Invallers injecteren UYS LFC gaat fors onderuit: 0-4 Lugdunum pakt in aantrekkelijk duel de punten: 2-0 Blauw Zwart overklast LDWS Van Beek schiet 5C Lisse naar 1-1 Hautain Xerxes afgestraft: 4-2 Roodenburg imponeert na de rust I (IAANDAG 30 MAART 1981 SPORT SPORT OTTERDAM - Nu degradarcn tot de onmogelijkheden behoort, wilde Lugdunum in het uitducl [tegen HION (uitslag 0 2) best wat aanvallende initiatieven ont plooien. De promovendus in dc eerste klasse speelde de eerste duels van deze voctbaljaargang een tamelijk aanvallend spel letje. dat door gerenommeerde iclubs als De Musschen en HION 'genadeloos werd afgestraft Trai ner Ruud de Groot trok lering uit de grote nederlagen en stuurde zijn formatie in de daarop vol gende duels met een defensieve- )EN HAAG - Een benutte straf schop van Lens. een fraai doel- punt van Wim van Beek. een hele jboel foutieve passes en een onte- ,'vreden publiek dat al ruim voor 'het laatste fluitsignaal richting kantine verdween. Dat is de bes- te samenvatting van de wedstrijd tussen het Haagse Lens en Sc Lisse. die uiteindelijk eindigde in een 1-1 gelijkspel, och waren alle omstandigheden uitstekend te noemen. Een warm zonnetje scheen over het sport park de Escamp en de eerste mi nuten leek het erop of de spelers van Lisse de lente in hun kop hadden. Dertig seconden na het eerste fluitsignaal knalde Ron Hoogeveen de bal vlak over het I doel van de Haagse doelman. En een paar minuten deed Jac van Ruiten hetzelfde. #ens meteen gelijk terug met een uitstekend combinatie tussen Ri- I chard van der Hoek en Ricky Tjin A Tsjoe. waarna de eerste de bal op het houtwerk deponeerde. Maar toen sloeg de voorjaars- moeiheid toe. Het concept werd duidelijk: lange knallen vanuit de verdediging, die meestal niet aan kwamen. lalverwege de eerste helft leefde de wedstrijd even op en had Ron i Hoogeveen twee kansen om Lis se op voorsprong te zetten. Eerst speelde Jos Disseldorp foutief terug, maar Hoogeveen plaatste de bal precies op het lichaam van de keeper. De tweede kans kwam slechts enkele minuten la ter toen Chris van Damme de bal uitstekend voorzette. Keeper Van der Mark was uitgelopen, maar kwam net op tijd terug om de zachte kopbal van Hoogeveen te stoppen. )ok dc tweede helft begon veelbe lovend. Alhoewel een groot deel van het publiek de voorkeur gaf aan de kantine in plaats van het veld ging Lens direct in de aan val. maar dat resulteerde slechts in een schot op de lat. Na vijftien minuten voetballen kreeg Lens van de warrig leidende scheids rechter Roelfs een vrije trap. Aanvoerder Wim Keetman plaat ste de bal precies in de voeten van Richard van der Hoek. Hij draide zich om en wilde aanleg gen voor een schot, maar op dat moment werd hij omvergelopen door Jan van Duin. Scheidsrech ter Roelfs legde de bal op de stip en Jos Disseldorp maakte het werk af en liet Hans Kortekaas kansloos: 1-0. Jog geen minuut later kwam Lisse op gelijke hoogte. Wim van Beek. die tot dan toe op het mid denveld bivakkeerde, stormde naar voren en scoorde meteen. De goedspelende Fred Tschur trok de bal voor, waarna Van Beek koelbloedig uithaalde en doelman Van der Mark passeer- re instelling het veld op Het spelletje rendeerde. Het publiek zat zich wekelijks te verbijten, maar de Kikkers pakten punt na punt. Nu prolongatie van het eer steklasserschap zeker is. wilde Lugdunum best proberen het ge schonden imago wat op te vijze len. En. het moet gezegd, de ploeg slaagde daarin. Het was weliswaar nog niet echt overtui gend. maar de positieve instel ling. in vergelijking met voor gaande wedstrijden dan, mag be jubeld worden. Door de 0-2 winst op HION bewees Lugdunum dat het niet altijd no dig is een levende muur voor het eigen doel op te werpen om een overwinning te behalen Omdat de Rotterdammers ook best be reid waren de aanval te zoeken ontspon zich een best aardig duel De spelers raakten geens zins verlamd door dc felle zonne stralen. In tegendeel, de zon leek de 22 acteurs tot aanvalcnde da den te inspireren. In het eerste kwartier had de Lcidsc voorstop per Ted van Berkel veel moeite met het vinden' van z'n directe tegenstander. Huib Veldhoen liet zich immers vaak naar het middenveld terugzakken, maar Van Berkel handelde verstandig en liet zich door ex-Feyenoorder Veldhoen niet uit het centrum weglokken. De stcrk-spelende backs. Daan Kooymans en Wim Oppelaar, vonden meteen hun directe tegenstander en lieten die in het verdere verloop van het eerste part zelfs regelmatig de hielen zien Middenvelder Jan Verver liep aanvankelijk ook te zwemmen, maar hij vond later in Van Houwelingcn z'n directe op ponent. Rob Crama leidde met een gemiste kans op aangeven van Hennic de Klerk m de 17de minuut het Lugdunum-over- wicht in Echte kansen kwamen er evenwel niet uit voort, hoewel Pracht en Bekooy een aantal maal gevaarlijk voor het vijande lijke doel opdoken HION sticht te met afstandsschoten van Ver meer. Van Houwelingcn en Veld hoen meer gevaar. Wim Eradus toonde zich echter telkens attent. pauze keer op keer ih dc frontli nie. De meerderheid, die daar mee georeerd werd. buitten de Leidenaars goed uit. Daan Kooy mans stoof keer op keer naar vo ren om na een solo de veste van keeper Joop Mom te beproeven en ook Wim Oppelaar meldde zich voorin Laatstgenoemde stelde in de 65ste minuut Joop Mom met een afstandsschot op de proef. De HION-goalic kreeg de bal niet onder controle en Frans Sjardijn was er als de kip pen bij om het foutje af te straf fen 0 1. De Rotterdammers diri geerden hierna de langere men sen naar voren Via het bekende alles-of-nicts-spellctje (hoge bal len voor de pot) werd getracht een deling binnen te slepen. Tcd van Berkel toonde zich in dc lucht evenwel oppermachtig, zo dat er op die manier voor de Maasstedelingen weinig eer viel te behalen De treffer viel juist aan de andere kant Sjardijn be reikte vlak voor het einde Rob Crama. die op het randje van bui tenspel mocht doorgaan. Joop Mom omspeelde en 0 2 inschoot FRED SEGAAR LEIDEN - In het leven van elke voetballer doen zich momenten voor waarop alles voor één keer grandioos meezit. Op die zeldza me ogenblikken lukt werkelijk elke actie en kan niets, maar dan ook echt niets kapot. Op zijn ni- 'veau speelt de "gelukkige" dan de sterren van de hemel. Hij groeit boven zichzelf uit. verlegt de grenzen van zijn beperkingen en niet zelden ontwikkelt hij zich tot de figuur die een hele ploeg overeind houdt of meesleept naar een "onmogelijke" presta tie. Zoiets gebeurt nooit op com mando. nee dat "overkomt" zo'n speler eenvoudig. Het vaak ge kwelde UVS had gisteren maar liefst twee man in de ploeg die zo'n wedstrijd afwerkten. Twee basisinvallers, die waarschijnlijk zelf niet geweten hebben waar die vorm nou ineens vandaan kwam. maar die de rest wel sti muleerden tot de stunt (4-2) te gen Xerxes. Doelman Rob Groenendijk, voor de tweede keer weggeplukt uit het tweede van UVS omdat vaste man Drillenburg last had van een knieblessure, en in mindere mate vleugelspits Niek Ooster- lee. eigenlijk nog een speler van het regionale jeugdelftal, injec teerden de gehandicapte ploeg van UVS en brachten nieuwe hoop. Oosterlee deed dat door driemaal te scoren; Groenendijk door de tegenstander het scoren veelal te beletten. Samen trok ken ze de weer keihard werkende Leidse hoofdklasser royaal langs Xerxes, dat terecht zwaar werd bestraft voor de vol strekt misplaatste arrogantie waarmee het "verplichte num mer" in de Kikkerpolder werd afgewerkt. De regerend kampioen van de zon- dagamatcurs dacht, op basis van het papieren kwaliteitsverschil, dat het allemaal wel vanzelf zou gaan en gedroeg zich daar ook naar. Vooral vanaf het moment dat de verrassend op 1-0 geko men Leidenaars waren achter haald treffer Joop Rijsdijk, 29s- te minuut) gingen de Rotterdam mers aan zelfoverschatting lij den. Het idee dat het allemaal wel zou lukken, werd gevoed door de gemakkelijke manier waarop de defensie van de tegen stander in die periode werd uit gespeeld. als logisch gevolg van het ontbreken van een aantal vaste krachten bij UVS. Na Drillenburg en de tijdens een training geblesseerd geraakte Hans Kruit, had ook Koos Han- naart op het laatste moment moeten afzeggen, omdat zijn vrouw elk moment kon bevallen. Het dwong trainer Désar vlak voor de wedstrijd tot een aantal omzettingen Aad Neuteboom (hij liep tegen een waarschuwing aan) werd laatste man voor Groe nendijk. Pouwiel (hij schoot het glas uit het raam van de radioka mer boven de tribune) werd ge handhaafd op het middenveld en het sein voor Oosterlee. die an ders misschien niet zou hebben gespeeld, ging op groen. Nor maal gesproken waren dat geen versterkingen, maar na een ge wenningsperiode van 45 minu ten kregen de omzettingen on verwacht een voortreffelijke uit werking. Aad Neuteboom prolongeerde na de pauze zijn goede optreden als libero en toen ook begonnen Groenendijk en Oosterlee echt in de wedstrijd te groeien. De flank speler kopieerde in de 58ste mi nuut de openingstreffer die hij 40 minuten eerder had verzorgd. Met medewerking van de schut terende doelman Schot had hij toen de 1-0 kunnen produceren na een afstandsschot van Aad Neuteboom. meer op eigen kracht tikte hij na de pauze op identieke wijze de 2-1 binnen na een fraaie vrije trap van Ron Be kooy. Geheel op eigen kracht steeg Groe nendijk daarna tot grote hoogte. Elke bal en iedere speler die v vlvIMS. ■R&NIKtas WW* doorkwam stopte hij af. Soms stijlvol, vaker grabbelend, graai end en schietend, maar dat deed niet ter zake. Het belangrijkste was dat hij alles had. vertrouwen wekte. En dat deed hij zodanig dat zijn defensie met steeds meer zekerheid ging optreden en dat het Rotterdamse verwachtings patroon abrupt werd doorbro ken. Toen het niet lukte viel Xer xes door de mand: de ploeg bleek geen greintje karakter te bezitten en werd overvallen door apathie. Het met minder talent, maar veel meer karakter geladen UVS pro fiteerde er optimaal van. Via Sam Eradus. gekomen voor de geblesseerde Fabcr. en via Oos terlee. Hij sloeg de laatste Rotter damse hoop (gewekt door een benutte penalty van Nipius na dat Landwaart Huigen had neer gehaald) onmiddellijk dc bodem in. Vanaf de aftrap holde hij op aangeven van Bekooy naar 4-2 Volkomen verdiend, besefte ook Xerxes-trainer Beb van der Hei den naderhand Want die jon gens van UVS hepen in al hun beperktheid zo hard te werken dat ze nu waarschijnlijk voor pampus liggen in de kleedka mer. Daar kun je alleen maar diep respect voor hebben als je ziet hoe je eigen ploeg loopt te flierefluiten". PAUL DE TOMBE de. Eigenlijk was de wedstrijd toen wel gespeeld. De beide ploegen namen nog meer gas terug en het spel daalde tot een bedenkelijk niveau. Alleen de solo van Fred Tschur. die uiteindelijk door een overtreding werd beëindigd, zorgde nog voor een opleving in het laatste half uur. LEIDEN - In de derde klasse ac teerden de clubs uit de regio Lei den dit weekeinde met wisse lend succes. Winst was er voor SJC dat met 0-2 van Hillegom won en VVSB dat Den Hoorn met 3-0 de baas bleef. Minder goed verging het Teylingen dat bij Delfia in blessuretijd de enige tegentreffer moest incasseren: 1-0. LFC ging thuis fors onder uit tegen Tonegido: 0—4. Hillegom-SJC 0-2. De streekder- by tussen degradatiekandidaat Hillegom en koploper SJC ken de een verrassend spelbeeld. Niet SJC, maar Hillegom was in dit treffen het meest aanvallende team. De thuisploeg schiep zich legio kansen, maar met name Bas Hartman wist er geen raad mee. SJC draaide niet al te best en counterde alleen af en toe. Vlak voor het rustsignaal had SJC zelfs succes. De bal viel uit een vrije trap in het Hillegomse strafschopgebied waar keeper Hillegom heeft Van Marsber gen voor volgend seizoen ge contracteerd. De 26-jarige Heemstedenaar volgt Stok man op. Marsbergen, die in het bezit is van een B-licen tie. gaat zowel de A-selectie als de junioren trainen. Fons van der Velden en Arnold van Kesteren het leder lieten lig gen. Hans Caspers dacht hier an ders over en knalde de 0—1 in Ook na de pauze bleef Hillegom de meest aanvallende ploeg. Er werd alles of niets gespeeld en SJC kwam in de verdrukking. Kansen waren er genoeg, maar geen enkele werd er berut. De Hillegommers kunnen wat dat betreft in de leer bij de SJC'ers Deze kregen in de tweede helft maar één goede kans en dat was direct raak Vlak voor tijd passer- de Piet Alders twee man en liet de keeper kansloos: 0—2. VVSB—Den Hoorn 3-0. In een hoogstaand duel was VVSB de enige ploeg die benutte. Den Hoorn schiep in de eerste helft tal van mogelijkheden, maar liet ze allen liggen. VVSB opende na zo'n vijfentwintig minuten de score toen Sjors Oostdam een vrije trap van Gerry van der Burg keurig inkopte. Den Hoorn kreeg enige minuten la ter een prachtkans op de gelijk maker toen een speler van Den Hoorn binnen de beruchte lijnen werd gevloerd. Aanvoerder Van der Heijden zag zijn penalty door Johan van den Berg gestopt. Ook in de tweede rondgang golfde het spel op en neer met over'en weer wat kansjes. In het laatste kwartier maakte Albert van der Burg aan alle onzekerheid een einde en bepaalde met twee tref fers de eindstand op 3—0. Delfia—Teylingen 1-0. Teylingen leed in Delft een uiterst schle mielige nederlaag. Het had de volle negintig minuten de vijan delijke stormlopen weerstaan, maar in blessuretijd kreeg Peter van der Vlugt dc bal zo ongeluk kig op zijn hoofd dat keeper Henk Hoogervorst alsnog werd verslagen. Teylingen was inder daad de hele partij de mindere geweest, maar keeper Hooger vorst bleek niet te passeren. De Sassenheimers counterden en was via Piet Hoogervorst met een knal op de lat dicht bij een treffer. Toen Teylingen aan het eind het ene punt binnen dacht te hebben haalde de ongelukkige Peter van der Vlugt een streep door de re kening LFC-Tonegido 0-4. De Leidse ploeg speelde een knappe eerste helft, maar aan scoren kwam men niet toe. Tonegido deed dat in de tweede helII anders. Toen bracht Blom de Voorburgers aan de leiding Leo de Caluwe scoor de via een benutte penalty 0-2 Toen was LFC helemaal de kluts kwijt en Blom was ter plekke om een misverstand af te straffen. Van Oosten bepaalde de eind stand zelfs op 0-4. DELFT De tweede helft van het duel DHL-Roodenburg was een goed voorbeeld van hoe een amateurwedstryd ei genlijk gespeeld moet wor den. Beide ploegen speelden aanvallend en gooiden een portie inzet in de strijd zon der over dc schreef te gaan. Resultaat vgf doelpunten en tal van fijne voet bal momen ten voor beide doelen. Roo denburg zegevierde uiteinde lijk. gezien de vele kansen, te recht met 4-2 en trainer Lau rens Mouter begroette het verlossende vierde doelpunt van Rob Brittijn ditmaal niet met een luchtsprong maar met een flitsende koprol De spectaculaire tweede helft vergoedde voor meer dan honderd procent de gezapige eerste 45 minuten Bij Roo denburg sloten in de eerste helft de linies niet snel ge noeg aan. zodat er in het Leidse spel bijna geen sa menhang was te ontdekken. Ook DHL voetbalde met wei nig overleg in het spel Niets leek dan ook een rechtvaardi ge 0-0 pauzestand in de weg te staan, totdat de opgeko men rechtsback Willem Ligt- voet twee minuten voor rust een fantastische knal van zo'n dertig meter losliet die de kruising van het Delflsc doel inzeilde 0-1 Na de pauze kwam het publiek volledig aan zijn trekken. Een verkeerde terugspeelbal van Jurgen Kok bood DHL- rechterspits René Zwaard een scoringsmogelijkhcid, maar Peter Ciere was net op tijd om de bal corner te knal len Deze hoekschop luidde opnieuw gevaar in voor Roo denburg. want aanvoerder Cees Adcgeest deponeerde de hocktrap op de paal Na dit sterke begin van DHL was het de beurt aan Rooden burg dat met een aantal snel le tegenstoten genadeloos toesloeg De twee hoofdrol len waren weggelegd voor Ri chard Klein en Ronald Jan sen Tweemaal stuurde Klein op uitgekookte wijze zgn pijl snelle ploegmaat Jansen dc vrije ruimte in en evcnzovcli? malen werd laatstgenoemde in het strafschopgebied op een onreglementaire manier afgestopt De eerste maal door goalie Van Rossum, even later door linksback Erik van Dorp De terecht toegekende strafschoppen werden feilloos benut door Aat de Groot 0-3 Roodenburg ging door en het houtwerk behoedde DHL tot twee maal toe (inzetten van John dc Wetering en Hcnme Koet) voor een afgang De Delftsc club gaf zich echter nog niet gewonnen. Een fout van Aat de Groot betekende 1-3 door Adegeest En toen Jos Brouwer in dezelfde mi nuut totaal ongedekt 2 3 inkopte kreeg de Kooiclub het nog onnodig benauwd. Rob Brittijn bracht Rooden burg tenslotte op 2 4 Een nieuwe zege voor De Noord bewoners derhalve en de gro te vraag is Welke ploeg in dc tweede klasse kan de blauw zwarte kampiocnstrcin nu nog tot stilstand brengen DINK BINNENDIJK Hauw Zwart-speler Frank Voorkant wordt kien rakkel r). gezet door de LDWS-verdedigers Gé Dubbeldeman len Jerry WASSENAAR Het na de winter stop verwoed ingezette slotoffen- sief om uit de gevarenzone te ge raken kreeg voor L.D.WfS. een pijnlijke (tijdelijke?) onderbre king in de vorm van eren kansloze 5 1 nederlaag in de uitwedstrijd tegen Blauw Zwart Op alle fron ten overklaste de thuisclub de discipelen van trainer Jan Bek kering en wanneer men iets min der slordig met het aangeboden kansenmateriaal was omge sprongen. was de eindstand zon der enige twijfel in de richting van de dubbele tot stand ge bracht. Een overdosis aan nonchalanche en het soevereine verdedigende spel van vrije verdediger Gé Dubbeldeman waren er de oor zaak van. dat de schade VtKM de bezoekers uit Leiden tot vijf te gengoals beperkt bleef Vanaf het eerste fluitsignaal van dc ge degen leidende scheidsrechter Van Dorp legde trainer Timmer zijn bedoelingen duidelijk uit aan het ondanks het schitterende weer niet in groten getale opge komen publiek. Via in hoog tempo uitgevoerde aanvallen moest het zwakke punt van LDWS nan I loopvaardigheid worden aange pakt. In de vijfde minuut reeds FC Den Haag heeft interesse ge toond voor de Blauw Zwart- spelers Chris Theil en Frank Voorham. Beiden voelen voor alsnog weinig voor een contract bij de ere-divisievereniging. had deze strijdwijze succes toen linkerspits Ruud van der Velde, hij bezorgde zijn tegenstander Sjaac Matters een bepaald onple zierige middag, op snelheid en kele Leidenaars zijn hielen liet zien en zijn teamgenoot Frank Voorham op maat bediende, de ze aarzelde geen moment en liet van dichtbij doelman Wim Vis ser kansloos (1-0). De tegenstoten van de bezoekers, over het algemeen in te laag tem po uitgevoerd, waren slechts ge vaarlijk wanneer rechterspits Enk van der Weijde in dc combi naties werd betrokken Van der Weijde was zijn directe tegen stander Leo van Hemert con stant te vlug af. maar w^s te on nauwkeurig in de voortzetting Na een kwartier spelen goochel de Ruud van der Velde de bal bij middenvelder Ben Conradi. die vanaf dertig meter met een harde schuiver voor 2 0 zorgde De wedstrijd leek beslist, maar merkwaardig genoeg zaten de Oranje-blauwen twee minuten later weer volledig in de race. John Haastrecht trok de bal uit een corner van rechts goed voor, waar Jan Fihppo klaar stond om de bal in het net te werken (2-1) Trainer Timmer trof onmiddellijk maatregelen en bracht Frank Karrcmans in de ploeg voor de falende Van Hemert en posteer de als rechterspits gestarte Hans Grundeken bij Erik van der Weij de. die vervolgens onzichtbaar gemaakt werd In de vijfentwintigste minuut wees aanvoerder Martin Hoogenboom zijn mensen de weg naar een ho gere score, ben schitterende rush vanaf eigen speelhelft be sloot de rechtervleugel verdedi ger met een pass op maat naar Ruud van der Velde, die be heerst voor 3-1 zorgde Het te hoge tempo van de tegen partij resulteerde in enkele klei ne blessures by L D W S waar door verzorger Dubbeldeman. geassisteerd door de geschorste MM dl Ro.tde, ook op dit vlak zijn steentje moest bijdragen Nauwelijks enkele minuten later was dezelfde combinatie Hoo genboom Van der Velde verant woordelijk voor de vierde treffer, die echter geguud werd aan Ben Conradi t4 1) Vrijuit spelen ging iedereen nu op avontuur bij dc thuisclub en uit de reeks ontsta ne kansen koos laatste man Ger Smit er één uit om het fraaiste doelpunt van de middag te laten aantekenen een voorzet van an dermaal Ruud van der Velde kopte hij schitterend in. hiermee de eindstand op 5-1 bepalend JAN VAN DUYN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15