Directie wil op goedkope wijze Adler afstoten Gastkolom Roer moet om, weg met Leino Echt modesfeertje bij shows in Breestraat Oude radio's in Lakenhal Ondernemingsraad advies gevraagd PAGINA 4 LEIDEN - In het kader van de se rie tentoonstellingen"Verzameld en getoond" wordt er vanaf van daag een collectie oude radio's in De Lakenhal vertoond. De oude radio's zijn allemaal bijeenge bracht door de heer Van Berge Henegouwen, die vijftien jaar geleden met zijn verzameling be gon. De expositie werd gisteravond ge opend door Guus Weitzel, die vanaf 1928 tot 1969 als omroeper en verslaggever bij de radio werkzaam is geweest. Tot 10 mei zes weken lang, is de expositie nu dagelijks van tien tot vijf uur te zien in museum De Lakenhal. Op zon- en feestdagen is de expositie geopend van een lot vijf uur. Van Berge Henegouwen, wiens va der in 1919 een radiowinkel in Leiden begon, kreeg de liefde voor de radio eigenlijk met de paplepel ingegoten. Sinds zijn veertiende jaar is hij beroepshal ve bezig met geluidsapparatuur, waardoor hij ook weel hoe een oude radio weer tot leven te wek ken. Toch begon hij vijftien jaar geleden pas met zijn verzame ling, hoewel hij jaren eerder al eens een hele partij oude radio's had opgeruimd. De verzamel woede sloeg pas toe toen hij in het bezit kwam van een zogenaamd 2en en ander bleek gisteren in Hol- day Inn bij Schiphol. De Duitse directeur Walter Kramme was met enkele mededirecteuren overgevlogen om de onderne mingsraad van Adler Cuyk en Adler Leiden het wettelijk ver plichte advies te vragen inzake sluiting van beide schrijfmachi- nefabneken. De ondernemings raden beraden zich de komende tijd over een advies. Wethouder Fase van economische zaken heeft gistermiddag - tus sen de onderhandelingen van de ondernemingsraden en de Duit se directie door - de directie ge polst hoe "hard" de Duitse direc tie haar bereidheid wil maken al ternatieven voor Adler Leiden te ondersteunen. De wethouder heeft ter sprake gebracht dat de gemeente Leiden bij een reële mogelijkheid tot overname van de Adler geld beschikbaar wil stellen om Leidse werkgelegen heid te behouden. Wethouder Fase kenschetste haar gesprek met de directie, dat anderhalf duurde, als "openhartig". Spit De vice-voorzitter van het FNV, Wim Spit, zal morgenmiddag spreken op de demonstratie "Houdt Adler open". Om een uur lopen de demonstranten vanaf het terrein bij Molen de Valk via de Haarlemmerstraat naar de Nicuwstraat bij de Hooglandse Fascisme Ondergetekende meent dat door J. Peters in deze krant gedane uit spraken niet onweersproken mo gen blijven. In de krant van dins dag 24 maart jl. verklaarde de fractievoorzitter van de PvdA in Leiden nl. onder meer van me ning te zijn dat "een man als Glimmerveen de kans moet heb ben om zijn denkbeelden uit te dragen" (citaat). Je gelooft het niet. maar het staat er wel Nu is het mijn overtuiging dat aan fascisten in oude of nieuwe plui mage geen enkele kans en geen enkele ruimte mag worden gebo den, juist om er actief voor te zor gen dat fascisme nooit meer een poot aan de grond krijgt. In mei 1945 is er een eind aan gemaakt dat fascisten zich konden mani festeren: dat was zo, dat is zo, en dat rnoet zo blijven. Oude en nieuwe fascisten probe ren op te hitsen tot rassenwaan en vreemdelingenhaat. Een aan komend doctor in de rechtswe tenschappen zou moeten weten dat discriminatie in welke vorm dan ook door de grondwet verbo den is. Een groot goed en het trotse resultaat van alle anti-fas cisten in Nederland van welke huize dan ook. Democratische rechten zijn be vochten in lange jaren van strijd. Zeker ook in de periode 1940-1945, toen vele mannen en lessenaartje, een uit 1928 stam mend ontvangstapparaat. Sindsdien heeft Van Berge Hene gouwen van markten in heel Ne derland en ook daarbuiten een groot assortiment radio's opge diept. Radio's die voor oudere mensen bekend staan onder bij namen als broodtrommel, punt muts, lessenaartje, meesterzan ger en de zingende plank. Het oudste exemplaar stamt uit 1923, toen de radio nog in een zeer pril stadium verkeerde. Voor die tijd moesten de radio's nog zelf ge bouwd worden. Het nieuwste stuk van de verzameling is van 1950. die datum heeft Van Berge LEIDEN - Tijdens het aanplak ken van affiches, waarin werd opgeroepen om te demonstreren tegen de sluiting van Adler, zijn gistermiddag twee mannen van 24 en 19 jaar aangehouden. Zij waren bezig op het terrein van de HCG aan de Zoeterwoudse- weg. Het plakmateriaal werd door de politie in beslag geno- Kerk. De demonstranten worden daar behalve door Spit toege sproken door de voorzitter van het actiecomité van werknemers, Ton Faas en door FNV-bestuur- der Dick Wortel. Parkeernieters Sint Jorissteeg stuk gemaakt LEIDEN - Twee parkeermeters in de Sint Jorissteeg zijn vernield. De gemeente heeft hiervan aan gifte gedaan bij de politie. Uit de meters werd geld gestolen. Een van de meters werd meegeno men. De schade bedraagt 1100 gulden. vrouwen alles op het spel heb ben gezet in het verzet tegen de Duitse nazi-barbarij. Juist ook nu verenigen de mensen, jong en oud, van verschillende levensbe schouwingen zich voor de be scherming van democratie en vrede (herdenking Februari-sta- king, herdenking 4e Mei. viering 5e Mei). Op 14 december jl. be toogden vele duizenden in Am sterdam tegen fascisme, racisme en anti semitisme. Bescherming van de democratische rechten houdt in een actief optreden van alle democraten tegen (neo-) fas cistische verschijnselen. De actie is tenslotte beslissend. Leiden is de stad van Cleveringa, het is de stad van het verzet in De Kooi toen en van jongeren tegen fascisme nu, niet die van Peters. Een principiële keuze voor vrij heid van meningsuiting betekent ook: verbod en ontbinding van (neo-) fascistische organisaties. Carel Cusell Brederostraat 1 Leiden V rou wenstalön£ Op 8 maart, de Internationale Vrouwendag, hebben een aantal Henegouwen namelijk als limiet gesteld. /\ue radio's die op de tentoonstel ling te zien zijn, werken ook echt. Een bijna onvoorstelbaar gege ven wanneer je bedenkt in wal voor staat Van Berge Henegou wen de toestellen soms van rom melmarkten weghaalde. Tijdens de expositie zullen de radio's zich echter stil houden. Supermoderne apparaten hebben inmiddels hun taak overgenomen en zo'n exem plaar zorgt er ook tijdens de ten toonstelling voor dat bezoekers een medley van oude radiosuc cessen krijgen te horen. Plaats van handeling: de raadszaal van de gemeente Leidschendam. Dinsdag 17 maart. De publieke belang stelling is overweldigend. Aan de orde is de vraag of Leidschendam mee moet werken aan de totstandko ming van de omstreden nieu we bouwlokatie Leidschenda- m-Nootdorp (Leino) of niet. De vergadering staat onder leiding van de nieuwe burge meester, de heer De Vreeze, tot voor kort burgemeester van Warmond. Waar gaat het om? In de Haag se agglomeratie raakt de bouwgrond op. Er is nog veel woningnood en dus. meent de Provincie, moeten er nieuwe bouwlokaties worden ge zocht. Aanvankelijk dacht men aan het tuinbouwgebied lussen Rijswijk en Waterin gen. Vooral door de weer stand hiertegen in CDA-krin- gen besloten Rijk en Provin cie voor Leino te kiezen: een weidagebied pal op het gi gantische kruispunt dat bij Leidschendam wordt ge bouwd. De wijk zou inge klemd worden tussen zeer brede autosnelwegen, in het verlengde liggen van de vliegbasis Ypenburg en om geven zijn door gevaarlijke pijpleidingen. Ook al vanwe ge de geïsoleerde ligging, zo halverwege Den Haag en Zoe- termeer, karakteriseerden wij Leino als een macaber 21- ste eeuws ghetto. Inventarisatie Hoe stelde de Werkgroep Mi lieubeheer zich op? Eerst vroegen we ons af of deze ont wikkeling onontkoombaar was. Ja, als er woningnood is, moet er gebouwd worden. We maakten een inventarisatie van alle bouwmogelijkheden die er nog zijn in Den Haag en de randgemeenten. Daar uit bleek dat, als de diverse overheden echt willen, er in de streekplanperiode tot 1980 voldoende mogelijkheden zijn om aan de woningvraag te voldoen. Dat kan door actieve stadsvernieuwing, door split sing van heel grote woningen, door hel vullen van de (vele) gaten, door in te ruim opge zette wijken nieuwe wonin gen bij te bouwen en door en kele kleiners lokaties te be bouwen direct aansluitend aan de huidige bebouwing. Onze conclusie luidde dan ook: Leino is niet onontkoom baar, het beleid moet meer op Den Haag zelf gericht wor den. Herkent U deze discussie? "Wel stadsvernieuwing en voorlo pig geen Stevenshof of eerst de Stevenshof en dan maar zien wat we nog in de stad kunnen doen". Een kleine tien jaar na Leiden begint men ook in de Haagse regio ande re geluiden te horen. Onder tussen behoort Leiden tot de drie gemeenten die de stads vernieuwing het meest succes vol hebben aangepakt. Slecht verliezer Maar weer ter zake. Na een lan ge discussie besloot de Leid- schendamse raad met grote meerderheid van stemmen om nee te zeggen tegen de nieuwe bouwlokatie. Burge meester De Vreeze, zelf een voorstander van Leino, toon de zich een slecht verliezer door te verklaren, dat de raad eigenlijk niet wist waarover ze sprak. Leino is hier mee natuurlijk nog niet afgedaan. De hoofd rolspelers graven zich al in voor een procedurele loopgra venoorlog. De provincie kan met een zogenaamde "aan wijzing" komen. Dan moét de LEIDEN - Zou Contessa (schoe nen) gisteravond een keer "nee" hebben moeten verkopen? Ik vroeg het me gisteravond even tjes af, want bij twee van drie showtjes die in het kader van Leiden Modestad "draaiden" wa ren de mannequins door deze zaak geschoeid. De Korenbeurs was het terrein van een "mpde- disco" die op touw was gezet door Fem, Gé en Gé, Match Van Egmond Total Woman en Gron- heid modedetaillisten van de Bo-, termarkt zn Nieuwe Rijn die elk op een heel verschillende manier inhaken op het modegebeuren in "Leiden Modestad". De leerlin gen van de couturekl'as van de Noorderwiek School, die als mannequins fungeerden, ston den dan ook weer voor een pitti ge opgave. De ene keer gingen ze op de sportieve toer in rood-wit- blauw trainingspakken en vlotte spijkerbroeken met polo-shirts in modieuze kleuren, de volgen de keer kwamen ze op in een ge ruite wollen rok, met daaróp een blazer of een chique blauwvos jasje. En om je gezicht en je hou ding daarbij aan te passen valt niet altijd mee. Hans Marck di recteur van Falke, een begrip Pop In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is van avond van negen uur af een swingavond met de nieuwste new wave, gouwe ouwe en nog meer. Ook wordt de film BruttiSporchi e Cattivi" van de regisseur Ettore Scola vertoond. Zaterdagavond treedt de rockformatie Radar in het LVC op. De zaal gaat om negen uur open; in het filmhuis wordt om elf uur an dermaal de film van Scola ge draaid. Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79 is voortaan ook op zaterdagavond geopend. Van negen uur af gaan de deuren open. Morgenavond worden er in het Vrouwenhuis span doeken gemaakt voor de vrouwenstakingsdag van maandag. De dames hebben nog lakens, verf, kwasten en stokken nodig. Fries toneel De toneelgroep van het Frysk Selskip "Gysbert Japicx" uit Haarlem voert vanavond in de aula van de Bedrijfstech- nische School. Vondellaan 35. het blijspel "De spesialiteit fan it hüs" op. Aanvang acht gemeente een bestemmings plan maken. Vertikt de ge meente het tochdan maakt de provincie het zelf, maar de rekening wordt wel bij de ge meente ingediend. De provin cie kan zo'n aanwijzing ech ter niet zo maar geven. Het is een zwaar machtsmiddel. Er moeten zeer gegronde rede nen voor zijn, heeft de minis ter bij de behandeling van de wet op de ruimtelijke orde ning in de Tweede Kamer ge zegd. En wat dat betreft staat de provincie niet sterk wan neer de gemeente Leidschen dam tegen de aanwijzing in beroep gaat bij de Kroon. Im mers de eigen Provinciale Planologische Dienst toont met cijfers aan dat onze alter natieven best reeël zijn. Ove rigens betwijfelt men op het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening of de Provincie wel tegen de taak van het opzetten van een grote nieuwe woonwijk zou zijn opgewassen. Bij de pro vincie heeft men daarvoor de kennis van zaken onvoldoen de in huis, zo taxeert men op het ministerie. voor vrouwen die van stijlvolle kleding houden maar zich toch ook graag een beetje bewegen, praatte de show aan elkaar en gaf zo nu en dan wat mode-tips. Het was een gezellig spektakel dat veel publiek trok. Dat disco-sfeertje heerste ook bij Men Special op de Haarlemmer straat. Waar een danser en om te laten zien dat Men Special niet wil zeggen verboden voor vrou wen, een danseres zich gekleed volgens de laatste trends in de sportieve jeans (wit en pastel en hier en daar wat rood). Eigenaar Van Gennep "De trend is toch weer een beetje naar "nette" leu ke kleren. Op die echte jeans zijn ze een beetje uitgekeken". Van daar ook dat bij Men Special naast jeans ook Van Gils te koop is. Swingend Geen disco maar een heel onge dwongen swingend sfeertje was er bij Moda Lisa, aan de Bree straat, waar iedereen naar bin nen kon lopen en met een drank je in de hand de nieuwe collectie in een showtje van een half uur Maredijk Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk houdt vanavond om kwart over acht een kla verjas- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Maredijk. Bingo Speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt morgen in haar clubhuis aan de Schu- bertlaan een bingo/dans avond. Aanvang half negen. Prestatieloop Atletiekvereniging Holland houdt zondag onder het motto "loop mee langs zee" een pres tatieloop. De start is om elf uur aan de Wassenaarse Slag. Inschrijven van tien uur af Deelnemers kunnen VRIJDAG 27 MAART 1981 N Risico In deze situatie bestaat het risi co dat alle procedures maar tot één ding leiden, namelijk vertraging in de woning bouw. Zo ver moeten we het niet laten komen. "Maar Lei- 4 no staat in het streekplan", is zo ongeveer het laatste ver weer van één van de fractie voorzitters in de Provinciale Staten. Dat is 't 'm nu juist precies. Ipxssen het moment waarop het streekplan werd vastgesteld en nu is er veel veranderd De argumenten van toen (in Wateringen kan je niet bouwen in verband met de glastuinbouw) zijn in middels door de hoge energie prijzen achterhaald. Een bij stelling van het streekplan op basis van de nieuwe gegevens over bouwmogelijkheden is in het kader van de komende streekplanevaluatie natuur lijk best mogelijk. Het beleid moet om, ook en juist in het belang van de urgent woningzoekenden. Dat zijn de mensen die zich geen huis van f 600,- of meer per maand kunnen permitteren. Zij zullen in de verkrottende buurten blijven, waaruit bo vendien de winkels en scholen wegtrekken door de geleide lijke ontvolking. De honder den miljoenen verslindende ontwikkeling van Leino zou de aanpak van de problemen van die mensen keihard in de weg staan. Zeker in een tijd dat de ene bezuinigingsronde na de ander over ons heen komt, geldt dat je óf het één kunt doen óf het ander. En kiezen voor Leino zou kiezen tegen de stad en de urgent woningzoekenden zijn. Roer om Voor een ander beleid is niet al leen de medewerking van de provincie van belang, alle be trokken overheden zullen daar aan moeten meewerken. Inmiddels houdt men op het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening al openlijk rekening met de mogelijkheid dat Leino niet door gaat. Het nee van Leidschendam is een signaal om het roer defi nitief om te gooien. Leiden is daarbij een goed voorbeeld. Dat mag ook wel eens gezegd worden. Vooral in reactie op diegenen die alleen maar kunnen kankeren op opgebro ken wegen, steigers en bouw- verkeer. Het resultaat mag gezien worden. kon bewonderen. En dat werd ook gedaan toen de show een maal liep stond het zelfs rijen dik voor de etalage. Moda Lisa voert dan ook wat exclusievere mer ken zoals Cacharel en LaChau- miere terwijl Lisette en Ton Poldner de collectie regelmatig aanvullen met wat ze in de "klei ne" winkeltjes in Parijs vinden. Het was een vogelvlucht door de collectie die iets biedt aan de sportieve vrouw, die zich graag in bj-oeken kleedt, voor haar was er in een beschaafd kaki-groen een ruime overall van gechinzte katoen of een zacht gele bermu da met een trui waarop een grote ananas was geborduurd, maar ook de vrouw die graag iets echt "moois" koopt kan terecht. Zij kon zich bijvoorbeeld steken in een stijlvol wit jurkje van heel dun materiaal met een kleine ruchje aan hals en mouwen of een felrode jurk van "kreukka- toen" met veel kant. Het gezelli- gé was dat iedereen wel eventjes na bleef praten, nog even wat snuffelde in de rekken en soms de paskamer in dook. Echt een "Leiden Modestad" sfeertje. HENRIËTTE VAN DER HOE VEN kiezen uit twee, vier, achi en twaalf kilometer. Windhonden In de Groenoordhallen wordt zondag een kampioenschaps tentoonstelling voor twaalf verschillende soorten wind hondrassen gehouden. Er zijn 425 honden ingeschreven, af komstig uit acht landen: Bel gië. Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Schot land, Zwitserland en Neder land. De honden worden ge keurd door tien keurmeesters. De tentoonstelling (volledig: "le internationale C.A.C. windhondenten'oirjtelling") duurt van negen ioi vijf uur. Jazz Het bestuur van Jazz on Sun day sluit zondag zijn winter- programma af met traditie getrouw het optreden van de negentien man sterke big band van Leidenaar Frits Landesbergen. Het concert begint om drie uur in het bowlingrestaurant van Hans Menken aan de Boshuizer- laan. Scarabee ln café Scarabee Pieterskerk- choorstezg) treedt zondag middag van vier tot zeven '}Folks on sunday" op met di verse soorten muziek. LEIDEN - De directie van het Duitse concern Triumph- Adler wil de Nederlandse Adlerfabrieken het liefst zo snel mogelijk dicht hebben. Anderzijds wil de directie meewerken aan overname van Adler Cuyk en Adler Leiden als zoveel mogelijk arbeidsplaatsen gered wor den. Een sociaal plan kost dan minder; dus stelt de di rectie in dat geval minder eisen aan de overname van de produktiemiddelen. Eenvoudig sportief jurkje met klein pofmouwtje. LEZERS SCHRIJVEN vrouwen het initiatief genomen 30 maart tot stakingsdag voor vrouwen uit te roepen. De Rooie Vrouwen Leiden ondersteunen deze stakingsdag. Wij vinden het jammer dat het FN V-vrouwense cretariaat deze actie niet actief ondersteunt maar eerder de vrouwen bang maakt. Wij had den verwacht dat het FNV-vrou- wensecretariaat zich strijdbaar der op zou stellen. Het is terecht en noodzakelijk dat hethFNV- vrouwensecretariaat vrouwen wijst op de consequenties van een stakingsdag, maar zou te vens tips moeten geven hoe je met of zonder te staken een actie dag kunt voeren. Voor vrouwen waar het risico erg groot is dat ze door een dag te staken hun baan kwijt raken, zijn er natuurlijk ook andere manieren om die dag actie te voeren bijvoorbeeld door een stiptheidsactie, een korte werkonderbreking, een bijeen komst met je vrouwelijke colle ga's uitschrijven om over de aan leiding tot de stakingsdag te pra ten. Wij hopen dat veel vrouwen uil Leiden op 30 maart staken en dat het een geslaagde stakings/ actiedag wordt! De Rooie Vrouwen Leiden P/A Hogewoerd 86 Leiden Energiebedrijf Wij behoren tot degenen, die eerst kortgeleden aan de beurt waren voor meteropname, d.w.z. dat na augustus 1979 pas nu in februari 1981 de balans bij het Energiebe drijf Rijnland voor ons kon wor den opgemaakt. Na de eerste "aanslag" in 1979 heb ik schriftelijk geprotesteerd en met redenen uiteengezet dat het bedrag veel en veel te hoog moest zijn. Als antwoord ontving ik een lijst met posten en schat tingen waarop men geen vat heeft. Nogmaals heb ik toen tele fonisch betoogd, dat er iets niet kloppen moest. Nul op het re- quzst. De afrekening is nu binnen en het blijkt, dat in de afgelopen ca. V/2 jaar wij het dubbele (zelfs meer) van het benodigde bedrag heb ben betaald. De lijst van tussen tijdse standen had dermate grote marges, dat dat altijd raak was en hierop kon ik dus ook niet reage- Het zal voor dit "nuts"-bedrijf toch wel verstandig zijn uit dit soort zaken eens lering te trekken. Geen particuliere onderneming kan zich veroorloven zo tegen zijn cliënten op te treden, maar ja uw cliënten hebben geen keuze nietwaar. W W. Rietdijk Rijnzichtweg 36 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4