Akkoord over afval mo Onderzoek naar opslag van radio-actief afval Evacuatie bewoners niet nodig Van Aardenne wijzigt wet splijtstofstaven De Vieux met de Frame Brandy Actie boze boeren bij "Euro-top" Maastricht Rechtbanken krijgen nog zware kluif aan onteigeningswet DINSDAG 24 MAART 1981 GRONINGEN (GPD) - Het seis misch onderzoek aan twee zout- koepels in de Noordzee (om streeks honderd kilometer ten noordwesten van Den Helder) is begonnen. Het doel is: de ge schiktheid van deze koepels te bepalen voor het erin opbergen van hoog radioactief kernsplij- tingsafval en ander radioactief afval. Enig resultaat van dit on derzoek is niet vr het eind van het jaar te verwachten. De Rijks Geologische Dienst heeft een bedrijf opdracht gegeven het gedetailleerde onderzoek te ver richten aan een koepel met een bovenvlak van 12 bij 8 kilometer in de blokken L4 en L5 en aan een koepel met een bovenvlak van 12 bij 6 kilometer in de blok ken L4 en L7 op het Nederlandse deel van het continentale plat. De koepels liggen 600 tot 700 me ter onder de zeebodem, waar zo'n-35 meter water boven staat. Deze diepe ligging maakt de zout- koepels weinig aantrekkelijk, omdat volgens de eisen van de Interdepartementale Commissie Kernenergie (ICK) kernsplij- tingsafval niet dieper dan dui zend meter mag worden wegge borgen (wegens de op die diepte heersende temperatuur) en om ringd moet blijven door een laag „maagdelijk steenzout" van mi nimaal 200 meter dikte. De verkregen gegevens over met name de flanken van de koepels worden door de computer ver werkt. waarna profielen kunnen worden getekend. De Rijks Geo logische Dienst verwacht deze uitwerking in juni gereed te heb ben. „Met de computer kun je wel veel meer. maar het duurt al lemaal langer", aldus een woord voerder van de Rijks Geologi sche Dienst. Verwacht wordt, dat daarna nog weer aanvullend seismisch on derzoek zal moeten worden ver richt. Dan komt ook de vraag aan de orde of enkele ondiepe borin gen (tot 150 meter diepte) boven de koepels moeten worden gesla gen om de samenstelling van de lagen boven de koepels exact vast te stellen. Een van de eisen van de Interdepartementale Commissie Kernenergie is. dat een geschikt te achten koepel moet zijn afgedekt met een dikke „hoed" van materiaal dat geen water doorlaat (bijvoorbeeld gips) Over die eventuele boringen be staat enige politieke verwarring Zij worden door de Rijks Geolo gische Dienst niet strijdig geacht met de motie, waarin de Tweede Kamer proefboringen verbiedt tot na de Brede Maatschappelij ke Discussie over de energie voorziening in ons land. Minister Van Aardenne (economische za ken) schreef echter deze maand in een brief over het onderzoek aan de Tweede Kamer: ..Ten overvloede merk ik op dat het onderzoek niet het verrichten van proefboringen betreft". En zo rijst d) vraag wanneer borin gen „proefboringen" genoemd moeten worden... De uitwerking van de gegevens van ook het aanvullende onder zoek zal volgens de Rijks Geolo gische Dienst niet voor het eind van het jaar gereed zijn. „En dat geeft dan nog maar een opper vlakkig idee", aldus de woord voerder van de Rijks Geologi sche Dienst. Het onderzoek levert wel gegevens op over het model en de opwaart se beweging van de koepels, over de samenstelling en structuur van de aardlagen rondom en bo ven de koepels en over de sa menstelling van de „hoed". Geen gegevens worden verkregen (zonder diepe boringen in de koepels) over de structuur van de koepels zelf en de kwaliteit van het steenzout. behoudens eventuele uit de buitenvorm af te leiden scheuren in de zoutmassa. DEN HAAG (GPD, ANP) Hoewel Nederland nog steeds niet mag overgaan tot openbaarmaking van de omstre den opwerkingscontracten voor radio-actief afval, zal een meerderheid van de Tweede Kamer nu waarschijn lijk akkoord gaan met die contracten. Minister Van Aardenne van econo mische zaken heeft in deze zaak de Tweede Kamer, en vooral het CDA, een belangrijk handvat ge boden om 'ja' te zeggen tegen de consequenties van die overeen komsten - het terugkomen van radio-actief afval uit het buiten land. Van Aardenne omzeilt via een gis teren ingediende wijziging op het oorspronkelijke wetsont werp de bezwaren die een deel van de Kamer koestert tegen het feit dat de contracten geheim zijn en niet ter inzage liggen. De wijziging komt erop neer dat de Kamer zich niet verbindt de in houd van de opwerkingscontrac ten goed te keuren, maar slechts de delen daaruit die de regering in openbare stukken aan de volksvertegenwoordiging heeft gezonden. De kans dat de omstreden wetten nu worden aangenomen, is groot. Het CDA-kamerlid drs. H. Eversdijk spreekt over een „begaanbare weg". „De minister is duidelijk voor de Kamer gebo gen", zegt hij. Eversdijk is er vast van overtuigd dat de wetjes die goedkeuring van de contracten regelen, nu zullen worden aange- De kern van de zaak is dat de Pro vinciale Zeeuwse Energiemaat schappij in 1978 net zoals dat voor de centrale Dodewaard is gebeurd, voor haar kerncentrale (ADVERTENTIE) De Küyper Vieux. Een Vieux om rustig van te genieten. Als aperitief of na de maaltijd, meteen kopje koffie. 'n Verrassend staaltje van echt vakmanschap. Bereid met Franse Brandy. En dat proef je! WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt waar bew. 12 9 waar bew. 11 9 waar bew. 10 9 regen 10 9 waar bew. 11 10 waar bew. 11 8 waar bew. 12 9 regen 11 10 licht bew. 12 9 :waar bew. 12 10 ;waar bew. 5 3 onbewolkt 16 8 regen 10 9 geheel bew. 16 14 10 bew.6i: half bew. 12 11 16 licht bew. 15 8 8 '.waar bew. 6 -2 0 1 waar bew. 17 6 0.3 half bew. 17 4 0.3 Kopenhagen geheel bew. Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo Parijs 18 13 0.1 onbewolkt 16 4 0 zwaar bew. 14 regenbui - zwaar bew. 19 9 licht bew. 26 13 mist 20 6 half bew. 16 9 half bew. 16 8 bew 14 11 geheel bew. 16 7 Split zwaar bew. 18 7 Stockholm geheel bew. 8 -1 Wenen regen 17 8 Zürich half bew. 15 9 Casa Blanca zwaar bew. 20 Istanbul geheel bew. - 7 Las Palmas onbewolkt 21 16 Beiroet licht bew. 18 12 Tunis half bew 7 in Borssele een contract heeft ge sloten dat de opwerking van ge bruikte splijstofelementen re gelt. Simpel gezegd: het opnieuw geschikt maken voor gebruik. Borssele heeft een contract met Cogema in het Franse Cap la Ha gue. Dodewaard met BNFL in het Engelse Windscale. Consequentie van de overeen komsten is de terugzending uit Frankrijk en Engeland van bij opwerking vrijkomend afval. En daar komt de Tweede Kamer oj de hoek kijken. Die immers moet de Fransen en de Britten beloven dat Nederland dat te rugkomend afval geen stro breed in de weg zal leggen. GEHEIM Vooral de progressieve partijen hebben bezwaar tegen de opwer kingscontracten, niet in de laat ste plaats omdat er daarbij pluto- .ium - grondstof voor atoom- Dommen - vrijkomt. In de loop van de debatten echter groeide een tweede bezwaar: dat tegen het feit dat de omstreden con tracten geheim zijn en zelfs niet door kamerleden gezien mogen worden. Gebruikelijk is dat dat - eventueel vertrouwelijk - wel gebeurt, maar de Fransen en Britten wei gerden. En dat stuitte weer op politici die de staatsrechtelijke gebruiken en procedures bewa ken, zodat de goedkeuringswet ten van Van Aardenne plots bot sten op een meerderheid van progressieven met bezwaren te gen opwerking èn de staatsrecht mensen die het moeilijk met de procedure hadden. Van Aardenne is de Kamer nu te gemoetgekomen. De Tweede Ka mer verbindt zich nu alleen nog „in die zin dat waar bij de om schrijving van de verplichtingen die de Nederlandse regering op zich neemt, wordt verwezen naar de inhoud van het contract, daar onder wordt verstaan datgene wat de regering daaromtrent aan de Staten-Generaal heeft mede gedeeld". Volgens Van Aardenne, die daar in een brief aan de Kamer op wijst, bevatten openbare stukken de essentie van de contracten voor wat de terugzending van het af val betreft. Verwerping van de opwerkings- overeenkomsten betekent dat „sluiting van de centrales in een niet te veraf gelegen toekomst aan de orde zal kunnen zijn". En wat dat kost, is bekend, geeft Van Aardenne aan: 3,5 a 4 mil jard gulden in het geval van Borssele en enkele honderden miljoenen voor Dodewaard. Kappeijne van de Copello: "Vertrek is definitief" DEN HAAG (GPD) - De vice- voorzitter van de VVD-Tweede- Kamerfractie. mevrouw mr. An- nelien Kappeijne van de Coppel- lo. heeft gisteren laten weten de finitief de Kamer te zullen verla ten. Zij zal niet terugkomen op haar besluit. Berichten dat zij dit in heroverweging had genomen. V sprak zij tegen. 18 Mevrouw Kappeijne kondigde tij- 0 dens het VVD-congres. dat dit 0 weekeinde in Amersfoort werd 0 gehouden, haar vertrek uit de 4 Kamer aan. Aanleiding vormde een uitstraak waarbij het congres i* vastlegde dat buitenlanders geen 0 kiesrecht voor gemeenteraden 0 dienen te krijgen. Voor het begin 0 van het congres had zij laten we- 5 ten dat dit onderwerp een breek- 5 punt kon vormen. Mevrouw Kappeijne wil overigens "I geen van de media uitgebreid 1 over haar opstelling te woord staan. Ook laatste kruier moet het veld ruimen... DEN HAAG - De twee laatste kruiersdiensten van Neder landse Spoorwegen, op de centrale stations van Amster dam en Utrecht, gaan ver dwijnen. Weliswaar levert elk koffer de kruiers dragen 65 cent op, maar omgerekend zijn de kosten hoger: in Am sterdam negen gulden in Utrecht f 27,50. Dat antwoordt minister Tuijn- man van verkeer op vragen van de VVD'er Lauxter- mann. Het Tweede-Kamerlid had erop gewezen dat Schip hol opnieuw kruiers in dienst had genomen en vroeg: „Weet de minister dat veel reizigers van NS het verdwij nen van de kruiers als een ge- De cijfers die minister Tuijn- man noemt tonen volgens NS vrij duidelijk aan hoe klein dit gemis is, maar NS kan nog niet zeggen wanneer de laatste kruiersdiensten pre cies zullen verdwijnen. sen uit het Duitse Alsdorf en het Belgische Zutendaal. Voorts trad er het Nachtwachtgilde uit Berg en Terblijt in Tableau Vivant naar voren. MAASTRICHT - Enige boze boe ren uit België en Nederland heb ben de aankomst van de rege ringsleiders bij de "Eurotop" gis termiddag in het stadhuis te Maastricht, verstoord. Toen de hekken zich openden om de wa gens op het Marktplein binnen te laten, stormden tot grote hilari teit van de vele omstanders, vijf kalveren de markt op. Onder boegeroep van de kijkers greep de politie in: de kalveren werden bijeen gedreven en twee boeren werden voor verhoor meegenomen. Voor zover al niet daags tevoren gearriveerd, kwwmen de confe rentiedeelnemers gistermorgen het Limburgse luchtruim en het Maastrichtse grondgebied bin nen. Hun vliegtocht werd over de weg nog enkele kilometers voortgezet, nu echter in glim mende limousines langs een rou te die al sinds zondagmiddag DEN HAAG (ANP) Het PvdA- PvdA-kamerlid: "De Ruiter moet plannen van Valken veroordelen" (ADVERTENTIE) afgezet door koulijdende po- litiepionnen. Toen het almaar naargeestiger ging regenen en er toch niets meer "te beleven" viel, dropen de meeste toeschouwers af. naar huis of naar een gastvrij etablissement in de naaste omgeving. In de vroege avond scheepten de EG- leiders en hun paladijnen zich in voor een snelle rit naar Chateau Neercanne, waar premier Van Agt hen aan tafel mocht noden. Het betreden van het gastrono misch bolwerk terzijde van de veelbesproken Cannerberg werd muzikaal opgefleurd door korp- Kamerlid Roethof heeft minister De Ruiter (justitie) gevraagd een veroordeling uit te spreken van de plannen die de Amsterdamse hoofdcommissaris Valken heeft ontvouwd om potentiële rel schoppers te arresteren, voordat zij daadwerkelijk in actie hebben kunnen komen. "Wilt u nog eens volstrekt duidelijk maken dat het oppakken van mensen die niets gedaan hebben in strijd is met een grondbeginsel van ons rechtsbestel en derhalve uitge sloten", vraagt de socialist aan de bewindsman. (Door Hans de Bruijn) DEN HAAG (GPD) - Deze week vier jaar geleden strui kelde het kabinet-Den Uyl. slechts twee maanden voor de Tweede-Kamerverkiezin gen. Dat kabinet viel - een „bedrijfsongeval" werd het genoemd - door de onoplos baar geworden geschillen tussen de linkse regerings partijen en hun coalitiepart ners KVP en AR over de grondpolitiek Juist deze week - ook twee maanden voor de verkiezin gen - begint de Tweede Ka mer aan de behandeling van de wijziging van de Onteige ningswet. exact hetzelfde on derwerp waarover het vorige kabinet het niet eens kon worden. Een nieuw bedrijfs ongeval is ditmaal echter uit gesloten. De nieuwe Onteigeningswet zal het in de Tweede Kamer ze ker halen, met steun van CDA, WD en de kleine rechtse partijen, en met de linkse fracties tegen. De me ningsverschillen die er in 1977 waren, zijn er dus nog steeds, maar dat kan nu niet meer tot brokken leiden. Dat wil niet zeggen dat de Tweede Kamer onverdeeld enthousiast is over het wets voorstel dat door de minis ters De Ruiter (justitie). Bee- laerts van Blokland (ruimte lijke ordening) en Albeda (so ciale zaken) pas in december 1979 - bijna driejaar na de val van het kabinet-Den Uyl - bij de Tweede Kamer werd inge diend. Integendeel, zeker in het begin was de kritiek niet mals. Zelfs de Raad van State velde een vernietigend oordcel. De onteigende zou er slechter aan toe zijn dan de niet-ontei- gende burger. Dat ging te ver en de regering heeft er daar na - met succes - alles aan ge daan om met wijzigingen als nog de steun van in elk geval de regeringspartijen te krij gen. En dat betekent dan dat na de behandeling van deze week - en die in de Eerste Kamer - het gehele „grondpolitieke drieluik" tot stand is ge bracht: de Wet Agrarisch Grondverkeer, die de ver koop van landbouwgronden regelt, de Wet Voorkeurs recht Gemeenten, die specu latie met huizen moet tegen gaan, en dan deze Onteige ningswet. Verkeerswaarde? In de discussies van begin 1977 werden we dagelijks gecon fronteerd met de begrippen „verkeerswaarde min" en „gebruikswaarde plus". Ook nu nog zijn die begrippen de sleutel tot het uiterst inge wikkelde onteigeningspro bleem. Kort samengevat gaat het om de vraag welke normen de rechter moet aanleggen bij het toekennen van de vergoe ding voor door de overheid onteigende grond. Moet hij uitgaan van de waarde die de grond voor de gebruiker (hui zenbezitter. boer etc.) heeft, of moet hij rekening houden met de prys die de eigenaar bij verkoop op de vrije markt voor zijn grond kan krijgen. De linkse partijen hebben steeds zonder meer voor het eerste gekozen. Kiezen voor de marktwaarde betekent volgens hen veelal een sterke opdrijving van de grondprijs, omdat dan het vrije krachten spel van vraag en aanbod in werking komt. Dan gaat de rechter vergelijken met wat de eigenaar zou kun nen krijgen wanneer hij zijn grond aan bijvoorbeeld een projectontwikkelaar ver koopt. Dat is vaak meer dan een gemeente die de grond voor goedkope woningbouw nodig heefr. wil en kan beta len. Plus en min De toevoeging „plus" en „min" stond daarbij voor een extra vergoeding, dan wel aftrek, die de rechter zou kunnen toepassen. Een plusje bij de gebruikswaarde voor de na delen die de eigenaar door de onteigening ondervindt, een minnetje by de verkeers waarde voor de extra-op brengst omdat de grond door eventuele bouwplannen nu eenmaal in prijs zal stijgen. Het zal duidelijk zijn dat de bei de regeringspartijen gekozen hebben voor het uitgangs punt van de „verkeerswaarde min". Ook het CDA. dat in 1977 nog met de socialisten tot overeenstemming tracht te te komen over een verfijn dere uitwerking van het „ge bruikswaarde plus"-systeem. Maar daaraan lagen toen min der de principes dan wel par tijpolitieke overwegingen ten grondslag. In het wetsontwerp staat nu dat de ..werkelijke, niet de denk beeldige waarde" van de grond wordt vergoed. Dat lijkt op het eerste gezicht op gebruikswaarde, maar al in de volgende zin staat dat daaronder de waarde van de grond in het „vrije commer ciële verkeer" tussen „rede lijk handelende" kopers en verkopers wordt verstaan. Verkeerswaarde dus. In dit sys teem zyn er „plusjes" ën „minnetjes" Geen rekening wordt namelijk gehouden met voor- of nadelen die ont staan door het werk, ten be hoeve waarvan onteigend wordt, daarmee verband hou dende overheidswerken of de plannen daartoe. Nieuw is ook, mede op verzoek van de oppositie, dat geen re kening meer wordt gehouden met de waardevermeerdering van de grond die kan ont staan. wanneer een stuk grond in een bestemmings plan wordt opgenomen. Voorwaarde hierbij is wel, dat de bestemming ook werkelijk uitgevoerd moet worden. Een stuk landbouw grond dat onteigend wordt voor woningbouw moet ook inderdaad bebouwd worden. Komen met deze nieuwe bepa lingen ook de regeringspartij en nu echt aan hun trekken? Het is de vraag De WD heeft het liefst helemaal geen nieuwe Onteigeningswet. Ook nu nog vindt de WD dat de voordelen voor de grond bezitters te veel worden afge roomd. terwyl de nadelen on voldoende worden gecom penseerd. Toch biedt de wet. zoals die er nu ligt, mogelykheden voor een stringentere rechtspraak dan nu het geval is. Maar het mag duidelijk zijn dat ook na aanvaarding van het wets ontwerp - nog allerminst sprake is van eenstemmig heid in de Nederlandse poli tiek over de grondpolitiek. De uitvoering ervan zal dan ook zwaar werk worden voor rechters en andere juristen. (ADVERTENTIE) Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ie naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie oude bocken.nj voor uw Boekhandel I de Slegte b Breertraat 72311CJ Leiden.Tel.: 071-12 20 07 Inspectie volksgezondheid over vervuiling Krimpen: Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. ROTTERDAM (ANP) - Er bestaat momenteel geen aanleiding om de vijftien mensen uit vijf wonin gen bij het EMK-terrein in Knm pen aan de IJssel te evacueren Dit heeft de regionale milieu specteur in Zuid-Holland, drs. W Krul, het gemeentebestuur van Krimpen gisteren laten weten naar aanleiding van recente luchtmetingen van het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid bij de woningen. Deze conclusie staat in tegenstel ling tot die uit een onderzoek dat in opdracht van de AVRO en El- seviers weekblad is uitgevoerb. Daaruit bleek dat de grond zo verontreinigd was met vluchtige aromaten dat er accuut levensge vaar zou bestaan voor de bewo ners van de vijf huizen De eigenaar van de woningen, de scheepswerf Van der Gicssen-de Noord, drong daarop by de in spectie voor de volksgezondheid en by de gemeente Krimpen op een onderzoek aan De gemeente zal de milieudienst Rijnmond nog grondmonsters laten r Morgen worden de resultaten van een medisch onderzoek van de betrokken mensen bekend Het industrieterrein aan de Schaar dijk in Krimpen, waar tot mei 1980 de Exploitatie Maatschappij Krimpen (EMK) afvalstoffen ver werkte is zwaar verontreinigd met olie, fenolen en aromaten De technische werkgroep die de verontreiniging al een jaar on derzoekt wil nu dat de vier hecta re grond wordt afgegraven De kosten daarvan zijn ongeveer half miljard gulden By de minister van volksgezondheid on milieuhygiëne zal voor steun worden aangeklopt. Volgens sociaal-directeur G van Wyk van Van der Giessen biedt- de uitkomst van het RIV-ondor zoek nog onvoldoende houvast voor een definitief besluit over een mogelijke evacuatie van do bewoners aan de Schaardyk Het bcdryf wi) eerst de resultaten van het medisch onderzoek door de bedryfsarts afwachten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7