Gezondheidszorg en kerken samen in nieuw gebouw leidsê agenda Ruimtenood verenigingen Zoeterwoude aangepakt Aan Jan Evertsenlaan in Voorschoten: ZOETERWOUDSE BRADERIE UITGESTELD TOT 1982 VOORSCHOTEN - Het gezondheidscentrum en de hervormde en gereformeerde kerk in Noord-Hofland in Voorschoten krijgen samen één nieuw gebouw op de open plek van het voormalige noodwinkelcentrum aan de Jan Evertsenlaan. De kosten van het gebouw bedragen 1,5 miljoen gulden, die gelijk over de instellingen WOENSDAG 25 MAART 19 worden verdeeld. De nieuwe kerkezaal krijgt 250 tot 300 zitplaatsen. In het gezond heidscentrum komen een con sultatiebureau, een huisartsen en een tandartsenpraktijk en een fysiotherapeut. Daarnaast zal er ook nog ruimte zijn voor zwan- gerschapsgym nastiek. De bouw zal 100 werkbare dagen vergen, zodat het nieuwe onder komen volgend jaar gereed kan zijn. De plannen zijn tot stand ge komen in hechte samenwerking tussen de Vereniging Gezond heidszorg Voorschoten, de her vormde gemeente Voorschoten- Veur en de gereformeerde kerk in Voorschoten. Zowel de her vormde als de gereformeerde kerk starten een gezamenlijke actie om de benodigde gelden bijeen te krijgen. Er moet zeker 250.000 gulden worden ingeza meld. De president kerkvoogd van de hervormde kerk, M. de Klerk Wolters vindt dat bedrag zeker haalbaar. Zo'n 500.000 gul den kan worden geleend. De plannen hebben de goedkeu ring verkregen van de commissie welstandszaken en het wachten is nu nog op het afgeven van de bouwvergunning. Volgens De Klerk Wolters kan de bouwver gunning spoedig worden ver wacht. Er is slechts één bezwaar schrift ingediend en dat betreft de eventuele aanwezigheid van een luidklok. De samenwerking tussen de ver eniging gezondheidszorg en de kerken is uit nood geboren, maar verloopt verder zeer goed. Het gezondheidscentrum "Pastoor van Bemmelen" is een tien jaar oud noodgebouwtje dat drin gend aan vervanging toe is. De kerken maken nu nog in Noord- Hofland gebruik van de aula bij de 24-klassige school. Onder zocht is nog wel of deze aula be ter geschikt zou kunnen worden gemaakt en eventueel uitgebreid voor het gezondheidscentrum. Die plannen bleken echter niet haalbaar. Tot nu toe gaan zowel hervormden, gereformeerden als rooms-ka- tholieken naar de aula van de school. Verwacht wordt dat de rooms-katholieken niet van het nieuwe gebouw gebruik gaan maken. Het aantal deelnemers aan de rooms-katholieke dien sten in Noord-Hofland is gering. De dichtbij gelegen rooms-ka- tholieke kerk aan de Rijndijk ZOETERWOUDE - In en om Zoe- terwoude worden de komende maanden baggerwerkzaam he den in boezemwateren uitge voerd. Het hoogheemraadschap van Rijnland wil deze wateren weer op de voorgeschreven diep ten brengen. Gisteren was men daarmee bezig in de Miening. (fo to) Verder worden tot september onder andere de Noord- en Zuid- buurtsewatering, het Watertje en de Stompwijkse Vaart "aange pakt". De baggerwerkzaamheden bren gen ook wat verkeersmaatrege len met zich mee, zoals tijdelijke afsluitingen van één of beide weghelften en het instellen van parkeerverboden. Deze zullen met borden worden aangegeven. Bommelding VOORSCHOTEN - Een exa mendag van de Engelse school aan de Jan van Hoof- laan in Voorschoten is gister middag verstoord door een bommelding. Tot twee keer toe belde een Nederlands sprekend persoon met een volgens de politie zwaar Amerikaans accent het groepsbureau van de politie met de waarschuwing dat een bom was geplaatst. Even na twaalf uur liet de onbe kende weten dat rond een uur een bom zou ontploffen in de middelbare school. Vijf minuten later belde hij op nieuw en zei de politie de waarschuwing serieus te ne- De politie liet onmiddellijk de school ontruimen en wachtte tot na het tijdstip waarop aangekondigd was dat de bom zou ontploffen. Toen niks gebeurde onderzochten de deskundigen van de rijks politie het schoolgebouw maar konden geen spring stoffen ontdekken. De politie denkt niet dat het om een po litieke actie gericht tegen de Engelse school gaat. Opening omleidingsweg reden voor feestweek Het terrein naast het Emmaus-bejaardentehuis, t nieuwe hal moet zo'n 2.875.000 gulden gaan kosten. de nieuwe sporthal met zaalruimten is gepland. De heeft een grotere aantrekkings kracht. Voor de Hervormde Kerk is het omgekeerde het geval. De kapel aan de Rijndijk wordt ge sloten zodra het nieuwe gebouw in Noord-Hofland gereed is. Het nieuwe gebouw aan de Jan Evertsenlaan zal een bouwwerk van één laag worden van 37 me ter lang en 20 tot 25 meter breed. De hoogte varieert van 3,5 meter voor het gezondheidscentrum tot 5,5 meter voor de kerkezaal. Er is een bouwcommissie ge vormd die bestaat uit zes perso nen, waarvan één uit de her vormde Kerk, één uit de gerefor meerde kerk, twee uit de gezond heidszorg en twee vertegenwoor digers uit het bouwbedrijf ko men. Een beheerscommissie overbrugt alle activiteiten. Hier in hebben zitting zes personen uit de gezondheidszorg en zes af gevaardigden van de kerken. De naamgeving van het gebouw is inmiddels ook opgelost. Het noodgezondheidscentrum in Noord-Hofland is vernoemd naar "Pastoor J. van Bemmelen" en die naam krijgt het nieuwe ge zondheidscentrum ook. De ker ken kiezen nog een eigen naam. Aankoop „Centrum" en bouw nieuwe sporthal WOENSDAG Leiden - Rijksherbarium, ScheT penkade 6, lezing door de gerc loog Dr. J.H. Stel. 20 uur. Buurthuis Op eigen wieken - Va/a kenpad 2, film 'honderd belecPe gingen per dag' van Barbara Mde ter, 20.45 uur, Leids Volkshuis - Apothekersdij^e 33, vrouwencabaret '40 plus', Antonius Clubhuis - Lange Marj1' 43, 'Oecumene binnen Links'*1 discussie met vertegenwoord"1 gers van de linkse partijen, geois ganiseerd door Leidse StuderY' ten Ekklesia, 20 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oud^, Vest 45, piano-recital door de ui1^ Joegoslavië afkomstige pianistv' Olivia Krenek, 20.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlem" merstraat 73, kursus stijldanser" don soos met films en informatir, programma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caeci* liastraat 67, meisjes spreekuuie 16-22 uur. y Leiderdorp - raadhuis, commissi)* centrale antenne inrichting, 2<c ZOETERWOUDE - Zoeterwoude wil binnenkort het ruimtepro bleem voor de diverse plaatselij ke verenigingen eens grondig gaan aanpakken. Daarvoor moet de gemeenteraad echter eerst donderdagavond drie en een kwart miljoen gulden beschik baar stellen. Dit geld zou volgens de huidige plannen moeten wor den gebruikt voor de bouw van een sporthal met zaalruimten en voor de aankoop en renovatie van 't Centrum". De nieuwe sporthal met zaalruim ten zou moeten worden ge bouwd in Westeinde III. Deze zou in eerste instantie beschik baar moeten komen voor de ta feltennisvereniging en de KPJ. De tafeltennisvereniging zit nu nog in 't Centrum". De KPJ heeft eerder laten weten niet meer behoorlijk te kunnen functioneren bij gebrek aan een goed onderkomen. Nu zijn de tal rijke activiteiten van deze vereni ging over diverse gebouwen in het dorp verspreid. De KPJ heeft nu positief gereageerd op de nieuwe plannen en laten wéten dat men de ruimte die zij in de nieuwe sporthal zouden krijgen wel zien zitten. Met de uitwerking van het hele ac- commodatievraagstuk in Zoeter woude is nu ook het plan tot aan koop van 't Centrum", dat al door diverse plaatselijke vereni gingen wordt gebruikt, afgerond. Eerst heeft de gemeente nog be keken of de aanbouw van een muziekzaal bij de nieuw te bou wen sporthal tot de mogelijkhe den behoorde. Het bleek dat zo'n- nieuwe zaal zelfs 127.000 gulden goedkoper zou uitvallen dan aan koop en renovatie van 't Cen trum". Door de huidige gebruikers van het gebouw, de muziekvereni gingen VIOS en de St. Jansfanfa re werd echter met klem aange drongen op handhaving van 't Centrum". Deze verenigingen wezen daarbij op de goede akoestiek en de goede mogelijk heden voor muziekonderwijs in dit gebouw. Beide muziekverenigingen kun nen tijdens de verbouwing van 't Centrum" in de nieuwe sport hal terecht. De aankoop en reno vatie van 't Centrum" gaat in totaal zo'n 374.500 gulden kos ten. De nieuwe sporthal waarin een afzonderlijke ruimte voor de tafeltennisvereniging en een mu ziekzaal worden ondergebracht zal rond de 2.875.500 gulden kos ten. Andere gebouwen die in Zoeter woude nog ter sprake zijn geko men bij het op een rijtje zetten van de aanwezige ruimten zijn "Don Bosco" en "Ons Huis" ge weest. "Don Bosco" is evenals 't Centrum" van de Zoeterwoud- se rooms-katholieke parochie raad. Het parochiebestuur heeft eind vorig jaar meegedeeld dat men wel bereid was 't Cen trum" te verkopen, maar "Don Bosco" niet. De wens dat de pa rochieraad het eerstgenoemde gebouw wel wilde verkopen was al langer bij de gemeente bekend omdat het rode cijfers in de reke ningen opleverde. Deze wens werd nog eens extra onder streept door het opzeggen van de huur aan de gebruikers Het ziet er overigens wel naar uit dat de huidige beheerder van Don Bos co deze accommodatie van het parochiebestuur zal overnemen. "Ons Huis" is in eigendom van de Nederlands Hervormde Kerk. In dit gebouw vinden zowel kerke- lijk-gebonden als niet kerkelijk- gebonden activiteiten plaats. De Hervormde Jeugdraad die het gebouw beheert vroeg eerder aan' de gemeente om subsidie voor een uitbreiding van het ge bouw met een toneel in het ver lengde van de grote zaal en een onderkeldering. De nieuwe plannen van de ge meente met betrekking tot de nieuwbouw van een hal en 't Centrum" hebben er nu voor de Jeugdraad toe geleid te kiezen voor een verbouwing op kleinere schaal. De gedachten gaan nu naar twee kleine zaaltjes. De gemeente is echter van mening dat door de veranderingen een teveel aan accommodaties zou kunnen ontstaan en is dan ook, zoals het er nu voorstaat, niet van plan nog subsidie te geven voor "Ons Huis". 't Centrum aan de Schenkelweg in Zoeterwoude. De gemeente wil het gebouw aankopen en opknappen. De nuziekverenigingen VIOS en de St. Jansfanfare hebben eerder aangedrongen op behoud van dit onderkomen. DONDERDAG 1 Leiden - Lakenhal, opening ten 1 toonstelling oude radio's, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden, en gezondheidszorg, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie volks-Ti huisvesting bouwzaken, sport en/l recreatie, 20 uur. - Lutherse Kerk - Hooglandsekerk- gracht 26, Koopavondconcert, Kerkmuziekensemble 'Het Leid se Veer', o.l.v. Adriaan Krabben-- dam, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Asphaltnacht'-Peter Fratzscher (WD-1980), 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leid— seweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor inva liden, 19-20 uur. Architektenwinkel - HooglandseL Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30- 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerk hof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Bree straat 19, ma t/m vr 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlem merstraat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksuali teit - Caeciliastraat 18 n^en avond, 21-1 uur.l 't Spoortje - Bernardkaoe 40, spreekuur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Voorschoten - De Werf, School straat, 'Vrouw in de arbeid', inlei ding door Elske Ter Veld (FNV), PvdA-avond, 20 uur. Lindehoeve - literair café met vijf dichters, 20 uur. Leiderdorp - Raadhuis, commissie verkeer en vervoer, 20 uur; com missie cultuur, 20 uur. Zoeterwoude - Raadhuis, raads vergadering, 20 uur. Warmond - Raadhuis, raadsverga dering, 20 uur. Oegstgeest - Raadhuis, raadsverga dering, 20 uur. Benthuizen - Raadhuis, opening expositie Jaap Dannenburg, 20 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 20 tot 27 maart door: Apotheek Reijst. Steen straat 35. tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp. tel 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, V.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - T. Braun-Mantel. Van Osta- destraat 10, Lisse, tel. 02521-12718. ZOETERWOUDE - Dc Zoeter- woudse braderie die sinds de vie ring van het 700-jarig bestaan van deze gemeente, in 1977, ie dere twee jaar op 't Watertje ge houden wordt, zal dit jaar uitge steld worden tot de zomer van 1982. De reden voor dit uitstel is dat de organisatie de opening van de Provinciale weg 17, de Burgemeester Detmersweg, wil aangrijpen om een Zoeterwoud- se week te organiseren. Deze weg die het doorgaande ver keer om Zoeterwoude heen leidt zal een geschatte vermindering van 65% van het verkeer bewerk- stellpgcn. Het is te verwachten dat de plaatselijke bevolking dit heuglijke feit met veel gejuich zal begroeten. Het leek de orga nisatoren van de Braderie daar om een goed idee dit gebeuren in te passen in een week waarin tal van andere activiteiten plaats vinden. De openstelling van de rondweg wordt begin '82 verwacht. Van wege de noodzakelijkheid van zomers weer is als datum voor de Zoeterwoudse week enkele maanden na de opening van deze Burg. Detmersweg gekozen. In de eerste of tweede week van iu- ni staan de braderie en andere feestelijkheden gepland. Op 7 ju ni zal de jaarlijkse sterrit verre den worden. Eventuele verdere activiteiten in deze week zijn de avonddriedaagse, kooravonden en de terugkeer van de Zoeter woudse wielerronde in de dorps kom. In oktober zal het comité dat de braderie organiseert een vergadering beleggen over de aanpak van de braderie binnen deze feestweek. Naast vertegen woordigers van de ondernemers hopen de organisatoren op de in breng van mensen uit het vereni- gingsleven. Hun aandeel zal naast een verlich ting van de taken voor fris bloed in het braderie-comité moeten zorgen. Deze winkelweek met verkoop op straat is één van de beste mogelijkheden voor de verenigingen om aandacht op hun werkzaamheden te vestigen en door verkoop van vaak zelfge maakte dingen hun verenigings kas te spekken. De openstelling van de Burg. Det mersweg (genoemd naar de vori ge burgemeester van deze ge meente) zal ook van invloed kun nen zijn op het raadsbesluit over de doorgang van de reconstruc tie van de Ambachtsherenweg. Enkele weken geleden werd tij dens een informatieavond over deze weg, het plan gelanceerd de uitwerking van de Burg. Det mersweg op de verkeerssituatie af te wachten. Men verwacht dat de 2 ton kostende verkeersrem- mende maatregelen die van de Ambachtsherenweg zijn ge pland, dan onnodig blijken te zijn. Literair Café in Liiidehoeve VOORSCHOTEN - De nieuwe Lindehoeve projectgroep "Proli- thea" organiseert morgenavond haar eerste Literair Café. Het doel van de organisatie is het sti muleren van de belangstelling Cultuur De Maatschappij tot Nut van het Algemeen organiseert morgen ochtend een culturele bijeen komst in gebouw "De Werf" in Voorschoten. Aanvang van deze bijeenkomst, tien uur. Expositie In het gemeentehuis van Benthui zen is vanaf donderdag een ten toonstelling van de Amster damse schilder Jaap Dannen burg. De 68-jarige Dannenburg schilderde in zijn vrije tijd en kan zich nu na zijn pensionering volledig aan zijn hobby wijden. Zijn werk is sterk beïnvloed door de Cobra-groep, die in de jaren veertig en vijftig een vooraanstaande positie in de Europese kunstbeweging in nam. De expositie wordt don derdagavond om acht uur ge opend en zal tot 24 april duren. De openingstijden zijn op werk dagen van kwart over acht 's ochtends tot twaalf uur 's mid dags en van één uur tot half vijf 's middags. Zaterdag kan men vanaf 's ochtends elf uur tot 's middags drie uur terecht in het gemeentehuis. Vrouw Elske ter Veld, lid van het hoofd secretariaat Vrouwen van het FNV, spreekt donderdagavond in Voorschoten over de positie van de vrouw in de arbeid. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de plaatselijke afde ling van de PvdA. Na de inlei ding door Ter Veld is er gelegen heid tot discussie. De spreekster heeft door haar inzet voor de emancipatie van vrouwen in middels landelijke bekendheid gekregen. Zij is lid van de lan delijke emancipatiecommissie. Eerder was zij lid van de com missie voor de organisatie van het jaar van de vrouw. Voor de komende Tweede Kamerverkie zingen staat zij als eerste op volgster op de kandidatenlijst van Zuid-Holland. De vergade ring wordt gehouden in gebouw De Werf. Aanvang acht uur. Afscheid De geneesheer-directeur van het psychiatrisch centrum "Scha- kenbosch" in Leidschendam, dr. C. Buis, legt in verband met zijn pensionering zijn functie neer. Vrijdagmiddag wordt vanaf drie uur een afscheidsreceptie gehouden in het Veurhuis op het terrein van "Schakenbosch" aan de Veursestraatweg 185. Tijdens de receptie kan men te gelijkertijd kennis maken met de heer W.J. Binnema, zenuw arts, die met ingang van deze maand werd benoemd tot alge meen directeur. voor literatuur en theater. In ver band met de naderende boeken week zijn voor de eerste avond vijf dichters uitgenodigd onder wie Theodor Holman en Jan Kal. Hun voordrachten zullen wor den afgewisseld door Hans Dor- restein, die enkele malen muzi kale gedichten ten gehore zal brengen. Het geheel wordt opge luisterd door de groep "Perse phone". Aanvang van deze lite raire avond 2ft.ftO uur. lEIDSCM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave; Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hooldkantoor W.ne Singel t 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teieloon 071-144941 Nabeaorglng van IS 00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Kwartaalabonnement 149.55 perp post f 71,90 Abonnementsgelden t vooruitbetaling te void Bi| automatische overschri|vmg geen Adjunct-hootdredacleur R D Paauw AJq redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alq redactiechef J M J Post Ruönek chefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geeateli|k leven) Aangesloten t>j de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten c Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst 222 Ch. Lennartz tel 071-133202 Correspondenten Leiderdorp R. Zaadnoordijk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagerf 01751-15816 Zoeterwoude R. Stevens 071-890647 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2