Zimbabwe hulp toe Ook Washington zegt U ziet er beter mee. van der WIEL Ieder zijn eigen boek en 'n Boekenweekgeschenk voor allemaal. OOJOU Spanje gelast Rus wegens spionage te vertrekken De Geus op één lijn met veiligheidsadviseur YS Eerste succesje voor Mugabe Opnienw koeien met hormonen behandeld SALISBURY (GPD/Reu- ter) - Premier Mugabe van Zimbabwe heeft het eer ste succesje binnen op de door hem bijeengeroepen donorlandenconferentie. Amerika heeft toegezegd de zwarte buurstaat van Zuid-Afrika de komende drie jaar 200 miljoen dol- lar hulp te verlenen. Vijf enzeventig miljoen zal volgend jaar beschikbaar komen. De Amerikaanse vertegenwoordiger op de conferentie. Peter McPherson, verklaarde dat de VS ook langlopen de kredieten ter waarde van 50 miljoen dollar ter beschikking zullen stel len. De Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Jan de Koning bood gisteren 33*miljoen gulden extra hulp voor 1981 aan. Dit bedrag komt boven de 44 miljoen die Nederland al aan „normale" ontwikkelingshulp geeft en bestaat uit een schen king van 16 miljoen en een le ning tegen 2,5 procent rente van 17 miljoen. De komende twee jaar zal Nederland opnieuw aan zienlijke bedragen ter beschik king stellen. In de openingsrede van de confe rentie, waaraan door vijftig lan den wordt deelgenomen, onder streepte premier Mugabe dat hulp bij de wederopbouw van Zimbabwe ook strijd tegen de apartheid in Zuid-Afrika bete kent. Economische experts heb ben een programma ontworpen dat vooral de ontwikkeling van de landbouw moet stimuleren. Daarmee is ruim drie miljard gulden gemoeid. Andere toezeggingen kwamen van Engeland (100 miljoen gulden), Zweden (70 miljoen gulden), ter wijl ook Koeweit en Saoedi-Ara- bi naar algemeen wordt aangeno men elk 100 miljoen zullen bij dragen. Van de Europese Ge meenschap wordt 300 miljoen, van Canada 150 miljoen en van Japan 4 miljoen gulden voor de komende vier jaar verwacht. Zuid-Afrika heeft Zimbabwe laten weten dat het een eind wil ma ken aan een handelsovereen komst die Zimbabwe bepaalde voorrechten geeft boven andere landen. Dit heeft de Zuidafri- kaanse minister van industrie, handel en toerisme, Dawie de Villiers, gisteren verklaard. Volgens de minister betekent dit dat de handel tussen de twee lan den zal worden genormaliseerd en dat die zal plaatsvinden op ba sis van de principes die ook gel den voor Zuid-Afrika's handel met andere landen. De overeen komst is in 1964 aangegaan met het voormalige Rhodesie en voorzag in handelspreferenties voor een groot aantal import- en exportprodukten. WOENSDAG 25 MAART 1981 WjËj GENT (GPD) - De gerechtelijke instanties in Gent hebben op acht veefokkerijen in het grensgebied met Zeeuws Vlaanderen in to taal 500 runderen in beslag genomen die uiterlijke sporen ver toonden van hormonenbehandeling. De Gentse justitie was door de Belgische Diergeneeskundige Inspectie ingelicht, dat een veehandelaar uit Kaprijke met hormonen behandelde run deren uit Nederland leverde Vijf in de zaak betrokken personen zijn inmiddels aangehouden. Dierenartsen hebben monsters genomen, die deze week verder zullen worden onderzocht. Op advies van het laboratorium voor farmacologie en toxicologie van de Gentse universiteit werden de dieren in beslag genomen. Tegen vrijdag hoopt men weten schappelijk te kunnen bewijzen dat de vermoedens van hormo nenbehandeling gegrond zijn. Hoofdverdachte in de zaak is een veehandelaar uit Kaprijke en diens zoon. Op hun bedrijf werden 150 runderen in beslag geno men. Met hormonen behandelde dieren uit Nederland werden door deze handelaar geleverd De man verkocht aan andere fok kerijen dieren en stelde hen gelijktijdig meteen de preparaten ter beschikking. Later kocht hij de met hormonen vetgemeste runderen terug Op deze manier maakte hij flinke winsten Tegen vijf personen is een aanhoudingsbevel uitgevaardigd. Ze worden ervan beschuldigd de wet op het gebruik van hormonen te hebben overtreden. Voor het bezit van hormonenpreparaten is in Belgi een vergunning vereist- De melkfabriek DMV Campina in Veghel ontkent iets te maken te hebben met het schadelijke groeihormoon DES De Bredase of ficier van justitie Van Benthcm onderzoekt de eventuele betrok kenheid van het bedrijf bij het toedienen van DES aan kalveren. DMV Campina produceert onder meer melkpoeder dat aan kalve ren wordt gevoerd. Via een Belgische dochteronderneming le vert het bedrijf ook aan Pali BV Dit laatste bedrijf is eigendom van de veehouder P uit Baarle Nassau bij wie vorige week 600 met het DES-hormoon bewerkte kalveren werden aangetroffen. (ADVERTENTIE) Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een nieuwe bril ziet u er vaak beter uit. Het oog wil ook wat. iet u goed of V Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk MADRID (DPA) De Spaanse au toriteiten hebben gisteren de Russische directeur van de Spaans-Russische onderneming "Sovhispan", Joeri Iwanowitsj Boetsjkov, aangezegd dat hij "zo spoedig mogelijk" het land moe ten verlaten, omdat hij zich met spionage zou hebben bezigge houden. 'Sowhispan' is sinds 1971 in Santa Cruz op Tenerife, een van de Ca- narische eilanden, gevestigd. Het officiële doel van de onderne ming is het bevoorraden van Russische vissersschepen. Boetsjkov is de tweede Rus in nog geen maand tijd die op beschul diging van spionage Spanje moet verlaten. Drie en een halve week geleden werd een attaché van de Sowjet-ambassade in Madrid uit gewezen omdat hij zou hebben gepoogd militaire geheimen te kopen. Sinds Spanje en de Sowjet-Unie in februari 1977 diplomatieke be trekkingen aanknoopten, zijn nu in totaal acht Russen Spanje uit gezet wegens spionage. De voorganger van Boetsjkov, Joe ri Timofejev, moest in 1978 naar Moskou terugkeren omdat hij zich zou hebben laten omkopen. Volgens Spaanse regeringskringen staat Spanje wegens zijn strategi sche ligging sterk in de belang stelling van spionnen uit Oost- Europa, vooral nu het land wil toetreden tot de Europese Ge meenschap en de NAVO. DOODVONNISSEN - Een bijzon der gerechtshof heeft gisteren in Nouakchott, de hoofdstad van Mauretanië, vier leiders ter dood veroordeeld van het commando dat op 16 maart heeft geprobeerd de regering omver te werpen. Dit is officieel in Nouakchott meege deeld. Het zijn twee gewezen lui tenant-kolonels en twee vroegere luitenants. DEN HAAG - Hoewel de onvrede hen niet direkt van het gezicht te lezen viel, kwam een delegatie van gevangenispersoneel gisteren toch speciaal naar Den Haag om aan staatssecretaris Haars van justitie rechtseen petitie te overhandigen met grieven over hun situatie. Zo als bekend voerden een aantal ci piers onlangs stiptheidsacties. Chili zet ex- minister het land uit SANTIAGO (AFP) - De Chileense regering heeft gisteren de ex-mi- nister uit de regering Allende, Gerardo Espinoza Carrillo, uitge wezen. zo is in Santiago bekend gemaakt. Espinoza Carrillo was minister van binnenlandse zaken in de regering van president Sal vador Allende, die in 1973 door militairen omver werd gewor pen. Reden voor de uitwijzing is een toespraak die de ex-minister twee weken geleden hield ter na gedachtenis van de in 1974 overleden ex-vice-president Jose Toha. „Inderdaad stroming vóór ontwapening" WASHINGTON (GPD) - De Neder landse minister van defensie P. de Geus heeft in een gesprek met Reagans adviseur voor de Natio nale Veiligheid Richard Allen, toegegeven dat in Europa een stroming bestaat van mensen die streven naar ontwapening. Voor al in op dit moment in Nederland met de verkiezingen op komst, zei de bewindsman, doen zij van zich spreken. Zij geven aan hun standpunt uitdrukking en doen dat in de verkiezingstijd en dat valt hier, in de VS dan op. Dus Allen heeft gelijk als hij zegt dat sommige mensen in Europa zo denken. Maar, vergocilijkte De Geus. ver wijzend naar de rede waarin Al len sprak van de verachtelijke fi losofie „beter rood dan dood", „onder goede vrienden mag je zo nu en dan wel zeggen watje op je hart hebt". Hij gaf echter geen antwoord op de vraag of hij het verstandig vond dat Allen zich op deze wijze had uitgelaten over bondgenoten, zelfs al verzekerde Reagans veiligheidsadviseur hem dat hij geen bepaalde rege ring of politieke partij op het oog had gehad. De Geus zei over zijn ontmoeting met Allen, Allen: ..De muziek van de heer Allen komt wat krachti ger over dan de toon van de heer Weinberger. Zowel met minister van defensie Weinberger als met Allen is uit voerig gesproken over de kruisra ketten, waarvan er volgens de Het is weer Boekenweek! Dit jaar onder het motto leder zijn eigen boek'.' Want bij de erkende boek- ïandel vindt iedereen moeiteloos 'n boek dat bij hem rast. Je hebt er alle keuze, kunt er rustig rondsnuf- elen en vragen zoveel je wilt. Natuurlijk is er ook het jaarlijkse Boekenweek geschenk. Bij aankoop van ten minste f 18.50 aan boeken krijgt u „De Ronde van '43"door Henri Knap van uw boekhandelaar cadeau. Een ontroerend verhaal uit de tweede wereld oorlog. Over de wanhopige pogingen van een jonge huisvader om een klein Joods meisje een onderduikadres te bezorgen. Een Boekenweekgeschenk voor allemaal'. IJCIEKIiNWIÏI-K De aanbieding geldt alléén tijdens de Boekenweek (van 26 maart Cm 1 april), echter zolang de voorraad strekt. NAVO-plannen, 48 in Nederland moeten worden geplaatst. Die be slissing is door de Nederlandse regering verschoven naar decem ber 1981, omdat volgens De Geus meer informatie gewenst was en in de hoop dat intussen bespre kingen op gang zouden komen over de vermindering van dit soort wapens in Europa. Maar. aldus de Nederlandse be windsman. ..zij weten wat onze positie van dit ogenblik is. Zij we ten dat de beslissing in december door een nieuwe regering moet worden genomen. Het heeft daar om niet veel zin naar mijn opvat ting te vragen, want het staat niet vast dat ik ook de volgende mi nister van defensie zal zijn". Hij voegde er met nadruk aan toe dat de huidige oppositie in de Twee de Kamer zich tegen het statione ren van deze kernwapens in Ne derland heeft uitgesproken. De Geus ontkende overigens zijn Amerikaanse gesprekspartners een (voor hen sombere) prognose van de verkiezingsuitslag te heb ben gegeven. Drinkwater in Rotterdamse wijk besmet ROTTERDAM (ANP) - Het drink water in het Rotterdamse scheepvaartkwartier, een wijk bij de Euromast, is verontreinigd met bacteriën afkomstig uit menselijke ontlasting. Ónder- zoek van watermonsters door het drinkwaterbedrijf van Rotter dam (DWL) heeft uitgewezen dat in elke tien centiliter water hon derd van die bacteriën zitten. Volgens de richtlijnen van het dnnkwaterleidingbednjf horen die bacteriën helemaal niet in het drinkwater thuis. Klachten van bewoners over de smaak van het water leidden tot hethonderzoek. De directeur van de drinkwaterlei ding Rotterdam, drs. K. Kleij- wegt, noemde gisteren de kans klein dat de bactenen een ziekte veroorzaken. De DWL zal een schoonmaakactie in het leidin- gennet van de wijk uitvoeren. Kleijwegt uitte het vermoeden dat het drinkwater is vervuild door een aan de parkkade afgemeerd Frans marineschip Bij het bun keren van water hebben de pom pen niet goed gewerkt en is wa ter uit het scheepsruim in het Rotterdamse net gepompt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21