Aanbod boeken blijft overstelpend groot Literatuur Detectives Thrillers Jeugdboeken Klassiekers WOENSDAG 25 MAART 1981 EXTRA PAGINA 23 IEDER ZIJN EIGEN BOEK Op een enkele uitzondering na doen de meeste uitgevers voorlopig niet aan bezuini gen. Ook dit jaar staat de consument weer een stroom boekwerken over de meest uiteenlopende onderwerpen te wachten. Van W. F. Her mans en Agatha Christie tot scxuele handboeken en de verzorging van uw parkiet. Alles rozegeur en mane schijn? Dat valt nog te be zien. van 26 maart t/m 4 april 1981 Het circuit van uitgevers en boekhandelaren is onrustig. Bepaalde tekenen wijzen op ontwikkelingen die voor de kritische eonsument minder prettig kunnen zijn. Een gi gant op uitgeversgebied als het Elsevier-concern zit in de rode cijfers. Slachtoffer van de noodzaak een grote omzet te maken en dus veel titels op de markt te bren gen met alle risico's van dien. Want een boek dal 'flopt' betekent een ernstige verliespost. Bij een verkeerde gok blijft een uitgever met grote sta pels onverkochte boeken zit ten. Vaak kan hij zijn over tollige voorraden slijten aan de zg. ramsj-handelaren. Vroom en Dreesmann en De Slegte zijn bekende ramsj- winkels die dergelijke voor raden tegen een vriendelijk bedrag, onder de vastgestel de prijs, verkopen. Om de verkoop van hun boeken verder te stimuleren, werken veel uitgevers sa men met boeker.clubs. Boe kenclubs zijn commerciële bedrijven. Risico willen zij liever niet lopen. Zij bren gen een beperkt aantal boe ken dat voornamelijk be staat uit bestsellers, waar mee ze zich niet gauw in de vingers zullen snijden. Een ontwikkeling die ook de boekhandelaren niet onbe roerd heeft gelaten. Elke zelfstandige, onafhankelijke boekhandel die gokt op een ruime collectie haalt zich evenals de uitgever risico's op de hals. Ook zij lopen de kans op verlies en rode cij fers. Veel boekhandelaren worden voorzichtig en gaan selektiever te werk bij de in koop van hun voorraad. Sommige geven hun zelf standige en onafhankelijke bestaan prijs om zich aan te sluiten bij een grote keten winkels, zoals die van Bru- na. Een duidelijke keuze voor zekerheid. Geen kop zorgen meer over inkoop (wordt centraal geregeld). Winkels die volgens de Bru- na-formule draaien, bieden een assortiment met over wegend bestsellers. Net als bij de boekenclubs een ver schraling van het aanbod. een nadeel voor de consu ment. Elders op deze pagi na's wordt dieper ingegaan op de relatie uitgever-Bru- na-boekenclub-boekhandel. Het komt er op neer dat de kri tische lezer die méér wil, aangewezen blijft op onaf hankelijke, zelfstandige boekhandels. Winkels met een uitgebreide collectie die niet in de eerste plaats is sa mengesteld uit puur winst bejag. Wat dat betreft mo gen we in Leiden (nog) niet mopperen. M.K. Het samenstellen van een overzicht van boeken die de komende maanden zullen verschijnen... Ga d'r maar aan staan. Gelukkig dient het gemak de mens; in een handzaam pakketje worden door veel uitgevers uitgebreide folders boordevol informatie aangeboden. Een papierverslindende service, dat wel. Niet iedere uitgever is zo gedienstig. Neem nu uitgeverij C. J. Aarts die het met zijn 'voor jaarsaanbieding helemaal botit maakt en in een knullig stenciltje Pers en Boekhandel van zijn voor deur jaagt: Wij bieden dit voorjaar géén nieuwe titels aan. Wij hebben namelijk nog genoeg pracht- titels in huis. En verdere alternatieve zinsne den. Tekst: Rob Vooren en Margot Klompmaker Op onze beurt zullen wij de populair-getaalde Cornells Jan Aarts te gemoetkomen: vanwege het overgrote aanbod van nieuwe titels kun nen wij dit jaar géén aandacht schenken aan uitgeverij Aarts... o.m. vgnwege diens gebrek aan nieuwe titels. Er blijft genoeg te proeven, dit voorjagr. Hanneke Stamperius tekent voor de samenstelling van Manieren om in tranen uit te barsten. Een bundel Ne derlandse verhalen van vrouwen over vrouwen, de ti tel zegt het al (Bert Bakker. 25,-). Henri Knap treedt uit de verge telheid, niet alleen als auteur van het Boekenweekge schenk maar ook als schep per van de roman Met voor bedachten rade (Elsevier Manteau, f 16,90). F. Borde wij k blijkt evenmin vergeten: bij de voorbereidingen tot de uitgave van zijn Verzameld Werk stuitte zijn dochter op het feuilleton Dreverhaven en Katadreuffe, een eerste opzet voor Bordewijk's be roemde roman "Karakter". Nijgh Van Ditmar zorgde voor een heruitgave. Uitg. Querido doet hetzelfde, maar dan uitvoeriger, met drie van de bekendste romans van A. den Doolaard die zojuist 80 jaar is geworden: De drui venplukkers, De Herberg met het Hoefijzer en Oriënt- Express beleven, gezamen lijk. hun zoveelste druk on der de titel Trojka (f37,50). Uiteraad veel nieuws van het li teraire midden- en zwaarge wichtenfront,' zoals de aan kondiging van De vierde man, "een nieuwe novelle met humor, ironie, zelfspot en melancholie" van Gerard Reve (Elsevier Manteau, f 14,90), die zijn vriendjes lijkt mee te sleuren op het pad van roem; zo zal Bernard Sijtsma elders (Loeb, f24,50) zijn brieven aan de Volks schrijver tussen 1965 en 1980 aan de man brengen onder het originele kopje Lieve Ge rard. Hugo Raes timmert niet min der aan de weg: als samen steller van de bundel verha len Reizen, trekken, zwerven (Elsevier Manteau, f24,90) èn met een nieuwe, forse roman Het jarenspel (De Bezige Bij, f29,50). Eveneens bij laatst genoemde uitgeverij van Louis Ferron een heldendra ma in moderne versie. Plicht! (f28,50), de roman De hartjacht (f34,50) door Jan Gerhard Toonder en het "fas cinerend notitieboek" Aante keningen over de vijand van Armando (f24,50). Verder moet van de onlangs hier besproken Ward Ruyslinck zeker De Apokatastasis (El- sevidr Manteau, f 18,90) ge noemd worden en van Cces Nooteboom de novelle Een lied van schijn en wezen (De Arbeiderspers, f27,50), w.i. de schrijver de hoofdpersoon uit zijn pas verschenen ro- man "Rituelen" weer opvoert en een spel speelt met de tijd en de literatuur. Alfred Kossmann levert dubbel leesgenot met De vrijheid, de leegte, de dood, een keuze uit zijn verhalen, en met Hoog moed en dronkenschap, "een andere roman vol luchtige personages en vol komische noten" (beide Querido, f27,50 en f35,-). Querido komt verder o.a. met Willem G. van Maanen's roman en dagboek Een eilandje van pijn (f29,50), Elsevier Man teau met Gertie Evenhuis' uitstekende bundel De aan steker en andere verhalen (f 16,90), maar Meulenhoff spant ongetwijfeld de kroon met de presentatie van Dui zend vlinders, de nieuwste verhalen van stadgenoot J. - M. A. Biesheuvel (f29,50), waarin "een beklemmende en ontwapenende visie op het conflict tussen de ver beelding en de sociale en po litieke werkelijkheid". Voorts is er nieuw werk van wat minder bekende auteurs: voormalig LD-recensent Boudewijn Buch bundelt zijn, vaak eerder al in de Volkskrant gepubliceerde fraaie stukjes over verre Ei landen (Bert Bakker, f 17,50). Van journalist Hans Rombouts een veelbelovende bundel "verhalen van dieren over mensen", Animalliteiten (Rossum. f24,90), met schit terende tekeningen van Jan Willem van Vugt; bekender al zijn de dieren, tekst en te keningen van Marten Toon der, wiens nieuwe Bommel- bundel Hier ligt een mooie taak 2 verhalen bevat, De ge kikkerde vorst en De uni- stand (De Bezige Bij, f 18,25). Daarnaast met belangstelling tegemoet te zien, enkele pro zadebuten: Th. Graftdijk met de novelle Positieve helden, Eefje Wijnberg met de roman Een meisjesleven (beide Ar beiderspers, f 19,50 en f 29,50) Tenslotte nog wat essayistisch en ander literair naslagwerk voor u bijeengesprokkeld: voor de zoveelste maal Hu- bert Lampo met Magisch- realisme is geen sprookje (Loeb, f27,50), de eigenzinni ge literaire essays van R Cor nets de Groot gebundeld als Ladders in de leegte (Nijgh, en de schrijversontmoetin gen van C. J. Kelk. Wie ik te genkwam, bij dezelfde Haag se uitgeverij. "Een schrijver schaamt zich, omdat hij te kijk staat als ijdeltuit" - Ger- rit Krol werkt dit prettige in zicht uit in zijn nieuwe essay bundel De schrijver, zijn schaamte en zijn spiegels (Querido, f21,50); zijn bevin dingen kunnen we controle ren aan de hand van biogra fieën over Jan Greshoff (Lite ratuur als leven) en Arthur van Schendel, resp. door S. A. J. van Faassen en Char les Vergeer (beide Erven Th. Rap en f 47,50, naderhand f57.50). Liefhebbers van politie- en spionageromans, detectives, 'private-eyes', en thrillers worden de komende maan den ruimschoots op hun wenken bediend. Janwillem van de Wetering heeft zich zo langzamerhand ontwikkeld tot een gewaar deerd kenner van de mis daadliteratuur. Dankzij zijn studie en analyse staat bij voorbeeld het werk van Ro bert van Gulik weer sterk in de belangstelling. Uit een groot aantal beroemde detec tiveverhalen stelde Van de Wetering een bundel samen met als titel De beste klassie ke misdaadverhalen. Het boek is al uit en bevat onder meer bijdragen van Agatha Christie en Conan Doyle. (Unieboek. 29,50) Na zijn verrassende debuut als detective-schrijver heeft Tweede Kamerlid Theo Joe- kes de smaak blijkbaar te pakken gekregen. Zijn twee de boek Moord öp de Horst komt uit in juni. De vrouwe lijke griffier van de Tweede Kamer. Elisabeth Brederode is weer van de partij. (Loeb. 19.50) Vorig jaar maakte journalist Joop van den Broek zijn co- jnc-back met Heimwee naar Indië. Reden om een aantal oude misdaadromans van Van den Broek opnieuw uit te brengen, zoals Parels voor Nadra en Steekspel in San Sebastian. Deze maand ver schijnt Passagiers voor Ca sablanca. Een intrige rond een dubieus vliegtuigonge luk. (Sijthoff. 13,50) De 'affaire Aantjes' heeft Koos van Zomeren geïnspireerd tot het schrijven van Haagse Lente. De naam Aantjes wordt weliswaar niet ge- nocrVid. maar het gegeven en de uitwerking van het ver haal spreken boekdelen. Het boek is al verschenen. (Bru- na) De verfilming van zijn roman The Shining was een eclatant succes. Het gegeven van Ste phen Kings nieuwe boek, Ogen van vuur, klinkt veel belovend. Ook in dit verhaal speelt een kind met paranor male eigenschappen een be langrijke rol: het dochtertje van Andy en Vicky Tomlin- son is pyrokinetisch begaafd. Haar blik is in staat speel goed. kleding en zelfs men sen in vuur en vlam te zetten. De ouders van dit lieverdje hebben voor haar geboorte vrijwillig aan een experiment met een onbekende drug meegewerkt. Hun dochtertje lijkt de dupe te worden, voor al wanneer een duistere orga nisatie het kind dwingt haar 'gave' maximaal te ontwikke len. (Rostrum, 24,50) Mary Higgins Clark heeft naam gemaakt met thrillers als Napcy waar zijn je kinderen en Verbinding verbroken. Volgende maand verschijnt Moord om middernacht dat handelt over de dubieuze praktijken van een 'wonder dokter'. (Veen. 22,50) Cannibals and missionaries van de Amerikaanse schrijf ster Mary McCarthy trok bij verschijning enkele jaren ge leden veel belangstelling. Zij beschreef een vliegtuigka ping en gijzeling in de Flcvo- polder. Hollandser kan het niet.'Volgende maand ver schijnt de vertaling met als ti tel Kannibalen en zendelin gen. De roman speelt zich grotendeels af op een geïso leerde boerderij in de Flevo- polder, waar een gemengd gezelschap van politici en an dere prominenten in gijzeling wordt gehouden. Als je het voorwoord moet geloven .heeft Mary McCarthy haar verhaal ondermeer geba seerd op informatie van Hans van Mierlo, Cees Nooteboom, Harry Mulisch en het echt paar Den Uyl. (Meulenhoff, 39.50) De spionagethriller Door het oog van de naald, geschreven door de Engelsman Ken Fol-^ lett. verdreef vorig jaar alle verveling tijdens een verre gende vakantie. Een prima uitgewerkt verhaal geba seerd op historische feiten over het opereren van een Duitse spion in Engeland tij dens de Tweede Wereldoor log. Dat maakt nieuwsgierig naar Folletts bestseller Pi raat. Op het moment dat de betrekkingen tussen Israel en Egypte tot een dieptepunt zijn gedaald, krijgt een joods geheimagent de opdracht zijn land aan 200 ton uranium te helpen. Zijn tegenstanders zijn de KGB, de Egyptische geheime dienst en Arabische extremisten. Verschijnt deze maand. (Unieboek, 27,50) Ook Desmond Bagley en Alis- ter MacLean doen weer van zich spreken Volgende maand verschijnt Bahama crisis van Bagley (Elsevier, 22.50» In mei volgt Ahster MacLean met Toren gegij zeld (Elsevier, 19,50). Jack Higgins verwierf grote be kendheid als schrijver van De adelaar is geland en De dag des oordeels. In mei ver schijnt De laatste troef. Een Ierse duiker raakt betrokken bij de plannen van een Griek se scheepsmagnaat die zijn land wil bevrijden van com munistische invloeden. (Else vier, 16,90) De Tweede Wereldoorlog blijft een dankbare bron van in- spriratie. De Genesis-formu- le van Steve Shagan verhaalt over de jacht op Hitiers grootste militaire geheim. Het gaat om een scheikundi ge formule die massaproduk- tie van olie uit steenkool mo- geltfk maakt. Tijdens de laat ste stuiptrekkingen van het Derde Rijk is de formule uit Berlijn gesmokkeld om der tig jaar later inzet te worden van een meedogenloze jacht. Het boek verschijnt in mei en is onlangs verilmd met Mar lon Brando in de hoofdrol. (Elsevier. 29.90) Gewelddadige lectuur voor de vakantie vormt de bundel De hardste verhalen, die in juni verschijnt. Ed Schilders koos uit honderden Amerikaanse verhalen 'dertig portretten van geweld'. Het begint met een verslag van 'een onge meen hard gevecht in een il legaal café' en eindigt met 'de haast surrealistische ver krachting' van een meisje, vermeldt uitgever Loeb en thousiast. Voor de 'liefheb bers' dus... (Loeb, 29,50) Wat jeugdboeken betreft valt er de komende maanden weinig spectaculairs te verwachten. Opvallend is het aantal her drukken van klassiekers. In het kader van jeugdsenti ment of bij gebrek aan beter, wie zal het zeggen. De over- stelpende stroom probleem boeken schijnt wat af te ne men. Naast maatschappijkri tische verhalen omvat het aanbod verder humor, fanta sie en historie. Een aantal schrijvers lijkt een nieuwe mspnratiebron te hebben gevonden in de Der de Wereld Mick Dorrcstein bijvoorbeeld. Haar boek Ik wil hier weg speelt zich af in Brazilië. Dorrestein be schrijft de pogingen van een Braziliaaris meisje haar uit zichtloze bestaan te doorbre ken. Ook worden de proble men belicht van een jong stel Hollandse vrijwilligers in dit Zuidamenkaanse land (Ploegsma. 15,90, vanaf 12 jaar). Ook de Duitse schrijver Alfred Hageni houdt het bij Brazilië In Opstand aan de Rio Negro beschrijft hg de uitroeiing van de Indianen. Hageni si tueert het verhaal in de Brazi liaanse oerwouden van rond 1700, maar het thema heeft nog weinig aan actualiteit in geboet. (Westfriesland. 18,25, vanaf 11 jaar). Humor en fantasie bij Rita Törnqvist. Ook in Een rooskleurig meisje met een sfeervol uitgewerkte relatie tussen een jong meisje en haar moeder. (Ploegsma, 16,90, vanaf 9 jaar). Sjanetje en Liegbeest zijn veel gelezen boeken van Thea Du- belanr Een beetje leeuw komt binnenkort uit. Een plezierige mengeling van fan tasie en realiteit rond een meisje dat door het sabbelen op een toffee in een leeuw verandert. (Ploegsma, 14,90, vanaf 7 jaar). Fantasie en werkelijkheid met hier en daar een snufje magie zijn de ingrediënten van Leo- nie Kooiker in haar komende verhalenbundel De wind hoos Berendina. (Ploegsma. 15.90. vanaf 8 jaar» Eindelijk weer een nieuw boek van onderwijzer Jacques Vriens. Zijn verhalen ken merken zich door het vlotte humoristische taalgebruik. Een mooi stelletje vrienden verhaalt over een inbraak, liefdesperikelen en buurtpro blemen. (Holkema en Waren- dorf, 16,90, vanaf 9 jaar). Voor je vrijheid moet je vech ten van de Engelse Nma Bawden is zeer recent in deze krant besproken. Een schrgf- ster die avontuur en span ning met een knappe karak- teruitwerking weet te combi neren Binnenkort verschijnt Het heksenkind. (Quondo, 17,50. vanaf 10 jaar). 'Hoogtepunt uit de internatio nale jeugdliteratuur'. Zo wordt het boek Koning Mat- thijsje de Eerste aangekon digd door de uitgever. Het is geschreven door de in Tre- bhnka vermoorde Pool Wal- demar Andrzjewski. Of zijn boek inderdaad een topper is. zal nog moeten blijken. Het gegeven klinkt aantrekkelijk. Andrzyewski beschrijft de ru moerige regeringsperiode van kind-koning Matthgsje, die voorstander blijkt van uitgebreide rechten van het kind. zoals het recht op zelf beschikking Bovendien is hij van plan een kinderparle- ment te installeren. (Elsevier, voor alle leeftijden 24. 90i Peter van Straatcn tekende de illustraties bij Joost of de domme avonturen van een slim jongetje. Peter van Ge stel beschrijft het leed van een 11-jarig jongetje dat ge bukt gaat onder zeer goede schoolresultaten. (Elsevier, 14.90. vanaf 10 [aar) De bekende radioverslaggever Jan Cottaar schreef een jeug droman over de wielersport. Gele trui tegen wil en dank. Hoofdpersoon Bart Roest ontwikkelt zich tot een opval lend wielrenner, vooral dank- 7ii de insoannineen van ziin ploegleider Pierre Pennaars. Niet zo moeilijk te raden wie voor deze laatste figuur mo del heeft gestaan (Elsevier. 14.90, vanaf 10 jaar) Weinig opvallende uitgaven op het gebied van kijk- en lees boeken Of het zou In de nachtkeuken geschreven en geïllustreerd door de Amerikaan Maurice Sendak. Eén van 's werelds beste illustratoren wanneer het gaat om het tot stand 'brengen van eenheid en har monie tussen tekst en teke ning. In de nachtkeuken is een kleurrijk kijk- en lees boek over een merkwaardige droom. (Pltfegsma, 22,50, vanaf 5 jaar). Tenslotte een aantal bekende 'klassieke' boeken uit de jeugdliteratuur, die opnieuw worden uitgebracht Jeugd sentiment voor de ouders van Ernst-Jan en Snabbeltjr bij voorbeeld De verhaaltjes van Jaap ter Haar zgn onge wijzigd gebleven, alleen de il lustraties hebben blijkbaar de tand des tijds niet kunnen doorstaan en zgn aangepast (Holkema en Worendorf, 12,90, vanaf 5 jaar). Erich Kastner zal wel de ge schiedenis ingaan als de schrijver van Emiel en zijn detectives Puntje en Anton is een van zgn minder beken de boeken over een boosaar dige kinderjuf die haar pupil Puntje op bedeltochten stuurt (Holkema en Waren dorf. 12.90. vanaf 10 jaar) Ook de oude boeken over Pau- lus de boskabouter zijn afge stoft en »n een nieuw jasje ge stoken. Bovendien verschgnt er een spiksplinternieuw ver haal van Jean Dulieu rond de boskabouter. Paulus en de insekten. De heks Eucalypla is weer eens enge dingen van plan en maakt het bos onvei lig met snuitzuigers, plat-- wantsen en bouterbgters Ui- t' 1 aard gnipt 1 'aiilus in L< pold. 19.90. vanaf 8 jaar). Van Nienke van Hichtum (Af kes tiental) verscheen eind vorig jaar een herdruk van Schimmels voor dc koets. Een prima initiatief. Binnen kort volgt Jelle van Sipke- Froukjes. Een ouderwets dorpsverhaal dat zich af ■poolt in het Friesland van rond 1870 (Elsevier vanaf 10 jaar, 19.50).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23