,We hoeven geen zorgen te maken Goldrace moet met tradities breken Den met Bosch kampt terugslag Rubber Zool Keepster Det de Beus over WK-dameshoekey 9? Volendam zonder doelman V.V.de SLEUTELS OEGSIGEEST Saronni en Moser niet van de partij HIJDAG 27 MAART 1981 SPORT PAGINA 13 )EN BOSCH (GPD) - Uitgerekend op het belangrijkste moment van de basketbalcompetitie lijkt de ploeg van Nashua-Den Bosch de terugslag te krijgen van een pri ma seizoen. Afgelopen zaterdag in de wedstrijd tegen Parker-Lei- den werd al duidelijk dat de ploeg van Bill Sheridan naar het einde verlangt. Gisteren in het eerste duel voor de play-offs bleef Den Bosch opnieuw ver on der zijn kunnen. Tegenstander Amstelveen werd wel verslagen (81-70), maar daarmee was dan ook alles gezegd. Toch was men bij Den Bosch te vreden met die zege, want Am stelveen is een lastige, onbere kenbare ploeg. Het was echter duidelijk dat men de winst niet in de eerste plaats aan zichzelf te danken had. De basis van het voorlopige 1-0 resultaat in de se rie tussen Den Bosch en Amstel veen moest veel meer worden ge zocht bij de ploeg van Theo Kins- bergen. In de vijfmans-formatie van Amstelveen speelde eigen lijk alleen John Virgil een accep tabele wedstrijd. Hoe belangrijk Virgil gisteravond wel was werd bewezen tussen de zesde en twaalfde minuut van de tweede helft. Hij liep tegen zijn vierde fout op en Amstelveen verloor op slag de wedstrijd. Theo Kinsbergen heeft namelijk nauwelijks klasse onder zijn wis selspelers en elke vervanging is een behoorlijke aderlating. Kinsbergen: „Ik had verwacht dat Boots en Richel het aan zouden cömpeïtif'voldoende^spreltijd Hc""ie Kmper ,rK kopma" in he' ktasxment om de Super Pres"pe gehad en zouden klaar moeten Pernod. leert ploegmakker Adrie van der Poel uit een ander vaatje zijn voor dit soort wedstrijden" te tappen. AMSTERDAM - Noodgedwongen heeft de organisatie van de Amstel Gold Race moeten breken met een traditie. Anders dan de vijftien voorgaande afleveringen van de Zuid limburgse wielerkoers zal de zestiende editie niet op Paaszaterdag, maar al op donder dag 2 april worden verreden. Het 237 kilometer lange parkoers leidt de uit 19 equipes bestaande wielerkaravaan van Heerlen naar finishplaats Meerssen. Een drietal redenen zette de wed strijdleiding van de Amstel Gold Race ertoe aan om af te stappen van de zo vertrouwde Paaszater dag als wedstrijddag. „In de eer- Dat waren ze duidelijk niet omdat de resterende basisspe lers het gemis van schutter John Virgil niet konden compenseren, sprong Den Bosch weg naar 61- 50. De Bossche formatie had die op kikker nodig, want 25 minuten lang was er onzekerheid geweest over de uitslag en de ploeg zat vast. Slechts sporadisch was er iets te bespeuren van het flegma tieke spel, waarmee nationaal en internationaal zoveel indruk werd gemaakt. Jan Dekker en Al Faber sleepten de ploeg echter door de moeilij ke momenten heen. Zondagavond volgt de return in Amstelveen. Verliest Den Bosch, dan krijgt het woensdag in eigen hal nog een herkansing. Een der de wedstrijd zou Den Bosch ech ter slecht uitkomen. In de eerste plaats lijkt de waarschijnlijke fi naletegenstander Leiden de klus tegen Delta Lloyd in twee ont moetingen te gaan klaren en in de tweede plaats kan de Sheri- dan-equipe rust goed gebruiken. Bijvoorbeeld om de door griep gevelde Dan Cramer te laten her stellen. Maar vooral om het hele team nog n keer op te peppen. Lukt dat niet dan lijkt het een duidelijke zaak dat Leiden na twee jaar de macht weer gaat Scores Den Bosch: Kirkland 18, Akerboom 15, Barker 14, Dekker 12, Faber 12, Van Essen 8 en Kropman 2. Scores Amstelveen: Virgil 22, Was hington 14, Runia 14, Fopma 10, Wiel 8 en Richel 2. ste plaats valt Pasen dit jaar vrij laat. Op 19 april", sprak namens de sponsorende bierbrouwerij pr-man Elfrink. „Wij willen de race graag het imago van vroege voorjaarsklassieker laten behou den" Bovendien wist de wedstrijdlei ding zich rond Pasen op voor hand al beconcureerd door de Ronde van België, waarbij nog kwam dat de Rijkspolitie de laat ste jaren steeds meer bezwaren aanvoerde tegen een wielerrit door het Zuidlimburgse land op de zaterdag voor Pasen. Elfrink: „Die dag heeft vooral de laatste jaren bolgcstaan van het streek- toerisme. De politie heeft ons er op gewezen dat de verkeerspro blemen per jaar steeds nijpender werden". Met een buiging in de richting van het. naar mag worden aangeno men, vooral Limburgse publiek, heeft de wedstrijdleiding de start in Heerlen gepland rond 12.15 s worden in Meers- BUENOS AIRES (GPD) - Precies 24 uur voor de openingswedstrijd tegen België joeg bondscoach Gijs van Heumen zijn speelsters door de muur van hitte het veld op. Ze gehoorzaamden zonder morren, want om de wereldtitel hockey te prolongeren zal niet alleen de concurrentie, maar ook de brandende zon boven de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires moeten worden bedwongen. De overgang vanuit het winterse Nederland is verschrikkelijk groot, het zweet wordt met liters van de gezichten geveegd, maar de organisatie heeft nu eenmaal gewild dat de wereldkampioe nen 's morgens om half elf spelen en de eigen meisjes pas om vier uur, als de zon zijn grootste kracht heeft verloren en de wind zijn medewerking tot een wat aangenamer klimaat verleent. Daarom liet Van Heumert zijn pu pillen op hetzelfde tijdschema werken als de komende drie da gen. Dus vroeg op, geen al te zwaar ontbijt, maar steevast de waterfles onder de arm en het VOLENDAM (GPD) - Eerste- divisieclub Volendam zal in de confrontatie tegen SVV voor de doelverdediging een beroep moeten doen op een van de veldspelers. De laatst beschikbare doelman die vo rige week in het duel tegen Helmond Sport zijn debuut maakte, Henk de Geus, is ook geblesseerd geraakt. En gisteravond besloot het sec- tiebcstuur betaald voetbal een tweede verzoek om dis pensatie voor de reserve- doelman van FC Groningen Azing Griever naast zich neer te leggen. Sectievoorzitter Eric Vilé wenste, ondanks vage toe zeggingen van secretaris Jan Huijbregts dat Griever zon dag tegen SVV zijn debuut zou kunnen maken, zich te houden aan te reglementen. Het Volendam-bestuur toonde zich gisteravond uitermate verbaasd nadat de medede ling van het sectiebestuur bekend was geworden. Voor zitter Kees Bond: „Er waren begin deze week duidelijk toezeggingen gedaan door de KNVB, waaruit wij heb ben afgeleid dat niets de komst van Griever naar Vo lendam in de weg zou staan. Hij heeft ook al getraind. Nu blijkt maar weer eens hoe snel een dergelijke beslis sing kan veranderen". Volendam-trainer Henk El lens begint zich zo langza merhand af te vragen wie hij in de confrontatie met SVV in het doel moet zetten. „Misschien is de enige nog overgebleven doelman Henk de Geus bereid om ondanks de pijnen in zijn arm in het doel te gaan staan. Zo niet, dan zal ik binnen de huidige spelersgroep naar een vrij williger moeten zoeken die onder de lat wil gaan staan. Ik zie het echter uitermate somber in", aldus Henk El lens. speciale drankje dat teamarts Joep Brenninkmeijer fabriceer de (sinaasappelsap met een flin ke hoeveelheid zout). Daarnaast zakken dubbelzoute drop en ver der geen gezeur, omdat het me rendeel der ploegen met hetzelf de probleem heeft te kampen. De ploegleiding had natuurlijk het draaiboek van Kliks, de teamarts van de heren kunnen overne men. Drie jaar geleden waren de omstandigheden in de Argentijn se nazomer gelijk, maar heren hebben het vermogen een wed strijd te temporizeren, dood te leggen om krachten te sparen. Fysiotherapeut Govert de Lint, zelf speler van Klein Zwitser land, heeft alle trainingen mee gemaakt en oordeelt: „Dat tem porizeren kunnen dames niet. Zij gaan knalhard van start, gaan door en als de krachten afnemen daalt het tempo vanzelf, maar be wust de zaak ophouden is er niet bij". Een facet dat verder reikt dan het sparen van energie. Het behoort thuis in de categorie taktiek, een onderdeel dat Van Heumen in de afgelopen drie maanden extra aandacht heeft gegeven. Mana ger Nel van Kollenburg, tot voor kort nog speelster van het team, meent: „Drie maanden voorbe reiding is lang. Daardoor kon niet iedereen altijd op de training komen. Houdt je het beperkt tot zes weken, dan is iedereen pre sent, maar het had wel een re den". Aanvoerster Lisette Sevens kan er begrip voor opbrengen dat Van Heumen zo'n lange aanloop nam. „Hij is al die tijd bezig geweest ons bewust te laten meedenken in de taktiek. Altijd wilde hij we- ADVERTENTIE) ten of we begrepen waarom hij iets deed. Hij wil ons taktisch volwassener maken. Daar heb je tijd voor nodig, want niet ieder een pakt die omschakeling in eens op. Elke coach is anders, werkt anders en legt de prioritei ten op andere facetten van het spel". Gijs van Heumen heeft evenals zijn vader, de coach van het heren team, bepaalde voorliefdes. Ze zouden een bordje op de huis deur kunnen hangen: „De firma Van Heumen in strafcorners en scoops". Ook Van Heumen ju nior liet Fieke Boekhorst en Toos Bax eerder op de training komen. In de hitte die over het veld van de Hindu-Club buiten Buenos Aires hing, ontzag de coach zijn specialisten niet en nadat iedereen zijn lusten en on genoegens had kunnen botvie ren op de scoop (een lob achter de vijandelijke defensie) zette hij zijn strafcornertrio's neer, waar door de keepsters Det de Beus en Vib Ramaer zich in het zweet konden baden. Toen ook werd duidelijk waarom Van Heumen vorige week don derdag tijdens de laatste bespre king op Nederlandse bodem on omwonden had meegedeeld dat de pas vorige week geselecteerde Doelverdedigster Det de Beus kreeg al tweemaal eerder wereldgoud omgehangen ln Argentinië verdedigt zij opnieuw het doel van oranje, terwijl zij pas vorige week aan de selectie werd toegevoegd. verdedigen. Dan komt zo'n be slissing van de coach hard aan. maar in dit wereldje telt alleen de prestatie". De Beus vandaag tegen België Haar concurrente heeft geen idee Bezoek morgen 28 maart aanvang 16.15 uur de wedstrijd sportpark "DE VLIET" Goedhart Vastgoed, voor landelijk wonen, tegen betaalbare prijzen. onder de lat staat. Vib Ramaer voordat ze keepster werd bij Am sterdam reserve bij h£t Eindho- vense EMHC achter.... Det de Beus, had wel even iets moeten wegslikken. „Ik kreeg de indruk dat ik, toen Jolien Mahler er nog bij was, eerste keepster zou zyn. Toen zij met een neusbeenbreuk afviel en Det terugkwam, ver moedde ik al iets. Ze is inder daad een fantastisch keepster, maar ik heb me eigenlijk al drie maanden voorbereid dat ik op deze WK het doel zou moeten of die geleverd kan worden. Det de Beus: „Gijs van Heumen heeft geen enkele interland in zijn voorbereiding gedaan. Al leen oefenwedstrijden tegen he renteams. Daarom hebben we geen idee hoe we ervoor staan. Dat moet pas tegen België blij ken. Die onzekerheid houdt ons wel bezig, maar van anderen hoor ik dat er tegen de heren der mate goed is gepresteerd, dat we ons eigenlijk geen zorgen behoe ven te maken. Maar, je verlangt altijd naar een houvast via wat uitslagen. Die zijn nu niet maat- stafgevend", meent de keepster, die al twee wereldgoud kreeg omgehangen. Waarna ze a raison van f 4,75 weer een slok uit de waterfles neemt. En dan onstaat het ritueel dat zelfs tijdens de training niet gestoord mag wor den: drinken en nog eens drin ken, wat al snel heeft geleid tot de opmerking: „Als we net zo veel goals maken als we flessen water leeg slaan, moeten we we reldkampioen worden". Nederland is met de volgende lan den ingedeeld in poule B: Au stralië, Oostenrijk, België, Cana da en Spanje. In de A-groep spe len Wcst-Duitsland, Frankrijk, Japan, Sowjet-Unie, Mexico en Frankrijk. Het toernooi loopt tot en met volgende week zondag. Nederland speelt zijn eerste wed strijd vandaag tegen België. A.s. zaterdag 19.00 uur WATERPOLOWEDSTRIJD De Zijl LGB Polar Bears Zwembad "De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasol/ML Station Perquin. bij A4/4TcU op de Nieuwe Rijn 42, Lelden, telefoon 123953. sen rond de klok van kwart over zes verwacht. Elfrink opnieuw „Wij zijn van mening dat de Am stel Gold Race in de eerste plaats een recreatieve functie heeft. Vandaar ook dat wy de starttijd hebben verlegd naar kwart over twaalf, zodat het publiek in Heer len het lunchuur kan gebruiken om de renners te zien Het begin van de koers loopt alleen daarom al door het wandelgebied van de startplaats Heerlen. En het fi- nishtijdstip zal voor de meeste wielerlicfhebbers ook geen pro blemen hoeven op te leveren"' De organisatie van de rit, die mee telt voor de klassementen Super Prestige Pernod. Prestige P« r nod en Promotion Pernod, heeft in de afgelopen maanden nog al wat moeilijkheden ondervonden met de contractering van het deelnemersveld. Weliswaar werd gisteren in Amsterdam met de nodige trots aangekondigd dat wereldkampioen Bernard Hi- nault van de partij zal zijn en ook een Italiaanse ploeg acte de pre sence zal geven, maar de Ita liaanse vedetten Beppe Saronni en Francesco Moser zullen niet aan de start verschijnen. De laat ste. de winnaar van de Tirreno- Adriatico, wilde wel. maar zijn directeur sportif Pecci legde hem een startverbod op. .'.Pecci vond. dat het programma van Moser te zwaar zou worden, in dien hij in Limburg zou mee doen", wist technisch leider Her man Krott. „En met Saronni was ik al heel gauw klaar. Die wilde gewoon niet. De Amstel Gold Race paste niet in diens seizoe- nopbouw" Niettemin telt het deelnemersveld ondanks de absentie van het il lustere Italiaanse duo enige klin kende namen Behalve Bernard Hinault maakt ook de winnaar van Milaan San Remo. de Belg Fons de Wolf het uitstapje dwars door de Zuidlimburgse- heuve ls mee. De complete Raleigh-ploeg onderwie viervoudig winnaar Jan Raas en vedetten als Michel Pollentier, Roger de Vlacminck, Daniël Willcms. Jostein Will- mann, Hennie Kuiper, Gilbert Duclo Lassale, Willy Teirlinck, Jean-Luc Vandenbroucke. Jo- han Demuynck. Sven Ake Nils- son, Sean Kelly en Claude Cri- quielion completeren het regi ment van potentiële kansheb bers. De route is vrywel gelijk aan die van het vorig jaar. Het staat even wel nog niet vast dat de Keutcn- berg in het parkoers kan worden opgenomen. In de afgelopen da gen is het wegdek van de „bult" gerenoveerd; onduidelijk is vooralsnog in welk stadium de wegwerkzaamheden thans ver keren. Technisch leider Herman Krott zal zich maandag van d>- -n tuatie ter plaatse op de hoogte gaan stellen. „Als de Keutenberg niet doorgaat, gaan we gewoon rechtdoor", zei Krott gisteren met ontroerende eenvoud. „De koers verliest daar niet al te veel aantrekkingskracht door, want we hebben nu de Sibbegrubbe. Dat is een vreselijk lastige klim. We kregen die Sibbegrubbe nooit, omdat de gemeente Val kenburg daar altijd een te grote drukte vreeste op de Paaszater dag. Nu we wel over die Sibbe grubbe mogen gaan, zal er nog meer dan voorheen moeten wor den afgezien" GERARD VAN PUTTEN Van der Haar bemiddelt in judo-conflict AMERSFOORT (GPD) - Johan van der Haar, de maatschappe lijk topsportbegeleider van de NSF, gaat op eigen initiatief be middelen in de axfaire tussen de tien rebellerende judoka's en het bestuur van de Judobond Neder land. De "groep van tien" werd zoals gemeld afgelopen weekein de door het bestuur tot nader or- d. r uit de kernploeg gestoten na dat in Utrecht de centrale trai ningen waren geboycot onvrede met het beleid van het bestuur en dat van zijn tcchnisch-advi- seur Henneveld Hoewel Van der Haar nadrukkelijk stelt het standpunt van de bond nog niet precies te kennen, heeft hy wel de indruk gekregen dat het hier om een "storm in een glas water" gaat en dat een oplos sing van het conflict mogelijk moet zijn. "Ik denk dat de top sporters met de gestelde rege ls geen problemen hebben Het gaat meer om de bcnadenngswij ze van de judoka's door de bond Vmstelveen toont zwakte

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13