Rijvers kiest 'switchend' elftal Hidalgo: „Ik heb alleen iets aan een fitte Platini" Afdankertjestonen ambitie in B-strijd Sponsorzaak heeft mij erg verrast' „Ik gooi m'n kont niet tegen de krib Wijnstekers moet wijken voor Jan Poortvliet Corver: Real-Inter Vriend weg bij Robben WOENSDAG 25 MAART 1981 :AEN (ANP) - Nederland B heeft gisteravond in Caen tegen de Franse reserves met de uitslag van 2-2 precies gekregen, waar het recht op had na een leven dig, boeiend en zeer aantrekke lijk duel. Een gelijkspel voor de gelijkwaardigheid van twee ploegen, die totaal verschillen de middelen gebruikten. Frank rijk, dat speelser en technisch wat vaardiger was, werkte door Rampillon en Zenier (straf schop) twee keer een achter stand weg. Nederland verkreeg zijn voorsprong de eerste keer door Van Mierlo dankzij snel heid en rechtlijnigheid, die soms in de acties lag. Een doel treffende kopbal van Schoena ker onderstreepte de onverzet telijkheid van de ploeg, die in vier "oud" internationals Dus- baba, Schoenaker, Van Mierlo en Vreyssen zijn betere mannen had en in de jongste van het stel Edward Metgod zijn absolute uitblinker. Een groep spelers, die zich niet te goed voelde voor het Neder lands B-elftal heeft in Caen van meet af aan geprobeerd aan te tonen goed genoeg te zijn voor de nationale reserve-ploeg. Dat leidde tot een inzet en overgave volgens de oude - zij het soms vergeten - traditie van het Ne derlandse voetbal. De nationale tweede keus begon in Normandië met een felheid, die de wat soepeler spelende Fransen verraste, omdat een ze kere hardheid de Nederlandse speelwijze begeleidde. Tussen de fors (Dusbaba en Zondervan) tackelende verdediging en twee aanvalsspitsen (Van Mierlo en Jans), die geregeld de korte weg zochten, lag een middenveld, dat zich bij vlagen bijna Frans aandoende frivoliteite veroor loofde. Hofkens, Vreyssen en Valke onderstreepten daarmee hun vaardigheden. Het leverde weinig rendement op, omdat goede bedoeling slechts, inci denteel in goede passes werden omgezet. Die onnauwkeurighe den waren in de eerste helft aanleiding voor een voortdu rend Frans overwicht, waaraan de lokale favoriet Lecornu en de middenvelders Rampillon en Fernandez bijdroegen. Van Mierlo, die zich attenter toonde dan doelman Ettori, zorgde voo 0-1. Het was de enige goede kans voor Nederland tegenover een handvol Franse. De thuis- spelers echter troffen een zeker ingrijpende doelman Metgod. In de benadering van Nederland paste een hoeveelheid mentali teit en overtuiging. Die positie ve elementen kwamen naar vo ren in de bereidheid van de aan vallers mee te verdedigen en van de achterhoede naar voren te stormen en op buitenspel te spelen. Maar het bleek vooral uit de manier waarop Oranje onmiddellijk na de Franse ge lijkmaker (Rampillon) terug kwam. Schoenaker zorgde schitterend koppend, na een perfecte vrije trap van Vreyssen voor 2—1. Nederland kon die voorsprong maar tien minuten vasthouden. Scheidsrechter Hennig namelijk strafte een bo- dycheck van Dusbaba op de doorbrekende Lacusta zwaar en Venier had geen enkele moeite met de strafschop. Het elftal van Groenewoud wilde voor de derde keer een voor sprong nemen. Vreyssen en Van Mierlo dienden zich aan als de animatoren van vaak goede ac ties. De verdediging wilde mee in het streven voorwaarts. Daardoor ontstond er achter een aantal veldgrote gaten in de verdediging. Die problemen los te de beste man van het veld, Edward Metgod, briljant op. De opstelling was: Metgod (Haar lem); Van der Meer AZ'67); Dus baba (Anderlecht), Gritter (FC Twente), Zondervan (FC Twen te), Schoenaker (Ajax). Hofkens (Anderlecht), Valke (PSV), Van Mierlo (Willem II), Vreyssen (NAC) en Jans (PEC). Platini bergt de ballen op. Hij hoeft vanavond niet in actie te ko- Afgang van Jong Oranje HELMOND (ANP) - Jong Oranje is gisteravond in Hel mond weggespeeld door Jong België, dat in een vriendschappelijk duel met 4-0 zegevierde. De score had veel hoger kunnen oplopen, maar de Belgen hielden zich in en namen genoegen met twee doelpunten in elke helft. Jong Oranje speelde erg chaotisch met veel bal verlies. Er vielen voortdu rend gaten in de defensie. Doelman Storm van Ajax keerde nog heel wat schoten. Na de pauze kwam Nederland niet verder dan een kopbal van Carbo (net naast) en eem strak schot van Van der Gijp. ZEIST (GPD) Bennie Wijn stekers draagt het hart niet op de tong, is ook te aardig om problemen te maken, daardoor bleef onuitgespro ken hetgeen in het hersen- pannetje broeide. De Feye- noorder werd uit het Neder lands elftal gehouden door Jan Poortvliet, misschien ook wel door Edo Ophof. De eerste een goede bekende van Kees Rijvers, eens door de bondscoach uit Zeeland naar Eindhoven gehaald, de tweede op voorspraak van Johan Cruijff aangeboden als ideale bewaker van het Fran se wonderkind Michel Plati- Zeister Sportcentrum af vroeg „ben ik zoveel slechter dan Poortvliet". Vreugde bij de PSV'er en Ophof, twee spelers die de realiteit niet uit het oog verloren. De Zeeuw se inbreng in Oranje: „Mis schien had ik hier niet ge staan als niet Kees Rijvers maar Jan Zwartkruis net de opstelling prijs gegeven had. Aan de andere kant is het wel zo dat ik de laatste tijd goed speel". De debuterende Ophof heeft sinds Rijvers hem verrassend opsomde in de selectie van 22, honderden malen ant woord moeten geven op de vraag in hoeverre Cruijlï daarvoor verantwoordelijk was. Zegt de 21-jarige benja min van Oranje. „Nu Cruijff niet speelt, sta ik toch opge steld. Dat is toch het bewijs dat niet alleen hij, maar ook Rijvers het met mij ziet zit ten". Wijnstekers reisde gisteroch tend vanuit Rotterdam naar Zeist, in de vaste overtuiging dat hij de rechterverdedi- gingsplaats zou innemen, de teleurstelling was dan ook groot. „Rijvers heeft z'n be slissing nog niet geargumen teerd. Ik zal daar uit mezelf niet om vragen, ik gooi m'n kont niet tegen de krib. Ik wacht af. volgende keer sta ik weer te glunderen en zit hier een ander te kniezen". Franse middenvelder niet van de partij ROTTERDAM (GPD) - Op het moment dat Kees Rijvers op het KNVB-sporteentrum de volgende situatie doornam, probeerde op een bijveld van het Feyenoord stadion Michel Platini in hoeverre zijn geblesseerde knie het hield. Rijvers zette Schrijvers tussen de palen, liet reservedoelman Hans van Breukelen het muurtje vor men en gaf Johnny Rep de op dracht de vrije trappen zo naar de hoek van het doel te zwiepen als zijn ploegmaat Platini dat bij St. Etienne pleegt tehdoen. Een oefening die vanavond niet in praktijk gebracht hoeft te wor den, omdat 60 kilometer verder bleek dat Frankrijks voetbali dool niet in staat is de kleuren van zijn land te verdedigen. Na aankomst in het Rotterdamse Hilton trokken de Franse gese lecteerden de trainingspakken aan, maar niet Michel Platini die in spijkerbroek en slobbertrui meer op een toevallig aanwezige Franse toerist dan op een voet baller vlak voor een belangrijke kwalificatiewedstrijd leek. Een teken dat de 26-jarige midden velder zelf weinig verwachtingen had van de beslissende training op het bijveld van Feyenoords Kuip. Hidalgo kort na aankomst: "Ik heb alleen iets aan een honderd pro cent fitte Platini, het moet niet zo zijn dat ik na twintig minuten ge dwongen ben een wissel aan te brengen. Bovendien moet ik van de medische staf de verzekering hebben dat zijn meespelen de blessure niet zal verergeren". Een opmerking die uitgelegd kan worden als een tackle gericht te gen de artsen en technische lei ders van St. Etienne. Platini was al geblesseerd toen hij met zijn ZEIST (GPD) - De enige opvallende afwezige in het Nederlands elftal, dat vanavond in Rotterdam de WK-kwalificatiewedstrijd tegen de Fransen moet spelen, is Feyenoorder Ben Wijnstekers die zijn plaats in de verdediging zal moeten afstaan aan Jan Poortvliet. Verdere surprises had bondscoach Kees Rijvers gisteren tijdens de bekendmaking van zijn elftal in Zeist niet voorhanden. Dat Edo Ophof zijn debuut zou maken lag voor de hand, al stelde Kees Rij vers wel dat de Ajacied mogelijk niet de hele wedstrijd vol zal ma ken. „Ik heb bewust voor een elftal met switch-mogelijkheden gekozen. Ik wil me niet, zoals Ogenschijnlijk maakte bonds coach Kees Rijvers zich niet (meer) al te druk over de af zegging van Johan Cruijff voor het Nederlands elftal. Kees Rijvers, die zondag avond laat pas officieel op de hoogte werd gesteld van de afwezigheid van Cruijff, de man waarop hij zijn 'nieuwe' Oranje-team had willen enten, dook maan dagmorgen meteen bij vrienden onder om onge stoord over een nieuwe Oranje-tactiek te kunnen na denken. De Brabantse oefenmeester had, zo gaf hij zonder meer toe, er geen moment aan ge dacht dat Cruijff voortijdig af zou kunnen haken met be trekking tot het Nederlands elftal. Rijvers: „Ik heb die afzegging niet aan zien ko men. Tot aan het laatste mo ment, zondagavond, geloof de ik stellig dat Cruijff woensdagavond in Rotter dam van de partij zou zijn". Rijvers weigerde evenwel zijn eigen mening te ventileren naar aanleiding van de zaak- Cruijff, die hem alles bij el kaar toch in een netelige si tuatie heeft gebracht. Wel vertelde hij: „Ik had nooit gedacht dat hij in die affaire rond een sponsor zo hard nekkig op een standpunt zou blijv.en staan". De vraag of Kees Rijvers in de toekomst nog ooit een be roep zal doen op de huidige Levante-speler liet de Bra bantse bondscoach onbeant woord. St. Etienne weieens een keer is overkomen, in de beginfase laten verrassen. Wanneer het van be gin af aan niet draait, zal ik on middellijk maatregelen nemen en bijvoorbeeld een man als Ste vens inzetten. Ik heb niet voor niets voor een elftal gekozen dat flexibel genoeg is om tijdens de wedstrijd van koers te kunnen veranderen", dat tegen Eerste keus dus voor Stevens bij een defensieve wissel, waardoor Wijnstekers niet aan de bak zal komen. En dat betekent dan meteen dat er vanavond geen en kele Feyenoorder als internatio nal opgeroepen zal worden in de eigen Rotterdamse Kuip. „Toch", zo verzachtte Kees Rijvers de pil voor de Rotterdammer, „wil dat nu ook weer niet zeggen dat er van mijn kant geen ver trouwen zou zijn in Wijnstekers, maar ik heb voor deze wedstrijd duidelijk gekozen voor spelers die op verschillende plaatsen in zetbaar zijn. Elke wedstrijd op nieuw zal ik moeten bezien wel ke spelers het best onder bepaal de omstandigheden in mijn tac tisch concept passen en daar zal ik dan naar handelen. Dat zelfde geldt ook voor spelers als Ling, Metgod en Stevens, die nu in een reservepositie staan, maar waar voor de rest geen enkele conclu sie aan verbonden mag worden". Kees Rijvers heeft, zo liet hij door schemeren, met deze groep spe lers een aantal afspraken op lan ge termijn gemaakt. „Ook als we eventueel van Frankrijk zouden verliezen, waardoor de WK-fina- le wel haast onbereikbaar wordt en ik derhalve rustig naar het EK van 1984 toe kan werken, ook dan zal ik met deze groep spelers doorgaan. Zeker met de jonge ren, waartoe ik de nu wegens een blessure afgevallen Tol, Wil Janssen, Van Breukelen en ook Metgod en Peters wil rekenen". „Ten aanzien van de ouderen, de spelers dus boven de 27, 28 jaar, heb ik duidelijk gemaakt dat ook zij in de toekomst binnen het Oranje-team kunnen blijven functioneren, evenwel met dien verstande dat de jongere jongens die in Nederland doorbreken dan een serieuze kans gaan krij gen. De ouderen zullen zich van wedstrijd tot wedstrijd zodanig moeten onderscheiden dat ik doodeenvoudig niet om hen heen kan". Het op het allerlaatste moment wegvallen van Pier Tol vindt Rij vers een jammerlijke zaak, maar: „Hij zou in ieder geval toch niet hebben gespeeld. Ik geloof dat Tol op dit moment nog altijd niet zover is. Bovendien heb ik voor lopig in zijn positie nog altijd erg geroutineerde spelers voorhan den, die nog immer een belang rijke inbreng kunnen hebben binnen het Nederlands elftal", al dus Kees Rijvers. Rijvers heeft gekozen voor het volgende elftal: Schrijvers - Poortvliet, Krol, Ophof en Ho- venkamp - Thijssen, Willy van de Kerkhof, Peters en Muehren - René van de Kerkhof en Rep. Wisselspelers zijn: Van Breuke len, Stevens, Metgod, Wijnste kers en Ling. Een elftal, dat binnen de mogelijk heden van de (wat voorbarige) op Johan Cruijff afgestemde Oran je-selectie, aanvaardbaar ge noemd mag worden. Een elftal bovendien dat inderdaad moge lijkheden heeft tegen de Fran sen, of ze nu in een 4-4-2-opstel- ling of een 4-3-3 in Rotterdam zullen verschijnen. Wanneer Mi chel Hidalgo, de Franse bonds coach, besluit met twee spitsen aan te treden, hoeft dat voor Oranje, dat in feite speelt zonder De vier "buitenlanders" die Nederland vanavond over de hebben vertrouwen op een goede afloop doen. We zullen trekken. Muhren, Krol, Rep en Thijssen een bij zijn eigen club ook als voorstopper fungerende speler, niet zo heel erg problematisch te zijn. Moeilijker wordt het even wel wanneer de Fransen drie spitsen in de strijd zullen wer pen. Rijvers: „Ik ben er lange tijd van uitgegaan dat de Fransen met twee spitsen zouden spelen. De laatste tijd evenwel heb ik van bevriende relaties in Frankrijk vernomen dat Hidalgo toch weer de voorkeur zou geven aan drie spitsen. Dat is in feite dan ook de reden dat ik na het wegvallen van Cruijff onmiddellijk Stevens weer aan de selectie heb toege voegd. Wanneer we het tegen de Fransen eventueel niet zouden kunnen houden, kan ik altijd nog in het begin van de wedstrijd al Stevens erbij halen. Ik geloof echter dat we over die zaken niet al te ingewikkeld behoeven te eenvoudig voor moeten zorgen dat de even tuele problemen onmiddellijk te ruggelegd worden bij de tegen- DEN HAAG (ANP) Scheidsrechter Charles Corver zal op woensdag 8 april in Madrid de eerste voetbalwedstrijd in de halve finales van het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen tussen Real Madrid en Internazionalc uit Milaan leiden. Op woensdag 29 april is hij de arbiter bij het wk-kwalificatieduel tussen West-Duitsland en Oostenrijk in Hamburg De oefenmeester van Real Madrid, de Joegoslaaf Vujadin Boskov, zal zijn contract met de Spaanse club verlengen Het bestuur van Real besloot gisteren unaniem dat Boskov voor de club be houden moet blijven, ondanks de matige prestaties van de Spaanse kampioen in de hoogste klasse van het Spaanse voet bal. Saoedi- Arabië heeft gisteren in Riad de tweede kwalificatiewed strijd voor het wereldkampioenschap voetbal, Aziatische zone, groep 2, gewonnen. Syrië werd met 2-0 verslagen na een rust stand van 0—0. Saocd Jasim scoorde tweemaal, in de 46e en 62e minuut. Er waren 40.000 toeschouwers club voor de tweede kwartfinale- wedstrijd in de Europa Cup naar Ipswich afreisde. Hy speelde mee en Frankrijk vraagt zich af: waarom in hemelsnaam. Niet in het belang van de voetballer zelf, want de kwetsuur verergerde. Niet in het belang van het Franse voetbal, want Hidalgo moet het nu zeven dagen later zonder zijn belangrijkste pion op het mid denveld doen. Waarom? De ne derlaag van 4-1 in eigen huis had de kans voor de Franse top club om de halve finale te berei ken toch al tot een minimum be perkt en voor een ieder was dui dclijk dat zelfs de aanwezigheid van de middenvelder met de per fecte traptechniek en het onuit puttelijke loopvermogen daar niets aan kon veranderen. De knie van Platini krijgt in de Franse sportkolommen evenveel aandacht als het gewricht van die andere vedette Bernard Hi- nault in de door Joop Zoetemelk gewonnen Tour. Men maakt zich daar drukker om dan om de aan wezigheid of niet van Johan Cruijff: Hidalgo. "De spelers van St. Etienne zijn door hun con frontaties met PSV redelijk op de hoogte met de namen van de Nederlandse voetballers, de an deren zegt het allemaal niet veel. Cruijff kennen ze natuurlijk wel. maar ze weten dat woensdag niet de Cruijff van de wereldkam pioenschappen in Duitsland ge speeld had maar een voetballer op zijn retour". En daar kunnen de Fransen zich niet druk om maken Hidalgo, de vriendelijke coach, in zijn actie ve loopbaan middenvelder van Stade Reims en Monaco, heeft in eerste instantie gedacht aan de voor een belangrijke partij ge bruikelijke koude oorlog, maar weet nu zeker dat de Nederland se vedette er niet bij is. Hij heeft vernomen dat er iets met een teen, een shirt en een vrouw is. "Als hij weggebleven is voor een streepje op zijn shirt, -ian vind ik dat een zaak die niet te accepte ren is. Je ziet maar weer eens welk een invloed de commercie op de topsport heeft", aldus Hi dalgo. Frankrijk speelt als volgt: Dropsy (1), Janvion (2), Specht (4), Lopez (5). Bossis (3). Moizan (6), Lanos (8). Giresse (13). Rocheteau (7), Lacombe Six (11) Reserves: Castaneda, Tusseau, Chnstophe. Tigana, Zimako HILVERSUM (GPD) - Waterpolo coach Harry Vriend gaat weg bij HZC De Robben. In een brief aan het bestuur van de Hilver- sumse club heeft Vnend laten weten zijn contract niet te willen verlengen. Dit besluit komt na een gesprek van de coach met de Hilversumse spelers, die zelf op zoek waren gegaan naar een op volger van Vriend. Volgende week dinsdag zal het bestuur na overleg met de spelers en de nieuwe kandidaat waarschijnlijk al tot aanstelling van die opvol ger overgaan. Etappezege Theo de Rooy CASTELLAR D'HUG (ANP) - De Nederlandse wielrenner Theo de Rooy heeft gisteren het eerste ge deelte van de tweede etappe van de Catalaanse week gewonnen. Hij legde de 144 kilometer, met de finish in Cercs, af in 4 uur. 1 minuut en 32 seconden. Peter Winnen, die tweede werd, zorgde voor dubbel Nederlands feest Het tweede deel, een tijdrit over 20 kilometer van Guardiola del Ber- gueda naar Castellar d'hug lever de een zege op voor de Spargaard Alberto Fernandez Hij nam te vens de leiding in het algemeen klassement over van de Zweed Nilsson Algemeen klassement 1. Fernan dez 7 08,19. 2 Belda op 5 sec 3. Nilsson op 11 sec.; 4 Crique Ion op 14 sec 5. Willems op 1 01. Dammer Koeperman breekt ribben ASSEN (GPD) De tweekamp tussen Harm Wiersma en de ex- Rus Iser Koeperman. die van middag in Assen zou beginnen, gaat niet door. De voormalige wereldkampioen, die tegenwoordig in de Verenig de Staten woont, moest na een auto-ongeluk naar het zieken huis worden vervoerd, waar werd vastgesteld dat hij enkele ribben had gebroken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17