Rem op inkomen vrij beroep 'nwerkbril... BRIL 58 Druk van elektriciteitsmaatschappij op Kamer Steun voor opslag van legermateriaal uit VS Nieuw voorstel na uitspraken rechter Bewijs „goed gedrag" voor onderaannemers „Leger niet uit de grondwet schrappen Klein budget grote keuze WOENSDAG 25 MAART 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Casino's mogen minder belasting betalen PvdA en D'66 tegen wet radio-actief afval Van Aardenne DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan enkele wetswijzigingen, waardoor de belastingheffing bij de casino's drastisch wordt gewijzigd. Die zal nu gebaseerd worden op het totale bruto spelresultaat van het casino in een bepaalde periode in plaats van op het aantal uitge keerde prijzen vanaf duizend gulden. Tevens heeft de Senaat ingestemd met kwijtschelding van 275 miljoen gulden belas tingschuld van de Nederlandse Die schuld is ontstaan omdat in de praktijk bleek dat het systeem van belastingheffing extreem in het nadeel van de casino's werk te. Vasthouden hieraan zou lei den tot opheffing van de casi no's. DEN HAAG (GPD) - De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij vreest dat zij straks haar kernafval permanent in Nederland zal moeten op slaan, wanneer de Tweede Kamer de voor de centrale van Borssele gesloten op- werkingsovereenkomst verwerpt. Die overeenkomst regelt het "her laden" van de in de kerncentrale gebruikte splijtstofstaven. Dat gebeurt bij de nucleaire indus trie van Cogéma in Frankrijk. Weigert de Kamer de contracten goed te keuren, dan zullen die hoog-radioactieve staven niet lwnger naar Frankrijk kunnen worden getransporteerd. In een brief die de PZEM gisteren bij de Kamer heeft laten bren gen, spreekt het bestuur van de energie-maatschappij van een "zeer ongerijmde situatie". De brief is ondertekend door de "top" van de PZEM: voorzitter W. Don (PvdA-gedeputeerde) en secretaris J.D. de Voogd (kamer- en provinciale statenlid voor de WD). De PZEM heeft zich tijdens eerde re discussies over de opwer- kingscontracten in de Tweede Kamer steeds op de achtergrond gehouden. Het bestuur wil ech ter druk op de verschillende frac ties uitoefenen, nu het in decem ber geschorste debat spoedig zal worden voortgezet. Bovendien overheerst bij de PZEM de angst dat Cogéma, de Franse contract partner, het lange wachten en de voortslepende debatten beu raakt. Tweeslachtig de Kamer weigert het verpakte kernafval dat in de jaren '90 te rug zou komen te aanvaarden, maar accepteert tegelijkertijd wel dat de gebruikte splijtstof staven in Nederland achterblij ven en moeten worden opgesla gen. Don en de Voogd zeggen: "Wij willen niet nalaten erop te wijzen dat zich dan een zeer on gerijmde situatie voordoet: Uw kamer weigert het na opwerking overblijvende afval, waaruit het nog aanwezige uranium en plu tonium is verwijderd en dat vei lig kan worden opgeslagen, toe te laten, doch terzelfder tijd zou Uw kamer het opslaan van be straalde splijtstofelementen wel willen toelaten". De PZEM verwacht bovendien de grootst mogelijke problemen met bijvoorbeeld de gemeente Borsele, maar ook met het pro vinciaal bestuur van Zeeland, wanneer de splijtstofstaven voor lange tijd bij de kerncentrale zouden moeten worden be waard. Duidelijk is wel dat als de contracten nu niet worden goed gekeurd, Nederland zichzelf voor lange tijd uit de opwer- kingsmarkt prijst, aldus de PZEM-bestuurders. Moeten splijtstofstaven hier blij ven, dan zal daar op termijn een opslaggebouw voor moeten ver rijzen - de PZEM verwacht niet dat Borsele en Zeeland daaraan hun medewerking zullen verle- De fracties van de PvdA en D'66 zijn het volstrekt oneens met de wijze waarop minister Van Aar denne (economische zaken) het parlement wil laten instemnmen met de opwerkingscontracten die destijds zijn gesloten tussen de GKN en de Engelse onderne ming BNFL voor de kerncentra le in Dodewaard en tussen de PZEM en de Franse onderne ming Cogéma voor de centrale in Borssele. Van Aardenne heeft begin deze week de Tweede Kamer voorge steld alleen die delen van de con tracten goed te keuren waarover de regering de Kamer al in een eerder stadium heeft geïnfor meerd. Blgkens een dinsdag uit gegeven verklaring verwerpt de fractie van D'66 het compromis voorstel van Van Aardenne. Ook de fractie van de PvdA kan zich daarmee in het geheel niet ver enigen. De onvrede van de PvdA-fractie met het optreden van de regering werd gisteravond door fractielei der Den Uyl verwoord in een spreekbeurt in Zoctermeer. Den Uyl noemde de door Van Aar denne voorgestane constructie zonderling en typeerde het voor stel als een monstrum. "De Ka mer zou zich in de positie laten wringen dat zij niet goedkeurt waartoe regeringen zich ver plichten, maar alleen wat zij daarover te weten is gekomen. Het gaat dan volgens het begin sel dat wat het oog niet ziet, de Kamer kennelijk niet deert", al dus Den UyL De voorzitter van de PvdA-fractie vond dat de regering in gebreke is gebleven door niet te voldoen aan het grondwettelijke voor schrift de Kamer alle gewenste inlichtingen te verschaffen. Den Uyl verwierp de gedachte dat de Kamer zou moeten instemmen met het voorstel om af te zien van wettelijke maatregelen die de terugzending van sphjtingsaf- val zouden kunnen tegengaan, maar tegelijktijd geen enkel in zicht heeft in de bepalingen en voorwaarden waaronder dat af val wordt teruggestuurd. Ook over de financiële verwikke lingen is het parlement volgens Den Uyl onvoldoende duidelijk heid verschaft, omdat die gege vens in de geheime delen van de contracten staan vermeld. DEN HAAG (ANP) Inkomens van vrije beroepsbeoefe naren worden aan banden gelegd. De ministers Albeda (sociale zaken) en Van Aardenne (economische zaken) hebben daarvoor een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Het voorstel geeft de mogelijkheid een "aanvaardbaar inkomen" vast te stellen. In de praktijk zal dat gebeuren door een bepaald vrij beroep te vergelijken met werknemersfuncties bij de over heid, of eventueel bij het be drijfsleven. Dat moeten dan functies van dezelfde aard en zwaarte zijn. Bij de vaststelling van dat "aan vaardbare inkomen" zal er reke ning mee worden gehouden, dat vrije beroepsbeoefenaren zelf hun pensioenpremie en hun so- Instellingen psychotherapie vragen om hulp van Rijk DEN HAAG (GPD) - Psychothera peutische instellingen, verenigd in de Amsterdamse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg, hebben een be roep gedaan op staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) inzake het dreigend faillissement van de instituten voor medische psy chotherapie (IMP's). Zij vragen hem alles te doen om het voort bestaan mogelijk te maken en daarmee de voortgang van de hulpverlening. Deze instellingen - en vooral het IMP Amsterdam - verkeren in moeilijkheden, mede als gevolg van het feit dat de bedrijfsvereni gingen van mening zijn dat zij so ciale premies te vorderen heb ben. Deze eis wordt gesteld om dat de bedrijfsverenigingen vin den dat bepaalde aan de institu ten verbonden hulpverleners in dienstverband werken, terwijl dat volgens de instituten niet het geval is. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruc Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg motregen 12 10 regen 13 10 regen 12 10 regen 13 9 geheel bew. 13 11 regen 10 8 regen 12 11 regen 13 10 regen 11 10 regen 13 10 ciale lasten moeten betalen. Ver dient een groep vrije beroeps beoefenaren aanzienlijk meer dan het aanvaardbare inkomen - het zogenaamde norminkomen - dan biedt het voorstel de moge lijkheid, dat dit verschil in twee of drie jaarlijkse stappen wordt weggewerkt. Rechter Minister Van Aardenne heeft vorig jaar al geprobeerd de vrije be roepsbeoefenaren een bijdrage 1 te laten leveren aan het algemene matigingsbeleid. Hij deed dat door een prijzenbeschikking af te kondigen, maar zijn poging liep spaak toen medische specia listen en notarissen naar de rech ter liepen. In twee korte gedingen werd Van Aardenne toen op de vingers ge tikt, omdat hij volgens de uit spraken geen inkomensbeleid mocht voeren op grond van de prijzenwet. Ten aanzien van de medische spe cialisten hield het voorstel de bewindsman vorig jaar in dat hun inkomens in twee jaar ge middeld - afhankelijk van het be roep - 80.000 gulden omlaag moesten. De medische specialis ten hebben overigens hun inko mens op het niveau van 1979 be- Over de vergelijking van functies die nodig is om een "norminko men" vast te stellen gaan de be windslieden nog overleggen met de vrije beroepen. In de wet stekst is dan ook niet precies vastgelegd hoe die vergelijking nu precies moet plaatsvinden. Het wetsontwerp zal tot 1985 lo pen. Volgens minister Albeda is het echter wel meer dan een noodwetje. Het heeft een tijde lijk karakter omdat de sociaal- economische raad (SER) er nog geen advies over heeft uitge bracht, aldus Albeda. j Zen wet Feitelijk zal het inkomensbeleid voor de vrije beroepen worden gevoerd door het vaststellen van maximumprijzen op grond van de prijzenwet. De inkomens van deze categorie worden immers niet betaald door een werkgever, maar komen tot stand door de prijs die voor hun diensten wordt betaald. In het nu inge diende wetsontwerp is een wijzi ging van de prijzenwet opgeno men, waardoor deze wet kan worden toegepast om een inko mensbeleid te voeren. De Landelijke Specialisten Vereni ging kon gisteren nog geen com mentaar geven op het wetsvoor stel. DEN HAAG (GPD) - De belastingdienst zal voortaan aan bonafide onder aannemers een verklaring afgeven waarin staat dat zij het afgelopen jaar aan de belasting- en premicplicht hebben voldaan. De onderaanne mers kunnen dit "bewijs van goed gedrag" overleggen aan hoofdaanne mers waarmee zij een contract willen aangaan. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meege deeld. De bewindsman komt hiermee tegemoet aan wensen van de Kamer, die tijdens het debat over de zogeheten ketenaansprakelijkheid zyn geuit. Het ontwerp van de regering legt vast dat de hoofdaannemer aanspra kelijk is voor het afdragen van de premies van de onderaannemers. Hiermee wordt voorkomen dat de Staat miljoenen guldens door de neus geboord wordt door belastingontduikingen van malafide onder aannemers. PvdA en CDA hebben er tijdens het debat op aangedrongen dat de hoofd aannemers hun risico kunnen verkleinen door het inwinnen van infor matie over de aangezochte onderaannemers bij de bedrijfsverenigin gen en bij de belastingdienst. In eerste instantie weigerde de staatsse cretaris een dergelijke mogelijkheid, maar onder druk van de kamer meerderheid heeft hij de mogelijkheid toch geopend Hij zegde verder toe bij de bedrijfsverenigingen aan te dringen op een zelfde informatieverschaffing als nu de belastingdienst zal gaan verzor gen. De informatie zal alleen worden verstrekt aan de betrokkenen zelf en niet aan derden, zei hij erby. Wat de onderaannemers ermee willen doen, is hun zaak. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Aan de voeten geketend, en met borden en spandoeken: zo trok gisteren een demonstratie door Den Haag tegen verdwijningen, martelingen en politiek gevangenschap in Argentinië. De tocht ging naar de Argentijnse ambassade. Drie weken geëist tegen leden Onkruit ARNHEM (GPD) - De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. De Haas, heeft gisteren tegen 21 anti militaristen, voor het me rendeel lid van de actiegroep Onkruit en de Vereniging voor Dienstweigeraars, een onvoorwaardelijke straf van drie weken geëist. De vorde ring is gelijk aan de tijd die de verdachten in hechtenis heb ben doorgebracht. De groep was op 7 januari een pas in gebruik genomen informatie cent rum van de Voninklijke Landmacht in Hengelo bin nengedrongen, om daar voor lichtingsmateriaal weg te ha len en dat buiten in brand te steken. den haag )gpd) - Een meerderheid in de Eerste Kamer vindt dat het leger in de grondwet genoemd moet blijven worden. CDA en WD spraken zich gisteren uit te gen een voorstel van grondwets wijziging, dat eerder zonder pro blemen de Tweede Kamer pas seerde. In meerderheid is de Eerste Kamer het niet met de regering eens, dat de krijgsmacht uit de grondwet moet worden geschrapt. De rege ring vindt de krijgsmacht slechts een instrument van de overheid, net als bijvoorbeeld de belasting dienst en de politie. Het leger mag door vermelding in de grondwet geen uitzonderingspo sitie hebben, aldus de regering. Christiaanse (CDA) noemde die re dernering echter niet vertuigend. Zijn fractie vindt dat de regering te weinig oog heeft voor een eventuele oorlogssituatie. In tijd van oorlog heeft de krijgsmacht bevoegdheden die ver uit stijgen boven die van andere rijksdien sten. Een organisatie die, eventu eel buiten de grenzen, geweld mag uitoefenen, dient in de grondwet verankerd te zijn, al dus Christiaanse. Wat u ook doet, Bril 58 heeft de beste werkbril voor u. Lenzen öf een goed montuur met de juiste glazen. Bril 58 biedt u volop keuze, een vakkundig advies en een vriendelijke prijs. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58. Leiden, telefoon 071-140148. (ADVERTENTIE) onbewolkt 17 8 0 half bew. 23 9 0 twaar bew. 12 9 05 licht bew. 24 11 0 twaar bew. 13 12 4 regen 15 11 7 onbewolkt 20 9 05 eheel bew. 4 15 regen 20 7 1 regenbui 21 6 01 motregen 13 11 regen 12 10 onbewolkt 22 7 onbewolkt 22 11 regen 16 9 zwaar bew. 16 13 onbewolkt 6 -6 half bew. 15 12 Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul geheel bew. 11 4 0 Las Palmas 25 17 0 Beiroet licht bew. 18 9 0 Tel-Aviv motregen 19 14 01 Tunis onbewolkt 22 11 0 onbewolkt 16 6 onbewolkt 3 -1 zwaar bew. 18 10 geheel bew. 18 12 Ico Athibu bewijst u graag dat de keuken van uw keuze niet duurder hoeft te zijn dan uw beurs toelaat. In onze showrooms staat de keuken die niet alleen past in uw interieur, maar vooral ook in uw budget. Smaakvolle en funktionele keukens - overzichtelijk opgesteld. Kompleet met inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wana. Loopt u vrijblijvend binnen en kijkt u rustig rond, onze adviseurs staan u graag ter zijde. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 -1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. ICO ATHIBU Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 DEN HAAG (GPD) - De regerings partijen CDA en WD blijven de kabinetsplannen steunen voor de bouw van vijf opslagplaatsen voor Amerikaans legermaterieel in ons land. Tijdens een debat hierover gisteravond in de Twee de Kamer keerden alleen de linkse oppositiepartijen, met uit zondering van D'66, zich tegen de opslagplaatsen. Harry van den Bergh (PvdA) wilde van staatssecretaris Van Eekclen (defensie) de verzekering dat de positieversterking van de NAVO als gevolg van de nieuwe opslag plaatsen zal worden ingebracht in de onderhandelingen met het Warschaupact over wederzijdse troepenvermindering. Van den Bergh zei dat daarmee de impas se in die onderhandelingen (..ge volg van rigide koppentellerij wordt doorbroken. De socialist kreeg de gewenste toe zegging niet van de staatssecre taris. Deze wilde slechts verkla ren dat het wellicht gemakkelij ker wordt bij de onderhandelin gen in te stemmen met troepen vermindering. als die opslag plaatsen er zijn. In de depots komt materieel te liggen van drie Amerikaanse divisies, die in tijd van oorlogsdreiging naar Europa kunnen worden overgevlogen. PSP, PPR en CPN wezen de op slagplaatsen volledig van de hand Wolff (CPN„ToevOS VM Amerikaanse wapens via ons land is niet gewenst". D'66 nam echter een ander standpunt in. Brinkhorst zei bereid te zijn de prijs voor het NAVO-lidmaat schap te betalen, vooral omdat daarmee pleidooien voor het te rugdringen van kernwapens ge loofwaardiger zouden worden Couprie (CDA) en Ploeg (WD) steunden Van Eekelen vierkant. „Europa heeft Amerika zelf om steun van de drie divisies ge vraagd. omdat we niet in staat zijn zelf de eerste klap op te van gen. De atoomdrempel wordt er door verhoogd", zei Couprie Als tegenwicht voor de oppositione le moties, du nde Ploeg een mo tie in om de regering een steun in de rug te r< I en Een ander bezwaar van de opposi tie. ditmaal wel gedeeld door D'66. was gericht tegen het argu ment van de regering, dat de op slagplaatsen werkgelegenheid bieden in het noorden, oosten en zuiden van het land De koppe ling van veiligheidsbeleid en werkgelegenheidsbeleid werd door de linkse partijen verwor pen. Zu waren niet te overtuigen door de verzekering van Van Eekelen. dat de speciale geldpotjes voor het Noorden en Limburg niet worden aangetast Limburg krijgt eerst tien miljoen gulden extra in het regionale fonds, en steekt dat vervolgens in de aan koop van grond voor de militaire depots. Een soortgelijke ma noeuvre valt voor het Noorden te verwachten, liet Van Eekelen doorschemeren Volgens het Limburgse PvdA-ka- merlid Woltgens is dat mislet ding. Het geld komt immers toch van Economische Zaken en kan. wbnnecr het in militaire depots is gestoken, niet voor ander re gionaal stimuleringsbeleid wor den gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7