„Men doet te weinig aan jongerenwerk" 'Gezag' praat maandag over escalatie Lisse HflNSViNk- srsx;?. F.WPLESSEN H5 J11 =1 (QL BROEKEN. SPECIALIST ASSISTENTE/SECRETARESSE (m/v) I0~40X too/cbÖgcA SANITAIR MARKT AUTO KOSTUUMS VRIJDAG 27 MAART 1981 STREEK PAGINA 19 ROTTERDAM/STREEK - Balda dig gedrag in en om de biblio theek is geen louter Lissese aan gelegenheid. De heer Van Goor, rayon-directeur van de Biblio theekcentrale voor de provincie Zuid-Holland, die tevens behulp zaam is geweest bij het opstellen van het rapport 'Roerig gedrag in en om de bibliotheken, somt des gevraagd een hele waslijst van plaatsen op waar dezelfde pro blemen spelen. Een greep uit die lijst: Bleiswijk, Berkel, Waterin- Volgens Van Goor zijn dit allemaal plaatsen "waar erg weinig aan jongerenwerk wordt gedaan" en waar de bibliotheek een opge drongen functie heeft gekregen "als plek waar pubers afspreken elkaar te zullen ontmoeten". De wintermaanden vormen het hoogtij-seizoen van deze merk waardige samenkomsten. "In de zomer kom je dezelfde groepen tegen in zwembaden", aldus Van Goor. Volgens Van Goor zyn er zelfs bi bliotheekfilialen waarvan het personeel roosters heeft opge steld voor speciale patrouille diensten. "Het optreden met zachte hand helpt wel iets, maar is niet afdoende. Hetzelfde geldt voor het inschakelen van de poli tie. Zelf kan het personeel weinig uitrichten. Maar daar is het na tuurlijk ook niet voor", aldus de rayon-directeur. Behalve overlast voor het perso neel veroorzaakt het baldadige gedrag ook een afname in het bi bliotheek-bezoek. Van Goor: "Wij hebben gemerkt dat in plaatsen waar de problemen zijn opgelost er sprake is van een toe name van de publieke belang stelling voor de bibliotheek". LEIDERDORP/STREEK - Baldadige jongeren in een bibliotheek moeten niet zonder meer worden op gepakt. Daaraan vooraf moet er eerst uitvoerig overlegd zijn gepleegd tussen zoveel mogelijk bij de jeugd betrokken in stanties. Dat is de kern van een rapport dat A. Olthof, ambtenaar voorko ming misdrijven bij het korps rijkspolitie van het district 's- Gravenhage, onlangs het licht heeft doen zien. Deze ambtenaar signaleerde al twee jaar geleden de problemen in en om de open bare bibliotheken in de regio. In samenwerking met de Provin ciale Bibliotheekcentrale voor de Provincie Zuid-Holland onder zocht hij daarom de problemen van een aantal bibliotheken in kleinere dorpen. Het rapport dat hierover is samengesteld onder de naam "Roerig gedrag in en om bibliotheken" geeft een aan tal richtlijnen voor de behande ling van moeilijke jeugd in deze openbare gebouwen. Volgens Olthof is het rapport niet alleen geschreven voor de dis trictscommandanten (Het rap port is als vertrouwelijk gekwali ficeerd), maar ook voor andere instanties die bij het probleem zijn betrokken. "Maar daar stel ik met nadruk bij dat ik niet de oplossing aandraag voor alle pro blemen. Ik heb met het rapport eerder geprobeerd te zeggen van: "denk daar eens aan en ga eens met die praten". Elk dorp vereist een eigen aanpak", voegt Olthof hier onmiddellijk aan toe. Samenwerking tussen de politie, de bibliotheek, de gemeente, de ouders van de jongeren en de in stanties die zich bezighouden met jeugdwerk is volgens Olthof een eerste vereiste. De ambte naar gaat er vanuit dat de open bare bibliotheek aan het uit groeien is tot ontmoetingsruimte voor jeugd in de leeftijdsgroep van 12 tot en met 20 jaar. Deze ontwikkeling is al enkele jaren gaande. Echter, nu groeier, de problemen die er door deze jeugd ontstaan de mensen die bij de biblitheek werken boven het hoofd. Escalatie Olthof: "Het is inderdaad een pro bleem aan het worden. Belang rijk is het om nu dan ook zo snel mogelijk de signalen te ontdek ken die wijzen op escalatie. En dat is erg moeilijk. Want wat de één onder vernieling of bedrei ging verstaat, hoeft door de an der niet zo te worden gezien. Vaak heeft de politie geen enkel idee over problemen van de bi bliotheek. Bij het onderzoek is gebleken dat de politie en de bi bliotheken soms heel verschil lende gegevens hebben" "Het komt ook wel voor dat het personeel van een bibliotheek in paniek de politie belt met de me dedeling dat een jeugdbende de boel onveilig maakt. Als de poli tie dan met zwaailicht komt aan rijden blijkt dat er alleen maar een paar jongetjes vervelend staan te doen. Daarentegen ge beurt het ook dat als er inder daad ernstige zaken gebeuren, dit niet aan de politie wordt doorgegeven. Of dat men niet vertelt wat er echt aan de hand is. Dit zijn geen verwijten aan ie mand, het zijn gewoon de fei ten" Het bundelen van de krachten en overleg vindt Olthof de enige weg d.e leidt tot resultaat: "Al leen het optreden van de politie bij ongeregeldheden is slechts het bestrijden van de sympto men. Vooral pubers hebben on danks dat ze zich afzetten tegen de maatschappij behoefte aan gebondenheid. Als er geen ande- Zo blijken de wat al te vrolijke bibliotheekbezoekers op de stap van dc directie te reageren: lachen over "in verband met herhaalde ongeregeldheden is de bibliotheek tot nader order op maandag- en dinsdagavond geslo ten". re ruimte is zoeken ze elkaar op in de bibliotheek. Die is tenslotte voor iedereen toegankelijk. Ech ter. door een heel ander normbe sef van die jeugd met de daarbij horende houding wordt het een rotzooitje. Vaak beseffen de boosdoeners niet wat voor een materieel- en geestelijk leed ze aanrichten". Meelopers Op school zou er daarom volgens Door Olaf Hoenson en Wim Koevoet Olthof al moeten worden begon nen met het bijbrengen van be grip aan de jeugd van wat ze an der mensen kan aandoen. Olthof: "Daarnaast moeten er duidelijke grenzen worden gesteld door de bibliotheek en de politie. Tegelij kertijd moeten de gemeenten aandacht besteden aan het jeugdbeleid. Ook de ouders spe len een belangrijke rol. Vooral de ouders van de meelopers kunnen veel kwaad voorkomen. De opleiding van het bibliotheek personeel zou volgens Olthof moeten worden aangepast: "Die mensen zijn helemaal niet voor bereid op de de moeilijkheden die er ontstaan. Ze weten dan niet hoe te handelen. Door in de opleiding meer aandacht te be steden aan het omgaan met moeilijke jeugd kun je moeilijk heden voorkomen. De angst van het personeel voor de jongeren zal dan afnemen". Afsluitend benadrukt Olthof het belang van een goede motivatie van het personeel om de moei lijkheden op te lossen. "Je hoort nog wel eens dat men dc kop laat hangen. Maar het is bij de meeste maatregelen zo dat men pas na een tijdje resultaat ziet. LISSE - Het bibliotheekfiliaal aan de Lissese Nassauétiaat is vportaan op maandag- en dinsdagavond gesloten De lezers uit het bollendorp zullen het die avonden voorlo pig met de voorraad uit de eigen boekenkast moeten doen. Oorzaak van deze sluiting is een groepje jongeren dat de bibliotheek voor alles en nog wat gebruikt behalve voor datgeen waarvoor die is bestemd; het uitlenen van boeken. Lyda Bruggenwierth, bibliotheca resse van het betreffende filiaal, doet haar relaas over de Lissese 'boekenschuur', die is verwor den tot een plaats van samen komst "voor jongeren die uit zyn op sensatie en op verkering". "Sinds de opening, dat was in ja nuari 1976, hebben we hier over last van bepaalde groepen jonge ren. In de wintermaanden zijn de moeilijkheden het ergst. Het was hier eerst heel gezellig met zitele- menten en zo. Het was meer een jeugdhonk. Dat is uit de hand gelopen", zegt Bruggenwierth. De groep jongeren waar het Lisse se filiaal thans mee heeft te ma ken is volgens haar "het venij nigst": "Ze verscheuren tijd schriften, bekladden de boel met schuttingtaai en maken veel ka baal". Tijdens de rondleiding door de boekenzaal toont Brug genwierth een vernield beeld, drie letters tellende woorden op het leestafelblad ("met bloed ge schreven") en door elkaar ge gooide documentatiemappen. Vechtpartij Bruggenwierth vertelt dat de situa tie afgelopen dinsdag is geësca leerd. De bibliotheek vormde toen het decor voor een complete vechtpartij. Dat was de druppel die de emmer deed overlopen. Besloten is toen de zaak te slui ten. Komende maandag zal er worden overlegd met de ge meente en de politie over te ne men maatregelen. 'Door de week zijn het er zo'n stuk of vijf', vervolgt Bruggenwierth. "Dan zijn ze ondanks hun geklier tenminste nog aanspreekbaar. Dinsdag waren het ineens een stuk of 30" "Ze hangen hier maar wat rond. Lezen of boeken uitzoeken doen ze niet. Het personeel moet ze echter wel in de gaten houden. Maar het is hier toch geen vor mingscentrum of een kroeg. Aan ons normale werk komen wij niet toe. We zijn tenslotte geen sociaal werkers" yerzucht Brug genwierth. Volgens Bruggenwierth gaat he. om jongeren die in leeftijd vane ren van 14 tot 18 jaar. "Er zijn duidelijk aanwijsbare leiders die de rest met zich meeslepen. Juist die leiders, dat zijn de ouderen, blijven altijd buiten schot Daar zijn ze slim genoeg voor", aldus Bruggenwierth. Ze vertelt dat ook het buiten de deur zetten van de jongeren wei- nig uithaalt. "Dan gaan ze alle maal voor de deur zitten. Het personeel wordt bij het naar huis gaan door de jeugd uitgeleide ge daan met kunstpenissen en scheldwoorden" Politie Over het poliüé-optreden: "Ik wil benadrukken dat we alle mede werking krijgen van de politie. In november van het vorige jaar hebben ze hier zelfs 11 weken lang in burger gezeten. Dat was jammer genoeg net in een perio de dat er niets aan de hand was" aldus Bruggenwierth. Over de mensen die wél komen om te lenen zegt Bruggenwierth ten slotte. "Die voelen zich bedreigd. De leestafel is een onneembare veste geworden We hebben zelfs de indruk dat tijdens de avond- uitleningen het aantal geleende boeken is gedaald" Een krant waar je onder andere het regionale gebeuren dagelijks terugvindt is het Leidsch/Alphens Dagblad. Ruim 180 medewerkers/sters zorgen ervoor dat 51.000 kranten voorzien van nieuws en advertenties worden bezorgd. De adjunct-directeur, die verantwoordelijk is voor het commerciële beleid van het Leidsch/Alphens Dagblad en die in samenwerking met twee verkoopleiders en hoofd afdeling P R. dit beleid ten uitvoer brengt, zoekt op korte termijn een Functie omschrijving - verzorgen van correspondentie en notulering - bijhouden van een contractadministratie - het analyseren en rapporteren van mm-omzetcijfers - verzorgen van cijfermatige ondersteuning van de verkoopleiders werkt samen met twee medewerksters binnen het centraal sekretariaat Profiel Inlichtingen over deze functie kunt U krijgen onder telefoonnummer 071-144941Dhr. R B Frese. Schriftelijke sollicitaties aan de personeelsfunctionaris Dhr. R. Metman. Leidsch Dagblad J B. V. Postbus 54 2300 AB Leiden DAMES, al denkt u er nog niet a n maar de zomer is weer op komst. Daarom is het nu de tijd om aan BIOLOGISCHE ONTHARING te denken. Total Womanverlost van een hoop problemen. Schoonheidssalon Bel even voor een afspraak. H-M. k v llo VHR9 Voor uw totale huidverzorging: Leiden, Botermarkt 14, Telefoon 071-121703 Naast de bekende merken VEERTIEN KARAATS GOUDEN VERLOVINGSRINGEN hebben wij ook ons eigen merk: begrip voor kwaliteit en prijs. Nu ook met briljant reeds vanaf F1.55,— Met levenslange garantie en service. Gratis graveren. Modern en klassiek. JUWELIER Leiden Z.W. Oegstgeest Bevrijdingsplein 12 Geversstraat 47, Telefoon 071-766670 Telefoon 071-152151 Ruime parkeergelegenheid. In Leiden donderdagavond geopend, DAALDER0P cose-in BOILER 282,50 wastafel-kraan va f 41 wasmachine-kraan 15,75 douchewanden wand+deurv.a. 439, Fasto E 1200 285,— Regenwateraftapper 16,95 KORT RAPENBURG 5-7-9 LEIDEN - TEL. 071-130098 de krant helpt u op weg Tijdelijke aanbieding 2 DELIG - KLEUREN BEIGE- - LICHT GRIJS LICHT BLAUW maten 36 - 46 STRETCH PANTALONS V.A. 39.75 CORDUROY STRETCH PANTALONS V.A. 69.50 HAARLEMMERSTRAAT 197 TEL. 071-131413.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19