Kopieermarkt groeit stevig Betere controle op steun aan bedrijven geen sherry Remington in moeilij kheden Sherry vaak P5 Océ van der Grinten Reagan tot Japan: „Beperk export auto's naar VS" Conflict bij Enka om functiewaardering Ontslagen bij Volker Stevin OENSDAG 25 MAART 1981 )evaluatie Deense minister van land bouw, Bjoern Westh, heeft de Europese Commissie toe- stemming gevraagd voor de valuatie van de "groene" Deense kroon met 2,5 pro cent. Het verzoek is gedaan naar aanleiding van de deva luatie van de Italiaanse lire met zes procent eh de daarop volgende aanpassing van de V ECU. de rekeneenheid van het Europese Monetaire Stel- f sel (EMS). Wie Jaggeld iet tarief voor daggeld is giste- erlaagd van 9.75 tot 8,75 pet. De verruiming van de geldmarkt is het gevolg van grote njksuitkeringen die de debetstand van de banken te rugbrengen tot een niveau f van om en nabij 1 miljard. In de markt wordt al gehan deld op een niveau van circa 8,5 pet. Rood Door de ongunstige ontwikke ling van de economie in de tweede helft van 1980 is het resultaat van Gelatine Delft over dat jaar zeer teleurstel lend geweest. Met een gecon solideerde omzet aan derden van ruim 63 min (v.j 61,5 min) werd een nettoverlies na belastingen geleden van ruim 1 min. In 1979 werd nog een winst geboekt van 1.5 min. Aan de op 21 mei te houden jaarvergadering zal worden voorgesteld een dividend ten laste van het dividendreser vefonds uit te keren van 4 pet. Over 1979 werd 10 pet be taald. Ruil Zweden en Noorwegen onder- i\ tekenden vandaag in Stock holm een overeenkomst voor economische en industriële samenwerking die onder meer voorziet in de ruiling 35 van Zweedse elektriciteit 22 voor Noorse olie. Noorwegen mtm krijgt twee miljard kWh aan SS elektrische energie per jaar voor 40.000 vaten olie per dag (twee miljoen ton per jaar), ongeveer zeven procent van M de Zweedse behoefte. De le- vering van olie in ruil voor I elektriciteit begint overigens pas over enige jaren. Het ak koord dat nu wordt onderte kend is nog maar een eerste j stap naar een veel meer om vattende economische en in dustriële samenwerking tus sen de twee landen, aldus •ambtenaren in Stockholm. Afzien Het Japanse industriële con cern Mitsubishi heeft beslo ten af te zien van een groot - contract met China in ver band met de onzekerheid die m voortvloeit uit de besnoeiin gen op China's ambitieuze ïn- w dustrialiseringsprogramma. Mitsubishi is de eerste Japan se onderneming die deze stap neemt. ATWIJK AAN DEN RIJN - groente veiling van 24 maart oerekool per kg 1,09; waspeen Al-per kist 26,50-27,90; All 9,-25,-, BI 38.- -42,20; Bil 3.70-8,80; CI 20.--24.30; CII 17,30-21,50. anvoer: 195 ton. :horseneren A 1,58; B 1,07; spinazie _EIDEN - Leidse groenten-en fruitvei- M woensdag. m>fÊL-\s 53-121. andijvie 240-320. snij- _jnen 1.080-1.280. prei 100-240, rabar- ?r 100-250. spinazie 105—165. spruiten lr«10-222. spruiten B 199, spruiten D •9. tomaten A 1.950. uien 35-78. witlof '15-345. knolselderij 147-149, sla -71. raapstelen 43—44. radijs 5-115, selderij 10-46, paprika st.70. DEN HAAG (GPD) - De steun die de over heid aan het bedrijfsleven verleent, zal beter worden gecontroleerd. Niet alleen zal in de gaten worden gehouden of het geld wordt besteed waarvoor het gege ven is, maar ook zèl worden nagegaan of het effect wordt bereikt dat men zich er van heeft voorgesteld Minister van economische zaken Van Aar- denne liet gisteravond in de Tweede Ka mer weten dat hij geen enkele moeite had met moties die daarom vroegen. De moties werden gesteund door zowel de regeringspartijen (CDA en VVD) als de grote oppositiegroeperingen (PvdA en D'66), alsmede door de SGP'er Van Dis De Kamer had zelf de grondstoffen aange dragen voor het debat van gisteravond Een commissie uit haar midden is een jaar lang doende geweest met het inven tariseren van de steunregelingen die er in de loop der jaren zijn ontstaan. Het bleek een „woud" te zijn waarin de weg nauwelijks te vinden is De minister werd in een motie gevraagd orde te scheppen in het doolhof van steunmogelijkheden. Van Aardenne kon dat wel beloven maar vreesde niet te kunnen toezeggen dat het karwei binnen twee jaar kan worden voltooid. De Ka mer wil tegelijkertijd dat alle vormen van steun die nog niet op formele be schikkingen stoelen, van die basis wor den voorzien. In de beschikkingen zou moeten worden vastgelegd onder welke omstandigheden en op welke voorwaar den de verschillende steunvormen wor den gegeven De Kamer wil de Algemene Rekenkamer, die ook al de overheidsuitgaven contro leert. inschakelen voor het onderzoek naar de besteding van het geld dat het bedrijfsleven toegeschoven krijgt In het bijzonder gaat het om het geld dat bedrij- ven-in-nood moet helpen overleven De Kamer vindt spoed geboden, maar mi nister Van Aordennc kon niet dadelijk toezeggingen doen. omdat er een verrui ming van de bevoegdheden van de Re kenkamer en daarom ook een wijziging van twee artikelen van de Comptabili teitswet nodig is De minister van Finan cién is doende met een algehele herzie ning van deze wet; hij heeft drie maan den tijd gevraagd om te onderzoeken of toch op korte termijn al de gewenste ge deeltelijke aanpassing tot stand kan worden gebracht. AMSTERDAM (GPD) Bij de Nederlandse bedrijven van Océ van der Grinten werkten vorig jaar 3128 mensen. Dat waren er 167 meer dan een jaar eerder. Dit jaar zullen er opnieuw 200 banen bij komen, voornamelijk in Venlo waar het hoofdkantoor en een aantal produktiebedrijven zijn gevestigd. Océ van der Grinten is houdster maatschappij van een groot aan tal wereldomvattend werkende ondernemingen, vooral op ko- pieergebied. Het concern zette vorig jaar 1,4 miljard gulden om en had 12.500 medewerkers in dienst. Tijdens een toelichting op het maandag verschenen jaarverslag vertelde ïr. J J. Kaptein. voorzit ter van de raad van bestuur, dat WASHINGTON (Reuter) - Presi dent Reagan heeft besloten de Japanse regering te vragen om wettelijke maatregelen tot beper king van de Japanse uitvoer van personenauto's naar de Verenig de Staten; in beperking van de Amerikaanse invoer ziet hij niets, zo is in regeringskringen in Washington vernomen. Volgens ambtenaren zal Reagan de autoriteiten in Tokio vragen om "bindende wettelijke maatrege len" die de Japanse export naar de VS met 16 a 25 procent, 300.000 a 500.000 auto's per jaar, zullen doen afnemen. Reagan zou de kwestie gisteren bespre ken met de Japanse minister van buitenlandse zaken, Masajosji Ito, die in Washington op bezoek In het afgelopen jaar heeft Japan 1,9 miljoen personenauto's naar de VS geëxporteerd. Eén van de vier auto's die in de VS aan de man werden gebracht was af komstig uit Japan. De Ameri kaanse automobielindustrie leed een verlies van 4,2 miljard dollar. De deskundigen verschillen van mening over de vraag of het een verband houdt met het ander. De koers die Reagan nu wil sturen houdt het midden tussen twee tegengestelde meningen over de zaak. De voorstanders van de vrije handel, minister van finan ciën Donald Regan, begrotings directeur David Stockman en economische adviseur Murray Weidenbaum zien niets in de in voerbeperking waarom diverse Congresleden hebben gevraagd. Minister van verkeer Drew Lewis, minister van handel Malcolm Baldrige en minister van arbeid Raymond Donovan vinden dat de autofabrieken in de VS tijde lijk soelaas moet worden gebo den om ze in de gelegenheid te stellen over te schakelen op de produktie van kleine, zuinige au to's. Tot dusver hoopte Reagan dat de Japanse automobielindustrie wel tot een vrijwillige beperking van haar afzet in de VS zou be sluiten. De Amerikaanse procu reur-generaal, William French Smith, heeft Reagan echter aan geraden een andere koers in te slaan omdat er aanklachten we gens overtreding van de Ameri kaanse anti-monopoliewetten te gen de Japanse autofabrieken in de lucht hingen. Samenwerking van bedrijven in het buitenland om verstoring van de Ameri kaanse markt te voorkomen wordt in de VS al gauw gezien als een inbreuk op het heilige be ginsel van vrije concurrentie. ook Océ niet is ontkomen aan de slechte economische omstandig heden, waarbij vooral de hoge rente een zwaar drukkende last vormde. Hij acht het daarom be vredigend dat de schade voor Oc beperkt is gebleven. De omzet steeg het afgelopen jaar met 10 procent van 1300 miljoen tot 1436 miljoen, de winst daalde met 12 procent van 42,7 miljoen tot 37,7 miljoen. Over de te verwachten gang van za ken dit jaar wilde ïr. Kaptein geen concrete uitspraken doen. Het vierde kwartaal vertoonde een afneming van de omzetgroei en een lagere winst. De cijfers over het eerste kwartaal 1981 zijn nog niet bekend, maar ook dat kwartaal zal matig zijn. Océ heeft echter, zo zei hij. technologisch een uitstekende uitgangspositie, zowel voor de tekenkamer als de kantoormarkt staan een aantal belangrijke produkten op stapel. Vol De uitbreiding van werkgelegen heid in Nederland zit dit jaar vooral in het produktiebedrijf in Venlo. waar de 1900-serie wordt gemaakt. De belangstelling voor dat apparaat is zo groot dat de produktie ondanks de verdub belde capaciteit dit jaar volledig vol zit. Bonden dreigen met acties UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV wil. dat de Raad van Bestuur van Akzo-dochter Enka zo snel mogelijk met voorstellen over de brug komt om een con flict over functiewaardering bij Enka in Emmen op te lossen. Bij een produktieafdeling in Em men is een deel van het perso neel in actie gekomen uit onvre de over het feit dat een aantal voorlieden (een soort chefs) naar een hogere functiegroep is ge promoveerd terwijl een andere groep werknemers in dezelfde afdeling op het huidige functie niveau moet blijven zitten. De betrokken werknemers - 240 van de circa 2200 man in Emmen - houden uit protest tegen deze gang van zaken al sinds enkele dagen een langzaamaan-actie ter wijl op 20 maart het werk korte tijd werd onderbroken. Gesprek ken tussen de uueeue ui Eimiieii en de Enka-top met de vakbon den leverden niets op. Een woordvoerder van de indus triebond FNV zei gisteren dat Enka ernstige beleidsfouten maa"kt. Men meet met twee ma ten door de ene groep personeel wèl naar een hogere functie op te laten schuiven en de andere groep niet. Bovendien zijn de vakbonden in strijd met de cao afspraken op geen enkele manier over deze zaak geïnformeerd, al dus de vakbondswoordvoerder. De kaderleden van de Industrie bond FNV bij Enka hebben de Raad van Bestuur in een boze te lex gewaarschuwd, dat de acties wellicht naar andere afdelingen kunnen overslaan als er niet snel een bevredigende oplossing in zicht komt. De Enka-directie was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. DEN HAAG (GPD) - Sherry is niet altijd sherry als er sherry op staat. Dit blijkt uit een on derzoek van Koopkracht, het maandblad van het Konsu- menten Kontakt. De minima le wettelijke eisen maken het niet moeilijk om sherry te versnijden met goedkope witte wijn of chemische sher ry-essence. Ontoereikende controle geeft knoeiers bo vendien voldoende ruimte om te rommelen met de certi ficaten van echtheid en met etiketten. Koopkracht schrijft dat een van de twee onderzochte par tijen Sandeman medium sherry door experts als twij felachtig werd aangemerkt. Ook de medium-sherry van het merk Puerto de Santa Maria werd door experts niet als echte sherry herkend Het Konsumenten Kontakt heeft in een brief aan de ministers van landbouw en visserij en van gezondheid en milieuhy- gine en de staatssecretaris van economische zaken krachtig aangespoord om een diepgaand onderzoek naar sherry in te stellen. De consumentenorganisatie wil, naast een grootscheeps onderzoek, een verplichte aanduiding van het type sherry, gekoppeld aan het suikergehalte, alsmede een verscherpte controle en een forse boete op vervalsing. De keuringsdienst voor waren beboet overtreders nu met een geldstraf van ten hoogste enkele honderden guldens. Die boete moet flink omhoog en bovendien moeten de na men van de vervalsers open baar worden gemaakt. Hard nekkige overtreders moeten zwaarder worden gestraft, bijvoorbeeld met een duide lijke stillegging van de zaak. aldus het maandblad van het Konsumenten Kontakt. DEN BOSCH (ANP) - De schrijf- machinefabnek Remington Rand in Den Bosch gaat een ar beidstijdverkorting van vijftig procent aanvragen. Dat heeft di recteur A. Maurits gisteren aan de vakbonden meegedeeld. Ver der wordt een collectief ontslag voor 180 van de 825 werknemers aangemeld. Of dit ontslag ook werkelijk door zal gaan is op dit moment niet duidelijk. Remington Rand is in finaciele moeilijkheden gekomen, door dat de levering van schrijfmachi nes en onderdelen aan de Ver enigde Staten door het concern ntet intern zijn verrekend De fa briek leverde de goederen wel maar kreeg er geen geld voor Het Remington-concern kon die betalingen ook niet verrichten, omdat het bestand aan indirect personeel in de Verenigde Staten volgens de bonden en de Neder landse directie op onverantwoor delijke wijze was uitgedijd Dc bonden verwijten de Ameri kaanse leiding ook. dat zij een slechte verkoopprognose zou hebben opgesteld. De bonden hebben dan ook geeist dat de twee Amerikaanse vertegen woordigers in de Nederlandse di rectie zich terugtrekken. Dat is inmiddels gebeurd. Directeur Maurits verklaarde gisteren het nooit eens te zijn geweest met het Amerikaanse beleid Gisteren werd ook duidelijk dat de overname van het Remington- concern door een derde defini tief van de baan is. Een reden daarvoor is niet opgegeven. De bonden vinden u dat er een sa menhangend overlevingsplan moet komen. Verder willen ze contact opnemen met het minis terie van economische zaken Het bedrijf heeft inmiddels beslo ten de levering van onderdelen aan een Remingtonfabriek in Na pels stop te zetten. De arbeids tijdverkorting is volgens direc teur Maurits nodig om de te hoge voorraden weg te werken. Het eventuele ontslag voor 180 werk nemers moet de te grote capaci teit van de fabriek terugbrengen naar een acceptabel niveau. Uit stel van betaling moet ervoor zorgen dat het bedrijf in rustiger financieel vaarwater terecht komt Overigens houdt Reming- ton Rand in Den Bosch ook nog eens driehonderd werknemers in sociale werkplaatsen aan het werk. Wat er met deze werkgele genheid gaat gebeuren is niet duidelijk. ROTTERDAM (ANP) - Aan ruim 420 medewerkers van Volker Stevin zal ontslag worden aange zegd en ongeveer 130 arbeids plaatsen bij het concern zullen verdwijnen door natuurlijk ver loop als gevolg van de al eerder aangekondigde reorganisatie Het concern best uur heeft met de bonden overeenstemming be reikt over een sociaal plan. zo is thans bekend gemaakt. VOENSDAG 25 MAART 1981 ICTIEVE 1ANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 203.50 53.50 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER t 38950-39650 von*c 39220 39920 v 867-970 vorige 920-1023 BUITENLANDS GELD 20.75 2375 3 95 4 55 1.89 JL W 120 50 123.50 262J0 261.50 amsterdam )anp) - Op een overwe gend lagere effectenbeurs heeft de KLM vandaag een zwakke stemming te zien gegeven Gis termiddag steeg de notering weer tot boven de 100 maar vandaag volgde een forse reactie De eerste notering op de officiële markt was i 95.30. hetgeen een verlies betekende van omstreeks 5. Ook de notering van de in ternationale aandelen stonden onder druk en mede door de la. gere koersen op de Amerikaanse markt gingen de pruzen omlaag Kon Olie leed het grootste verlies en de eerste koers rond f 93.50 betekende een achteruitgang van 3.30 Aandelen Hoogovens waren 0.60 lager op 17.80. Philips verloor 0.30 op f 19.30 en Unilever ging 0.60 achteruit tot 135.30. Aandelen Ak/o wa ren 0,20 in reactie op 21,10 Van de verzekering sfond sen ging de notenng van Nat Nrdorlan den met nog 2 achteruit tot 120.50 AMEV lag eveneens zwak in de markt en op ruim 91 werd een verlies geleden van omstreeks I. Aandelen En ma handhaafde zich op 140,50. Mogelijk ontslagen (eren op Schivhol h heeft gisteren op Schiphol het SCHIPHOL De staatssecretaris voor verkeer en waterstaat, mevrouw Smit. nieuwe verkeersleidingssysteem SARP II officieel in gebruik gesteld

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29