Dodewaard verdeelt Rijnland Heeft U'mal? Thuisbankieren in de strijd tegen kernenergie goed idee leforestier ieuwbouw portonet ~chiet op Meerderheid bestuur energiebedrijf tegen sluiting centrale kinderen Leidse stadsrubriek -)ENSDAG 25 MAART 1981 ger" p^^IDEN - De nieuwbouw van Cortona aan de Haagweg schiet "jl aardig op. De buitenmuren ya/an het gebouw zijn alweer ge- i" oude stijl opgebouwd. Bij j^le afwerking van binnen is wat vertraging opgelopen, die vooral ;dijle wijten is aan het uitblijven van «ten gasaansluiting. Daardoor blijft het gebouw vochtig en is aanbrengen van vloerbedek- en behang vooralsnog niet alles verder wel volgens plan wordt Cortona eind 'mei op geleverd, een maand later »ud^an oorspronkelijk het plan was. 3 ujNaar verwachting kan het op- [is^vangcentrum voor alleenstaande ouders en hun kinderen dan in tweede helft van juni zijn deu- ren weer openen. ajj;e aannemerskosten van de we deropbouw van Cortona, een iecjFIOM-instelling, bedragen ruim JUIeen miljoen gulden. Als de bouw voltooid is zal het pand beschik- ssj(ken over wooneenheden die vol- 2(doen aan de moderne eisen. Bij zonder aan het pand is dat de ter wooneenheden onderling aan el- kaar te schakelen zijn. zodat zo wel grotere als kleinere gezinnen er kunnen wonen. Op het mo ment verblijven de bewoners en en. werkers in Wassenaar, waar zij ur een vervangende huisvesting hebben gevonden. Het gebouw van Cortona Onderzoek Om de huisvesting van vrouwen in FIOM-huizen beter te regelen, is het Landelijk Vrouwenhuisves- tingsoverleg onlangs begonnen met een onderzoek. De opvang huizen zitten namelijk vaak over vol, omdat de doorstroming moeizaam verloopt. De zitten vaak in een crisissituatie, zijn weggelopen bij echtgenoot of vriend, en kunnen moeilijk aan vervangende zelfstandige huisvesting komen. Om tot een oplossing te komen wil het Lan delijk Vrouwenhuisvestings- overleg alle knelpunten op een rij zetten, allereerst door ervarin- Werkgroep: liever blauw dan geel 95 gen van vrouwen op te tekenen, daarna worden woningbouwcor poraties en de gemeenten onder de loep genomen. Met de resulta ten van het onderzoek hoopt men de gemeenten en woning bouwcorporaties te verplichten hun beleid ten aanzien van vrou wen in crisissituaties te verande- LEIDEN - Het betalen van de elektriciteitsrekeningen met blauwe girokaarten in plaats van de geelachtige acceptgirokaarten is een vorm van thuisbankieren die zoden aan de dijk zet in de strijd tegen kernenergie, zo meent de Leidse Werkgroep Gi- roblauw. Wilko Moens van de Werkgroep: "Het Energiebedrijf Rijnland ge bruikt een computer voor zijn administratie. Daarom wil het bedrijf graag dat zijn elektrici teitsgebruikers het bedrijf een machtiging geven voor een auto matische overschrijving. Daar om wil het bedrijf ook dat de klanten betalen met de acceptgi rokaart van het Energiebedrijf. En daarom ook hebben alle con sumenten een registratienum mer gekregen. Allemaal om de administratie zo soepel mogelijk te laten verlopen. Daar maken wij gebruik van. Als de klanten massaal met de blauwe girokaar ten gaan betalen, dan wordt het aus een administratieve puin hoop op het Energiebedrijf. Zon der dat zij het wilden werden consumenten opgescheept met atoomstroom. Nu kunnen zij dui delijk maken dat zij hier niet van gediend zijn". Moens verwacht dat het Energie bedrijf reeds behoorlijk onder druk gezet wordt als slechts een paar duizend mensen aan de ac tie meedoen. Het systeem is sim pel, De klanten hoeven niets an ders te doen dan een eventuele machtiging voor een automati sche overschrijving in te trekken en voortaan met een blauwe giro kaart te betalen. Zij lopen hierbij geen risico zolang als de reke ning op tijd betaald wordt. "Als het Energiebedrijf zich niet openlijk uit wil spreken tegen kernenergie en ons laat betalen voor atoomstroom die we niet willen, dan gaat de oproep de deur uit. Aanvankelijk proberen we een zachte actie, toegespitst op de woningen in Zuid-West en de Merenwijk. We vragen de i met de blauwe giro kaart of een bankkaart te beta len. En we kunnen de mensen ook vragen om de rekening op gesplitst met meerdere giro- of bankkaarten te betalen. Komt er geen enkele positieve reactie van het energiebedrijf dan is het mo- gelijk nog meer druk op de ketel te petten door het registratie nummer niet meer op de giro kaart te vermelden. Of om vanaf verschillende rekeningen te be talen. Het is natuurlijk wel be langrijk om telkens op iedere be taalkaart te vermelden dat we niet meer bereid zijn om aan Do- dewaard mee te betalen". De giroblauw-actie is al van start gegaan in" tal van plaatsen in het land, waaronder Amsterdam en Utrecht. In het verzorgingsge bied van het energiebedrijf Rijn land zijn werkgroepen "Giro- blauw" in het leven geroepen in Hézerswoude, Noordwijk en Oegstgeest. Het contactadres van de Leidse Werkgroep is Wil ko Moens, Klikspaan weg 55, tel: 760545. rt, d- seLEIDEN - Een brief van de 0- "Werkgroep Giroblauw" k verdeelt het College van Beheer van het Energie- s- bedrijf Rijnland. Een 1. meerderheid van het Col lege wil niet dat de kern- centrale Dodewaard n dicht gaat alvorens de zo genaamde "brede maat je schappelijke discussie" over kernenergie gevoerd is. Een minderheid vindt i echter dat de kerncentra- Ie in Dodewaard "zo j spoedig als technisch mo gelijk is" moet worden gesloten. Het College vraagt de Algemene Raad van het Energiebe drijf Rijnland om volgen de week woensdag de knoop door te hakken. De Werkgroep "Giroblauw" heeft het Energiebedrijf al twee keer gevraagd zich uit te spreken te gen kernenergie, alle invloed aan te wenden om de kerncentrale in Dodewaard dicht te krijgen en de levering van atoomstroom aan de klanten te stoppen. Zou het Energiebedrijf geen duide lijk anti-kernenergie standpunt hebben, dan zal de Werkgroep Gesprek over gastarieven LEIDEN - Het comité "Gasprijs- verhoging: nee" dat onder die slogan sinds enige tijd acties voert in het Noorderkwartier, Groenoord, de Kooi en Maredijk heeft morgen rond half elf een gespek met de directeur van het Energiebedrijf'Rijnland, Broos- hooft. Het actiecomité roept iedereen op om donderdag op die tijd aanwe zig te zijn bij de poort van het EBR aan de Langegracht om zo de delegatie te steunen die met de directeur gaat praten. In een brief aan het energiebedrijf schreef het comité onder andere: "Het EBR is een dienstverlenen de instelling en daarom vinden wij het principieel onjuist dat het EBR winst maakt. Wij zijn van mening dat de winst terug moet naar de gebruikers zelf en dat de gasprijsverhoging niet doorbere kend moet worden". "Giroblauw" de klanten oproe pen voortaan de energierekening met de blauwe girokaart te beta len in plaats van met de geelach tige acceptgirokaart. Als de con sumenten massaal aan de actie meedoen kan de administratie van het Energiebedrijf danig uit de hand lopen. "Zo kunnen we duidelijk maken dat we niet lan ger willen dat ons geld aan kern energie wordt besteed", aldus "Giroblauw". De Leidse Werkgroep "Giro blauw" staat in de startblokken om met de giroblauw-actie te starten. Eind januari ging een eerste brief uit naar het Energie bedrijf Rijnland: "Mocht u niet tegemoet willen komen aan onze redelijke verlangens (een daad krachtig anti-kernenergie beleid) dan overwegen wij op grote schaal adhesie te vragen, om u te bewegen wel aan dit verzoek te voldoen". Omdat de Werkgroep na anderhalve maand nog geen antwoord binnen had, ging on langs een tweede brief de deur uit met een ultimatum aan het Energiebedrijf. Heeft de Werk groep binnen twee weken nog geen bevredigend antwoord bin nen dan start de actie. De folders liggen al klaar. Het begin van de actie zou aldus begin april lig gen, vlak na de vergadering van de Algemene Raad van het Ener giebedrijf en afhankelijk van de beslissing van de Algemene Raad. Afhankelijk Elektriciteitsvoorziening zonder atoomstroom is een moeilijke zaak, schrijft het College van Be heer van het Energiebedrijf Rijn land aan de Algemene Raad. (ADVERTENTIE) ^^/j, restaurant mei frans getinte gerechten (ADVERTENTIE) "Het Energiebedrijf blijft (ook na uitbreiding van de elektriciteits centrale aan de Langegracht) af hankelijk van het landelijke elektriciteitsnet om aan de vraag in de regio te voldoen. Zolang de kerncentrales in Dodewaard en Borssele aan het landelijke kop- pelnet leveren, kan het Energie bedrijf Rijnland dus onmogelijk elektriciteit leveren waaraan geen bijdrage is geleverd door kernenergie". Bovendien kan er volgens het Col lege ook na sluiting van de cen trales in Dodewaard en Borssele niet altijd sprake zijn van het le veren van elektriciteit zonder atoomstroom. Zelfs bij het huidi ge overschot aan elektriciteit blijkt het af en toe nodig een be roep te doen op het elektriciteits net van het buitenland, schrijft het College. In het buitenland bestaat een deel van de gelever de elektriciteit ook uit atoom stroom. Op dit moment kan de gemeente Leiden nog via haar commissaris in de nv Elektriciteitsbedrijven Zuid-Holland (EZH) invloed uit oefenen om de centrale in Dode waard te sluiten. (De Leidse ge meenteraad besloot enkele maanden geleden dat de ge meente haar invloed moet aan wenden om Dodewaard dicht te krijgen). De gemeente Leiden wil haar aandelen echter over dragen aan het Energiebedrijf. Daarom noemt het College van Beheer van het Energiebedrijf het wenselijk dat de Algemene Raad zich uitspreekt over het al dan niet sluiten van de kerncen trale in Dodewaard. Dan kan het Energiebedrijf (net als Leiden nu zou kunnen) via haar commissa ris in de nv Electriciteitsbcdrij- ven Zuid-Holland (EZH) invloed uitoefenen op beslissingen in de nv Gemeenschappelijke Kern centrale Nederland (GKN) om de kerncentrale in Dodewaard al dan niet open te houden. De EZH is namelijk een groot-aan deelhouder van de GKN die de kerncentrale in Dodewaard ex ploiteert. De meerderheid van het College van Beheer die vindt dat Dode waard voorlopig open moet blij ven overweegt hierbij "dat bij het besluit tot oprichting van de nv GKN de gedachte centraal stond om een kerncentrale te bouwen, in bedrijf te stellen en te exploiteren, waarbij zoveel mo gelijk praktijkkennis kan wor den opgedaan". De minderheid van het College meent dat be zwaren aan de veiligheid en de verwerking van het radio-actief afval het zwaarst moeten wegen en dat daarom Dodewaard zo snel mogelijk dicht moet. De minderheid bestaat uit twee PvdA-ers, de Leidse wethouder Paul Bordewijk en de Leider- dorpse wethouder Jaap Beze- Ongevraagd De Werkgroep "Giroblauw" be roept zich op enquêtes die uitwij zen dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking tegen kernenergie is. "De consumen ten van elektriciteit krijgen on gevraagd atoomstroom in huis. Zonder dat het aan ons is ge vraagd betalen wij via de elektri citeitsrekening mee aan de geva ren van de atoomcentrales. Bij voorbeeld: Het stralingsgevaar, de onveiligheid van de kerncen trales, de toenemende risico's van een atoomoorlog door de aanmaak van plutonium, de toe nemende bergen atoomafval die ons en het nageslacht bedreigen, de aantasting van de democratie in en om de kerncentrales door geheimen en verboden en door politiemachten die ingezet wordt om centrale en afval te bewaken. Dit zou meer dan voldoende moeten zijn om de kerncentrales nu te sluiten. Als je dan nog be denkt dat er een elektri citeitsoverschot is en dat kern energie duurder is dan normale elektriciteit...." Volgens "Giroblauw" kan de ener gie die Dodewaard levert gemak kelijk bespaard kunnen worden via zuiniger energieverbruik, zo als isolatie, maatregelen tegen in gebouwde slijtage in produkten en maatregelen tegen overbodi ge wegwerpmaterialen. Sluiting van de kerncentrales is ook lo gisch gezien de alternatieve ener giebronnen waarvoor gekozen kan worden zoals gas, zon en wind". Sluiting van Dodewaard is voor de Werkgroep Giroblauw slechts een eerste stap. "Uiteindelijk moeten we toe naar een demo- kralisering van de elektriciteits bedrijven. Die bedrijven hebben puur bedrijfseconomisch gerea geerd op het stijgende energie verbruik. Met kernenergie werd vooruitgelopen op de verwachte groei. En zo zitten we met atoom stroom in onze maag gesplitst die de atoomindustrie winsten bezorgt maar die de meerderheid van de bevolking niet wil. De meeste mensen weten dan waar schijnlijk nog niet eens dat zij met hun elektriciteitsrekeningen de kerncentrales betalen en be seffen misschien niet dat zij atoomstroom in huis krijgen". ;i£$ I' ---- Wilko Moens (Werkgroep Giroblauw) 'De folders liggen klaar (ADVERTENTIE) Meulenhoff Nederland JAN SIEBELINK in Leiden om o.a. zijn nieuwste boek "de reptielse geest" te signeren, bij BOEKHANDEL DE KLER B.V. Nieuwe Rijn 45-46. 2312 JG Leiden. De MATCHklapper, vol met tennismode en technische snuf jes, racketbespan ningen en alle soor ten sportschoenen. Volop informatie, dus ook de tournooiagenda 1981 van de. KNLTB, district LEI DEN en dat alle maal omdat ons winkeltje weer van wintersport overgaat op tennis. bij AtATcU op de Nieuwe Rijn 42, Leiden, telefoon 123953. door René van der Velden Jaap Visser Kraakactie Motoragent B.A.J.S. (de volle dige naam van S. wilde men ons niet verklappen) kreeg maandagmiddag de schrik van zijn leven toen hij bij brugwachter Meyer van de Waddingerbrug een bezoekje ging afleggen. Bij de Leidse politie waren de laatste tijd nogal wat klach ten binnengekomen van brugwachters over het ge drag van het wachtende pu bliek. Ondeugende jongeren die aan de slagbomen gaan hangen en automobilisten en (brom)fietsers die nog even snel onder de dalende slagbo men doorschieten, Agent S. (29) zou we! eens even een praatje gaan maken met brugwachter Meyer. S. par keerde zijn motorfiets keurig netjes naast het wachthuisje bij de brug aan het einde van de Haagweg en ging naar bin- Brugwachter Meyer en S. wer den even later, op het mo ment dat de brug zich voor een aankomende schuit opende, opgeschrikt door toeterende automobilisten en een krakend geluid. De brug werd stilgezet en Meyer en S. spoedden zich naar buiten om poolshoogte te nemen. Maar het onheil was reeds ge schied. S. bleek zijn 'fiets' te dicht naast het uitstekende hek werk van de brug te hebben De motorfiets van agent S. Bij de gestald. De fiets was door het hekwerk gedeeltelijk ge kraakt. Het voertuig werd ij lings overgebracht naar mon teur Piet van Schie aan de Nieuwstraat die het gekraak te motorvoertuig weer opka lefaterde. Over de rooien "Een vreemde inbraak", noemt eigenaar Theo Crecnicrs de plundering van zijn 'Club Ro mance' aan de Hooigracht gisternacht. Hagenaar Cree mers heeft een sterk vermoe den dat 'bekenden' verant woordelijk zijn voor de dief stal van drie televisies, een tuner/versterker, een casset tedeck, twee fotoboeken en zestig sexfilms. Het vermoeden van Crecmcrs dat het om 'bekenden' gaat is gebaseerd op de manier waarop de inbraak is ge pleegd. Het slot van de toe gangsdeur zou op een subtit le manier zijn verwijderd. "Ik loop aan vwn alles en ieder een te denken", aldus Crec mcrs. "Maar je moet het hard kunnen maken hè en dat kan ik op het moment niet" Het is niet de eerste keer dat in brekers een nachtelijk be zoek hebben afgelegd bij de scxclub aan de Hooigracht. Een maand of anderhalf gele den is er een video-recorder gestolen. "Die had ik ge huurd bij de Skala Ik heb er nog niets van gehoord. Ik moet de rekening nog bin nenkrijgen". merkt Crcemers nogal laconiek op. De eigenaar van Romance schat de schade van de in braak van gisternacht op "een rooitje of zes. zeven". Voor die schade moet de Ha genaar zelf opdraaien. Hij is namelijk niet tegen diefstal verzekerd. De ondernemer heeft een nogal opzienbaren de motivering voor het feit dat hij onverzekerd door het zakenleven gaat "Ik zie wel eens op de televisie dat vrouwen die zijn aange rand bij de politie komen en dan te horen krijgen "Je vond het zeker lekker hè?" Nou zo zit dat bij mij ook zo'n beetje. Ik heb namelijk nog twee benzinestations en daar wordt ook regelmatig inge broken Ik zit dus nogal eens op het bureau en dan zou je op den duur opmerkingen kunnen krijgen als "Je doet het zeker voor de verzekering hé?" Dat zie ik niet zo zitten. Vandaar dat ik me maar niet verzeker" Theo Crcemers zegt van de ver liezen die hij door de inbra ken lijdt nu niet direct 'over de rooien te gaan'. "Ach, ik heb zo m'n eigen inkomsten, ik kom er wei weer overheen Maar leuk is het natuurlijk Leesbaar De Leidse Stadskrant slaat aan. Het eerste nummer van dit nieuwe "linkse maar toch leesbare" blad was na een weck finaal uitverkocht Het pas uitgekomen tweede num mer is zelfs bijna sneller ver- kocht dan gedrukt. De Stadskrant heeft reeds 400 abonnee-. I).- oplage lag t«>t nu toe op duizend exempla ren Maar het derde nummer van het driewekelijks perio diek zal vermoedelijk in 1500- voud van de persen rollen. Het "experiment" lijkt ge- ■laagd Behalve de vaste rubrieken staan bi bat twsads nummer de volgende onderwerpen Regenten betuttelen hofjes- bewoners, actie nieuwbouw- huren. Adltl hlN lt niet dicht; de Leidse Willekeurstichting (LWS); fascisme; aardg.isac- tics. en linkse journalistiek en Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3