Nieuwe poëzie kent schaarse hoogtepunten Boeken zijn pakjes roomboter Bruna-verkoopleider Nagelkerken: BOEKENWEEK BIJ BOEKHANDEL DE KLER-LEIDEN zandvliet* rOENSDAG 25 MAART 1981 loe voelt de gemiddelde Nederlander zich als bezoekers hem met een dichtbundel in de hand betrappen? Nogal opgelaten, want poëzie heeft iets sentimenteels, iets ho peloos ouderwetsch, iets aenstellerigs. Hele volksstam men verlaten de schoolbanken zonder ooit een gedicht, laat staan een bundel te hebben gelezen. En dat is niet alleen in Nederland, maar in heel West-Europa (uitge zonderd Portugal misschien) het geval. Poëzie heeft de slag om de populaire kunst allang verloren; in de emo tionele behoeften van de lezers wordt door muziek er lied meer dan voldoende voorzien. e zou de mensen eens de kost moeten geven, die poëzie een achterhaald verschijnsel vinden. Maar er is nog een rest van die in vroeger eeuwen oppermachtige poëzie over. De moderne poëzie is gevoelspoëzie. Die lyriek wordt door een select groepje poëzieminnaars heel hoog ge schat; de poëzie blijft een tijdver drijf voor enkele fijne luiden, zei Du Perron - hetgeen die enkele fijne lieden natuurlijk niet belet elkaar te verketteren en in de ban te doen. Hoe staat het met de nieuwste poëzie? Een inventari satie ter gelegenheid van de boe kenweek. Voorgeschiedenis Zoals bekend begint de moderne dichtkunst omstreeks 1880. Zij ontwikkelt zich in vier golven. Golftoppen liggen rond 1890, 1915, 1935 en 1950. De eerste golf - de Tachtigers - en de laatste golf - de Vijftigers - hadden een revolutionair elan, maar dat heeft met kwaliteit niet zoveel te maken. Omstreeks 1915 treden eminente dichters als A. Roland Holst, M. Nijhoff en J. Bloem op. In de golf van 1935 vinden we J. Slauerhoff en Willem de Merode; kortgeleden werden zijn Chinese Gedichten in een mooie bundel uitgebracht. Bewerker J. Werkman zorgde voor een goede toelichting, waarin vaak de Duitse vertaling, die door De Merode geraadpleegd werd, wordt geciteerd. Jammer dat Werkman meent dat "Kai ser" een Chinese naam ig: Kaiser Wu-Ty, enz.; dat roept boze ver moedens op, zowel omtrent zijn kennis van het Chinees, als van het Duits. Dank zij C.R.M. is het een fraaie en betrekkelijk goed kope bundel geworden. De mo narch van de moderne poëzie is natuurlijk Gerrit Achterberg, een zeer ernstige, geniale dich ter. Hij schreef in klassieke vor men juist in de tijd, dat de revo lutie van Vijftig aan de gang was. Spoor van Vijftig De laatste golf was de revolutie van Vijftig. Hoe gaat zoiets in z'n werk? Onder de rebellenvlag klimmen heel wat meelopers naar te hoge plaatsen, voormali ge wapenbroeders krijgen ruzie en de meeste voormannen schit- teren even en doven dan uit. Dat betekent dat die voormannen een tiental sublieme verzen schrijven, om dan tientallen ja ren hun eigen weduwe te zijn en zich deftig terug trekken in een dor tijdschrift, dat hun voort- druppelende retoriek eerbied be toont. Hun invloed duurt nog voort. Aan de Vijftigers is een grote verrui ming in de woordkeus te dan ken. Zowel het absurde, fantasti sche woord, als het gewone, plat te woord werd in het vers opge nomen. Praktisch elke dichter boven de vijfentwintig is in de trant der Vijftigers begonnen. Ook al omdat de Vijftigers twee vormen naast en door elkaar ge bruikten. De ene vorm is de raadselachtige stijl: De gezegende drempel is een verheugde schoorsteen/zij zit op haar spitse tiroler lippen (Luce- bert). De andere vorm is de na drukkelijk gewone: Ik zeg het maar vooruit/ik vertegenwoor dig niks, al die... (Kouwenaar). Er zijn nog heel wat dichters die op die oude manier doorgaan: o.a. Harry ter Balkt, die omstreeks 1970 de aandacht trok door zijn onstuimige Boerengedichten. In 1980 kwam van hem Waar de burchten stonden en De snoek zwom uit. De laatste loot aan de oude tak is Hans Tentije, wiens bundel Wat ze zei (1978) alom er kenning vond. Maar het maniertje van Vijftig is natuurlijk gemakkelijk na te doen. In 1980 werd er de aan dacht op gevestigd, dat er sprake is van een verstikkende situatie, omdat de progressieve trant van dertig jaar geleden het gedwon gen keurslijf van nu is geworden. De prachtige gedichten van een Vasalis krijgen daardoor minder aandacht dan zij verdienen. Kentering In de zestiger jaren brak een slech te tijd aan. Het werd de mode om de meest banale uitdrukkingen, desnoods kladjes of probeersels uit een typemachinewinkel voor poëzie door te laten gaan. Met schaar en lijmpot kon je al dich ter worden: ready-mades, poëzie is informatie. Emotie was niet in tel, banaliteit werd een verdien ste, en het resultaat werd er dan ook naar. Stomvervelende tekst jes verbrokkeld over korte regel tjes, die noch poëzie, noch lyriek waren. Non ragionam di lor, la ten we niet van hen spreken, maar zie en ga voorbij. Gelukkig kwam in 1968 een kente ring dank zij Gerrit Komrij. Komrij is thans een gevreesd kri- tikus en bloemlezer, maar hij heeft enkele gedichten geschre ven, die een groot dichterschap beloofden: Aan Tafel, Droom, De Apollo van Elephantinopolis en Een Avondje met de Tantes. Door grapjes die te vaak op sex of stofwisseling sloegen, en voor al door de angst zich werkelijk bloot te geven, is die belofte niet vervuld. Eer plant men bomen op de weg, eer zal men kakken in zijn hoed, dan dat ik u mijn ziel blootleg en zeg, wat ik thans lijden moet. Jammer. Komrij herstelde het ritme, de zin en gaf een losser rijm. Van hem stamt de medede- ling: Ik ben een vlieg, kruip gul zig in de aars van paarden en kom er schuchter uit. Onder de indruk steeds van al het waars en de verbazing die mijn horizon verruimt. Zeer grappig, nietwaar? Dertien- tot vijftienjarigen slaan hun knieën af (van het lachen), zeker als er weer poep of geil in voor komt. Mede door Komrij is daar na de humor in dicht of ondicht een soort allesreiniger geworden. We hebben over anecdotische dichters niet te klagen: Wee- moedt, Rawie c.s. Poëten die geen hogere eerzucht kennen dan als conferencier te eindigen. Men moet Weemoedt eens lezen en direkt daarop gedichten van Pierre Kemp lezen: het is alsof je na een slok thee cognac drinkt, 't (ADVERTENTIE) JOHN ■.T^ MOESKER BOEK- EN KANTOORBOEKHANDEL VOORSTRAAT 1 - VOORSCHOTEN BINNENKORT ÓÓK IN LEIDEN (Z.-W.) KENNEDYLAAN5 heeft dezelfde kleur bijna, maar de smaak... Door de flauwe kul zou je vergeten, dat Komrij ooit een dichter was. Traditie De traditionele versbouw heeft toch een eerherstel gekregen. Jan Kal maakte knappe sonnet ten. De belangrijkste traditionele poëzie is echter geschreven door Ida Gerhardt, die de P. C. Hooft- prijs 1979 kreeg. De kroon op een sinds 1961 groeiende waarde ring. Tallozen kennen Het Caril lon en De Paarden. In 1980 ver scheen van haar Het Sterre- schip. Daarin staat het gedicht Onder Gorcum. over een toren haan boven de stad van de Maas en de Waal met de slotregels: ...vogelvrij zijt ge voor nood en ge weld. Het zijn de sterken die bloot zijn ge steld, die buiten staat zijn de Geest te weerstaan. godlof verslagen en niet te ver slaan. Stormen en onweren trekken wij Tekst; Bouke Jagt Haar tegenpool in ongeveer alles is C. Buddingh', die sinds 1953 met alle winden weet te zeilen. Vijfti gers kunnen komen. Zestigers vergaan, maar doodleuke Kees blijft altijd doorgaan, let op mijn woorden. Toch moet iemand die Buddingh's werk overziet, toege ven. dat hij zichzelf is gebleven, de mode is meer/iaar hem toege groeid dan andersom. Van hem verscheen verleden jaar Verzen van een Dordtse Chinees. Hu moristische, soms licht weemoe dige gezapige lyriek, die er graag beroemde schrijvers bijsleept. Voorlezing op schorre, zeurige toon schenkt deze poëzie een ei gen bekoring. Bijna altijd de moeite van het lezen waard, nooit van grote allure Nieuwse bundels J. B. Charles publiceerde De Blau we Stoel, de 13de bundel sinds 1943. Van J. Hamelink verscheen Responsoria, de 7de bundel sinds 1973. Zwarte Rozen heet een bundel van Robert J. Blom. volgens de achterflap "ge huwd met Charlotte" en voorma lig correspondent/recensent van een dagblad uit Alphen. In Te leurstelling zegt hij dreigend: Daarom zal ik schrijven tot de laatste boom en mijn bloed als inkt gebruiken. Er staat ons dus nog wat te wachten. Maar wat heb je nou aan poëzie, als zo weinig mensen die lezen en kopen? Tegen de concurrentie van lied en muziek valt toch niet op te tornen, het is godbetert al zover, dat velen een liedtekst in het Engels mooier vinden dan in hun moedertaal. Nu is het aantal lezers een bedriegelijk zaakje: je hebt massa-boeken, er zijn com merciële boeken en artistieke boe ken. Poëzie hoort tot die artistieke uit gaven - de massa doet alleen aan poëzie omstreeks sinterklaas. Die artistieke boeken zijn bijzon der belangrijk. Massa-boegen voorzien in een behoefte, zijn on persoonlijk, gemakkelijk en ver anderen niet, ze brokkelen af, omdat de massa log en traag de trend van de commerciële boe ken volgt. Commerciële boeken zyn populair, genuanceerder maar veronderstellen enige ken nis en gewenning. PAGINA 25 Alleen de artistieke boeken ver nieuwen zich steeds weer; ze zijn sterk persoonlijk, maar vergen redelijk wat kennis en concen tratie. Hun vernieuwingen wor den - behoorlijk afgezwakt - door de commerciële boeken ge volgd. Zo kan een duidelijke in vloed aangewezen worden, die de poëzie uitoefent op de recla metaal. de kleinkunst en de om gangstaal op den duur. Verwachtingen De kleine groep dichters en Jcf- hebbers van de dichtkunst vor men zowel bezielende kernen, als bazelende sekten. De con troverse Vijftigers-Komrij laaide zo hoog op, dat om een bloemle zing een proces volgde, dat in maart 1980 door de oude contra revolutionaire verloren werd. Er is dus leven genoeg in de brou werij. Er moet wel gewaakt worden tegen een veelgemaakte fout, ook van recensenten. Velen menen, dat de kwaliteit van proza of poëzie uitzonderlijk hoog moet zyn, an ders moet men het niet laten ver schijnen. Stel je voor. dat je die norm aan sport zou opleggen: al leen sport toelaten, als er records gebroken worden - dat betekent dus géén sport. Middelmatige kunst is de kweekbodem voor hoogtepunten. Hoogtepunten zijn schaars, ook in het werk van een dichter. We mogen hopen op komende gedichten van H. ter Balkt of Hans Tentije. De bundel Wat blijft komt nooit terug, van de 55-jarige J. Eijkelboom werd in 1980 voor de derde maal her drukt. Een nieuwe bundel van Lucebert wordt verwacht. Wie weet wat voor moois volgt. Lit opgave: Robert J. Blom, Zwarte Rozen, De Beuk Amsterdam 1980 f9,50. C. Buddingh', Verzen van een Dordtse Chinees, Bezige Bij, A dam 1980, f 17,50. J. B. Charles, De blauwe stoel, Be zige Bij, A'dam 1980, f 18.50. 4. Hamelink, Responsoria. Bezige By. A'dam 1980, f 18,50 W. de Merode. Chinese Gedichten, ingel. H. Werkman. Uitg. J. H. Kok, Kampen 1980 f21,- Ida Gerhardt, Het Sterreschip, Po lak Van Gennep, Amsterdam 1980, f22,50- De bundels van H. ter Balkt en H. Tentije verschenen bij De Har monie, Amsterdam, de gedich ten van J. Eykelbom kwamen uit by de Arbeiderspers, Amster dam. (ADVERTENTIE) Vier het feest van de boekenweek mee in HET NIEUWE BOERENHUIS Breestraat 52, hoek Vrouwensteeg Leiden, tel. 071-126977 (ADVERTENTIE) Neem 'ns vaker een boekje mee. U kunt bij ons terecht voor elk boek, van het pocketboek tot en met de grootste encyclo pedie. RIJNLANDSE BOEKHANDEL LANGE VOORT 35-37 - OEGSTGEEST - TEL. 071-172271 Achter de coulissen van het boekverkopersvak worden fikse schermutselingen gevoerd. De Bruna-organisatie, die via haar eigen verkooppunten boeken aan de man brengt, wil grotere kortingen van de uitgevers bij afname van hun boeken. Een aantal - met name literaire - uitgevers voelt daar weinig of niets voor. Zij worden in de „bank" gezet en kunnen hun boeken niet of in zeer kleine aantallen kwijt bij de Bruna- winkels. De concentratie van boekhandels in enkele grote con cerns kan zowel voor de nog zelfstandig werkende boekhan dels, maar óók voor de consument, de lezer, duidelijke gevol gen hebben. En dan is er natuurlijk ook nog het oprukkende eskadron boeken clubs dat de markt beïnvloedt. Hans Rombouts sprak over die ontwikkelingen met uitgevers, boekhandelaren, auteurs en de verkoopleider van Bruna. (ADVERTENTIE) Ook dit jaar kunt U weer kennis maken met bekende Nederlandse schrijvers. donderdagavond 26 maart van 19.00 tot 21.00 uur ontvangen wij JAN SIEBELINK donderdagavond 2 april van 19.00 tot 21.00 uur is bij ons aanwezig CEES NOOTEBOOM zaterdagmiddag 4 april laten wij U van 15.00 tot 17.00 uur kennis maken met HENRI KNAP (de schrijver van o.a. het boekenweekgeschenk "De ronde van '43", dat U bij aankoop van f 18,50 aan boeken kado krijgt) BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe Rijn 45-46 - Telefoon 071-120885/143370 2312 JG Leiden De moeilijkheden rond Bru na (niet te verwarren met de uitgeverij van die naam) ontstonden, toen bekend werd, dat de com merciële staf van die boek- verspreidingsorganisatie aan de uitgevers hogere kortingen wilde gaan vra gen. Er kwam direct een reactie van een groep uit gevers (Bert Bakker, De Bezige Bij, Van Gennep, Meulenhoff, Querido, Am bo-De Fontein, De Arbei derspers, Elsevier Man- teau, Allert de Lange, We reldvenster, Heureka, Athenaeum, Polak en Van Gennep, Veen, Het Spec trum en de Wereldbiblio theek), Zij stuurden een brief naar Bruna met de mededeling, dat zij er niet aan dachten om die grote kortin gen te gaan betalen en zij verzoch ten derhalve Bruna die kortings activiteiten te staken. De heer C. Nagelkerken van Bruna depo neerde de bewuste brief, zo meld de hij ons, ver weg in de onderste la van zijn bureau. „Die brief is bij ons in het verkeerde keelgat geschoten" is zijn reactie, eraan toevoegend, da t hij het epistel niet serieus wenst te nemen: „Die brief is achter de tapkast geschreve- Hoe zit de vork in de steel? Wat is er precies aan de hand? Boeken worden de laatste jaren niet al leen meer verkocht via de speci fieke boekhandels, die overigens nog wel het grootste marktaan deel voor hun rekening nemen (45,5 procent). Boeken zijn al ge ruime tijd ook te koop in waren huizen, zoals V en D en Bijenkorf (6,3 procent), via boekenketens als Bruna (8,4 procent) en de boe kenclubs (17,7 procent). De ver koop in de onafhankelijke boek handel is sinds 1967 met zo'n 5 procent teruggelopen. Een organisatie als Bruna heeft on geveer 500 verkooppunten in ty pe variërend van kruidenierswin keltjes met een paar meter boe ken tot grote boekhandels. Door die variëteit bereikt Bruna ge deeltes van het land, die anders voor uitgeverijen onbereikbaar zouden zijn (omdat er in kleine gemeenten veelal geen grote on afhankelijke boekhandels te vin den zijn). De uitgevers erkennen dat grif. Nu krijgt de „normale" boekhandel bij afname van boe ken van de uitgeverij 40 procent korting. Bruna - als centrale inkoopafdeling - ontvangt een korting van rond de 45 procent. In verband met het rendement wil Bruna nu een grotere korting van de uitgeverijen. Die verho ging vindt een aantal uitgeverijen dus onaanvaardbaar. Bruna De héér Nagelkerken van Bruna noemt de reactie van de groep on redelijk: „Die verhoging is voor ons bittere noodzaak. Dat heeft een onderzoek uitgewezen. Wij moeten onze organisatie com mercieel draaiende houden. Men is wel kwaad geworden over mijn opmerking, dat ik boeken als een commercieel object zie zoals een pakje margarine dat evenzo is. Goed, laat ik dan nu zeggen, dat de vergelijking met een pakje roomboter wellicht wat beter uit valt. Ik pas er voor om het boek nog langer in zacht licht te zetten met wat stemmige achtergrond muziek erbij. Boeken moeten verkocht kunnen worden". Enkele uitgevers hebben er al op gewezen, dat verhoging van de korting wellicht gaat betekenen dat de kostprijs van het boek om hoog gaat. Een ander aspect - op kwalitatief gebied - is het verwijt uit uitgeverskringen, dat Bruna alleen de krenten uit de pap pikt; alleen maar hoofdzakelijk met bestsellers op de markt komt (waarbij eerst de kat uit de boom gekeken is en de uitgeverijen risi co hebben gelopen). Nagelkerken: „Wij willen geen ver schraling. Zo'n opmerking van uitgevers is ingegeven door een stuk onwil. Wij hebben een aan bod van 13.000 titels. We kunnen niet alles inkopen. Als we alles zouden nemen dan konden we wel sluiten. Ik weet wel; je moet de culturele functie van het boek niet onderschatten, maar het blijft een commercieel produkt" Jonge schrijvers Produkten van bijvoorbeeld jonge schrijvers of dichters komen in Bruna-winkels niet aan bod. Nagelkerken: „De debuten van jon ge schrijvers, tja. daar zit ik zelf ook wel een beetje mee. Maar is het wel verantwoord? We moeten ook opboksen tegen concurren ten als V en D of de grootgrutters van de boekenclubs. De boek handelaren, die bij ons onder contract staan, worden door ons van boeken voorzien. Dat scheelt ze veel tijd, energie en kosten. Wij doen de inkoop centraal. Ze lo pen geen risico, want niet- verkochte boeken worden door ons weer ingenomen. Die gaan dan bijvoorbeeld de ramsj Maar betekent dat nou juist niet een verschraling op ander gebied: de bekwaamheid en advieskracht van de boekverkoper? Nagelkerken: „Wij streven verhoogde s Bert Bakker Bert Bakker, één van de mede ondertekenaars van de brief aan Bruna, heeft wel enig begrip voor het standpunt van de Utrechtse boekverkopers („er zijn ten slotte economische wetten"), maar vindt toch dat Bruna niet te hoog van de toren moeten blazen. „On ze omzet bij Bruna is niet aan wijsbaar met sprongen omhoog gegaan. We zien ook geen reden om een hogere korting te geven; ook niet omdat Bruna nu toeval lig 500 verkooppunten heeft... Als Bruna zegt dat het niet meer van de huidige korting kan rondko men, dan zou wellicht hun sys teem moeten worden doorgelich- „Kijk, natuurlijk moet je met ze praten. Als men 2000 a 3000 boe ken afneemt kun je wel aan wat korting gaan denken. Maar ik vind het erg jammer, dat Bruna boeken, die wat moeilijker lig gen, slechts in kleinere hoeveel heden gaat inkopen. Op dat punt - en daar komt de verschraling om de hoek kyken - zou Bruna ook wel een beetje zyn best kun nen doen. De eerstelingen van Reve en Wolkers waren ook „moeilijke'' boeken. Zo gaat dat meestal met jonge, nieuwe schrij vers. Ze moeten hun kans krij gen. Ook van Bruna" Boekhandel Hoe denkt de onafhankelijke boek handel over de gang van zakc- By de vermaarde boekhandel Paagman (vestigingen in Den Haag, Rijswijk. Delft cn Leid- schendam) zyn Anneke Paagman en F. van Maarseveen blij, dat ze hun onafhankelijkheid als boek handelaar hebben kunnen bewa ren. „We hebben, zoals de meeste goede boekhandels, een vaste klantenkring, opgebouwd door vakkennis, alert reageren, service en hard werken. Je ziet vaak", al dus het tweetal, „dat door een concern overgenomen zaken achteruit gaan. De echte vakmen sen verdwijnen. Dat is ook wel een probleem om goed, bekwaam personeel te krijgen. Zelf hebben we daar gelukkig geen klagen over. Ook niet over de omzet trou wens. Maar dan moet je ook op alles direct inspelen." ,aK denk dat dat het verschil is tus sen een zaak van bijvoorbeeld Bruna of van ons. In een Bruna- zaak loopt men niet zoveel risico. Dat werkt gemakzucht in de hand. Wij kopen zelf in. Dat houd je actief en attent. Je moet het goede evenwicht zien te vinden in je aanbieding. En daarby hoort zeker ook de categorie literatuur en poezie. We denken dat het di recte contact met de klant, met de lezer, erg belangryk is. En de top. die by organisaties als Bruna in koopt, mist Ut iirecte 'ortact meestal". HANS ROMBOUTS (ADVERTENTIE) BOEKENWEEK 1981 goede literaire afd., ook voor maatschappij, godsdienst, ge zondheid en opvoeding, feminis me, natuur, ontspanningslectuur en vele andere Interessen kunt U bil ons terecht, ruime keus In En gelse pockets. >- BOEKHANDEL BV Haarlemmerstr. 117 Lalden, tel.: 120421.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25