Geen gedwongen „afkicken WËÊËL Grondwater zeer vuil Burgemeester overleeft moties r>r> Raad Rotterdam wijst omstreden voorstel af Minister: besparen op defensie kan VVD en CDA verschillen veel Deskundigen: minder chemisch afval storten VRIJDAG 27 MAART 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Het Nijmeegse raadslid mevrouw Jaspers (Socialistische Patij) overhandigt ruim 11.000 handtekeningen aan burgervader Hermsen (links) van Nijmegen. De handtekeningen zijn afkomstig van inwoners van Nijmegen die willen dat Hermsen aftreedt. Na felle debatten Nijmeegse ontruimingskwestie NIJMEGEN (GPD, ANP) - Burgemeester Hermsen van Nijmegen heeft gister avond tijdens een raads vergadering 11.477 hand tekeningen in ontvangst genomen van Nijmegena- ren, die vinden dat hij moet aftreden. Dc raadsvergadering behandelde het politiebeleid rond de massale ontruiming op maandag 23 fe bruari van de kraakpanden aan de Piersonstraat. De handtekeningen zijn naar aan leiding van deze ontruiming ve- zameld door de Nijmeegse oppo sitie en werden de burgemeester aangeboden door het raadslid mevrouw Jaspers van de Socia listische Partij. De meerderheid van de Wiimeeexe raad ziet in de massale ontrui ming eind vorige maand van de kraakpanden echter geen aan leiding om het vertrouwen in burgemeester Hermsen op te zeggen. Drie verschillende mo ties van afkeuring afkomstig van de linkse oppositie werden vannacht na een langdurige raadsvergadering met 21 tegen 16 stemmen verworpen. Hetzelfde lot onderging een vierde motie van de opposite, waarin werd voorgesteld om een onaf hankelijke deskundige commis sie nog eens precies de gang van zaken vóór. tijdens en na dc ont ruiming te laten onderzoeken. De oppositie in Nijmegen be staat uit PvdA. de Socialistische Partij. PPR en PSP. De meerder heid in de raad wordt gevormd door CDA. WD en D'66. Wèl uitte de hele Nijmeegse ge meenteraad forse kritiek op het beleid van dc burgemeester met betrekking tot de ontruiming. Dc collegepartijen stelden vooral vragen over het weifelende en ongecoördineerde karakter van de hele ontruimingsoperatie. De oppositie kritiseerde met name het gewelddadig karakter van de ontruiming. Vraagtekens wer den door de hele raad gezet bij de grote aantallen marechaussees (680). die bij de ontruiming wa ren ingezet. In totaal waren 2100 man politie en militairen aanwe zig- Burgemeester Hermsen ontkende, dat hij onvoldoende greep heeft gehad op de ontruimingsactie. Hij weersprak ook. dat de infor matie. die de politie in de week voorafgaande aan de ontruiming over de situatie rond de kraak panden en de opgeworpen barri cades had ingewonnen, eenzijdig en onjuist was. Op veel punten is dc verwachting van de politie uitgekomen, aldus de burgemeester. Hij gaf overi gens wel toe dat er bij de uitvoe ring van de ontruiming door de politie fouten zijn gemaakt, met name op het gebied van de coör dinatie van de verschillende een heden. Ook gisteravond demonstreerden weer krakers en sympathisanten in Nijmegen. De voor dc univer- siteitsaula. waar de raadszitting plaats had. samengedromde me nigte krakers en hun demonstre rende sympathisanten smeten intussen een aantal ruiten van het gebouw kapot. Op de stoep bij de voordeur van de aula sta ken demonstranten een houten kist overgoten met benzine, in brand. Die kist symboliseerde de Zurel hof-parkeergarage. waar om alle rumoer in Nijmegen is begonnen. Bezetting weekblad opgeheven AMSTERDAM (ANP) - De be zetting van het kantoor van het weekblad De Nieuwe Li nie aan de Prinsengracht in Amsterdam is gisteren aan het eind van de middag opge heven. De bezetters, die het weekblad verweten feiten en achtergronden over de hon gerstakers van de Rote Ar mee Fraktion (RAF) doelbe wust achter te houden, ver klaarden de confrontatie met De Nieuwe Linie op zich niet te willen verscherpen. "Doel van de actie was het aan de kaak stellen van de zich links noemende pers in Ne derland, waaronder De Nieu we Linie, die de politieke si tuatie in de Bondsrepubliek Duitsland en de hongersta king van dit moment in het bijzonder consequent wei gert te analyseren en open baar te maken", zo schrijven de bezetters in een verkla ring. Zij zeiden verder er ook in geslaagd te zijn aan te to nen dat de RAF geen geïso leerde politiek voert, maar dat er ook in Nederland men sen zijn die zich in hun strijd herkennen. Volgens directeur Kuypers van De Nieuwe Linie is er geen enkele toezegging gedaan aan de bezetters. ROTTERDAM (ANP) - Een meerderheid in de Rotter damse gemeenteraad is tegen het gedwongen 'afkicken' van drugsverslaafden. Rotterdam zal er bij de regering niet verder op aandringen de wetgeving dusdanig te veranderen dat het mogelijk wordt mensen op grond van hun verslaving te dwingen zich te laten behande len. Wel moet er binnen de bestaande wetgeving naar worden ge streefd, dat verslaafden die met justitie in aanraking komen zo snel mogelijk hulpverlening krij gen en ertoe worden bewogen een ontwenningskuur te onder gaan. De raad nam deze beslis singen vannacht. Burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft zich altijd voor stander van de gedwongen be handeling getoond. Tijdens de behandeling van de nota 'heroï neverslaving' in de gemeente raad bleek Van der Louw geen meerderheid voor zijn standpunt te kunnen krijgen. De PvdA (de meerderheid in de raad) stelden zich verdeeld op. Ondanks een vurig pleidooi DEN HAAG (GPD) - Minister De Geus (defensie) ziet mogelijkhe den te bezuinigen op de defen siebedrijven, de mobilisabele eenheden en de transportafdelin gen van het leger. Krijgsmach- (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Stockholm Wenen Casa Blanca Instanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis I mist 15 2 2 mist 15 3 4 half bew. 13 3 10 zwaar bew. 16 4 5 11 2 2 zwaar bew. 15 5 2 half bew. 15 4 1 licht bew. 13 6 3 zwaar bew. 17 5 2 zwaar bew. 11 2 3 onbew. 22 9 0 on bew. 20 11 0 regen 15 5 13 tonderdelen die niet rechtstreeks bijdragen tot de militaire af schrikking, wil hij kritisch door lichten. Het schaarse defensiegeld moet zo goed mogelijk worden benut voor de belangrijkste taken van de Nederlands krijgsmacht, al dus De Geus donderdag in Kat wijk bij de viering van het zestig jarig bestaan van de Marinestaf school. Die taken liggen in de eerste fase van een conflict met het Warschaupact, en niet in vol ledige voorbereiding op een langdurige oorlog. "Te veel wordt nog rekening ge houden met een langdurige oor log. zoals de oorlog 1939-'45", licht De Geus desgevraagd toe. "De tankwerkplaatsen hebben bijvoorbeeld een forse resxerve- capaciteit, om in tijd van oorlog beschadigde tanks te kunnen herstellen. Maar ik zie ons nooit in zo'n situatie komen". Ook in de transportsector bestaat overcapaciteit. "Daar zou reke ning kunnen worden gehouden met civiele capaciteit die in geval van nood kan worden gevor derd", zegt de minister. Overi gens verwacht hij geen besparin gen van honderden miljoenen guldens, maar enige miljoenen per jaar zitten er wel in. (ADVERTENTIE) Van der Louw een beroep deed op zijn PvdA-genoten hem te steunen, moest de burgemees ter toch bakzeil halen. De gemeenteraad ging vannacht wel akkoord met de meeste van de overige beleidsvoornemens voor een nieuw drugsbeleid. Dit houdt onder andere in een hulp verleningsprogramma met klein schalige projecten voor metha- donverstrekking die tevens als ontmoetingsplaats moeten die nen. Met het totale plan is een be drag van ongeveer 25 miljoen gulden gemoeid. In Rotterdam wonen ongeveer 3000 verslaaf den. Een experiment met het op kleine schaal toedienen van heroïne, een ander heet hangijzer, zal voorlopig ook niet van de grond komen. Ook hier was geen raadsmeerderheid voor te vin den, omdat de raad vond dat de plannen niet voldoende waren uitgewerkt. Wethouder W. van der Have ging uiteindelijk akkoord met een voorstel van de Partij van de Ar beid om over een half jaar met nader uitgewerkte voorstellen te komen. Bij voorbaat lieten een aantal PvdA-leden, de WD-frac- tie en het CDA echter weten niets voor een dergelijk experi ment te voelen. De Rotterdamse raad was het er unaniem over eens, dat er veel meer gedaan moet worden aan de nazorg van ex-verslaafden. Voor de meest kansarmen (Suri naamse ex-verslaafden) zal in Hoek van Holland een re-sociali- satie project worden opgezet. Ondanks heftige tegenstand van de bewoners heeft de deelge meente Hoek van Holland er toch mee ingestemd een derge lijk centrum binnen haar gren zen te nemen. Ook zal Rotterdam een beroep doen op het bedrijfs leven om ex-verslaalden in dienst te nemen. Preventie in de vorm van voorlich ting op scholen, aan leerkrach ten, aan mensen die in club- en buurthuizen werken, krijgt ook meer aandacht. Maar voor alles is het volgens Van der Have nodig te proberen de oorzaken die tot verslaving leiden weg te nemen door jongeren een reëel maat schappelijk perspectief te bie den, huisvesting, scholing, vor ming en werk. DEN HAAG In Madurodam bestaan geen parkeerproblemen. Naar believen werden gisteren door het personeel weer autootjes op de grachtjes geplaatst want vandaag gaat deze miniatuurstad weer open voor het publiek. Salade is oorzaak van „Euro-ziekte" MAASTRICHT (ANP) - De ziekte waaraan gasten van de recente "Eurotop" in Maas tricht lijden blijkt inderdaad veroorzaakt te zijn door een lichte voedselvergiftiging. Nader onderzoek heeft giste ren sterke aanwijzingen op geleverd dat aardappelsalade besmet is geweest met salmo- nella-bacterien. Een en ander is gistermiddag door de ge meente Maastricht samen met de districtsgezondheids dienst en de keuringsdienst voor Waren meegedeeld. De WD-fraktie in de Tweede Kamer heeft afstand genom n van het CDA, de coalitiepartner in het kabinet - Van Agt. In een vertrouwelijke studie constateren de liberalen op tal van beleidsterreinen "verschil van inzicht" tussen de WD-opvatting en het CDA-standpunt. Ge noemd wordt ondermeer de kernwapen-problematiek, waarbij de WD de aantekening plaatst, dat het CDA "door de opstelling van de zoge naamde dissidenten en atoompacifisten tot een nogal gevarieerde stel- lingname komt". De verschillen van inzicht tussen beide coalitiegenoten zijn opgenomen in een vertrouwelijk naslagwerk, door de WD-lop te gebruiken in de komende verkiezingscampagne. De uitgaaf kreeg de vorm van een libe rale "catechismus" een overzicht van de belangrijkste politieke on derwerpen in de vorm van vraag en antwoord. Het boekwerk kreeg dan ook die naam mee. Het werd dezer dagen toegezonden aan de leden van de WD-frakties uit Eerste en Tweede Kamer. 7 o onbew. 17 half bew. 16 5 4 zwaar bew. 16 4 8 onbew. 16 3 9 licht bew. 2-6 0 half bew. 14 3 2 onbew. 20 3 0 regen - 5 regen 19 - 3 onbew. 14 5 4 licht bew. 15 5 2 licht bew. 14 2 3 half bew. 20 3 0 half bew. 27 12 0 onbew. 24 5 0 onbew. 16 1 2 geheel bew. 14 13 1 half bew. 15 5 05 zwaar bew. 18 10 0 zwaar bew. 19 II 0 half bew. 2 -I 01 licht bew. 21 8 02 half bew. 15 3 10 zwaar bew. 20 12 0 onbew. 14 3 0 zwaar bew. 22 17 0 regenbui - 12 regen 11 - licht bew. 24 10 0 JANvandenBROEK 175x14TUB RADIAAL VOOR PEUGEOT. OPEL. FORD MERCEDES. VOLVO e v a. VREDESTEIN 190.- PNEUMANT 180.- FIREST0NE 200.- INCL. MONTAGE EN BTW klaar terwijl U wacht! Jan is bij U in de buurt! zie „gouden gids" NOORDWIJKERHOUT (ANP) Door de toene mende bodemverontreini ging is het grondwater, tot voor kort de betrouwbaar ste bron voor de drinkwa tervoorziening, in de ge hele westerse wereld ern stig aangetast. Met het oog op de volksgezond heid is het dringend noodzake lijk geworden dat het grondwa ter wordt gezuiverd voordat de bevolking het gebruikt. De tijd dat grondwater in dit deel van de wereld zonder meer opgepompt kan worden is voorbij. Tot deze conclusie kwamen giste ren de ongeveer driehonderd deskundigen uit 35 landen, die deze weck deelnamen aan een in ternationaal symposium over dc kwaliteit van het grondwater, ge houden in Noordwijkerhout. De bijeenkomst werd georganiseerd door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening in Ne derland (RID). De deelnemers deden enkele aan bevelingen ter bescherming van de drinkwaterbronnen. Een ab solute voorwaarde is het terug dringen van de groeiende afval stroom. Daarnaast zal de bevol king opgevoed moeten worden in die zin dat onnodige bodem verontreiniging wordt voorko- Voorts zullen beschermingszones rond de plaatsen waar de water leidingbedrijven grondwater winnen ingesteld moeten wor den. Hydro-geologisch onder zoek is nodig om te weten welke bodemverontreiniging en wan neer deze de pompwaterstations bereiken. Tenslotte zullen zuive ringsinstallaties moeten worden gebouwd om voor de volksge zondheid veilig drinkwater af te kunnen leveren. Zowel het storten van huisvuil als industrieel atval en het gebruik van kunstmeststoffen in de land en tuinbouw zijn in sterke mate verantwoordelijk voor de vervui ling van het grondwater. Uit een onderzoek van het RID naar 250 waterbronnen is gebleken dat een aantal ernstig verontreinigd Een onderzoek van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne toonde hoge concentra ties tri- en perchlooretyleen in het grondwater aan. Deze zijn al le het gevolg van illegaal storten van chemisch afval. Twee pompwaterstations bij Hil versum, zo meldde een vertegen woordiger van de waterleidingen in Amsterdam, worden bedreigd door lozing van Hilversums rioolwater in enkele meren in de buurt. Voorts dringen nitraat en trichlooretyleen. afkomstig van menselijke activiteiten in deze plaats, in het grondwater door Het grondwater rond een stort plaats bij de duinen in Noord- wijk is ernstig verontreinigd met benzeen, tolueen en xyleen. Bij een onderzoek door het RID wer den meer dan 150 organische mi cro-verontreinigingen aangetrof fen. Het grondwater in de Broekpolder tussen Rotterdam en Delft, waar 25 miljoen kubieke meter bag gerspecie uit de Rotterdamse ha ven is gestort, bevat volgens het waterloopkundg laboratorium in Emmeloord twee tot tien keer zo veel zware metalen als de mon ding van de Rijn. De concentra ties van pesticiden zijn vijfhon derd keer zo hoog. Een onderzoek van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam naar de kwaliteit van het grondwater op dc Veluwe toonde hoge concen traties nitraat aan. zelfs op een diepte van meer dan 25 meter Dc hoeveelheden overschrijden de normen voor de kwaliteit van het drinkwater De verontreini ging wordt veroorzaakt door de agrarische industrie. ..Dossier pes loten" Parlement wil niet meer over Weinreb in debat DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer heeft donderdag de dossiers over de Weinreb- affaire gesloten. In een zeer kort debat, waaraan alleen Voogd (PvdA) en Nijhoff (DS'70) meededen, werd be sloten een dergelijk advies van de commissie verzoek schriften te volgen. Het ver zoek was ingediend door Weinreb naar aanleiding van een onderzoeksrapport van het Rijksinstituut voor de Oorlogsdocumentatie. Voogd vertolkte de gevoelens van de Kamer toen hij zei dat er voor de Kamer geen taak meer was weggelegd. Na 16 jaar snuffelen door weten schappers en publicisten was nog de onderste steen niet boven gekomen en voortzet ten van de bemoeienissen van de Kamer zou overbodig zijn. Voogd juichte wel toe dat door de houding van de Kamer een diepgaand onder zoek is ingesteld door het (RIOD), maar ..we zullen ons ermee moeten verzoenen dat er zaken van toen bestaan die nu niet meer opgehelderd kunnen worden" Dc affaire-Weinreb draait om dc vraag of deze theoloog in de oorlog wel of niet joden aan de Duitsers heeft verra den. De zaak stamt uit 1942 toen Weinreb begon met de samenstelling van zijn zoge heten Sperrelijsten. Toen dc Duitse jodendeportaties een aanvang namen, konden jo den zich tegen betaling op de lijst laten plaatsen. Volgens Weinreb had deze van Duitse officieren gedaan gekregen dat ingeschreven joden zou den mogen ontvluchten. Tij dens na-oorlogse onderzoe kingen is vast komen te staan dat vele joden door de lijsten het er levend van afgebracht hebben, maar dat aan de an dere kant hierdoor ook vele slachtoffers zijn gevallen. De parlementaire geschiedenis begon in 1947. toen het bij zondere gerechtshof Weinreb tot drie en een half jaar ge vangenis veroordeelde we gens verraad, nadat hij in eer ste instantie tot tien jaar was veroordeeld. Hij kreeg m 1948 ter gelegenheid van het jubileum van koningin Wil- helmina gratie. Het vonnis is toen onmiddellijk fel aangevochten door ver zetsmensen. In 1965 verscheen het boek van professor Presser „de onder gang" over het tragische lot van de Nederlandse joden. Presser nam het hierin op voor Weinreb. Het parlement kon zo langza merhand de affaire niet meer over zyn kant laten gaan. Ze ker niet nadat in 1969 Wein- rebs memoires ve rschenen. Dit leidde tot een verzoek van de Kamer aan de rege ring een onderzoek in te stel len naar de vraag of het von nis van Weinreb rechtvaardig is geweest Het OOdUlOU werd opgedragen aan het RIOD dat in 1973 haar rap port uitbracht. De conclusies van het RIOD, neergelegd in een tweedelig boek van totaal 1700 pagina's, waren vernietigend voor Weinreb. Deze diende een be zwaarschrift bij de Tweede Kamer in. Na zes jaar heeft de Kamer dus eindelijk een antwoord aan Weinreb gegeven. De reden van het parlement om de boe ken over de affaire te sluiten is dat er na al die tijd toch geen onomstotelijk bewijs te leveren zal zijn over het al of met schuldig zijn van Wein reb.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7