Europese Tien steunen Polen SHUTTLE Afrikaanse landen hekelen VS Buitenlands (nood)beleid levert conflict op GR0Q1BL0EMIGE ROZEN POLYANÏHA 98 PLANTENSPUIT 2.88 EMMERTJE POKON 2.79 POTGROND 20,1.89 Kania vraagt om bezinning Visserij geschil onopgelost T. Van Agt: VS moet praten met Sowjets Actie tegen neonazi's Duitsland „succesvol Wegens contact YN-ambassadeur met hoge Zuidafrikaanse militair HAAL HET BIJ DIGROS WOENSDAG 25 MAART 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Haig gepasseerd met benoeming George Bush tot coördinator (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) - Heftige oppositie van minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig ten spijt, heeft de Amerikaanse president Ronald Reagan giste ren formeel beslist dat vice-pre sident George Bush aan het hoofd wordt gezet van de coördi natie van het buitenlands beleid in noodsituaties. Dit „crisis-management team' valt binnen de structuur van de Na tionale Veiligheidsraad en treedt volgens woordvoerder James Brady van het Witte Huis op bij gebeurtenissen die kunnen va riëren van een geisoleerde aanval van terroristen tot een aanval op Amerikaans grondgebied door een vijandige macht. Reagan heeft zijn minister Haig persoonlijk per telefoon van deze reorganisatie op de hoogte ge steld. De conflicten tussen Haig en het Witte Huis waren - met re devoeringen en uitspraken van veiligheidsadviseur Allen en zijn tweede man Pipes als inzet - zo hoog opgelopen, dat voor Haigs aftreden werd gevreesd. Presi dent Reagan echter verklaarde na het telefoongesprek, dat Haig „aan boord" zou blijven. De minister van buitenlandse za ken had eerder, tegen een sub commissie van het Huis van Af gevaardigden nog gezegd, wei nig te zien in het plan om Bush de coördinatie van belangrijke besluiten in het buitenlands be leid op te dragen. Hij dacht dat er nog geen beslissing was geval len, „tenminste", zo zei hij, „dat is met mij althans niet bespro ken. In dat geval betekent dit een reeks nieuwe problemen". Volgens Haig, die als een havik waakt over zijn beleidsterrein en de eerstverantwoordelijke in het buitenlands beleid wil blijven, hebben de toespraak van Ri chard Allen waarin hij neutralis- tische tendenzen in Europa ui terst laatdunkend afdeed en een interview van Pipes, waarin de tente voor dood werd verklaard, onder de Europese bondgenoten grote verontrusting gewekt. Zo doende zullen Allen, Haig en mi nister van defensie Weinberger elkaar voortaan hun redevoerin gen laten lezen. Haig en Weinberger deden dat al - zij vormen het grootste tegen wicht voor Richard Allen, die als veiligheidsadviseur harde taal slaakt en iedere ochtend presi dent Reagan inlicht over zaken die de nationale veiligheid be- treffen. Hij is ook belast met de coördinatie van de rapporten die het ministerie van buitenlandse zaken, de CIA en het ministerie van defensie bij het Witte Huis indienen. Volgas ingewijden heeft Reagans sterke man in het Witte Huis, Ed win Meese, een doorslaggevende rol gespeeld bij de reorganisatie. Volgens perschef Brady hoort crisisbeheersing van nature thuis in het Witte Huis en zal in tijden van nood president Rea gan beschikbaar zijn voor de be langrijkste besluiten. Maar Bush zal zich nu ook gaan bezighou den met de supervisie van de planning voor eventuele reacties in noodsituaties, met de voorbe reiding van opties die de presi dent in zijn besluitvorming moet betrekken en hij voert het in praktijk brengen van de beslui- Berenoffer voor Britse bruiloft LONDEN (DPA) - Zon 300 Canadese Gnzzly-bercn zul len een onvrijwillige bijdrage leveren aan de luister van het huwelijk van prins Charles en lady Diana Spencer. De beremutsen van de koninklij ke garde glanzen niet genoeg meer voor die gelegenheid en zullen worden vervangen, zo schrijft het Britse blad Daily Mirror. De mutsen komen op ongeveer 890 pond 1.300,-) per stuk. Voor prins Philip, de vader van de buidegom, moet de aankoop pijnlijk zijn. Hij gaat door voor na tuurbeschermer en wordt in mzi internationaal president van het Wereldnatuurfonds. Arrestaties in Spaans Baskenland BILBAO (AFP/GPA) In Spaans Baskenland zijn gisteren in alle vroegte tientallen gekozen af gevaardigden aangehouden van de separatistische coalitie "Herri Batasuna", die nauw verbonden is met ETA-militar. Dit is van ge zaghebbende zijde in Bilbao ver- De politie had er v/el honderd wil len arresteren, maar velen waren niet thuis. De Spaanse regering besloot maandag ook het leger te gebrui ken voor de strijd tegen Baski- sche terroristen. Koning Juan Carlos deed gisteren een dringend beroep op de Spaanse strijdkrachten trouw te blijven aan de troop en de grond wet. Hij vroeg hen voorts geen onbesuisde actie te nemen tegen het leger gerichte terrorisme dat de laatste dagen in Spanje weer de kop opsteekt. De koning zei een en ander in een toespraak tij dens een bijeenkomst met 42 ho ge officieren van de Spaanse landmacht, luchtmacht en mari- De Spaanse koning zei de veront waardiging binnen het leger over de moord op twee hoge officie ren door de Baskische afschei dingsbeweging ETA te delen. Daartegen dient krachtig gehan deld te worden, aldus de vorst. MAASTRICHT (GPD) - De Europese Tien willen Polen helpen met leningen en voedsel hulp. De regeringsleiders van de EG-landen roepen andere landen - in Europa, maar ook de VS en Japan - op hun aandeel te leveren in de hulpverlening aan Polen. (ADVERTENTIE) A- KWALITEIT in 6 kleuren. A- KWALITEIT in 5 kleuren. „SAN SALVADOR (UPI/Reuter) - De sterfdag van aartsbisschop Romero die een jaar geleden werd vermoord in zijn kerk, is gisteren door de guerrillastrijders van het nationale bevrijdingsfront Farabundo Marti herdacht met een eenzijdig bestand. De kerken stroomden vol met gelo vigen. (Zie foto). Politie en leger waren niettemin speciaal op hun hoede, vooral rond de kathedraal in San Salvador waar de aartsbisschop zijn donderpreken tegen sociale onrechtvaardigheid placht te houden. Elke andere houding zal ernstige gevolgen hebben voor de toe komst van de internationale be trekkingen in Europa en in de hele wereld, aldus een verklaring waarmee de Europese Raad van regeringsleiders gisteren werd besloten. Volgens de Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Car- rington, heeft Polen behoefte aan een krediet van maar liefst één miljard dollar. De financie ringsbehoeften van het land, gro tendeels bestaande uit verplichte terugbetalingen, zouden daar mee tot de zomer „overbrugd" kunnen worden. De Tien willen aan de Poolse verzoeken om fi nanciële hulp in ruime mate te gemoetkomen, maar bij voor keur in samenwerking met ande re Europese landen. Daarbij wer den zelfs Zwitserland en Joego slavië genoemd. WENEN (GPD) - Het Poolse volk staat voor de meest dramatische ontwikkelingen sinds vorig jaar officieel de vrije onafhankelijke vakbeweging Solidariteit werd opgericht. De besprekingen die vandaag tussen de regering en het hoofdbstuur van de vakcen trale worden gevoerd, zullen be slissend zijn voor de vraag of het komt tot een directe confrontatie tussen de twee partijen. De Pool se communistische partijsecreta ris Stanislav Kania heeft gister avond voor radio en televisie alle oproepen tot staking omschre ven als de weg tot zelfvernieti ging en het Poolse volk gevraagd zich te bezinnén. Zoals bekend heeft Solidarieit gis teren besloten om vóór volgende week woensdag een algemene staking af te kondigen als de be sprekingen tussen de regering en de vakbeweging vandaag mis lukken. Voorafgaande aan de al gemene staking zal vrijdag een waarschuwingsstaking van vier uur worden gehouden. De stormachtige vergadering die het hoofdbestuur van Solidari teit gistermorgen in Bydgoszcz hield en die een voortzetting was van de in de nacht van maandag op dinsdag afgebroken zitting, had een dramatisch verloop. Vakbondsleider Walesa moest opnieuw met aftreden dreigen om zijn voorstel, om vrijdag een waarschuwingsstaking van vier uur te houden gevolgd door een algemene staking volgende week woensdag, erdoor te krijgen. De militante vleugel van Solidariteit stelde een directe staking voor, dat na het dreigement van Wale sa werd weggestemd. Het hoofdbestuur van de vakbewe ging heeft de regering gewaar schuwd dat als zij de staat van beleg afkondigt, de algemene staking, onmiddellijk in werking treedt. De enige mogelijkheid voor de re gering om de stakingen af te wenden is vandaag concessies te doen tijdens de voortzetting van de onderhandelingen die het af gelopen weekeind zijn geschorst, en in hoge mate tegemoetkomen aan de vakbondseisen. MAASTRICHT (GPD) - Pre mier Van Agt gaat bij de Amerikaanse regering aan dringen op snelle hervatting van de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over be perking van de kernbewape ning in Europa. Hij is daartoe politiek gemachtigd door de regeringsleiders van de Euro pese Tien. Van Agt is thans voorzitter van de Europese top die in Maastricht ook over de kernbewapening sprak. Minister-president Van Agt gaat niet op 1 april maar op 31 maart naar Washington. Die dag wordt er in NAVO-kader overleg gevoerd over hervat ting van het zogenaamde Salt Ill-overleg tussen Washing ton en Moskou over beper king van de kernbewapening in Europa. Namens de Euro pese Tien kan Van Agt in de VS verklaren dat haast gebo den is omdat anders het NA- VO-besluit inzake de moder nisering van de NAVO-kern- wapens in gevaar komt. De gespannen situatie in Polen was achter de schermen van het Europese topoverleg het belang rijkste gespreksthema. De Duit se bondskanselier Helmut Schmidt: „Alleen al gisteravond hebben wij er een vol uur over gesproken. De situatie is niet al leen vanuit menselijk maar ook vanuit politiek opzicht hoogst belangrijk. Alle tien EG-leiders erkennen een morele verant woordelijkheid voor de Europe se Gemeenschap om hulp te ver lenen. Hulp die ook onze politie ke belangen dient: Polen moet zijn eigen problemen vreedzaam kunnen oplossen". In een aparte verklaring wordt Moskou nog eens opgeroepen de Russische troepen uit de Sowjet- Unie terug te trekken. De ont wikkelingen in Afghanistan blij ven een bedreiging voor de stabi liteit van de betrekkingen in de regio en in de wereld, aldus een andere verklaring. Visserij De Europese top heeft geen oplos sing gebracht voor het visserij ge schil tussen Engeland en Duits land dat de politieke sfeer in de Europese Gemeenschap al enige tijd verpest. Er was vooruitgang maar het gat blijft groot, zo werd gisteren meegedeeld nadat een poging van het Nederlands voor zitterschap een compromis te vinden, op niets was uitgelopen. De visserijministers van de Euro pese Tien komen nu aanstaande vrijdag in Brussel bijeen in een laatste poging een akkoord te be reiken. Dat moet de Duitse „Hochseefiotte" in staat stellen alsnog in de wateren bij Canada enige duizenden tonnen kabel jauw te vangen. Dat kan nog on geveer twee weken: smeltende ijsbergen die naar het Zuiden af drijven, maakt de visserij daarna onmogelijke. Begrotingsbeleid In de slotverklaring wordt verder opgeroepen tot voortzetting van voorzichtig monetair beleid, ge zond begrotingsbeleid en hero riëntering van uitgaven in de richting van produktieve inves teringen Korte termijn-pro gramma's omd e vraag te stimu leren zullen niet effectief blyken te zijn. De samenwerking met Amerika op het gebied van monetaire poli tiek en rentebeleid moet ver sterkt worden. Strenge systemen van indexering van inkomens zullen bekeken moeten worden, aldus enkele andere conclusies vand e Europese Raad. Besloten werd tot extra inspanning op EG-niveau ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Na gedegen voorbereiding is een EG-minis- terraad van financien en sociale zaken van het grootste belang, al dus de verklaring. BONN (GPD) - Op verschillende plaatsen in de Bondsrepubliek zijn gisteren meer dan duizend woningen doorzocht. Bij deze ac tie - de tot nu toe grootste po litieactie in het bestaan van de Bondsrepubliek Duitsland - werd een grote hoeveelheid na zistisch propagandamateriaal in beslag genomen, uiteenlopend van herdrukte Hitler- redevoeringen tot aanwijzingen voor terreuracties tegen joden. De politie noemt de actie een groot succes en denkt een gevoe lige klap te hebben toegebracht aan het rechts-extremisme in Duitsland. Aanleiding voor de verrassingsac tie vormden de onderzoekingen van het openbaar ministerie te gen de beide „Duitse Amerika nen" Gary Lauck en Ernst Zun- del en tegen de „Duitse Cana dees" George Dietz. Deze in de jaren '50 geemigreerde rechts- radicalen besturen volgens de veiligheidsautorieiten al lange tijd de neonazi-beweging in Duitsland, ondermeer door grote hoeveelheden lectuur te zende. Gary Lauck is chef ..propaganda en agitatie" van de in de Verenigde Staten opererende „NSDAP- buitenland- en Opb'ouworganis atie". NEW YORK (UPI) - Afrikaanse landen hebben gisteren de rege ring van president Reagan be schuldigd van het verlenen van steun aan de regering van Zuid- Afrika en Washington gehekeld wegens een recente ontmoeting van de Amerikaanse VN-ambas- sadeur Jeane Kirkpatrick met het hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst Van der Wes terhuizen en de leider van de door Zuid-Afrika gesteunde Na- mibische Democratische Turn- halle Alliantie, Dirk Mudge. "De Afrikaanse groep drukt haar diepe bezorgdheid uit over de openlijke steun van de nieuwe Amerikaanse regering voor het racistische Zuidafrikaanse regi me", zo zei de ambassadeur bij de Verenigde Naties van Kame roen, Ferdinand Oyono namens de groep van vijftig Afrikaanse landen tegen verslaggevers. Oyono merkte verder op dat de Afrikaanse groep geen verande ringen in de Amerikaanse poli tiek zal accepteren die gunstig zijn voor Zuid-Afrika en bena drukte dat verklaringen waarin steun wordt betuigd aan Zuid- Afrika de zaak van vrede en sta biliteit niet kunnen dienen. "Een dergelijke trend kan slechts het staatsterrorisme van Zuid- Afrika en de onderdrukking van het zwarte volk in het land aan moedigen", aldus de Kamcroen- se VN-ambassadeur. Oyono noemde zijn verklaring "de eer ste stap in een Serie acties op ver schillende niveau's en in diverse Strijdig De onthulling maandag van een ontmoeting tussen VN-ambassa deur Kirkpatrick met Van der Westerhuizen is in strijd met eer dere beweringen van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington als zouden vier Zuidafrikaanse veiligheidsoffi cieren slechts een korte ontmoe ting hebben gehad met een lid van de nationale veiligheidsstaf en een functionaris van de mili taire inlichtingendienst. Van de zijde van het state depart ment is ook gezegd dat Jeane Kirkpatrick een ontmoeting heeft gehad met Dirk Mudge van de Democratische Turnhalle Alliantie van Namibië. Een woordvoerder van het state department verklaarde afgelo pen week dat de Amerikaanse politiek voor Afrika wordt her overwogen. Hij sprak berichten tegen als zou Washington de Zuidafrikaanse premier Pieter Botha willen uitnodigen voor een bezoek. mee dat Jeane Kirkpatrick niet op de hoogte was van de ware identiteit van de Zuidafrikaanse functionarissen, die zij op 15 maart ontmoet heeft. Brady zei verder dat de ontmoeting gear rangeerd was door "een derde" De Zuidafrikanen hadden een in reisvisum voor de Verenigd* Staten gekregen zonder op te ge ven dat ze in het leger zaten. Ho ge Zuidafrikaanse militairen krijgen in de regel geen toestem ming om de Verenigde Staten te bezoeken. (ADVERTENTIE) Gevaarlijk gesjoemel met ruimte-shuttles. Een nieuwe serie over de wetenschap en de grenzen van het heelal. Oók een blik op de medemens in z*n badkuip. En óók een blik in de portemonnee van Jan Modaal'n blutbuidel. Katwijk aan Zee Sassenheim - Noordwijk - Leiden Oude Wetering - EN BINNENKORT OOK IN: LEIDERDORP EN WASSENAAR

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9