Science fiction in Holland alle hoop op genezing... Onhandig geknutsel met te moeilijk gereedschap Boekenweekgeschenk met ernstige toon HAASBEEK DENSDAG 25 MAART 1981 Auteur Henri Knap. Het boekenweekgeschenk van 1981 is de novelle De Ronde van '43 van Henri Knap. Dat herinnert aan de lunch in Rotterdam, een paar maanden geleden, waar Henri Knap en Karei Jonck- heere aanzaten. Twee grijze edelen tussen een drietal meisjes van ik-weet-niet-meer-welke grote uitgeverij. Het gesprek ging. over ridderordes, hoe en wanneer je ze dragen moest en het verschil tussen een korporaal of een sergeant in de Huisorde van Oranje Koburgh - beiden waren vermoedelijk minstens ser geant-majoor. Geleidelijk kreeg de dialoog (geïnspireerd door de lieve, lachende gezichtjes) het karakter van een speels duel, een demonstratie van conversatiekunst. Jonckheerc was de geestigste, maar Knap won het ongetwijfeld in gedurfde woor dafleidingen, waarvoor de oude Jan de Vries zelf nog terugge schrokken zou zijn. Het werd een onderhoudend steekspel van de Zuidnederlandse en de Noordnederlandse geest, zowel in taal als in temperament. Daarom zou het boekenweekgeschenk wel een ironisch boekje, gekruid met wetenswaardigheden en zinspelingen worden - maar dat pakt anders uit. Het is een ernstig verhaal in 21 afleve ringen, die sterk de stemming van een grauwe oorlogsdag met wind en regen oproepen. Een jonge apotheker probeert een joods kind voor desnoods één nacht bij vertrouwde personen onder te brengen. Het wordt een rondreis langs personen, die model kunnen staan voor mensen ook uit onze huidige samenleving. Er wordt niet betoogd, dat onze samenleving uit zulke totaal verschillende soorten mensen bestaat, neen, de lezer leeft mee bij de typische ontvangst door het bekakte, welgestelde sociëteitslid, de afge meten, principiële schoolfrik, de meedogenloos harde bijbelle zers. De kenschetsing van de personen is wat nadrukkelijk maar levensecht. Mischien zullen de smoesjes en de comedie van de bezochte lie den overdreven lijken in het oog van een groep lezers. Een benij denswaardige vergissing. Ieder die weieens in problemen heeft gezeten en de reacties van zijn omgeving niet vergeten heeft, weet, dat wij mensen geneigd zijn zo afwijzend te reageren. Dat kan al gebeuren bij een actie om handtekeningen of e ling voor een goed doel, laat staan als je inderdaad met mens, een kind, in nood bij ze komt. Dat is niet de hele waarheid, er is ook een promille mensen dat bij gevaar en tegenspoed goud waard is, ook dat wordt duidelijk in deze novelle. Henri Knap is een bekende figuur op de televisie of voor de radio; dit boekenweekgeschenk bewijst een andere, dieper mensenlijke kant van de sympathieke auteur. BOUKE JAGT (ADVERTENTIE) /K Ven Mandersloostraat 19 Alphen aan den Rijn Telefoon (01720-) 73047 SPECIALIST IN BOEKEN Alle informatie direkt verkrijgbaar via computer-beeldscherm. Antwoord terwijl u wacht. 't Is altijd zo heerlijk stil en rimpelloos geweest op het Nederlandstalige Science Fiction-eiland. Geen schrikwekkende toekomstbeelden, geen spoor van galaktische fantasieën, niet de geringste angst voor Tentakels aan het firmament, geen kommer om Ar mageddon, geen visioenen van Eden. Geen dromen van belwng. Al eeuwenlang torsen wij. vredige ei landbewoners, de last van het heden, het gewicht van de realiteit. Wie ploegt en zwoegt door god vruchtige aarde heeft tijd voor vandaag, niet voor morgen. Vredig eiland. Utopia. Volwaardig SF-liefhebbers, het is bekend, koesteren met zorg een min derwaardigheidscomplex Nog onlangs, in een specifiek SF-nummer van Literair Paspoort (november/decem ber 1980) verzuchtte Wim Gij- sen. succesvol schrijver van science fiction: "Ik vermoed dat de meeste Nederlandse auteurs te kortzichtig zijn en te be perkt in hun opvattingen wat literair mag worden ge noemd. Daar verweert zich iemand die zelfs niet aangevallen wordt, mept een "miskend" auteur wild naar een vermeende vij and. Gijsen's panisch molen wieken naar hersenschim men kwetst enkel het luchtle dige. Schelden doet geen zeer, integendeel, de SF-au- teur Gijsen verwondt hooguit zichzelf en wat erger is - de science fiction als volwas sen letterkundig genre, door tegen het eind van zijn artikel De waaroms van een liefheb ber met drek te werpen: "Het is de vindingrijkheidhet ver mogen om bizarre situaties te scheppen die toch niet vol strekt onmogelijk zijn, waar door sf mij aanspreekt. In dat opzicht steekt het gunstig aj bij de Nederlandse romanli teratuur. die te vaak riekt naar zelfbeklag, eindeloos in dezelfde cirkeltjes ronddraait en waarschijnlijk best gemist kan worden. Neem nou Wol kers eens, toch zelf al aardig op leeftijd en nog altijd met pappa in de weer. Of de doodsbange Maarten 't Hart, dezelfde probleempjes in weer een zwerm andere vo gels verpakt. Ach goeie God, denk ik wel eens. waarom dan niet grondig in therapie gegaan. Het zou zo n stuk schelen en alles wordt zoveel gezelliger". Zelfbeklag! Gebalk van een ezel, verontwaardigd omdat de steen zijn excuses niet aanbiedt. Minachting De minderwaardigheid van science fiction is alleen een feit voor SF-beoefenaars die niet geloven in eigen kunnen. Want interesse van "buiten: staanders" is er genoeg, dè laatste jaren. Er is zoveel SF geschreven door belangrijke Nederlandse literatoren (van Bilderdijk tot Vestdijk en Bordewijk, van Ruyslinck tot Hamelink) dat hier van min achting geen sprake kan zijn. Dat Gijsen doelt op specifie ke SF-auteurs is duidelijk, maar wat bewijst hij daar mee? Hooguit hun literaire beperkingen. Welaan, wie met de mond schildert be heerst een ander kunstje dan wie de Nachtwacht penseelt. Voor de laatste heeft het pu bliek terecht meer belang stelling en geld over. Toch trekken de typische SF- handstandjes ook op dit ei land van boeren, burgers en buitenlui nogal wat toe schouwers. Het afgelopen jaar verscheen bij Bruna alweer het 5e SF- jaarboek Ganymedes met verhalen van 21 vaderlandse auteurs die naar vermogen de moderne mens en zijn toekomst beschreven heb ben. Met de woorden van sa mensteller Vincent van der Linden: "De astronaut van nu staat er wat ambivalenter tegenover. Hij neemt zijn ei gen problemen mee naar de sterren. Zijn vijanden zijn niet meer de grillige buiten aardse levensvormen, maar de eenzaamheid, de op de loer liggende waanzin, de existen tiële zinloosheid van zijn on derneming. Wie op de aarde blijft wordt geconfronteerd met de SF-parallellen van mi- lieumisbruik, godsdienstli- rannie, gezondheidsdwang, consumptiedruk, defensiege- weld Actuele zaken dus, veelal met intelligentie onderkend en li terair vermogen onder woor den gebracht. Dat Wolkers en 't Hart van deze concurrentie niet wakker liggen wie zal daar wakker van liggen, Wim Gijsen uitgezonderd? Feministisch En er is meer aan de hand. Ook aan ons zo geïsoleerde SF-ei- land is de vrouwenemancipa tie niet voorbijgegaan. Nie mand zal uitgeverij De Arbei derspers van trendvolging of platte hebzucht durven be schuldigen toen ze onlangs een nieuwe SF-bron aanboor de: feministische science fic tion. Wel mag, terzijde, de AP verweten worden nooit eer der aandacht aan het genre besteed te hebben. Enfin. Een nieuwtje. Vrouwen en SF. De in de SFEM-reeks ver schenen publikaties zijn al leszins de moeite waard. De vrouw-man van Joanna Russ (AP, f21,50) laat vier vrouwen uit parallelle werel den samenkomen, ieder een produkt van de strijd tussen man en vrouw. Een beetje in gewikkeld, maar prima ge schreven. Dames kunnen minstens zo goed schrijven als heren, óók en misschien juist op SF-gebied. Dat blijkt ook uit Kate Wil- helms De tijd van de jene verbes (AP, f 24,50) en vooral uit de 12 SF-verhalen "van vrouwen over vrouwen", ge.- schreven tussen 1950 en 1973. door Pamela Sargent gebun deld als Vrouwen in Wonder- Een illustratie uit de "Duin"-trilogie van Frank Herbert. land (AP, f24,50) Wel zeer. ook literair, de moeite waard! Een nieuwe, interessante en zeker eigentijdse SF-ontwik- keling die binnenkort een vervolg krijgt met Octavia E. Butler s De Patroonmcester (ca. f21,50) en Hazegrauw SFEM-reeks derspers. Uitstekende ei informatieve artikelen over dit onderwerp kan men overigens in enkele recente tijdschriften aantref fen: in het boven beschreven Literair Paspoort-SF-num- mer een boeiende beschou wing over Vrouwen, litera tuur en science fiction van Ton Koster, terwijl ook het toonaangevende SF-tijd- schrift Holland SF onder redactie van Annemarie Kindt aan Vrouwen en SF een speciaal nummer wijdt (november/december 1980). Complex In dit verband kunnen we nóg een bepaalde ontwikkeling signaleren. Bekend is dat toe- lichters van SF-literatuur verschillende omschrijvin gen voorstaan. Zo moet, vol gens Volkskrant-publicist Jo Dautzehberg, de "science" beslist de "fiction" complete ren, anders hebben we enkel te maken met "toekomstige avonturenverhalen, histori sche romans (door middel van een tijdmachine), griezel verhalen en vooral onzin" (uit de beschouwing Science fic tion en wetenschap van 1976). SF is - nog steeds vol gens Dautzenberg - een "genre dat zich bezighoudt met de mogelijkheden van wetenschap en techniek", zui vere SF "wil de mogelijkhe den van wetenschap onder zoeken en speelt derhalve bij na steeds in de toekomst". Ne derlandse purisme m.i., en een overduidelijke versimpe ling van een bijzonder com plexe literatuursoort. SF is nog door niemand af doende gedefinieerd, zeker niet waar vele auteurs, uitge vers en lezers niet malen om enige "wetenschappelijke" inbreng. SF is waar SF op staat, of het nu gaat om we tenschappelijke verbeelding (ruimteschepen met huppele pup-aandrijving), fantasti sche verhalen (vechtsporten- de helden/heldinnen, blik semende tovenaars, klau wende monsters) of griezel- lectuur (bleke maan. jagende wolken, Dracula in aantocht, rammelende ketenen). Voor al de "fantasy" is hier popu lair en in opmars. Vooral de moderne SF-schrijf- sters lijken uit te blinken in dit subgenre dat veel, maar lang niet alles, gemeen heeft met het sprookje. Ursula Le Guin wordt unaniem be schouwd als een top-auteur, óók op het Nederlandse SF- eilandje, getuige de Spec trum-herdrukken van haar Aardzee-trilogie. Ballings planeet en De Shing-begoo- chcling (f 14,50 en tweemaal f7,50) of de 4c druk van De linkerhand van het duister Meulenhoff, f 13,75). On danks de prijs zal ook Le Guin's nieuwe, alternatief- historische Orsiniaanse ro man Malafrena (Het Spec trum, f 34,50) verrukte kopers lokken. Door de soms vnj ho ge moeilijkheidsgraad en "li teraire" kwaliteit van haar boeken bereikt ze niet het maximale aantal Nederland se SF-lezers, een prestatie die wel geleverd wordt door col lega Jack Vance. De kleur en inventiviteit van zijn werk, sterk contraste rend met de druil van alle dag, heeft hem tot de best verkochte SF- en Fantasy-au- teur in Nederland gemaakt. Handenwrijvend kondigt Meulenholï Het Boek der Dromen (f 12,90) aan. het lang verbeide 4e en laatste deel van Vance's Duivelsprinsen- serie. Tezelfdertijd benoemt deze uitgeverij, met haar SF- uitgaven vurig en vakbe kwaam aan de weg timme rende. de maand mei tot Meulenhoff SF Maand, een publiciteitsstunt voor de bockhandel. Linnen draag tasjes, voordeelpakketten, li merickwedstrijden en pu- blieksfolders. De AH van de SF. Vooruit maar! Terug naar vrouwen-SF. Als een komeet is de laatste paar jaar fantasy-schrijfster Ta- nith Lee omhooggeschoten. Haar wondere geschiedenis sen, vol subtiele humor, he roïsche dreiging en - verrij kend element - lichtvoetige erotiek, doen niet onder voor die van Vance. Een bijzonder talent, zoals bleek uit diverse vertalingen waarvan Heerser van de nacht (Meulenhoff 1980, f 13,50) tot nog toe mijn favoriet is. Meer werk is op komst: het vervolg Meester van de dood bijvoorbeeld (Meulenhoff, f 16.50), terwijl bij uitgeverij Gradivus zo juist Sabella is uitgegeven. Frill(?r, maar even veelbelo vend is Phyllis Eisenstein wier sierlijke verhalenbundel (alweer Meulenhoff, f 13.50) dezelfde onnavolgbare eroti sche charme vertoont Wedstrijd In Nederland verachting voor science fiction7 Gebrek aan belangstelling? De nationale SF-verhalenwedstrijd om de King Kong Award (KKA), geleid door Peter Boonstra en Atte Dijkema dnlichtin- gen: Viveportenstraat 27 IV, Amsterdam), floreert met steun van de landelijke SF- uitgeverijen, kent een hoofd prijs van minimaal f 1000,- en is uitgebreid met de Arend Fokke Simonszprijs voor langere verhalen. De KKA- organisatie verstrekt boven dien jaarlijks een fraaie bun del met de beste SF-inzen- dingen. Het recentste KKA'80-exemplaar te bestel len bij A. Dijkema voor noemd (flO,- op giro 3221814). De Amsterdamse vereniging TERRA houdt op 9 mei a s. haar jaarlijkse SF- dag in de RAI, waar tussen de 500 en 1000 mensen verwacht worden. En als klapstuk: van 28 t/m 30 augustus a.s. organiseert het NCSF (Nederlands Contact- centrum voor SF) i s m de Rotterdamse Kunststichting de meerdaagse SF-manifesta- tie HILLCON '81 .Benelux- con 8 in het Atlantahotel te Rotterdam (informatie: H. van der Zee, Sneeuwgans 6, Nieuwegein). Eregasten: Fre deric Pohl, Jack Vance en Kate Wilhelm...! Bovendien wordt gedurende dit super-SF-weekend de jaarvergadering gehouden van World-SF, mondiale ver eniging van SF-professio- nals. Dat betekent de aanwe zigheid van talloze buiten landse kopstukken als John Brunner, Pierre Barbet, Sam Lundwall. Harry Harrison, Marion Zimmer Bradley, Chris Priest onder andere Een uniek SF-jaar voor Ne derland. dat daarmee voor goed uit zijn isolement ver lost wordt. De tijden van zelf beklag zijn voorbij, Gijsen. Er is hoop op genezing, ook voor Nederlandse SF-au- teurs. Flink blijven oefenen Wat is het verschil tussen literatuur en lectuur? Waar ligt de grens7 Vragen die zorgen voor een flinke Babylonische spraakverwarring. Liever zou ik het probleem omzeild hebben. Maar het boek Alle maskers af van Robert Cormier dwingt tot een stellingname. Alle maskers af komt uit de 14+-serie van Lemnis- caat: verhalen speciaal geschreven voor jonge mensen. Vaak met een aantrekkelijk thema dat ook ouderen zal aanspreken. In zekere zin geldt dat ook voor Cormiers boek met als onderwerp een (heel geloofwaardige) gijzeling Vier terroristen, waaronder de 16-jarige onzekere Miro, houden een bus met schoolkinderen gegij zeld en stellen extreme voorwaarden. De onder handelingen verlopen traag en maken de terro risten nerveus. Zij aarzelen niet hun eisen kracht bij te zetten door éën van de gegijzelde kinderen te doden. Dan volgen de gebeurtenissen elkaar razendsnel op. De schrijver maakt het de lezer (en zichzelf) niet gemakkelijk. Hij vertelt zijn verhaal in de vorm van flash-backs bij monde van verschillende per sonen die bij de gijzeling betrokken zijn. Zoals het meisje Kate Forrester dat de pech had de schoolbus te besturen op het moment van de gij- zelingsaktie. En Miro Shantas, de jonge terrorist, die eerst overtuigd is van het goede van zijn daad, maar langzamerhand al zijn schijnbare ze kerheden ziet wegvallen. Zo wordt het verloop van de gijzeling vanuit verschillende invalshoe ken benaderd. Tussen die fragmenten door loopt als een rode draad het relaas van Ben Marchand. zoon van de generaal die de onderhandelingen met de terrroristen leidt. Tot zover prima. Maar dan gaat Cormier in de fout. Van spannende lectuur wil hij Literatuur maken. Hij heeft bijvoorbeeld begrepen dat je de karak ters van de hoofdpersonen geloofwaardig moet maken en uitdiepen. Om dat te bereiken maakt Cormier het verhaal van Ben tot een verward, emotioneel betoog met doodvermoeiende stacca to-zinnetjes die hij als een mitrailleur op je af schiet. Vol ouwelijke opmerkingen en hoogdra vende beeldspraak. 'Mijn moeder is uitermate vrouwelijk''Ik ben een skelet dat met zijn bot ten rammelt, een geest die hol in zijn vuistje lacht, een vogelschnkker wiens strooien hoed besmeurd is met bloed''En die zoete sprong in het niets wagen, terwijl de wind door de tunnel in mijn borst huilt en door het gat in mijn hart'... Dit zijn dus de 'geloofwaardige' bespiegelingen van een jongen van pakweg 17 jaar. Te pas en te onpas gebruikt Cormier zijn niet mis selijke beeldspraak om zijn woorden kracht bij te zetten. Dat levert vergelijkingen op om van te knarsentanden. 'Een gil kwam als een groot vuur uit haar mond'.... 'De hitte drukte op de bus als de warme hand van een reus' 'Haar zorgvuldig uitgekiende volgorde was verstoord en kletterde als een zak knikkers op de grond 'Zijn revol ver glipte als een stuk zeep uit zijn hand Cormier knutselt met gereedschap waar hij nog lang niet aan toe is. Jammer want juist wanneer hij niet nadrukkelijk quasi-literair bezig is. over tuigt hij het meest. Bij vlagen weet hij snelle flit sende actie heel goed te combineren met een knappe beschrijving van de innerlijke gemoeds toestand van de betrokkenen. Op zulke r ten is hij wel degelijk in staat op de lezer doordringend sfeerbeeld over te brengen. Dan laat hij zien dat een gijzeling alle betrokkenen, slachtoffers en terroristen, in sterke mate aan grijpt en beïnvloedt. Hoe er van mensen mis bruik wordt gemaakt. Hoe op een gegeven mo ment iedereen met zichzelf wordt geconfron teerd en verantwoording voor zijn daden moet afleggen. En dan gaan 'alle maskers af. Ironisch genoeg geldt dat ook voor Robert Cormier zelf. Alle maskers af is gewoon een spannend boek. al pretendeert het meer te willen zijn Wie het niet al te kritisch leest, kan er best genoegen aan bek ven. Ook ik heb tot mijn verwondering Cormiers, verhaal van begin tot eind redelijk geboeid gele zen. Ondanks alle bezwaren. Zouden literatuur en lectuur dan toch eh Science fiction Anton Quintana heeft zijn grootste bekendheid te danken aan het schrijven van tv-serfcs VOOT de jeugd zoals Kris Pusaka en Duel in de diepte Onlangs verscheen De IJzeren Harp. zijn derde verhalenbundel. Een mengeling van 25 histori sche, eigentijdse en science fiction vertellingen rond één centraal thema: de confrontatie tussen twee uitersten. Een gegeven dat Quintana op ver rassende en gevarieerde wijze uitwerkt Bijvooi beeld in ontmoetingen tussen twee totaal ver schillende werelden, volkeren of beschavingen. maar ook simpelweg in een treffen tussen tegen gestelde karakters of krachten. Quintana heeft een grote verbeeldingskracht. He laas wil hij soms 'te mooi' schrijven, en slaat door. Een aantal vertellingen verzuipt in een on nodige omhaal en overdaad aan woorden. Ook is de schrijver dol op raadseltjes en begint zyn ver halen soms met opzet vaag en onduidelijk Waar schijnlijk om de spanning zo lang mogelijk jst te houden Zijn lezers bezorgt Quintana op deze manier wél de nodige hoofdbrekens omtrent de vraag 'over wie heeft-ie het nou'. Quintana's toekomstverhalen maken de meeste in druk. Hier komt het beeldend vermogen van de auteur het beste tot zijn recht, werkt hij zijn the ma overtuigend en spitsvondig uit, en creeert zo volwaardige science fiction Het verhaal Na zeshondcrduizend jaar heeft mijn persoonlijke voorkeur: een verrassende ontkno ping en sterk suggestief taalgebruik Quintana steekt in deze vertelling de draak met de onweer staan bare menselijke behoefte alles te willen ver klaren. Ook verschijnselen die ons begripsver mogen te boven gaan Ondanks zwakke punten reken ik De IJzeren Harp tot de betere verhalenbundels. Met genoeg kwah tut cn boeiend geschreven verhalen om het boek voor iedereen boven de 12 jaar interessant te ma ken. Voor herhaling vatbaar, zeker wat Quinta na's science-fiction verhalen betreft. Uitg. Van Goor, f 16,90. MARGOT KLOMPMAKER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27