotlj Kempenaerstraat lb, Oegstgeest 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 31 ten noorden van de Rijn 13460-1 ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. zcndheidscentrum. Berkenkade# derdorp, tel. 410131, spreekuur i m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, 154500. Voorschoten - Gezondheidscent! v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. de Vriend, De Hooge' 203, Sassenheim, tel. 02522-12021 Antropoloog; Paul Julien na jaren rondtrekken nog lang niet uitgeput Paul Julien in zijn huis in Wassenaar waar veel herinnert aan zijn werk, blijft na 27 jaar reizen zijn woonplaats trouw. Met zijn werk gaat de nu S0-jarige voorlopig nog door. wassenaar - de wereldbe roemde Wassenaarse an tropoloog dr. Paul Julien heelt zaterdag zijn tachtig ste verjaardag gevierd. Het heeft niet veel ge scheeld of dat zou niet het geval zijn geweest. Tij dens een recente reis door Noord-Afrika en Italië zijn twee onderkomens waar in hij verbleef kort na zijn Fancy fair LEIDERDORP - In Leiderdorp werd dit weekeinde een fancy- fair gehouden door de vrijwillige groep jeugdwerk van de gerefor meerde en hervormde kerken in Leiderdorp. De opbrengst (9500 gulden) van deze druk bezochte "Kermis" is bestemd voor het opzetten van een soos voor jon geren van 13 tot en met 16 jaar. VOORSCHOTEN - Een vijfjarig jongetje is gisteren op de vent- weg van de Papelaan aangereden door een bromfiets. Het jongetje werd met een dubbele been breuk in het ziekenhuis opgeno men. De bromfietster reed in de richting Voorschoten nabij het viaduct, toen het jongetje de weg over stak. Zijn moeder liep aan de overkant. LEIDEN - Ondertrouwd: J. van de We tering en A. Zirkz.ee. Geborin: Paula dv. J. van der Bent en J. Van der Plas. Brian Francis zv. P.J.O- 'Rourke en A.B. Martinez. Fabrice Oli vier zv. C.H. Berner en L. Dettwiler, Wout zv. H.A.M. van der Meij en A.G.M. Nabuurs, Arend zv. T. Scheepmaker en M. Vink, Steven zv. J. de Roos en A.J. Brugge, Tjerry Johan zv. R. Barents en E.P.H.W. de Vries. Farhdah dv. P C. van Leeuwen en A. van der Stoep, Clazina Maria dv. J.J.H.M. Bultink en M.G.M. Strik, Gregg-John zv. A. Noya en A. Jor- da, Faruk zv. M. Agsakalli en L. Kilin, Leonard Christian zv. R. van de Bor en A C. de Leeuw, Leendcrt Cornelis zv. C.R. Vooijs en C. van Duijn, Sophie Eli sabeth dv. J.C.W van Egmond en M.M. van Rooijen, Petrus Cornelis Albertus zv. A.M.M. van Eeden en M P. Onderwa ter. Hans zv B. Heemskerk en T. van Vliet. Carlijn Catharina dv. L.C. van Leeuwen en Th.M.G. de Groot, Krijnie Knsta dv. A. Cicre en C. Schaap, Mireil le Angelique Jeanine dv. E F. Tromp en A A. Semeleer, Johanna Paola dv. W.H. Jansen en M. Miglioli, Sjoerd zv. H.C.J M. van Rijn en H Wijhenke. Cor nelis Johannes Wilhelmus zv. C.W. Aan- haanen en L.A.P. Meijer. Michel zv. K. van der Zwan en T. Burgers, Ivo Joost zv. A.J.B. van der Meij en C Keiler. Roosje dv. Ph.F.A. de Groot en C.S. Ko ning. Markus zv. J.H.G. Heshusius en E. van der Meij, Pascale dv. L P van Alte- na en Y.J M. Nederstigt, Neline dv. C. Kromhout en M.B. Vlieland, Dirjanne dv. J.W, Kuijt en J.C. van Rijn, Arthur Pieter zv. P. van der Pot en I.C.M. Snij- ers, Johanna Erika dv. J. van Rhijn en E L. Mietanz, Danielle dv. J. Bodijn en A.A.J Witte, Christiaan Cornelis zv. R E C Richter en T. Dijkhof, Charissa dv. A Neutcboom en S.L. van Dalsem. Overleden: L Oppelaar (1920), J.Chr. te Hennepe (1923), J.A. van der Zeeuw (1915), J Bedijn (1901) gehuwd geweest met W. van Deventer, I.C.M. van de Loo 1951) echtgenote van W I. Lucassen. M Klaver (1908). E. van Oosten (1908) echt genote van G. Lucas. J. Ruhrwiem (1920), P de Groot (1923). J.M van der Meer (1899). S J.P. Donkersloot (1901), N. Tingson (1953) echtgenote van J. Be- tram. M A A Pieters (1924) echtgenote van B. Alma. Gehuwd R. van Nood en H.K.A. Kiste nmaker, J A.C. van der Veer en J. van Es- veld. vertrek door een aardbe ving verwoest. Hoewel hij het reizen nog niet moe is, heeft hij ditmaal zijn ver jaardag dicht bij huis ge vierd. Paul Julien heeft een levenswerk gemaakt van de studie van pyg meeën en andere zogenaamde restvolken, waarvan de cultuur en het bestaan aan grote veran deringen bloot staan. Julien gaat door voor een wereldautoriteit op dit gebied en het vele reizen heeft hem bepaald niet sneller doen verouderen. Wel gaat voor hem duidelijk het spreekwoord op: "Wie veel reizen doet kan veel verhalen". Met een kamer- decor dat in alles aan zijn werk herinnert op de achtergronds praat hij dan ook honderd uit. Julien's familienaam is terug te voeren op zijn Franse grootvader die met zijn gezin via België naar Nederland kwam. Bij deze voor vader was al een grote interesse aanwezig voor onbekende lan den en volken. Zo volgde hij nauwkeurig op kaart de reizen van de ontdekkers Stanley en Li vingstone. "Mijn vader naturaliseerde door krijgdienst tot Nederlander. We hebben allemaal een grote ta lenknobbel gemeen en die ver der door zelfstudie dienstbaar gemaakt. Naast de Franse taal die in grote delen van Afrika erg nuttig is heb ik mij moeten be kwamen in het Engels, Spaans en een enkele Afrikaanse taal", vertelt Julien die regelmatig, na dat zijn moeder vrij jong was ge storven, zijn vader mee op reis nam. Een groot aantal andere rei zen maakte hij in gezelschap van zijn vrouw, die begin 1980 over leed. Boeken Julien verwierf grote bekendheid met een aantal populaire boeken en talloze radiovoordrachten. Vooral in de jaren veertig en vijf tig was hij zeer produktief. Achteraf schenkt zijn meest ver kochte boek "Kampvuren langs de evenaar" hem het minst be vrediging. Er zijn meer dan hon derduizend exemplaren van ver kocht en het werk is in zeker tien talen uitgegeven. Andere titels zijn "De eeuwige wildernis", "Pygmeeën" en "Zonen van Cham". Regelmatig wordt Julien nog om een exemplaar gevraagd, omdat er geen herdrukken meer verschijnen. Tegen het bewer ken van oude uitgaven ziet hij ei genlijk wel erg op. "Ongeveer zevenentwintig jaar heb ik reizen in Afrika gemaakt, meestal van een aantal maanden. Daarnaast bezochten we enkele malen landen in Azië. Als ik mijn leven zou kunnen herhalen zou ik daar liever het zwaartepunt van mijn werk hebben gelegd. Het is immers zo dat bijvoor beeld de Indiase cultuur veel ou der en dieper is dan de Afrikaan se. Bovendien is daar meer be waard gebleven, omdat over het algemeen Aziaten met meer overtuiging hun eigen cultuur verdedigen. In Afrika lijkt men veel meer gebiologeerd door de binnengedrongen westerse cul tuur." Batakcultuur Ondanks de belangstelling voor andere volkeren in zijn familie begon het voor Julien toch alle maal anders. Na zijn gymna- sium-beta koos hij voor de che miestudie. Onder aanmoediging van een hoogleraar nam hij ook de natuurkunde ter hand met als resultaat dat hij op beide terrei nen afstudeerde. "In die tijd maakte de oliemagnaat Deterding nogal wat werk van het stimuleren van reizen naar Nederlands-Indië. Hij vond de zakelijke belangstelling vanuit het moederland wat te eenzijdig. Ik schreef in als één van de dui zenden geinteiesseerden en werd warempel uitverkozen. Mijn kennismaking met de Ba takcultuur was de aanzet tot al mijn latere activiteiten en heeft een ware hartstocht ontwikkeld. Een groot aantal jaren combi neerde ik een baan als leraar che mie aan een Haagse middelbare school met reizen buiten Euro pa." Met enige nadruk vertelt Julien dat hij rooms-katholiek is opgevoed en het ook is gebleven. "Dat maakte samenwerking met mis sionarissen wel wat eenvoudiger al heb ik ook zeer goede herinne ringen aan zendelingen van pro testantse origine. Maar die ble ven doorgaans toch aanmerke lijk korter in den vreemde en hadden voor mij dus een meer beperkte informatieve waarde." Julien's kinderloos huwelijk bood alle mogelijkheden voor het uit leven van wetenschappelijke in teressen. Hij heeft zich onder meer bezig gehouden met rason derzoek door studie van de sprei ding van de bloedgroepen. Zelf vindt hij het nu een ten dele ach terhaald onderwerp, dat slechts mondjesmaat verantwoorde we tenschappelijke uitspraken toe laat. Zulk werk noodzaakte hem om dagelijks vele uren boven een microscoop gebogen te zit ten in de wildernis. "Reizen was vroeger dus vóór de dekolonisatie duidelijk minder gevaarlij'k dan nu. En het onder zoek werd door de koloniale be stuursambtenaren met veel zorg omringd. Dat is later wel eens an ders geweest. Meestentijds reis de ik op officiële titel en gebruik te missieposten als uitvalsbasis", aldus Julien. Malaria "Gaandeweg moest ik terwille van mijn werk de meest uiteenlopen de vaardigheden onder de knie zien te krijgen. Ik noem maar paardrijden, overigens meer noodzaak dan liefhebberij, foto graferen, kompas lezen en medi sche technieken. Het laatste niet alleen voor het gebruikelijke bloed aftappen, maar ook voor voorkomende ziektegevallen van mezelf en het personeel dat met mij meetrok. Al die jaren ben ik slechts enkele malen in direct ge vaar geweest. In Ethipoië werd ons kamp eens beschoten, overi gens zonder ernstige gevolgen. Elders in Afrika kreeg ik enkele malen malaria en ook een keer een zware longontsteking. Mijn eigen rijk voorziene apotheek be wees daar goede diensten." Een verantwoorde voeding was ter voorkoming van ziekten in de tropische omstandigheden na tuurlijk een levensvoorwaarde, zo laat Julien weten, ,,'s Och tends de oer-hollandse haver moutpap, als lunch kip met rijst en tenslotte 's avonds rijst met kip. Ik hield een helder oogje in het zeil bij de culinaire activitei ten van mijn kok. Vooral het ko ken om ziektekiemen te doden genoot mijn bijzondere aan dacht. Negers en pygmeeën hiel pen mij waar nodig met het on derkennen van risico's. Dat was bijzonder waardevol bij het ver krijgen van water. Op onnavolg bare wijze kapten ze een lianen- lus en goten vervolgens rijkelijke hoeveelheden water over. In een tropisch regenwoud kun je dat best doen. Maar ik heb ook wel moeraswater moeten zuiveren door het een tijdlang te koken." Zelfstandig De antropoloog heeft altijd volledi ge zelfstandigheid in zijn wefe nagestreefd. Enerzijds door z& der collega's te reizen, louter v^ gezeld door (meestal) betrwU|r bare dragers. Anderzijds door E reizen zoveel mogelijk zelf te b kostigen. Het voordeel was (f dan geen uitvoerige rapporta* behoefde plaats te vinden aan subsidiegever. "Mijn wetenschappelijk onderzi is eigenlijk altijd gericht gewe op restvolken en isolaten. On looflijk hoeveel kleine volk geheel geïsoleerd in zo n coi nent als Afrika leefden. Het v alles bij elkaar een bont mozai De pygmeeën en andere restv ken kunnen worden beschou als oudere stadia van de men lijke soort en zijn daarom z< boeiend. Ze zijn in de hoek dreven door andere volken, c klaarblijkelijk beter zijn tocjj] rust. Mij was het juist om die ba kans uitstervende gemeenschit pen te doen." n e "Vooral de pygmeeën hebben bi< na de dekolonisatie niet geméie kelijk gekregen, omdat ze doir negers als minderwaardig wee den beschouwd. Gezien de hoo staande moraal van de pyV meeën ging mij dit erg aan m hart. Toch ben ik ten aanzien v«a: hun toekomst niet meer pesji mistisch gestemd, omdat ze iï< in voldoende mate aanpassing vermogen tonen. Sommigflc hebben bijvoorbeeld de koffi cultuur aanvaard als bron vil bestaan." }r Julien is zelden in de verleiding komen om zich in een ander laqe te vestigen. Rome had misschit,, een uitzondering kunnen zijjp maar het ziet er niet naar uit d,ri hij na veertig jaar zijn dierbal0 Wassenaar nog zal verlate; Werk is ervoor hem nog in ruirr mate. Niet alleen houdt de b jaarde globetrotter nog met groiJc. regelmaat zijn chemie-literatui!a bij, ook andere aspecten van moderne maatschappij ontgaajr niet aan zijn aandacht. VerdC valt er nog het een en ander y doen aan het verwerken van hr vele materiaal. Alleen al een re! naar India leverde ruim tiend ue zend foto's op. die cigenhandfa zijn ontwikkeld in zijn doka. Eöa; zeer klein deel daarvan is in ziy boeken terecht gekomen. "Alles is mij boven het hoofd g« groeid, maar daar lig ik niet vla wakker. Je wordt van hogerhan geleid en dat geeft mij voldoend rust", zo besluit Paul Julien. WIM OLYSLAGER 1 M i ZOETERWOUDE - Een Zoeteiwoudenaar (59) is vannacht om half drie met zijn auto van de Ommcdijkseweg af, de sloot ingereden. De bestuurder raakte bekneld. Hij werd door de Leid se brand weer uit de auto bevrijd. Met lichte verwondingen werd Van Z. in het Academisch Zie kenhuis opge nomen. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 23 n BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabeioffllng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f49.55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186,70 per post f 276.10 Losse nummers f 0,70 Abonnementsgelden bil vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschri|ving geen AIq redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alg. redactiechef: J. M. J. Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J.P M van der Meer (regio) W WirtZ 'binnonland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Panjs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 M 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 -Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Zueterwouon R Stevens 071-890047 Leiderdorp F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2