Je ziet hier weinig blije mensen om je heen9 GQU3B Bij ons is Lenen goedkoop! JAN DE J0NI VAN MUIDEN BV Schilderwerken. administratief medewerk(st)er schoonmaakster Nieuwvennepse huisarts in april naar Bhagwan GEMEENTELIJKE KREDIETBANK goed weiken bij JAN DE JONG witgoed WOENSDAG 25 MAART 1981 PAGINA 13 I Mi" NIEUW-VENNEP - Een huisarts in Nieuw-Vennep zegt zijn praktijk op om zich in Poona onder de volgelingen van de Bhagwan te scharen. Iedereen kent ze zo langzamerhand wel. de in het oranje ge klede volgelingen van de guru uit India. Wat bezielt iemand om een loopbaan als arts in het welvarende Nederland in de steek te laten voor een onzekere tocht naar één van de vele Oosterse meesters, die in deze dagen zoveel aanhang in het Westen verwer ven? Een gesprek met Swaami Anand Gerrit is een verwar rende ervaring. Tot voor kort was hij nog gewoon G. van Gent. huisarts in Nieuw-Ven nep. In het begin van het vo rig jaar reisde hij af naar Poona, een grote stad in In dia, waar de hoofdkwartieren van Bhagwan Shree Raj- neesh zijn gevestigd. Huis arts Van Gent werd Swaami Anand Gerrit en trad toe tot de "oranje secte". Zijn nieu we naam betekent: gezegend groot hart. Hij keerde in oranje kleren en met een kralenketting om zijn hals, waaraan een foto van de Bhagwan, terug naar Nieuw-Vennep. Zijn huisartsenpraktijk heeft hij ten dele voortgezet, maar ook daar komt binnenkort een eind aan. In april vertrekt hij opnieuw, maar nu voor onbe paalde tijd, naar Poona. Of hij terugkomt weet hij nog niet. Als hij naar ons land terug keert zal dat niet zijn om z'n praktijk te hervatten. Dan wil hij zich met massage en groepssessies gaan bezighou den. Het idee van bijzonderheid dat de sannyasins, de volgelin gen van Bhagwan een beetje omstraalt, wordt bij binnen komst van zijn rijtjeshuis aan de Westerdreef in Nieuw- Vennep meteen geloochen- straft. Zoals zoveel Nederlan ders heeft Swaami Anand Gerrit een stereo-installatie, televisietoestel en een hond. Hij rookt veel sigaretten, een hoek van de kamer staat vol lege drankflessen. De volgelingen van de Bhag wan zijn geen zendelingen. Ze trachten de mensen niet met woorden van hun gelijk te overtuigen. Hun gedrag moet aanstekelijk zijn, niet hun praatjes. Alleen de lange, grijzende haren en baard be vestigen het beeld van een discipel. Zijn kleren zijn rood en oranje, maar wijken ver der in niets af van de door snee confectie-produktie. Pakket Swaami Anand Gerrit voelt er niets meer voor zijn oude be roep uit te oefenen. "Huis- arts-zijn is een vak waarin je jezelf totaal vermijdt. Mensen geven je macht als ze zich met klachten tot je wenden. Ik heb een tijd gehad dat ik het fijn vond als iemand in de problemen zat en zich dan tot mij wendde. Dan hoefde ik niet meer aan mezelf te den ken". "Het heeft geen zin te helpen", vervolgt hij. "De enige hulp is géén hulp. Dat klinkt misschien raar, maar wat ik bedoel is dat wat nu gebeurt is dat mensen je een pakket problemen geven: hier, los dat maar voor me op. Het helpt niks als iemand an ders je probleem voor je op lost. Je kunt voor een mede mens weinig doen, alleen lief de geven". Voor lichamelijke kwalen maakt hij een uitzondering, al hangen die naar zijn me ning vaak met de geestelijke voelt", zegt hij. "Als wester ling kun je nooit ophouden met denken. Het is veel beter je door je gevoel te laten lei den". Jaloers Swaami Anand Gerrit was zelf niet van meet af aan gepakt door de Bhagwan-kijk op de wereld. 'Toen ik net in Poona aankwam vond ik het walgelijk wat daar gebeurde. Ik dacht: wat een elitair, vrij end stelletje een nacht ovei zag ik waar ik i Ik keek toe. durfde er niet Het is echt a dat. Ik heb gedaan, toen ee bezig was as jaloers er» i te springen, sprong. Je gesteldheid samen. Een gesprek met hem i moeilijk. Hij geeft m; den rechtstreeks antwoord op vragen, maar komt steeds terug op de veranderingen die in hem hebben plaatsge had. "Met woorden kun je al leen maar benaderen wat je hoofd zegt: is dat wel verstan dig. maar je moet er gewoon doorheen, je ontdoen van de etiketten die je zijn opge plakt". "In Poona wordt je niet iets ge leerd. Er wordt je iets ont- leerd Je hebt er de kans om jezelf tegen te komen Wie ben je nou eigenlijk zelf. die vraag staat er centraal. Al die open ogen en armen zijn in het begin heel bedreigend, maar als je jezelf er eenmaal voor openstelt, onderga je verrassende dingen, die je niet weet als je je verstand volgt". Een opvallend aspect aan de overtuiging van Bhagwan is. dat ze vooral weerklank lijkt te vinden onder intellectue len en kunstenaars. Mini mumloners zul je nauwelijks onder zijn volgelingen aan treffen. Swaami Anand Ger rit geeft geen direct antwoord op de vraag hoe dat komt. maar gelooft niet dat het wordt ingegeven door een drang om de harde en routi nematige westerse maat schappij te ontvluchten. "Waarom is het vluchten?", zegt hy. "Ik deed hier niets anders dan compromissen sluiten". Problemen "Als je om je heen kykt zijn er maar weinig blije mensen", vervolgt de sannyasin. "Ik had in het verleden relatie problemen. ben twee keer ge trouwd geweest. Om te ont-' snappen kun je in de materie duiken. Ik kocht van alles, werkte hard. deed aan sport, maar het loste niks op. We gaan ons gedragen naar de etiketten die we onszelf en anderen opplakken Van de Bhagwan leer je je niet meer af te vragen wat anderen er van zullen denken". "Je bent alleen voor jezelf ver antwoordelijk en voor nie mand anders", benadrukt hij. Op de tegenwerping dat dat erg asociaal en egoïstisch klinkt komt als antwoord: "Ja, maar het is ook heel ge zond. Je moet van jezelf hou den. pas dan kun je wat uit stralen. Heb uw naaste hef als uzelf, staat in de bijbel. Zon der jezelf lief te hebben, kun je ook een ander niet liefheb ben". "De Bhagwan leert het vieren van het leven", verklaart de voormalige huisarts. Extase en celebratie zijn gezond voor een mens. Je moet je emoties niet opkroppen. Liefde is ook durven zeggen wat je van iemand vindt Mensen ontzien elkaar hier teveel Relaties tussen men sen komen vaak voort uit angst om alleen te zyn". De inwoners van Nieuw-Ven nep reageren volgens hem nogal wisselend op z'n ge daantewisseling "Voor som migen ben ik bedreigend om dat ik voor de vrijheid heb gekozen", meent Swaami Anand Gerrit. "Er zijn wel patiënten weggegaan omdat ik niet meer tegen ze wilde zeggen, och. wat ben je zielig. Maar er zijn ook mensen in m'n praktijk geweest die hui len omdat ik wegga". ARIEJAN KORTEWEG Gemeente Voorhout Bestemmingsplan Spoorlaan II De burgemeester van Voorhout maakt ingevolge artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 26 maart 1981 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het door de raad van de ge meente Voorhout op 19 maart 1981 vastgestelde be stemmingsplan Spoorlaan II met de daarbij behorende voorschriften en toelichting. bij de vaststelling zijn enige wijzigingen aangebracht in de plankaart en de voorschriften van het ontwerp-be- stemmingsplan. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de raad hebben ge wend. aismede een ieder die bezwaren heeft tegen de bij deze vaststelling in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen. kunnen gedurende bovengenoemde termijn van een maand bezwaren indienen tegen dit bestem mingsplan bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Koningskade 12596 AA 's-Gravenhage. Voorhout. 25 maart 1981 Omdat we nou eenmaal geen winst hoeven te maken. Dus als u in Leiden, Rijnland of in de Bollenstreek JSwóont, kom dan 'ns langs. Er ligt een uitvoerige folder voor u klaar. We mogen u maximaal 20.000 gulden lenen tegen 'n laag rentepercentage. Dus wat let u Stadhuis, postbus 160, 2300 AD Leiden Tel 071 - 12 02 70 JAN DE JONG WITGOED B.V., Neerlands' best gesorteerde en snel groeiende speciaalzaken in wasautomaten, koelkasten, kookapparaten etc. zoekt voor het hoofdkantoor in Zoeterwoude een In ons team is plaats voor een aktieve vrouw of man met enige ervaring en tenminste Mavo, die bovendien goed met een schrijfmachine kan om gaan. Jan de Jong biedt u afwisselend werk in een modern bedrijf, waar de werksfeer bijzonder pret tig is. Goede prestaties worden bij ons uitstekend gehonoreerd. Tevens zoeken wij voor het schoonhouden van ons hoofdkantoor een parttime Voor dit onderhoud is ongeveer een halve dag per week voldoende. De werktijden regelen we in over leg met u. Interesse7 Bel ons hoofdkantoor en vraag naar de heer Ruifrok. onze adj.direkteur. Tussen 9 en 5 uur: 071 - 89.92.65, na 7 uur: 01820 - 14445. Of schrijf een brief aan: (Sanwe Hoofdkantoor: Postbus 75. 2380 AB. Zoeterwoude Want Van Muiden zet het keurig in de verf. Vakwerk, ook vandaag de dag is dat voor ons een eerste vereiste. En leveren zoals afgesproken is. Met een schriftelijke offerte vooraf. Belt u even voor een afspraak? Van Muiden bijna 80 jaar voor schilderwerk. Hoge Rijndijk 68-70 Tel. 122469-146320. Leiden. Gemeente Warmond BOUWPLANNEN Burgemeester en Wethouders van Warmond maken be kend, dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 50, lid 8, der Woningwet bouwvergunning te verlenen aan: a. de heer P S F van Rijn. Bernhardstraat 2 te War mond. voor het verplaatsen van een bloembollen- schuür op het perceel kadastraal bekend gemeente Warmond, sectie D. nr 2041plaatselijk gemerkt na bij Oranje Nassaulaan 2. b. de heer J J G van Leeuwen. Dorpsstraat 54 te War mond. voor het verwijderen van twee dakkapellen en het aanbrengen van drie dakvensters in de woning, staande op het perceel, kadastraal bekend gemeen te Warmond, sectie D nr 2627. plaatselijk gemerkt Dorpsstraat 54 De desbetreffende stukken liggen met ingang van 26 maart 1981 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage op de afdeling algemene zaken van de gemeen tesecretarie Gedurende deze termijn kan een ieder schnttelijk bij hun college tegen de voorgenomen verlening der bouwver gunningen bezwaren indienen Warmond. 25 maart 1981 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris. C Zoetemelk de burgemeester, wnd. C A van Schagen BERICHT VAN INZET 1 Het woonhuis met verdere aanhorigheden te Leiden, HANSENSTRAAT 1/1 a op 70.000.-. 2. Het woonhuis met verdere aanhorigheden te Leiden, WAARDSTRAAT 14 op 62.000- AFSLAG: maandagmiddag 30 MAART a s om 16.00 uur in het Notarishuis Ie Leiden. Hogewoerd 144 Notaris C.J A van Loenhoud. Rapenburg 66. 2311 EZ LEIDEN, telefoon 071-133741 BERICHT VAN INZET Op maandag 30 maart 1981 om 16 00 uur in het Notarishuis. Hogewoerd 144 te Leiden AFSLAG van de percelen te Leiden, in bod staande als volgt; KORT RAPENBURG 2 op 350 000 GAMANDERTUIN 2 op 280 000 - Mr SM BRANDENBERG Notans, Turlmarkt 4. Leiden Tel 071-130645

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13