Boddaertcentrum moet dicht te Energiebedrijf Rijnland snel met dreigement" Jok geen kinderopvanghuis aan Rijn- en Schiekade Loting rechtenstudenten „vol weerzin" aanvaard Leidse stadsrubriek RIJDAG 27 MAART 1981 Behoefte aan jachthavens DEN HAAG - Er zijn in het Zuidhollandse plassengebied tenminste tien nieuwe jacht havens voor boten nodig om de illegale ligplaatsen te kun nen saneren. Dit staat in het "Recreatiebasisplan voor het Noord-Zuidhollandse plas sengebied" van het gelijkna mige recreatieschap. Dinsdag wordt het basisplan door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland gepresen teerd. Het recreatiebasisplan doet voorstellen voor de in richting van het gebied rond de Westeinderplassen, de Langeraarse Plassen, de Ka- gerplassen en het Braasse- mermeer. De deelnemers aan het recreatieschap zijn de provincies Noord- en Zuid- Holland en een aantal ge meenten. Actiecomité hikt aan tegen rode kaart ir Bij het energiebedrijf aan de Langegracht vierd gisteren geprotesteerd tegen de hoge gastarieven. LEIDEN - Het streekenergiebe- drijf Rijnland moet in de toe komst minder snel dreigen met afsluiten. De rode kaart wordt te gauw bij wanbetalers in de brie venbus gegooid. Eerst overleg gen met bijvoorbeeld hulpverle ners, daarna pas handelen. Kort samengevat is dit één van de belangrijkste punten die het ac tiecomité "Gasprijsverhoging: nee" uit Noord gistermorgen tij dens het gesprek met de direc teur van het streekenergiebe- drijf, Brooshooft, naar voren bracht. Het comité had het onderhoud aangevraagd, omdat volgens hem zo langzamerhand steeds meer mensen de dupe worden .EIDEN - Het Boddaertcentrum in Zuid-West moet per 1 september gesloten zijn. Het vertrek uit dit stadsdeel is misschien niet de enige slag die de gelijknamige stich ting de komende tijd krijgt te verwerken. Ook de koop van een pand aan de Rijn en Schiekade voor de vesti ging van een nieuw centrum staat op losse schroeven. De boosdoener: financiële perikelen. Boddaertcentrum is een op vang voor kinderen die hebben te kampen met gezinsproble men. Na schooltijd worden de kinderen in het centrum opge vangen. Ze gebruiken er de maaltijd en gaan daarna weer naar huis. Zodat ze enerzijds deskundige begeleiding krijgen en anderzijds niet vervreemden van het gezinsleven. n het Boddaertcentrum Zuid- West worden op dit moment nog zeven kinderen in de leeftijd tot twaalf jaar begeleid. Zij vor men de reden dat het centrum niet in april hoeft te sluiten - zoals eigenlijk de bedoeling van CRM was. /anaf april worden de centra na melijk betaald via de rijksbij drageregeling. Omdat bij de op richting van het centrum in Zuid-West niet is voldaan aan de eisen die die regeling stelt ontvangt het vanaf april ook geen geld meer. Het ministerie van CRM heeft het centrum ech ter enkele maanden uitstel van executie verleend. Tegen sep tember zal namelijk de begelei ding van kinderen die het cen trum nu nog bezoeken zijn afge rond. De sluiting van het centrum aan de Jacob van Campenlaan houdt het gedwongen ontslag in van vijf medewerkers. Boven dien zal Leiden Zuid-West na september geen Boddaertcen trum meer hebben, terwijl daar blijkbaar wel behoefte aan be staat. De kinderen zullen nu naar Boddaertcentra in De Kooi of aan de Boerhaavelaan moe ten. Een eind verwijderd van de hun vertrouwde omgeving. Rijn en Schiekade Geldproblemen zijn er ook de oor zaak van dat de geplande koop van een pand aan de Rijn en Schiekade voorlopig niet door gaat. Gisteravond zou er in de raadscommissie voor volks huisvesting gepraat worden over woonruimte-onttrekking van het woonhuis, maar dat ging niet door. Wethouder Tes- selaar kondigde aan dat het cen trum de verlangde 275.000 gul den nog niet heeft zodat er ook niet hoefde te worden gepraat over woonruimte-onttrekking. De stichting Boddaert had het pand willen kopen voor de op vang van oudere jeugd. Het was de bedoeling om jongeren die in het dagcentrum aan de Boer haavelaan 1 begeleid worden te herhuisvesten in twee kleinere woningen. De helft is reeds ver huisd naar de Hogerbeetsstraat 9. Voor de achtergebleven twaalf jongeren zou de Rijn- en Schiekade volgens de stichting uitermate geschikt zijn. Vol gens wethouder Tesselaar is de koop nog niet definitief van de baan, maar het koopcontract zal voorlopig wel in de ijskast moeten. Over het predikaat "uitermate ge schikt" is overigens niet ieder een het eens. Zo schrijft het wijkcomité Vreewijk bijvoor beeld in een brief aan de ge meente: "Wij zijn van mening dat met het oog op de leefbaar heid in de wijk woonhuizen ook als zodanig dienen te worden gebruikt. Zeker op de Rijn- en Schiekade". *De restanten van wat eens de Remonstrantse kerk aan de Middelweg was. LEIDEN Dc Remonstrantse kerk aan de Middelweg wordt gesloopt. Alleen een deel van de kap "hangt" nog overeind. Kerk onder Stichting Francescaner Bejaarden- 1 p L p. yy» p y woningen wil dit jaar in de plaats b\J fJKZI of tltiHCi van de kerk 22 bejaardenwonin gen in de premiekoop-sfeer bou wen. Het voorhuis van de Re monstrantse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht wordt geres taureerd en eveneens voor huis vesting bestemd. Begin vorig jaar leek het er even op dat de kerk het veld moest rui men voor een daklozencentrum. Maar na protest van de buurt (Pancras-West) werd dit centrum "verplaatst" naar de Rembrandt- straat. van de gasprijsverhoging. Een lid van "Gasprijsverhoging: nee": "Ik maak het steeds vaker mee: mensen die me huilend om raad komen vragen". Het gesprek dat omstreeks elf uur begon werd overigens ingeleid met een korte actie voor het energiebedrijf aan de Lange gracht: sympathisanten maakten hun ongenoegen kenbaar door middel van spandoeken en bor den. Directeur Brooshooft kreeg even later ook nog ruim I860 handtekeningen overhandigd. "En dat is een voorlopige tussen stand" 'We hebben veel begrip voor uw actie", zo richtte Brooshooft gis termorgen het woord tot de vijl man tellende delegatie van "Gas prijsverhoging: nee". "En het is goed dat u eerst met ons komt overleggen voordat u wilde ac ties gaat ondernemen" Actievoerder Jacobs zei na afloop dat deze uitlating bij hem de no dige twijfel had opgeroepen. "Begrip, dat is mooi. Maar wat koop je er voor?". Of zoals één van zijn medestanders, een buurtwerker, tijdens de zitting al zei: "Het is natuurlijk vanzelf sprekend dat je veel begrip hebt voor de mensen. Maar daarmee vul je hun portemonnaie niet. Ze blijven tegen een uitzichtsloze si tuatie aankijken. De schulden blijven" Remmend Aanvankelijk liep een verschil in benadering als een rode draad door het gesprek. De directeur: "We moeten het algemeen zien" De actievoerder: "Kan wel waar zijn, maar hoe zit het met de be langen van de mensen". Komt het streekenergiebedrijf wel voor de belangen van de verbrui kers op?, was één van de vragen die Brooshooft kreeg voorge legd. "Wij zitten in de vereniging van gasexploitanten in Neder land", vertelde hij. "En die ver eniging houdt wel degelijk de be langen van de verbruikers in de gaten". Tijdens de discussies over de vast stelling van de gasprijzen met de Gasunie is het volgens Broos hooft altijd de overkoepelende vereniging die een remmende werking heeft. 'Ik heb daar anders nog nooit wat van gemerkt", zei Jacobs. 'Noemt u eens wat positieve re sultaten?" Brooshooft antwoord de: "Ja maar de macht van de vereniging is ook beperkt. De minister van economische zaken heeft altijd nog de mogelijkheid om de gasprijzen via een speciaal wetje op te leggen. En daar doe je dan niets tegen". Afgesproken werd dat Brooshooft zal bekijken wat het streekener giebedrijf in de vereniging te weeg kan brengen. Zijn conclu sie: "Ik zal uitgebreid verslag uit brengen aan het bestuur van Rijnland. Het is te hopen dat meer bedrijven zich met deze problematiek gaan bezighou den". Pal daarop zei hij echter "Veel hoop heb ik niet" Na een aantal algemene "kanten van de zaak" te hebben bespro ken kwam het onderwerp drei gen aan de orde. Volgens de ac tievoerders st^».at het energiebe drijf veel te snel klaar met drei gementen als: "U wordt afgesne den". Een wat positievere opstel ling zou goed zijn volgens hen. Jacobs: "Misschien is het wel goed om met de sociale dienst te gaan overleggen. Zodat problemen eerder gesignaleerd en doorge sproken kunnen worden. Het be richt dat mensen een rode kaart in de bus krijgen werkt meestal verlammend" Of overleg met hulpverlenende in stanties mogelijk is wist Broos hooft op voorhand niet te vertel len. Beslist werd dat beide partij en over een dikke maand weer rond de tafel gaan zitten om ver der te praten over o.a. deze sug gestie. Het hoofd administratie. Van Zuid- am, schudde overigens direct al een "aantal mogelijke bezwaren" tegen het uitwisselen van gege vens met de sociale dienst uit z'n mouw. *Ik weet niet of wij deze gegevens kunnen verwerken", zei hij. "En verder bestaat natuurlijk het ge vaar dat je teveel ingrijpt in de privacy van mensen" Verdeeldheid over parkeren Schuttersveld LEIDEN De adviesgroep voor het Schuttersveld, waarin behal ve ambtenaren ook raadsleden en onder meer bewoners van de Maredijkbuurt zijn vertegen woordigd, is verdeeld over het aantal parkeerplaatsen dat op het Schuttersveld moet komen. De ambtenaren hebben becijferd dat bij bebouwing van het Schut tersveld met kantoren en wonin gen er ten hoogste 1250 parkeer plaatsen moeten komen. Alle be woners zouden hun auto in par keerdekken kwijt moeten. De naastgelegen Maredijkbuurt vreest echter parkeeroverlast als gevolg van de bebouwing. Het aantal parkeerplaatsen ziet de buurt daarom liever hoger. Ook wethouder Fase (WD) bleek daar voor te voelen. "Je moet niet je ogen dichtknijpen en net doen alsof de auto er niet is", al dus Fase. Wethouder Waal (PvdA) was het daar niet mee eens. Hij vond dat je altijd wel kon zeggen dat er meer parkeergelegenheid moest komen. "De vertrossing gaat zover", aldus Waal "dat de buurt bewoners tegenwoordig liever parkeerplaatsen hebben in plaats van groen" LEIDEN - "Vloekend en vol weerzin" ziet de decaan van de faculteit rechten, prof.mr. J. Reugebrink zich genoodzaakt in het komend stu diejaar het aantal studenten met een loting binnen de perken te hou den. De faculteitsraad volgde de decaan en zijn bestuur daarin gisteren met evenveel tegenzin. Overigens was de raad al eerder tot die conclusie gekomen, maar in de universiteitsraad werd afgelopen maandag de weg geopend naar een loting. Een motie van de Progressieve Partij nodigde het universiteits bestuur uit om opnieuw met het bestuur van de rechtenfaculteit te praten over loting of geen loting. De te verwachten financiële problemen en ruimteperikelen bij meer eer stejaars zou inzet van dat overleg moeten zijn. "Maar overleg is er niet geweest", zo bulderde een verbitterde decaan Reugebrink gistermidag in een extra vergadering van de faculteitsraad. "Er is wel gepraat, maar niet overlegd". De extra middelen waarmee het College van Bestuur het gesprek was ingegaan, bleek, volgens de lezing van Reugebrink, niet voor onderhandeling vatbaar. Het was slikken of stikken. "Omdat wij onze eigen verantwoordelijkheid hebben, zien we ons helaas ge dwongen voor een numerus fixus (loting) te kiezen". (ADVERTENTIE) De werkloosheid in Leiden is met sprongen gegroeid. Nu dreigt ook de sluiting van de Adlerfabriek aan de Rooseveltstraat. Burgemeester en Wethouders van Leiden sluiten zich aan bij de oproep hiertegen krachtig te protesteren. Morgen, zaterdag 28 maart, demon streert Leiden tegen de werkloosheid en voor steun aan de werknemers van Adler. Om 13.00 uur start de betoging bij Molen de Valk. door René van der Velden Jaap Visser Vuilnisbelt Een afzichtelijke vuilnisbelt ontsierde tot voor kort de aanblik van het Waagge bouw. Links van de Waag-in- gang lag allerlei overtollig materiaal opgeslagen. Veel houtwerk, zoals oude schra gen en tafels die in het grijze verleden tot het interieur van de kaashal hebben behoord. Afgelopen maandag kwam de Lord Mayor van Oxford in de Waag op bezoek om de foto tentoonstelling Leiden-Ox- ford te openen. En zie, een flitsende schoonmaakactie ging aan het bezoek van de eerste burger van de Leidse partnergemeente vooraf. Ge volg: weg vuilnisbelt en een kraakheldere aanblik van De Waag. Wat een bezoekje van de Lord Mayor allemaal niet teweeg kan brengen. Wat ons betreft mag de goede man op nog veel meer plaatsen in de stad worden uitgenodigd. Vuil verdwijnt waar de Lord Mayor verschijnt... De schoonmaakactie blijkt te zijn uitgevoerd door de dienst Groenoordhal/Stads- gehoorzaal, die ook de scep ter zwaait over het Waagge bouw. Maar, zo blijkt, niet omdat de Lord Mayor en zijn gevolg op bezoek kwamen. Men schijnt deze week een extra ingang nodig te heb ben. Het voorportaal van de Waag is namelijk ingericht voor de tentoonstelling 'Lei den Modestad' en het achter ste gedeelte voor de fototen- toontelling. Beide tentoon stellingen hebben verschil lende openingstijden. Van daar de noodzaak van twee ingangen. Er zijn trouwens plannen om van de nieuwe ingang de de finitieve Waag-ingang te ma ken. Vuil verdwijnt, waar de Lord Mayor verschijnt. Het bos in Zo'n drie weken terug schre ven wij dat de Leidse taxi- wereld zich al jaren ergert aan de verdeling van de zie- kenfondsritten. Volgens de redactie van het maandblad voor taxichauffeurs, 'De Standplaats', verdwijnen de meeste lucratieve zieken- fondsritten naar vervoerders buiten de stad. De coördinator van de centrale meldingspost, ene meneer Van 't Wout, kreeg de zwarte Piet toegespeeld. Van 't Wout zou er persoonlijk voor ver antwoordelijk zijn dat de Leidse chauffeurs regelmatig achter het net vissen. De redactie van 'De Standplaats' uitte het vermoeden dat de verdeling van de zieken- fondsritten hoofdzakelijk 'onder tafel' gebeurt. ''Lariekoek", riep coördinator Van 't Wout verontwaardigd uit toen hij de felle kritiek op zijn beleid uit het maandblad vernam. "De redactie van dat blaadje komt met algemeen heden aanzetten en niet met gerichte kritiek. Ik ben dan ook met van plan om op deze aantijgingen te reageren", was het enige dat Van 't Wout kwijt wilde. Ook de werkgevers van Van 't Wout, de regionale zieken fondsen, bewaarden liever het stilzwijgen in deze affaire Een woordvoerder van het Ziekenfonds Leiden en Om streken (ZLO) wilde ons en kel en alleen vertellen dat de zaak aan de orde zou komen op een vergadering van de re gionale ziekenfondsen en de meldingspost in de loop van deze maand. Die vergadering is inmiddels achter de rug. Maar binnen de ZLO-directie houdt men de kaken nog altijd stijf op el kaar. Namens de directie worden wij verzocht om ons licht maar eens elders op te steken. Bij meneer Vermey van het Alphense Zieken fonds. Meneer Vermey weet evenwel van niets. "Deze problema tiek komt mij vreemd voor Ik kijk er eerlijk gezegd van op", deelt Vermey "tot zijn spijt" mee. Coördinator Van 't Wout is dit maal heel wat spraakzamer. Volgens hem is er wel dege lijk een gesprek geweest tus sen hem en de regionale zie ken fond sen. Uit dat gesprek heeft Van 't Wout dc conclu sie getrokken dat hij nog al tijd het volste vertrouwen van de ziekenfondsen geniet. Over de kritiek van de Leidse chauffeurs zegt hij: "Ik kan best begrijpen dat in een tijd van economische teruggang onvrede ontstaat bij de ver voerders. Maar ze moeten niet proberen om hier te ha len wat er niet is. Ik denk dat ze er beter aan doen om hun bedrijfsvoering te verande ren dan loze kritiek in deze richting te spuien. In Leiden gaan ze er vanuit dat wanneer een patiënt van het Acade misch Ziekenhuis naar Al phen moet worden gebracht dan per sé een Leidse taxi moet rijden. Dat vecht ik aan. Zo'n rit kan net zo goed naar een Alphense ondernemer gaan". Van 't Wout is er heilig van overtuigd dat de kritiek op zijn beleid uit één koker af- kosmtig is. Die van de Eltax. "De Eltax klaagt en toevallig zijn het ook mensen van de Eltax die de redactie van dat blaadje voeren. Maar, dat neemt niet weg dat wanneer iemand bij mij vraagt om een taxi van de Eltax, dat ritje ook naar de Eltax gaat. Geen enkel probleem". Rob van Kooten, redacteur van de gewraakte 'Standplaats' en chauffeur bij de Eltax, vindt dat Van 't Wout zich te buiten gaat aan "kulpraat". "De Eltax is toevallig niet de enige in de stad die kritiek heeft op het verdelingsbe- leid. Uit gesprekken met chauffeurs en bazen van an dere bedrijven blijkt heel sterk dat ook zij achter die kritiek staan". Wat er verder gaat gebeuren kan en wil Rob van Kooten nog niet zeggen. "We zullen ons erover beraden. Mis schien dat we eerst maar eens met de ziekenfondsen moe ten gaan praten. Voorlopig heb ik wel het nare gevoel dat we door hen het bos in zijn gestuurd"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3