Rente op hypotheek omlaag I Rijksmunt laat extra munten in Engeland slaan Van Me wil onderdeel van Niemeyer overnemen Brits pond wordt munt Na RPS nu ook bij drie banken Nog eens 100 banen weg bij Philips Stork mist order IJDAG 27 MAART 1981 [engelsport it weekeinde wordt in de Rot terdamse Ahoy-hallcn, de hengelsporttentoonstelling Visma '81 gehouden. Op de beurs presenteren impor teurs en detaillisten hun iwe materialen voor het komende visseizoen. inder de deelnemers aan de Visma. die gisteren werd ge opend. is beroering ontstaan door de weigering van een Belgische detaillist. Dat zou gebeurd zijn door Nederland se collega's die vonden dat hij zijn spulletjes te goed koop aanbood. erlaging )e Zweedse centrale bank ver- laagt de strafrente die de ban- ken in Zweden moeten beta len als ze hun kredietlimiet Ïbij de centrale bank over schrijden van zeventien tot zestien procent. Het tarief werd op 21 januari van der tien tot zeventien procent verhoogd. Op die datum ging het disconto van tien naar twaalf procent. Kerncentrales 'a ruim twee jaar heeft de Ja panse regering weer toestem- ming gegeven voor de bouw van kerncentrales. Het gaat om twee lichtwaterreactors in het noordwesten van het land en een reactor bij Kas- coima (West-Japan). Op het ogenblik zijn er in Japan 21 kerncentrales in gebruik. Spaaroverschot ln februari is bij de gezamenlij ke Bondsspaarbanken in ons land op spaarrekeningen 1123 min ingelegd en 1099 terugbetaald, wat resulteerde in een spaaroverschot van 24 min. In februari 1980 was er sprake van een ontsparing van 16 min. In de eerste twee maanden bedroeg het j spaaroverschot 23 min. te genover een ontsparing van 56 min in dezelfde periode van 1980. aldus de Neder landse Spaarbankbond. Demonstratie •Vijftig werknemers van de twee steenfabrieken van DSM in Brunssum hebben gistermiddag gedemon- streerd voor het behoud van - hun werkgelegenheid. De de- l monstranten, leden van de - Industriebond FNV. metsel- den een muurtje voor de hoofdingang van DSM en bo den de directie een petitie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen het sluiten van een van die fabrieken. :Winst Voor het eerst sinds veertig jaar verdient Groot-Brittannië meer met de uitvoer van olie I dan met de invoer ervan, zo 1 blijkt uit officiële cijfers die - gisteren bekend zijn ge- maakt. Het land voert voor- namelijk hoogwaardige olie uit de Noordzee uit en voert goedkopere - olie in uit het Midden-Oosten, evenals gas en wat steenkool. De ver- groting van de produktie in de Noordzee en de verminde- ring van de vraag in het bin- nenland hebben ertoe geleid dat de verdiensten uit de ex- port groter zijn dan die uit de import. Oppotten stelt halve bevolking voor problemen KATWIJK AAN DEN RIJN - groentc- "veiling van 26 maart Waspeen Al-per kist 29.--32,80; All 7,- —28.-; BI 36, -42.-; Bil 4.30-11.10. Cl 17.30-26.20; CII 13.50-23.80. Aanvoer: 165.000. Spinazie 1,39—1,45; uien per kg 55-63. DEN HAAG (GPD) - De helft van de Nederlandse bevolking kampt met een tekort aan pasmunt, een kwart zelfs geregeld. De cent en de stuiver worden het meest gemist, gevolgd door de rijksdaalder. Oor zaak daarvan is vooral de verzamelwoede onder de bevolking. Een vijfde van de bevolking zegt munten op te potten. Om het tekort aan munten te kun nen opheffen, zal de Rijksmunt het slaan van 135 miljoen Neder landse munten dit jaar uitbeste den aan de muntenfabriek van de Britse Royal Mint in Wales. Dat staat in de Muntnota, die staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) gisteren heeft gepu bliceerd. De cent zal na afschaffing als munt gehandhaafd blijven als reken eenheid. Dat betekent dat winke liers hun artikelen gewoon tot op de cent kunnen prijzen. Bij de af rekening moet dan echter wor den afgerond op veelvouden van 5 cent. Eindigt een prijs op 1 of 2, dan wel 8 of 9 cent, dan wordt op 0 afgerond, bij 3 en 4, respectie velijk 6 en 7 cent wordt op 5 afge rond. In het girale en bankver keer, dus ook bij het betalen met (betaal)cheques, blijft de cent ge handhaafd. Volgens staatssecretaris Van Amelsvoort zal op deze manier van een prijsstijging nauwelijks sprake zijn. Zelfs als alle prijzen naar boven worden afgerond is de invloed op de prijzen per jaar LONDEN (GPD) - De aan traditie zo gehechte Britten krijgen binnenkort een nieuwe schok te verduren. Want in 1983 zal het zo vertrouwde bankbiljet van één pond sterling verdwijnen en worden vervangen door een muntstuk. Nog niet zo lang geleden werd het Engelse twaalfdelige muntstel sel in het tiendelige systeem omgezet, waardoor Groot-Brittan- nië, voordat het zich na veel vijven en zessen bij de Europese Gemeenschap aansloot alvast in de pas met het vasteland ging lopen. Het huidige pond sterling is nog maar een derde waard van het pond van tien jaar geleden. De vaak vieze, groezelige ponds bankbiljetten van tegenwoordig kunnen maar negen maanden mee, terwijl het komende ponds muntstuk een levensduur van veertig jaar zal hebben. De enige bankbiljetten, die nog overblij ven zullen die van vijftien en twintig pond zijn. slechts 0,13 procent. In de prak tijk zal die invloed dus verwaar loosbaar zijn. De hoge aanmaakkosten van de cent (3 cent per stuk) en de grote oppotting (sommige verzame laars hebben meer dan 1000 cen ten in huis) hebben geleid tot het besluit de cent af te schaffen. Bo vendien verdwijnen centen door de dalende koopkracht en wor den zij veel gebruikt in spel-pot- ten. Op 1 januari 1982 wordt de cent als wettig betaalmiddel afgeschaft. Bezitters van centen zullen deze tot n jaar na afschaffing bij 500 munt-distnbutiekantoren van de PTT in het hele land kunnen in wisselen. De invoering van het 5-gulden muntstuk zal geleidelijk in zeven jaar plaatsvinden. Afhankelijk van de voorkeur onder de bevol king voor munt of bankbiljet zal beslist worden of het bankbiljet op den duur verdwijnt. De moge lijkheid van de invoering van een 1 O-guldenmunt wordt openge houden. Er komt geen 50-centsstuk. Een onderzoek heeft uitgewezen dat slechts 10 procent van de onder vraagden daar behoefte aan heeft Opvallend is dat 67 pro cent van de mensen vindt dat een of meer muntstukken gemist zouden kunnen worden, met na me de cent. Tien procent noem de de rijksdaalder, 5 procent de stuiver Het oppotten van munten is vol gens staatssecretaris Van Amels voort mede veroorzaakt door dc aanstaande wijziging van de beeldenaar (de afbeelding van de vorstin) en het nog ontbreken van het muntmeestersteken van de nieuwe Rij;csmuntmeester. ir. De Jong Dit jaar zal bij de Rijksmunt in Utrecht een reorganisatie plaats vinden. Zo zullen voor 15 tot 20 miljoen gulden nieuwe machines worden gekocht. Voor de werk gelegenheid van de 120 werkne mers heeft dat echter geen gevol gen. AMSTERDAM(ANP/GPD) - Nadat gisteren de Rijks Post Spaarbank had aangekondigd de hypotheekrente met 0,3 pro cent te verlagen, hebben nu ook drie grote banken een verla ging aangekondigd. AMRO, ABN en de Middenstandsbank hebben besloten hun hypotheektarieven met een kwart pro cent te laten zakken. Door deze ontwikkeling komt de hypotheekrente weer beneden de twaalf procent te liggen. Toch waarschuwen de banken voor een al te groot optimisme voor een verdere daling van de rente-tarieven. De Westland Utrecht Hypotheekbank denkt er zelfs niet over de tarieven te verlagen, omdat volgens deze bank deze al weer aan het aan trekken zijn. Het ziet er dan ook niet naar uit dat de huizenmarkt nu ineens zal opbloeien. Het pu bliek blijft terughoudend met het kopen van een huis, zolang de rentetarieven zo blijven schommelen. De Delta Lloyd constateert een toenemend aantal gevallen waar in de mensen niet tijdig kunnen voldoen aan rente en aflossing van hun hypothecaire leningen: vorig jaar rond 250 gevallen, te gen het jaar daarvoor 100. Overi gens verwacht de maatschappij Asselbergs: uitstel van betaling BERGEN OP ZOOM (ANP) - Ij zergieterij Asselbergs Holland NV is gisteren door de Bredase rechtbank voorlopig surseance van betaling verleend. De be windsvoerder mr. W.H.J. Ravens zal nu onderzoeken of dit voorlo pige uitstel in een definitieve surseance moet worden omgezet dan wel in een faillissement, zo heeft de heer P. Viersen. gedele geerd commissaris bij de onder neming, desgevraagd medege deeld. Het personeel van het zwaar in de problemen verkerende bedrijf werkt in elk geval door. De huis bank de ABN heeft zich bereid verklaard de lonen van de zes honderd medewerkers over de maand maart uit te betalen. Asselbergs heeft in de afgelopen jaren verder al 72 min van de overheid ontvangen. Vorige week gaf minister Van Aardenne van economische zaken het be drijf nog 1,5 min. Gemeentegarantie Opvallend, aldus de raad van be stuur van Delta Lloyd, is dat pro blemen vaak voorkomen bij hy potheken met gemeentegarantie. De indruk is dat de garantie nog wel eens wordt gegeven terwijl dat eigenlijk niet verantwoord is. De gemeente wil dan echter graag huizen laten bouwen in verband ook met de werkgele genheid. In feite doet men dat dan 'over de rug van iemand heen'. De hypotheekrente zou kunnen dalen indien geldverstrekkers de vrijheid hadden eenmaal afgeslo ten hypotheken te verhandelen. Deze suggestie deed gisteren de directeur van het Haagse ban kierskantoor Staal Co, drs. A. Jongbloed, die zijn plan ontleen de aan de situatie in Canada, waar aantallen hypotheken door geldverstrekkers kunnen wor den verhandeld. ''Hét gevolg van zo'n vrijheid is een grotere beweeglijkheid van de kapitaalmarkt en daardoor een mogelijke rentedaling. Tegen over deze vrijheid zou een over- heidsgarantie moeten staan", al dus Jongbloed. Het systeem is op het ogenblik in Nederland in onderzoek door bankiers en no tarissen. Zo'n regeling biedt overigens geen direct soelaas voor bestaande hy potheken die. zoals op het ogen blik voorkomt, met een flink ho gere rente worden belast. Voorstel Directe vermindering van de maandelijkse lasten lijkt wel op gesloten te liggen in een voorstel van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Dat voorstel behelst de instelling van een rente-egalisatiefonds, waarin een extra-rente wordt ge stort zolang de rente laag is en waaruit kan worden geput zodra de rente veel hoger wordt. Daarnaast zou, aldus het voorstel van de stichting, de rente moeten vaststaan voor 30 jaar, waarbij de geldlener de eerste twee jaar de gelegenheid krijgt om te beslis sen of hij zijn lening voor de rest van de looptijd wil vastzetten te gen de rente die op dat moment geldt. WWHi DIESSEN De Boekenweek 1981 is gisteren in het Brabentse Diessen officieel geopend. De commissaris van de koningin mBraband (links) kreeg het boekenweekgeschenk aangeboden. De schrijver van dit qeschenk Henru Knap (tweede van rechts) was daarbij aanwezig. EINDHOVEN (GPD) De Industriebond FNV heeft ontsteld gereageerd op de kennisgeving van Philips dat van de beeldbuizenfabrieken in Eindhoven, waar nu nog 1800 mensen werken, uiteindelijk slechts een technologisch ontwikkelcentrum zal overblijven. Nadat eerder werd bevestigd dat bij de beeldbuizenfabrieken 300 arbeidsplaatsen zouden wegvallen, is gisteren bekend geworden dat er binnenkort nog eens honderd plaatsen extra verloren gaan. Volgens districtsbestuurder Fonteijn van dc Industriebond FNV zullen wellicht uiteindelijk maar 1000 van de 1800 arbeidsplaatsen overblij ven, als gevolg van verdere voornemens van Philips tot afslanking. Die afslanking zou dan speciaal betrekking hebben op indirectet medewer kers. De Industriebond FNV zal Philips op 11 mei een alternatief plan aanbie den dat voorziet in de voortzetting van het beeldbuizenproduktiebe- drijf in Eindhoven. Wanneer er alleen maar een proeffabriek zou overblijven, betekent dit volgens Fonteijn, dat Eindhoven een belangrijke industriepeiler ver liest en dat het overblijvende ontwikkelcentrum met in het ongunstig ste geval nog duizend werknemers, volledig afhankelijk wordt van de producerende eenheden die alle in het buitenland zijn gevestigd. Daar mee wordt, volgens Fonteijn, de bestaande basis van de beeldbuizenfa- briek te smal. Minimaal heeft de Industriebond van Philips garanties tot het ontwikkel centrum in Eindhoven zal blijven bestaan en dat voor een sociaal plan wordt gezorgd waar het gaat om wegvallende arbeidsplaatsen Veel sterker kan de bor.d zich niet maken, aldus de districtsbestuurder, ge zien het gebleken gebrek aan motivatie bij de werknemers van de beeldbuizenfabriek om tot acties te komen HENGELO (ANP) - Stork Ke tel- en Apparatenbouw in Hengelo vreest dat het een order van enkele tientallen miljoenen guldens misloopt. Het gaat om het aandeel van het Hengelose bedrijf in de bouw van een elektriciteits centrale in Cuba. Stork zou die centrale samen met een Oostenrijkse firma bouwen. In totaal is daar een bedrag van zo'n driehonderd miljoen gulden mee gemoeid. Offi cieel weet directeur Bernelot Moens van Stork nog niets over het annuleren van de be stelling maar hij meent het gerucht dat de order naar Frankrijk gaat "zeer serieus" Voor Stork KAB komt het ver vallen van het project in Cu ba op een slecht moment, want deze zomer raakt de or derportefeuille leeg ROTTERDAM (ANP) - Van Nelle Lassie BV te Rotterdam, een on derdeel van het Amerikaanse Standard Brands Concern, on derhandelt met Theodorus Nie meyer in Groningen over overna me van de verenigde levensmid delen fabriek. VLF. in Bolsward, waar koffie en thee worden be werkt en margarine wordt ge maakt. De beide bednjven hebben dit gis teren bekendgemaakt, nadat eer der op de dag personeel en vak bonden waren ingelicht. VLF is een 100 procent dochteronderne ming van Niemeyer. Van Nelle heeft volgens een woordvoerder van het bedrijf be langstelling voor de koffie- en thee-tak van VLF. Daar werken 75 man in. In de margarine tak werken honderd werknemers. Wat er met de margarine-poot gaat gebeuren is niet duidelijk "Margarine is branche-vreemd voor Van Nelle", aldus de woord voerder. "De margarine-poot zal in de komende periode onder werp van gesprek zijn." Ook voor de voedingsbond FNV is de grote vraag wat er met de hon derd margarine-werknemers van VLF gaat gebeuren. Maar ook over de 75 andere personeelsle den wil de bond zekerheid. "Niet vaststaat of Van Nelle deze 75 in dienst zal houden", aldus een woordvoerder van de voedings bond. Bedrijfsschap: minimumprijs halfvolle melk gewenst BUNNIK (ANP) - Er moet 10tUÊl mogelijk een minimumprijs voor halfvolle melk worden ingesteld. Deze eis staat in een telegram dat het Bedrijfsschap Melk gisteren op een vergadering in Bunnik heeft verstuurd aan de ministers van economische zaken en land bouw en vissery. Het bednjfsscnap noemt het zorge lijk dat er gestunt wordt met de prijzen van halfvolle melk. Soms liggen de prijzen zelfs onder de inkoopprijs. VRIJDAG 27 MAART 1981 ACTIEVE AANDELEN BiMH Osrm 227.00 225.00 112.90 112.80 227.00 224.50 136Ï50 135.10 74.00 73.60 171,00 167.10 BINNENLANDSE AANDELEN 46.50 46.50 255.00 255.50 22.50 22.00e 48.00 47,00 103^80 103,00 57.90 57.00 220.00 217,00 144.00b 145.00b 1305.00 1307.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 1330 00 1200 GOUD EN ZILVER Goud on beu. 30450 - 40150. vonge 39320 - Zilver onbew 895 - 998, vonge 900 - 1003 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Dc Am sterdamse effectenbeurs heeft vandaag een overwegend lagere notering te zien gegeven Zowel in de aandelensector als op de obligatiemarkt brokkelden de prijzen af De koers van de 12 pet. staatslening liep terug tot 101,90, hetgeen ten opzichte van een week geleden een verlies be tekende van omstreeks 1 punt. Zoals bekend zijn deze obligaties op 10 maart tegen 101.20 uil I ven. Tegen de koers van 100,50 procent stond vandaag de in schrijving open op 100 min. 11,5 pet. obligaties ten laste van Ned. Gasunie De animo voor de ze lening werd matig genoemd De internationale aandelen start ten licht verdeeld. Mede door een stijging van het pond ster ling trok dc koers van Unilever met nog 0,50 aan tot 137. Onlangs een verdere stijging van de Amerikaanse dollar moest Kon. Olie bijna 1 achteruit tot 95,40 en de koersen van Akzo. Hoogovens en Philips brokkel den enkele dubbeltjes af. Zwak in de markt lagen aandelen Hei- neken en op 94.50 werd een verlies geleden van 3,30.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23